Stads~ en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. wereldvliegers moeite noch kosten zijn gespaard om alles zoo goed mogelijk voor elkaar te bren gen. Men seint uit Praag dd. 1 October aan liet, Haagsche Aneta-kaiitoor De FVII, die om 8 uur 45 te Schiphol is op gestegen en te 11 uur 35 Hannover passeerde, is hedenmiddag te Praag aangekomen. Op deze reis, een afstand van 846 K.M., hebben zich geen incidenten voorgedaan en met een vlotte landing is het toestel op het vlieg terrein neergestreken. Nader wordt nog uit Praag vermeld, dat de Nederlandsche vliegers daar precies om 4 uur aankwamen en welkom werden geheeten door deri commandant van het vliegvelc. Begrooting Leeningfonds 19141925. Ingediend is liet wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van inkomsten en uitgaven van het Leeningfonds 1914 voor 1925. In totaal worden de uitgaven vastgesteld op 84.762.895, tegenover een raming van pim. 85.500.000 voor 1924. De minister meent, dat het voordeelig slot Jan. 1924 pim. 145.700.000 zal bedragen, terwijl het saldo op 1 Jan. 1925 wordt geraamd op 152.900.000. In verband met de bekende ontvangst-cijfers over de eerste helft van het loopende jaar, wor den de ontvangsten over 1924 geraamd op pim. 92,7 millioen, waaronder 4.466.064 als terug betaling door ESelgië van interneeringskosten voor Belgische militairen. Het voordeelig saldo van den dienst 1923 en vorige jaren wordt op 152.900.000 gebracht. In deze ontwerp-begrooting is, evenmin als in de begrooting 1924, een post voor extra-aflossing opgenomen, aangezien de toestand van 's Lands financiën niet toelaat, voor dit doel gelden be schikbaar te stellen. Nederlanders in door den Volkenbond ingestelde organen. Sinds de opgave, verschenen in het vorig Oranjeboek, zijn aan de volgende Nederlanders de achter hun naam vermelde functies opge dragen 1. J. Oudegeest, secretaris van het Int. Verbond van Vakvereenigingen lid van den Raad van Beheer van de Internationale Ar beidsorganisatie en lid van de Gemengde 'lijde lijke Commissie in zake de ontwapening 2. C. E. ter Meulen, lid Van de firma Hop en Co. lid, later voorzitter van bet Financieele Comité 3. dr. A. C. Kroller lid van de sub-commis- sie voor „rechtvaardige behandeling van den handel en vrijheid van verkeer" van de Commis sie voor Verkeer en Doorvoer lid van de Com missie in zake Memel 4. proi'. mi', dr. G. -J. W. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam lid van de commissie van deskundigen in zake hel vraagstuk van dubbele belasting en belasting ontduiking 5. prof. fflr. D. Josephus Jitta, lid van den Raad van Statelid van het voorbereidend comité in zake een internationale conferentie betreffende het wisselrecht 6. mr. dr. J. II. R. Sinninghe Damsté, ad ministrateur van het Departement van Finan ciën lid van de commissie van bclastingdes- k undigen in zake dubbele belasting 7. mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam commissaris-generaal voor Oos tenrijk 8. A. E. F. A. haron van Ittersum, direc teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maastricht lid van de voor bereidende commissie voor de conferentie in zake douaneformaliteiten 9. W. A. Guérin, administrateur aan het Departement van Financiën lid van de voor bereidende commissie voor de conferentie in zake douaneformaliteiten (ter vervanging van baron van Ittersum) 10. J. D. Hunger, oud-resident van Batavia financieel adviseur der Albaneesche regeering 11. prof. dr. H. A. Lorentz, oud-hoogleeraar aan cle Rijksuniversiteit te Leiden lid van de commissie voor intellectueele samenwerking 12. mr. R. .J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secre taris-generaal van het departement van buit.ea- landsche zakenlid van de commissie van controle in zake den wederopbouw van Oosten- rijk 13. prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden lid van de Raadgevende Commissie voor Verkeer en Doorvoer, voorzitter van de sub-commissie ter bestudeering van de kalenderhervorming 14. W. G. van Wettum, oud-chef van den dienst der opium-regie in Ned.