- Ruwe Huid Schrale Lippen BUROL PUROL Doos 90 - 60 - 30 ct. 2781 10 omstreeks October en omstreeks April. Buiten die periodes zijn de landingsterreinen in de tropen te doorweekt en is ook liet vliegen .be zwaarlijker. Vorderen de herstellingswerkzaam heden dus te veel tijd, dan zou er eerst in April een nieuwe tocht ondernomen kunnen worden. Het comité vliegtocht NederlandIndië deelt aan het. Haagsche Aneta-kantoor mede, dat van den heer Van der Hoop te Philippopel een telegrafisch bericht is ontvangen, dat een uit voerig schriftelijk rapport onderweg is. In af wachting hiervan kan het comité nog geen nader besluit nemen omtrent de te volgen gedragslijn. De heer Guilonard, chef van den technischen dienst der Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij aan de Waalhaven, houdt zich reisvaardig om, zoodra de vereischte gegevens aanwezig zijn, te vertrekken. Een reserve-motor staat te Botterdam gereed het is echter de vraag, of de overige reparaties aan het, toestel ter plaatse uitgevoerd kunnen worden. De verdere plannen van het comité zullen uit den aard der zaak voor een groot deel worden beheerscht door financieel© overwegingen. Het comité is echter overtuigd, dat de offervaardig heid van het Nederlandsche volk hier te lande en in Nederl. Indië wanneer daarop een beroep mocht worden gedaan niet in gebreke zal blijven. Het comité staat op het standpunt, dat van het opgeven van het plan geen sprake mag zijn. Het Haagsche Aneta-kantoor_deelt pftede, dat op de Vrijdagmiddag verzonden telegrammen aan de commandanten van de vliegvelden te Praag, Pressburg en Belgrado, of zij iets van de Fokker VII hadden gezien, alsnog antwoord is ontvangen uit Pressburg Zaterdagmiddag om 5 uur, met de mededeeling, dat er niets van het vliegtuig was gezien, vut Praag Maandagavond om half zes en uit Belgrado denzell'den dag om 6 uur. Nederland en Portugal. De minister van buitenlandsche zaken hepfj aan de Kamer meegedeeld, dat met de Portu gees*) he regeering is overeengekomen, de vqor- loopige regeling van de handelsbetrekkingen, die ultimo'Februari j.l. is gesloten en op 1 Sep tember heeft opgehouden van kracht te zijn, opnieuw te verlengen, thans voor een tijdvak van één jaar. Tot 1 September 1925 zal dientengevolge de getroffen regeling van kracht blijven, met dien verstande, dat verder is overeengekomen, dat beide regeeringen drie maanden vóór den datum van afloop tot overeenstemming zullen trachten te komen voor een eventüeele verlenging van de thans getroffen voorloopige regeling. Het spoorwegpersoneel en de duurte. In het verslag vah het personeel vam-do on langs gehouden samenkomst met de personeels organisaties heeft de directie van de Nederl. Spoorwegen het personeel er voor gewaarschuwd, volstrekt niet op lormsverhooging of duurte- bijslagen te rekenen, aangezien de prijsstijging niet van dien aard is om daartegen iets* te doen en de financieele toestand van de maatschap pijen dit trouwens niet zou toelaten. Vhujjjeu -aan de postkantoren. Op last van den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie zullen morgen ter gelegen heid van het 50-jarige bestaan van de Wereld- postvereeniging, alle post-, telegraaf- en post en telegraafkantoren de nationale vlag uithan gen. Het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Eind September is de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken in Den Haag bijeengekomen tot het bespreken van het mislukken van het overleg in zake nieuwe salansregehng en van de oorzaken, daarvan. De commissie besloot zich toen tot de regeering te wenden met voorstellen tot reor ganisatie der commissie, die in de toekomst, dergelijke conflicten zouden kunnen voorkomend Dit is nu gebeurd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Begrafenis