Uk Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bevolkingsoverzieht Augustus. Bevolking op 31 Juli 43480 Vermeerdering door geboorte 102, vestiging 249, totaal 351. Vermindering door overlijden 30, vertrek 239, totaal 269. Totale vermeerdering 82. Bevolking op 31 Augustus 43562. door den Nederl. Bond genoemde cijfers op sommige punten onjuist zijn, en dat overigens met bedrijfsresultaten, zooals door dien bond berekend, de ondernemingen niet kunnen blijven 4 bestaan. De directies verklaarden intusschen het ui terste te willen doen om overeenstemming te bereiken en daarom hun voorstellen omtrent verlenging van den dienst op Zaterdag en af schaffing van de minimumloonen van de boven- grondsche arbeiders terug te nemen, onder voorwaarde nochtans, dat de voorstellen voor het overige door de vakvereenigingen zouden worden aanvaard.De aldus gewijzigde voorstellen houden in, dat de contractueele gemiddelde loonen van de ondergrondsche werklieden met 10 pet. worden verlaagd, de minimumloonen voor de drie vakgroepen der bovengrondsche arbeiders worden bepaald op 55,50 en 44 cent, en de gemiddelde uurloonen van de. jeugdige arbeiders worden verminderd met de reeds op gegeven bedragen. Deze wijzigingen werden door de werkgevers in hun voorstellen aange bracht, in de verwachting, dat aan de be zwaren inzake spoorwegtarieven en mijnrecht zal worden tegemoet gekomen. Over de aldus gewijzigde voorstellen, welke door de directies als uiterste concessie worden beschouwd, zullen de vakbonden thans verga deren. Op een Maandag 15 dezer te houden bijeenkomst van de contactcommissie zal hun antwoord medegedeeld worden. De Haarlemsehe Hanze. De 37ste vergadering van den Centralen Raad der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in het bisdom Haarlem is nu definitief bepaald op Woensdag 8 Oct. en'zal worden gehouden in het gebouw „Veritas", Westeinde te 's-Gra- venhage. Om 9 uur zal de eerw. Bondsadviseur in de parochiekerk van den H. Jacobus (Parkstraat) een H. Mis opdragen, waarna om 10 uur de Bondsvergadering een aanvang neemt. Consul te Praag. Naar verluidt, zal de heer A. M. Doorn, te Praag, met de waarneming van een honorair consulaat aldaar worden belast. Militie. De burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Ingeschrevenen voor de lichting 1925, die niet in het bezit zijn van het bewijs van v oorgeoefend heid, kunnen als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben te kennen gegeven zich daarvoor alsnog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Voor deze gemeente moet die opgaaf geschieden ter gemeente secretarie, afd. Militaire Zaken enz. Nieuwstraat 26. De burgemeester Van Schiedam brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor de lichting 1925 dezer gemeente dat zij, die hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplchtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den districtscom mandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, hun verlangen hiertoe alsnog vóór öOctober a.s. ter gemeentesecretarie, afdeeling Militaire Za ken, Nieuwstraat 26 alhier kunnen opgeven. De zekerheid dat met hun verlangen rekening wordt gehouden, kan niet worden gegeven. De Adoro Te-Film. Nog eens herinneren we onze abonne's aan de voorstellingen, die Donderdag, Vrijdag en Za- terdam in den Volksbond gegeven worden en die om de pracht van de buitengewone Congresfilrh stampvolle zalen verdienen. UIT ROTTERDAM. Opleving. De gunstige ontwikkeling der Londensche conferentie doet thans reeds een opleving in de Rotterdamsche haven ontstaan, die voor de toekomst het beste belooft. In de afgeloopen week werden al veel meer ertsen en kolen ver werkt. En voor de komende weken verwacht men groote toename van dezen kolen- en ert sen doorvoer. Er heerscht dan ook groot opti misme. Met reden verwacht men, dat binnen drie a vier maanden