Het geslacht der Buryaus. DAGBLAD W&Of? SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Woensdag 10 September 1024. No. 14044 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl. Algem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, I)E VOLKENBONDSVERGADERING. De groole gebeurtenis van de plenaire ver gadering van den Volkenbond van gister was de rede van den 75-jarigen graaf Apponyi, eerste gedelegeerde van Hongarije. Apponyi, die in het Fransch sprak, begon met, namens Hongarije, den Volkenbond dank te zeggen voor het saneeringswerk. Daarna ging hij over tot het verslag van den Raad en hield zich bezig met de kwestie der minder heden. Drie millioen Hongaren zeide hij leven onder vreemde heerschappij en daarom is Hongarije gedwongen zich met deze kwestie bezig te houden. De Hongaarsche regeering is van meenirig, dat de besprekingen over deze kwestie niet beperkt moet blijven tot de leden van den Volkenbondsraad, maar dat zij ook door de kleine naties besproken moeten worden. Vervolgens besprak Apponyi de kwestie van het scheidsrechtsysteem. Hongarije is princi pieel bereid, zich daarbij aan te sluiten, maar het moet de voorwaarde stellen, dat. in dat systeem alle volken, ook de kleine, gelijk be handeld zullen worden. Vervolgens ging hij over tot, de ontwapenings kwestie waarbij hij zich beriep op art. 8 van het Verdrag van Trianon. Hongarije is de ontwape ningsverplichtingen, welke aan dat land waren opgelegd, nagekomen en het staat thans aan de andere staten de moreele verplichtingen, die hun in het Verdrag van Trianon zijn opgelegd, eveneens na te komen. Wat betreft den chemi- schcn oorlog was spreker van meening, dat het niet voldoende is, als men de voorbereidingen tot den oorlog verhindert, een dergelijke af schuwelijke oorlog moet zelfs geheel onmogelijk worden gemaakt. Thans heeft voor de Volken- bondsvergadering het uur geslagen om stappen te doen, welke kunnen leiden tot den wereld vrede. Te Londen hebben voor het eerst de overwinnende en de overwonnen staten als gelijkgerechtigden met elkander onderhandeld. Dat is een goed teeken van het begin Van een nieuw tijdperk, en Hongarije is bereid tot mede werking, doch het wenscht zijn nationale rechten niet prijs te geven. De Noorsche gedelegeerde Lange, die daarop aan het woord kwam, drong er op aan, dat het vroeger gevolgde systeem weer zal worden ge volgd en tijdens den duur der vergadering da gelijks uittreksels gepubliceerd zullen worden van hetgeen de wereldpers zegt over de ver gadering. De laatste spreker in deze zitting was de Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken, Henderson, die o.a. zeide Wie zooals ik, voor de eerste maal deze vergadering bijwoont, wordt overweldigd door do groote uitgebreidheid van haar taak en van den arbeid die verricht is. En heel dien arbeid verricht de Volkenbond meL dezelfde rustige, zekere en zuivere methodes. Ik kan den Raad en eveneens het secretariaat er slechts mee geluk wenschen, dat men er in dezen korten tijd reeds in is geslaagd, een nieuwe geest van solidariteit te ontwikkelen. DE ACHTUREN-DAG. De conferentie te Bern Lusschcn de ministers van Arbeid van Duitschland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië is gister geëindigd. De ministers constateerden, dat hunne zienswijzen in de meeste gevallen overeenkomen en men heeft den indruk, dat het mogelijk zal zijn tot een gemeenschappelijke ratificatie van de Con- 29 lk wil u echter niet laken in deze opvolging van uw eigen smaak gelukkig hij die leven kan naar zijn zin", sprak lord Archibald met een diepen zucht, „.lean was niet zoo gemakke lijk te voldoen als uw zonen. Nu echter is mijn geduld uitgeput. Wat ge er ook van zeggen moogt ik acht het nu tijd een eind te maken aan zijn groote laatdunkendheid." Sir Bear zei niets, doch staarde recht voor hem uit naar een kleine welgesloten deur. „Zoudt ge wel willen gelooven", hernam lord Archibald, „dat sedert zijn weinig eer biedig antwoord, dat hij mij op mijn laatsten brief zond, ik niets meer van hem gehoord heb, geen woord. Als verklaring kan dienen dat hij vertrokken is naar ik weet niet welke moe rassige woestijn van het Zuiden om er een van zijn gewone gezellen op te zoeken. Na mijn poging tot verzoening is zijn stilzwijgen tegen over mij een beleediging, en als zoodanig be schouw ik het ook. Wat zoudt u denken, sir Bear, als een van uw zoons u op deze manier behandelde