Het geslacht der Burgsas. S3MGBLAD VOO/? SCHIEDAM V ^EUIILETON. 47ste Jaargang. Vrijdag 26 September 1JI24. No. 14058 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, pej week 20 cent, franco per post /3.per kwartaal. Afzonderlijke nummeis 4 cent. Zaterdagavondnumnier met Officieel Kerkbericht 10 ets. levenslange geheele invaliditeitf 200 f 15 bij verlies van eiken anderen vinger is de macht der staten geheel afhankelijk van den omvang hunner chemische industrie. Geen wet of maatregel kan veranderen, dat die van Nederland vergelijkenderwijze onbeduidend zal blijven. Tegen chemische oorlogsstoffen afweermid delen in gereedheid Le hebben, Ier bescherming tevens van de geheele burgerlijke bevolking en van den veestapel, is onmogelijk. De hulp van bondgenooten kan niet baten, waar binnen enkele uren na het begin van den oorlog geheele steden op afzichtelijke wijze kunnen zijn uitgemoord. Te meenen, dat een volk door het brengen van menschenoffers toch in elk geval zijn natio nale eer en aanzien verhoogt, is een militaristisch leerstuk, dat slechts verwerpelijk kan heeten. De voorstelling, dat bij weerloosheid de jonge lingschap bij vreemde legers zal worden ingelijfd, is een der vele verzinsels van militaristem dat door de moderne geschiedenis wordt gelogen straft. Omgekeerd, neemt een klein land, zij het met defensief oogmerk, aan de worsteling der fronsten deel, dan juist zullen zijn zonen onder vreemd opperbevel, ergens in de wereld ver weg wellicht van den vaderlandschen bodem, hun leven heb ben te offeren. Bij de gewapende verdediging der neutraliteit tegen „den eersten schender" bepaalt louter toeval onze politieke plaats. Het kan ons on- gewensehte bondgenooten opdringen, wier lot ons meesleurt in algeheelen ondergang. Behoort ons land ten slotte tot de overwinnende partij, dan ontkomt het toch niet aan een loodzwaren last van oorlogsschulden noch aan het gevaar van in een koers van imperialisme en bewape ning te worden meegetrokken. Het moreele belang, onze neutraliteit te eer biedigen is sedert den wereldoorlog nog ten zeerste versterkt eenerzijds doordat de volken geleerd hebben, welk een onmetelijke zedelijke schade Duitsch- land door de schending van België's neutraliteit zich zelf heeft toegebracht anderzijds doordat in het Handvest van den Volkenbond de leden zich verbonden hebben „de territoriale integriteit en de bestaande po litieke onafhankelijkheid van alle leden van den Bond te eerbiedigen." Daarnevens hebben in 1922 de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Japan de ver klaring afgelegd, dat zij vast besloten zijn, Neder- land's rechten te eerbiedigen t.a.v. zijn Oost- Indisch gebied. Zoolang wij deze nieuwe beloften blijven bejegenen naar het oude voorschrift „wan trouwen alzoo en bewapenen," worden die beloften door ons zelf ondermijnd. Met eigen hand verminderen wij onze veiligheid. Maar indien wij, in de plaats van een z.g. „internationalen plicht tot bewapening" wederom een verzinsel onzer militaristen nadrukkelijk en door de daad stellen ons recht om geëerbiedigd te worden, alleen dan ver sterken wij een zedJijke wereldorde, versterken wij het éénige, dat de volken beveiligen kan de heerschappij van het vertrouwen, het recht en de solidariteit. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 nuial plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Eratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en nndere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders \an Schiedam hebben bij hun besluit van 25 September 1924 het verzoek van lo. L. JANSSON om vergunning tot oprich ting van een houtzagerij en groentensnijderij in het pand Hoofdstraat 61a, kadaster sectie L. no. 1422, met een electromotor van 4 P.K., drijvende een houtzaagmachinc en een groen- tensnij ma chine 2o. de firmaW.IIASEKAMP Co. om vergun ning tot uitbreiding van de stoombranderij en gistpakkerij in bet pand Willemskade 2931 kadaster Sectie I.. no. 2270, met een stoomketel van 142 M2. verwarmingsoppervlak, lei' vervan ging van den bestaanden stoomketel van 80 M2. verwarmingsoppvervlak, VERDAAGD aange zien liet desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 26 September 1924. Binnenland. Hel debat tusschen generaal Snijders en Prof. Van Embden. Naar aanleiding van het openbaar