Het geslacht der Unmans. DAGBLAD VOOR SGHËEOMM- EM OMSTREKEN* FEU I.LLËTON. 47ste Jaargang* Woensdag 24 September 1924. 14056 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wqsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolLAIgem.Verz. bank Schiedam ssBRSsm-emmsTKH Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de MAATSCHAPPIJ t.v. d.z. KAPPEL,- HOF HOVINGH om vergunning tot oprich ting van een vernisstokerij in het pand Noord- vestsingel 73, kadaster Sectie H. No. 746 2o. de N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EX PLOITATIE VAN ONROERENDE GOEDE REN EN HET AANNEMEN VAN BOUWWER KEN v/h. P. BOTH te Rotterdam om vergun ning tot oprichting van een kistenfabriek in het pand Overschieschestraat 158, kadaster Sectie L. No. 2304, met 4 electromotoren van resp. 15, 10, 5 en 1 P.K., drijvende een schulpzaag, een schaafbank, een kortzaag en een slijpmachine en 3o. de N.V. HOLLANDSCHE INDUSTRIE- EN HANDEL-MAATSCHAPPIJ VAN DER ZWAAL CO., te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een steenbouwdoozenfabriek in het pand Nieuwe Haven 81, kadaster Sectie M. No. 3236, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een kollergang. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 8 October a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjjn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 24 September 1924. Bullenlandseh Nieuws, IIET DAWES-IIERSTEL-PLAN. Vernomen wordt, dat alle organisaties, die zijn geschapen voor de algeheele tenuitvoer legging van het Dawes-plan, op of voor 6 Oc tober den bij het verdrag van Londen vast- gestelden datum voor haar taak gereed zullen zijn. Tegen dien dag zal de nieuwe Rijksbank, en eveneens de maatschappij die voortaan de Duitsche spoorwegen onder haar beheer zal hebben, gereed zijn om te beginnen te werken. Tevens zullen dan de cerLificaten, die vertegen woordigen de industrieele en spoorweg-obli gaties, aan de voor dat doel benoemde trustes moeten zijn overhandigd. De „Morning Post" meldt, dat de Fransché ingenieur Levervé, die den post van geallieerd commissaris voor de spoorwegen zal vervullen, heden naar Berlijn zal vertrekken. Prof. Bruins, de geallieerde commissaris voor de nieuwe Rijksbank, en de Italiaan Nogara, de trustee voor de industrieele obligaties, zullen aan het einde dezer week vertrekken. Tegen denzelfden tijd zullen de vijf assistent commissarissen, die onderscheidenlijk belast zullen worden met de inkomsten uit de belas tingen op tabak, alcohol, suiker en bier, even eens benoemd :zijn. 4! De terugkeer en het huwelijk van Jean recht vaardigden de algemeene verwachtingen doch men was verrast te vernemen, dat de verloofde van Jean een jongedame was, die op Blackhorn den post van gouvernante bekleed had. Flet engagement tusschen hen beiden dateerde van langen tijd terug. Het was op verzoek van Jean, dat de Burgau's van Blackhorn deze jongedame hadden opgenomen tot hun huwelijk mogelijk was geworden. De aanstaande van Jean heette Monica O'Hara, zij was misschien min of meer nauw vermaagschapt aan den patriot van dien naam. Jean de Burgau bevestigde daarmede een keer te meer zijn Iersche sympathieën, waar over men een tijdlang veel had gesproken, doch die in het vergeetboek waren geraakt. Deze verschillende geruchten verspreidden zich alsof zij uit de lucht Voortkwamen, zon der dat iemand de bron kon noemen of aan geven wie ze in omloop had gebracht. Lord Jean, die geen formaliteiten te ver vullen had voor zijn toekomstige erfenis, kon op Blackhorn uitrusten. Hij was nog eenigs- zins lijdend, maar hield zich toch bezig met de toebereidselen voor zijn aanstaand huwelijk. Hij gaf z«lf eenige instructies aan leveranciers ARBITRAGE. Gisteravond is de allerlaatste moeilijkheid, die de sub-commissies nog over hadden, met betiekking tot de nauwkeurige redactie van het protocol over arbitrage, veiligheid en ont wapeningsconferentie, uit den weg geruimd. Toen de voltallige vergadering van de eerste commissie gistermiddag plaats vond, bestond er nog onzekerheid over den juisten tekst van het belangrijke