-Indië voorzitter van de voorbereidende commissie van de Opium conferenties, te houden in November 1924 voorzitter van de Raadgevende Opiumcommissie 15. dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad lid van het Gezond heidscomité 16. D. F. W. van Rees, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië lid van de commissie in zake de slavernij. Het debat Snijders—van Embden. Eeni ge persstemmen. De „Tijd" (R. K.) betoogt naar aanleiding van het ontwapeningsdebat SnijdersVan Emd- den o.m. Onze eind-indruk is, dat generaal Snijders, al had hij de lachers en rumoermakers in de overvolle zaal niet op zijn hand, aan het langste eind trok. Tegenover de zorgvuldig gekozen citaten van den geleerden politicus, stelde de generaal- man-uit-de-praetijk feiten en cijfers. En ook hier bleek nl. dat de vernuftige hypothesis uit de studeerkamer het moeten afleggen tegen de getuigende werkelijkheid. En verder De menschen zijn over het algemeen niet zóó braaf, dat zij in oorlogstijd een ongewapend Nederland niet. onder den voet zullen loopen, als hun belang dat medebrengt. Zij zijn niet zóó beestachtig dat zij de burger lijke bevolking van een neutralen Staat zouden willen en durven uitmoorden met stikgas en ziekte-kiemen. Zeker, de traotaten die het ge bruik van gas verbieden, kunnen worden over treden. Maar nooit op die schaal, als prof. Van Embden het voorstelt. Niet omtlat de oorlogs voerende partijen zoo braaf zijn, maar omdat ook zij toch altijd hebben rekening te houden met het wereldgeweten. Volkenrecht en openbare meening wijzen hier een grens aan, welke niemand ongestraft kan overschrijden. Dit bewijzen zooals generaal Snijders aantoonde ook de feiten van den jongsten oorlog. „Het Volk"(S.D.A.P.) meent, dat het debat zich al te zeer tot den chemischen oorlog be perkte. In 1922 bij de verkiezingen, zoo zegt het bléd, waren de vrijz, democraten nog fel tegen den ontwapeningseisch. Zij gevoelen er nu behoefte aan, hun ont wapeningsinzicht te baseeren op nieuwe feiten die sedert 1922 aan het licht gekomen zijn en daartoe behoort het rapport van de Volkenbonds commissie over de stikgassen. Maar aldus wordt de grondslag voor den ontwapeningseisch al te smal en het debat er over verliest zich allicht in speculatieve beschouwingen. Wij onzerzijds, die onzen ontwapeningseisch op de lessen van den wereldoorlog doen berusten en daaraan volkomen genoeg hebben kunnen dientengevolge een heel wat reëeler propaganda voeren. Het blad betreurt 't dat een deel der aan wezigen zich niet kon beheerschen en de bijeen komst daardoor in wanorde verliep. Echter, zoo zegt het blad, had gen. Snijders door zijn provoceerend optreden daartoe aanleiding ge geven. De „Nieuwe Rotterdamsche Crt." (Lib.) verklaart, dat de eenige kracht, die in ont wapening schuilt, de kracht is van het voorbeeld, om anderen op te wekken hetzelfde te doen. Zooals ook de dienstweigeraar zijn individua liteit tegenover de gemeenschapsordening zet. Maar het veronderstelt de moreele kracht van den martelaar, die zijn overtuiging niet met nuttigheidsargument staaft, integendeel, door alle verschrikkingen heen bereid is haar gestand te doen, afgescheiden zelfs van het succes, dat men er mede bereiken kan, en van de mogelijk heden, welke er voor andere staten bestaan, om het voorbeeld te volgen. Was de