Het neslactat der Bnrgans. EN OMSTREKEN. H m I ILö 1 I q 47ste Jaarpafflfg. Woensdag 17 September 1924. N®. 140550 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclirgen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieel© a!~ en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N. V.' HEIJERMAN'S ANKER- EN KETTINGINDUSTRIE om vergunning tot op richting van een reparatiewerkplaats van ket tingen en ankers in het pand Buitenhavenweg 94, kadaster Sectie L. no. 1702, met 8 electromoto- ren van totaal 61 P.K., drijvende 5 valhamers, 1 luchthamer en diverse werktuigen en 2o. D. J. HOFHUIS om veigunning Lot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Keetsteeg 1, kadaster Sectie C. no. 451, met 2 electromotoren van resp. 2 en 1 P.K., drijvende een amarilslijpsteen, een draaibank en een ventilator. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 1 October a.s.," des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 September 1924. Buütenlandseh Mewws, DE VOLKENBOND. Arbitrage. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft thans de sub-commissie van de derde commissie (onder voorzitterschap van Benesj), de redactie van de voorstellen onder handen, welke er toe moeten bijdragen een meer nauwkeurige om schrijving te geven van de verplichtingen der leden van den Volkenbond, welke voortspruiten uit art. 16 van het pact en aldus moeten dienen een krachtig en afschrikwekkend, middel te zijn tegen een aanval. De Fransche en Britsche delegaties die beide in de sub-commissie zijn vertegenwoordigd, hebben een aandeel in de discussies genomen en men is kunnen komen tot het opstellen van belangrijke voorstellen. Daar is aanvaard, dat een aanval door eenigen staat duidelijk zal worden gedetineerd als een weigering van ar bitrale uitspraak of een weigering van arbitrage in het algemeen, is er in voorzien, dat wanneer de Volkenbondsraad zulk een aanval consta teert, de verplichtingen van de staten, als volgt zullen zijn. Eje leden-staten zullen loyaal en daadwer- kelijk samenwerken tot steun van het Volken- bondspact en tot verweer tegen elke agressieve handeling. Zij zullen individueel of gezamenlijk op zich nemen, den aangevallen of bedreigden staat steun te verleenen, en elkander wederzijds te steunen door middel van faciliteiten en weder- zijdsche ruilingen van voorraden grondstoffen en voedingsmiddelen, het verleenen van credie- ten, hulp bij vervoer en doorvoer enz. Te dien einde zullen samenwerken, ten einde de veilig heid van de verbindingen te land en ter zee van den aangevallen of bedreigden staat te ver zekeren. Indien beide partijen in het geschil als aan vallers worden verklaard, zullen op beide eco nomische sancties worden toegepast. 35 Na een kort verblijf te Londen was de oude lord te Burgau-House slechts teruggekeerd om er den laatsten adem uit te blazen. Had hij nog den tijd gehad om zijn laatste wils beschikkingen wettelijk te doen veranderen Dat. was een vraag, die de heeren van Blackhorn zich niet stelden wijl zij te veel lieden van goeden toon waren om zulk een ondergeschikt punt op een dergelijk tijdstip te berde te brengen. Sir Bear en zijn vier zonen woonden plicht matig de begrafenis van hun ouden bloedv erwant bij. Zij vertoonden bij deze gelegenheid zulke sombere gezichten, dat niemand kon twijfelen aan de oprechtheid van hun rouw. En deze was ook werkelijk oprecht, doch betrof nu juist niet lord Archibald. Na de deelnemers aan de rouwplechtigheid door hun houding te hebben gesticht en na een enkelen blik te hebben ge worpen op de pracht an Burgau-House, gingen zij naar Londen om ook den notaris te stichten en de weelderige inrichting te bewonderen van wijlen lord Archibalds huis in die stad. Aan wien zou deze opeenhooping van rijk dommen te beurt vallen Aan wien zouden de boerderijen, de weiden, de bosschen, de kunstvoorwerpen, de vorstelijke zalen van Burgau-House belmoren Wien zouden de DE RAAD VAN DEN VOLKENBONI). De Vólkenbondsraad heeft gister het vraag stuk van Oostenrijk's financieelen wederopbouw behandeld. Mgr. Seipel en Gruenberger, de Oostenrijksche minister van