Liggen ie pakjes klaar? Morgen komen wjj 1 Jan. 1 April 1 Juli 1924 1924 1924 N.V.V. 182.893 181.700 188.642 R.-K. V. 101.110 100.256 99.242 C.N.V. 53.967 52.897 51.888 A.N.V. 32.222 31.546 31.606 2758 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tey<n Slapeloosheid, Qverspanniug, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende MijnhardtJ§! Zenuwtabletten Gemengd Nieuws. termijn huishoudelijke vergaderingen te beleggen waarin de situatie en de actie zullen worden besproken. 'hijs r R. K. Vakbureau. Het aantal leden van de vakbonden, aange sloten bij het R. K. Vakbureau, bedroeg op 1 Juli j.l. 99,242, tegen 100,256 op 1 Juli van hel vorige jaar. De z.g. na-oorlogsche ledenwinst is door deze nieuwe daling bijna teniet gegaan het ledental bedroeg op 1 Januari 1919 97,613. Vooral in de provincies Noordbrabant en Lim burg is het ledenverlies groot. In de laagste drie jaar verloor de R. K. bouwarbeidersbond in Limburg 80 pet. en in Noordbrabant 63 pet. van zijn leden. Ledental Vakorganisatie. Deze cijfers geven aan het N. V. V. een goede figuur, want het heeft een niet onbelangrijke winst, tegenover een verlies bij de anderen. Het is echter niet de groei in de sociaal democratische vakbeweging, waaraan onze „mo derne" zuster-centrale dezen vooruitgang dankt, doch alleen aan de aansluiting van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die zich op 1 Mei j.l. met 7490 leden aansloot. Zónder die aansluiting zou ook het N.V.V. een verlies van 1741 leden hebben gehad. Vermelding verdient, dat van alle 3 der eerst genoemde vakverbonden de aangesloten or ganisaties van landarbeiders over de eerste helft van dit jaar een niet onbelungrijken groei vertoonen. Limlnirgsche mijnen. In Augustus bedroeg de netto-productie van de gezamenlijke Limburgsche mijnen in totaal 199.010.59 ton. Het totale aantal arbeiders bij de gezamenlijke Limburgsche mijnen bedroeg ultimo Augustus 29.656, van wie 21.580 onder gronds en 8076 bovengronds. Tweede Kamerverkiezingen. Naar de „N. Tilb. Crt." verneemt, zou de iieer Waterborg, voorzitter van den Bondsraad van den R. K. Bond van P. T. T.-personeel een candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer hebben aanvaard. De heer VI. van den Broek, wien eveneens een candidatuur is aangeboden, heeft daarvoor bedankt. De postcheque- en girodienst; Nu de heropening van den postchéque- en girodienst eenige dagen oud is, hebben wij, schrijft de „Crt." bij den directeur van den dienst, den heer Lazonder geinformeerd naar de resultaten. De directeur bleek zeer tevreden o-ver het verloop en besloot Woensdag 8 October den dienst voor de 10.000 volgende rekening houders te heropenen en dus van 10.000 op 20.000 te brengen en Maandag 13 October opnieuw 10.000 rekeninghouders in den dienst te betrek ken, dus van 20.000 op 30.000. De officieele kennisgeving zal hedenavond in de Staatscourant verschijnen. In uitzicht wordt gesteld om Maandag 20 October boven dien 20.000 rekeninghouders er bij te voegen, maar dit staat nog niet vast. Gezien het dis- crediet, waarin de dienst heeft gestaan bij het publiek, is den directeur het verloop der eerste dagen zeer meegevallen. Zaterdag bijvoorbeeld waren er 2500 geboekte posten en werd er voor een bedrag van circa f 500.000 gestort. Er komen veel aanvragen om nieuwe rekeningen binnen. Th. A. J. Zoetmulder f. Met volle instemming plaatsen we 't. volgende Roomsch Schiedam moet een man missen, die zijn eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" zoo werkelijk verdiend, met eere heeft gedragen. Zoo lang de dag lichtte heeft hij gewerkt, de noodzakelijke eisch voor eigen bestaan maar als buiten deze 'arbeidskring nog liefde en tijd gegeven wordt voor anderen, dan wordt arbeid in edolsten zin adel. „Voor Paus en Kerk" beteekent een erkenning van verdiensten, een goedkeuring van het hoog ste gezag voor arbeid, ijver en toewijding be steed aan het „Rijk Gods" op aarde. Met dezen man is heengegaan een schatbe waarder der kerk in