Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. A. Dat de 55.000 niet waren afgelost. rechten van de gemeenten zelf, openbare en pri vate lichamen, de- ingezetenen en vele andere belanghebbenden. In dit verband vestigde hij de aandacht op het verlies van belangrijke archiefstukken in ver schillende gemeenten, waar geen archivaris is aangesteld. 'b t Verschillende merischen aldus spr. -r- zien de noodzakelijkheid van behoorlijke archiefbe waarplaatsen en een deskundig beheer. der ar- chieven niet voldoende m en m'eenen, dat oude archieven alleen cultureele waarde bezitten. Het kan zijn nut hebben er eens op te wij zen, dat voor de gemeente ook financieele be-, langen en vaak zeer groote, zijn betrokken bij een goed geordend, wel verzorgd en deskundig beheerd archief. In gevallen van kwesties over contracten, eigendomsrecht, onderhoud en beheer van we gen, dijken en waterwerken enz., vorriien de bewijsstukken, in de archieven bewaard wor dend, machtige factoren. Nog onlangs hebben wij in de lofredenen, geuit bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken voor J. H. van Dale, in het begin dezer maand, gehoord welk nuttig werk van blijvende waarde voor de gemeenschap deze archivaris-historicus-linguist heeft verricht. Er is daarbij bewezen op het feit dat Sluis, de gemeente, waar van Dale zijn archiefstudies verrichtte, o.a. in de kwestie met de Domeinen over den eigendom der vestingwerken dier stad, ook financieel profijt heeft getrokken van zijn werkzaamheid als archivaris. Ook zagen wij dezer dagen de practische waarde van onzen arbeid in een helder licht gesteld door dr. J. H. Adriani. In diens in Juni 1.1. te Nijmegen gehouden rede voor de „Nederl. vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid", te Amsterdam, over de vraag g „'Waarom is het gewenscht dat door de Nederl." Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid eene Historische commissie wordt ingesteld werd zeer terecht op de onontbeerlijkheid van ons werk voor een juisten kijk op de geschiedenis der oudeie weldadigheidsinstellingen de aandacht gevestigd. Het heeft ook op het terrein der Armen wet, meer bepaaldelijk met betrekking tot de fundaties, lang geduurd voor men meer algemeen Lot het besef gaat komen van welke groote waarde de archivalia 'zijn, om een juist begrip te vormen van het ontstaan, de historische ont wikkeling en werking van de onnoemelijk vele oude fundaties in den lande. Wij gaan dus in menig opzicht vooruit, al gaat het niet in een snel tempo. De voorzitter wijst verder op de noodzake lijkheid van een betere regeling der positie van de gemeente-archivarissen en overig archiefper- soneel. Spr. hoopt, dat de gemeentebesturen meerdere aandacht zullen schenken aan goede archiefbe waarplaatsen en geschoold personeel, in het bijzonder der Archiefschool, zullen aanstellen. Aan het slot zijner rede herinnerde spr. aan het geen de vereeniging in de laatste vijf jaren in het belang van het archiefwezen en 't archief- personeel verricht heeft en uitte den wensch, dat aan het einde van het nieuwe lustrum de vruch ten van het gemeenschappelijk werk nog schooner zullen mogen zijn dan die welke het thans afge sloten tijdvak heeft afgeworpen. Nat. Hanzebond van sigarenwinkeliers. Bovengenoemde bond hield te Utrecht onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol zijn zesde jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris den heer P. J. M. Luyke uit Rotterdam en de rekening en verantwoording van den penningmeester den heer Joh. Lathouwers uit Tiel, werden goed gekeurd. Er bleek een ruim batig saldo in kas te zijn. Eveneens werd goedgekeurd de begrooting voor 1924'25, waarbij een bedrag gevoteerd werd voor de propaganda. De contributie werd voor het nieuwe ver- eenigingsjaar vastgesteld op 6. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Hol uit Utrecht en G. v. d. Water uit den Bosch, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Zoetmulder uit Schie dam, gekozen werd de heer A. M. Roel!, voorzit ter der afdeeling Amsterdam. Verworpen werd het bestuursvoorstel om den naam van den Bond te veranderen in R. K. Nat. Bond van Sigarenwinkeliers. De inleiding over de vraag Is hot gewenscht, dat door de sigarenwinkeliers bij de huidige Tabakswet gepleegde fraude ter bevoegder plaatse wordt bekend gemaakt? lokte eene uitvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling uit. Als resultaat der discussies nam de vergade ring de volgende conclusie aan De vergadering besprekende de vele gevallen van ontduiking der Tabakswet, voelende de oneerlijke concurrentie hierdoor bij den verkoop van tabaksfabrikaten den bonafide-handel veroorzaakt, besluit iederen clandistienen verkoop bij de accijnzen ter plaatse via de organisatie ter kennis te brengen, en dringt bij de regeering aan op betere con trole toe te zien. Naar aanleiding van de bespreking der actie tegen de voorgestelde accijnsverhooging werd besloten, dat de Bond zal blijven strijden tegen het z.i. onbillijk en onrechtvaardig systeem van belasting in de huidige wet vervat. Inzake de prijsknoeierij werd besloten vast te houden aan het advies om geen merken vrij te geven. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Georganiseerd overleg. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken is Dinsdag j.l. in spoedvergadering bijeengekomen tot bespreking van het mislukken van het overleg in zake de nieuwe salarisregeling en van de oorzaken daar van. De commissie besloot zich tot de regeering to wenden met voorstellen, tot reorganisatie 4§r .comnjigsie, die,; in' de toekomst dergelijke conflicten zouden kunnen voorkomen. Werkverschaffing sigarenmakers. Eenigen tijd geleden is er aan de werkver schaffing voor sigarenmakers te Amsterdam, zooals men weet, een einde gekomen. Naar wij vernemen zijn er thans nieuwe onderhande lingen met de Spaansche regie gaande, welke de hoop wettigen, dot eerlang met deze werk verschaffing weder kan worden aangevangen. Het debat SnijdersVan Embden. Het station Hilversum der N. S. F. zal op Dinsdag 30 SepL. a.s. reeds Len 7 ure nm. in plaats van om 7.45 uur met de uitzending be ginnen. Voor den aanvang van den debatavond (ten 8 uur) zullen nl. de stellingen die beide sprekers zullen verdedigen, vanuit Hilversum draadloos worden bekend gemaakt' Nederland en Griekenland. Uit Athene wordt gemeld De commissie voor staatsbezuiniging verlangt van het ministerie van buitenlandsche zaken opheffing van het Grieksche gezantschap in Den Haag en van het tegen het advies van de Berlijnsehe legatie ingestelde Grieksche consu laat te Rotterdam. De vliegtocht Nederland—ïndie. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, zijn voor de bijwoning van het Vertrek van de F VII op a.s. Woensdag 1 October van Schiphol naar Iridic geen speciale uitnoodigingen ver zonden, maar zullen alle belangstellenden zeer welkom zijn. Teneinde dezen van Amsterdam naar Schiphol te kunnen vervoeren, zal dien dag te 7 uur 's ochtends een extra-boot vertrekken van de Schinkelkade naar het vliegveld. De broer van den Prins. De broeder van den Prins, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg zal, vergezeld van diens dochtertje, in het begin der volgende week de gast zijn van Koningin en Prins ten paleize het Loo, waarheen de Koningin gister tegen den avond, na afloop van de onthullingsplechtig heid te Tilburg, vertrok om daar haar verder zomerverblijf te vestigen. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, die sedert eenige jaren weduwnaar is vaneen Prinses van Reuss, zal binnenkort te Ludwiglust hertrouwen met Prinses Elisabeth von Stolberg Rosla, de weduwe van den halfbroeder van,: Hertog Adolf Friedrich, Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg die vroeger regent van Bruns- wijk was. i Een verzoek. In verband met de stijgende kosten van het levensonderhoud en speciaal met het oog op de sterke stijging in de jongste maanden, hebben de R. K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael en de P.ot. Chi. Bond van spoor- en tramwegpersoneel