DAOBLAD Ira®t? SCHIEDAM OMSTREKEN, E U i t E 8?ToaT" Het geslacht der Burgaas. 47ste Jaargang. Donderdag (1 September 1324. No. 14045 fi li Bureau: KOEMAliKT 4. Telefoon Intercommunaal 05 Postbus: 39. A b o n n e m enten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuirnner niet Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n i n 15 regels 1.75 eike regel daarboven 35 cent. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bo ekend. tiratis-Ongcvallenvcrzekcrmg s i 500 bij levenslange gcheele invaliditeitI 200 bij verlies van een band, voet of oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim: f 00 bij verlies vjsn een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl. Algem. Verz.bank Schiedam nu 11mijobiwiewm'iii 'noli Tf- II al ten 1 a ndse h N5 e u wa DE VOLKENBONDSVERGADERING. In de voormiddagzftting van den Volken bondsvergadering voerden gister verschillende sprekers het woord over het verslag van de ju ridische commissie in zake de deelneming van alle bij de militaire controle betrokken staten aan de besprekingen van den Volkenbonds raad. Loudon (Nederland) stelde voor, dat de vergadering aan de eerste commissie zal op dragen, uit te maken, welke punten in deze kwestie nog nadere toelichting behoeven. Een resolutie in dezen zin werd daarop naai de agenda-commissie verwezen. Het algemeen debat over het verslag van den raad is hierna geëindigd. Heden zal de vergadering beginnen met de bespreking van het verslag van de tweede commissie over het saneeringswerk, in Hongarije. De Vrijdag en Zaterdag zijn aan commissie- Werk gewijd. In de commissie voor de ontwapening heeft Paul Boncour gister de Fransche zienswijze uiteengezet. Hij verklaarde, dat Frankrijk de arbitrage bovenaan op zijn program zal schrij ven. Hij is van meening, dat de landen, die bijzonder bedreigd zijn, hun militaire krachten zouden moeten samenvoegen door particuliere overeenkomsten, die gepubliceerd zouden wor den en door den Volkenbond gecontroleerd worden en waar andere staten steeds tot lid zouden kunnen toetreden. De andere landen, gelegen buiten de invalsroutes, zouden de verbindingen over zee verzekeren. Eindelijk zouden de landen, die geen wapens bezitten of die bereid zijn 0111 hun bewapening te beperken, hulp verleenen op economisch gebied door den economischen boycott van den aanvaller of door daadwerkelijk hulp. In één woord Frankrijk stelt verschillende modaliteiten voor om de alge- meene verplichtingen uit te voeren onder den vorm van arbitrage door een gezamenlijke over eenstemming door de gemeenschappelijke krach ten Marinkowitz (Zuid-Slavië) verklaart, dat hij de invoering van het arbitragestelsel toe juicht, doch van meening blijft, dat de par ticuliere verdragen volkomen wettig zijn, daar zij gesloten zijn onder auspiciën van den Vol kenbond. Parmoor (Engeland) zegt, dat naar zijn meening de oplossing der vraagstukken in kwestie geheel en al valt onder het pact en de statuten van het hof van arbitrage. Sinds de redevoeringen van MacDonald en Herriot bestaat er een criterium voor den aanval. Engeland blijft bij de meening, dat er geen waarborgverdrag noodig is en nog minder militaire sacnties. De ontwapening zal het gevolg zijn der arbitrage, indien zij er niet 'reeds mee samengaat. Parmoor herhaalt, dat de toetreding van Dnitschland tot den Vol kenbond absoluut noodzakelijk is. Engeland zal dan ook ieder toelatingsvoorstel onder steunen. Hij voegt er aan toe dat de Engel- sche delegatie, wanneer het oogenblik ge komen is een speciaal voorstel daartoe zal in dienen Matsoeda (Japan) staat in beginsel niet vijandig- tegenover het Waarborgverdrag doch maakt eenig voorbehoud bij de particuliere verdragen. Hij betoogt dat arbitrage niet kan bestaan, zoolang de regeeringen niet de exclu sieve competentie van het hof van justitie' er- 30 Ik dring hem zelfs niet de verbintenis op, die Ik gaarne gezien had en die hij kent. Hij is vrij om deze nog tot stand te brengen ter mijner gedachtenis of om tot liet huwelijk met een andere vrouw over te gaan. U moet wel voldaan zijn, dat ik na zooveel teleurstellingen hem nog een kans laat, wijl gij toch altijd mijn neef hebt verdedigd en verontschuldigd. Het uitstel, dat hij zal moeten verduren, van mijn dood tot den vastgesteldcn datum van de in bezitneming, zal hem een heilzame beproeving zijn en een niet te strenge straf voor zijn tekort komingen jegens mij. Als hij