m Pakjes. Veeartsenijkunde. Er is een commissie benoemd, die de totstand koming van een vereeniging van de Veeartsenij- kundige Hoogeschool met de Rijskuniversiteit te Utrecht zal hebben voor te bereiden. Deurwaarders. Ingediend is een wetsontwerp betreffende ver goeding en schadeloosstelling aan deurwaarders. De Biesbosch. Naar aan de Telegr. wordt gemeld, zijn er plannen in voorbereiding om te geraken tot spoedige indijking van een gedeelte van den Biesbosch ter grootte van 900 H.A. Men is voor- neiftpns^Jiet werk, geheel uit grondwerk bestaan de," als werkverschaffing uit te voeren. Met de regeering hebben reeds besprekingen over toe kenning van subsidie plaats gehad. Ncderl. bezoek aan Belgie. Een 40 Nederlandsche ingenieurs cn studen ten der Technische Hoogeschool te Delft, on der leiding van prof. Hillemans, op een studie reis in België hebben de havens van Zeebrugge en Ostende bezichtigd. In Ostende was er op het stadhuis een officieele receptie. Vandaar is het gezelschap naar Brugge vertrokken. Ziekenlransportdienst in Zuid-IIoIland. Ten dienste van ernstige zieken en zwaarge- troffenon, voor wie oogenblikkelijk vervoer naar- en opneming in een ziekenhuis een vraag van levensbehoud is, heeft de Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis, met welwillende medewerking van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een ziekentransport- en meldings- dienst voor het geheele platteland van Zuid- Holland in het leven geroepen. Hierdoor is het mogelijk geworden, bovenbe doelde lijders zoo snel en doelmatig mogelijk, ook bij nacht, zelfs van de meest achterafge- legen gemeente naar hoofdpaatsen van een ressort waar groote ziekenhuizen zijn, over te brengen. Een gids, dezen dienst betreffende is versche nen en wordt aan alle belanghebbenden koste loos toegezonden. Daarin wordt o.a. aangegeven, tot welk van de zeven ressorten elke groene kruis afdeeling behoort. Secretaris van de commissie voor het zieken transport der Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis is dr. H. G. Schouten, Belgische Plein 3, 's-Gravenhage. Inspecteurs van politie ten plattelande. De Commissaris dera Koningin in Zuid-Hol land wijst de burgemeesters in deze provincie in een circulaire op de wenschelijkheid, dat in die gemeenten, waarin een inspecteur van politie rechtstreeks onder den burgemeester leiding geeft, de keuze met de meest mogelijke zorg ge schiedt. Met name verzoekt hij in een eventueele vacature van inspecteur niet te voorzien dan na vooraf opengestelde openbare sollicitatie en voor de vervulling in een vacature in de eerste plaats in aanmerking te doen komen sollicitanten, die in het bezit zijn van het inspecteursdiploma. De wijziging der gemeentewet. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer hoogst ernstige bezwaren tegen het ontwerp van wet tot wijziging van de Ge meentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen medegedeeld. De voorgestelde in grijpende wijziging van het plaatselijke belasting stelsel is h. i. ontoelaatbaar, daar ze voor de meeste gemeenten aanzienlijke financieele offers, voor sommige gemeenten niet minder dan een financieele ramp veroorzaakt. De bewuste nadeelige gevolgen voor de ge meenten zijn voornamelijk toe te schrijven aan de bepalingen betreffende le. De regeling der belasting van forensen. JJeze is zóó uitgewerkt, dat naar alle waar schijnlijkheid vele gemeenten het overgroote deel der opbrengst, die zij daaruit thans hebben, in de toekomst zullen moeten missen. 2e. De regeling van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud en de overige be palingen, die ten doel|hebben meer aansluiting te brengen van de bepalingen betreffende de gemeentelijke inkomstenbelasting bij die der rijksinkomstenbelasting. 