DAGBLAD I /OORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. 47ste Jaargang, Vrijdag 19 September 1924. ft®. 34052 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 501) bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vin ge bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een Pe verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Hiiitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Ontwapening en arbitrage. Op grond van de mededeelingen van dr. Benesj en informaties uit andere betrouwbare bron, kan omtrent het ontwerp tot oplossing van de ontwapenings- en garantie-kwestie het volgende worden medegedeeld In het eerste deel van het ontwerp wordt bepaald, dat alle staten verplicht zijn zich aan arbitrage bij conflicten te onderwerpen. Wie dit niet doet, is de „aanvaller". Als beide staten, die in conflict zijn, een scheidsgerecht verwerpen, worden zij beide Lot vijanden van den Volken bond verklaard. Het geheele plan is gebaseerd op de zoo vol komen mogelijke afschaffing van den oorlog- als politiek instrument. De georganiseerde gemeenschap der staten erkent niet langer een oorlog als een middel tot het uit den weg ruimen van conflicten tus- schen afzonderlijke leden van de gemeenschap, doch nog slechts als een dwangmiddel tegen den staat, die zich tegen den wereldwil van den Volkenbond verzet. Het tweede gedeelte van het ontwerp bepaalt, welke sancties tegen den „aanvaller" of „de aanvallers" toegepast zullen worden. Terwijl volgens art. 16 van het Volkenbonds pact de Raad"het. recht heelt tot het nemen van sancties strijdkrachten te requirceren, zullen, volgens hel nieuwe ontwerp, de verschillende staten van te voren mededeelen, welke strijd krachten zij ter beschikking van den bond st ellen. Omtrent dit punt verschillen de lezingen, welke de ronde doen. Engeland zal zijn geheele vloot ter beschikking stellen, en tegelijkertijd zijn prijzenrecht erkend zien. De sancties zullen zoowel van economisehen als van militairen aard zijn. De politieke rechten van den „aanvaller" blijven onschendbaar, doch hij moet alle kosten van de militaire operatie dragen. Regionale verdragen tusschen de staten onderling worden niet langer toegelaten, doch de reeds bestaande verdragen blijven geoorloofd. Het derde deel van het ontwerp bevat de bepaling, dat de beide vorige gedeelten eerst van kracht zullen zijn, als de komende ontwape ningsconferentie er werkelijk ook in slaagt de bewapeningen te reduceeren. Deze conférentie, welke door den Volkenbonds raad op grond van art. 8 van het Volkenbonds pact bijeengeroepen zal worden, verkrijgt hier door de allergrootste beteekenis. Daaraan zullen alle georganiseerde staten der aarde deelnemen. Ook de niet-leden van den Bond zullen worden uitgenoodigd. Omtrent het tijdstip, waarop deze conferentie zal tezamenkomen, is nog niets bepaald. In de verschillende commissies is gisteren een schrijven van den voorzitter der vergadering voorgelezen, waarin aan de gedelegeerden wordt medegedeeld, dat zij er bij hun werkzaamheden het oog op moeten houden, dat de Volkenbonds vergadering waarschijnlijk 27 dezer zal worden gesloten. DUITSCHLAND EN DEN VOLKENBOND. In een interview met den vertegenwoordiger van den sociaal-democratischcn parlements- dienst te Genève, verklaarde de gedelegeerde Nansen het volgende De Volkenbond is voor een Duitsch verzoek om toelating. Een eventueel verzoek van Duitsche zijde om toelating zou op een voor Duitschland eervolle wijze worden ingewilligd. Het zal een bewijs zijn van den verzoenings- gezinden geest, die op het oogenblik door de wereld gaat. Zooals Bulgarije bewezen heeft, is de militaire contröle geen hinderpaal. Noch van Fransche zijde, noch van die der kleine entente is tegenstand te verwachten. Een permanente zetel in den Raad zou vóór Duitschland worden ingeruimd. Het psychologisch gunstige oogenblik voor Duitschlands toetreding is thans gekomen. Amerika zou het Duitsche voorbeeld volgen. DE INTELLECTUEELE SAMENWERKING. Uit Genève verluidt De tweede commissie (technische organisatie) heeft gisteren haar rap port over den arbeid in de commissie voor de intellectueele samenwerking voltooid, en een resolutie aangenomen, waarin het aanbod van Frankrijk inzake de stichting van een inter nationaal instituut te Parijs wordt