artikel, hoe tot de vaststelling van den aanvaller te komen. Ook dit punt is thans tot algemeene bevrediging opgelost. INTELLECTUEELE „SAMENWERKING. De Volkenbondsvergadering heeft met al gemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het Fransche aanbod met betrekking tot de vestiging van het Internationaal Instituut voor Intellectueele Samenwerking te Parijs, wordt aanvaard. ^DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitsche ministerraad is gistermorgen om elf uur te Berlijn bijeengekomen onder voorzitterschap van den rijkspresident. De zitting duurde tot kwart voor twee. On middellijk daarna werd het volgende commu niqué uitgegeven Na diepgaande besprekingen over de kwestie van toetreding tot den Volkenbond bleek er eenparigheid van stemmen te bestaan dat de regeering naar een spoedige toetreding van Duitschland tot den Volkenbond moet streven. De regeering gaat daarbij van de overweging uit dat de door den Volkenbond behandelde kwesties in het bijzonder de bescherming der minderheden, de regeling van den toestand in het Saargebied, de kwestie der ontwapening in verband met de militaire contróle, alsook de groote kwestie van de vredelievende samen werking tusschen de volken slechts op be vredigende wijze kunnen worden opgelost, als Duitschland medewerkt. Zooals vanzelf spreekt kan Duitschland slechts medewerken als een gelijkgerechtigde groote mogendheid. Nadat op de conferentie van Londen een oplossing van de kwestie der schadeloosstelling is bereikt die naar de opvatting der meeste belanghebbende mogendheden een weg opent voor een actieve behandeling van de kwestie van Duitschlands toetreding tot den Volken bond zijn op het oogenblik in verband met de vergadering te Genève besprekingen in dien zin begonnen. Het resultaat van deze besprekingen vormt een reëelen grondslag voor het besluit waartoe de regeering heden is gekomen. Door het departement van Buitenlandsche Zaken zal de regeering laten onderzoeken, of de in den Volkenbond vertegenwoordigde mo gendheden de noodige waarborgen bieden dat Duitschland een verzoek tot toelating doen kan. Deze waarborgen hebben betrekking zoowel op de Duitsche positie in den Volkenbond als op de daarmede onafscheidelijk verbonden andere kwesties. In democratische kringen te Berlijn heeft het resultaat der kabinetszitting algemeen teleur stelling gewekt. Het was duidelijk, dat de re geering in geen geval zich tegen toetreding van Duitschland tot den Volkenbond zou uitspreken. HERRIOT AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Op hetzelfde oogenblik, dat Herriot gister den ministerraad te Rambouillet verliet, heeft in een net handschrift en duidelijken stijl stijl en handschrift van de Normandische Bur gau's. Hij was voornemens met zijn jonge vrouw dadelijk na hun huwelijk naar Amerika te reizen om daar de weinige maanden door te brengen, die verloopen moesten vóór hij in het bezit van Burgau-House kon komen. Hij was gekrenkt door zijn twijfelachtige positie, waarin de on gelukkige bepalingen van het testament hem plaatsten en had haast om weer te vertrekken. Het scheen den meest bevoegden zelfs toe, dat in een dergelijke omstandigheid een ab soluut stille huwelijksplechtigheid van den hoogsten smaak zou getuigen. De Engelsche wet doet wonderen om de bevestiging van het geluk van jonge paren te bespoedigen. Lord Jean maakte van deze gun stige bepalingen zulk een goed gebruik, dat, als niets zijn plannen zou verhinderen, hij met Moni ca binnen zeer enkele dagen zou verbonden zijn. Dé zaken op Blackhorn kregen dus een zeer gelukkig aanzien en schenen te gehoorzamen aan zulk een wijze en flinke drijfkracht, dat zij van zelf schenen te gaan en heel eenvoudig in de goede richting, zonder dat iets de berekening of den toeleg verried. Was deze onbeteekenende ongesteldheid er niet geweest, die lord Jean tot rust dwong, de heeren van Blackhorn zouden zonder bezwaar genoten hebben van dit bezoek van een neef, die niet voor een ondankbare gold. Om hun echter meer dagen te kunnen wijden zag lord Jean van de reis naar Londen af die zich een