3e. De wijziging met terugwerkende kracht in de sinds 1920 bestaande regeling der uit- keering aan de gemeente van de door het Rijk geïnde plaatselijke inkomstenbelasting of ge meentelijke opcenten op de Rijksinkomsten belasting. In deze regeling wordt een zoodanige wijziging ten nadeele der gemeenten gebracht, dat daardoor in vergelijking met den bestaanden toestand een renteverlies wordt veroorzaakt, dat in vele gevallen de voordeelen der inning door het Rijk belangrijk overtreft. Bovendien zullen de gemeenten moeilijkheden ondervinden met hun kasgeldvoorziening. 4e. De bepaling, op grond waarvan vol komen terecht vastgestelde aanslagen in de gemeentelijke inkomstenbelasting, zelfs met. terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1921, worden vernietigd. Onverminderd de bezwaren die hiertegen wegens de financieele gevolgen be staan, kan deze bepaling in staatsrechtelijk op zicht bezwaarlijk als toelaatbaar worden be schouwd. Terwijl ten aanzien van genoemde vier punten het wetsontwerp, uit gemeentelijk oog punt bezien, als onaannemlijk valt aan te mer ken, bestaan daartegen ook met betrekking tot aen aantal andere bepalingen nog ernstige bedenkingen. Het bestuur verzoekt daarom dit wets ontwerp niet aan te nemen tenzij gewijzigd overeenkomstig zijn opvatting. Een record in den storm. Ondanks het hevige stormweer van gisteren, waarbij een windsterkte werd waargenomen van 65 K.M., hebben de toestellen der K. L. M. de vluchten, die dagelijks over 3038 K.M. loopen, regelmatig afgelegd. Daarbij is op het traject naar Hamburg een record gemaakt, daar het vliegtuig dezen af stand in 1 uur en 55 minuten aflegde. Het vliegtuig dat, den weg in omgekeerde richting, dus tegen den wind in vloog, had slechts onbeteekenende vertraging. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aan onze lezers. De uitgave van het GedenkAlbum van het Internationaal Eucharistisch Congres te Am sterdam is een ongekend succes geworden en nadat herhaaldelijk de achtereenvolgende op lagen waren uitverkocht, zal thans nog eenlaatste ter perse gaan. Het album groot 25 X 32 c.M., gedrukt op fraai papier, in tweekleurig omslag, bevat onge veer 100 platen over het Eucharistisch Congres. Wie voor den uiterst lagen prijs van slechts 1. dit album in zijn bezit wil krijgen, stellen wij thans nog slechts korten tijd in de gelegenheid, het aan ons bureau Koemarkt 4 te bestellen. Men haaste zich echter, daar onherroepelijk de laatste oplage thans ter perse ligt. De administratie van de Nieuwe Schied. Courant. R. K. Bewaarschool L. Haven. Het bestuur der St. Willibrordusstichting, al hier, zond onlangs onderstaand schrijven aan B. en W. Het Bestuur der St.Willibrordusstichting heeft de eer Uw geacht College te verzoeken, voor hare bewaarschool Lange Haven 109, vanaf 1 Juni 1.1. de wedde eener onderwijzeres als extra-sub sidie toe te staan, daar voor de 2 bovenlokalen, waar 90 kinderen van 46 jaar zijn onderge bracht, slechts 1 onderwijzeres beschikbaar is. B. en W. stellen nu den Raad voor, evenals de Onderwijscommissie, op dit verzoek gunstig te beslissen. De Christelijke bewaarschool aan den Oostsingel. B. en W. schrijven aan den Raad Hiernevens leggen wij U ter goedkeuring over de berekening van het aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs te ver strekken voorschot voor den bouw van een bewaarschool aan den Oostsingel. Dit voor schot, volgens de Regelen voor het verlee- nen van steun bij bewaarschoolbouw, groot 44.896,36, is naar aanleiding van de voor waarden, gesteld* bij Uw besluit van 19 April 1921, verminderd met hetgeen van de netto-opbrengst der oude bewaarschool, na aftrek van de 15 die voor rekening van dc Vereeniging blijven, resteert. Het aldus verkre gen-bedrag ad. 38.819.25 kan als voorschot aan de Vereeniging worden verstrekt. De Vereeniging is met deze berekening ac- coord gegaan. Tevens heeft zij op ons verzoek