om eenig ingebeeld bezwaar nog mocht weigeren mij te gehoor zamen men kan van zijn stijfhoofdigheid alles verwachten dan zal zijn fortuin worden besteed voor het werk, waarvan mijn notaris de bijzonderheden kent. Het kasteel van Bur- gau-House zal een museum worden, dat naai' onze streek een leger van bezoekers zal trekken. Toen ik voorheen eens tot Jean zeide, dat ik van mijn huis een museum zou maken als hij de erfgenaam niet verkoos te zijn, toen keek hij mij hooghartig aan en antwoordde, dat hij in mijn plaats BurgauHouse liever zou laten ver branden dan het aan bezoekerx over te levc- kennen voor alle geschillen, zelfs die, welke kwesties gelden, waarbij de eer van een lond gemoeid is. IN HET BEZETTE GEBIED. De onderhandelingen met de geallieerde commissie te Coblentz zijn gisteren, na drie dagen onderbreking, hervat. Men verwacht, dat spoedig overeenstemming bereikt zal worden inzake den terugkeer van de over de grens ge- zetten, zoowel als over het herstel van de ambte naren, die uit hun functie ontzet waren. DET BRITSCHE VREDESPLAN. Thans is ook de uitspraak bekend geworden van dc Engelsche commissie, welke is benoemd ter bcóordeeling van de van Britsche zijde in gediende voorstellen in zake de vredesprijsvraag door den Amerikaan A. Filcne te Boston uit geschreven. Do Engelsche commissie heeft den hoofdprijs van 10.000 dollar toegekend aan dr. H. Heaton, die als hoofdpunten de volgende drie stellingen opstelde voor het herstel van vrede enwelvaart lo. door den Volkenbond krachtiger te ma ken 2o. door een definitieve regeling van de na den oorlog ontstane financieelo problemen 3o. door maatregelen tot vestiging van vei ligheid en bevordering van den economischen opbouw in Europa. Alle Engelsche mededingers in de prijs vraag ten getale van plus minus 4700 komen tot de conclusie, dat aan den Volken bond een leidende rol moet worden toever trouwd in den economischen opbouw en hel herstel van het politieke evenwicht van de ge- heele wereld. In de verdere 36 prijswinnende inzendingen wordt algemeen de Volkenbond aanvaard als het belangrijkste instituut voor internationale samenwerking. Eenige inzenders willen den Volkenbond de autoriteit en de strijdmacht geven van een super-staat, hoewel de meeston van meening zijn, dat het beroep van den Bond meer moet zijn gericht op de moraal dan op de kracht. Ook liet verdrag voor wederzijdsehe hulpverleening' vindt grooten aanhang, alsmede het voorstel tot bijeenroeping van een inter nationale ontwapeningsconferentie door den Volkenbond of de regeeringen van Frankrijk en Engeland. VAN IIET VATICAAN. Katholieken en socialisten. Een telegram uit Rome maakt melding van een belangrijke toespraak, Welke de II. Vader tot de studenten, die van het Eucharistisch Congres te Palermo waren teruggekeerd, heeft gehouden. In die toespraak zeide de H. Vader o.m. dat voor de politiek een ernstige voorbereiding noodzakelijk is. De Paus wees dan de stelling" van de hand, volgens welke een of ander motief van openbaar welzijn de medewerking met het kwaad zou rechtvaardigen. Die medewerking kan alleen door de niet te ontgane noodzakelijkheid om een grooter kwaad te vermijden gerechtvaardigd worden. De samenwerking der Katholieken met de socialisten staat er, zeide de II. Vader, in de andere landen anders voor dan in Italië. Men heeft er op de eerste plaats het verschil van milieu en historische omstandigheden, terwijl er ook een substantieel verschil is tussehen samenwerking met een partij, welke reeds aan ren. Gij echter, sir Bear, hebt u nooit tegen mijn verlangen verklaard om den staat eeni ge van mijn prachtige verzamelingen te le- gateeren. Ik sta er op dat mijn naam ten min ste verbonden blijft aan een nationaal insti tuut." Lord Archibald had zich waim gemaakt. Hij reed hier blijkbaar een geliefkoosd stok paardje. „Het gedrag van mijn neef heeft mij reeds zooveel wantrouwen ingeboezemd, dat ik mij ernstig heb bezig gehouden met mijn toe komstig museum. Men heeft mij zelfs een jongen man aanbevolen van bijzondere geschikt heid, genaamd Arnos Heller, dien 'ik met het samenstellen van een catalogus zal belasten en die in het onderstelde geval een goed conser vator zal zijn. Jean zal dus zijn verdiende loon hebbenZoo te handelen na al mijn tege moetkoming," sprak hij, terwijl het rood der verontwaardiging zijn slap hangende wangen kleurde. ,,IIoe is toch in werkelijkheid onze we- derzijdsche