Het geslacht der Hargaos. DE PHOENIX' DAGBLAD %fO&R SGHiEDAM OMSTREKEN. Verven en Stoomen. FEUILLETON, 47ste Jaargang, Dinsdag 7 October 1924. Sa. 1406? Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70^ per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f l.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Duitenlandscb Nieuws, AMERIKA EN HET PROTOCOL. Uit New-York wordt gemeld, dat president Coolidge, bij gelegenheid van de onthulling van een oorlogsgedenkteeken te Washington een rede heeft gehouden, welke beschouwd kan worden als Amerika's antwoord op het plan van den Volkenbond tot bevordering van den vrede. Hij zeide, dat de Amerikanen de wederkeerige verplichtingen tusschen de volken erkennen, doch dat zij voor zichzelf het recht opeischen, om hun eigen koers te kiezen en eigen beslissingen te nemen en dat zij niet van plan zijn aan een anderen staat of combinatie van staten toe te staan invloed op die beslissingen uit te oefenen. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSBANK. Naar wij vernemen, is de benoeming van prof. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, tot algemeen gedelegeerde van de buitenlandschc leden, die toezicht houden op den Duitschen Raad van Directeuren der nieuwe Rijksbank, thans 11a langdurige onderhandelin gen definitief. Als particulier secretaris van prof. Bruins werd benoemd dr. E. Repelius. DE REGIE-SPOORWEGEN. De onderhandelingen tusschen de Duitsche Reichsbahn en het regie-bestuur betreffende de overdracht der regie-spoorwegen zijn thans zoover gevorderd, dat als datum voor de over dracht 16 November is vastgesteld. Bij de Lon- densche besprekingen was als uiterste termijn 7 December bepaald. In de hoofdzaken bestaat overeenstemming over een aantal kwesties met betrekking tot de technische overdracht. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Het Fransche antwoord op de Duitsche nota in zake de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, welke aan de mogendheden, die een vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond hebben, is gezonden, is gistermorgen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Duitschen ambassadeur von Hoesch over handigd. Frankrijk maakt geen bezwaren tegen het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond, mits aan Duitschland geen voorrechten worden gegeven. Frankrijk beveelt Duitschland voor een zetel in den Raad van den Volkenbond aan. In officieele kringen gelooft men, dat het antwoord der Engelsche regeering gelijkluidend zal zijn. DUITSCHLAND. Gemeld wordt, dat de drie coalitiepartijen centrum, democraten en Volkspartij bij een mislukking van de onderhandelingen over de reconstructie van het Kabinet aan den Rijks kanselier zullen voorstellen, den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Volgens de bestaande regeling zou de Rijks dag 15 dezer bijeen komen. Wanneer het tot een ontbinding zal komen, dan zal deze waarschijn lijk reeds voor dien datum plaats vinden. In dat geval zouden de nieuwe verkiezingen einde November of begin December worden gehouden. Men zou ook overwegen deze verkiezingen t.e doen samenvallen met de verkiezingen voor den Praisischen Landdag, welke in Februari van het volgend jaar moeten plaats hebben. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam ffTiiHimfiwiiiiimiiiinam i,iy am,mimi i..w<li>i*iHrnnrr*"^-ni^n"n-iiiairfftviriir^ aniiiTiti-ri-i--iinrrmii»««»«»*«-» 52 Allen moesten echter haar nukken on luimen volgen en die waren nog iets anders dan de invallen van Jessica. Het scheen dan ook dat Jessica zich doodelijk verveelde en heel geen invallen meer had. De eenige die haar eenige vrees inboezemde, was Josiah. Sir Bear behandelde zijn ^schoondochter met de meeste hoffelijkheid en miss Araminthe, die door het vertrek van Harry zoo terneerge slagen was, leefde in het gezelschap van Rosey weer geheel op. Malcolm haastte zich niet zijn echtgonoote tot rede te brengen, zooals men zou verwacht hebben, maar gaf ook toe aan haar grillen. Hij vroeg zijn vader zelfs den sleutel van het torentje voor haar, dien zij zoo gaarne wilde hebben, omdat dat torentje uitzicht had op de zee. ,,En op het paviljoen," voegde sir Bear er bij. Hij beloofde echter den sleutel te zullen opzoeken Toen sir Bear met zijn