buitonlandsche za ken, namen met commissaris-generaal Zimmer man en onzen landgenoot. Ter Meulen als voor zitter van het financieele volkenbondscomité aan de tafel van den Volkenbondsraad plaats. De besprekingen waren voorbereid eerst door beraadslagingen van liet financieele volken bondscomité met mr. Zimmerman en daarna door een bijeenkomst van het Oostenrijksche comité uit den Volkenbondsraad, waarin ook mgr. Seipel zitting heeft. De beraadslagingen leidden tot een volledige overeenstemming, waarmede ook de vertegenwoordigers der Oos tenrijksche regeering zich vereenigden, al hadden zij gaarne wat meer financieele zelfstandigheid reeds terstond verkregen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Engelsche gedelegeerde bij den Volken bond, Lord Parmoor, verklaarde in een inter view aan den correspondent van den socia- listischen parlementairen dienst, dat hij be treurde, geen verdere verklaringen meer te kunnen afleggen over de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond, nu de Rijksregeering in weerwil van de Engelsche uitnoodiging, ook op dit oogenbük nog een houding blijft aan nemen, welke vol tegenstrijdigheden is. De Volkenbond heeft het zijne gedaan, eindelijk moet thans Duitschland spreken. De' correspondent vroeg verder, of tijdens de Londensche Conferentie niemand met di Strescmann gesproken heeft ovei Duitschlands toetreding tot den Volkenbond, zooals in een officieele verklaring wordt gezegd. Hierop antwoordde Lord Parmoor „Ik be grijp deze bewering niet. De heer Stresemann heeft in mijn eigen landhuis langen tijd met prof. Gilbert Murray, den tegenwoordigen leider van de Engelsche delegatie te Genève, het geheele probleem diepgaand besproken. Even eens heb ik zelf met dr. Stresemann een des betreffend onderhoud gehad, waarover ik echter geen bijzonderheden kan mededeelen, teneinde dr. Stresemann niet te moeten tegenspreken. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens een officieus Duitsch bericht zijn tot nu toe door de Franschen 145 gevangenen ontslagen, waaronder een aantal personen, die in voorloopige hechtenis zaten. Aan 760 zaken zal geen verder gevolg worden gegeven. Binnen kort zullen nog een honderdtal gevangenen worden losgelaten. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De gister gehouden ministerraad van Ulster waar het definitieve fintwoord werd opgesteld aan de Britsche regeering, in zake de benoeming van een lid in de grensregelingscommissie, be sloot de reeds eerder genomen beslissing te talrijke dienstboden voortaan moeten gehoor zamen Wie zou beschikken over het huis in Londen, waarvan de antieke schoonheid, die aan oude huizen eigen is, zich vereenigde met deze ontplooing van moderne luxe Liet was in dit huis, dal volgens het verlangen van den overledene het testament zou worden voor gelezen voor sir Bear, zijn vier zonen en de voornaamste dienaren van lord Archibald. De notaris liet zijn blik gaan over degenen, die hem omringden, vouwde het document open dat hij in bewaring had en begon op luiden toon te lezen. Hij somde de legaten op van lord Burgau aan zijn dienaren, gleed licht over deze en andere bijzonderheden heen en begon 1?oen met lang zame en duidelijke stem de voornaamste passage „Mijn neef Jean de Burgau zal in het bezit, van mijn fortuin treden op den dag, waarop hij zijn dertigste jaar zal bereiken, onder voorwaarde dat hij op dien datum gehuwd zal zijn. Als hij weigert aan deze voorwaarde te voldoen vóó r den vastgestelden tijd, zullen al mijn goederen dienen tot stichting van een museum te Burgau- House op de grondslagen van het plan aan dit testament toegevoegd." Dat was nauwkeurig het testament, waarvan lord Archibald de copie op Blackhorn gebracht had en de naam van Bear de Burgau was er niet in vermeld. Het was warm in deze zaal, het zweet parelde op het kale hoofd van sir Bear de notaris ging voort „Ik voeg aan deze voorwaarde toe, dat mijn neef Jean de Burgau gezond van geest handhaven en geen lid te benoemen. Dientengevolge zal het Britsche parlement den SOsten September a.s. bijeenkomen en het wetsontwerp bespreken, waarbij