Het geslacht der Burg». DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM EJV OMSTREKEN. FE» LLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 23 September 1924. Ha. 14055 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiên: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.AIgem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 September 1924 vergunning verleend aan de N. V. SGHIEVEEM tot uitbreiding van de opslagplaats van plant aardige oliën en vetten en koopmansgoederen en de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat No. 21, kadaster Seclie N. nos. 333 en 365, door bijplaatsing van een electromotor van 2 P. K., drijvende een draaibank en een slijpsteen van een compressor en van een droestank. Schiedam, 23 September 1924. Bmitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De Volkenbondsvergadering heeft gister het onderzoek voortgezet van de rapporten der verschillende commissies over de kwesties die op de agenda staan. De vergadering heeft zich bezig gehouden met het voorstel van de Zweed- sche delegatie over de ontwikkeling van het internationaal recht. Nadat eenige opmerkingen gemaakt waren, heeft de vergadering het rapport van den Belg Rollin aangenomen, waarbij voor gesteld wordt een commissie van deskundigen bijeen te roepen, belast met het opmaken van een voorloopige lijst der aangelegenheden, die opgelost zouden kunnen worden door interna tionale overeenstemming en met het aangaan van een procedure, die gevolgd moet worden om dit doel te bereiken. De vergadering heeft een rapport van Nansen aangenomen over den arbeid van de permanente commissie voor de mandaten. Na opmerkingen van Bonami heeftfde ver gadering het rapport van Nansen over de kwes tie der slavernij aangenomen, waarbij aanbe volen wordt de methode en het programma aan te nemen, aangegeven door de commissie, door dên Volkenbond hiervoor benoemd. De derde commissie, die zich bezig houdt met het ontwerp op de veiligheid en de ont wapening is in volledige vergadering bijeen gekomen om den tekst te onderzoeken, die klaar gemaakt is door de bijzondere subcommissie. ARBITRAGE EN ONTWAPENING. Gistermiddag is de tekst openbaar gemaakt van het ontworpen protokol betreffende de arbitrage, de veiligheid en de ontwapenings conferentie, in den vorm, zooals die uit een be spreking van drie leden van de subcommissie voor het vraagstuk der sancties Zondagochtend was voortgekomen en na aanvulling van den tekst met de bepalingen omtrent conservatoire maatregelen, gisterochtend goedgekeurd door de derde subcommissie in den door Frankrijk gewenschten zin. Intusschen is de tekst van het protokol gisteravond in een vergadering van de subcommissie voor arbitrage opnieuw be langrijk gewijzigd, niet wat betreft de begin selen doch ten aanzien van de technische re dactie. Het betreft hier besluiten van zoo buiten gewoon groote draagkracht, dat men de juristen prijzen moet, dat zij hun arbeid niet voor ge ëindigd beschouwen, zoolang zij niet zeil! de redactie der artikelen volkomen helder ac®n. Intusschen is nu voor hedenmiddag de vol- 40 „Ja, dat is Jessy," sprak sir Bear in antwoord op de vragende blikken van zijn zoons, ,,en wij spraken over het aanstaande huwelijk. Er is niets tegen om Jessy op de hoogte der zaak te brengen. Alle bedienden zijn te Ridge en wij zijn geheel onder ons. O Jessy weet al wat zij wil," bromde Mal colm.' „Zij heeft een beter hoofd dan Harry, al zegt dat juist niet veel. „Malcolm, spreek geen kwaad van uw jon geren broeder," sprak de gelijkmoedige Josiah, terwijl hij zich op den gemakkelijksten stoel neervlijde. „Zonder Harry hadden wij misschien het öngeluk gehad, Jean vroeger te verliezen en er blijft ons nu niets meer te doen over. De vleiende loftuiting, die Jessy van haar oudsten broeder ontving, was niet in staat de lichtgeraakte jongedame te bedaren. Dat zal niet gebeuren," riep zij en de woorden kwamen slechts met moeite door haar opeen geklemde tanden. „Dat zou dat zou." De stem begaf haar. Ben je bang voor het geluk van Jean," vroeg Malcom spottend. Stelt ge zooveel belang in uw neef of zoo weinig vertrouwen in je gouver nante „Jessy, wil jij Johan huwen,vroeg Josiah tallige