DAGBLAD MOOR Of OMSTREK DITJES EN DATJES. 47ste Jaargang. Zaterdag 13 September 1924. No. 14047 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Herriot en de vrede. Wij lezen in „Het Huisgezin" In den Areopagus van den Volkenbond, te Genéve bijeen, schijnt men den naam van God niet te kennen en alles te verwachten van mensehelijk overleg. Toch heeft de Fransche ministerpresident Herriot gisteren in zijn redevoering het woord „goddelijk" gebezigd, toen hij den wensch uitsprak, dat Frankrijk op zijn oorlogspuinhoo- pen „de goddelijke bloem van den vrede mocht zien ontspruiten." H Men zou den heer Herriot kunnen tege moet voeren, dat die goddelijke bloem te eerder zou ontspruiten en te steviger wortel- schieten, naarmate men zich dichter aan sloot bij de vredesdenkbeelden, reeds vóór de Volkenbondsvergaderingen zich daarmee be zig hielden, door den Paus ontwikkeld en aan de geteisterde wereld voorgehouden. En waar de woordvoerders der groote mo gendheden, met name van Frankrijk, bij al len vredes-wil dien zij manifesteeren, nadruk leggen op veiligheid en waarborgen, daar moest het hun toch duidelijk zijn, dat de hechtste waarborg gelegen zou zijn in het aanvaarden en naleven der christelijke beginselen, verzinne beeld door de vertegenwoordiging van den Vredesvorst in de vergadering van den Volken bond. Men spreekt van verzoening, men houdt lyrische redevoeringen over de weldaden van den vrede, men bezingt hem in bloemrijke taal, maar men gaat hem voorbij, die aller vader wil zijn, die in hooge onpartijdigheid alle landen en alle volken lief heeft, die in moeilijke gevallen en onparLijdigste scheids rechter zou zijn en nooit de schaal van het recht zou doen overslaan naar den kant van het belang. Er is sprake van, dat Herriot zal worden voorgedragen voor den Nobel-prijs. |};Hij heeft inderdaad mooi over dei} vrede gesproken, en wij willen veronderstellen, dat wat hij gezegd heeft zijn volle en innige over tuiging weergeeft; Toch zou, indien hem de vredesprijs werd toegekend, een ernstige aanklager tegen hem optreden. Voor den internationalen vrede hebt gij u verdienstelijk gemaakt, zou die kunnen zeg gen, maar den godsdienstvrede in uw eigen land hebt gij verstoord. Naör verzoening met Duitschland streeft gij, maar in Frankrijk zelf ontketent gij den burgeroorlog en kwetst millioenen in hun heiligste overtuiging. In uw redevoering te Genéve hebt gij ge zegd, dat uit Rusland woorden van geweld worden vernomen, maar in Frankrijk pleegt gij daden van geweld tegenover weerloozen, tegenover hen en haar, die, met verlooche ning van zichzelf, zich aan de hoogste belangen van het land wijden. Herriot de vredesprijs, het zou een bespot ting en een wreede ironie zijn, evenals de Vol kenbondsvergadering zonder de tegenwoordighei ven den geest'van den Paus een huis lijkt op drijfzand gebouwd. Een prelaat heb ik eens hooren schertsen, dat de verdraagzaamheid en milde opvatting onzer Kerk, niet beter geillustreerd kan worden, dan met het feit, dat zij voor den dienst in haar gebouwen, naast den „Eerbied in Gods Huis", ook een koster duldt, waarmede monseigneur, voor hen die het vatten, genoeg te kennen gaf, hoe hij de beide functionarissen als uiter sten beschouwde in hun optreden, een meening die er bij velen gul inging. En toch 1 hoe groot het verschil tusschen genoemde personen mag zijn, zij die het twijfelachtige voorrecht hebben om de socialistische pers te doorwerken, weten, dat er een nog pyramidaler tegenstelling is, en wel de wanverhouding