psiachi Ier Biirpas. alleen in pakjes U ILL ET O Al, 47s»e Jaargang. Zaterdag 20 September 1924. ft*. 14053 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een (luim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doo Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Sluiting Zwemplaatsen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat de Gemeentelijke Zweminrichtingen dit jaar op ZATERDAG, 27 Sept. a.s. gesloten zullen worden. De in bewaring gegeven voorwerpen moeten tegen vertoon van bewijs vóór dien datum worden afgehaald. Buitenlaudseh Meows, DE ONT W APENINGS-CONFERENTIE Gisteravond is in de commissie van den Volkenbondsraad de beslissing gevallen over het bijeenroepen van de groote ontwapenings conferentie. Deze conferentie zal uiterlijk 15 Juni van het volgend jaar bijeenkomen. Het protocol, dat thans door de Volkenbonds vergadering wordt opgesteld, moet uiterlijk 15 Mei geratificeerd zijn. Tot de ontwapeningsconferentie zullen alle staten worden uitgenoodigd, ook die, welke geen lid van den Bond zijn. Met de voorbereiding van de ontwapenings conferentie is de Volkenbondsraad zelf belast. In het protocol, dat de Volkenbondsvergade ring voorbereidt, zal alsnog worden bepaald, dat dit protocol in geen enkel opzicht in strijd mag zijn met het oorspronkelijk Volkenbondspact, en dat de leden van den Bond, die het protocol niet ratil'iceeren, toch aan de bepalingen van het Volkenbondspact gebonden blijven en het lidmaatschap van den Volkenbond behouden. DE 1NTELLECTUEELE SAMENWERKING. De commissie voor de intellectueele samen werking heeft nog een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het door de Fran- sche regeering te stichten instituut een inter nationaal karakter moet dragen. Het zal be stuurd worden door een raad van bekende personen van verschillende nationaliteiten. De commissie voor de int. samenwerking stelt de hooggeplaatste personen aan. De commissie beschouwt het als haar Laak het totstandkomen van het internationaal instituut door de Fran- sche regeering aangeboden, te vergemakkelijken. Terwijl de commissie de Fransche regeêring dank zegt, maakt zij haar wensch kenbaar, dat de organisatie in overeenstemming zal zijn met het plan der Fransche regeering en met dat van den Volkenbond. Hij- DEjIERSCHE GRENSKWESTIE. Ij^De politieke situatie in den Vrijstaat beweegt zich in de richting van een binnenlandschen crisis. Blijkbaar is de breuk tusschen de twee richtingen in 't kabinet, welke vertegenwoordigd worden door Cosgrave en Kenil O'Higgins, wijder geworden. ^Gisteren ging het gerucht, dat Cosgrave, wanneer het parlement binnenkort weer bijeen komt, zijn ontslag zal indienen, waarna hij direct weer herkozen zal worden. Dit zal hem 38 En ge weet wel dat het vonnis van uw vader zou zijn Zij bedekte haar gelaat met de handen om het vreeselijke woord niet te hooren. Zij zuchtte met bijna onhoorbare stem, alsof zij een be zwijming nabij was „Genade genade „Ik ben het niet," zei sir Bear bijna zacht moedig, „ik ben het niet, die de genade voor Patrice O'Hara in handen heeft." Zij beschouwde werktuigelijk zijn magere, blanke handen. Was het mogelijk, dat zij met zulk een vreeselijken last bezwaard werd „Geef mij tijd," bad^zij. „Neen, nu dadelijk." Het moest wel dadelijk zijn, want weinige dagen nog en Patrick O'Hara zou gedeeltelijk in veiligheid zijn misschien geheel en al. Sir Bear hernam op gemoedelijken toon „Dit huwelijk, dat gesloten zal worden volgens den protestantschen ritus, zal, als u dit liever hebt, slechts een bloote formaliteit zijn. Het verblijf vari uw vader bij ons is geheim gebleven. In dit opzicht zal er dus geen zweem van moei lijkheid zijn. Als ik u deze verklaringen geef, bedenk dat zij niets veranderen en al stelde ik u een Mohammedaansch huwelijk voor, dau zou dan in staat stellen het kabinet te hervormen. In verband met den opengevallen post van minister van Verdediging, wordt de naam van Joseph Mc. Grath genoemd. DE STRIJD IN MAROKKO. De actie, welke