verhouding Ben ik het, die van zijn edelmoedigheid afhang Is hij het missiën die mijn toekomst in handen heeft Men zou het meenen als men zijn aanmatigende manieren beschouwt." En toch was het zoo het was inderdaad van Jean, dat het geluk van zijn oom. de toe komst van het machtig geslacht afhing. Plotse ling bemerkte lord Archibald, dat zijn verwanten het bewind -is, of met eeri partij, welke er naar streeft aan het bewind te komen. De II. Vader betreurde ten slotte, dat de Katholieken verdeeld zijn, elkaar bestrijden en zich aansluiten bij een partij, die openlijk haar godsdienstige neutraliteit proclameert. FRANKRIJK. Men schrijft aan de „C.roix" De directeuren der postkantoren hebben oiïieieelc instructies ontvangen om aan de brievenbestellers mon deling mee te dcelen*; dat zij hun kinderen van de christelijke scholen naar de atheistische staats scholen moeten overplaatsen. Men bedreigt hen nog niet met ontslag, maar eischt van hen een onmiddellijk antwoord. De instructie aan cle postdirecteuren is ver trouwelijk gegeven met, verbod voor de brieven bestellers om erover te spreken', waarschijnlijk met het doel om protesten te voorkomen. De order omvat alle categorieën van ambtenaren. OOSTENRIJKS HERSTEL. De financierde commissie van den Volkenbond heeft zich gister bezig gehouden met het verslag over de Oostenrijksche financiën, hoewel een schriftelijk rapport van de naar Weenen ge zonden commissie van onderzoek nog niet is ingekomen. Zooals men weet, vraagt Oostenrijk een verhooging van de begrooting der uitgaven ten einde dc inkrimping van het ambtenaren corps te kunnen stopzetten en te kunnen be ginnen aan de noodzakelijke uitbreiding van het bestuur. Ten tweede Vraagt het land toestemming tot gebruik van hot overschot van dc leening voor economische en cultureele doeleinden. Ten derde verzocht Oostenrijk de controle van den Volkenbond tegen het einde van dit jaar te doen ophouden. Over het resultaat van de besprekingen, welke einde, dezer week of begin volgende week af- loopen, kunnen thans reeds de volgende mede- deelingen worden gedaan Aart het onder drie genoemde verzoek zal - niet .voldaan kunnen "worden. De Voikenbóndsorganen staan op het standpunt, dat volgens hel protocol van Genève van October 1922 de financieele controle eerst kan ophouden, als de begrooting in evenwicht is gebracht, niet slechts volgens de cijfers, maar als ook dc economische voorwaarden voor het in evenwicht houden van de begrooting zijn vervuld. Dat kan op hot oogenblik do Oostenrijksch© regeering naar do meening der financieele commissie niet in ernst volhouden. De leden der financieele commissie zijn van meening, dat de economische toestand in Oos tenrijk nog lang' niet in staat is waarborgen te geven tegen een sterken val der begrooting en dat noch van c!c handelsbalans noch in dc be talingsbalans van Oostenrijk reeds iets bepaalds gezegd kan worden, zoodat een beëindiging van de financieele controle nog niet gewettigd is. Over de beide eerste punten zou men het misschien eens kunnen worden. Iets positiefs valt daarover nog niet te zeggen. In een verklaring aan de pers zeide de Oosten- rijksche bondskanselier dr. Seipel, dat het rapport van de financieele Volkenbondscorn- missie in Oostenrijk geheel moet worden gewij zigd, en zich in al zijn consequenties moet aan passen aan een toestand welke zich geheel anders heeft ontwikkeld, dan wij voorzien hadden, en aan den toenemenden bloei der staatsfinanciën. de beleefdheid zoover hadden gedreven dat zij hem niet antwoordden en zelfs had niemand een woord gesproken maar op dit oogenblik maakte dit stilzwijgen een indruk van koelheid op den ouden lord. „Keurt u dit alles niet goed," vroeg hij aan sir Bear. „Heeft u eenige aanmerking op mijn plannen Sit Bear had dezelfde houding bewaard met den blik steeds op de kleine deur gericht had hij de alleenspraak met onverzwakte oplet tendheid aangehoord. Toen hij de oogen opsloeg, zagen zijn zonen dat zijn besluit onwrikbaar genomen was. Met de snelheid van het licht had hij zijn stouten slag berekend en zijn vastbe radenheid had dit karakter van onverschrokken heid, dat den kleinen edelman soms een soort van wilde grootheid verleende. Hij was opgestaan en de beide handen op de leuning van zijn stoel houdende, sprak hij „Jean do Burgau is hier." De zin dezer woorden scheen niet tot den geest van lord Archibald door te dringen. „Ja, hierf