een geheel andere toestand is ingetreden. Een zeer gunstig teeken is voorts, dat de Ilolland-Amerikalijn niet minder dan drie van haar groote vrachtbooten, nl. de „Beemster- dijk", de „Boschdijk" en de „Blijdendijk", die in verband met de slapte opgelegd waren, zeil klaar heeft gemaakt om ze in den loop van deze week naar Noord-Amerika te dirigeeren, alwaar zij vrachten voor Duitschland moeten halen. Alle deze vrachten zullen via Rotterdam worden doorgevoerd. Luchtvaart. Aan den Coolsingel zal in den voortuin van het Groote Ziekenhuis een passagebureau van de K.L.M. verrijzen. Men is thans reeds met de werkzaamheden voor den bouw begonnen. Het Koninklijk bezoek. Ten aanzien van het bezoek, dat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik Maandag 15 dezer aan Rotterdam zullen brengen, staat tot nu toe officieel nog slechts vast, dat de vorstelijke per sonen te 3 uur in de stad zullen komen en te half 7 zullen vertrekken. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat een bezoek wordt gebracht aan het stadhuis, en dat overigens in hoofdzaak in verschillende deelen van de stad, ook den Linker Maasoever, zal worden rondgereden. Gistermiddag is de 3-jarige D. S. in de Brecdestraat bij het oversteken van de straat door een vrachtauto overreden. Het jongetje werd mei een gebroken schedel naar het zieken huis gebracht bij aankomst aldaar was het reeds overleden. Hier ter stede is aangehouden de 37-jarige boekhouder J. W. A. te Jutfaas, administrateur van de woningbouwvereeniging Hoograven al daar, terzake van verduistering van ruim 4000 ten nadeele van die vereeniging. Hij is te Utrecht opgesloten en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Beslag gelegd. Naar wij vernemen, heeft mr. IT. J. Sasburg Zaterdag ten behoeve van een cliënt beslag laten leggen op alle onroerende goederen van de com manditaire vennootschap Broekhuys-Sneeuw- bal-Systeem, zich bevindende in het pand aan den Heemraadsingel. Het betreft hier een vordering van een firma, die den heer Broekhuys goederen heeft geleverd. Het in de eerste helft van Augustus voor cira f 6000 geleverde, zou op 1 September betaald worden. Voor eenzelfde bedrag is geleverd in de tweede helft van Augustus dit vervalt 15 dezer. Hedenmorgen zou beslist worden, of het be slag gehandhaafd blijft. UIT DELFT. Verkeersongevallen. Gister had hier een tweetal ongevallen met autobussen plaats, welke beide gelukkig geen ernstige ongelukken ten gevolge hebben gehad. Op den Rolterdamschen Weg brak van een bus van den ondernemer de G. een wiel, waar door de auto Legen een boom botste. Van een Tempus-autobus, welke van hier op Maassluis rijdt, brak aan Den Hoorn onder het rijden een vooras, waardoor de wagen met een grooten schok eveneens tegen een boom aankwam. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Berooving van een postwagen. Te Rotterdam zijn twee mannen gearresteerd verdacht van medeplichtigheid aan de beroo ving van een postwagen in Montreal, waarbij een waarde van 65.000 dollars is ontvreemd. Men vond een aantal geldswaardige papieren in hun bezit. H e t U. D. m e 1 d t dat de heer v. d. K., die eergister bij het auto-ongeluk te Zeist is gewond, is overleden. De „Lu tine." De twee jonge Delftsche studenten, die plotseling weer de aandacht hebben gevestigd op den gouden schat van de Lutine, welke, zooals men weet, al jaren en jaren in de nabijheid van Terschelling onder een zand- en schelplaag van pl.m. 14 meter moet liggen, hebben de concessie, welke zij nu van Lloyds gekregen hebben voornamelijk te danken aan het vertrouwen, dat men in Enge land stelt in het toestel, dat zij hebben gecon strueerd en waarvan de bruikbaarheid voor zulk een doeleinde reeds bewezen zou zijn. De werkwijze van de heeren P. van der Walle en P. van Hecking Colenbrander wijkt essentieel af van alle tot nu gevolgde methoden