toegezegd, dat de rente van het kapitaal ad f 4000.verkregen uit den verkoop van een aan de bewaarschool grenzend pand c.a. jaar lijks op de winst- en verliesrekening zal worden gebracht, indien bij het tot stand komen van een nieuwe bewaarschool dit bedrag bestemd mag worden om daarmede gedeeltelijk de 15% vaii de stichtingskostcn te dekken. Wij stellen Uwen Raad voor hierin te bewilligen. Wijziging Reglement N.A.S. B. en W. schrijven aan den Raad Zooals Uw Raad bekend zal zijn, eindigt de cursus van de Nijverheidsavondschool op Vrijdag vóór Paschen. In verband met de elk jaar wis selende data, waarop deze feestdagen vallen, is telkens de duur van den cursus verschillend. Voor een regelmatige verdeeling van de leer stof zou een vaste datum, waarop de Gursus ein digt, van belang zijn. Nog meerdere voordeelen zou een vaste da tum geven, vooral ook administratieve. Met het oog op een en ander stellen wij U voor den cursusduur van de Nijverheidsavondschool te bepalen op 7 maanden, aanvangende den len September en voortdurende tot den 31 en Maart, of tot Donderdag voor Paschen, zoo dit eerder is, en dientengevolge art. 3 van het re glement te wijzigen als in bijgaand ontwerp besluit is bepaald. Directeur en leeraren kunnen zich ook met daze wijziging vereenigen. Jubileum. Morgen hoopt de heer W. Witbroek den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst der „Werf Gusto is getreden gedurende dien tijd was hij als eerste draaier daar werkzaam. Naar wij vernemen zal het den jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. Schiedam vooruit. Onderstaande annonce vonden wij in een der groote bladen. Als een typisch bewijs, dat alle actie om Schiedam vooruit te helpen toch nog niet versmoord is, nemen wij haar in ons blad op. „II.I-I. Industrieelen vestigt U te Schiedam, alwaar diverse grootere en kleinere fabriekspan den, industrie- en handelsterreinen, zeer gunstig aan diep vaarwater gelegen, billijk te koop en te huur zijn; ook onder langdurig erfpacht te ver krijgen. Binnenkort rechtstrceksche telefoonverbin ding met Rotterdam. Door zijn bijzondei gunstige ligging aan de Maas in de onmiddellijke omgeving van Rotter dam is Schiedam voor handel, scheepvaart en industrie ten zeerste aan te bevelen. Het gemeentebestuur verleent zooveel mo gelijk zijn welwillende medewerking voor het vestigen van bedrijven. Inlichtingen verstrekt P. Dupont, Makelaar, Singel 58, Schiedam". KOSSEM 1750 15 Het is voor onzèrsbad te hopen dat de actieve makelaar süccës zal hebben. To Delft slaagde heden voor 't mijningenieurs-examen onze stadgenoot, de heer W. A. v. Meurs. Een drietal vlegels, L. K. van de Lange Achterweg, P. J. H. Van het Broersveld en A. G. B. van het Doelhofje hebben Vannacht op den R'damschedijk vanaf 't Roode Hek tot aan de stad de straatlantaarns vernield. Een paar surveilleerende agenten, gewaarschuwd door het gerinkel van brekend glas, betrapten de vandalen bij hun vernielingswerk en arres teerden hen. De drie schavuiten, die in ver zekerde bewaring zijn gesteld, verontschuldigden zich met de bewering dat ze in Rotterdam teveel bier gedronken hadden, 't Is te wenschen dat deze ergerlijke baldadigheid eens flink gestraft zal worden. Reeds lang maakte 's morgens vroeg een onbekende de Westvest onveilig door het lastig vallen van voorbijgangsters. Vanmor gen is het de politie eindelijk gelukt den kerel te betrappen en te arresteeren 't was de Rotter dammer metaalbewerker L. G., alhier werkzaam. Voor het bezoek van H. M. de Koningin in het volgend jaar is alhier een buurt- vereeniging op gericht met als centrum 't Ro zenburgerplein, voorts Beierl. straat, Ouddorp- schestraat, Goereeschestraat, Rozenb.straat, Ro- zenb. plein, Hellevoetschestraat en Nieuwe Maasstraat, westelijk gedeelte. Als voorloopig bestuur werd gekozen M. Eijsberg, lste voorz., J. de