Daar het absoluut zeker was, dat als men uitnoodigde een rijke erfenis in ontvangst venlie van Washington in zake den achturen- dag te komen. DE STAKING IN DE BÖRINAGE. Er bestaat thans uitzicht, dat de staking in de Borinage spoedig ten einde zal zijn. Gister morgen vergaderde de paritaire commissie opnieuw. De patroons stelden voor de voor genomen loonsverlagingen voor bepaalde cate gorieën van mijnwerkers en in sommige gevallen 2'/a en 5 te doen zijn in plaats van 5 en 10 en alle verdere eventueelé verlagingen aan de gewestelijke commissie voor te leggen. De arbeidersafgevaardigden zullen dit voorstel bij de mijnwerkers verdedigen. Ook zullen de noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden in de mijnen spoedig worden hervat. DUITSCHLAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn de Fransche douanekantoren aan de Oostgrens van het bezette gebied zonder opzien opge heven. De kommiezen blijven nog cenige dagen om de loopende zaken af te wikkelen. Nu de douanegrens vervallen is, is er dadelijk een geweldige handel over en weer begonnen. Het goederenvervoer is zelfs plotseling zoo groot, dat men vreest, dat de spoorwegen het de eerste dagen niet aan zullen kunnen. ENGELAND. Thomas, de Britsche minister van Koloniën, zal, naar verwacht wordt, einde dezer week uit Zuid Afrika vertrekken, zoodat hij tegen 28 September te Londen zal arriveeren. Het parlement, zal op 30 September weder bijeenkomen, wanneer er tusschen Ulster en den lerschen Vrijstaat dan nog geen overeen stemming in zake de grenskwestie is bereikt. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Uit Lahore wordt geseind, dat volgens de laatste berichten uit Afghanistan betreffende den toestand in Khost twee hevige gevechten met de febellen in het voordcel der regeerings troepen eindigden. De opstand in het district Khost, eenige maanden geleden, was aanleiding, dat de Emir sociale hervormingen toezegde. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Tso-Lin heeft den buitenlaiïdschen consuls officieel medegedeeld, dat hij voornemens is Loe-Joeng-Sjang den militairen gouverneur van Tse Kiang te steunen. Te Nanking en in de provincie van dien naam is de staat van beleg afgekondigd. De verzekeringsmaatschappijen vragen van de bui- tenlandsche kolonie een premie van 3 per drie maanden en 2 voor één maand voor ver zekering tegen oorlogsrisico, op welke basis groote posten gesloten zijn. De troepen uit Kiang-Soe blijven in geringe mate veld winnen, doch die van Tse-Kiang houden over het algemeen goed stand. CHILI. Het militaire comité publiceert een ver kla ring, waarin gezegd wordt, dat de militaire beweging nooit een politiek karakter heeft gehad of zal hebben. Ze is uitsluitend gebaseerd op het algemeen belang en op de noodzaak om het land te redden. De beweging zal worden voortgezet totdat de gedachte die het militair comité zich voor oogen stelt, is verwezenlijkt. Dit comité heeft geenszins de bedoeling, een militaire regeering in te stellen en evenmin om eenigerlei dictatuur te proclameeren. 't Schijnt nu toch, dat de president van de republiek Allessandri is afgetreden. De premier heeft voorloopig het presidentschap aanvaard. Er hecrscht absolute orde. Het militaire comité heeft Allessandri doen weten, dat indien hij het land wil verlaten, hij een paspoort kan krijgen.- te komen nemen elk der vier zonen van Burgau onverschillig welke naar hef uiteinde der wereld gaan zou, behoefde sir Bear niet het bijzonder geval van Lord Archibald te beoordeelen. „Sedert den Mood zijner moeder heeft Jean er een genoegen in gevonden mij in duizend gevallen tegen te werken. Gij herinnert u, hoe hij mij gehinderd heeft met zijn Iersche en katholieke oogmerken nog meer katho liek dan lersch. In den grond der zaak was zijn moeder maar een papiste. Het zou me nooit verwonderd hebben als hij tot bet plan kwam oin afvallig te worden. Wanneer ik hem op dit ge bied ondervroeg, antwoordde hij mij dat wij de afvalligen waren, wijl de eerste Burgau's ka tholiek geweest waren een dwaze redenee ring van het jongmensch. Wat mij echter het meest ter harte ging en mij meer dan al het andere zijn kwaden wil ten mijnen opzichte bewees, was zijn beleedigende onverschilligheid tegenover mijn innigsten wenscli, zijn hard nekkige weigering te huwen volgens mijn in zicht of zelfs volgens zijn eigen voorkeur. Wijl ik den jongen zeer liefhad en zoo trotsch op hem was