DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN DITJES EN DATJES. 47sle Jaargang* Zaterdag 27 September 1924 N®. 14059 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. AbonnemeD ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. G ra tis-ODgeyallen verzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeit12011 bij verlies van een hand. voel ol oog 1801) bii Jood 111)11 bi» verlies dnun; IMafv«lWW,w.^p|y,| l»m anderen vlngcr.De verzekering wordt gewaarborgd door de NHoll Algem Verz, bank SchTedam van een Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Moderne waanzin. Ju het „Vdl." schrijft v. d. B. ^Ve kennen den sportieven en den filmwaan zin. De eerste demonstreert zich bovenal in de bokssport. Zoo juist heb ik met groot genoegen gelezen, dat de heer Dempsey, bloedneusproleet, bereid is den heer Wills, van hetzelfde beroep, drie weken een Nieuw-Yorksch gasthuis in te slaan, mits hij minimum een millioen dollar daarvoor kan incasseeren, niet meer, niet min der Een millioen dollar, voor vijf minuten sadis tisch Vermaak. Ik twijfel er geen moment aan, of meneer Tex Richard, of C. B. Cochran zijn te vinden voor een dergelijk festijn. En trouwens, het is waar, de kunst moet betaald worden alleen, als u en ik ergens in een donker straatje elkaar zouden willen „ont moeten" (zooals dat in de boks-terminologie heet, alsjeblieft „ontmoeten") teneinde tanden uit en oogen dicht te slaan zaten wc in een minimum van tijd op het hoofdbureau van po litie. Overigens is het resultaat en het nut hetzelfde. De filmwaanzin is niet zoo bloederig, doch ook hevig. Momenteel logeert in Engeland de heer Jackie Coogan, filmacteur van professie. Deze jongeman, zefs of zeven jaar oud is officieel ontvangen, de burgemeester van South ampton liet hem met zijn ambtsketen spelen en duizenden flegmatieke Britten hebben hem geest driftig toejejuicht. Hij is gekomen, vergezeld Van zijn gouvernante, zijn ouders, die onge twijfeld welvaren bij de exploitatie van dit schaap, en zijn „secretaris." Lacht u De heeren van de Engelsche pers, die altijd wèl beseffen het nut van goede voorlichting van het publiek nergens geniet men zoo van moorden en echtscheidingen als in Engeland hebben zich gehaast hem te ondervragen. Of ie rijk was, en van marmelade hield, welke maat schoenen ie droeg, hoe ie Londen vond (o, hij is dol op Londen), wat ie van het Europa's herstel dacht, en zoo Verder. Voorwaar het nut van de pers is geenszins luttel. En, het zal u zeker belang inboezemen, 's avonds leest hij Shakespeare, jawel, Hamlet, u ziet hij is een absoluut intellectueel, geen ge wone onontwikkelde Yank, waar wij zoo graag mee spotten. De menigte, die hem ontving, bestond voor namelijk uit vrouwen, ik zal me wel wachten hier een conclusie uit te trekken, want dan wordt de Redactie overstroomd met ingezonden stuk ken van „Ook een vrouw." Intusschen is het Verschijnsel voor de sterke sexe min of meer verheugend. De heer Coogan laat zich alle huldigingen kalm aanleunen, op de plechtigste momenten Dat de pensioenraad soms bijzonder royaal, kan zijn, "zelfs voor een dorpsschoolmeester, bleek onlangs in een Friesche plattelandsge meente. Het lijkt wel ongeloofelijk, maar toch kan voor de waarheid worden ingestaan en bo vendien staat het geval niet alleen. Voor ongeveer 10 jaar werd in die bedoelde gemeente het hoofd eener openbare lagere school op pensioen gesteld wegens lichamelijke ongeschiktheid. Een paar jaar daarna was hij weer radicaal genezen en werd in dezelfde ge meente alleen in een ander dorp weer benoemd