Telegrammen, Laatste Bfrlehfen. Weerbericht. Kunst en Letteren. Onderwijs. SPORT. Burgerlijke Stand, Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. plaatse geweest om den toestand in oogenschouw te nemen. Auto-ongeluk. Te Delft is Dinsdag avond een auto tegen de leuning van de Oost- singelbrug gereden en zwaar beschadigd. Door dat een onbekend gebleven wielrijder plotseling zonder waarschuwing naar links uithaalde, was de chauffeur, om een aanrijding te voorkomen, genoodzaakt van richting te veranderen, met bovengenoemd gevolgd. Een der inzittenden van den auto is ernstig verwond en moest in het gasthuis ter verpleging worden opgenomen. Stormweer. De sleepboot Urk heeft gis teren te Enkhuizen binnengebracht de blazers T X 84 en T X 13. Er waren geen menschen aan boord. De vaartuigen waren op zee drijvendé aangetroffen. Branden. Te Borne zijn gisternamiddag twee woningen van de Bornsche Bouwvereeni- ging, bewoond door de gezinnen Hulst en IIil- verink, uitgebrand. Dinsdagavond is te Stuifzand, gemeente Ruinen, de woning bwoond door R. Blokzijl afgebrand. Verzekering dekt de schade. Kokadorus op de Zaandamsche kermis. Behalve het bedrag van 1285.34 heeft Kokaderes aan de vereeniging Kindervoe ding te Zaandam nog 1149.64 ter hand gesteld, zoodat deze vereeniging in totaal heeft ontvangen 2434.98. De gesmolten sneeuwbal. De fir ma Kiessel, die beslag heeft laten leggen op het pand a. d. Heemraadsingel, waarin Broekhuys' 'Sneeuwbal-systeem is gevestigd, heeft thans een verklaring hieromtrent gegeven. De firma deed een offerte voor de inrichting en meubileering van het bewuste pand. Dit werd haar gegund voor een bedrag van 13.000 op voorwaarde, dat 6000 op 1 September zou vervallen. Op 1 September volgde echter geen betaling, daar men beweerde, dat de heer Broekhuys buitenslands was. Toen de heeren der firma Kiessel Zaterdag jl. wist,dat de heer Broek huys wel thuis was, gingen zij naar den Heem raadsingel om betaling te eischen. Zij kregen echter geen 6000, maar werden op straat gezet. Onmiddellijk werd mr. Sasburg geraad pleegd, die van de justitie gedaan kreeg, dat reeds denzelfden avond op den inboedel be slag kon worden gelegd. De heer Broekhuijs schijnt toen nog 2800 bij elkander te hebben gekregen, waarmede de heer Forrtijne naar de firma Kiessel werd ge zonden. De firmanten weigerden echter dit bedrag aan te nemen, daar de heer Broekhuys dit als volledige kwijting van de verschuldigde 6000 wenschte te beschouwen. Duitzenden bunders zijn reeds door het vuur vernield Schip in n o o d. Op de Wadden voor Ameland werd gistermorgen door een jacht de noodvlag geheschen, waarop de Hollumer red dingboot zee koos Na een moeilijken tocht mocht men het ge noegen smaken de bemanning, bestaande uit vader, zoon en dochter, van het vaartuig te halen. Het bleek te zijn de tjalk Dorothea, van Terneuzen, schipper F. Meijer, van Windeweer, met vlas naar Axel. Bij het wachten op een goede gelegenheid Werden zij door den geweldigen storm overval len en op drift geslagen. De lading is beschadigd het schip is vol water. Indisch allerlei. Er is een gunstige wending gekomen in den toestand van den heer van Gigh. De geneesheer hoopt, dat binnenkort het vervoer naar het woonhuis van den heer Van der Marei mogelijk zal zijn. De sultan van Deli, Ma'amoen al Rasjid Perkada Alaro Sjah, is overleden. Moordenaar en redder! Mgr. Sei- pel de Oostenrijksche priesterkanselier heeft gister, naar een telegram uit Geneve meldt, medegedeeld, dat de man die hem eenigen tijd geleden trachtte te vermoorden, hem eigenlijk het leven heeft