debat, dat op 30 dezer in den Haagscben Dierentuin wordt gehouden tusschen den gep. generaa C. J. •Snijders en prof. dr. D. van Embden, over de rede, door laatstgenoemde in de Eerste Kamer gehouden en gepubliceerd onder den titel Nationale ontwapening of volksverdelging, doet men ons de volgende hoofdlijnen van het betoog vaii prof. van Embden toekomen Voor het hoofddoel der Vrijzinnig-Democraten de vrije ontwikkeling der menschelijke persoon lijkheid, is een vrij nationaal bestaan, is natio nale zelfbeschikking te midden van de gemeen schap der volken een onontbeerlijk goed. De daarvoor vereischte machtsmiddelen be- hooren slechts te zijn die van de politie en een politieleger. De vervanging van oorlogsmacht door politie leger levert ten onzent terstond een bezuiniging op van ten minste 50 a 60 millioen gulden per jaar. Door voorbereiding ter oorlog en eventueele oorlogsactie wordt, althans voor een klein volk, de nationale zelfstandigheid in onzen tijd niet langer gediend, integendeel met den ondergang bedreigd. Reeds in de mechanische (artilleristische enz.) krijgvoering zinken de hulpmiddelen van een klein land, nagenoeg zonder grondstoffen en met geringe geldmiddelen, in het niet tegenover de machtsmiddelen der groote mogendheden. Elk offer wordt door de onophoudelijk nieuwe uitvindingen en uitgaven elders ook weer aan stonds geneutraliseerd. In den wedloop der bewapening zijn de volken, strevend naar onafhankelijkheid, het speeltuig det'ü wapen fabrikanten. Een volgende oorlog echter zal, blijkens het getuigenis van onwraakbare deskundigen, boven al worden gevoerd met chemische middelen, misschien zelfs met behulp van microben. In dezen, uiterst wreedaardigen, gassenoorlog 43 Alle leden der familie omringden hun chef bij deze plechtige gelegenheid. Sir Bear was daar, wonderlijk klein tusschen zijn vier reus achtige zonen, Miss Araminthe was in haar donker toilet slechts een onduidelijke scha duw. Jessy had door een dier fantastische grillen, waarmede zij soms haar omgeving verraste, zich gekleed als voor een begrafe nis en droeg ook een bouciuet van immortel len en klimopranken, alles volgens haar in volkomen overeenstemming met dit feest. De eerwaarde heer Glenman celebreerde met die onverstoorbare kalmte, zooals alleen een Engelsch geestelijke ze vertoont. Dank zij de Engelsche wet hadden de Bur- gau's geen enkel bezwaar gevonden. Zooals voorzien was, had Clenman zich volkomen gewillig getoond en vol respect, doch men had van zijn beleefde gedienstigheid zoo wei nig notitie genomen, dat hij er weinig plei- zier van had en hij zijn beleefde voorkomend heid slechts aan lord Burgau kon besteden. Deze toonde weinig gevoeligheid daarvqor Zijn geestestoestand scheen hem zelfs de meest gewenschte houding te geven voor de hij verlies van een hand, voet of oog f 201) bij dood f 200 bii verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Moll.Algern. Verz.bank Schiedam Onze staatsfinanciën. Ook „De Standaard" waarschuwt nu in een driestar tegen voorbarig optimisme: Vergelijken wij het te dekken tekort met een breede gracht, waarover Ier wille van ons economisch behoud, de kloeke sprong moest worden gedaan, dan constateert de Milliaenen- rol, die hij heden te vervullen had. Dit althans fluisterde Josiah zijn broeder Malcolm in het oor om hem tot, bewondering te bewegen voor dit model van een bruide gom. En Monica Monica hield, kalm en bleek evenwel, getrouw haar woord. Hare blauwe oogen, nu eens vurig, dan neergeslagen, had den geen enkele maal den verwarden blik, die een terugdeinzen van den wil of zijnzwak- heid verried. Zij was fier en gelaten, gewillig zonder geestdrift. Alleen, zij durfde niet te bidden. „Wie geeft deze vrouw -aan dezen man", vroeg de eerwaarde lieer Glenman volgens den Anglicaanschen ritus. „Ik", antwoordde sir Bear, terwijl hij een pas vooruit deed, zooals het gebruik voor schreef. „Ik eisch van u en ik bezweer u", sprak de geestelijke, „zooals gij zult moeten verant woorden op den vreeselijken dag des oordeels wanneer de geheimen van alle harten zullen worden geopenbaard, als iemand een reden weet, die Verhindert, dat deze beiden wettig worden vereenigd, deze op dit oogenblik te openbarenof voor altijd te verzwijgen. Want wees Verzekerd, dat degenen die anders zijn vereenigd