aanvaard. DE IERSLHE GRENSKWESTIE. Volgens de „Star", is de Britsche minister van Koloniën, Thomas, die thans onderweg is van Zuid-Afrika naar Londen, voornemens met president Gosgrave en sir James Graig, inzake de Iersche grenskwestie tot een overeenstem ming te komen. De regeering hoopt, dat een accoord zal worden bereikt, zoodat liet niet noodig zal zijn gebruik te maken van de bevoegdheid, (welke liet parlement haar anders zou moeten verleonen) tot het benoemen van een lid voor Ulster in de grensregel i i igscornmissie. BULGARIJE. Blijkens een persbericht, heeft de Bulgaarsche regeering het geheele land in staat van beleg verklaard. Zij dreigt alle politieke misdadigers, met de doodstraf. Tusschen de aanhangers en tegenstanders der autonomie van Macedonië vinden bloedige gevechten plaats. DE OPSTAND IN GEORGIE. Het gisteren door de Georgische legatie te Parijs uitgegeven communiqué zegt, dat de opstand tegen de Sovjet-regeering is mislukt. Gemeld wordt, dat de bolsjewiki sterke troepen gezonden hebben, voorzien van pantserauto's, tanks en vliegtuigen, die het beheer over de voornaamste spoorweglijnen weer in handen hebben gekregen. Vele intellectueelen uit Georgië hebben zich in het bergland' teruggetrokken en verklaarden, vastbesloten te zijn, den strijd voort te zetten in den vorm van een guerilla-oorlog. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het eerste en tweede leger van Tse-Kiang zijn in opstand gekomen. Een nieuwe aanval op Lioe-Ho is begonnen. Het gerucht gaat, dat de Kiang-Soe-t.roepen de linie van Tse-Kiang door broken hebben nabij I-Hing en dat Nankau is ontruimd. Deze tijding veroorzaak to'groote op winding te Sjanghai, waar de vrijwilligerstroe- pen werden gemobiliseerd. Te Shanghai wordt verwacht, dat een alge- heele debacle der Tse-Kiang-troepen, die Sjang hai verdedigen, ophanden is. ALLERLEI. Uit New-York. De Prins van Wales zal, zooals gemeld, Zondag a.s. naar Canada vertrekken. Hij zal per motorboot van Long Island naar New London gaan, vanwaar een extra trein hem zonder verder oponthoud naar Canada zal_ brengen. Uit Berlijn. In het kasteel Salem aan de Bodensee is gisteren het huwelijk voltrokken tusschen een dochter van den oud-rijkskanselier:, prins Max van Baden en prins Wolfgang van Hessen, zoon van de zuster van den ex-keizer, Margaretha. Uit Moskou. Het agentschap Rosta meldt, dat een sovjetschip op 20 Aug. de sovjet-vlag heeft geheschen op het Wrangeleiland, dat ten noorden van Oost-Siberië in de IJszee ligt. De Russen troffen er een Amerikaan en elf Eskimo's aan. Men verwacht, dat het schip 23 Sept. naar Rusland zal terugkeeren. Zooals men weet, plantte verleden jaar een expeditie onder Stfanssen de Britsche vlag op het eiland. Uit Rome. Gisternacht zijn fascisten met ge weld het bureau van dc maximalistische partij in het centrum van Rome binnengedrongen, en hebben liet vernield. Een poging om het gebouw van het Groot-Oosten aan te vallen werd dooi de politie verijdeld. De vakvereenigingen in Opper-Sileziö ei- schen met ingang van I Oct. een nieuw collectief contract on daarbij tevens een loonsverhooging, welke gelijken tred zou houden met de duurte. Het zal moeilijk zijn een conflict te vermijden, daar de kolenprijzen met ingang van 1 Sept. pas verlaagd zijn. Rlijkens een mededeeling van regeerings- wege in de wetgevende vergadering te Simla, zijn bij de jongste troebelen te Kohat tusschen Hindoes en Mohammedanen 20 Hindoes en 11 Mohammedanen gedood en 86 Hindoes, 25 Mohammedanen en 6 politieagenten gewond. De liberale leider, Lord Grey, heelt in een rede te Edinburgh scherpe critielc uitgeoefend op het Britsch-Russische ontwerp-verdrag. Uit Berlijn. De Commissie van Herstel heeft benoemd tot leden van den Raad van Toezicht voor de Bank voor de Duitsche industrie-obli gaties den Franschman De Peyster, den Berg Frerichs en den Engelschman Dudley Ward. De Belg Denis wordt secretaris-generaal van alle instellingen, tot uitvoering van het Dawes- plan. Uit Genève wordt gemeld, dat Conradi, de moordenaar van den sovjet-gedelegeerde Worofski, die in November j.l. werd vrijgespro ken, is gearresteerd, daar hij als een waanzinnige te keer ging en verschillende personen in een restaurant met een revolver bedreigde. Staten-Ge hum aal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 18 September. Aan de orde. is het ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede. Mevr. Pothuis-Smit (S.D.) getuigt na mens de soc.