Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vervolg Kerkbericht. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, Gemengd Nieuws. koopen van sigaren beneden clen op de banderolle vermelden prijs wordt onmogelijk gemaakt. Een groot saldo. De Amsterdamsche gemeenterekening 1923 geeft een beschikbaar saldo voor den dienst 1925 van vier en een kwart millioen. De nieuwe Tariefwet. Op uitnoodiging van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen heeft Maandagavond de heer S. A. Maas, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigingenin de bovenzaal van'„Amicita" te Leiden een lezing gehouden over de Tariefwet. Over de algemeene beteekenis van het wets voorstel zeide spr. blijkens het verslag in de „N. R. Ct." het volgende „Al sinds lang ben ik van meening dat zelfs al zou de Regeering veel energieker ingrijpen, dan ze tot dusverre deed zelfs al zou op meer medewerking der volksvertegenwoordiging kun nen worden gerekend, dan deze tot dusverre gaf, dan nog zou door inkrimping der staats uitgaven de begrooting niet tijdig genoeg slui tend zijn te maken om het alles overheerschend gevaar voor aantasting vaii ons staatscrediet onmiddellijk té keeren. Daarom is m.i. hoe pijnlijk het ook is, hoe groot de bezwaren ook zouden mogen wezen een vermeerdering van inkomsten noodzakelijk. En mij is voorloopig daartoe geen middel bekend, dat minder be zwaarlijk kan worden aanvaard, dan de herzie ning van het tarief, thans door de regeering voorgesteld. En al heeft dit, wetsvoorstel, zooals elke belastingwet zijn eigenaardige en zelfs be langrijke bezwaren, er zijn van die omstandig heden, waarin voor een volk als voor een individu geldt, dat het beste is het onvermijdelijke met waardigheid en zwijgen te dragen." Na in een uitvoerige beschouwing de devalo- risatie van het ruilmiddel te hebben geschetst als het vreeselijkste van alle gevaren, die zich in onzé eeuw hebben doen kennen, besloot spr. zijn warm pleidooi voor de Tariefwet met de volgende merkwaardige woorden „De eenige maar ook afdoende, ja alles be- heerschende motiveering Van dit ontwerp is de dringende noodzaak om 'onze begrooting sluitend te maken ter voorkoming van deva- lorisatie en bij de uitvoering is men er op rede lijk bevredigende wijze in geslaagd te voorkomen, dat andere belangen zouden worden geschaad. Spr. vleit zich te hebben aangetoond dat er geen enkele reden is dit tarief om beweerde tendenzen al te wijzen en hoopt dus er iets toe te hebben mogen bijdragen, dat dit ontwerp zal worden beschouwd als een kloek initiatief van verstan dige en doortastende staatslieden, die er niet voor terugschrikken inpopulaire maatregelen te nemen wannepr hun boven het gemiddeld peil der niassA staand inzicht zulks in het belang van ons volksbestaan gebiedt. Met volle besef van de bezwaren die aan déze nieuwe belasting als aan elke andere speciaal op het oogenblik zijn verbonden,' wenscht" hij van harte dat dit ontwerp spoedig'wet worde, niet oni te voorkomen, dat, eèn man als Colijn belet zou worden zijn krachten verder aan het vaderland te geven, hoewel ook dit zeker een groot offer waard zou zijn, maar omdat de aan neming van dit ontwerp onder de huidige om- standighèdén noodzakelijk is voor de welvaart van ons Volk." -*'■ Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Donderdag 25 Sept. des nam. te 2 uur. De agenda vermeldt o.m. 1. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium ter benoeming van een curator in verband met de periodieke aftreding als zoo danig van den heer Mr. M. M. van Velzen. Aanbevolen worden de heeren 1. Mr. M. M. van Velzen 2. Mr. F. Bordewijk. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid der Commissie van beheer der fond sen van het voormalig Oude Manhuis in ver band met de periodieke aftreding als zoodanig van den beer E. G. van den Bovenkamp. Aapbevolen worden de heeren 1. E. G. van den Bovenkamp 2. Ir. G. Hout man. 3. Wijziging van de gemeente-begrooting voor den dienst 1924. Model G 25.model D ƒ1660.—. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de S.F. en A.G. „Schiedam" van een geprojec teerd sportterrein in Kortland aan den Vlaar- dingerdijk tegen een huurprijs van ƒ300.per jaar. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de heeren Lips en Co. q.q. van een perceel on- opgfehoogdén bouwgrond aan de Amalia van Solmsstraat, groot 165 M2., tegen den prijs van ƒ14.— per M2. 6. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de berekening van het aan de Vereeniging tot, bevordering van Christelijk Onderwijs te verstrekken voorschot voor den bouw van een bewaarschool aan den Oostsingel. 7. Voorstel van B. en W. om aan de St. Willibrordusstichting een extra-subsidie toe te kennen voor een derde leerkracht aan hare Bewaarschool aan de Lange Haven. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de Nijverheidsavondschool. 9. Voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose om haar over het jaar 1924 een subsidie te verleenen ten bedrage van ƒ2000.—. 10. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1923 van den Dienst van het Onderwijs Gemeente werken de Arbeidsbeurs het Burgerlijk Arm bestuur het Gemeente-Ziekenhuis het Alge meen Handels Entrepot de Openbare Leeszaal en Bibliotheek de Technische Bedrijven de Gemeentelijke Fondsen den Havendienst de Gemeentelijke Bezittingen de Gemeente-Reini ging het Grondbedrijf de Algemeene Begraaf plaats de Brandweerde Openbare Zwem plaatsden Dienst der Politie en,het Woning bedrijf. Zilveren professiefeest. Dinsdag a.s. viert pater A. Oonk, kapelaan Van de Haven-parochie zijn zilveren professie- feest. Halftien zal de jubilaris een plechtige Hoogmis celebreeren met assistentie van zijn confraters en medewerking van het zangkoor. Den geheelen dag bestaat er aan de pastorie ge legenheid om pater Oonk te complimenteeren, waarvan ongetwijfeld druk gebruik van gemaakt zal worden. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat den zelfden dag de zeereerw. pastoor Ligthart zijn zesde en de weleerw. pater van der Burg zijn vierde professie-lustrum herdenkt. Wij vernamen nog, dat de vier organisaties, waarvan pater Oonk adviseur is, uit waardeering voor diens velen arbeid, tegen 2 October a.s. een huldigingsavond voorbereiden. Jubileum Noord- en Zuid-IIollandsche Redding- Maatschappij en Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen. In aansluiting aan het onlangs geplaatste bericht, dat zich ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van bovengenoemde Maatschap pijen hier ter stede een comité had gevormd, waarin zitting genomen hebben de heeren inr. J. H. C. Kok, voorz., C. van der Hammen, penningm. en J. Bordewijk, secr., L. Nieuwstr. 656, kan thans worden medegedeeld, dat door enkele dames, die zich daarvoor bereidwillig beschikbaar hebben gesteld, a.s. Maandag aan eenige ingezetenen persoonlijk circulaires zullen worden aangeboden, waarin ieder z:ch voor een bijdrage kan verbinden. Aanbeveling zal dit wel niet behoeven. Mag elke bijdrage voor den gever een „offer" zijn, dat dankbaar wordt aanvaard, hoe gering zullen deze offers in geld steeds moeten blijven tegen over de talrijke offers aan menschenlevens, die in den loop van 100 jaren in den gevaarvollen arbeid op onze kusten zijn gebracht. Door dien arbeid zijn in 900 reddingen onge veer 9000 menschen behouden aan land ge bracht. 