Tot dusver heeft men getracht het zand weg te zui- gen, pijpen er in te slaan en dammen aan te leggen. Thans is men van plan den schat op een andere wijze naar boven te halen, n.l. door een knijper aan te wenden, daardoor het zand te laten zakken en aldus de kleilaag „af te schrap pen," waaronder vermoedelijk de baren gouds en zilver en gemunt geld zijn blijven liggen. Aan boord van de „Stortemelk", waarmede thans gewerkt wordt, bevinden zich twee van zulke knijpers of grijpers. Deze grijper komt overeen met die welke bij het laden en lossen van kolen worden gebruikt, met dit verschil, dat de knijpers, die nu worden gebruikt, van buiten rondom voorzien zijn van een ringleiding, waaruit door gleuven water onder druk wordt gespoten. Van binnen zijn zij voorzien van een horizontalen watersproeier. Het water zakt door het zand, waarop de randen van den open grijper rusten. Het wordt weggedrukt en zoo zakt de grijper door de zandlaag tot op den kleibodem der zee. De heeren Van der Walle en Van Hecking Colenbrander stellen zich echter niet voor, reeds in den eersten tijd resultaten te bereiken. Het doel is momenteel slechts de lijnen van het wrak uit te zetten en het volgend jaar, als dc juiste positie geheel is vastgesteld, willen zij opnieuw beginnen met een'ander schip, dat vier knijpers heeft, om dan te trachten op deze wijze, bij de schatten te komen. De Amerikaansche wereldvlie gers. Een Reu ter-telegram uit New-York meldt, dat de Amerikaansche wereldvliegers die thans hun reis volbracht hebben, aldaar zijn aangekomen. Wij herinneren er nog eens aan, dat deze kranige Amerikanen op 17 Maart jl. uit Cali- fornië zijn vertrokken. Ondanks vele tegen slagen bleef men volhouden, met het thans behaalde succes als belooning. De volgende route is door de wereld vliegers gevolgd Boston, Eugono (staat Obregon), Vancou ver, Seattle, Prins Rupert (Britsch-Indië), Sitko op Aljaska, Chignik, Aleuten eilanden, Dutek Harbour, At.ka Island, Chicagoff, Paramusir (op de Koerille eilanden), Yetcrofa, Kusoeme (Japan), Kushimoto, Kagoshimu, Amoy (China), Hongkong, Hué (Fransch Indo China), Tourana, Bangkok, Rangoon, Akyab, Calcutta, Alla habad, Muitan, Karachi, Buchir, Bagdad, Alep po, Constantinopel, Boekarest, Weenen, Parijs, Londen, Brough bij Huil, Kirwall, Orkney- eilanden, IJsland, Groenland, Reijkjavik, Fre- driksdal, Hawker-baay, Boston. De nieuwe zeppelin voor Ame rika zal Vrijdag zijn eerste groote reis onder nemen. Het schip zal ma Munchen, Frankfort en Hamburg naar Kopenhagen gaan. In de Deen- sche hoofdstad zou het luchtschip 's avonds aan komen. Gedurende den daarop volgenden nacht zal de R. Z. III boven de Noordzee kruisen en daarna over de Oostzee naar Koningsbergen vliegen. Zaterdagochtend zal het luchtschip dan van Koningsbergen over Stettin naar Bel lijn komen. De tocht over de Oceaan zal een paar dagen later worden ondernomen. De tocht van Zaterdag was in elk opzicht een succes. Aan boord bevonden zich 85 pcr-onen, o.a. deskundigen op radio-telegrafisch gebied. De radiodienst aan boord van de Z. R. III func- tionneert uitmuntend. Tot dusver zijn reeds 2000 woorden verzonden. Aan een der eerstvolgende proeftochten zullen de dochter en de kleinzoon van graaf Zeppelin deelnemen. Gearresteerd. Twee leden der rechei- che te Parijs zijn er ingeslaagd een aulomobiel- dief te arresteeren. Men schat, het aantal auto mobielen, dat gedurende de laatste drie maanden verdwenen is, op meer dan honderd. De gearresteerde, een Italiaan, werd reeds geruimen tijd bewaakt. Zoo zag men hem 'n week geleden rustig in een limousine stap pen. Hij kon den wagen echter niet op gang krijgen. De dief sleeg weer uit en wachtte de komst van den eigenaar al' en merkte op, dat deze uit voorzorg de koolstaaf van den motor verwijderd had. De Italiaan was nu op de hoogte en kocht zich koolstaven. Toen hij enkele