in al zijn scherpe af schuwelijkheid tusschen kapitalist en socialist. Dat is enorm mijne heeren 1 wanneer je daar goed in komt, dan loop je er onmiddellijk weer kwaad uit. Al evenwel, er zijn nog rechters in Holland en inktrijke walnoten en geduldig papier. Aan hun speurende oogen (dier rechters n.l.) ontgaat geen sikkepit en wanneer een burgerman nog zoekt naar zijn tegenwoordigheid van geest, of wat soms nog beter is, zijn afwezig heid van lichaam bewerkt, dan krabbelen hun nerveuse vingeren reeds pikante notities. Stel je voor (al is het om dezen tijd moeilijk) een glijbaan. Daar is een jongen met een prik slee, een jongen met een plankje en nog een jongen met een klomp maar alles glijdt en je denkt bij je eigen dat is leuk. Mis 's avonds levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering vvordt^waj^bo^^^o^eT^HoiLAlgmïEVerz^^nl^chiedam overblijfselen gevonden van wilde paarden, beren, wilde katten, rendieren en hazen. Al het gevondene zal in het museum te Bürnn worden tentoongesteld. Men vond in dezelfde geologische formatie ook instrumenten van agaat en jasper. Gemengd Nieuws. Angstige oogen blik ken. Het is thans bekend geworden, dat het stoomschip „Stad Antwerpen" van den Belgischen dienst tusschen Ostende en Dover Dinsdag bijna op een mijn is geloopen. Het schip lag, met 560Ö passagiers aan boord,recht tegen een zware zee in. Toen het 7 mijl van Dover verwijderd was, kwam er een hooge zee aan, waarbij de machines werden stil gezet. Op dat oogenblik rapporteerde de uitkijk een mijn, die in de zon glinsterde, toen de zee ze op den top van een golf mee voerde. De roerganger kon het roer juist naar stuur boord omgooien, terwijl de mijn angstig dicht langs het schip passeerde, nl. op een afstand van nog geen 5 voet. Slechts enkele passagiers waren getuigen van wat er gebeurde. Een hunner verklaarde, dat het werkelijk een geluk was, dat de zee zoo ruw was, daar anders de mijn niet in zicht zou zijn gekomen, doch onder de oppervlakte zou zijn voortgedreven. De Engelsche zeemijnen waren zoo gemaakt, dat zij na een zekeren tijd ongevaarlijk werden, hetgeen bij de Duitsche mijnen niet het geval is en als het hier een Duitsche mijn had gegolden, zou wellicht een ramp zijn geschied. Er is onmiddellijk draadloos aan de autori teiten te Dover kennis gegeven van het waar nemen der mijn. De Het gouvernementshotel. „Deli Ct." bevat het volgende Het „Nieuwsblad van Meester-Cornelis" be vatte een bericht, waarin wordt meegedeeld, dat aan employé's van de gouvernementshotela, die uit hun dienst ontslagen werden, als schade vergoeding voor het verlies van hun brood winning sommen werden,uitbetaald tot bedragen van 30.000 per hoofd Dit leek zoo ongelooflijk, dat de „Java-Bode" ter plaatse, waar men geacht kan worden van deze zaak op de hoogte zijn, nadere informaties inwon, en toen bleek dat het berichtin derdaad juist is. Alleen de betaalde bedragen zijn niet zoo fabelachtig hoog, als men aan het Meestersche orgaan meedeelde. De juiste bedragen, welke werden uitbetaald, zijn de volgende de chef-kok f 13000, de 2e chef-kok f 13000, de chef de réception 15000, de zaalchef f 14000, totaal 53.000. Hier blijkt dus uit dat het gouvernement in sommige gevallen, inderdaad een ideaal werkgever is 1 Het geeft aan de ontslagen die naren een erfenisje, zooals hun waarschijnlijk geen tweede hier in hun leven te beurt zal vallen en wij hooren menigen armen belastingbetaler de verzuchting slaken „Ik wenschte, dat ik ook met zoo'n erfenisje „de laan uit" werd gezonden 1" De ontslagenen hebben nu tenminste den tijd om naar een andere betrekking om te zien, en de regeering behoeft geen wroeging te hebben, dat zij haar dienaren „broodeloos" maakte Ter wille van de billijkheid voegt het blad hier aan toe, dat bedoelde hotel-geëmployeer den op een 5-jarig contract waren aangenomen. De omvang der strop springt in het oog als men weet, dat thans de drie gouvernements hotels tezamen voor 9000, per jaar verpacht zijn, terwijl tot overmaat van ramp door een uitmuntend concern onder bekwame Vakleiding voor de huur van één hotel 9000 is geboden. lees je in de „Voorwaarts" de maatschap pij deugt nietalle drie jongens moeten een prikslee hebben. Af Je loopt op straat, of je fietst buiten de/stad, en je wordt gepasseerd door veel auto's en je denkt dat zou me lijken maar even verder zie je twee van die machines als booze bokken tegen elkaar op staan, of je bespeurt zoo'n automobilist, die onder zijn voertuig ligt met een schroevedraaier, 'n besmeurd gezicht en dito handen en je voelt je toch maar opperbest tevreden met je lot. Mis 's avonds lees je in 't „Volk" de maatschappij deugt nietalle men- schen moeten 'n auto hebben. Je was er weder om glad naast Bedenk eens. Maar waarom voort te gaan van de eerste pagina tot de laatste k,olom dreunt het in alle toonaarden door bedoelde bladen tusschen kapitalisme en socialisme is het tafel laken doorgesneden per paplepel, bij de maat, ja met gaslretels gelijk, wordt het de ouwe ge trouwen ingegoten, dat er overal een onover brugbare klove gaapt, die de arbeiders scheidt van hun uitbuiters, tot aan den dag, enz. enz. het slot mag verondersteld worden bekend te zijn Wie schetst daarom mijne verwondering, zooals ze in 5 cents colportage-lectuur uit roepen, toen ik dezer dagen hetzelfde rood gloeiende anti-kapitalistische „Volk", den Sint Geerte-minne-beker der ware broederschap zag drinken met.de oer-kapitalisten, de Hollandsche handelaars, die dat zelfde „Volk" tot nu toe met onbezweken trouwe, voor de parasieten der Geheimzinnig bombardement. Te Epping (Engeland) hebben zich zeer ge heimzinnige voorvallen afgespeeld. De zoon van een hotelhouder daar ter plaatse liep 's avonds met zijn zuster en een vriend langs St. Johns's Road te wandelen, toen hem plotseling een steen trof. Hij toog op onderzoek uit, teneinde te ont dekken, waar de steen vandaan kon zijn ge komen, maar moest de wijk nemen voor een nu volgend hevig steenen-bombardement. Een agent van politie, die ten tooneele ver scheen, werd insgelijks het mikpunt der ge heimzinnige steenenwerperij en toen hij een grooten steen langs zijn hoofd hoorde suizen, oordeelde hij het maar raadzaam, zijn electri- sche zaklantaarn, waarmee hij een inspectie begonnen was, uit te doen. Een andere agent zag zich eveneens aan het geheimzinnig bombardement blootgesteld. Tijdens hun nasporingen om de bewerkers van het bombardement te ontdekken, zagen de agenten overal in het rond ruiten rinkelend aan stukken vallen De politiemannen floten om assistentie en een politiemacht onder aanvoering van een inspecteur, zocht den omtrek af. Middelerwijl bleef het bombardement on verzwakt aanhouden en een menigte volks, kwam, op het zien der talrijke agenten en van het licht der electrische zaklantaarns, pools hoogte nemen. Vele nieuwsgierigen werden door steen en ge troffen en eerst om 5 uur 's morgens hield het bombardement op. t Het mysterie bleef intusschen onopgehelderd. Naamsveranderingen in Rus land. Zooals