het gemach tigd wordt buiten de regeering van Ulster om een lid in deze commissie te benoemen. Intusschen heeft een groep conservatieve, liberale en Labour-leden van het Parlement, die in Ierland zelf een onderzoek heeft ingesteld naar de grenskwestie, een mededeeling gedaan aan de pers, waarin zij haar conclusies neerlegt. Deze groep omvatte 21 leden van het Lagerhuis, vertegenwoordigers van de niet-officieele ele menten der drie partijen. Llun eenstemmig oordeel is lo. dat de Iersche publieke meening, met uitzondering van enkele extremisten, sterk voor een regeling is 2o. dat een bevredigende regeling het «best kan worden bereikl door directe overeenstem ming tusschen partijen in Ierland 3o. dat als de onderhandelingen de meeste kans op succes willen hebben, zij moeten aan vangen vóór eenige grenscom-missie is ingesteld door de Engelsche regeering 4o. dat zij het daarom wagen voor te stellen, dat een vergadering van vertegenwoordigers van Uister en den Vrijstaat zoo spoedig mogelijk zal worden gehouden. De „Times" zegt in haar commentaar op dit rapport, waaraan zij veel waarde hecht Een regeling door overeenstemming zou dui zend maal gunstiger voor Ierland zijn dan het billijkste oordeel van de onpartijdigste commissie die ooit werd ingesteld DE BURGEROORLOG IN CHINA. Naar de „Times" meldt, gewagen berichten uit Shanghai van een aantal dóoden en gewon den, als nimmer te voren in de Ghineesche oor logen. Hot leger van Kiang-Soe rapporteerde vier dagen geleden 10Ö0 dooden in den Ooste lijken 'sectorde hospitalen van Soetsjau en Nanking zijn vol gewonden. Uit Tse-Kiang worden geen verliezen gepubli ceerd, doch hiermede is in tegenspraak, dal het Roode Kruis aldaar de handen vol heeft, en ook daar de ziekenhuizen geheel bezet zijn. Tsjang-Tso-Lin heeft een proclamatie uit gevaardigd, dat hij zich aan het hoofd zal stellen van alle troepen van Mandsjoerije en tegen president fsao-Koen, liet hootd van de regeering >e Peking, zal optreden. Volgens een telegram van Woe-Fing aan het Ghineesche Roode Kruis zijn de vijandelijk heden begonnen aan de noordgrens. De troepen uit Ah-Hwei hebben die uit Tse-Kiang aan gevallen. DE OPSTAND IN ZUID-BRAZIIJE. De Braziliaansche revolutionairen hebben Porto Guayra Mendex aan de Boven Parama in Zuid-Brazilië genomen en alle regeerings- troepen gevangen genomen of gedood, behalve den commandant en 14 man, die over de Argen tijn scho grens zijn ontkomen. Vluchtelingen melden datWëst Paraipa zich in handen van de opstandelingen bevindt. ALLERLEI. Uit Rome De begrafenis van Casal-ini, den vermoorden fascislischen afgevaardigde, heelt gister plaats gehad. moet zijn op den dag, dat hij geroepen zal worden mijn nalatenschap te aanvaarden. Bij gebreke daarvan zal sir Bear de Burgau en na hem zijn erfgenamen belast zijn met de zorg en bewaking van mijn neef en met zijn voogdij. Sir Bear zal mijn goederen btheeren, waarvan hij de inkomsten zal genieten. Bij den dood van Jean zal hij ontvangen ter mijner gedachtenis en als belooning voor zijn diensten een som van twee honderd duizend, francs, het overblijvende van mijn fortuin na de stich ting van het museum bovengenoemd." Hierna volgden nog eenige aanwijzingen betreffende het beheer der nalatenschap tot den dag, waarop Jean zijn dertigste jaar zou bereiken. Daarop zweeg de man der wel. Lord Archibald had dus slechts een clausule aan zijn oorspronkelijk testament toegevoegd. De aanwezigen gingen uiteen, de Burgau's van Blackhorn hadden door hun onberispelijke houding getoond, dat zij de erfenis van Burgau- House waardig zouden geweest zijn, als het lot hun die had toegewezen. Sir Bear drukte den notaris de hand. Deze verklaarde, dat zijn betreurde cliënt, gedrongen door den dood, die liem bedreigde, zijn be schikkingen had gewijzigd door toevoeging van de laatste paragraaf van zijn testament en dat hij volstrekt geweigerd had naar de opwerpingen van zijn raadsman te luisteren. Vervolgens drukte de nolaris de hoop uit Jean de Burgau in Engeland te zien terug- keeren en hem nauwkeurig de wensclien van De plechtigheid wercl niet door wanord'i lijk- heden