gered Toen de kanselier aange vallen werd leed hij aan een ernstige suikerziekte Specialisten hadden hem nog slechts eenige weken te leven gegeven. Tijdens de behandeling genas de wond, maar tevens de suikerziekte. Noodweer. Uit verschillende Duitsche plaatsen komen weer berichten bimren over ten gevolge van noodweer aangelichte schade. Vooral Zuid-Baden schijnt zeer geteisterd te zijn. Uit Freiburg wordt bericht, dat gisteren boven Lahn een onweer heeft gewoed, dat van een windhoos vergezeld ging, die vele daken van de huizen afrukte. Een dertig meter lange loods welke als meelpakhuis dienst deed werd geheel vernield. Meer dan 600 vruchtboomen en tal van telegraafpalen zijn uit den grond gerukt of afgeknapt. Reichenbach ziet er uit alsof het beschoten is daar vele gebouwen zwaar be schadigd zijn of geheel zijn vernield. Verschil lende personen zijn gedood of gewond. Ook in den Harz is door het onweer, groote schade aangericht, terwijl op verschillende plaatsen gevaar voor overstroomingen dreigt. Ook te Berlijn zelf is aanmerkelijke schade veroorzaakt. Vooral de boomen in de parken hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Ontvlucht. Uit de strafgevangenis te Stettin zijn vier gevangenen ontvlucht, o.w. de vroegere politie-beambte Kaws, die zooals be kend, wegem den moord op den Belgischen luite nant Graft ter dood veroordeeld werd. Men heeft Kaws nog niet op het spoor kunnen komen. Een parelsnoer gestolen. Een te Parijs vertoevende Amerikaansche dame, me vrouw Edith Smith, had haar uit drie strengen bestaande, kostbare parelsnoer bij het naar bed gaan onder haar hoofdkussen gelegd. Toen zij den volgenden morgen haar kleinood bij haar talrijke andere kostbaarheden wilde opbergen, bleek het verdwenen. Toen al het zoeken in de hotelkamer, die zij bewoonde, vergeefsch bleek te zijn, waarschuwde men de politie, aan wie de onfortuinlijke eigenares verklaarde, dat het collier, ongeveer zevenhonderdduizend gulden waard is. Mrs. Smith acht het geheel onverklaar baar hoe de dief of dieven zoo ongemerkt in haar kamer komden komen, daat zij die echter maar een oogenblik verlaten heeft om zich te baden, maar daar de badkamer op niet meer dan vijf meter van haar slaapamer gelegen is en zij de deuren niet gesloten heeft, acht zij het onmo gelijk, dat zij niet gehoord zou hebben, wanneer iemand in den doorloop tusschen beide deuren wasjgekomen. Toch meent de politie, die ijverig nasporingen doet, dat de dief in nrrs. Smith's korte afwezigheid is binnengeslopen en zijn voordeelige slag heeft geslagen. Het paleis der pausen te' Avig non. Al eerder kwamen berichten over den deplorabelen toestand van het voormalige pa leis der Pausen te Avignon, dat dringend restau ratie behoeft. Inmiddels heeft het verval verder voortge woekerd. De prachtige Tour de la Garde Robe door Clemens VI in 1343 gebouwd, is in zeer ruïneuzen toestand en steunt tegen den Tour des Anges ernaast. Er is in Frankrijk thans een beweging gaande om tot grondige en definitieve rstauratie van het beroemde middeleeuwsche bouwwerk te geraken. De Z. R. I I I. De proeftocht van de Z. R. III is gisteren opnieuw uitgesteld. In bran d. Volgens een bericht uit New York staat sinds eenige dagen een uitgebreid complex van het bekende Amerikaansche na tuurreservaat, het Yellowstonepark in brand. De moord te Chicago. De beide moordenaars van den 14-jarigen Robert Franks, Loeb en Leopold, werden gister wegens moord met voorbedachten rade veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en wegens ontvoering tot 99 jaar gevangenistraf. Naar gemeld