Th. A. J. Zoetmulder. Dézen morgen had alhier de plechtige uit vaart en begrafenis plaats van 't stoffelijk over schot van wijlen 'den heer Th. A'. J. Zoetmulder, die zich tijdens zijn leven voor Kerk en stad op velerlei gebied zoo verdienstelijk maakte. Om kwart over negen celebreerde in de H, Rozenkranskerk de zeereerw. pastoor Jansen, geassisteerd door de weleerw. heeren Biesta, Nauta en Rijken, respect, als diaken, subdiaken en caeremoniarius, de plechtige mis van Re quiem 't zangkoor voerde de vierstemmige Mis van J. Schweitzer uit. In den morgen was 't lijk naar de kerk overgebracht en in het middenpad dicht bij de communiebank geplaatst: Behalve vele familieleden woonden ook ver schillende officieele personen den H. Dienst bij, o.m. de Noorsche Consul, uit Rotterdam, de burgemeester Gijsen, de heer G. Wouterlood, president der St. Vincentiusver, met vele andere Vincentianen en de beer Horn, secretaris der Schied. afd. van Toonkunst, waarvan de over ledene voorzitter was. Ook talrijke andere ge meentewaren waren in de Kerk aanwezig. Na de Libera en 't In Paradisum, droegen Vincentianen, onder de droevige melodie van Chopin's Marche Funèbre, 't lijk uit de kerk naar buiten, waar de lijkwagen wachtte. Langzaam trok toen de stoet, onder klokgelui naar 't kerk hof. Hier sloot zich o.m. de heer v.d. Bovenkamp, inspecteur der rijksbelastingen nog bij de groep aan deze wilde niet nalaten, om een oud-lid der schattingscommissie voor de inkomstenbe lasting de laatste eer te bewijzen. Nadat nu in de kapel pastoor Jansen met as sistentie van de weleerw. heeren Biesta en Nauta de absoute had verricht, werd, terwijl 't. kerk koor 't In Paradisum en Miserere zong, de kist door Vincentianen grafwaarts gedragen, waar bij 't open graf de verdere plechtigheden van gebed en zang werden volbracht. Hierna ging men nogmaals naar de kapel terug, waar met 't zingen van een vier-stemmig De Profundis de plechtigheid der uitvaart werd besloten. De publieke belangstelling op 't kerkhof was groot. De Liturgische Dag. Om 2 uur had gistermiddag in de rijk met palmen en vaandels versierde R.K. Volksbonds zaal de algemeen© jaarvergadering van de Liturgische Vereeniging plaats, voorgezeten door den hoogeerw. kanunnik Mgr. Taskin. Deze opende de bijeenkomst met den ohrisj- telijken groet en verwelkomde vervolgens de vel© aanwezigen in de stad van St. Liduina, de groote vereerster van het Allerheiligst Altaarsacra ment, waai in de geheele liturgie haar oorsprong vindt. Deze dag moest een naklank worden van de grootsche liturgische manifestatie, op 't A'damsch Eucharistisch Congres gehouden, waarvan de vruchten niet moesten zijn als een vuurpijl, waartegen nog onlangs Mgr. Gallier op de retraite te Warmond zijn priesters waar schuwde, maar blijvend. Juist de Liturgie steeds beter begrepen en beoefend verinnigt, ver meerdert 't geloof en daarmee de verdiensten, de vruchten. Hierop bracht de secretaris der vereeniging, de zeereerw. pater P. Hase O.F.M., 't jaarver slag uit, waarvan we aanstippen, dat 't Lit. Bureau, onder leiding van Rector Wanna, in 1923 bijna 13000 werkjes op liturgisch gebied en zeer vele lit. plaatjes aan den man bracht. De "kasboeken toonden een batig saldo van 390.38. Het ledenaantal nam een weinig toe, doch de kracht van de beweging zeer veel. Geen volks universiteit, geen congres, huisgezin of school is er, waar de Liturgie niet op 'L program staat en haar invloed doet gelden.' t Vorig jaar bekleedde zelfs een lid der Haarlemschc vereeniging, pas toor Wils, het voorzitterschap van het Litur gisch Congres te Leuven. Toch moet die invloed nog veel sterker worden en dat zal gebeuren, wanneer steeds meer leden, ook leeken, zich bij de