Het geslacht der Burg». DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN» PEUiLL£TOiM. 47ste JaajrjjamjSj., Maandag 6 October 1624. S». 14066 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 15 regels? Ï.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale condition voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen vnn het Gemeentebestuur. ARBEIDSWET. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ingekomen is een verzoek van J. H. Kreuger, broodbakker, wonende Broersveld Ï12 te Schie dam, om vergunning om in genoemd pand bakkersarbeicl te mogen verrichten tusschen 8 uur namiddag en 6 uur voormiddag Bekend wordt gemaakt dat voormeld verzoek op de secretarie dei- gemeente is ter visie gelegd dat op Woensdag den 5en November a.s., des voormiddags half twaalf ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende acht dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Schiedam, den 6en October 1924. Buitenlandseh Nieuws, DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Genève wordt gemeld Het „Journal de Genève" deelt mede, dat volgens het. secreta riaat van den bond Duitschland in December in den Volkenbond zal treden. Daartoe zal 10 December te Genève een buitengewone zitting worden gehouden, die slechts vier of vijf dagen zal duren. Uit kringen die met de Duitsehe regeering in nauw contact staan, is men de opvatting toegedaan, dat de door Duilschland getroffen voorbereidingen op genoemden datum geheel beëindigd zullen zijn, zoodat men inder daad op een toetreding van Duitschland in de maand December kan rekenen. Dit bericht van het „Journal de Genève" wordt hier in officieuze kringen bevestigd. De Duitsehe regeering is overtuigd, dat de groote mogendheden accoord gaan met de op vatting die in het Duitsehe memorandum is ontwikkeld en dat zij ook in liaar antwoord op dit memorandum dit zullen doen uitkomen. Volgens de „Tag" zou slechts een vertraging kunnen intreden als het in Engeland in den tusschentijd tot algemeene verkiezingen mocht komen. DUITSCHLAND. De Duitsehe Volkspartij verlangt van het Gentrum en de Democraten dat deze zich niet tegen opneming der Duitscli-Nat,ionalen in do regeering zullen verzetten. In het tegenover gestelde geval dreigt de Volkspartij met uit treding uit de coalitie. ZWEDEN. De nieuwe Zweedsche Tweede Kamer zal als volgt zijn samengesteld 104 socialisten, 64 conservatieven, 30 vrijzinnigen, 23 leden van don boerenbond, 5 liberalen, 4 communisten. DE CRISIS IN ENGELAND. De LabOur-party verlangt vurig naar alge meene verkiezingen, maar de meeningen zijn verdeeld over de kwestie, die deze moet uit lokken. MacDonald zou voorstander zijn van een ontbinding van het parlement in deze week, 51 „Zijn vriend Wees dat dan nog en Iaat hem met rust. Hebt ge niets beters te doen dan het ongeluk van een ander tot voorwerp van uw nieuwsgierigheid te nemen Diepe verontwaardiging bezielde haar en verbrak de gewone terughouding, waarachter zij haar ongeluk verborg. Toen zij hier binnen trad! en Jean zag staan, alleen te midden dezer mannen, leek het haar of beulen hem omringden. Deze verontwaardiging maakte plaats voor medelijden met den zieke, die daar stond zwak en nietig tegenover de kracht der anderen. Zij leunde snikkend tegen hem aan en fluisterde alsof zij de tegenwoordigheid der vreemden vergat „Mijn echtgenoot, mijn dierbare lord, dat zij u met rust laten en mij met u. Wat hebben wij vrienden noodig om u te kwellen en nog meer te doen lijden Jean stiet haar koel weg. Georges was echter reeds vertrokken na Monica te hebben gegroet mot een respect, dat met droefheid vermengd was. Georges trok zich vroeg op zijn kamer terug, want bij wilde den volgenden morgen vroeg op aangezien hij een onderzoek naar het intrekken van de vervolging tegen de „Workers Weekly" onduldbaar acht, omdat dit gebrek aan ver trouwen in den attorney-general zou beteekenen, terwijl een andere groep in de partij er op aan dringt, dat de attorney-general zal aftreden en de verkiezingen zullen worden gehouden over de kwestie van het verdrag met Rusland. ENGELAND EN EGYPTE. Reuter verneemt uit Egyptische bron, dat MacDonald Zaghloel Pasja