bij mij, op Blackhorn," herhaalde sir Bear, „en in een toestand, die al uw be schikkingen vruchteloos maakt. Hij is niet meer in staat de erfenis van Burgau-FIouse te winnen door u te gehoorzamen evenmin als uw misnoeg'cn te verwekken door zijn weer spannigheid. Zijn verstand is weg, zijn lichaam half verlamd. Jean de Burgau is hier, u kunt hem dadelijk zien." ENGELAND EN EGYPTE. Het Egyptische kabinet heeft van Zaghloel Pasja, die nog tc Parijs verblijft, een \olledig rapport ontvangen over zijn correspondentie met MacDonald. Daaruit blijkt, hoezeer beide premiers teleurgesteld zijn over den loop der gebeurtenissen, terwijl zij beiden naai' een ont moeting streven. Een persoonlijke bespreking zal echter alleen dienen om zoo mogelijk den weg te banen voor officieele onderhandelingen tussehen de Britsche en Egyptische regeeringen. MAROKKO. Berichten uit Parijs wijzen op toeneming van d^n druk op de Spaansche zóne in Marokko. De burgerbevolking van Tetoean wordt over gebracht naar Geilta, welke stad door haar ligging aan zee als veilig wordt beschouwd. Uit Madrid wordt gemeld dat cle bevolen terug tocht uit de vooruitgeschoven posten is begonnen DE OPSTAND IN DEN KAUKASÏ S. De laatste berichten uit Georgië melden dat de verwoede gevechten tegen de Sovjettroepen in Azerbeidsjan, Haghestsn en Kocban voort duren. De opstandelingen bezetten de Transkaukasi- sclie spoorvveghjn. Te Batoem en te Til'lis hadden talrijke executies plaats. HONDURAS. Generaal Fcrrara, de aanvoerder van de revo- lutionnaire troepen in Honduras, trekt op tegen Tagucigalpa. De regcering van Honduras heeft maatregelen getroffen om de hoofdstad te verdedigen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Lit, New York wordt bericht, dat de Regeering te Peking den eisch der mogendheden betreffen de de instelling van een neutrale zone om Sjang hai heeft afgewezen. In een request, dat bijna alle namen der te Peking verblijvende vreemdelingen bevat, wordt de interventie der mogendheden ver zócht. Men is van oordeel, dat een dergelijke interventie op geèherïëi wijze de hereenigiug van China in den weg zal staan. Volgens I elegrainmen uit Sjanghai, verwacht men daar niet, dat een aanval op de stad zal worden gedaan. CHILI. Overeenkomstig de grondwet heeft generaal Louis Altamarino, premier en minister v an binnenlandsche zaken, het presidentschap van de republiek Chili op zich genomen. Bello Con- desilo heeft de portefeuille van Binnenlandsche zaken gekregen. De senaat heeft het verzoek om ontslag van den staatspresident Alessandrie niet aange komen, hoewel het nieuwe kabinet den senaat heeft gevraagd hfet wel te aanvaarden. Ales sandrie heeft zijn intrek in het Amerikaansche gezantschap genomen. ALLERLEI. Uit Athene De regeering deelde aan de geallieercfe mogendheden mede, in verband met de wetten van het land niet in staat te zijn, de veertien dorpen van het Koritze-gebied aan Albanië over te geven, zonder de toestemming der Nationale Vergadering, welke over een maand bijeenkomt. De dorpen werden door den gezantenraad aan Albanië toegewezen. En sir Bear ging, gevolgd door zijn neef en zijn vier zonen deze laatsten verbaasd over de stoutmoedigheid van hum vaderdoor de kleine deur, die hij opende. Zij kwamen spoe dig op de plaats der duiventil en bij Celia-Jane. De oude Jacob, die hoewel neg vrij zwak, dien dag juist naar heneden gekomen was, bezweek bijna van schrik toen hij zijn ouden meester herkende. Lord Archibald vroeg zelfs niet, hoe Jacob zich hier bevond. Sedert sir Bear hem gezegd had „Jean de Burgau is hier. si heen hem al het onwaarschijnlijke mogelijk. De oude lord wendde het gelaat reeds naar het getraliede venster, doch het andere vertrek 'was ledig. „Het is juist de tijd, dat hij op het terras een luchtje schept", zei sir Bear, terwijl Josiah een gordijn liet zakken, waardoor het vertrekje in een half duister werd gehuld. „Ik zou hem-willen zien," sprak lord Archi bald met sidderende stem. „Wij wachten tot hij uit zichzelf binnenkomt, want wij werken hem nooit tegen." Lord Archibald drong niet verder aan, hij klappertandde alsof hij de koorts had. Zij behoefden niet lang te wachten. Jean kwam binnen, op zijn stok geleund, en hield zich aan de meubelen vast als een kind dat loopen leert. Zijn eene been sleepte hij letterlijx achter zich aan. Celia-Jane volgde hem. (Wordt vervolgd) COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1