dubbelen zin,- die zorg had voor stoffelijken nood en geestelijken rijkdom. Meer dan vijf lustra heeft hij als Penning meester van het Kerkbestuur der Rozenkrans parochie het tijdelijke verzorgd met groote nauwkeurigheid niet in openbare uiterlijkheid maar in bescheiden verborgenheid was dit ar beid voor de kerk. Nog in hooger zin was hij schatbewaarder der kerk als President der Vincentiusconferentie in zijn parochie.Een heidensch stadhouder eischt- tc van St. Laurentius overgave van de kerk schatten en toen riep hij de armen van Romt hij een zeggend „Zie, daar hebt gij de grootste schatten der Kerk." In dien geest heeft deze gestorven Vincentiaan gezorgd en gewaakt over de armen met lofwaardige toewijding, die lol uiting kwam op de vergaderingen, waar hij als leider nooit ontbrak cn dan zijn medelijdend hart deed spreken ten gunste der behoeftigen, 'tunbc 2763 Zoo trachtte hij, naar het voorbeeld van den Heiligen Armenvadei' St. Vincentius, zich zelf te heiligen door den blinden tot oog en den kreupelen Lot voet te zijn. Zalig prijst, David hem, die Zich verstandig over den arme ontfermt, want op den kwaden dag zal de Heer hem bevrijden. Nu is de kwade dag gekomen en de Heer kwam ter hulp op het bed zijner smarten, Toen bleek mensohelijkc hulp niet loereilo nd, maar nu vraagt de christe lijke barmhartigheid den menschelijken steun van het vroom gebed, opdat zijne ziel in vrede ruste voor eeuwig. Forensenbelasting. B. en W. hebben 't volgend adres tot de Tweede Kamer gericht Met instemming namen wij kennis van het ontwerp-adres, dat, volgens de dagbladen, de Gemeenteraad van Apisterdam besloot te rich ten tot Uw hoogo vergadering inzake de wij ziging van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen. Evenals de gemeente Amsterdam, waar het aantal dagelijks op en neer reizende vermo gende zakenmenscken, die hun woonverblijf in buiten-gemeenten vestigden, in den loop der tijden zoo groot is geworden, zou onze Gemeente als bedrijfscentrum, vanwaar even eens vele heter gesitueerden, die hier liun za ken hebben, elders hun woonplaats zochten, door de voorgestelde bepalingen omtrent de bedrijfsforensen weef worden geschaad, het geen in de tegenwoordige omstandigheden, waarin de toestand in gemeenten als cle onze toch reeds zoo moeilijk is, dubbele beteekenis heelt. Wij willen, evenmin als het Gemeentebestuur van Amsterdam, (Witkermen, dat de bestaande regeling op dit stuk bezwaren aankleven. Doch wij moeten er wel de aandacht op vestigen, dat belastingen als de forensenheffingf de zakelijke belasting op het bedrijf e.d. uitteraard bij be langhebbenden een zekeren tegenzin opwekken, zeker wel vooral daarom, dat zij op niet zulke eenvoudige beginselen berusten als bijv. de gewone inkomstenbelasting. Ook wij zouden er ons echter niet, tegen wil len verzetten, dat zooveel mogelijk aan die bezwaren wordt gegemoet gekomen, voor- zoover die als uitwassen der regeling zijn te beschouwen. Tegen verschillende ondergeschikte wij zigingen in het ontwerp voorgesteld, zouden wij dan ook geen bezwaar hebben. Zelfs willen wij erkennen, dat er aanleiding zou bestaan om hen, die in een gemeente slechts een bijbe trekking vervullen, nicL naar het volle inkomen aan te slaan. Daarentegen moeten wij ernstig bezwaar maken tegen cle nieuwe redactie ten aanzien van hen, die beschikken over een vaste inrichting Lot uitoefening van hun betrekking, beroep of bedrijf, waardoor een aantal van de forensen, die juist het meest voor deze belasting in aan merking komen, voor de wérkgemeente verloren zouden gaan. Kunnen wij ons dus vereenigen met het be strijden der uitwassen van de regeling, het inge diende voorstel bepaalt zich daartoe niet, maar het brengt integendeel een geheel nieuw stelsel en breekt af hetgeen in den loop der tijden is opgebouwd. Het gevolg zou zijn, dat nu weder zou worden teruggekomen op den verdeelingsvoet tusschen woon- cn werkgemeente, zooals die hij de laatste herziening werd vastgesteld. En, onbegrijpelijkerwijze, wel