mentaliteit ook aanwezig bij de meer derheid der gisteren gehouden vergadering, vraagt het blad. De wolf en het lam hebben niet in vrede samen kunnen gaan. De beesten in den Dieren tuin waren nog altijd gekooid. En ook de men schep kunneft nog niet alle tralies ontberen. Er zijn idealen met betrekking tot de onLwikkeling van den Volkenbond, maar zelfs daaronder is een internationale politiemacht. Een nieuwe uUnoodiging aan gen. Snijders. Door een groep van vrijzinnige jongeren uit den Vrijheidsbond is tot generaal Snijders de uitnoodïging gerkht om het vervolg zijner rede, dat hem dpor het tumult op den debatavond van eergisteren onmogelijk werd gemaakt, uit le spreken op een door de vrijzinnige jongeren te beleggen nieuwe vergadering. Reis naar Rome. In het jubeljaar. De Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werk liedenbonden in Nederland deelt het volgende mede Zooals gebleken is uit de in de pers verschenen berichten, is door het Doorluchtig Episcopaat aan het Ned. Comité voor de Bedevaarten op gedragen in het Jubeljaar 1925 te organiseeren de Nederlandsche Pelgrimsreis naar Rome, waar aan vermoedelijk de hoogeerw. Bisschoppen ook zullen deelnemen. Waar ook vele katholieken met. meer beschei den middelen, onder welke ongetwijfeld ver scheidene onzer leden, die zich dus de grootore uitgaven, verbonden aan de Comité-reis, niet kunnen permitteeren, er toch prijs op zullen stellen in het Jubeljaar naar de eeuwige stad te gaan, hebben we ons verstaan met T genoemde Comité en zijn wij overeengekomen, dat wij voor degenen, die een minder kostbare reis wenschen, een pelgrimstocht zullen organiseeren, samen vallend met de Comité-bedevaart, zoodat de groote audiëntie wordt bijgewoond. De reis zal vermoedelijk plaats hebben einde April of begin Mei en 10 of 12 dagen duren. De prijs zal waarschijnlijk ongeveer 200. bedragen. De globale prijs is vastgesteld voor 3e klasse coupé en 2e klasse hotels (geeri hospi tiums). Er zal ook gelegenheid zijn 2e klasse te reizen, waarvoor natuurlijk wat meer moet worden betaald. Definitieve mededeelingen volgen. Wie in beginsel wat voelt voor deelname, geve zich thans reeds op aan ons adres, aan gezien de definitieve prijs voor een groot ge deelte van het aantal deelnemers afhangt. Het a.s. bezoek van de Koningin. Gisteravond werden besprekingen gehouden om te komen tot oprichting van een buurtver- eeniging Nieuwe en Oude Maasstraat. De bewoners van genoemde straten zullen worden uitgenoodigd op een te houden vergade ring nadere plannen vast te stellen. De vergadering, die zal gehouden worden met het oog op het bezoek der Koningin zal niet Donderdag maar Dinsdag in den R. K. Volksbond plaats hebben. Einde Zomertijd. Wij herinneren onze lezers er reeds aan, dat in den nacht van 4 op 5 October de zomertijd weer geëindigd is. Zaterdagavond moet men dus zijn klokken een uur terug zetten. „Moeder." Zooals uit achterstaande annonce blijkt gaat morgen in de „Luxor" de zoo geroemde film „Moeder". Wij twijfelen er niet aan of het Sehie- damsche publiek zal de activiteit, der „Luxor" directie waardeeren, door deze aangrijpende mooie film voor uitverkochte zalen te laten draai en. Muziekschool. Belangstellenden verwijzen we naar een ad vertentie in dit blad van de Toonkunst-Muziek school, betreffende verschillende cursussen. UIT BOTTERRAM. Het gouden jubileum der Rotterdamsche drinkwaterleiding. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Rotterdamsche Drinkwaterleiding heeft lr. F. F. M. Wirtz, directeur dezer instelling, op de in de Diergaarde aldaar gehouden vergadering der Vereeniging voor Drinkwaterbelangen in Nederland een rede gehouden over de „Water voorziening van Rotterdam." Wij ontleenen daaraan liet volgende Het grootste gedeelte der bevolking was vroeger voor de drinkwatervoorziening aan gewezen op het water der singels en vesten, dat naar de huizen werd toegevoerd door vloei- leidingen of pompleidingen, vanuit de singels of vesten. Naast de pokken en koortsen, behoorde de cholera dan ook in die dagen tot de meest ge vreesde ziekten. Aan de hand van een statistiek je toont spr. aan, hoevele slachtoffers door de Verschillende epidemieën werden gemaakt. Intusschen werd niet ingegrepen om de loe- standen te verbeteren, en de wateren vervuilden zoo, dat eindelijk op 10 October 1848 door de Genees-, lieel- en artsenijbereidk undigen binnen Rotterdam een adres aan den Raad gericht werd om te bctoogen, dat vooral bij het toen weder optreden van do cholera, het noodzakelijk was om de reinheid zooveel mogelijk te bevorderen, waartoe zij overwelving der binnenwateren en de daarbij gelegen slooten in ernstige overweging aanbevolen. Het schijnt dal dit adres de stoot gegeven heeft om te komen tot uitvoering van liet plan van overwelven. In de Gemeenteraadsvergadering van 8 Mei 1851 werd lot. demping van wateren in de bin nenstad besloten en sindsdien blijkt uit de stuk ken, dat men met demping regelmatig is bezig geweest. 15 Nov. 1852 richtte de heer G. Kunst te Schie dam aan den Raad een voorstel om „naar het voorbeeld van andere groote steden op een plaats aan de limite der stad een liltreerwerktuig daar te stellen, waarin het water uit de rivier wordt gebracht en gezuiverd en vanwaar het door ijzeren buizen in de woningen der ingezetenen wordt gebracht evenals het gas." Gedurende 7 jaar heeft de lieer Kunst met hel gemeentebe stuur over zijn plan gecorrespondeerd. Hoe intusschen in den loop der tijden de toe stand te Rotterdam geworden was is op te maken uit een uitvoerig rapport van den Directeur der gwneentewei'ken, d.d. 26 Juni 1860, beoogende, om de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op den onhoudbaren toestand van de kwaliteit en den aanvoer van het drinkwater. De strekking van dit rapport, dat spr. uit voerig voorleest, wordt voldoende getypeerd door de zinsnede „ik schaam mij bijna het te schrijven, dat water behoeft men niet te proeven, men heeft reeds genoeg, wanneer men het ge roken heeft." Na herhaalde aansporing door de Commissie voor Plaatselijke Werken, namen B. en W. eindelijk den 20en Augustus 1861 eenige maat regelen. De heeren J. F. Metzelaar en J. M. v. d. Made, eiviel-ingenieur te Dordrecht alsook P. J. Gey- kema in combinatie met enkele Engelsche kapi talisten, deden bij het gemeentebestuur een aan vraag om concessie voor de exploitatie eener drinkwaterleiding. Op 24 September 1863 werden de officieele voorwaarden, waarop concessie kon worden verleend vastgesteld. Op deze voorwaarden kwamen een 5-tal aan biedingen in, met het resultaat, dat in de zitting van 31 Augustus 1865 aan den heer J. F. Met zelaar de gevraagde concessie werd verleend voor den tijd van 60 jaar. Den 13en December 1866 kwam echter van den heer Metzelaar be richt, in, dat hij zijn pogingen mislukt zag, om het benoodigde kapitaal bijeen te krijgen. Burgemeester J. van Vollenhoven trad nu persoonlijk in onderhandeling met de Cie des Conduit es d'Eau te Luik en met den heer Met zelaar. Alsnu werd ecu plan opgemaakt, gebaseerd op een dageliiksche levering van 15000 kubieke ellen water, begroot op 1.200.000. Op grond van dit belangrijk en goed onder legd project, waaraan de lug. Adv. van de Ge meentewerken W. Rose en de Directeur van Gem. Werken van der Tak bun medewerking hadden verleend, stelden B. en W. d.d. 15 Sep tember 1869 aan den Raad voor, te besluiten tot aanleg eener drinkwaterleiding in eigen be heer. Met -33 tegen 1 stem (die van den heer Pols) werd op 13 November 1869 dit voorstel aange nomen. Aldus was na langdurige overweging eindelijk voor Rotterdam het oogenblik aangebroken, dat afdoend in den drinkwateraanvoer zou wor den voorzien. Verhooglng tarief Maasoord. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. van 17 September 1920 heeft de gemeenteraad het tarief van de psychiatrische inrichting Maas oord bepaald op 900 per jaar en 2.50 per dag. De commissie voor deze inrichting stelt thans, in overeenstemming met het advies van den geneesheer-directeur voor, dit tarief met in gang van 1 Jan. 1925 te brengen op 975 per jaar en 2.75 per dag. UIT DELFT. Technische Hoogeseliool. Eergister heeft prof. ir. N. C. Kist, c.i. het nieuwe gebouw voor weg en waterbouwkunde der T.H. geopend. Zuinigheid b ij de spoorwegen. In den aanstaanden winter zullen, ter bezui niging au brandstoffen, aan de stations zeven worden verstrekt, ten einde de sintels en restan ten van uitgedoofde kachels te sorteeren en wederom te gebruiken als brandstof. Over het geheele spoorwegnet zal dit een belangrijke be zuiniging ten gevolge hebben. L ij m b a n d e n om vrucht Ij oom en. De Plantageziektckundige dienst te Wagenin- gen vestigt er de aandacht op, dat het thans de tijd is in lijmbandén om vrüehtboomen aan te leggen. Deze banden dieneiV om de vrouwelijke win- tervlinders die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten beruiken om daar haar eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Daar liet resultaat, dat men bereiken zal, zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der gebruikte lijm, bepale men zich tot, de aanschaffing van een dei' goede handelssoorten. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst Le Wage.ningen. Een mooie vangst. Gisternacht tegen twee uur is door de Rijkspolitie te Aalst, eender hoofddaders van de inbrekersbende, die gerui- men tijd de geheele Meierij onveilig heeft ge maakt., gearresteerd. De bende heeft tot heden reeds op vijftien plaatsen ingebroken. De gearresteerde is W. V., een Belg. Hij werd op heeterdaad betrapt, toen hij zich bevond op liet bureau van den chef van het station Aalst,- Waalre. Op het spoor. In den nacht van 17 op 18 Augustus werd te Nijmegen ingebroken in een goudsmidswinkel aan de Molenstraat. Voor een waarde van 5000 werd gestolen. Dè Nij- meegsche recherche is er in geslaagd het spoor van den dader te vinden. Te Hiltdorf bij Keulen heeft zij in de woning van zekeren Breuer tal van zilveren voorwerpen, afkomstig uit bedoel den winkel te voorschijn gehaald. Ook in andere Duitsche plaatsen is een gedeelte van het ont vreemde opgespoord. Breuer staat onder ernstige verdenking de inbraak te hebben gepleegd. Hij werd onder de Duitsche politie gezocht omdat hij ook onder verdenking staat van inbraken te Keulen. Tevens wordt hij verdacht van ver schillende inbraken te Rotterdam, Delft, Leiden en Haarlem. De gestoorde reis. De marechaussees te Roosendaal ontving een dringend verzoek der recherche te Amsterdam om bij eventueelen doortocht door Roosendaal van een minderjarig meisje en een meerderjarigen man, die vermoe delijk naar België wilden uitwijken, dit tweetal aan te houden. Bij nauwkeurige controle van de treinen naar België troffen de marechaussees inderdaad het tweetal aan, die beiden werden aangehouden en op transport gesteld naar Am sterdam. Brand. Te Veelerveen is gister de behuizing van den landbouwer Ot.tens tot den grond afge brand. Een rund, vier varkens, een schaap, twee geiten en tien kippen zijn omgekomen ea een gedeelte van den oogst is verloren gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2