aan de directie der Nederl. Spoorwegen verzocht, zoodanige voorzieningen te treffen, dat het personeel de stijgende duurte van het levensonderhoud zal kunnen bestrijden. Dc gemeente en de broodprijs. Naar wij vernemen beeft te Amsterdam het college van B. en W. zich vereenigd met het voorstel van wethouder De Miranda in zake de maatregelen tot tegengang van de verdere broodprijsverhooging. Dit besluit nam het college nadat des morgens opnieuw een vergadering- had plaats gehad met de bakkerspatroonsorga nisaties, die reeds in beginsel accoord gingen met de plannen voor de meelvoorziening. In deze nieuwe conferentie legden de betrokken bakkersorganisaties zich neer bij een verdeeling van het risico, dat de gemeente op zich neemt door meelaankoop, over de gemeente voor de bakkers. In dien zin, dat de bakkers in geval van prijsdaling hun meel van de gemeente zullen moeten blijven betrekken tot een prijs van ten hoogste 1.50 per 100 kilo boven den markt prijs. Bij verdere prijsdaling komt dan het risico voor rekening der gemeente, waartoe den raad een extra crediet van 40 mille zalworden gevraagd. Het standbeeld van "Willem II. H. M. de Kóningin heeft gistermiddag onder ontzaggelijke belangstelling het standbeeld van koning Willem II te Tilburg onthuld. De Liturgische Dag. De Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem welke werd opgericht in het voorjaar van 1912 herdenkt in dit najaar haar twaalf en een halfjarig bestaan. Met dankbaarheid mag zij herdenken door haai- streven liefde voor de Liturgie in breeden kring te hebben gewekt, aldus medewerkend aan de verdieping van het godsdienstig leven. Den 7den October zal de jaarlijksche Liturgi sche dag gehouden worden te Schiedam wij laten hier enkele bijzonderheden van dien dag volgen. Des morgens te half elf zal gehouden worden de Plechtige Hoogmis in de kerk van O. L. Vr. Visitatie aan de NieuWe Haven. Te half een word t in het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven 71 de Priestervergade ring gehouden, waarin Dom Schutte O. S. B. spreken zal over het H. Misoffer. Om twee uur wordt, eveneens in het gebouw De nieuwe prijsverlaging bij C. óc A. Geen dure Heerenkleeding meer noodig. Was de firma C. A.. Brenninkmeijer reeds alom bekend door haar buitengewoon lage prij zen voor Dames-confectie, thans wil zij het af doende bewijs leveren, dat het ook voor Heeren- kleeding volstrekt niet noodig is, veel geld uit te geven en men bij C. A. moderne, solide Heeren- en Kinderkleeding kan koopen voor dezelfde lage prijzen als waarvoor haar Dames- confectie alom zoo gunstig bekend staat. Als men bedenkt, dat bij C. Sc A. moderne, solide Ileeren-Ulsters reeds verkrijgbaar zijn voor f6.75, 8.75, 10.75, '12.75 en zoo oploopend in alle prijzen, zal men grif moeten toegeven, dat hier de duurte werkelijk weggevaagd is en het beproefde O. A.-systeem inderdaad groote voordeelen biedt. Ook voor Kinderkleeding zijn de prijzen zoo buitengewoon laag, dat het wer kelijk de moeite loont eens een kijkje te nemen, hetgeen wij dan ook iedereen in zijn eigen voor deel gerust kunnen aanraden. 2605 24 van den R. K. Volksbond, Lange Haven 71, gehouden de Algemeene Vergadering, waar toe gang hebben de leden der Liturgische Veree niging en der ,SU i Gregoriusv.exeeniging. Op die vergadering is spreker de zeereerwaar- de heer English, ceremoniemeester van het Bisdom Brugge. De Liturgische dag zal worden besloten met een Plechtig Lof in de kerk van den H. Joannes den Dooper (Havenkerk) waaronder predikatie door den zeereerwaarden Pater P. Hase O. F. M. Moge de Liturgische Vereeniging waardeering vinden bij haar streven door op den Liturgischen dag te Schiedam belangstelling te ondervinden uit breeden kring. De firma Korsten en B. en W. De firma P. Korsten en Zonen, bouwkundigen alhier hebben zich tot den Gemeenteraad gewend met een adres van den volgenden inhoud „Het is u bekend, dat het college van Burgem. en Weth. is overgegaan tot den verkoop onzer panden aan de St. Liduinastraat, waarop