Vries, 1ste secr. A. de Winkel, le penningm. UIT DELFT. Op 5, 6 en 7 December a.s. zal te Delft een nationale tentoonstelling van pluimgedierte en konijnén worden gehouden, te organiseeren dooi de Delftsche Pluimveeclub in samenwerking met de afd. Delft van den Nederl. Konijnenfok- kersbond. Gister is van de Deltsche groenveiling de 2500ste wagon groenten verzonden een getal, nimmer tevoren bereikt. Gemengd Nieuws. Een taai beestje. Een melkkoe van den landbouwer A. v. B. te Schijndel, werd een jaar geleden ziekelijk en bleef sindsdien voort sukkelen. Eon maand geleden kreeg de koe echter een gezwel onder den buik. De dierenarts dr. Bloem uit Veghel werd geraadpleegd, die constateerde dat hot dier een scherp voorwerp moest hebben ingeslikt. Het gezwel werd behandeld en dezer dagen kwam de punt van een mes te voorschijn. Opnieuw werd dr. Bloem geroepen, die met veel moeite uit het gezwel een broodmes van 241/ï c.M. lengte haalde, waarvan het ongeveer 3 centimeter breede lemmet geheel verroest was, terwijl het heft gaaf was gebleven. De koe verkeert thans weer in blakende toestand. Over boord geslagen. Gister is ze kere P. de J„ die als matroos voer aan boord van de Concordia 15 op den Rijn onder Oosterbeek over boord geslagen. De kapitein deed de boot onmiddellijk pogin gen tot redding doen, doch men slaagde er niet in om den man te vedden. Het lijk is nog niet gevonden. Over den kop. Te Naarden is gister morgen een automobiel waarin zich zeven per sonen bevonden, over den kop geslagen door een defect aan de vooras. Twee inzittenden werden zwaar gewond en moesten dadelijk per auto naar Amsterdam worden gebracht. Een derde gekwetste werd een boerderij binnengedragen en later naar Amsterdam vervoerd. Wie volgt Het dure land. In 1897 werd in de gemeente Winsum (Gr.) een boerderij, groot ruim 49 H.A. en bezwaard met een beklemrecht van 512, verkocht voor een bedrag van slechts ruim f 19.000. Dezer dagen werd dezelfde boer derij weer in publieke veiling verkocht, en wel in vier perceelen, totaal bezwaard met bovenge noemd bedrag van 512 aan beklemrecht. Thans beliep de opbrengst in totaal bijna 117.000 of ongeveer het zesvoudige van de in 1897 bedon gen koopsom. Gesnapt. Na een uitgebreid onderzoek heeft een commies dor directe belastingen, in samenwerking met de politie te Soesterberg, in het Vliegkamp aldaar een militair aangehou den, die gebruik maakte van een valsch rijwiel- belastingmerk, met het doel dit als echt en on- vervalscht te gebruiken. Na een langdurig ver hoor bekende de man het belastingmerk te hebben vervaardigd in de Rijkswerkplaats der Luchtvaartafdeeling aldaar, bij welke afdeeling hij werkzaam was. Hij is ter beschikking gesteld van den commandant der Luchtvaartafdeeling. pO ng'elukken. Gistermiddag is een paard gespannen voor een wagen en bestuurd door den 19-jarigen Kramer, onder Wirdum (Fr.) in het land op hol geslagen. Even later vonden een paar arbeiders het lijk van den jongeman in het land liggen. De 46-jarige Wester te Grouw is gisteravond door den bliksem gedood. Militairen te E d e. .Uit Ede^meldt men In het garnizoen alhier is het op het oogenblik rustig, maar men voelt, dat het er nog broeit. De militaire politie is met ongeveer 75 man ver sterkt. Zij doet echter tot heden geen dienst meer. Ten gemeentehuize heeft de procureur-gene raal van het gerechtshof te Arnhem een be spreking gehouden met den burgemeester en den inspecteur van politie om bij mogelijke militaire relletjes het openbaar verkeer te be schermen en voor de belangen van de burgerij te waken. De politie is met rijkspolitie en ma rechaussee versterkt, en er zijn verdere maat regelen genomen. Diefstallen. In een benedenhuis aan de Nassaukade te Amsterdam is uit een brand kast 3240 aan bankpapier gestolen. Uit een perceel in de Van Buiningenstraat te Amsterdam is