tot hoofd der openbare school. Op den bepaalden datum kwam evenwel zijn mandaat voor afbetaling van pensioen. De man, die - normale hersens had meende natuurlijk daarop niet meer recht te hebben, doch even natuurlijk bleek de pensioen raad van een ander gevoelen. Eens pensioen, blijft pensioen, redeneerde die. En toen de 40 pet, bijslag kwam, werd deze ook aan het fortuin lijke schoolhoofd toegekend. Behalve dat, beleefde de betrokkene de ver hooging der onderwijzerssalarissen, zoodat deze opvoeder der jeugd in een nest van een dorpje, boven zijn .salaris van ruim 3000, nog altijd zijn pensioen, plus 40 pCt. toeslag uitgekeerd krijgt. Een cadeautje waarop de man niet gerekend had en dat 's rijks kas op duizenden guldens komt te staan. De onderwijzer kon toch moeilijk weige ren, nu de pensioenraad in zijn laatdunkendheid beschikte, dat hij, ofschoon weer in dezelfde functie en onder gunstiger omstandigheden „recht" had op zijn pensioen. Het recht" moet zijn loop hebben en het gepensionneerde in ac- ticven dienst zijnden schoolhoofd strijkt sinds acht jaar zonder gewetenswroeging 's rijks gul dens op. speelt hij met een gordijnkoord, vermoedelijk als tegenwicht voor Shakespeare. Overigens verdient de jongeling, die van mar melade houdt en Hamlet leest, met al deze grap penmakerij tweeduizend dollar in de week. De heer Dempsey, sportman, vraagt een millioen dollar voor vijf minuten bootwerkers- gedoe op een podium. Miss Helen Wills, tenniskampioene, die sneller en harder en listiger en flinker tegen een bal slaat dan een andere juffer krijgt van het dankbare volk van Californië een nieuwe Cadillac wat zij voor Californië deed. „Ik ga naar een gekkenhuis," zei Scfooge in Dickens „A Christmas Carol", waarmee hij zijn geringe ingenomenheid met sommige maat schappelijke toestanden demonstreerde hij zou het, en met meer reden, nog kunnen zeggen, als hij het genoegen had nog te leven. voor De Iegeroefeningen. 't Staat wel vast, dat de legeroefeningen straks óf naar aanleiding van een interpellatie óf bij de begrooting van Oorlog in de Tweede Kamer besproken zullen worden. Zoo lang we een leger hebben, zullen oefeningen noodzakelijk zijn niemand zal dit betwisten. Maar toch kan de vraag gesteld, of die manoeu vres thans werkelijk noodzakelijk waren, nu bezuiniging het wachtwoord is en heel de wereld naar vredo dwingt, We hadden liever de kat eens uit den boom gekeken. Gegeven het feit, dat de autoriteiten er anders over dachten, zijn Volgende beschou wingen van het „Huisezin" van belang Deze oefeningen brengen voor velen, die uit hun gewonen werkkring worden gehaald, on gerief mee. En het slechte weer heeft er toe meege werkt om het ongerief in ernstige mate te ver- groot.en. Ook zullen er, tengevolge van de tegenwerking door het weer, vergissingen en fouten zijn begaan in een groote organisatie en een moeilijke machinerie kan dit nu een maal niet anders. r_ Dan komt dit er hij, dat de anti-oorlog-propa^ ganda in allerlei aard en vorm er toe bijdraagt, een verkeerden geest onder de soldaten in de hand te werken. Wij hebben nu niet alleen het oog op het drijven der anti-militaristen van beroep of uit politieke professie, het ageeren van hen, die uit verzet, woeling, „keet" munt slaan en er voldoening in vinden, den boel in de war te zien loopen. Maar er wordt van links en rechts zoo op het leger afgegeven, zoo over ontwapening in de ruimte geredeneerd, zóó vast verzekerd dat een oorlog een onmogelijkheid is geworden, dat ontvankelijke gemoederen onder den in druk komen en kwaad willende elementen