-dem. fractie van ontzetting, dat thans dankbaarheid wordt geuit over de be zuiniging en de aangekondigde Vlootwet. De heer 11 aazevoet (R. K.) bestrijdt dit betoog. De heer De Veer (R. K.) heeft bezwaar tegen de passage omtrent dankbaarheid voor bezuiniging. Dankbaar kon hij daarvoor niet zijn. De heer D e G ij s e 1 a a r (C. H.) en B 1 o m- jous (R. K.) deelen dit bezwaar niet. De passage wordt aangenomen met 45 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de vrijzinnig-demo craten, de sociaal-democraten en do heeren De Veer en De Jong, beiden r. k. Het adres van antwoord wordt vervolgens zonder stemming vastgesteltl. De Kamer wordt verdaagd tot nadere bijeen roeping. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 18 September. In de vandaag gehouden vergadering heeft mr. Kooien het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij aan de Koningin dank bracht voor de benoeming en aan de Kamer voor de voordracht. Als voorzitter meer bekend met de werkzaamheden der Kamerleden, welke niet naar buiten treden, Verklaarde hij eerbied te hebben voor de stille werkzaamheid in het belang van het algemeen geleverd. Geïnstalleerd werd het nieuwe lid Wijkamp. De v o o r z i t ter stelt voor, 30 Sept. te beginnen met bet afdeclingsonderzoek der Staats begrooting 1925 en de daarbij beboerende wets ontwerpen. Conform besloten. Voorts stelt hij voor, 9 Oct. eenige wets ontwerpen aan de orde te stellen en daarna de Tariefwet. De heer Dresselliuys (V. B.) heeft bezwaar tegen het tijdstip van de Taricfwet- behandeling. Feitelijk is het ontwerp op belang rijke punten zeer gewijzigd door de Nota van Wijziging en daarom is het ontwerp niet te overzien. De voorzit tc r zegt, dat 'I voorstel be teek ent behandeling in het vólgend jaar, omdat pas met Kerstmis de begrooting zal zijn af gehandeld. Van 18 September lot 14 October zal er lijd genoeg zijn om alle belanghebbenden in de gelegenheid te stellen hun meening te geven. Van wijzigingen van begrootingen verwacht spr. niet veel gewoonlijk wordt een hoofdstuk on gewijzigd of ongeveer ongewijzigd aangenomen. Het is dus niet waarschijnlijk, dat daardoor veel geld zal worden uitgespaard. Voor monniken werk is spr. dus niet bevreesd. De heer Schapc r (S. D.) sluit zich aan bij den heer Dresselliuys. De lieer Van R a v o s t e ij n (C. P.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. Hij had in de openingsrede van den Voorzitter een anti-actualist-ischcn tendenz gehoord, nl. een verdediging van het Parlement, maar in de verdediging, die de Voorzitter thans gaf van zijn voorstel ligt een denigratie van liet Parle ment, dat eigenlijk geen invloed heeft op de samenstelling der begrooting. De voorzitter wijst dit laatste verwijt geheel af. De praktijk heeft geleerd, dat er aan begrootingen weinig pleegt te worden ver anderd. .De heer Van Gijn (V. B.) acht het ook niet behoorlijk dit ontwerp vóór de verkiezin gen te behandelen. In elk geval is eenige tijd vóór de behandeling zeer gewenscht. Een voorstel-Schaper (niet behandelen vóór de verkiezingen) wordt verworpen met 51 tegen 32 stemmen, rechts, tegen links. Een voorstel-Dresselhuys (eerst Staat.sbe- grooting en dan Tariefwet) wordt verworpen met 51 tegen 32 stemmen, rechts tegen links. Het voorstel van den Voorzitter wordt z.h.s. goedgekeurd. De vérgadering wordt gesloten. Hunnenland. De Rijksmiddelen. Voor het eerst sinds langen tijd geeft de opbrengst der rijksmiddelen reden tot buiten gewone bevrediging. Blijkens den in de „Staats courant" ge pub 1 i ceerden staat, ontving de schatkist gedurende de afgeloopen maand aan gewone middelen 36.694.178, of wel 7.60 millioen meer dan in de maand Augustus van 1923, toen 29.087.661 werd opgebracht. In het bedrag der afgeloopen maand is de opbrengst der rijwielbelasting niet opgenomen, welke 4.592.130 heeft opgebracht, zoodat feitelijk de ontvangsten ruim 12 millioen grooter geweest zijn. Voor het eerst ook geeft de staat van de ontvangsten over liet tot dusverre gevorderde jaar een vermeerdering aan. Over de eerste 8 maanden,n.l. werd 283.020.157 (buiten de opbrengst der rijwielbelasting) opgebracht, tegen 