een kistje met 500 ontvreemd. Een oude moordzaak. Vele le zers zullen zich ongetwijfeld herinneren, dat op den ochtend van den eersten Kerstdag in 't jaar 1918, een Scheveningsche vischventer, Gerrit v.d. OeVer, vermoord in bed gevonden werd. De Haagsche politie, onder leiding van commissaris Sypkens, stelde aanstonds een uit gebreid onderzoek in en men kwam te weten, dat de 69 jaar oude verslagene, ofschoon hij zeer bescheiden leefde op een hofje aan de Nieuwe Laantjes, den naam had, rijk te zijn Inderdaad moest v.d. Oever vrij veel geld in huis gehad hebben en daar hij eenzaam en alleen leefde, was deze „roofmoord"-zaak zeer moeilijk te onderzoeken. Vast kwam te staan, dat men hem tamelijk vroeg in den nacht van 24 op 25 December had vermoord en be roofd van geld, gouden horloge en gouden ketting. Arrestaties volgden, maar men moest de verdachten weer vrij laten, daar de politie een valsch spoor volgde. Maar nu heeft de politie, onder leiding van commissaris Kramer, bijgestaan door inspec teur v.d. Heuvel, dan toch vastgesteld, dat op dien Kerstnacht bij v. d. Oever ook nog een boom gestolen werd, welken hij voor brandhout had gekocht. Destijds was dat niet bekend. De afgelegde verklaringen hieromtrent leidden in de richting vaii vier Scheveningers, verdacht van diefstal van dezen boom. De politie wil verband leggen tusschen dezen diefstal en den moord. Vast staat, dat de verslagene den boom vroeger had gekocht en in de nabijheid zijner woning gelegd. Opgespoord is thans de gouden ketting, door sommigen herkend als v.d. Oever's eigendom. Deze ketting is in deze zes jaren door vijf of vier handen gegaan en één der verdachten moet hem óók in zijn bezit hebben gehad. Hoogstwaarschijnlijk weten deze vier verdachten, wat in den Kerstnacht 1918 in het huisje van v. d. Oever is voorgevallen. In verband hiermee heeft de justitie ter men gevonden, de vier verdachten in het Huis van Bewaring op te sluiten. Door burenruzie is een en ander uitgeko men. Tram en motorfiets. Gistermiddag is de heer Sjvan Bussum, uit de Jan v.d. Hey- denstraat te Hilversum met zijn motorfiets tegen de Gooische stoomtram, die uit de ridd ing Hil versum kwam, aangereden, met het gevolg, dat de tweede wagen van de tram ontspoorde, en de motorfiets aanzienlijke schade kreeg. De heer Sj. kwam er wonderwel goed afhij kreeg eenige ontvellingen. Verdronken. Te Bellingwolde is gister morgen de 84-jarige weduwe B. Loms in een wa terput gestropeld en verdronken. Spoorwegongeluk. De sneltrein uit Triest is in Stiermarken door verkeerden wis selstand op een rangeertrein geloopen. Ver scheidene wagens ontspoorden. Vijf personen werden gekwetst. Tankboot verbrand. Volgens een be richt uit New York is aan boord van het petro- leumschip „Ivor", dat zich dicht bij Philadelphia bevond, brand uitgebroken. De bemanning moest het schip verlaten, hetwelk na hevige ont ploffingen in de diepte verdween. Smokkelaar gedood. Een Duitsche smokkelaar, die zich in Herzogenrath (D.) aan de öogen der douanen wilde onttrekken, klom op een spoorwagen. Hij had echter niet gedacht dat de trein onder een brug door moest en bij het passeeren daarvan werd hem door het ge welf de schedel verbrijzeld. Zóó vond men zijn lijk, toen de trein in Palemberg stopte. T r a g i s e h. Het kindje van de familie O. te Raalte zou Zondag in de R.K. kerk gedoopt worden. Op weg naar de kerk kreeg de vrouw, die het kindje droeg een toeval en viel. Aan de ge volgen van dien val is het kindje overleden. Vliegtuig neergestort. Gistermor gen waren zeven Belgische militaire vliegtuigen in de richting van Beverloo opgestegen, om er aan de manoeuvres deel te nemen. Door den hevigen storm stortte tegen den middag één der vliegtuigen, bestuurd door «len adjudant Steevans, bij Borgworm naar. if

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2