900 Maal reeds hebben moedige mannen hun leven gewaagd om dat van anderen te redden onder de denkbaar moeilijkste omstandigheden. Dank vragen zij niet en ook nu wordt er geen beroep gedaan op het Nederlandsche volk om hen te beloonen. Het gaat slechts om het werk. Dit werk moet gesteund worden, zooveej in ieders vermogen ligt. De in te zamelen gelden worden aan beide maatschappijen afgedragen, ten einde haar in staat te stellen het materieel uit te breiden en de steeds stijgende kosten der reddingsstations te bestrijden. Waar reeds eenige steden in het land zijn voorgegaan en nog anderen zullen volgen, toone hier Schiedam dat het ook voor dit zegenrijke werk open oog, open hart en open beurs heeft. Rectificatie. In de advertentie, waarin gisteren de N. V. Schlatmann Co. de Bon-ami regenjassen annonceerde, is het telefoonnummer foutief afgedrukt dit moet niet 209, maar 207 zijn. Onderwijs aan volwassenen. Bijna 200 mannen en vrouwen hebben den vorigen winter tot eigen voldoening en tevreden heid der leiders de cursussen der Commissie tot het geven van Onderwijs aan Volwassenen ge volgd., 1 October zet de Commissie haar taak de ontwikkeling voor volwassenen, weer voort door het houden van Cursussen voor beginnen- den en voor hen, die het vorige jaar de lessen volgden. Lessen worden gegeven in Rekenen en de beginselen van Boekhouden, Nederlandsche Taal en Schrijven. Het lesgeld bedraagt slechts 10 cents per Week, kosteloos les krijgen zij, die als werkloos bij hun vakvereeniging zijn ingeschreven. Boeken en leermiddelen geeft de Commissie in bruikleen, de lessen worden gegeven in het gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool aan de O versehieschestraat. Bij voldoende deelneming zullen ook cursus sen gehouden worden in Engelsch, Fransch en Duitsch, de lesgelden voor deze cursussen zullen naderhand worden vastgesteld, als het aantal deelnemers daarvoor bekend is. Zie verder annonce. De melkprijs weer verhoogd. In verband met de stijging van de prijzen der zuivelwaren, zoo deelt ons de Schied. melkhandel mede, worden vanaf Maandag 22 Sept. a.s. de in- en verkoopprijzen der melk met 1 cent per L. verhoogd. Pandora. Pandora heeft voor deze week slechts één film op haar program staan. En wel „de tra gedie der liefde." In 10 mooie acten houdt Eva May, de lieftallige actrice, als barones Maron Moreau aller aandacht gespannen. Vol spanning en boeiend is deze verhande ling uit het dagelijksch leven. Wij raden een bezoek aan Pandora aan. Sluiting Zwemplaatsen. Blijkens een officieele mededeeling in dit blad, worden de gemeentel. Zwemplaatsen op Zater dag 27 Sept. a.s. gesloten. In liooger beroep. Naar men zich zal herinneren is onlangs het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht alhier in hooger beroep gegaan tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij de drie be klaagden W. Gollé, G. Frenay en IT. Karstanje werden vrijgesproken van het hun ten laste gelegde. het zich bevinden in een volksmenigte. Deze zaak zal 30 September a.s. dienen voor de Rechtbank te Rotterdam. Naar wij vernemen zijn, buiten den hoofdinspecteur Van Veen, nog eenige Schiedamsche politie-ambtenaren als ge tuigen a charge gedagvaard. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags ceintuur, bril, grijs kinderschoentje, roode kin dermuts, hond, duimstok, keeshond, sleutel mantelceintuur. Bij vinders zilveren potlood, Berck, Nassau- str. 19 postduif, L. Troost, Heenvlietschestr. 6 sleutel, J. van Ooijen, Hoogstr. 36 R. K. kerkboek, M. Oranje, Havendijk 190 idem, W. Roetman, v. Smaleveltstr. 20 Rijkspostspaar bankboekje, ten name H., Broekzitter, Hotel Sterrebosch bruin hondje, van Bochove, L. Nieuwstraatwit, kindermutsje, M. Rade maker, Spinhuispad lb zilveren kruisje, J. v. d. Velden, Heerenstr. 49 herdershond, L. van Dijk, L. Achterweg 51 sleutel, J. Hermsen, Broers- veld, 90/5 damestaschje met inh., B. Vink, Geervlietschestr. 14b bruin hondje, N. P. Hoogerboord, Middeiharnisschestr. 28 sigaren koker met inh., J. Meeder, Buitenhavenweg 122/7 zwarte damesmuts, A. Duimel, Kreupel- str. 23 soort herdershond, J. Vlugt, Westmolen- str. 8A hondenpenning, LI. Domselaar, Schie 18 postduif, T. van Eek, Wattstr. 