282.372.014 gedurende dezelfde periode van het vorig jaar, een voordeelig verschil aantoo- nend van ƒ0.64 millioen, terwijl bovendien de ontvangsten over de laatstgenoemde periode de raming 264.624.666) met ruim IS millioen overtreffen. De ontvangsten over de afgeloopen maand overtreffen de raming met ruim 3 millioen. Door deze gegevens wordt zeker de kans levendig gehouden, dat de raming over het geheele jaar bereikt zal worden of, gelijk wij in de vorige beschouwing durfden geloovcn, mis schien nog wel zal worden overschreden. Wanneer men de verschillende bronnen nagaat dan lubben de meeste daarvan, gelijk dit ook over de maand Juli j.l. het geval was, bevredi gende resultaten opgebracht. Het grootste gewicht in de schaal legde de dividend- en tantiemëbelasting, welke ditmaal 4]/2 millioen meer opbracht dan over dezelfde periode van het vorig jaar, n.l. 5.28 millioen tegen 749.897. Schakelt men deze vermeerdering uit, dan nog blijken ook andere middelen gunstig gevloeid te hebben en is de totale opbrengst der maand niet uitsluitend aan enkele gunstige factoren toe te schrijven. Ook de andere directe belastingen maken weder een gunstig figuur. Dank zij de wijziging der inning en de vastgestelde wettelijke bepalingen omtrent uitstel van betaling, leverde de inkomstenbelasting ditmaal bijna een vol millioen meer op 4.368 millioen tegen 3.424 millioen in Augustus 1923. De grondbelasting bracht om dezelfde reden 21/4 ton meer op 1.69 millioen tegen 1.44 millioen, de persa- ncelc belasLing ruim 11/4 ton meer: 2.41 millioen tegen 2.28 millioen. De vermogens belasting echter bracht minder op 136.991 tSgen 167.510 iu Augustus 1923. De opbrengst der verschillende accijnzen was verdeeld. Het accijns op suiker bracht ruim 5 ton minder op, n.l. ƒ3.53 millioen tegen /4.05 millioen. Dit was ook het geval met het accijns op het gedistilleerd, gndanks de krachtige maat regelen, welke genomen zijn voor de beteugeling van de gedistilleerd fraude, welke den Iaatsten tijd sterk is toegenomen. Ten opzichte van de raming is het nadeelig verschil slechls ongeveer 2 ton. Dank zij het verhoogde bieraccijns, leverde dit middel 71/ï ton meer op, n.l. 1.235 millioen tegen 483.801 in Augustus van het vorig jaar. Uit het accijns op tabak kwam ruim 2 ton meer binnen 1.43 millioen tegen 1.21 millioen. Het zout vórderde van 93.704 tot 155.S08, In L accijns op wijn van 44.274 tot 53.919. In verband met de concurrentie van buitenlandse!» vleesch en het verminderd verbruik, leverde het accijns op het geslacht 775.170 tegen 875.523 in Augustus 1923. De bronnen, welke met het zakenleven ver hand houden, hebben eveneens gunstige resulta ten opgebracht. Zoo o.a. heeft de meerdere levendigheid op cmissicgebicd tot gevolg gehad, dat de registratierechten bijna 2 volle milliocnen meer opbrachten: ƒ3.355.618 tegen 1.378.769 in Augustus van het vorig jaar. De zegelrechten wezen eveneens een voordeelig verschil aan en vorderden van 1.29 millioen tot 1.32 millioen. De rechten op den invoer brachten 2.76 millioen op tegen 2.68 millioen. Het is waarschijnlijk, dat door de grootere handelsbeweging, als gevolg van de ontruiming in het Roergebied, waartoe op de Londensche conferentie besloten werd, de opbrengst der invoerrechten zal toenemen ook zal de ophanden zijnde nieuwe Tariefwet tot ruimere vloeiing van dit middel aanleiding geven. Van de 'andere middelen brachten de loodsgelden op, 288.504 op tegen 213.182. Het statistiekrecht 347.181 tegen 282.653, de domeinen 142.161 tegen 89.253. Het recht op de mijnen liep terug van 140.710 tot 95.246. Dc O. W.-belasting bracht 4329.96 op de inkomsten ten bate van het leeningsfonds wijzen een bedrag aan van 6.57 millioen, terwijl^ de Opbrengst over de eerste acht maanden 65.54 millioen groot is. Scheepvaart. Hoog wntcr te lioek van Holland. 19 Sept. v.m. 6.40 n.m. 7.04. 20 Sept. v.m. 7.23 n.m. 7.42. 21 Sept. v.m. 8.09 n.m. 8.34. Handelsberichten. SJeurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. li. J. JANSEN. SpiKlug. SCHIEDAM. 19 Sept. Men noteert v or Spiritus 100 f 32. Spoeling, Noteering van de Coup. Vereen. „Schied. Spoeliagvereemging". Heden f 1.90 per ketel. NIEUWE S DAMSCHE w&xtmamxzs&m Timii-rrri rr n'iiH—mmriTirTniunrni n mmim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5