beweging aansluiten. Vervolgens deelde de secretaris nog mede, dat de Ver. gister haar 121/a jarig bestaan vierde, in welk feit hij aan leiding vond, nog een extra woord van opwekking uit te spreken. Mgr. Taskin dankte voor 't uitbrengen van het. verslag en sloot zich geheel bij de opwekkende woorden van pater Hase aan. Vooral ook leeken moesten zich als lid op geven, waarvan ze groote voordeelen genieten tegen 't luttele contributiebedrag van 1.50 per jaar. O.m. kan men dan gratis van de bibliotheek gebruik maken en ontvangt men .gratis het Lit.. Maandschrift. Vervolgens nam een agent van het Nederl. persfoto-bureau een kiek van de geheele zaal, waarna Mgr. Taskin, 't woord verleende aan den zeereerw. heer English, caeremoniarius van het bisdom Brugge, die een zeer leerzame lezing hield in verband met de liturgische beweging. De gewijde redenaar riep eerst de welwillend heid in van de aanwezigen, daar hij weinig tijd had gehad, om zich voor te bereiden. Toch had hij de vereerende uitnoodiging niet willen af slaan, gedachtig het vele, dat de Nederl. Katho lieken steeds voor de Liturgische beweging van Vlaanderen hebben gedaan, zonder welke hulp de Vlaamsche beweging 't zeker niet tot nu toe had volgehouden. Tot zijn rede dan komend stelde spr. twee vragen Wat is de Lit. beweging en hoe staat 'l daarmee De bedoeling der beweging is een verinner lijking van ons godsdienstig leven, dat juist door den uiterlijken eeredienst der Liturgie, geregeld door het gezag der Kerk, zoo krachtig wordt bevorderd. Er is"'geen eeredienst zegt spr., of hij is inwendig de uitwendige eeredienst ver onderstelt den inwendige en doet er iets bij beide staan dus in nauw verband, en hebben wel de gelijk op elkaar aansluiting, wat vele dikwijls durven te ontkennen. Hot doel der schepping is 't. brengen van eeredienst aan God. Door den zondeval waren wij niet meer bekwaam om een passende hulde aan God te brengen, Christus heeft dit echter veranderd en maakte den mensch weer geschikt, om Gode lof te brengen. Als natuurmensch zijn we nu nog onmachtig als te voren, maar alleen., als lidmaat van liet mystiek Lichaam van Chris tus zijn we in staat iets te doen, alleen kunnen wij God huldigen per Christus Dominum nostrum Door de Kerk nu moet de openbare eeredienst geregeld zijn. Daar de kerkelijke macht in menschen-handen is gelegd, waaraan dus gebreken kunnen kleven is 't vanzelfsprekend, dat er wisseling kan voor komen. Zoo is er ook in de Liturgis een begintijd, een bloei- en vervaltijdperk geweest. In 't b,e- gin was de eeredienst in de Kerk spontaan maar onvast,in de eerste Middeleeuwen worden de vormen vast en grootsch, en 't hoogtepunt werd bereikt onder Giegorius de Groote. Toen volgde een tijdperk van meer vorm dan inhoud, waaronder de bloeiendste tijd der Middeleeuwen ernstig leed. Reactie in goeden zin was 't gevolg en kwam vooral tot uiting op het concilie Vvan Trente, dat ons de liturgische boeken schonk, welke wij nog bezitten. Toch was de reactie niet diep genoeg en een tijd van nog grooter verval aanschouwen we in de 17e en 18e eeuw. De nood was toen 't hoogste en de redding ook nabij In een Fransch klooster der orde der Benedictijnen ontstond op 't, eind der 19e eeuw een beweging, om weer tol. de zuivere, ware liturgie te komen de liturgie werd weer bestudeerd en ook beleefd. Meer en meer breidde deze beweging zich uit; maar toch bleef ze nog niet zuiver, daar allerlei bij-devoties de groote vereering van God dreig den te verdoezelen totdat eindelijk Paus Pius X z.g. ook hieraan een einde maakte en de kwes tie weer zuiver stelde, 't Hoofddoel der liturgie blijft de Godsvereering, waardoor wij als vrucht mogen verwachten de verlichting van ons ver stand en de versterking van onzen wil. Ook speelt in de eeredienst een groote rol de schoon heid, welke zooveel kracht tot opwekking in zich bergt. Niet de kunst om de kunst geldt 't hierbij, maar de schoonheid moet enkel 't middel blijven, als een afstraling van het ware innerlijke. Als concreet voorbeeld noemt spr. 