een vruchtbaar terrein voor hun propaganda vin den. Zoodra de soldaat er toe komt, de legeroefe ningen niet meer als ernst op te vatten, maar als een plagerij, als een leege vertooning, is Om dit en andere gevallen werd in de pers braaf gespot het is dan ook zoo dwaas mogelijk wanneer men dit geval nuchter beschouwt. Denk echter niet dat deze mecning van re delijke Wezens door den pensioenraad aanvaard wordt 't lijkt er niet op 1 Een der leden van dien goudstrooienden raad, een meester in de rechten nog wel, kwam met een ingezonden stuk in verschillende bladen zijn instelling ter hulp en verdedigde de handel wijze van dien raad met de enormiteit dat de raad in zijn recht stond aldus te handelen, „om dat de wet het veroorloofde." Dat dit juist het ergelijk-belachelijke was van het geval, had deze „meester" geheel niet begrepen, in zijn schooljongensachtige onbedre venheid. Die uitlating teekent intusschen zoo echt de geestesgesteldheid van zulk slag men- schen. Inplaats van den wetgever te wijzen op de leemte in de verordening waardoor het geld verloren gaat, blijven zij laksch toezien, zich verschuilend achter de dorre letter van de wet. Bah 't Is evenwel een troost dat minister Colijn beloofd heeft aan deze wettelijke ongerech tigheden een einde te maken. Wanneer hij tevens een paar van die gemakzuchtige, onbenullige letterknechten wegbezemt, zal dit zijn diensten „aan den lande" bewezen nog grooter maken de economische toestand laat nu geen parade- paardjes meer toe. Een andere type van het advocaten-heir is zijn excellentie de kwast, in de vele variaties die ons voorgelegd worden. Reeds in hun studententijd zijn ze zoo on uitstaanbaar dat ze soms door eenige collega's, met het hoofd uit een raam gestoken er dan hard handig toe gedwongen worden, om tot de voor bijgangers te roepen dat ze zoo verstandig zijn, maar ook dit middel helpt meestal slechts voor kort. Wanneer ze eenmaal afgestudeerd zijn, be de zaak bedorven. Ook wie volstrekt niet oorlogzuchtig is, ook wie den oorlog verfoeit en den dag zal zegenen waarop Europa tot ontwapening besluit, be seft, dat een leger oefeningen moet houden, dat in een leger discipline onmisbaar is en dat soldaten niet als jongejuffrouwen kunnen wor den behandeld. Wel schijnt uit de feiten te blijken, dat het instituut der militaire politie zich in verschei dene gevallen niet op de hoogte van haar taak heeft getoond en door tactloos optreden onte vredenheid en erger heeft verwekt. Men moet soldaten niet ringelooren, niet als bengels bejegenen, maai- men moet doen wat in z'n vermogen is om den goeden geest en een opgewekte stemming onder den troep aan te kweeken en te handhaven. Gemengd Nieuws. De dans, de fiscus en de Volks gezondheid. Onder dit opschrift schrijft Dr. Milo in het „Vaderland" „Men zoekt naar versterking der rijks middelen. Een weeldeverteringsbelasting staat op het programma. Mag ik den minister van Financiën een belastingobject aanwijzen, dat tot nog toe aan zijn speurzin ontsnapt is Ik bedoel de dansmuze. Men zal in velerlei opzicht een goed werk doen door Terpsichore het dans- belastingplaatsje, desnoods aan een sierlijk ket tinkje, om den hals te binden. Er is wel een rijwielbelasting ingevoerd, en daarmede heeft men de bezitter of bezitster van een gebruiks- en gezondheidswerktuig tot een bijdrage aan de schatkist verplicht, hoeveel te meer klemt dan de invoering van een be sting op de genotzicht van den dansmaniak. Jonge meisjes en vrouwen, die zich wil len en wetens ondervoeden om slank en lenig te blijven en daarmede de kiem