dan het woord Gods toelaat, niet door God zijn vereenigd hun huwelijk is niet wettig." nota, als wij mogen blijven in de sfeer van deze beeldspraak, dat wij kans hebben, er met aan vaarding van de aanhangige wetten precies, maar ook niet meer, over te zijn. Het volk zegt zulks plastisch met de hakken over de sloot. In zoo'n positie moet men zorgen niet achter over te vallen, want dan ligl men er beclemaal in en is de sprong mislukt. In zulke positie verkeeren wij thans. Er is reden tot verheuging, dat de dekking aanwijs baar is. Maar er is geen reden tot een lichtvaardig Optimisme, alsof nu alle zorg weer kan gebannen. Troonrede noch Millioenennota hebben zulk lichtvaardig optimisme 'gewekt. Integendeel, zij trachtten het te voorkomen, door op den blijven den ernst van den toestand te wijzen. Nu heeft men onze Regeering wel verweten, dat zij in de dagen van schijnbloei, toen een ieder meende, dat de gouden tijd voor goed was aan gebroken, en een wonderlijk optimisme heel de wereld vervulde, niet krachtig genoeg tegen dien stroom is ingegaan, ja zich zelfs meer dan goed was liet meesleepen. Wonderlijk genoeg komen nu diezelfde cri tici de Regeering zwartgalligheid verwijten en zouden zij haar gaarne de middelen willen ont houden, die zij voor verder herstel noodig acht. De patiënt is slechts even over de crisis heen en ligt nog erg verzwakt te bed. En aanstonds staan er gereed die meenen, dat alle voorzichtigheid niet meer noodig is en dat hij zelfs zware mar- schen zou kunnen maken. Tegen zulk een voorstelling en tegen zulk een stemming kan men niet ernstig genoeg waarschuwen. Wij hebben ook in ons land leergeld genoeg betaald. En ons volk moet de dingen zien, zooals zij zijn. Het ergste gevaar week. Maar de genezing is nog verre. En met groote voorzichtigheid en beleid moet verder naar die genezing worden gestreefd. De Nederlandsehe scheepsbomviwlustrie. Uit Londen wordt aan de „Tel." geseind Met betrekking tot. de order van .le Shell aan de Nederlandsehe Scheepsbouwindustrie voor den bouw van tankbooten, deelt, een mede werker van de Times' mede, dat uit.een onder zoek, in Nederland ingesteld rdoor de leiders van Engelsche werven, die speciaal ingericht zijn voor den bouw van tankschepen, gebleken is, dat, de zooveel lagere inschrijvingsprijs van de Hollandsche werven niet het gevolg is van een betere outillage, maar voornamelijk van het feit, dat de Nederlandsehe vakvereebigingen niet. zulk een uiterst ver doorgevoerde indeeling in verschillende soorten werklieden kennen als de Engelsche, waardoor een Hollandsche ar beider, die aan een werk bezig' is, dat niet voor iedere bewerking aan een ander behóefl over te dragen. Ook de pogingen om den bouw van viei tank- schepen voor de Anglo-Saxon in Engeland te houden, zullen volgens het rapport geen succes hebben. Zelfs bij een scherpe kostenberekening en een kleinen toeslag voor vaste lasten is ei niet de minste kans om met de Nederlandsehe firma's te kunnen eoncurreercn. R.K. Kamer-centrale Leiden. De R.K. Kamer-Centrale Leiden heeft gis teren bij stemming gekozen voor de voor dracht. aan het bondsbestuur voor het adv i- seerend college, prof. dr. II. W. Keesom, prof. J. D. J. Aengenent en dr. A. G. A. Hoffman. „Wilt gij deze vrouw voor uw wettige echt- genoote „Wilt gij dezen man tot uw wettigen echt genoot Daarop verklaarde hij aan Monica en Jean, dat zij voor altijd vereenigd waren, in vreug de en smart, in geluk en in ongeluk. Jean had te juister tijd met werktuiglijke stem geantwoord, doch volkomen duidelijk. Monica, die even onbeweeglijk bleef als hij, beschouwde misschien de woorden die men over hem uitsprak, als de nietige formule van een geloof, dat. het hare niet was. 01 be schouwde zij deze verbintenissen in hun geheele uitgestrektheid als geldig En Jean O, hij dacht niets men had hem zoo goed afgericht, dat hij bijna uit zich zelf den ring aan Monica's vinger stak. Plotseling sidderde en bewoog zich echter iets in de lijdelijke houding van Monica, toen men over haar den zegen van den waren God inriep. Een vloed van tranen steeg haar in de oogen en zij sloeg een angstigen blik op Jean. En in de verwarring harer denk beelden, door den ernst harer tranen heen, meende zij twee oogen te zien, waarvan de levendige blik zich op haar richtte. Maar neen, zij zag niets, want, de tranen verblindden haar. In de kleine sacristie van de kapel werden de gehuwden en hun familie uitgenoodigd de registers Le teekenen die de Minister van Karnebeelf. De- minister van Buitenlandsche Zaken is uit Gerieve teruggekeerd en heeft heden zijn ambtsbezigheden aan het departement her vat. Initiatiefvoorstel tot ontwapening. Naar „Het Volk" meldt, heeft de soe.