waarschijnlijk de beslissing zal brengen in den Spaanseh-Marokkaanschen oor log, heeft reeds een aanvang genomen. Spaansche troepen, die, naar gemeld wordt, 40.000 man sterk zijn, zijn uit Tetoean vertrok ken om te trachten het Tetoeandistrict van vijanden te zuiveren en daarna op te trekken naar Sjesjoean, ten einde deze plaats te ont zetten. Het geheele Zuid-Westelijke district nabij Tetoean en de weg van Tetoean naar Tanger zijn wederom door de vijanden bezet. De Jibala-sLammen hielden gisteren een massa vergadering bij het Heilige Graf van Mulei- Abd-Es-Salem, alwaar de eed werd afgelegd tot voortzetting van den heiligen oorlog. CHINA. Volgens een bericht uit Sjanghai, schijnt de ineenstorting van het Tse-Kiang-leger onver mijdelijk te zijn. Japan heeft verklaard zich neutraal te zullen houden. De commissie bestond uit den voorzitter, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst en de leden, de heeren Haazevoet, Slotemaker de Bruine, Blomjous, baron de Vos van Steen- wijk en baron Wittert van Hoogland. De commissie werd met de gebruikelijke hofceremóniën ontvangen, terwijl haar in de vestibule van het Pale;s, door een detachement u:t het 2e regiment veldartillerie, onder com mando van een le luitenant, militaire eerbe wijzen ten deel vielen. De hoornblazer van het detachement blies den eeremarseh. Ook bij het vertrek uit het Gebouw der Eerste Kamer en bij terugkeer aldaar werden de militaire honneurs bewezen, door een 16 man sterk detachement uit bovengenoemd regiment veldartillerie. Congres gemeentefinancién. Gisteren is te 's-Gravenhage het congres op financieel gebied van de Vereeniging van amb tenaren der gemeentefinanciën geopend door den voorzitter van het congres, mr. J. A. de Wilde, wethouder van financiën en bedrijven der gemeente 's-Gravenhage. arborgd door de N.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam het vliegveld Schiphol naar Indië zal vertrekken De Koningin-Moeder en de Prins hebben schriftelijk van hun belangstelling in den tocht doen blijken. Het vliegtuig, waarmee de tocht zal worden gemaakt, zal op liet vliegveld Waalhaven voor liet publiek te bezichtigen zijn op Zaterdag middag, 27 dezer het zal den volgenden ochtend naar Schiphol vliegen en daar des middags voor de Amsterdammers te bezichtigen zijn. ALLERLEI. Uit Brussel. De Raad voor Landsverdediging voorgezeten door koning Albert, heeft besloten de inlijving der recruten bij helften der jaarlijk- sche klassen te doen plaats vinden, waardoor het mogelijk zal zijn tot den normalen diensttijd van 1213 maanden terug te keeren en steeds geschoolde soldaten onder de wapens te hebben. Uit Tientsin. Door het stopzetten van den treindienst heeft de kolenaanvoer te Tientsin opgehouden. Men vreest, dat de stoomschepen spoedig niet meer zullen kunnen bunkeren en ook de voortzetting van het baggerwerk bij Takoe loopt gevaar, wat ten gevolge zou hebben, dat de rivier verzandt en schepen niet in staat zullen zijn de rivier op te stoomen. De behandeling der kwesties Saargebied en Irak zijn door den Volkenbondsraad op ver zoek van Branting tot de volgende zitting verdaagd. De iutergealleerde militaire controle-com missie in Duitschland is aangevangen met het onderzoek van den Rijksweer. De overdracht der regie-spoorwegen aan de Duitsche spoorwegmaatschappij zal geleido- lijk en via een organisatie-comité binnen 6 weken plaats hebben. In den nacht van Zondag op Maandag a.s. 3 uur v.m., wordt in Engeland de zomertijd opgeheven. Binnenland. Hel adres van antwoord op de Troonrede. §||Gistermiddag ten 6 uur, kort na haar terug komst van het bezoek aan Vlaardingen en Maassluis, heeft de Koningin ten Paleize in het Noordeinde ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer aangewezen om het adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede aan haar aan te bieden. Radio-zéndinrichtingën. Het jongste nummer van „Radio-Expres", weekblad van de Ned. Ver. voor Radio-Telegra- fie, luidt een nieuw tijdperk voor de amateurs