alsof hij mijn eigen zoon was, heb ik hem op alle punten toegegeven, behalve in deze kwestie van een huwelijk, die van buiten gewoon gewicht is voor de toekomst van ons huis. Vermaningen, redeneeringen, gebeden, al les was vergeefsch. Jean achtte zich niet rijp voor het huwelijk hij was er niet geheel zeker ALLERLEI. Uit Berlijn Zoowel de rijkskanselier als de minister van Buitenlandsche Zaken keeren Vrijdag naar Berlijn terug. De kabinetsraad die zal beraadslagen over de schuldvraag, zal echter naar wij vernemen eerst begin volgende week plaatsvinden. Hedenmorgen hebben de Japansche en Itali- aansehe gezanten een bezoek gebracht aan het departement van Buitenlandsche Zaken en daar een langdurig onderhoud gehad met Von Maltzahn. Uit Berlijn De „Gottarsche Verlags- buchhandlung" deelt mede, dat admiraal von Tirpitz tot nu toe gemeend heeft, de in zijn bezit zijnde documenten om verschillende redenen niet te publiceeren. Thans acht hij evenwel den tijd gekomen voor volledige publicatie der geheime acten. De publicatie zal nog dit najaar plaats vinden. Uit Brussel Ernstige incidenten hebben gister te Frameries (district Bergen) plaats gehad, alwaar twee mijn-ingenieurs door stakers werden aangevallen. De politie wist bij tijds erger te, voorkomen. In dezelfde gemeente hebben do stakers ge tracht een werkwillige te overmeesteren, die in de mijn gewerkt had en onder politic-geleide naar huis terugkeerde. De agenten waren bijna door de stakers overmand, toen versterking kwam opdagen. Uit Montreal. De Britsche Labourpartij heeft de Labour-Partij van Canada en die van de andere dominions uitgenoodigd tot een alge- meene conferentie in 1925 met het oog op de vaststelling der labour-politiek in zake Rijksaan-s gelegenheden. Uit Genève. Na De Jouvenel gehoord te hebben, heeft de Volkenbondsraad acte nemende van het voorstel der Fransche regeering, een internationaal instituut voor intellectueele sa menwerking te stichten, de Fransche regeering dank gebracht voor haar edelmoedig initiatief, en hef voorstel in principe aanvaard. Daarna heeft de Raad het voorstel naar de Algeeeene Vergadering verwezen. Naar uit Weenen aan de „Chicago Tribune" wordt gemeld, is door het voorgenomen huwe lijk aangekondigd van aartshertog Franz met prinses Anna Pia Monica, een dochter van den vroegcren koning van Saksen. Het jonge paar zal te Boedapest gaan wonen. Maandag is het Militaire toezicht der ge allieerden in ver-schillende deelen van Duitsch land hervat. Het houdt zich vooral bezig met de gewezen wapenfabrieken en de schupo. Tot dus ver zijn botsingen vermeden. Uit New York. Volgens berichten uit Tokio is de post van Japansch gezant te Washing ton aangeboden aan baron Matsoei, die naar ver luidt zich bereid heeft verklaard deze post te aanvaarden. De regent van Japan heeft 4000 deelen en handschriften geschonken aan de katholieke universiteit te Leuven, voor de bibliotheek, benevens twee vazen uit het begin van de 18de eeuw. I n n e n I a n d. van daarvoor roeping te hebben wellicht zou die tijd eens komen, hij wilde mij niet ontmoe digen de tijd zou komen, dat was niet onmoge lijk. Zou het over een jaar, over twintig jaar zijn of nooit Jean wilde zich niet verbinden, hij verliet zich op de inspraken van zijn hart en ik moest mij op hem verlaten. Ik weet niet wat er in zijn laatsten brief, die overigens stijf Klonk, was dat mij deed vermoeden, of de jongeheer misschien Lot andere gedachten gekomen was. Ik heb mij echter vergist. Nu echter is het met mijn toegevendheid gedaan, ik heb te lang de rol gespeeld van den zwakken vader, die ge makkelijk om den tuin te leiden was. Ik ben onbeperkt meester over de goederen van Bur- gau-house, ik heb niemand rekenschap te geven. Alleen over den titel kan ik niet beschikken en ik veronderstel, sir Bear, dat deze vooral u een aangenaam legaat zou zijn. Ik lijd aan een doo- delijke kwaal en zal niet lang meer leven, daar om wil ik orde op mijn zaken stellen. Toen wij onze betrekkingen weer aangeknoopt hebben, sir Bear, heeft u verklaard, u nooit te zullen mengen in de zaken van Burgau-House, maar de onverklaarbare houdng van Jean heeft de omstandigheden gewijzigd u is de eenige ver tegenwoordiger van onze familie en ik moet u op de hoogte stellen van mijn beschikkingen ik heb u een copie medegebracht van de voor naamste paragraaf van mijn testament, opdat ge later aan Jean kunt bewijzen dat aldus mijn