juridische commissie bijeengeroepen ter behandeling van de eerste vijf artikelen, die intusschen tot acht zijn uitgebreid. De derde commissie hield gister algemeene beschouwingen over het geheele protokol, waarbij Benesj als rapporteur en daarna Henderson, Schanzer, Paul Boncour en Poullet het woord voerden en de algemeene instemming en vreugde over dit grootsche vredeswerk uitspraken. Benesj legde daarbij misschien meer nadruk op de ver plichtingen, die de naties met betrekking tot sancties op zich nemen, dan wel uit het protokol zelf voortvloeit. Hendersons rede was daaren tegen geheel in overeenstemming met den be perkten zin, dien de Nederlandsche en Scandi navische delegaties aan dat gedeelte van het protocol hechtten. Intusschen legde ook Hender son de nadrukkelijke verzekering af, dat Enge land op loyale en doeftreffende wijze zal mede werken tot handhaving der arbitrage-ver-plich- tingen door gemeenschappelijke sancties. Het geheele protokol bevestigt den uitsteken den indruk, die uit de voorloopige mededeelingen ontvangen is en ook bij de Nederlandsche dele gatie is de indruk gunstig. ENGELAND. Ëen groote menigte heeft gister in Downing Street de aankomst van de ministers afgewacht voor den eersten ministerraad sinds de ver daging van het parlement in begin Augustus. Aan den ministerraad namen bijna alle mi nisters deel. De punten van bespreking waren in de eerste plaats de lersche grenskwestie, verder het Russisch verdrag en het bezoek van Zagloel Pasja. De wet tot benoeming van een lid in de lersche grenscommissie zal de volgende week door den minister van Koloniën, Thomas, in tweede lezing aan het Lagerhuis worden voor gelegd. De premier zal Zaghloel Pasja Donder dag ontmoeten. De punten van bespreking zijn de verdediging van Egypte, de Soedan, de veilig heid van het Suezkanaal en de Engelschc be zetting en de rechten van vreemdelingen in Egypte. Tevens is de toekomst van de groote Britsche Rijkstentoonstelling te Wembley ter sprake gebracht. Naar verluidt is de regeering gunstig gestemd voor verlenging in 1925 in een eenigs- zins gewijzigden vorm. Vóór echter een be slissing kan worden genomen, moet Thomas, de minister van Koloniën, geraadpleegd worden. DE STRIJD IN CHINA. De zoogenaamde onafhankelijke vloot ver trok 21 dezer van Shanghai, ten einde zich bij Woe Pei Foe's Noordvloot aan te sluiten. De onafhankelijke vloot bestaat uit een kruiser, twee kanonneerbooten en twee torpedojagers. Het Tse-Kiang leger verkortte het front van Kwangtoe Lijoehoe en vormde een nieuw front te Kasjing aan de Shanghai-Hang Tsjan spoor lijn met het leger, dat van Sjantoeng terugtrok. Loe Yoeng Siang verwierp het voorstel tot vre desonderhandelingen. De strijd werd vannacht hervat. ALLERLEI. Uit Berlijn Het gerucht doet de ronde, dat Duitschland, zoo het tot den volkenbond wil toetreden, weer een koloniale macht zal worden. Het plan schijnt n.l. te bestaan om 't het man daat over het Tanganiak-territorium over te dragen. Uit Londen Vluchtelingen, die in grooten getale te Trebizonde aankomen, deelen mede, dat het leven in Georgie, een der rijkste provin cies van Rusland, ondraaglijk is geworden. De boeren moeten het grootste gedeelte van den oogst als belasting afstaan. Uit Londen Het Parlementslid Kenwor- thy heeft in een rede te Huil gezegd, dat mi nister Wheatley hem verteld had, dat de leening aan Rusland 30 millioen pond zou bedragen, te verdeelen over 5 jaar. Uit Berlijn. Kardinaal Sehulte heeft zich tot generaal Degoutte gewend om de invrij heidstelling van alle politieke gevangenen te verkrijgen. Uit Berlijn. De rijksregeering heeft aan de Fransche regeering doen weten, dat staats secretaris Trendelenburg aan het hoofd zal staan van de Duitsche delegatie bij deonderhandelingen over het Duitsch-Fransche handelsverdrag. Uit Londen. Gister is medegedeeld, dat veel meer dan de helft van de 3800 sjouwers op de groentemarkt van Govent Garden, die in staking waren gegaan, op de oude voorwaarden het werk hebben hervat. Uit Brussel. De Duitsch-Belgische econo mische onderhandelingen, die te Berlijn zijn begonnen, zijn in een periode van stilstand ge raakt. De onderhandelingen zullen worden hervat op 15 October na de Fransch-Duitsche onder handelingen. Uit Rome wordt gemeld dat de geheele Italiaansche staatstelefoondienst, voor 510 mil lioen lire aan een particuliere maatschappij is verkocht. De maatschappij moet voor 800 mil lioen lire vernieuwingen aanbrengen. Veldmaarschalk von Kövess is op 70-ja- rigen leeftijd te Ween en overleden. Hermann von Kövess von Köveshaza was de zoon van een Hongaarseh officier en heeft een eervolle loopbaan in het Oostenrijksch-Hongaarsche leger afgelegd. Hij behoorde tot de beste aanvoerders van de monarchie in den grooten oorlog. Binnenland. De ziekte- en ongevallenwet. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn op Zaterdag 20 September gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte voor-ontwerp van een Ziekte- en Ongevallenwet 1925. De Raad heeft geconstateerd, dat het voor-ontwerp in zijn groote lijnen in overeenstemming is met de beginselen, waarvoor de Raad zich in zijn advies van verleden jaar over vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering heeft uitgesproken. Een overgroote meërderheid in den Raad bleek thans, na van de uitwerking van die denk beelden in dit voor-ontwerp te hebben kennis genomen, van oordeel, dat een doelmatige ziekte-'en ongevallenverzekering op den grond slag van het voor-ontwerp mogelijk is. kalm. Het gelaat van Jessy vertrok onder den in vloed van een hartstochtelijke opgewonden heid, zij strekte als afwerend de hand uit. „Neen, neen," zuchte zij. „Neen, ik kan niet, ik wil niet, ik ben bang „Dat is gelukkig," sprak sir Bear, „want het is onmogelijk." „Waarom mij dan een oogenblik gedwongen om het te denken," vroeg zij met een kleur van drift. „Dat is wreed." Het was zoo wreed, dat het Josiah in een lach deed uitbarsten. Jessy hernam woedend „Ik kan uw plan nen verijdelen." „Gij kunt het beproeven, dat is alles." „Kijk eens, Jessy," sprak sir Bear, dien het succes bijzonder zachtzinnig maakte. Je bent een verstandig meisje en je zult ons raad kunnen geven. Je moogt ook beslissen in hoeverre het je zelf aangaat. Als je neef niet huwt en de erfenis in andere handen overgaat, denkt niet dat ik dan de zaak zal opgeven. Ik heb reeds overwogen wat uw toekomst zou zijn ingeval Blackhorn ons niet meer zou toebehooren en wij allen verstrooid zouden worden." „Als Blackhorn ons niet meer zou toebehoo ren," herhaalde Jessy verbaasd en ontsteld. „Wel ja, ik heb gedacht dat miss Araminthe en jij een pensionaat voor kléine kinderen zoudt kunnen oprichten, een soort van bewaarschool." „Nooit," riep Jessy onstuimig, „ik heb een afschuw van kleine kinderen." I il-JDe bezoldiging van de ministers. s#ln Staatsblad No. 441a is thans afgekondigd het besluit van den 9den September j.1.tot nadere regeling van de bezoldiging van de Ministers, Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur. Bepaald is, dat in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 192.0 vervalt de vermelding van de bezoldiging van de Ministers, „Ook- zou er niets tegen zijn," hernam sir Bear op bezorgden toon, „dat je in een groot huis kwam, zeker niet zoo oud als het onze maar de tegenspoed zou u niet veroorloven ver gelijkingen te maken om er een goed betaalde dienstbetrekking te vervullen." „Papa, hoe kunt u zoo iets denken Ben ik daartoe geboren," sprak zij met gekrenkten trots. ,,Of anders," hernam sir Bear, „voorlezeres bij de oude mevrouw Moom." „Dat wil ik ook nietsprak Jessybijna schreiend. „De voorlezeressen van mevrouw Moom zijn blanke slavinnen, die niet eens genoeg te eten krijgen. Ik wou liever „Wat. zou je liever willen, Jessica," vroeg de baronet streng. Welnu dan," sprak zij, terwijl zij met, een vlugge beweging haar tranen droogde, „ik wou dan nog liever dat u uw gang gaat. Maar," voegde zij op klagenden toon er-bij, toegevende aan een fantastische gril en een beetjekinder- achtig, „maar ik, ik zou wel lady Burgau heb ben willen worden De Weinige intieme kennissien van de familie op Blackhorn kregen nu spoedig te hooren, dat Jean de Burgau, de nieuwe lord, in de oude wereld zou terugkeeren en dat de laatste ge beurtenissen gewichtig genoeg warm geweest om hem zijn zwervend leven in Amerika te doen opgeven. Hetzij men zijn spoor