dagen daarna wederom met een auto wilde wegrijden, werd hij door de beide rechercheurs geaarresteerd Ontploffing. Naar gemeld wordt, heeft in een vuurwerkfabriek op ongeveer 20 mijl van Napels een ontploffing plaats gehad, waarbij 5 personen om het leven kwamen. Ernstig auto-ongeluk. Bij Cler mont-Ferrand is een autobus waarin brandweer- gasten zich naar een concoursfeest begaven, omgeslagen. Drie personen werden gedood, twin tig gewond. Een ondergrondsche spoorweg te Brussel. Volgens de „Indépendance Bei ge" zijn te Brussel plannen in bewerking om de stad van een ondergrondschen spooiweg, naar het voorbeeld van de Parijsche Métropolilain, te voorzien. Men wil beginnen de drie hoofd stations, Noord-Zuid en Luxemburg te ver binden om later het net uit te breiden tot de voorsteden. Een geurig j u b i 1 e u m. Te Keulen gaat men het tweede eeuwfeest vieren van de bereiding in het groot der Eau de Cologne. Hoe wel niet van Keulschen oorsprong, gaf deze oude stad toch haar naam aan het beroemde reukwater. Over de werkelijke herkomst is men het niet eens. Sommigen beschouwen een Milanees als den uitvinder, anderen zien er een Plongaar, Arnoldus Villanovus, die omstreeks 1300 leefde, voor aan. Hoe het ook zij, als in dustrie is het maken van Eau de Cologne het eerst beoefend door Johan Maria Farina, die uit Italië komend, in 1725 te Keulen zijn fa briek van reukwater begon en wiens nakome lingen-het bedrijf nog steeds voortzetten. Het geheim van de samenstelling zou hij gekregen hebben van 'n familielid, den boven- genoemden Milanees, genaamd Paul de Feminis. De vervaardiging en de vermenging der tal rijke ingrediënten waaruit het reukwater be staat, moet zeer zorgvuldig geschieden. Het hoofdbestanddeel is alcohol, die met verschil- Bijzondere frankeerzegels. De bijzondere frankeerzegels van 2 en 10 cent ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Reddingmaatschappijen zullen van 15 September tot 30 November aan alle kantoren verkrijgbaar zijn. Het bezoek van Van Cauwelaert. Burgemeester Frans van Cauwelaert, Zater dag in Antwerpen teruggekeerd, heeft aan een Vlaamsch journalist indrukken meegedeeld van zijn reis in Nederland, die hij als volgt samen vatte De ontvangst te Rotterdam, IJmuiden en Amsterdam was buitengewoon hartelijk. Ik hecht er aan, eveneens namens mijn reis gezellen, erkentelijkheid te betuigen voor de flinke wijze, waarop het bezoek in al zijn bij zonderheden was voorbereid. Het stadsbestuur van Antwerpen hoopt dan ook op zijn beurt de burgemeesters van deze Hollandsche steden te mogen ontvangen. Dit bezoek had alleen een zakelijk karakter, teneinde ons op de hoogte van zekere toestanden te stellen met het oog op de uitbreiding van Antwerpen, doch de manier waarop we in Holland zijn onthaald heeft een groote beteekenis gekregen, wijl echt verlangen tot toenadering duidelijk merkbaar was. Ik hoop dan ook hartgrondig dat men alhier beseffe dat de houding in Nederland tegenover België zeer sympathiek is en dat naar mijn oordeel het oogenblik gekomen is om het werk van toenadering, voor den oorlog begonnen, thans rustig voort te zetten, teneinde tot een goed resultaat te komen. De open deur. De aanhef van het buitenlandsch overzicht in „Het Volk" van j.l. Zaterdag luidt als volgt „Wie voor arbitrage pleit, duwt tegen een deur, die reeds openstaat," aldus een toe standschrijver over de rede van MacDonald te Genéve. Het is dan toch wel zeer teekenend voor de verblinding der burgerlijke staatslieden, dat geen van hen tot dusver door deze open deur gegaan is. Altoos hebben achterdeuren wijd open gestaan, waardoor de diplomaten heimelijk slopen, omdat zij het licht der waar heid schuwden. Een stevigen duw had deze open deur hoog noodig." „Het Volk" vergist zich. Reeds 15 Staten hebben de verplichte rechtsbevoegdheid van het Permanent Hof van International