verstoord. Uit Rome Twee vakgenooten van Gorvi, den moordenaar van Gasalini, die aanvankelijk ter beschikking van de JustiLie waren gesteld, zijn thans definitief in hechtenis genomen wegens medeplichtigheid aan den moord. Twee andere kameraden van Gorvi zijn eveneens gister morgen gearresteerd. Uit Cairo Volgens de Egyptische bladen is een ernstig geschil gerezen tusschen Italië en Egypte, in verband met de afbakening van de Tripolitaansche grens. Gemeld wordt, dat de Italiaansche regeering het garnizoen te Benghazi versterkt en ook nieuwe troepen en vliegtuigen gereed maakt. Het blad „El Mokattam" spreekt van de mogelijkheid, dat Italië een gewapende actie zal gaan voeren. Uit Durban De douane-autoriteiten von den, bij het onderzoek van de vrachtboot „Nord- mark" van Hamburg, duizend geweren, een grooten voorraad ammunitie en een aantal machinegeweren. De scheepspapieren gaven niet de minste aanwijzing betreffende den aard der lading men vermoedt evenwel dat deze voor China was bestemd. Er is een gewapende wacht aan boord geplaatst. Uit Londen Uit New-York wordt gemeld, dat gisteravond een net gekleed man tweemaal heeft getracht, tot den Prins van YVal< s, welke op liet landgoed Burden vertoeft, door te/drin gen zijn pogingen werden door de bewakers verijdeld. De indringer naar men meent een aan shellsliock lijdende Canadees, is per trein naar New-Yorlc overgebracht. Uit Londen De werkgevers van Covent Garden hebben gistermiddag vergaderd. Bij de stemming met gesloten briefjes werd besloten, niet in onderhandeling te treden met de vak- vereenigingen en het voorstel in zake de toe passing van arbitrage te verwerpen. Uit Londen Uit Cairo wordt bericht, dat Koning Feisjal de Wahabis, die onlangs Tail' op 60 mijlen van Mekka veroverden, heeft aangevallen ten einde den druk op de troepen van Koning Hoessein te verlichten. Naar wordt gemeld, kan. de val van Mekka iederen dag worden verwacht. De besprekingen tusschen Polen en Dant- zig ter regeling van een aantal hangende spoor wegkwesties zijn gisteren te Dantzig begonnen. Als voorzitter treedt, op de heer Kallï, directeur der Nederlandsche staatsspoorwegen. Staten-Generaal Vereenigde vergadering van de beide Kamers: op Dinsdag 16 September 1 92 4, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal De heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, die den Voorzittersstoel be kleedde, opende, nadat de leden zich in de Ridder zaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des namiddags te half één uur dc vergadering en doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een koninklijk besluit van 8 Septem ber 1924, no. 22, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemde een commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. zijn oom te zien vervullen. „Dat zal hij zonder twijfel doen," sprak de kwijnende stem van Josiab. „Het doet mij genoegen te vernemen, dat u tijding van hem heeft. Hij heeft zich niet tijdig genoeg kunnen inschepen om hier met ons te zijn," zei de notaris, die pas sedert kort zijn diensten aan de familie bewees. „Voor hot öogenblik echter eri tot aan zijn dertigste jaar komen zijn belangen niet in het geding." Ver volgens drukte de notaris het verlangen uit met den rechtsgeleerde der familie in kennis te komen en de baronet gaf hem de noodige inlichtingen, waarop al de Burgau's vertrokken zonder met een enkel woord van het testament verklaring te vragen, waarvan zij echter wel een copie meenamen. Zij lieten zich onmiddel lijk bij een beroemd advocaat brengen, een man, onfeilbaar en bescheiden, wiens minste woord de waarde eencr rechterlijke uitspraak had. Zij werden in dezen tempel binnengevoerd, waai'i dit orakel verblijf hield. Het orakel had echter niets aangrijpends in zijn persoon. Hij was rossig, grof en flegmatiek. Zijn dicht toe geknepen lippen schenen meer geschikt om te zwijgen dan om te spreken zij schenen u te willen waarschuwen, dat zij zich sleéhls met voorbedachten rade open en spoedig weer sloten. „Wees op uw hoede of des te erger voor u' W or dl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1