men weet heeft het in de West- Europeesche landen heel wat voeten in de aarde, voor dat toestemming voor een verandering van naam wordt gegeven. Het geval-Zwaantje is er in ons land het recente bewijs van, dat aan voornamen niet gemakkelijk te tornen valt, en wat familie-namen betreft deze zijn al even wortelvast. In Sovjet-Rusland is dit anders. Naar wij in de Moskousche „Izwestija" lezen, wordt het daar degenen, die van hun ouden naam ge noeg hebben, al heel gemakkelijk gemaakt een nieuwen aan te schaffen. Door het volkscom missariaat van Binnenlandsche Zaken is n.l. bekendgemaakt, dat veranderingen van familie naam en ook van voornaam in 't vervolg wel willend zullen worden toegestaan. Men heeft zich slechts in hoogste instantie te wenden tot de centrale afdeeling voor oorkonden en acten van den burgerlijken stand en zonder groote moeite zal men zijn Verlangen ingewilligd zien, mits tegen betaling van drie roebel. Ook moet nog in twee bladen n.l. een plaatselijk blad en de „Izwestija" een advertentie worden geplaatst waarin van de naamsverandering mededeeling wordt gedaan. Geraamten van mammoeten ge vonden. In de nabijheid van Briinn in Moravië is een groot aantal overblijfselen van diluviale dieren opgegraven. Er zijn beenderen bij van niet minder dan zes mammoeten, die bijzonder ordelijk bijeen liggen. Enkele geleerden meenen, dat de dieren door een natuurramp zijn overvallen, anderen houden 't er voor, dat ze door menschen zijn gedood. Er werden ook tegenwoordige en voor de verworpenen der toekomstige maatschappij doodverfde. En door dezelfde vingerbeweging, slechts met 'n ander touwtje, negen de houten koppen van alle ledepoppen uit het roode pers-Jan Klaassen- spel, voorkomend vriendelijk naar den Holland sehen Mercurius, die plotseling door zijn erf vijanden, van de vloermat naar de triomfboog verheven was. Vanwaar die frontverwisseling, vanwaar die beginselbuiteling Ter bescherming van de verdrukte Holland sche nijverheid, ter beteugeling van de werk loosheid, kortom in 't belang van 't land, wordt door de regeering een verhooging van de in voerrechten overwogen. De handelaars, die, zooals Willem I reeds voorzien heeft, van onze natie een kruiers-volk gemaakt hebben, bijna geheel afhankelijk van buitenland, willen daarvan natuurlijk niets weten en zetten een keel op. Wanneer je die heeren wijst op het feit dat de invoer den uitvoer met tientallen millioenen overtreft en dit boven den stand leven van ons land alleen door de Indische goudmijn mogelijk is, dan schreeuwen ze nog harder. Ze zijn nog van hetzelfde kaliber als hun voorzaten waartegen de Engelschman Canning in 1823 het rijmpje richtte „In matters of commerce the fault of the Dutch Is offering too little and asking too much." Wat in recht en slecht Hollandsch wil zeggen dat de Hollandsche handelaars de leelijke ge woonte hebben, om veel meer te vragen dan aan D a w e s en z ij n p ij p. Aan ieder, die Dawes ontmoet, vertelt een Duitsch blad, zal zijn pijp opvallen. De Dawes-pijp is met geen andere te vergelijken de breed uitgeholde kop üiet het aan den bovenrand ingevoegde mond stuk, 't is werkelijk een apart model. Deze pijp heeft een geschiedenis. Een ar beider te Chicago, Lyon genaamd, molenbouwer van beroep, had bij een ongeluk zijn rechterarm verloren, zoodat hij zijn betrekking niet meer kon waarnemen. De man legde zich toe op het pijpen snijden. Op een goeden dag, zoo verhaalt Lyon zelf, zag ik generaal Dawes' portret in een krant. Het akelige pijpje, dat