vrouw, die ten prooi scheen aan hevige opwinding, aangemeld aan den politiepost van het kasteel. Zij liet uit haar samengeknepen hand een revolver vallen, welke geladen bleek met vijf kogels. Het wapen werd dadelijk in beslag genomen. Bij de ondervraging heeft de onbekende ver klaard, dat zij naar Rambouillet was gegaan met het plan, den premier te dooden, maar dat zij er op het laatste oogenblik den moed toe had gemist. ^Nader wordt nog gemeld, dat de vrouw, die den premier wilde dooden, zich madame Bigot— Pemjean noemt, geboren in 1870 en te Parijs als zaakwaarneemster werkzdam. Aan de politie verklaarde zij in haar parti culiere belangen benadeeld te zijn. Verder deelde zij mede, dat haar echtgenoot, van wien zij thans gescheiden is, haar in 1912 had aangespoord Briand te dooden. Daarvan had zij echter niet willen weten, doch thans had zij Herriot willen neerschieten omdat hij de politiek van Malvy en Caillaux had gesteund. Toen zij Herriot, dien zij reeds tijdens zijn reis naar Lyon had trachten te naderen, zag passeeren, maakte hij op haar zulk een vrien delijken indruk, dat zij de daad niet ten uitvoer kon brengen. FRANKRIJK EN HET VATÏCAAN. Naar de „Quotidien" meldt, zullen op de eerstvolgende begrooting geen gelden worden uitgetrokken om het gezantschap bij den PI. Stoel te handhaven. Men verwacht echter hetgeen vrij logisch lijkt dat, wanneer 't parlement weer bijeen komt, zoowel in kamer en senaat amendementen zullen worden ingediend om den post te hand haven. ZAGHLOEL TE LONDEN. Zaghloel Pasja is gister te Londen aange komen. De Engelsche draadlooze dienst meldt nog, dat Zaghloel Pasja werd begroet door vertegen woordigers van MacDonald en het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Talrijke Egyptische studenten brachten hem aan het station een ovatie. Hij was vergezeld van de Egyptische ministers van Buitenlandsche Zaken en Verkeers wezen, en andere officieele personen en secre tarissen. Men verwacht, dat Zaghloel's onderhoud met MacDonald Donderdag volkomen vertrouwelijk zal zijn en dat het in de eerste plaats beoogt de misverstanden over verschillende punten uit den weg te ruimen. Men hoopt, dat er dan een atmosfeer zal worden geschapen, welke gunstig is voor de bespreking van de nog on opgeloste kwesties tusschen Engeland en Egypte. DE STRIJD IN GEORGIE. Het gezantschap van Georgië te Parijs deelt het volgende bericht mede, dat gister ontvangen is van het Georgische front De strijd duurt in geheel Georgië voort. In de provincies Zwanethië, Mingrelië en Abkazië hebben groote gevechten plaats. De opstande lingen, die zich uit Koetais hadden terugge trokken, hebben zich vereenigd met de opstan delingen in Beneden-Zwanethië en Kakathië. De guerilla duurt voort. Verscheidene divisies Russische troepen treden op tegen de opstan delingen. op zijn program stond. De Burgau's verhaastten de toebereidselen tot het huwelijk en dc zoons, Malcolm en Josiah vooral bestudeerden met ijver liet ceremonieel dat daarbij noodig was. De gedienstige gunsten, die het publiek zoo goed inlichtten omtrent de bedoelingen, het doen en laten van lord Jean, verzuimden te melden, hoever men den dag van de huwelijks voltrekking reeds genaderd was. Monica ver keerde niet in die onwetendheid en toen zij op een namiddag op het torras wandelde, wist zij dat haar huwelijk den volgenden dag zou vol trokken worden. Zij wandelde op de beperkte ruimte heen en weer en bij den hoek gekomen zag zij Harry, die met de ellebogen op de balustrade steunde. Hij kwam op haar toe en het trof haar hoe droevig hij er uitzag. „Heb je niet gezegd dat je binnen eenige dagen vertrekt Hij keek haar verlegen aan. „Ja," antwoordde hij, „naar Londen, zoodra mogelijk na na Hij boog het hoofd, doch zijn trillende lippen spraken nog duidelijk na uw huwelijk, ibj hervatte met gesmoorde stem, terwijl nij zijn hart meende te hooren bonzen „Men behoeft niet te denken, miss Monica, dat ik ontevreden zou zijn of eenige afkeuring zou hebben aan gaande uw huwelijk. En wat beteekent dit voor u, wat ben ik van u IN DEN SOEDAN. De krijgsraad te