R. K. Universiteit. Over eenige weken zal verschijnen het Jaar boek der Sint Radboudstichting. De bedoeling daarvan is op de eerste plaats de parochiale comité's bij de a.s. najaarsinzameling van dienst t.e zijn. Het zal o.a. bevatten, naast het centraal comité en do diocesane comité's met de adressen der bestuursleden, alle parochiale comité's en de opbrengst van iedere parochie (resp. instituut, college enz). Zoodoende zal men een gemakkelijk overzicht ontvangen van de geheele organisatie en actie. Tot bevordering der belangstelling en om te geinoet te komen aan billijke wenschen, worden tevens mededeelingen verstrekt over de Universiteit, die van nut kunnen zijn. Na een woord ter opwekking wordt gegeven de lijst van alle bijzondere weldoeners, het bestuur der Universiteit, overzicht over de financiën, de inrichting der Universiteit, liet corps der docenten en beambten en een overzicht over de voornaamste gebeurtenissen van het eerste studiejaar, o.a. ook het aantal studenten en vermelding der afgelegde examens. Dit jaarboekje zal gratis worden toegezonden aan Bestuursleden der St. Radboudstichting, aan de commissie van toezicht, aan het College van Curatoren, aan de Docenten der Universi teit. Verder aan alle leden van de diocesane comité's, vervolgens aan den Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester van ieder parochiaal comité, benevens aan de R. K. pers. Aan de bijzondere weldoeners wordt op aanvrage, te doen bij den uitgever Mastrigt en Verhoeven te" Arnhem, een exemplaar toege zonden. Deze aanvrage is noodig, omdat in de meeste gevallen het huisadres der weldoeners niet nauwkeurig bekend is. Verder zullen voor belangstellenden nog een beperkt aantal exemplaren beschikbaar blijven tegen den kostenden prijs, die worden bekend gemaakt. nog nader zal Sehaepman-eoinite. Het landelijk comité voor de oprichting van het dr. Schaepman-monument in de Tubberger Esch bestaat uit de heeren mr. P. J. M. Aalberse, dr. A. M. A. J. Ariëns, pastoor te Maarsen, dr. W. F. H. Blom, pastoor te Zwolle, jhr. B. H. S. M. von Bönninghausen S. J., pastoor in Den Haag G. Groothuis, pastoor te Enschede O. F. M. Hafmans, lid van de Eerste Kamer dr. A. G. A. Hoffman, te Gouda mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, te. Haarlem W. L. S. Knuif pastoor te Denekamp mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer mgr. W. IJ. Nolens, minister van staat dr. LI. A» Poels, te Heerlen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, te Maastricht dr. Felix Rutten J. van Rijzewijk, te Tilburg mgr. dr. A. C. M. Schaepman, te Rijsenburg mgr. J. A. S. van Schaik, te Culemborg dr. M. Schoengen, te Zwolle prof. dr. Jos. Schrijnen, te Nijmegen te Nijmegen dr. D. A. W. II. Sloct, te Abcoude mgr. H. J. M. Taskin, te Warmond inr. A. E. J. baron van Voorts tot Voorst, te 's Ilcrtogen- bosch A. C. A. van Vuuren, te Utrecht, en L. P. J. ten Holder, burgemeester van Tubbergen. Beschermheer is kardinaal van Rossum. Het plaatselijk eere-comité onder eere-voor- zitterschap van den heer T. C. Luijckx bestaat uit de heeren J. P. J. van der Avert, pastoor A. G. R. Waanders en kapelaan G. J. A. Over- mars. bedoelingen waren." Hij reikte Sir Bear een blad zwaar papier over. De baronet nam zon der blikken of blozen kennis van dat korte do cument, vervolgens sprak hij met een kalme stem, waarvan echter zijn kinderen den toon bijna ongewijzigd vonden „Sta mij toe, lord Archibald, dit te toonen aan mijn zoon Malcolm Bear." „Aan al uw zonen, als u dit goed dunkt. Mijn notaris heeft het origineel in handen." Het blad papier ging van hand tot hand tot hetweerjbij sir Bear terugkeerde, maar de juiste inhoud er van was zoo in hun geheugen geprent alsof men de weinige regels in brons had gegrift. „Mijn neef Jean de Burgau zal in het bezit van heel mijn fortuin komen op den dag, dat hij zijn dertigste jaar heeft volbracht, op voor waarde, dat hij op dien datum gehuwd is. „Als hij weigert aan deze voorwaarden voor den vastgestelden tijd te voldoen, zullen al mijn goederen dienen tot stichting van een museum te Burgau-House." „Ja," zei lord Archibald, „ik ben tot dit plan gekomen na rijpe overweging. Ik geef Jean behoorlijke tijd. Hij is nog geen negen en twintig en ik geef hem tijd tot hij dertig jaar is om zich te onderwerpen. Op dien tijd zal ik in den grafkelder van Burgau-House rusten (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1