te leggen voor vroegtijdig verval van krachten en ziekten kinderen en vrouwen, die in hun danswoede buikorganen en voeten uit elkaar dansen, en waarvan ik mijn praktijk reeds menig geval in behandeling moest nemen, menschen van „be- zadigden" leeftijd, die zich door overmatige func tie van hart en longen, stelselmatig op een voor- tijdigen dood door hartzwakte of longuitzetting voorbereiden zij allen behooren, omdat zij zich om eigen welzijn zoo weinig bekommeren, door een belasting gedwongen te worden bij te dragen tot het welzijn van anderen. Men bepale bij wet, dat een ieder, die den dansvloer betreedt, om zich aan het genot van den dans over te geven moet voorzien zijn van een dansbelastingplaatje, zichtbaar te dragen, raison van zooveel te verkrijgen aan de postkantoren. De schatkist en niet minder de volksgezondheid zal "er wel bij varen." Vooral wie het „mondain" gedoe in de steden tegenwoordig aanziet, zal wel niet, twijfelen, of de danswoede zal een der eerste objecten der aangekondigde weeldebelasting worden. steden ze al de energie van hun hersenen om verstandig te kijken en gewichtig te doen, en gelooven dan rotsvast dat ze voor die verrichtin gen recht hebben op de eerbiedige huldexvan al hun medeburgers. Ze geven over alles en nog wat met een kraakstem en gemaakte manieren hun gevoelen, hun conclusie, hun meening, hun inzicht, dat dan 't spreekt van zelf het eenig juiste is van wat er op dat moment te gevoelen, te conclu- deeren, te meènen en te inzien is. Naar een ander luisteren ze niet en van een ander lezen ze niets. Voor wat er noodig is om met de nieuwe gebeurtenissen en stroomingen op de hoogte te blijven zorgt een of ander libe raal blad dat voor hun als Evangelie geldt en tevens nog hun decorum verhoogt. Een van deze heerschappen, mr. v.d. Eist, behandelde onlangs in het maandblad „Opbouw" waarachtig nog eens het armzalig gewurm rond de Credo-film, en haalde met deze oude koe te vens zijn hart nog eens op aan den echten histo- rischen trant van Ik spreek, dus wereld hoor mij aan en duizel Hier volgt de orakeltaal „Mijn conslusie is, dat de hooge R. Katholieke Geestelijkheid met dit filmdrama te hoog heeft gemikt en dus het doel heeft voorbij geschoten. De normale, dus niet dóórdenkende katholieke menigte zal liet vertoonde heel mooi en stichte lijk vinden, doch voor haar is deze propaganda niet in de eerste plaats bestemd. De ontwikkelde, ernstige met zijn hart geloovige katholiek zal het zijne er van denken enzwijgen. De Gere formeerden en andere góed-christelijke protes tanten komen niet in de bioscoop of doen zij dit wel, dan zij zij kritisch of protestantsch- nuchter genoeg - om schijn van werkelijkheid te onderscheiden. En de vrijdenkers, de atheisten de „godloochenaars" Wel zij denken er immeis niet aan, het slechte voorbeeld van Jean Elie te volgen en een godsdienstige bijeenkomst te Volkswaardeering. Wij lezen in de „Telegraaf" In 1815 liep Napoleon van Elba weg en in het Staatsblad „I.e Moniteur" kon men zijn opmarsch naar Parijs van dag tot dag volgen. Het begon met „De menscheneter is uit zijn hol gekropen." W aarop in den loop van negen dagen volg de „De verschrikking van Corsica is ontscheept Ie Juan." „De tijger is te Gap aangekomen." „Het monster heeft te Grenoble geslapen." „De tyran is Lyon doorgetrokken." „De opstandeling is gezien op 60 mijl van de hoofdstad." „Bonaparte rukt. snel op." „Napoleon zal morgen voor de poorten van Parijs zijn." „De Keizer is te Fontainebleau aangekomen." En tot slot „Zijne Majesteit deed gisteren zijn intocht in