30b paar kousen, J. Kerkhoff, Westfrankelandschestr. 100b hondenketting, R. Kooij, Wilhclminastr. 10; kinderhandschoen, J. v. d. Heuvel, Oud- dorpschestr. 10a k. portemonnaie met inh., A. Stolk, Damlaan 43/3 rentezegels, v. d. Kraan Achterweg 38 rozenkrans, P. Mak, Pr. Fr. H. straat 20b bruine hond, B. de Rade, Woonark „Maria", Wilhelminahaven kruiwagen, Wed. Piuijn, Hoofdstraat 171/10; kindermuts, A. Wietsema, Aleidastr. 79b ceintuur, A. Fontij- ne, Boterstr. 38zwarte portemonnaie, J. Noordergraaf, Singel 122 bril in étui, G. van Gerven, Leliestr. 51 postduif, B. L. van Gerven, Zalmstr. 32 ceintuur, C. Jagt, Dam 21 jonge herdershond, P. v. 't Hoff, Zwaansteeg 3 zakmes, N. Nuijtinck, van Leeuwenhoeckslr. 17b haaknaald, J. van Oers, Huijsmansstr. 21b.; dekzeil, C. Willeinse, Beijerlandschestr. 9b Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam. Directeur H. H. van Vleuten, op Zondag den 21 Sept. 1924, des n.m. ten 1 ure in de Plantage. 1. Lustrum Marsch, Frits Beukers. 2. Ouver ture Orpheus in der Unterwelt", Jac. Offen bach. 3. Schatz-Walzer, Joh. Strauss. 4. Un jour d'Eté en Norvège. Fantasie, B. Willmers. 5. Ro mance, H. H. van Vleuten. 6. Abscheid der Gladiatoren Marsch, H. Blankenburg. UIT ROTTERDAM. W. R. Theater. De roep, van de heerlijke film „Beatrijs" uitgegaan, is zóó overweldigend en dwingend geweest, dat de eerste week iederen avond de groote W. B.-zaal veel te klein bleek en de direc tie daarom besloten heeft, het kunstwerk, want dat is de ware benaming, nog een week te pro- longeeren. Vooreerst is de Beatrijs-legende zelf reeds van een geest en stemming, welke speciaal den Katholiek moet verrukken en ook niet nalaat op andersdenkenden een diepen indruk te maken. Men kent de legende, naar welker gegevens Felix Ruiten eenigen rijd geleden ook nog een schoon tooneelspel dichtte. I4oe blijde voeit Beatrijs zich aanvankelijk als novice in het statige rustige klooster, waar zij de zorg heeft voor de Maria-kapel. Dan kond. haar oude speelgenoot, Ridder Vaientijn toevallig in 't zelfde vrome hedigdom en hoe wordt dan haat innerlijke rust verstoor*. Zóó zelfs, dat ze met- hem vlucht en trouwt, echter niet eerder, dan nadat ze baar sluier aan Maria heeft toever trouwd. Eenige jaren van geluk volgen en dan gaan zeven jaren van ellend g, eenzaam rond zwerven voorbij, totdat Beatrijs als bedelares eindelijk weer een toevlucht in haar oude klooster zoekt. Daar hoort ze, dat Ridder Vaien tijn van wroeging over zijn verstooting van haar is gestorven en ook verneemt ze en ziet ze tot haar groote verbazing, dat zuster Beatrijs nog altijd haar nederig werk bij Maria verricht. Vóór ze 't klooster vernet, had ze Maria haar sluier gegeven, en Maria had al dien tijd zich verwaardigd als Zuster Beatrijs op te treden. „Omdat gij rein van zonden z.ijt gebleven" verklaart haar Maria „daarom vindt ge Mij hier als een andere Beatrijs" en zelfs haar kind, dat ook aan Maria was toevertrouwd, zal nu de te ruggekeerde Zuster iederen dag mogen aan schouwen. Heerlijk is deze middèleeuwsche legende, en ze werd ook ongerept en hoog-stichtend in film beeld gebracht. Muziek van orkest en orgel illustreert op onverbeterlijke wijze 't gansche verloop van het werk, terwijl ook meerdeie malen, op de juiste momenten, 't witte doek omhoog gaat en op 't tooneel een schare zusters verschijnt, die met heerlijken, kerkelijken zang De strijd van C. A. tegen de duurte. Men heeft alierwege met belangstelling ver nomen, dat de alom bekende firma C. &A. weel een nieuwe prijsverlaging niet alleen voor Damesconfectie, maar vooral ook voor Heeren- kleeding heeft doorgevoerd. Hqt is de firma een groot genoegen verder te kunnen mededee- len, dat deze nieuwe prijsverlaging verkregen is, zonder ook maar in het minst aan de békende goede kwaliteiten te tornen. Alleen deugdelijke stoffen, die, door rijke ervaring op het gebied van Dames- en Heerenconfectie, als geschikt be vonden zijn. worden tot mooie, solide confectie van uitstekenden pasvorm verwerkt. De firma C. A. is derhalve ook gaarne bereid, alle goe deren te ruilen, die niet aan behoorlijke eischen voldoen. C. A. noodigt iedereen uit. eens een kijkje te nemen en zichzelf te, overtuigen. 