in dezen zin, dat de plaatsen in de omgeving der groote steden, die de forensen aantrekken, die uiteraard tot de rijke gemeente behooren, worden bevoor deeld, terwijl de centra van handel cn bedrijf, vanwaar vele zakenmensehen hun woonverblijf elders hebben gevestigd, welke gemeenten op zware lasten zitten en die in den tegenwoordigen tijd nog bijzonder door de malaise worden ge troffen, benadeeld worden. Zoo zou de nieuwe regeling, gelijk gezegd, ook voor Schiedam, dat in laatstgenoemd geval verkeert, nadeelig zijn. Verder, evenals het ontwerp, rijke gemeenten zal bevoordeelen en gemeenten, die op zware lasten zitten, zal benadeelen, brengt bet ook voor beter gesitueerde belastingschuldigen een voordeeliger behandeling mede dan voor min der bedeelden. Bijv. de werklieden, die in den regel wel geen andere inkomsten zullen hebben dan die in hun betrekking in de werkgemeente verdiend, zullen in woon- en werkgemeente bei de naar hun volle inkomen worden aangeslagen in de eerste ten volle, in de tweede voor maxi maal V2 (thans voor 2/3 en 2/3) terwijl een vermogend koopman, in de werkgemeente bijv. niet voor zijn inkomen uit vermogen zal worden getroffen. Dit laatste nu is geheel in strijd met de geschiedenis der forensenbelasting. Zeker hebben niet het minst de toestanden in de hoofdstad des lands indertijd de noodzakelijk heid dezer belasting doen gevoelen, toen daar op groote schaal de kooplieden en industrieden hun woonverblijf in den omtrek waren gaan ves tigen. Van het begin heeft echter steeds als re gel gegolden, dat zij zich niet konden onttrek ken aan de verplichting om in de plaats, waar zij hun zaken en hun groote belangen hadden, naar het volle inkomen te betalen. Men houde bij de forensenbelasting toch voor al in het oog, dat dit geen belasting is, die zich op theoretische grondslagen laat regelen, maar dat hier verschillende belangen tegen elkander moeten worden afgewogen. Is dit eenmaal op zekere wijze geschied, dan is het zeer verkeerd deze weder radicaal te wijzigen. Overigens zijn wij het geheel eens met het Amsterdarnsche Gemeentebestuur, dat de toe passing van de splitsing der inkomsten, naar de plaats waar zij zijn verdiend, waarmede in het vervolg de gemeenten zouden worden be last, onuitvoerbaar zou zijn. Deze splitsing is zeker niet eenvoudiger dan die, waarvan de Regeering in 1919 verklaarde, dat zij theoretisch niet bevredigend en practise^ niet uitvoerbaar moest worden geacht. Hebben wij hier eenige zakelijke bezwaren naar voren gebracht, het komt ons niet ondienstig voor er aan te herinneren, dat reeds eenmaal in 1920 de gemeenten boven het hoofd heeft gehangen, dat haar ten aanzien van de belas ting, waarop hare financiën grootendeels drij\cn, op theoretische gronden een nieuwe regeling zou worden opgelegd en wel een opcentenheffing op de Rijksinkomstenbelasting, een belasting', die voor het Rijk goed mag zijn, maar die voor de gemeenten mogelijk met heel enkele uit zonderingen niet'bruikbaar is, terwijl de 100 opcenten, die als maximum werden gesteld, voor de hoogst aangeslagenen inderdaad ook reeds een hooge belasting zouden beteekenen, zou bijv. in onze gemeenten in 1922/23 de be- noodigde opbrengst, die verkregen werd met ge middeld 8.4 van het belastbaar inkomen bij eigen heffing 230 opcenten op de Rijksinkom- stenbelasting noodig gemaakt hebben met dus ongeveer 35 belasting van de hoogste in komen. Thans wordt andermaal ten aanzien van een niet onbelangrijk onderdeel dierzelfde belasting, wederom op theoretische gronden, voorgesteld geheel te breken met wat in den loop der jaren is gegroeid en een geheel nieuw stelsel in te voe ren, dat voor velen, waaronder onze gemeente, nadeelig zou zijn. Wij hopen, dat ook ditmaal dit mag wor den afgewond en richten ons daarom tot Uw Kamer met dringend verzoek, bedoeld wets ontwerp, dat ook op andere punten gelijk in verschillende adressen is aangetoond, zeer nadeelig is voor de gemeenten, niet aan te nemen. Sehied. IJsvereeniging. De