het slot der Tuilleriën, te midden zijner getrouwe onderdanen." Toen Colijn zijn bezuinigings-campagne be gon heette het „Het salarismonster is uit zijn hol gekropen." „De petroleumverschrikking heeft het domme potlood gegrepen." „De bezuinigingstijger is aan het bezuinigen." „De tarieftyran bedreigt den vrijhandel." „De rijwielhyena vindt het rijwielplaatje uit." „De ambtenaren-knevelaar heeft zijn 60 mil lioen te pakken." „Colijn ziet kans de begrooting sluitend te maken." „Minister Colijn dient zijn Millioenennota in." „Zijne Excellentie Colijn maakt de begroo ting sluitend." „Hein Colijn is een brave boerenzoon en de getapte jongen, te midden zijner getrouwe be lastingbetalers De vondst bij Sakkara. Omtrent de uitgraving van twee kapellen en twee graven in dc nabijheid van de pyramide van Sakkara, 15 mijlen Z.W. van Cairo vernemen de Engel sche bladen nog de volgende bijzonderheden. Tot nog toe zijn bij de jongste uitgravin gen geen origineele inscripties gevonden, doch dat de kapellen geen Grieksche reconstructie van oude monumenten zijn wordt bewezen door het feit dat op de kolommen in hieratisch schrift namen voorkomen van Egyptische bezoekers, welke van 1510 v. Chr. dateeren, tegelijk met opmerkingen over de schoonheid der gebouwen Men vermoedt, dat de kapellen behooren tot de periode der derde dynastie en daarom ouder zijn dan de groote pyramide van Gizeh (vierde dynastie). De kapellen zijn de vroegste steenen gebouwen, welke ooit werden gevon den. Zij zijn gebouwd van keurig gevoegd met selwerk. Het is merkwaardig, dat de steenen met drilboren bewerkt werden, waarvan een aantal is gevonden. Slechts de laatste bewerking ge schiedde met koperen beitels. Tusschen de over- Lourdes of elders te verstoren en haat te zaaien tegen andersdenkenden. Zij eischen volkomen vrijheid van geweten voor anderen, doch ook voor zich zelve. Meer niet, maar ook niet minder. Zij zijn te verstandig, om de hooge waarde van den godsdienst van den echten geloovige niet te erkennen en te eerbiedigen. Deze onderneming openbaart een verkeerd inzicht der R.K. machthebbers in de geestes- 'stroomingen onder de niet-katholieken. Een wereldorganisatie als de R.K. kerk, aan welker uitbouw eeuwenlang eminente man nen stelselmatig hebben gearbeid, staat vast genoeg, om een zoo grof propagandamiddel als deze film is, te kunnen ontberen." Wanneer we hot gezwam over de „normale, dus niet doordenkende katholieke menigte", de poeslieve vrijdenkers, enz. langs onze kouwe kloeren laten gaan, dan blijven er van het opge blazen betoog drie beschuldigingen over tegen de hoogmikkende R.K. geestelijkheid, tegen de R.K.machthebbers met het verkeerde inzicht en tegen de grof-propageerende R.K. kerk. Indien mr. v.d. Eist in zijn pedante eigendunk de katholieke bladen niet altijd ongelezen liet, zou hij met ons hebben kunnen weten dat de Credo-film door een neutrale maatschappij is opgezet en vervaardigd en dat noch onze kerk noch een van haar leden iets met deze rolprent te maken hebben. De eenigste grove propaganda voor de Credo- film is gemaakt door de v rijdenkerj en de atheïs ten,toen ze haar uit „sympathie" voor dekerk en uit „liefde" voor de vrijheid, wilde verbieden. Mi", v.d. Eist had dus veilig zijn beschuldigingen achterwege kunnen laten hij heeft er niets an ders mee bereikt dan het etaleer en van.zijn on kunde en geschiktheid om te worden onderge bracht bij de mummie-drogo fossielen uit het vervlogen liberale tijdperk of b>j de triestige „Dageraad". Maaslandus* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5