Khartoem heeft gister vonnis geveld in zake de muiterij op 9 Augustus j.l. in de militaire school van Khartoem. Vijf ca detten werden tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld en twee tot 2 jaar en 20 zweepslagen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens een bericht uit Tokio hebben twee divisies van het Mandsjoerijsche leger (het leger van Tsjang-Tso-Lin) na een slag die elf uur duurde, verscheidene Chineesche regimenten verslagen en een grooten buit gemaakt. m WK ALLERLEI. ,Uit J|GenèVe De Volkenbondsvergadering heeft een resolutie aangenomen, waarin de toelating van het Esparanto wordt aanbevolen voor telegrafische berichten als internationale hulptaal naast de nationale talen. Uit Athene De van samenzwering be schuldigde generaals Tseroedis en Anajato- poelos zijn vrijgesproken en in vrijheid gesteld. Uit La Paz Een nieuwe wet van Bolivia verbiedt absoluut en voor altijd den invoer van buitenlandsche alcoholische dranken. B i si n e n 1 m n d. De leidiug. De heer H. Hermans schrijft in „De Volks krant" onder meer het volgende „De linkerzijde heeft veel wind in de zeilen en 't getij is haar gunstig. Maar toch gaven wij haar geen kans op over winning, waren de onzen getrouw en klaar voor den strijd. Nooit heeft hieraan echter zooveel ontbroken als thans. Vele maanden lang hebben in allerlei blaadjes en geschriften totaal onbevoegden politieke voorlichting gegeven, terwijl de verantwoorde lijke leiders om het zacht uit te drukken hunne taak in deze moeilijke tijden wat al te gemakkelijk hebben opgevat. Duizenden katholieke kiezers zijn misleid en hebben geheel verkeerde begrippen over het regeeringsbeleid in verband met den toestand, waarin ons land zich in de laatste jaren bevond. En nog altijd wordt door sommigen onder ons voortgegaan met een politieke voorlichting, die nergens op lijkt. Dat men de kritiek niet spaart, is uitstekend. Waar fouten werden begaan en wie zal ontkennen, dat dit het geval is bij onze regeering daar mag men hierover niet zwijgen en maar alles goedpraten. Doch men moet eerlijk blijven en de volle waar heid zeggen. Ook geen onmogelijke eischen stellen en zich zeer zeker onthouden van alles, wat de kiezers op een dwaalspoor moet brengen, wat soms verre van juist is voorgesteld of althans zeer onvolledige voorlichting moet worden genoemd. Dat dit gebeurt, zullen wij aantoonen. Het is een diep treurig feit en van veel grooter ge vaar dan de samenspanning van alle linker partijen." De heer Hermans lijkt ons wel wat al te som ber. De pensioenwetten. Naar we vernemen, ligt het in dc bedoeling van de regeering de wijzigingen der Pensioen wetten, ook al worden deze later door de Tweede Kamer behandeld, te doen ingaan op 1 October a.s. Het was zoo, zij kon het niet tegenspreken. Welk gewicht zou het voordeel van dit kind gehad hebben naast de motieven die haar hadden gevonden De droefheid van Harry zou slechts weinig aan de bitLerheid van haar hart hebben toegevoegd. „O, ik misgun Jean niets," fluisterde Harry. „Meen niet dat ik zoo laf ben." Monica wendde onwillekeurig de oogen naar het salon. Daar was niemand dan Josiah, die lui en gemakkelijk in de kussens lag, en de kat van miss Araminthe, die zich trachtte te koes teren bij den uitgedoofden haard. Men hoorde slechts de langzame en regelmatige ademhaling van JosiaTlTr die even diep in slaap scheen als de kat zelf. Gerustgesteld, antwoordde Monica met meer vrijmoedigheid „Ik weet dat je ons te hulp zoudt willen komen." „Ons Nu reeds Ons, dat is u en Jean. Ja, ik zou gewild hebben Hij onderbrak zich en begon weer „Ja ik ga vertrekken. Ik heb mijn studiën te voltooien en wat zou ik hier doen, nu gij bij hem zult zijn Zij vroeg hem nietwaarom zijt gij dan in dat huis gebleven, dat gij verfoeit? Was uw tegenwoordigheid een bescherming die Jean noodig had? Wat vreesde je?" Nog minder dan hij, zag Monica den waren grond der dingen. Zij- zagen elkander treurig aan zonder iets te zeggen, gebogen als zij beiden waren onder een donker noodlot. Wordl verv). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1