wordt, werden uitgebreide maatregelen getroffen om den rechter, die het vonnis velde, te beschermen. Hij had na melijk dreigbrieven ontvangen, waarin hij met den dood werd bedreigd, indien hij de beide beklaagden ter dood zou veroordeelen. Onder bescherming van gewapende infanteristen be gaf de rechter zich des morgens naar het ge rechtsgebouw en na het vellen van het von nis wederom naar huis. Ook in de gerechtszaal zelf wemelde het van politie-beambtenterwijl de beide beklaagden eveneens onder sterke be waking waren gesteld. Bij het uitspreken van het vonnis zeide de rechter, dat de moord, door beklaagden be dreven, afschuwelijk is en dat er geen ver zachtende omstandigheden in aanmerking kun nen worden genomen. Minderjarige moorde naars zijn echter Lot nu toe in den staat Illinois nog nimmer ter dood veroordeeld, zoodat een doodvonnis tegen iedere wet zou indruischen. De president vervolgde ,,Dc rechtbank acht zich echter verplicht te verklaren, dat naar haar oordeel de beide beklaagden ontoereken baar zijn, anders hadden zij zulk een afschuwe lijken moord niet bedreven." Millioenen dollars zijn in Amerika verwed, daar men algemeen dacht, dat Leopold en Loeb ter dood zouden worden veroordeeld. De moordenaars van Erzberger De Vossische Ztg. verneemt uit Boedapest dat de Hongaarsehe regeering nu ook de identi teit erkend heeft tusschen den bij Gombos ge arresteerden Duit&cher Schulte als een der moordenaars van Erzbtrger. De Duitsche gezant heeft opdracht gekregen nogmaals op uitleve ring aan te dringen en het is te verwachten, dat deze plaats zal kunnen hebben, voor dat de termijn van 6 weken verstreken zal zijn. STAKING IN OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Sept. (draadloos) De algemeene staking is geproclameerd voor alle metaal industrieën. IN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 11 Sept. (draadloos) De Franschen zijn gister begonnen met 't weghalen-van mili tair materiaal uit Oberhausen. Reeds zijn tot nu toe 90 gevangenen uit Frankrijk in 't bezette gebied teruggekeerd meerdere zullen de eerste dagen nog volgen. MIJNONTPLOFFING. WELTEVREDEN, 11 Sept. (draadloos) In aansluiting op het gister reeds gegeven telegram omtrent het ongeluk in een der Poeloe-Laoet mijnen, meldt Aneta nog 't volgende Maan dag zijn door een mijnontploffing op Poeloe- Laoet 62 inlanders gedood, 1 zwaar en 4 licht gewond. Het hoofd der mijninspectie, de heer v.d. Ploeg, vertrok uit Bandoeng naar Poeloe- Laoet ter instelling van een onderzoek. ClIINA. SHANGHAI, 11 Sept. (draadloos) De hevige regenval belet nog steeds iedere vijandelijkheid. Gemeld wordt, dat de stellingen der Amerikaan sche mariniers onder water zijn geloopen. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Sept. (draadloos) Het kabinet, dat de kwestie van het dure leven bestudeerd heeft, besloot den prijs van het meel en vleeschte re glementeeren. HET WRANGEL-EILAND. KOPENHAGEN, 11 Sept. (draadloos) Hier wordt gemeld, dat de Sovjetregeering voorne mens is in October het Wrangel-eiland te bezet ten en er de Russische republiek uit te roepen. CHILI. SANTIAGO 11 Sept. (draadloos) De Chileen- sche Senaat heeft de ontslagname van president Alexandri aangenomen. Verwachting: Meest krachtige later afnemende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, aanvankelijk warmer. Overreden. Men meldt ons heden uit Mierlo Alhier is zekere S. door een autobus aange reden, doordat deze in botsing kwam met een andere bus en van den weg werd geduwd. Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toe stand naar Helmond vervoerd. Stormweer. Men meldt uit Texel Hedennacht zijn, ten gevolge van een hevigen N. W. wind, 3 vis- schersvaartuigen uit de haven van Oude Schild weggedreven. Daar de vaartuigen tijdelijk bui ten dienst waren lagen zij in de haven zonder bemanning. De trossen zijn gebroken en de scheepjes naar zee gedreven. Nader wordt gemeld dat twee vaartuigen te Enkhuizen zijn binnengebracht van het derde is nog niets bekend het zal wel gezonken zijn. U ISSELKOEHSEN TE BOTTERDAM. 10 Sept. 11 Sept. Londen11 62 11 62 Berlijn - 0.62'// - 0 62'/s* Parijs- 13 79 - 13 93'/2 Belg>512.99 -13 01 Zwitserland 49 - 49.01 Amerika- 2 6D/1# -2.603/4 Weenen - 0.00-0.003/, Kopenhagen - 44 45 - 44.35 Stockholm 69 55 - 69 40 Gbristiania- 35 8d - o5 90 Madrid - 34.22'/2 -34 31 Milaan-1142 -11.421/» per bilhoen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 10 Sept. 11 Sept. Londen 11 62'/4 U 621/» Berlijn- 0.62'// - 0.62 Parijs--13 85 - 13.92'/» Brussel-- 13 02-13.02»/» Zwitserland- 49.02'/a -49 02'/2 Weenen™ -0.0036'/8 -0.00363/4 Kopenhagen™ - 44.50 - 44.25 Stockholm69 60 - 69.45 Christiania -- 35 90 - 35 90 New-York- - - - 2.611'» -2.613/, per billioen. A'ilamsch Beursoverzielit 11/9 '24. De beurs had heden een ongeanimeerd aan zien. De goede stemming van koninkl., die zich gister deed gelden, bleef heden niet behou den. Reeds lager geopend, brokkelde de koers later nog meer af. Geconsol. eveneens op lager koersen aangeboden. Aandeelen H.V.A. daalden tot beneden 250. Rubberwaarden tamelijk prijshoudend. Scheepvaartfondsen kwamen iets lager. Tabakken iets zwakker met geringe om zetten. Prolongatie 2'/2 De Co-Opera-tie naar Parijs. De „Co-Opera-Tie" zal op 7 October te Parijs haar seizoen openen met een uitvoering van „Tristan en Isolde". In totaal zullen te Parijs zes opvoeringen van „Tristan en Isolde", vijf van „Walküre" en drie van „Siegfried" plaats hebben. Bovendien zullen met medewerking der eerste solisten te Parijs door Co-Opera-tie" zes concerten worden gegeven met het orkest van de Pas de Loups. Nieuwe uitgaven van Alphons Diepenbrotk. Door de zorgen van het Alphons Diepenbrock- Fonds zijn in den loop van dit jaar de volgende werken gereed gekomen en bij den heer A. A. Noske, uitgever te 's-Gravenhage, verkrijgbaar gesteld Fünf Gesange nachGoethe voor koor a cappella. Te Deum Laudamus voor 2 gemengde koren, solo-stem en orkest. De orkest-partituur en het klavier-uittreksel. Tantum ergo Sacramentum voor mannenkoor en orgel. Vondel's Vaart naar Agrippine voor baryton-solo en orkest, de orkest- partituut en het klavieruittreksel. In bewerking zijn op dit oogenblik de volledige orkestpartituten van „De Vogels" (ouverture, Lied van den Hop, Balletten en Finale), van 5 melodieën voor zang en orkest, (Recueillement, Les Chats, Eccoutez la Chanson bien douce, Clair de Lune en Puis' que l'Aube grandit), alsmede van Lydische Nacht voor declamatie, baryton- solo en orkest. het jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R.K. jeugd in Nederland en Koloniën, de bekende uitgave van het R.K. Centraal Rureau voor onderwijs en opvoeding te 's-Gravenhage. Als het beste-bewijs van den bloei en den groei van ons onderwijs geldt wel het wichtige werk dat voor ons ligt, daar het om een volkomen over zicht te geven van een en ander, uitgedijd is Lot een boekdeel van ruim 900 bladzijden. Dr. Verhoeven blijkt meer en meer op zijn terrein een genie te zijn, want zelden zagen wij de statistiek zoo geraffineerd volmaakt uitge oefend. Hier is nu letterlijk niets en niemand vergeten, en daL wil wat zeggen met een gebied dat zich uitstrekt