hij tusschen de tanden hield, beviel mij in 't geheel niet. Ik zond den generaal een van de door mij vervaardigde pijpen. Als monsterEn sedert dien heeft hij altijd zijn pijpen bij mij besteld. Bij dozijnen tegelijk. Dawes was met 't model Lyon zoo ingenomen dat hij al zijn vrienden zulk een pijp schonk. En toen hij als chef van de commissie der des kundigen naar Europa kwam, bracht hij Voor de Duitsche, Engelsche en Fransche staats lieden eveneens pijpen van Lyon uit Chicago mee. Zoo werd de Lyon-pijp populair. De ver vaardiger zit in een bescheiden kleine werkplaats in een voorstad van Chicago en weet nauwelijks hoe hij aan de opdrachten moet voldoen. Wanneer Lyon stevig doorwerkt, levert hij 1000 pijpen per maand. Maar er zijn er reeds 75.000 besteld en nog niet geleverd. Bekeeringen. Miss Adeline Thelluson, een nicht van Vircount Halifax, den bekenden leider de,r Anglo-Katholieke partij (High church) is te Brighton door den Eerw. Heer Well in de Katholieke Kerk opgenomen. Eveneens de Noorweegsche novellenschrijf- ster Mevrouw Sigrid Lindert. Ofschoon nog jong, is zij reeds candidaat gesteld voor den Nobel-prijs. Hare boeken gaan voornamelijk over de middeleeuwen en zij bewijst daarin haar grondige kennis van dien katholieken tijd. Dit komt vooral uit in hare trilogie „Kristen Lavrausdater" en heeft zeker geen geringen invloed gehad op hare bekeering. Op zijn kasteel Wartenberg is Prins Gustav Bannof Kurland, behoorend tot den hoogen adel en daar in groot aanzien, katholiek geworden. Hij is eigenaar van uitgestrekte goederen en van de Villa Eden in Baden. Een zijner zonen werd eenige jaren geleden katholiek. De beroemde detective van Schotland Yard, de hoofdinspecteur Mercer, aldus meldt de „Universe", is voor zijn steiven in de Katho lieke Kerk opgenomen en bediend. Wegens ziekte had hij ontslag moeten nemen. Mercer was bekend door zijn nasporingen in veel sensationeele zaken o.a. de geruchtmakende Bottomley-affaire, die hij na maanden lang in het land op en neer gereisd en ijverig gevorscht te hebben, tot klaarheid bracht. te bieden, een eigenschap die hen tot voor heden zonder tusschenpoos de schimpscheuten en knock-outs van Volk, Voorwaarts en consorten op de hals haalde. Nu echter de regeering, let wel, de christelijke regeering, het met de beste bedoelingen en heel gematigd, terwille van onze kwijnende in dustrie, tegen de handelaren opneemt, nu is de S.D.A.P. snel als het weerlicht, haar woede tegen de „Gaafzuigers" te boven en aandoenlijk met hun lot begaan. De haat tegen de bezitters mag nog zoo fel zijn, zij moet het afleggen tegen de lieve lust om de rechtsche partijen een hak te zetten en aldus ziet men nu in verteederend verbond de „vetgemeste" koopman met den „uitgekne pen" socialist optreden Schaper en Dressel- huys compagnons en de liberale pers, de deftige, zingt met haar verslonsde roode zus, duetten in smeltenden samenzang de wondere dingen zijn de wereld nog niet uit Dat de sinds jaar en dag „bewuste" volgelin gen van Marx dit alles slikken is in een woord verbijsterend 't Is waar dat die menschen zoo langzamer hand er gewend aan raken om voor partijbelan gen, partijleiders en andere bijkomstigheden opgeoffere te worden, maar dat ze zich zonder kik of mik laten voeren naar de abattoirs der importslagerij van hun tegenstanders, dat do t een normaal schepsel toch een weinig duizelen van verbazing over zulk een onmondigheid bij redelijke wezens. Maaslandus, COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5