in. Het hoofdbestuur heeft n.l. van den Minister van Waterstaat een schrijven ontvangen met concept-voorwaarden, aan welke moet worden voldaan om een vergunning voor een radio- zendinrichting te verkrijgen. Bedoelde vergunningen zijn niet persoonlijk, doch worden alleen verstrekt aan rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen en haar af- deelingen. R. E., hoewel nog niet geheel voldaan, acht het thans bereikte van groote principieele beteekenis, omdat het zenden door amateurs officieel als een afzonderlijk te regelen zaak erkend is. Braat redacteur. Een vergadering van leden van den Platte- landersbond is gisteren te Utrecht gehouden. Drie moties werden achtereenvolgens aangeno men, uitsprekendeontevredenheid over het werk van den heer Schrage ontevredenheid over de redactie van „De Plattelander" en de wenschelijkheid van royement als lid van den Bond van den heer Watjes. Voorts werd besloten, een nieuw weekblad uit te geven, genaamd „De Nieuwe Plattelander" waarvan de heer Braat redacteur zal zijn en de heer mr. C. Vervoorn te Herwijnen het admini stratieve gedeelte op zich zal nemen. R. K. Universiteit te Nijmegen. Op de Onderwijsbegrooting 1925 wordt f 4000 'tgetrokken, ten-einde de tegemoetkoming in de kosten van de voorziening in onderwijs- lokalen, bedoeld in art. 197 der H.O.-wet, te kunnen verleenen aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Verder zijn 5600 uitgetrokken ten einde 7 beurzen te kunnen uitloven aan stu denten van bijzonderen aanleg aan de R.K. Universiteit. R. K. Leergangen. Op de ontwerp-begrooting voor Onderwijs 1025 wordt voor subsidie aan de R. K. Leer gangen 15.000 uitgetrokken, hetgeen f 30.000 minder is dan voor 1924 werd toegestaan. Dit is geschied wegens intrekking van subsidies aan cursussen voor opleiding tot de akte van bekwaamheid tot het geven van M. O. Vliegtocht Nederland—Indie. Het comité voor den vliegtocht Nederland Indië houdt op 29 dezer, 's namiddags 3 uur, een receptie in het hotel de l'Europe te Amster dam, waar gelegenheid zal zijn, afscheid te nemen van de bemanning van het Nederlandsche vliegtuig, dat op 1 Oct., 's morgens 8 uur, van Herziening Indisch Privaat- en Strafrecht. Naar het zich laat aanzien, zullen de werk zaamheden van de staatscommissie voor de herziening van het Indisch Privaat- en Straf recht uiterlijk omstreeks de helft van het vol gende jaar ten einde loopen. Verpleegkosten van behoeftige krankzinnigen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat vanwege de provincie in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen en zwakzinnigen, zoolang die kosten ten laste van een gemeente komen, een bijdrage wordt ver leend van een derde gedeelte van het bedrag dier kosten. Waarnemend gouverneur van Suriname. De waarnemende gouverneur van Suriname, mr. L. J. Rietberg, is wegens ernstige ongesteld heid afgetreden Hij zal vervangen worden door mr. J. L. Nysingh, lid van den raad van bestuur, tevens procureur-generaal bij het hof justitie. van Voor Volkenhond en Vrede. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede houdt haar jaarlijksche algemeeno vergadering op Zaterdag 11 Oct., des namiddags half twee, in een der zalen van Pulchri Studio, te 's-Graven hage. De belasting op sigaren. Het bestuur van den Anti-Tabaks-Accijns- Bond heeft den Minister van Financiën meege deeld, dat het met groote voldoening *heeft kennis genomen van het gewijzigde standpunt door Z.Exc. ten aanzien van de voorgenomen verhooging van den accijns op sigaren ingeno men. Den Minister dank zeggende voor deze tegemoetkoming, verzocht genoemd bestuur hem in aansluiting aan het tot Z.Exc.door den Nederl. Bond van Sigarenwinkeliers in Nederland gerichte verzoek, zoo spoedig doenlijk maatregelen te dien nemen, waardoor het ver- dit den toestand niet veranderen. Welke de bijkomende omstandigheden zijn of de motieven van uw besluit, als ge aanneemt, zal uw vader ontsnappen, als gij weigert „Neen, nedn, gij zult dit niet doen. „Integendeel, ik