jaarlijksche ledenvergadering van boven genoemde verceniging heeft blijkens achter staande annonce plaats op Donderdagavond a.s. in Maison v.d. Heyden. Trouwe opkomst wordt verwacht. Een bijzondere plechtigheid. Naar de zeereerw. pastoor Ligthart gister van den kansel mededeelde zal Zondagmorgen half elf, mgr. Serge Dabitsch, archimandriet van Russische geünieerde Kerk, te Parijs, in de Ilavenkerk een pontificale H. Mis opdragen, volgens den Griekseh-Rutheenschen ritus. De Ilanzc. Morgenavond 8.30 uur houdt de „Hanze" een buitengewone vergadering in den R.K. kring aan de Lange Haven 92. De agenda bevat be langrijke punten. Oranje-Vereeniging. Men verzoekt ons te melden, dat het „Harmo nie-corps „St. Ambrosius" zich welwillend heeft aangeboden, om de vergadering van de Oranje- vereeniging, naar aanleiding van het a.s. bezoek van H.M. de Koningin morgenavond in den R.K. Volksbond te houden, met muziek op te luisteren. „Ttoee weezen". Hoe oud en hoe dikwijls gespeeld „Twee Weezen" ook is, toch blijft dit romantisch spel in onzen nuchter-zakelijken tijd nog steeds volle zalen trekken. Gisteravond was de ruimte in den R.K. Volksbond ook nog bijna te klein om alle belangstellenden voor de opvoering door het R'damscli tooneelgezelschap directie C. v.d. Vel de, op te nemen. En er was niemand, die na afloop niet tevreden naar huis ging dus kun nen de spelers zelf ook weer meer dan tevreden zijn. De heer v.d. Velde hoopt spoedig hier nog eens terug te keeren en dan met een blijspel. „Luxor." In Luxor gaat, zooals reeds vermeld, de film „Moeder", die terecht eenwereld-reputatie verworven heeft en behouden zal zoolang ze op het witte doek geprojecteerd zal worden. Het is de oude geschiedenis die altijd jong blijft de zichzelf opofferende moeder en de kin deren die dit als iets vanzelfsprekends beschou wen. Het is een eenvoudig gegeven wat in deze film is verwerkt, maar niettemin een treffende greep uit het harde leven. Hoe ontroert het ons wanneer we dit echte moedertje, dat zonnige wezen, na zoo veel afwisselende wederwaardig heden, oud en arm geworden, en na door haar kinderen te zijn uitgestooten, tenslotte zien belanden in 't. armenhuis. En als niet eindelijk Johnie, „het zwarte schaap," zich over haar had ontfermd moedertje was vergeten en ver laten gestorven. Ieder die een mooien, ontroering-rijken avond wil doorbrengen, kunnen wij een bezoek aan Luxor aafrbevelen. UIT ROTTERDAM. Moordaanslag. In de Dclistraat heeft de Chinees Tang Ching Zaterdagmiddag een aanslag gepleegd op zijn landgenoot Chong Cheng. Eerstgenoemde had aan C. C. een bedrag van van 450.geleend, die echter weigerde, ondanks herhaalde aan maningen terug te betalen. Zaterdag wachtte R.G. zijn schulde naar op en loste uit een Brow ning op ongeveer 3 meter afstand, een tweetal schoten op hem. G. C. zakte in één, waarna T.C. hem nog een derden kogel door 't hoofd joeg. De spannende strijd van C A. tegen de duurte. De strijd is in vollen gang. Omlaag steeds omlaag moeten de prijzen, en daarbij moeten de kwaliteiten gehandhaafd blijven. Zulk een grootsch opgevat plan kan alleen een wereld firma als C A. met compleet succes ten uit voer brengen. Het publiek heeft slechts één be lang daar te koopen waar het de beste waar de voor het minste geld ontvangt, en dat belang houdt C. A. steeds voor oogen. Wie slechts de etalages bezichtigt en de prijzen vergelijkt, moet absoluut tot de overtuiging komen dat C. A. inderdaad „toch voordeeliger" is, ook voor Heerenkleeding. Eén bewijsModerne so- liede Ileeren Ulsters reeds voor f6.75, f8.75, f40.75, f42.75 en zoo oploopend in alle prijzen. 