-dem. Kamerfractie gistermiddag besloten, ter voort zetting van de anti-oorlogsactie, een initiatief voorstel tot ontwapening in te dienen. Congres van katholiek poslpersoneel. Te 's-Hertogenbosch is gisteren het zesde bondsraadcongres van den Ned. R. K. Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel St. Petrus begonnen. De gezant van den Paus. Mgr. Cesar Orsenigo, pauselijk internuntius te 's-Gravenhage, is, naar „De Tijd" m.Jdt, met verlof vertrokken. Gedurende zijn afwezigheid worden de werkzaamheden aan de internuntia- tuur waargenomen door den secretaris, mgr. Kaldewev. Do personeeisraad bij de Nederlandsehe Spoorwegen. De R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel St. Raphael heeft een adres gericht aan de directie der Nederlandsehe Spoorwegen, naar aanleiding van de door haar voorgestelde samenstelling en werkwijze van den personeeis raad. Al kunnen de grondslagen voor de samen stelling en de bevoegdheid van den in bet. leven te roepen personeeisraad den bond niet geheel bevredigen, toch acht hij daarin wel een basis aanwezig om langzamerhand tot een meer be vredigend overleg-instituut te komen. Aannemende, dat. verwacht mag worden, dat in de toekomst de personeeisraad een meer beteekeneude taak zal krijgen, is hij bereid, aan de totstandkoming van zoo'n raad mede te werken. Roerkolen naar Nederland. Volgens de Deutsche Besgwerkztg. heelt, dezer dagen tusschen de mijneigenaren van het Roergebied een bespreking plaats gehad over de regeling van den kolcnal'zet in Nederland. Men kwam nog niet tot een resultaat, aangezien verschillende vertegenwoordigers tot geen bin dende verklaringen gemachtigd waren. Zou men tot overeenstemming komen, dan zal de afzet van Roerkolen in Nederland grootendeels door bemiddeling van de .SLeenkolcnhandelsveree- nigiiig plaats hebben. Nederland en Griekenland. De minister van buitenlandsche zaken maakt hekend, dat de Grieksclu; regeering het met Griekenland gesloten verdrag van handel en scheepvaart van 22 Februari 18-13, alsmede de additioneele overeenkomst van 18/30 Juni 1851, heeft opgezegd. Bedoelde overeenkomsten zullen ophouden van kracht te zijn op 10 December 1924. Nationaal Middenstandscongres. Nadat gisteren op het 21ste tweedaagsche Nationaal Middenstandscongres te Amersfoort van gedachten was gewisseld naar aanleiding van een door den heer mr. A. C. Joseplius Jitta uitgebrachte praeadvies in zake de Arbeidswet kreeg de heer LIeringa het woord als vertegen woordiger van den Minister van Arbeid Handel echtheid van dit huwelijk zouden bewijzen. Toen men de jonge vrouw de pen toereikte en haar lady Monica noemde, aarzelde zij, misschien wijl zij niet zeker wist, hoe zij heette en welken naam zij moest schrijven. Zij zag echter op de plaats, die men haar aanwees, den naam van Jean de Burgau en toen herinnerde zij zicli weer en toekende voor de eerste maal met haar nieuwen naam. Toen gingen allen heen, lord Jcan' erg strom pelend met langzamer schreden, hopsve) hij met een gebaar den steun had afgewezen, dien men hem aanbood. Een onoverdekte gang, door een balustrade afgescheiden, leidde van de kapel naar het andere deel van het kasteel. De zee belieerschte dezen doorgang. Een krachtige op die zich tegen de balustrade richtte opende den stoet, Jean en Monica volgden hem en achter hen de overigen. ukwind joeg een berg water Mo nica strekte Verschrikt de hand uit naar. den arm van Jean als om daar steun te zoeken. Hij scheen er echter niets van te bemerken. Ofschoon de breede schouders van Jean zich tusschen haar en de golf bevonden, sloeg het water de jonge vrouw in het gelaat. En deze bittere en Onstuimige groet was de eerste die lady Monica, markiezin de Burgau, ontving op den dag van haar huwelijk. VIII. Het graafschap, dat het genoegen had gehad NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bear

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1