heeft medegedeeld, dat het onmogelijk is de Engelsche troepen uit Egypte terug te trekken, daar die noodig zijn voor de bescherming van het Suez-kanaal. Zaghloel stelde voor, den Volkenbond met die bescherming te belasten, maar MacDonald wees dit voorstel af. MacDonald stelde een Engelsch-Egyptisch verbond voor. Zaghloel nam dit voorstel aan, maar zei, dat zulk een verbond onmogelijk zou zijn zoolang de Britsche troepen in Egypte blijven. SPANJE EN MAROKKO. Volgens een bericht uit Parijs zal Primo de Rivera, na aan den koning en het directoire te Madrid verslag over de jongste gebeurtenissen in Marokko te hebben uitgebracht, met Abd-el- Krim persoonlijk over den toekomstigen vorm van het protectoraat onderhandelen. ROEMENIE. De bladen te Belgrado vernemen dat de Roe- meensche regeering over het geheele land een uitzonderingstoestand heeft afgekondigd. De geheele pt-rs zou onder strenge censuur staan. DE STRIJD OM MEKKA. Een telegram, uit Djeddah bevestigt, dat de situatie om Mekka nog steeds rustig is. Ofschoon niets zijn voortrukken meer belemmert, aarzelt Sultan Ibn Saond zijn troepen in de heilige stad te doen binnenrukken. Naar de (Morning Post" verneemt, is deze aarzeling toe te schrijven aan de vrees voor Britsche interventie, ofschoon de Britsche regeering verklaard heeft de strikste onpartijdigheid in acht te zullen nemen. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat 25 afdeelin- gen bereden Wahabieten oprukken naar Trans- jordanië, waar Emir Abdoellah, den tweeden zoon van koning Hoessein, regeert. De inwoners van de hoofdstad Aruma bereiden zich voor de stad te verlaten. Het Iledsjas-agentschap te Cairo heeft be richt ontvangen uit Mekka, dat koning Hoessein Zaterdag officieel afstand heeft gedaan van den troon, en dat het volk van den Hedsjas zijn zoon Emir Ali tot weltig koning heeft uitge roepen. Emir Ali heeft in de aankondiging van zijn troonsbestijging uitdrukkelijk medegedeeld, dat hij alleen het koningschap over Hedsjas aan vaardt, zoodat dus de kwestie van het Kalifaat dat door zijn vader eveneens was bekleed, ge heel buiten beschouwing blijft. Officieel wordt bevestigd, dat de Wahabieten de grens van de heilige zone rondom Mekka bereikt hebben. ALLERLEI. Uit Londen De „Morning Post" verneemt uit Belgrado, dat de toestand aan de Zuid- Servische grens ernstig wordt, en dat nieuwe strooptochten der Macedonische revolutionnaire organisatie worden verwacht. De pers in Belgrado zegt, dat de Macedonische reis. Hij had haast van zijn zending verslag te doen aan pater Etienne en hem de hoop te ont nemen, die hij nog mocht koesteren. In elk geval was het een groot geluk, dat Jean zoo trouw werd verzorgd door deze jonge vrouw, die zich niet schaamde over hem en met waardigheid haar ongeluk droeg. Amos Heller en de Burgau's brachten den avond in de rook kamer door. „Dus," begon Josiah op luchtigen toon, „u heeft mijn neef te Cairnbagh ontmoet. Was zijn verstand toen nog helder?" Amos onderbrak hem met een beminnelijken glimlach. „Ik heb mijnheer Jean de Burgau nooit ge zien, maar ik kan het verlangen niet weerstaan u uit de verlegenheid te redden." „Mijnheer, wie was volgens u dan hier in verlegenheid," riep Malcolm driftig. U permit teert u daar een vrijheid Amos antwoordde met zachte stem „Ik wist, dat die mijnheer zeer slecht gezind was. Hij had het adres van den naasten sheriff zich verschaft en de geringste kleinigheid had hem tot be denkelijke middelen zijn toevlucht doen nemen. Die arme man was zoo ongerust, ik wilde hem wat gerust' stellen. Wat doet het er toe, of Jean de Burgau drie maanden vroeger of later het verstand verloren heeft en of hij op Blackhorn is aangekomen in September of in Januari V' bij verlies van een band, voet of oog f 260 bij doodf 100 bij verlies van een )e verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolLAIgem.Verz. bank Schiedam organisatie in handen is van de militaire partij, welke een hernieuwing van de actie in Macedonië vraagt. Tegenmaatregelen zijn door de regeering voorbereid. Uit Praag In het comité van twaalf tot voorbereiding van de samensmelting van inter nationale vereeniging voor arbeidersbescherming