2760 U In ernstigen toestand werd de gewonde naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Zijn toestand was gistermiddag nog levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd. Bepalingen voor autobussen. B. en W. schrijven aan den Raad Reeds in den loop van het vorige jaar be reikte B, en W. een schrijven van de Hoofdlier den der Brandweer, waarin gewezen werd op het groote brandgevaar, verbonden aan het onbelemmerd toelaten van het rook en in auto bussen. Wij meenen nu ook, dat er alleszins redenen bestaan om het in het leven roepen van een verbod van rooken in autobussen niet langer uit te stellen en dat tevens een om hygiënische redenen zoo noodig spuwverbod, alsook een verbod om zich in een autobus met onbescherm de hoedepennen te beviiyJen, in hetzelfde be sluit kan worden neergelegd. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor een nieuw artikel 127 a op te nemen in de ver ordening op de straatpolitie, luidende „Het is verboden :A Ie. m of op omnibussen te rooken of zich daar met een brandende sigaar, sigaret of pijp te bevinden 2e. de omnibussen door spuwen of op andere wijze te verontreinigen 3e. in of op omnibussen zich met onbe schermde hoedepennen te bevinden." Verdronken. Gistermiddag ongeveer 6 uur geraakte de 14- jarige G. Nales, wonende in de Persoonsstraat, toen het aan de Prins Hendrikkade speelde te water. Een kwartier later werd de jongen op het droge gebracht. Een te hulp geroepen dokter kon slechts den dood vast stellen. Beter laat dan no o i. Te Dreumel is heden een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de man, een vrijgezel, 67 jaar oud is en de bruid, een weduwe, 77 jaar. A u t-0 -ongevallen. Bij de Biauwe- brug te Heemstede is gisteravond de automobiel van dr. Th. Lens uit Aerdenhout in botsing ge komen met een electrische tram. De auto werd geheel vernield. Dr. Lens wist nog tijdig uit den auto te springen en bleef ongedeerd. Het ongeluk geschiedde doordat de heer Lens links van den weg hield, omdat bij een bocht twee automobielen naderden. Juist op dat mo ment kwam een tram. Een botsing was toen niet te voorkomen. Tusschen Hengelo en Delden reed gister morgen een vrachtauto, geladen met bananen, tegen een boom. De auto werd ingedrukt de handelsreiziger O. bekwam zware kneuzingen aan de borstkas en de chauffeur liep eenige verwondingen aan het been op. Een doop stoet te water. Toen de landbouwer V., uit Reeuwijk, zich met paard en wagen, waarin 4 personen waren gezeten, naar DenTempel begaf om daar een jonggeborene ten doop te houden, schrikte nabij de Ghr. school het paard voor een op den weg staanden emmer met kalk. Het maakte een zijsprong en ging met wagen en al te water. Gelukkig is men er terstond in geslaagd de inzittenden te bevrij den, die er zonder letsel afkwamen. Alleen het kindje had eenig letsel. Beleediging. Het bestuur der afdeeling Gouda van denCentralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft zich, in verband met de door het lid van de Kamer van Koophandel, den heer Donker, gebezigde uit lating, nl., dat het personeel, dat aan de post v/erkzaam is, niet voor zijn taak is berekend, gewend tot het bestuur van deze Kamer fan Koophandel, met het verzoek den heer D. uif te noodigen deze beschuldiging waar te maken of in te trekken en daarvan in de pers mede- deeling te doen. Het hoofdbestuur van genoemde postorgani- satie overweegt een gerechtelijke actie, wegens beleediging, tegen den heer Donker in te stellen. Schilder ij endieven. Op Dinsdag 30 September werd in de Stedelijke Kunsthal te Dusseldorp een groote schilderijendiefstal ont dekt. Het bleek, dat niet minder dan acht schil derijen van waarden uit hun lijsten gesneden waren. Hieronder waren doeken van Boecklan, Max. Liebermann, Gautier en anderen. Toen de politie te Dusseldorp met het ge beurde in kennis gesteld werd, deed zij op uit gebreide schaal een onderzoek. Door onder vraging van de suppoosten en ook ten deele door eigen wetenschap, kon zij een signalement van eenige verdachte personen samenstellen. Dit signalement werd naar verschillende plaat sen geseind en arriveerde ook te Amsterdam, waar het in handen gesteld werd van de Centrale Recherche. Hier werd het op de gebruikelijke wijze aan de beambten bekend gemaakt en er werden maatregelen genomen om de stations te bewaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2