zal niets doen en liet zal vanzelf gebeuren. Maar verlaat li geheel op ons en beproef niet de minste beperking of ge zult u zeil' de gevolgen te wijten hebben. Als ge deze formaliteit niet als een huwelijk beschouwen wilt," vervolgde sir Bear, met een bijna omnerkbaren spot in zijn stem, „beschouw ze dan als een belofte Jean de Burgau trouw te Verzorgen, die dan uw beschermer moet zijn. Gij offert u dan op tot troost en steun voor een ongelukkige. Is lord Jean tot een vroegen dood veroordeeld, dan zult ge zijn laatste dagen ver zacht hebben. Dan krijgt gij ook uw vrijheid weer, terwijl Patrice O'Hara de zijne reeds lang geniet ten minste, als gij tijdig uw antwoord geel't." Den geheelen nacht werd Monica gekweld door onuitsprekelijken angst. Sir Bear had gezegd dat het van haar alleen afhing. Wat zij zou kiezen, zou vanzelf gebeuren en zij moest kiezen en spoedig. De Burgau's handelden uit toegenegenheid, uit medelijden met lord Jean of uit een of ander belang, het kwam er niet op aan welk het resultaat was hetzelfde. Zij wilden hun bloedverwant een toewijding verzekeren, die geen loontrekkend dienaar hem kon geven. Zij waren vastbesloten en oefenden onbarmhartig de Vreeselijke macht uit, die een toeval hun over haar en haar vader had ge geven. Zij hadden een levend wezen noodig om te beginnen met een levend-doode, als Jean de Burgau was en daartoe hadden zij Monica aangewezen. Wat sir Bear gezegd had, was een ontzettende waarheid de drijfveer kwam niet in aanmerking, zij moest aannemen of weigeren, zij moest ja of neen zeggen en door dit ja of neen besliste zij misschien over leven en dood. Twee dagen gingen voorbij, langzaam en snel tegelijk, in koortsachtige overweging, zonder dat Monica kon antwoorden, zonder dat zij een besluit kon vormen, zonder dat zij het woord kon spreken dat óf haar óf haar vader zou ver- oordeelen. Zij trachtte niet Patrice O'Hara te verwittigen van het dilemma, waarvoor sir Bear haar had geplaatst. Z:j wilde niet dat zijn formeele weige ring haar de laatste hoop zou ontnemen om hem te redden. En wie weet Misschien zou hij toe stemmen uit liefde voor de zaak van Ierland. Hij wilde tot eiken prijs den strijd hervatten. Tegenover het lot van zijn vaderland was het lot van Monica slechts een middelmatige prijs,; waaromtrent geen loven of bieden mogelijk was. Monica was voor hem nooit iets anders go-' weest dan een blok aan het been en zelfs een gevaar. Zij kromp opnieuw ineen door deze bittere overtuiging. Zij was het, die op Blackhorn zijn incognito had verraden. En als zij hij deze gelegenheid of 'bij een andere er toe had bij gedragen hem te compromitteeren, als zij hem in den strik gedreven had, waarin zij beide ge vangen waren, was het dan niet rechtvaardig dat zij al het mogelijke deed om dit weer te herstellen of goed te maken Het gevaar waarin haar vader verkeerde, had haar zulk een ondraaglijken angst Ver oorzaakt, dat zij met vreugde elk offer zou gebracht hebben om hem te redden. En toch deinsde zij nu terug. Door een onbewuste ingeving gedreven, dwaal de zij in de richting van Jacob's duiventil. Helaas, de oude Jacob was dood. Wat zou hij haar overigens anders gezegd hebben dan zic.li te onderwerpen Het was echter niet de oude Jacob met wicn zij spreken wilde. Zij had een onbestemd verlangen om Jean weer te zien, zich ervan te overtuigen of alles in hem werkelijk was uitgedoofd, of er niet een lichtje was in dit duister, geen vonk onder deze asch. Zij zóu hem met zulk een smeekende stem ondervragen, dat hij eindigde met te antwoorden. Zij had de duiventil bereikt. Zij stond op het balkon, maar de deur was gesloten en aan de binnenzijde gegrendeld. Monica riep eerst zacht, later luider, doch Gelia Jane kwam hier niet meer, sedert ze weduwe was zij woonde geheel in het paviljoen, waar zij een klein vertrekje tot verblijf had. Wordt vervolgd). ESMBSrWW» -fr^t.1^T^nri-rPTt.^mt.^.ryn>irtT,)rrt|npin>n>i»rinuii.ii<»im»a v. BOSSES 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1