over drie werelddeelen. In het voorwoord wijst dr. Verhoeven met voldoening op bet glanzende jaar 1923, dat eindelijk met de Roomsche universiteit het grootsche gebouw van ons onderwijs bekroonde en bijna voltooide. Nog valt er veel te doen maar de cijfers ge tuigen dat men op alle verdiepingen ijverig aan het afwerken is. Was op 1 Jan. 1923 het aantal katli. scholen L.O. 1597 met 130.255 jongens en 163.254 meisjes op 1 Jan. 1924 waren de cijfers 1699 met 140.088 jongens en 170.529 meisjes. Een prachtige voor uitgang Het aantal leerlingen overschreed voor 't eerst de 300.000 de leerkrachten stegen tot 9523. De „Spieghel Historiael" geeft liet leven en streven van organisatie en organisatoren, even duidelijk weer als anders, in een serie van koste lijke bijdragen. Dan volgen, na de kerkelijke voorschriften, opvoedingslectuur en lijsten van leermiddelen, de instellingen van ondeiwijs en opvoeding, met het bedienend personeel, be ginnend bij het bewaarschoolonderwijs en eindi gend met onze Universiteit. Ook van het jeugd werk ontbreken de gegevens niet, evenmin als van de koloniale overzichten; een lijst van Katho lieke vakbladen besluit het geheel. Jammer is het dat, blijkbaar door plaatsgebrek, de alpha- betische lijst van het onderwijzend personeel ontbreekt. Het jaarboek is voorzien van een mooi por tret van Z. H. den Paus, die zijn beeltenis voor zag van een zegenwensch voor dr. Verhoeven en zijn medewerkers. De in dezen zegenwensch vervatte hulde zou, ook als zij zicli niet verder dan tot dit werk uitstrekte, reeds meer dan verdiend zijn. KORFBAL. De Scliiedamsche korfbalclub „S.C.S." zal a.s. Zondag deel nemen aan de seriewedstrijden van „Deetos" in Dordrecht. Het programma voor haar afdeeling is a. O.D.O.II—Deetos IV. b. S.C.S.I'S.D.O.I c. O.D.O.IReady I. Veil, aVerl. b. Winn. a.winnb. Verb b.verb c. Winn b.winn c. Verl c. verl. a. Winn. c.winn. a. Na het resultaat van 7 September j.l. geven wij onze stadgenooten een goede kans om met een prijs terug te komen. Gehuwd: Sept. 10. J. PJSonders 26 j. en M. J. H. Kester 22 j. |f Geboren: Sept. 7. Jacoba Petronella d.v. H. R. Elshof en M. L. van Hees,Nassauslraat. 9. Johannes en Petrus Jacobus zoons van Th. Veldhoven en H. Schippers, Mariastraat. Overleden: Sept. 9. Ary van der Kraan, oud 66 j. en 7 mnd, van Beverenstraat. - Hoog water te Hoek van Holland. 11 Sept. v.m. 1.24 n.m. 2.01. 12 Sept. v.m. 2.18 n.m. 2.49. 13 Sept. v.m. 3.03 n.m. 3.37. Jaarboek 1924. Heden ontvingen wij voor de vierde maal Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Sept. Offieieeie notecring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17.—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spifdus. SCHIEDAM, II Sept. Men noteert voor Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. ,,S« hicd. Spoelingvereen ging". Heden f 1.80 per ketel. VEEMARKT DELFT, 11 Sept. Aanvoer 232 runderen 52 schapen of lam meren, 5 paarden, 778 varkens, vette kalveren, 943 biggen, 52 magere kalveren, 18 geiten of bokken, vette varkens, 1 veulens. lammeren. Vette koeien le kw. f200500, 2e kw. f kalfkoeien le kw. f 250f 525, 2e kw. fvaarkoeien le kw. 150—f 375, 2e kw. ffvette kalveren le kw. f2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fschapen met lammeren le kw. f2e kw. f weilammeren le kw. f2e kw. f magere varkens le'kw. f 1662, biggen, f 8— 18, nuchtere kalveren le kw. f 12—26, paarden f 150—375. Rundvleesch per kilo f 1.25 f 1.10 f 1. Boter f 2.45 a 2.65 per kilo. Aanvoer 70/8, en 2/16 wegende te zamen 1420 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3