en bestrijding der werkloosheid werd gekozen Mgr. Nolens, met als plaatsvervanger den heer Gerritsz, secretaris van den Werkloosheidsraad. Uit Marseille Op aanwijzing van den consul-generaal van Italië, die rle aanwezigheid van Panzeri en Malacria, twee betrokkenen bij den moord op Matteotti aan de politie mede deelde, is een hunner, Malacria, gearresteerd. Hij weigerde inlichtingen te geven over zijn medeplichtige, doch gaf toe, zelf betrokken te zijn geweest bij d$n moord op Matteotti. Malacria is oud-kapitein van het Italiaansehe leger. Uit Berlijn Vrijdag hebben in het de partement van Handel besprekingen plaats gevonden over een dreigende stillegging van de Roermijnen. Er zijn reeds maatregelen ge troffen om dit gevaar te voorkomen. In het Roergebied zullen eerlang onderhandelingen plaats hebben tusschen de autoriteiten en ver tegenwoordigers der werkgevers en werknemers. Uit New-York De democratische can- didaal Davis heeft oen verklaring afgelegd over de democratische buitenlandsche politiek. Hij zeide o.a. ln het geval dat ik president Wordt, zal Amerika op de Ontwapeningscon ferentie van 1925 vertegenwoordigd zijn. Uit Gonstantinopel Een exchange-tele gram meldt, dat de Turksclie troepen, die over de grens van Irak zijn getrokken, de Britsche vliegtuigen hebben aangevallen, die uitgezonden waren om hen te verdrijven. Een Britsch vliegtuig is naar beneden ge schoten en de twee vliegers zijn gevangen ge nomen. B i n n e n I m a d. De Vliegtocht. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, heeft het comité Vliegtocht Nedarland-Indië Zaterdagavond het volgende telegram ontvangen van den vlieger Van der Hoop uit Philippopel Bij het volbrengen van de derde étappe Bel- grado-Gonstantinopel heeft de F VII bij Phi lippopel een landing moeten maken. De reden was gelegen in 't lek worden van den reserve- waterkoeler, waardoor de motor onklaar ge raakte. Daar bij Philippopel geen landingsterrein ligt werd de landing op onvoorbereid terrein uitgevoerd, waarbij het landingstoestel van het vliegtuig is beschadigd. De bemanning is ongedeerd. Nadere berichten worden verwacht. De derde étappe is, zooals uit bovenstaand telegram blijkt, dus nog niet volbracht. Wel zijn de vliegers al een flink eind op weg, want Philippopel ligt, zooals men weet, halverwege aan den grooten spoorweg tusschen Sofia en Adrianopel. 't Zou nu wel al te mooi geweest zijn, indien de vliegers al hun étappes er zonder noodlandingen afbrachten. Wij twijfelen er niet aan of dit incident zal hun niet uit het veld slaan. Laten we ons er al vast over verheugen, dat allen ongedeerd bleven Zooals men weet, hebben wij in ons blad van Za terdag de behouden aankomst van de Holland- Indië vliegers te Belgrado kunnen berichten. Malcom vroeg zich af, waarom hij zijn eerste ingeving niet gevolgd was en den kerel de deur uitgeworpen had. „O, ik was zoo gelukkig hem te hebben ge rustgesteld," voegde Amos er nog zoetsappig aan toe. „Gij hebt hem zoo goed gerustgesteld, dat ge mij ook gerustgesteld heb. Ik maak u mijn compliment want ofschoon ik gewoonlijk nog al scherp zie, heb ik werkelijk geloofd, dat ge Jean ontmoet had „O neen, o neen, mijnheer Josiah, gij hebt het niet geloofd," antwoordde Amos met een vroolijken lach. Hoe zoudt ge het geloofd hebben, tenzij ge eveneens het verstand verloren had, aangezien de arme jongen al dien tijd hier is geweest." „Mijnheer riepen al de Burgau's tegelijk. „Dat is een idee, dat ik er van heb, ik kan er niets aan doen. En," ging hij voort, zijn fraai hoofd schuddend, „al mijn vrienden weten, dat ik op Blackhorn ben en zij zouden groot misbaar maken, als mij iets overkwam, wat dan ook. Ik moet u zeggen, dat op liet punt van mijn veiligheid het ware duivels zijn. „En vanwaar wist gij al de bijzonderheden, die ge hebt meegedeeld," vroeg Josiah. „Helaas, ik heb het gesprek van sir Bear en mijnheer Georges Man geheel gehoord, al spraken zij op gedempten toon." Sir Bear sprak op strengen toon „Wat gij Het Haagsche Aneta-bureau, dat bij iedere etappe een telegram zou ontvangen over aan komst en vertrek der vliegers, hoorde echter Van de aankomst te Belgrado tot dusver