Justitie erkend en dus de verplichte arbitrage aanvaard. Tot die Staten behoort Nederland. De „burger lijke staatslieden", die Nederland regeeren, zijn wel degelijk gegaan door deze „open deur", welke nota bene door medewerking van Nederland's „burgerlijke staatslieden" werd opengestooten. Als MacDonald 'onze „burgerlijke staats lieden" nu volgt, en de andere groote mogend heden met hem medegaan, dan zal inderdaad een flinke stap in de richting van den vrede zijn gezet en wordt de baan naar vermindering der bewapening vrij gemaakt. Maar MacDonald en Herriot gaan nog niet door de open deur. Zij laten de zaak „bestu- deeren." Onze „burgerlijke staatslieden" moeten nu, ook met de vermindering der bewapening wachten tot de heeren met hun studie klaar zijn. Hopen wij maar, dat de heeren MacDonald en Herriot niet te hardleersch en dus met hun studie gauw klaar «ijn en dat zij spoedig een flink beslüit nemen om Nederland door de open deur te volgen op den weg naar den vrede. Liturgische Dag. Naar we vernemen, zal op Dinsdag 7 Oct. a.s. in onze stad een liturgische dag worden gehou den. Het misdrijf aan den Oudendijk. Het vermoeden van de politie, gegrond op haar eerste bevindingen, dat de geheele geschiet denis van inbraak en geweldpleging verzonnen was, is juist geb'eken. Na ]ange ver hoor en is de 19-jarige G. v.d.K., gisteravond ha'f tien eindelijk door de mand gevallen en heeft toen bekend dat het avontuur door hem gefingeerd was om zich interessant te maken. De fantasti sche jongeman zal mogelijk op het succes bogen dat hij tenminste- één plaatselijk blad er heeft laten invliegen, maar het proces-verbaal dat tegen hem opgemaakt is, wegens valsche aan gifte, zal dat genoegen wel eenigszins temperen. Dat er met voorbedachten rade is te werk gegaan, mag blijken uit het feit, dat hij Zondag een dreigbrief heeft gescheven, onderteekend met John Raffles, en dien brief, voorzien van zijn eigen adres, toen gepost heeft. liet ruiterstandbeeld van Willem II. Het door de fa. Duchateau, alhier, vervaar-» digde ruiterstandbeeld van Koning Willem II, dat bestemd voor den Haag,aldaar op 16 Septem ber^.s. door FI. M. de Koningin, zal worden ont huld, is hedenmorgen vanhier door de Vervoer MijRoest en Go per motorboot naar de Residen tie overgebracht. Om 9 uur werd het ca. 2500 kilo zware beeld op de Nieuwe Haven in 't schip geladen en bereikte tegen 12 uur den Haag, waar het op een lage vrachtauto werd geplaatst, en zoo naar het Binnenhof werd vervoerd. Een licht karweitje zal 't nu nog zijn, om het beeld op 't groote steenen voetstuk te brengen. De loting van heden. Aan de heden in de Doele gehouden loting voor de nationale militie, lichting 1925, hebben 366 jongelieden deelgenomen. De heer S. h.ee f t zich b ij de p o 1 i- tie beklaagd, dat woonwagenbewoners gister middag aan den Vlaardingerdijk een hond op hem hebben aangehitst, met het gevolg dat het woedende dier op hem aanvloog en zijn kleeren deerlijk havende. De politie onderzoekt de zaak. De uitvoerder van de werken aan den Rotterdamsche dijk heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er van het aldaar liggende materiaal gisternacht vier groote gasbuizen gestolen zijn. St. c t. n o. 174 bevat o.m wijzigingen in de statuten der naamlooze vennootschap Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen alhier. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op mor genavond 8 uur in de Plantage. 1. Orpheus' Feeslmarsch, H. H. van Vleuten 2. Concert-Ouverture, A. Letilner3. Die Balkoningin, wals, C. Ioanovici4. Operette- Revue, Potpourri, O. Frelas 5. Lc Sheik, Fox trot, T. Snijder 6. Jubileum-Marsch, J. F. 'M. Sfnils. Dezen morgen hebben ambte naren, bij de Koemarktbrug, weer verschillende personen aangehouden, wier fietsen niet van een belastingplaatje voorzien waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2