2540 16 den indruk nog sterker en dieper maken. Vooral de slot-scène is overweldigend, ontroerend schoon zooals we misschien nog nooit in een film beleef den. Een ieder kunnen we dan ook aanraden, niet te vergeten, de W. B. deze week te bezoeken. Voor de pauze geniet men nog van een ander soort program actueel nieuws en kluchten. De spoorbrug over de Koningshaven. Op de begrooting van waterstaat is voor 1925 een post van 500,000 uitgetrokken in verband met de vervanging van de draaibrug van den spoorweg over de Koningspaven door een lief- brug, waarvan de totale kosten op 1.200,000 zijn geraamd. toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Warande 125. Eiken morgen H. Mis te 8x/2 uur en Zondags gezongen H. Mis. Heden (Zondag) feest van den H. Apostel Mattheus. Te 5 uur Uitstelling en te b1/i uur Lof ter eere der H. Maagd. Donderdag, feest Van den H. Albertus. Volle aflaat van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Van 5 tot 6 uur Uitstelling. Vrijdag, feest van den H. Gerardus. Van 5 tot 6 uur Uitstelling. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der H. Maagd. MAANDAG H. Misoffer ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes voor een zieke. DINSDAG voor Catharina Maria Bakker, geb. Middendorp. WOENSDAG voor Constance Boelen. AGENDA. Maandag 22 September. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 23 September. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond. Iederen Dinsdagavond repetitië van 8^2 tot IOV2 uur. Woensdag 24 September. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92. Vrijdag 24 September. Ledenvergadering van den R. K. Fabrieks arbeiders(sters)bond „St. Willibrordus". Belangrijke mededeelingen, o.m. het 20- jarig bestaan van den Bond, vakgroep glas- en aardebewerkers. Opkomst dringend gewenscht. R. K. Openbare Leeszaal. Lees- en studiezaal geopend op alle werk dagen van 10 tót 12 uur van 2 tot 5 uur en van 7 tot 91/2 uur. Uitleentijden zijn van 10^2 tot 12 uurz; van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. 's Zondags gesloten. Moedigedaad. Reuter seint uit Londen, dat de eerste-officier van het Amsterdamsche s.s. Lingestroom, dat bij London Bridge aan het lossen was, een dappere poging heeft gedaan om een Engelschen arbeider, die over boord gevallen was, te redden. Hij sprong geheel gekleed in de Theems, juist toen de man zonk en dook ver scheiden malen, maar mocht er niet in slagen, hem te vinden. Verdronken. Gisteren is uit het water nabij de Coöp. Groentenveiling in voormalig Loosduinen opgehaald het lijkje van den zes jarigen Marinus G. Het kind is vermoedelijk al spelend te water geraakt. Kapitaalvlucht! Het gerecht te Bocholt heeft een Pers en een Hollander, die aan de grens werden aangehouden met 1000 rentemarken en 200 gulden wegens kapitaal- vlucht veroordeeld tot 500 M. boete en 2 weken gevangenisstraf, benevens verbeurdverklaring der gevonden som. De Hollander kreeg wegens onbevoegde grensoverschrijding nog 100 M. boete. Slecht weer. Het Donderdag te Har- lingen binnengekomen Ned. Stoomschip Hoog- lang van Newcastle o/T. heeft door het Slechte weer een gedeelte van zijn deklading gascokes verloren Het a u t 0-0 ngeluk te Zwolle. Naar wij nader vernemen is het slachtoffer van het ernstig auto-ongeluk in de Diezerstraat te Zwolle aan de bekomen verwondingen overleden. De jongeman was ongehuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2