de gemeente hypotheek heeft verstrekt. Wij veronderstellen, dat u deze week zult geroepen worden omtrent den verkoop een beslissing te nemen. Het is daarom dat wij u dit schrijven nog toezenden, het aan u overlatend of de hande lingen door B. en W. tegenover ons billijk en in het gemeentebelang zijn. Hot zij u dan gezegd, dat wij ons verschillende malen tot B. en W. hebben gewend met het verzoek onze panden niet te verkoopen, doch tevergeefs. De vorige week hebben onze crediteuren bij B. en W. eenzelfde verzoek gedaan, doch ook zij ontvingen een afwijzend antwoord. De verkoop moest doorgaan en wel om det naar het oordeel van B. en W. die panden in waarde zijn gedaald. Het is' op grond daarvan dat wij den 14den Augustus j.l. bij deurwaarders-exploit werden gesommeerd, binnen 2 dagen 55.000 van de op die panden verstrekte hypotheek af te lossen. Het zal u bekend zijn dat wij daaraan niet konden voldoen. Enkele dagen daarna ontvingen wij weder een exploit, waarbij wij werden gesommeerd binnen 3 dagen de volle hypotheek, groot 158.503.50, af te lossen. Hieraan kon natuurlijk in het geheel niet worden voldaan De opvordering werd gedaan op grond van B. Dat ons surséance van betaling is verleend. C. Dat wij de op 1 Augustus verschepen rente en aflossing niet zouden hebben voldaan. Dit laatste is niet juist, want aangezien door ons alle inkomende huren (na aftrek van de noodige kosten) wekelijks worden afgedragen, was op 1 Augustus meer geld in handen van B. en W. dan noodig was voor rente en aflossing. Wel is waar dat op 1 September een aan zienlijk tekort was voor rente en aflossing dei- panden aan den Parallelweg, maar dit komt omdat wij door het beleid van B. en W. voor de panden aan den Parallelweg een meerdere uit gave te boeken hadden van 260.000. Dit zal u in een deze week te verschijnen brochure worden aangetoond. Op grond van dat beleid van B. en W. meenen wij dat het niet onbillijk was, dat wij aan B. en W. hebben ver zocht ons uitstel te willen verleenen voor de achterstallige rente en ons den tijd te laten om onze zaken geleidelijk af te wikkelen, waardoor de hypotheek zou kunnen worden afgelost en de mogelijkheid overbleef, dat onze crediteuren ook konden worden afbetaald. Te meer kon het College van B. en W. daaraan voldoen, aangezien uit een haar toegezonden exploitatierekening blijkt, dat de rente en aflossing der hypotheken van de panden aan de St. Luduinastraat en aan den Parallelweg in het vervolg verzekerd zijn. Maar, de panden moesten worden verkocht ien waarom dan ook niet de panden van andere particuliere bouwers en van de bouwvereeni- gingen Die panden zijn toch ook in waarde gedaald. Waarvoor moet de gemeente door dezen verkoop weer een verlies lijden van phn. ƒ50.000 en wij van plm. ƒ70.000. Omdat enkele wethouders dit. willen, omdat wij voor ons recht opkomen, door middel van den rechter. Het adres eindigt met het vertrouwen uit te spreken dat de Raad met dit beleid van B. en W. niet zal medegaan, maar naar recht en billijk heid zal handelen. Naar we hoorden, is deze zaak in de geheime zitting van Donderdag j.l. in behandeling ge weest. De gemeente heeft intusschen gister de panden aan de St. Liduinastraat gekocht. P. Loopuyf. f Heden overleed te 's Gravenhage onze oud stadgenoot, de heer P. Loopuyt) oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en commissaris der Ned. Handel Mij. De overledene die destijds voor zijne vele verdiensten tot officier in de Oranje-Nassau-orde was benoemd, bereikte den leeftijd van 65 jaar. De teraardebestelling heeft Woensdag a.s. alhier plaats. Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas. Professor G. W. J. Bruins, die Woensdag 1 October voor de Kamer van Koophandel te Vlaardingen het vraagstuk van retorsie- maatregelen hoopte te behandelen, is door een buitenlandsche reis hiertoe niet in de gelegen heid. Daardoor is het onzeker of de vergadering der Kamer op dezen datum zal doorgaan. Luxor. Als gewoonlijk biedt Luxor deze week weer oen aardig programma. Het opxnt met een zeer actu- eele Foxkrant. Als eerstd hoofdfilm gaat thans weer een Wild-West met veel gedraaf van paar den, veel vechten veel verliefdheid en liefde en een slot dat „pakt" De tweede hoofdfilm Lommerdbriefje 210" is ook alleszins waard bekeken te worden. Een film met een tamelijk ingewikkelde intrige, waarin verschillende karakters goed uitgebeeld worden, terwijl het slot aan een ieder bevrediging biedt. „De Olifant van Cupido" is een klucht in 2 acten welke de lachspieren nog al werk ver schaft, evenals een trucfilm welke tot titel heeft ,,M. en J. in het Turkseh Bad." Het gebodene rechtvaardigt zeer zeker een gang naar dit Theater. Postcheque- en Girodienst. De directeur van het Postkantoor verzoekt ons mede te deelen dat aan de houders der postrekeningen 30000 tot en met 59999 gelegen heid wordt gegeven nog tot uiterlijk 30 Sept. a.s. op de gebruikelijke wijze over hun tegoed te beschikken. De aanvragen om voorwaardelijke terugbe-.. taling betrekking hebbende op postrekeningen boven 59999, kunnen tot nader bericht worden ingediend. Waarschuwingen De Commissaris v. Politie alhier waarschuwt nogmaals tegen een persoon, die zich uitgeeft voor agent van het Rijksmanufacturenbureau en door mooie beloften, dat hij stoffen van goede kwaliteit voor lagen prijs zal leveren het publiek tracht beet te nemen door tegen hoogen prijs minderwaardige stoffen te verkoopen. De stoffen van goede kwaliteit heet hij niet bij zich, toch hij zegt ze op bestelling te zullen leveren heeft men echter eenmaal de minderwaardige stoffen gekocht dan wordt nimmer dc bestelling in de betere stoffen uitgevoerd. Ook wordt gewaarschuwd tegen de afd. R'dam van het Nederl. Leger des Heils, die alhier op bons gelden inzamelt, waartoe door B. en W. geen Vergunning is verleend. Symphonic Orkest „L. van Beethoven." Het 1ste Concert in het seizoen 19241925 zal plaats hebben op Dinsdag 18 November a.s. De medewerking van den heer Marius Kerrebijn, waarvan reeds eerder werd melding gemaakt is wegans bijzondei e omstandigheden uitgesteld tot in April 1925, in diens plaats zal nu optreden de bekende operazanger Coen Muller. Het programma zal daardoor bij het tweede gedeelte omgezet worden van concert in opera avond. Even als vorig jaar zal na afloop leden en donateurs nog de gelegenheid worden aangebo den met hunne huisgenooten in gezellig samen zijn bijeen te blijven. Arbeidsgelegenheid in Frankrijk. Bij de Arbeidsbeurs alhier, is bericht inge komen dat in Saint-Nazaire, Saint-Etiennc en Pui de Döné gelegenheid bestaat tot plaatsing van aanhouders, ketel- en scheepsklinkers, bank werkers, ketelmakers, zandvormers en metaal- draaiers, boerenknechten, fabrieksarbeiders en mijnwerkers. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Arbeidsbeurs. In de plaatsvan den n a s c h r ij ver aan de Vischmarkt, G. Robberegt, is met in gang van 1 October a.s. door B. en W. benoemd J. van der Kraan. Prógramma voor de l'aatste' uitvoering van het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, te geven op Zondag den 28 Sept. 1924, des namiddags ten 1 ure in de Plantage. 1. Regiments Kinder Marsch, J. Fucilc. 2. Ouverture „Willem Teil" (op verzoek), G. Rossini. 3. Concertino voor 2 clarinetten, H. Herman. 4. Gold und Silber. Wals, F. Lehar. 5. Fantasie Concertante, F. Blumentrilt. 6. Op Schiedamsch Welvaren. Marsch, H. H. van Vleuten. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Bovengenoemd theater brengt deze week weel een rijk varieerend programma. De damesru briek toont ons behalve de nieuwste modes een groote Engelsche tomatenkweekerij, welk be drijf we in al zijn omvang te zien krijgen.De Weekrevue en Palthé-Journaal brengen ons het laatste wereldgebeuren a.s. de groote „Feesten der Zee" te Calais. Leuterburg is de titel van de film welke als komisch aangekondigd was en dit ook werkelijk is. Twee groote bedrijven vol afwisseling en vol komische acrobatiek. Aardig was ook de trucfilm ..In den Sneeuwbal".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2