jongere zonen naar Borough ging om aan een jachtdiner deel te nemen, bleef Malcolm thuis. Lady Roselyne had het verlangen te kennen gegeven een roeitochtje op de zee te maken. Malcolm had hierin toegestemd zonder veel tegenzin te laten blijken en toen zijn broeders DE ENGELSCHE CRISIS. Het Kabinet heeft gistermiddag ruim twee uur vergaderd. Het overwoog, welke houding het zou aannemen met betrekking tot de con servatieve motie en het liberale amendement daarop. Na de vergadering deelde de chief whip van de regeering, Ben Spoor, mede, dat de regeering zich ten krachtigste zou verzetten zoowel tegen de conservatieve motie als tegen het liberale amendement, daar zij' van meening is, dat er tusschen die twee geen essentieel verschil be staat. De bladen zijn van meening, dat het. gezien deze beslissing, thans vrijwel zeker is, dat de regeering Woensdag zal worden verslagen en dat de premier dan den koning zal adviseeren het parlement te ontbinden. GRIEKENLAND. Michaolokopoelis heeft de opdrachl aanvaard, tot samenstelling van een nieuw kabinet, met steun van de partijen, welke het oude kabinet ter zijde stonden. TURKIJE. Eenige beroering werd te Gonstantinopel teweeg gebracht door geruchten, dat 't vroegere Jong-Turksche comité voor Eenheid en Voor uitgang in gewijzigden vorm als politieke partij hersteld zou worden. De eerste geruchten dien aangaande kwamen uit Smyrna, alwaar, naar beweerd wordt, 60 leden van dat comité een geheime samenkomst hielden, welke verraden werd o.a. door den schoonvader van president Moestafa Kemal Pasja deze ontkent echter dit verraad. Te zelfder lijd werd gemeld, dat eenige comité-leden te Stamboel een samenkomst hielden in de woning van den gewezen minister Kemal Bey. Deze ontkent echter openlijk de bedoeling te hebben weer aan de politiek deel te nemen. Een andere oud-minister Ali Bey heeft gezinspeeld op dc mogelijkheid van het stichten van een republikeinsche partij, geba seerd op de beginselen van het vroegere comité. Deze geruchten worden niet erg waarschijn lijk geacht, maar er schijnt toch iets te broeden. Vele Turken blijven ongeneigd zich te onder werpen aan de.jongste verklaring van Moestafa Kemal Pasja, dat er buiten de Volkspartij geen andere partij behoeft te bestaan. Men acht het dwaas om personen met zeer v erschillende mee ningen in een enkele partij op te sluiten, terwijl, zoo wordt geredeneerd, het land ook lijdt door het gemis aan eenige georganiseerde oppositie, die controle uitoefent op de regeering, zoodat eerlang de stichting van een nieuwe partij wel te verwachten is. DE STRIJD OM MEKKA. Volgens een bericht uit Mekka heeft Emir Ali, de nieuwe konilig van de Hedsjas, onder handelaars naar de Wahabi'eten gezonden, tot het voeren van besprekingen over een accoord met hen. Ex-koning Hoessein vertoeft nog te Mekka, doch waarschijnlijk zal hij over eenige dagen vertrekken. ALLERLEI. Uit Londen Naar de „Fin. Times" vermeldt, zal het aandeel van Zwitserland, Zweden en Nederland in de Duitsche leening voor elk dezer landen in ieder geval 2 millioen en van Frank rijk en België ieder 1 millioen bedragen. Uit Londen De „Fin. Times" heeft van Vertrokken waren, ging hij met Rosey naar den oever der zee. Het teeder vertrouwen, waarmee Rosey haar verschrikkelijken echtgenoot be handelde, was voor Monica een raadsel. Haar beving soms een hevige schrik en het scheen haar toe alsof het geluk van Roselyne op een illusie berustte, die het geringste toeval kon verstoren. Monica ging dien dag ook uit om een bezoek te brengen aan de katholieke kapel, die weer geopend was. Ofschoon de toestand van het kleine gebouwtje allertreurigst was, vond Monica toch de Godslamp branden ten teoken dat het Allerheiligste in h.t tabernakel was.