niets. Het bureau meld, dat de reden van het uit blijven van het telegram nog niet opgehelderd is. Het bureau schrijft dan daarover het vol gende De vliegers zouden dadelijk na aankomst het Haagsche en het Indische Anetakantoor seinen en het is niet aan te nemen, dat zij dit vergeten hebben. Zelfs dan is evenwel nog niet opgehelderd, waarom het dringende telegram met dringend betaald antwoord aan den commandant van het vliegveld te Belgrado onbeantwoord is ge bleven. Als onbestelbaar teruggekomen is het telegram niet en wal voor reden kan de com mandant hebben gehad om een antwoord ach terwege te laten. En niet alleen deze com mandant, maar ook die van de vliegvelden te Praag en Presburg, aan wie geseind was om inlichtingen, ook steeds met dringend betaald antwoord, lieten antwoord achterwege. Aan Van der Hoop is naar Angora geseind, dal? na Praag niets meer van hen is gehoord en is hem gevraagd om« inlichtingen. Toen de commandanten der vliegvelden van Praag, Presburg en Belgrado in alle talen zwegen en een bericht, dat aangeplakt was aan het huisje van de K. L. M. op het Leidscheplein als zou er 24 uur vertraging zijn op de telegraaf lijnen van Servië naar Holland, blijkens een officieele mededecling van de directie van het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam aan het Haagsche Anetakantoor onjuist bleek, werd het ministerie van Buitenlandsche Zaken in den arm genomen, dat op een telegram aan de Nederlandsche gezanten op den Balkan een geruststellend telegrafisch antwoord kreeg. Kenners van den Balkan verzekerden, dat het volstrekt geen verwondering behoeft te wekken, wanneer daar aangeboden telegram men niet worden verzonden, ook zonder dat er sprake is van oneerlijkheid. Aan den heer Van der Hoop is intusschen ook geseind, welk een ongerustheid het uit blijven der telegrammen heelt veroorzaakt en hem is verzocht, maatregelen te willen nemen, opdat de verzending ervan zal zijn gewaar borgd. Terstond na ontvangst van het bericht van het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd dit draadloos naar Indië geseind, waar men eveneens in ongerustheid verkeerde en werden maatregelen genomen, om de verontruste fa milieleden van de bemanning in te lichten. Salarisaetic Rijkspersoneel Het comité van zes heeft naar het „Volk" meldt, aan minister Ruys de Beeren- brouck een nota gezonden, waarin de toestand van het rijkspersoneel uitvoerig wordt uiteen gezet en waarin om een onderhoud wordt ge vraagd. Het comité komt heden weer bijeen, teneinde maetregelen te beramen in verband het resultaat van de audiëntie bij minister met den doorColijn geschapen toestand. De hoofdbesturen van den Gentr. Nederl. Ambtenaarsbond en den Centr. Bond van P. T. T. personeel zijn, aldus het blad, bijeen geweest ter bespreking van het Rotterdamsche voorval. (Bedoeld wordt vermoedelijk de demonstratie van brievenbestellers voor het. stadhuis. Red. Aan den minister van waterstaat is om een spoedeischend onderhoud verzocht. Tevens is besloten, in de vier groote steden op zeer korten mijnheer Georges Man gezegd hebt komt ge heel voor uw rekening, wij wasschen de handen in onschuld." „O, ik wil mijn fout dadelijk herstellen en mijnheer Georges Man gaan zeggen, dat ik ge logen heb. Dan zal hij de zaak in handen stellen van zekeren pater Etienne, die zich niet om den tuin laat leiden, als hij eenmaal een spoor ge vonden heeft. Hij stond op om zijn voornemen te gaan uit voeren, maar Josiah dwong hem weer te gaan zitten. Zij zwegen allen een geruimen tijd. Eindelijk nam sir Bear schijnbaar ongedwongen het woord. „Het is van weinig belang, laat de zaken loopen zooals ze willen, zeg ons liever, waarmee wij u van dienst kunnen zijn." „Dat hoop ik u later te zoggen," sprak Amos op nederigën toon. XI. Lady Roselyne gewende op Blackhorn zeer spoedig. Zij scheen er zelfs zeer gelukkig. Zij was vroolijk tot dartel en uitgelaten toe tn goede vrienden niet alleen met het geheele personeel maar ook met alle viervoetige bewo ners van het kasteel, tot Bruin den heer toe. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BWMBWjmMffiaaiiwsaBi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1