had weergevonden, hetzij hij uit eigen beweging de betrekking met Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur.Voorts is vastgesteld.dat die bezoldiging met ingang van 1 Januari 1925 op 15.000 's jaars komt. De meelvoorziening. Naar aanleiding van geruchten over een dreigend meeltekort en eventueel een prijs stijging, deelt de „Nederlandsche Ver. van Meel fabrikanten" mede, dat de prijsstijging van granen veroorzaakt is door het late binnenkomen en gedeeltelijk mislukken der' Europeesche oogstenden het ontbreken van Russische aan voeren door den ontredderden toestand in Rusland. De vrees voor een meeltekort in den a.s. winter acht de vereeniging ongegrond. Het is een feit, zoo wordt gezegd, dat de maalcapaciteit in-Nederland veel grooter is, daij de behoefte. Na het inwinnen van inlichtingen is haar ge bleken, dat de fabrikanten nog nagenoeg hun geheele productie voor de wintermaanden No- veinber-Februari beschikbaar hebben en dat er, evenals altijd voldoende voorraad voor directe levering aanwezig is. De herhalingsoefeningen. Naar wij vernemen hebben gister, in verband met de hevige regenbuien, de troepen, die aldaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gekomen het kampement te Harderwijk verlaten en zijn zij ingekwartierd, (zonder voe ding) een maatregel welke, zooals dezer dagen werd bericht, in geval van slecht weer was voorbereid ook te Breda is dit gebeurd. Gistermiddag is het bij het garnizoen te Bergen op Zoom onrustig geweest. De com pagnie was ontevreden over de legering. Gister avond te halfacht is het militaire kamp op Kijk in den Pot ontruimd en zijn alle troepen over gebracht naar openbare gebouwen. De divisie manoeuvres zijn gister afgelast. Ten gevolge van hevigen plasregen is gister nacht het terrein bij de kazerne te Blerick, bij Venlo, waarop een groot aantal militairen, die deelnemen aan de manoeuvres, in tenten onder gebracht waren, onder water geloopen. Eengroot tumult ontstond, de manschappen stormden naar buiten en hevige opgewondenheid. Er vielen eenige schoten, vermoedelijk met los kruit. De regimentscommandant en de kolonel waren dadelijk ter plaatse en namen doeltreffende maatregelen, waardoor de kalmte spoedig terug keerde. Midden in den nacht werd stroo ontbo den en werden de cantine en het gymnastiek lokaal voor slaapplaatsen ingericht en dadelijk in gebruik genomen. De tenten blijven ongebruikt staan de mili tairen zullen waarschijnlijk te Venlo en te Ble rick worden ingekwartierd. De vliegtocht Nederland—Indie. Naar het comité Vliegtocht Holland-Indië aan het Haagsche Aneta-kantoor mededeelt, is er reeds thans van zóó groote belangstelling^ gebleken voor het vertrek van de F VII naar lndië, dat speciale maatregelen zullen moeten worden genomen om hen, die van het vertrek getuige willen zijn, 'sochtends van Amsterdam naar Schiphol te vervoeren. zijn familie weer had aangeknoopt, de Burgau's van Blackhorn correspondeerden geregeld met hem. Hij had zich niet vroeg genoeg kunnen in schepen om de begrafenis wan zijn oom bij te wonen, maar hij was op reis gegaan zoodra zijn gezondheid, die door een val van zijn paard licht geschokt was, hem dit veroorloofde. Hij zou misschien terugkeeren met het jacht van een vriend en dan regelrecht naar Blackhorn komen, maar de datum van zijn reis was nog niet bepaald. Inderdaad kwam hij „onverwachts" aan, zooals hij gezegd had het gerucht van zijn te rugkeer verspreidde zich in het graafschap tegelijk met dat van zijn aanstaand huwelijk. Men wist niet wat men meer moest bewonderen, zijn eerbied voor den wil van zijn oom of zijn haast om zich de erfenis te verzekeren. Voor het oogenblik ging hem deze erfenis niets aan. Tot aan zijn dertigste jaar had hij met het fortuin van Burgau-House niets uit te staan. De bepalingen van lord Archibald's testament waren niet nauwkeurig bekend. Men wist alleen, dat de markies, op het punt van zijn neef te onterven, van dezen hardenmaat- regel was afgebracht door de Burgau's van Black horn, aan wie lnj ook niets wilde nalaten, en dat, dank zij hun tusschcnkomst, hij zich vergenoegd had met Jean een uitstel op te leggen. Worcll vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1