# Zij bad met zooveel vuur eu innigheid, dat de tranen haar in de oogen kwamen, en getroost en gesterkt keerde zij naar het kasteel terug en trad het paviljoen binnen, waar zij G lia Jane de vrijheid gaf. Ze voegde zich bij Jean op het terras, waar zij haar werk had laten liggen. Zij maakte met strooien roepen manden en zonnehoeden voor arme kinderen in orde om aan haar bezigheid een doel te geven eaeenige belangstelling bij Jean te wekken. Nu vond zij echter dat deze voorwerpen van da tuintafel verdwenen waren. Zij liep naar de balustrade en zag dat zij daarover geworpen waren en voor het meerendeel in de zee waren terechtgekomen en weggedreven. Het was Jean, die dit in een van zijn aanvallen Van woede gedaan had, die Monica sinds don laatsten tijd d.i. sedert het bezoek van Georges Man, bij hem had opgemerkt. Zij trachtte niet hem te ondervragen of verwijten goed ingelichte zijde vernomen, dat de koers van uitgifte van de Duitsche herstelleening waarschijnlijk 97 zal bedragen bij een rente van 7 Omtrent de staking in de Borinage wordt gemeld Dc toestand is kalm de stakers zijn echter niet weer aan het werk gegaan. Vele arbeiders zijn naar Frankrijk vertrokken om daar tc werken. Ook de kinderen van tal van stakers zijn vertrokken naar andere steenkool- gebieden, waar zij worden gehuisvest en verzorgd Uit Havana Te Gamaguey is het in ver hand met de verkiezingscampagne tot een ge vecht tusschen de politie en do aanhangers van ex-president Tenocal gekomen. Zeven personen werden daarbij gedood en 53 gewond, waarvan 18 ernstig. Naar Wolff uit Sofia verneemt is tusschen alle Balkanregeeringen een vergelijk tot stand gekomen, dat de strekking heeft, om van de Oostcnrijksche regeering te verlangen, dat deze de propaganda-afdeeling die de sovjet-regeering er in Weenen op na houdt, zal sluiten. In de Berlijnsche meelfabrieken heeft het .personeel gisteren, nadat het hij stemming daartoe besloten had, het werk neergelegd. Uit BoedapestDarwarij, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken is om ge zondheidsredenen afgetreden Binnenlaat. De Koninklijke familie naar Meekleiiburtj. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana gaan tegen de helft van deze maand voor eenige dagen naar Mecklenburg, ter bijwoning van het huwe lijk van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broer van den Prins. Onderscheidingen Het eereteeken 2e klasse van het Duitsche Boode Kruis is verleend aan mgr. C. C. Prinsen, waarnemend voorzitter Jos. van Macklenbergh, directeurF. Noyons, secretaris J. Pastoor, penningmeester, en Eug. Goulmy, vormende het dagelijksch bestuur van het Ned. R. K. Huis vestingscomité te 's-Herlogenhosch. Prof. mr. J. Oppenheim. f Hedennacht is staatsraad prof. mr. J. Oppen heim, 75 jaar oud, in Den Haag overleden. Prof. Oppenheim heeft aan het publieke leVen van de laatste halve eeuw op velerlei gebied een groot en werkzaam aandeel genomen. Voor vele belangrijke functies heeft men in den loop der jaren op hem beslag weten te leggen. Hij zag zich bij herhaling geroepen, zitting te nemen in staatscommissies, wier taak het was, belangen te behartigen, welke in nauw verband stonden met onze wetgeving op menig gebied. Hij heeft o.m. zitting gehad in de staatscommissie voor de administratieve rechtspraak van 1891, in die van 1892 voor de waterstaatswetgeving, in verschillende grondwetscommissies, in de staats commissie voor het evenredig kiesrecht en in die voor de herziening van het gemeenterecht. Van de beide laatstgenoemde commissies was prof. Oppenheim tevens voorzitter. Tot voor üorten tijd is hij ook voorzitter ge weest van het Centraal Stembureau. Een groot aantal werken van zijn hand heeft in den loop der jaren het licht gezien. In de eerste plaats denkt men natuurlijk aan het standaardwerk Het Ncderlandsch Gemeente recht, dat meermalen in nieuwen druk is ver schenen. In samenwerking met wijlen jhr. mr. J. Roëll heeft hij indertijd de „Bijdrage tot re geling der administratieve rechtspraak" ver vaardigd. Prof. Oppenheim is 3 Maart 1849 té Groningen geboren. Het persbureau Vaz Diaz weet nog Le melden, dat de schade, die de F. VII bij de noodlanding hij Philippopel gekregen heeft, zoo ernstig is, dat het de vraag is of het toestel ter plaatse kan worden gerepareerd. De plaats waar het toestel is neergekomen, wist men ons nog niet precies aan te geven, aldus dit persbureau. Vast staat evenwel, dat de F. VII op vrij grooten afstand van Philippopel gedaald is, wat de mogelijkheid van reparatie ter plaatse zeer verminderd. De tocht zal voorloopig nietTkunnen doorgaan. Het persbureau Aneta en de officieren van de luehtvaartafdeeling te Soesterberg hebben de bemanning van ingesproken. de F VII telegrafisch moed Bank Nieuwe bankbiljetten. De directie van de Nederlandsche maakt in dc „Stet." bekend, dat de nieuwe bankbiljetten van 60, 200 en 300 na vandaag in omloop zullen worden gebracht. Spoorw ('((personeel. Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Neder landsche Spoorwegen, de vier andere personeel- organisaties uiLnoodigen tot samenwerking om middelen te beramen tegen de gevolgen van de prijsstijging in de levensbehoeften. Het Fransch op de Lagere School. Na de afschaffing van het Fransch op de lagere school zijn er in vele plaatsen vereenigin- gen opgericht, die cursussen in het leven hebben geroepen om de leerlingen der lagere scholen buiten de gewone schooluren gelegenheid te geven, Fransch te leeren. Deze cursussen namen een hoogen vlucht. Het aantal deelnemers neemt overal sterk toe, zoodat wel vast staat dat zeer vele ouders onderricht in het Fransch voor hun kinderen wenschen. Teneinde een goed overzicht te krijgen van den omvang van die cursussen, om daarna een gemeenschappelijke actie te kunnen beginnen tot wetswijziging, opdat het opnemen van het Fransch in het leerplan der lagere scholen weer mogelijk wordt, wil de Haarlemsche Vereeniging voor Onderricht in hel Fransch andere vereeni- gingen uitnoodigen tot gemeenschappelijk over leg. De kapitaabjvlucht." Volgens een nog niet bevestigd bericht, dat wij ónder voorbehoud mededeelen, zouden de Nederlandsche en dc Belgische regeeringen in onderhandeling zijn om de mogelijkheid te on derzoeken op welke wijze een eind zou kunnen worden gemaakt aan den uittocht van kapitalen in beide landen. „Msb." 11 Telef. 15. te doen. Zij had evengoed de golven kunnen vragen, die baar arbeid hadden medegevoerd of cle rotsen, die hem hadden verscheurd. De jonge vrouw liep Jcan voorbij zonder hts t,e zeggen, trad het salon binnen en zette zich op de groote canapé, haar gewone plaats, doch zij nam noch haar boek, noch haar naaiwerk. Zij legde het vermoeide hoofd op een der zware kussens, keerde haar gelaat naar het daglicht, en de oogen met de hand beschuttend, begon zij zacht te weenen. De oorzaak van haar verdriet was eigenlijk onbeteekenend, maar het voorval opende voor haar een bron van bitter leed. Deze daad van vernielzucht zonder reden was als een antwoord op de poging van Monica om Jean te verstrooien. Zij was niets en zeide alles, wijl zij voor haar pogingen Cv.n volkomen mislukking beteekende. Haar maest opofferende moeiten bleven on vruchtbaar en oogstten zelfs een vijandige be weging, ja een verachting die zij duidelijk kon bespeuren. Zij meende zich gebonden aan een wezen zonder ziel en hier stiet zij zich aan een boosaardige, wraakzuchtige kracht. Dit was een verzwaring van haar ongeluk, die zij' nicL had voorzien en zij schreide, zij kon haar tranen met weerhouden. Zonder het te bemerken vloeiden haar tranen overvloediger en hevig snikken deed haar lichaam schokken. Plotseling echter richtte zij zich met schrik half op. Jean was binnengekomen. Hij beant woordde haar o, zij bedroog zich niet, dezen keer met een onuitsprekelijke verachting. Jean keek haar vlak in het golaal wat, naar men haar gezegd had, een teeken was van crisis en storm, en het was een mcedoogenlooze blik. Voor de eerste maal sprak hij tot haar uit vrijen wil, hij sprak met een vreemde stem in kort afgebroken woorden, die een zin hadden en beteekenis, die haar niet zoo spoedig duidelijk was. „Het is mooi," zei hij. „Verraad door tranen liegen zelfs door te weenen Leugen, lafheid der vrouw." Hij hield op alsof de gewone beneveling zijner gedachten hem opnieuw overmeesterde. De wreede moeite, die hij steeds ondervond om zijn woorden te vereenigen tot een zin, scheen zijn tong te verlammen. Toch bracht hij er nog duidelijk uit „Hoeveel betaalt men u om hier te komen om te weenen Monica herinnerde zich de overeenkomst die zij had gesloten om het leven van haar vader te redden, en zij mompelde, ols sprak zij in zich zelf: „Het is waar, men heeft mij betaald." Zij had deze woorden nauwelijks voltooid of zij voelde haar pols als met ijzeren vingers omklemmen en pijnlijk samendrukken. De crisis wu gekomen, zij beheerschto Jean, zij sleepte dezen verwarden woedenden geest mede als een speelbal der golven. Monica werd bang, zij wilde opstaan, doch zij maakte een verkeerde beweging én zonk weer neer. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1