't gewaad van den priester, dat schoon blijft, zoolang 't een gewaad blijft in oorspronkelijken, voorgeschre ven vorm. Zoo blijve ook 't altaar een „slacht- tafel", reëel, eenvoudig, zooals 't toch eigenlijk is bedoeld. In boekjes en op plaatjes wordt ook dikwijls de eigenlijke beteekenis en zin van het PI. Misoffer verkeerd voorgesteld. De liturgie der H. Mis staat dan ook volgens spr. ook thans nog in 't teeken van verval. Terug wil spinaai de oervormen, waarin vorm handelingen en woorden leefden van frischheid en geest, welke we in het huidig Mis-ceremonieel nog al te veel missen. Tenslotte vroeg spr. wat de toekomst ons zal brengen. God alleen is dit bekend, maar laten wij daarom intusschen werken in den geest van Paus Pius X z.g., die zoo krachtig de actie tot herstel en vooruitgang van den eeredienst inluidde. Hiertoe moeten we de liturgie be leven, de liturgie bidden en ook bestudeeren. Dan zal de groote weldadige hervorming ook zeker eenmaal volgen. Samenwerking tusschen Noord en Zuid-Nederland zal niet weinig tot die ware hervorming bijdragen jeugd en grijs heid streven dan gezamenlijk in enthousiasme en ervaring vereenigd naar 't zelfde, groote doel. Mgr. Taskin dankte namens allen den eerw. spr. hartelijk voor zijn schoone lezing en wilde tevens dank brengen aan allen die er toe hadden medegewerkt, om den Lit.urgischen Dag zoogoed te doen slagen, in 't bijzonder de zangkoren met hun beide eerw. leiders en den organist. Met den christelijk en groet werd hierna de vergadering gesloten. Tot sluiting van den dag celebreerde de hoog eerw. heer Taskin om 7uur in de overvolle Haven- kerk een plechtig Lof, waarbij bij werd geassis teerd door de zeereerw. heeren prol'. Appelman, uit Warmond als diaken en pastoor Beukers uit Leiden als subdiaken. De predikatie hield de zeereerw. pater P. Hase O.F.M., die in prachtige, gloedvolle taal nogmaals de beteekenis der H. Roomsche Litur gie uiteenzette, waardoor de Kerk, ja Christus zelf voor ons Zijn Hemelschen Vader bidt, ver zoent, smeekt en dankt en schetste in 't kort 't doel der liturgische beweging, welke op 't voor beeld van den groote Paus Pius X aan de li turgie de plaats in aller harten wil geven, welke haar toekomt. Goed begrepen en innig beleefd biedt ons de liturgie het beste middel, om steeds beter onzen godsdienst te waardeeren en te verinnigen zij is volgens Pius X de meest on misbare bron voor den echt katholieken geest. De gregoriaansche gezangen werden, thans onder de begeleiding van den heer Vredebregt, weer op gelijke wijze gezongen als in de Hoogmis gedeeltelijk door 't Mathenesser jongenskoor en gedeeltelijk door 't mannenkoor van Schiedam- sche kerkzangers. Na 't Lof werd 't Rozenkranslied gezongen, een uitgave der Lit. Vereeniging. Bij de uitgangen ontvingen alle geloovigen een briefje, met uitnoodiging, om zich als lid der Lit. Ver. op te geven. Velen zullen ongetwij feld hieraan gehoor geven. De Hanze. Gisteravond kwamen gelijk gemeld, de R.K. Middenstanders alhier, in buitengewone verga dering bijeen, in het gebouw van den R.K. kring. Na de gebruikelijke formaliteiten werden door den voorz. den heer Brounts ter sprake gebracht de voorstellen die het hoofdbestuur van den Centralen Raad heden zal indienen op de ver gadering van genoemden Raad in 's-Gravenhage. De leden konden zich met die voorstellen ver eenigen en benoemden tenslotte den heer K. Brugger tot afgevaardigde naar die samenkomst. Een schrijven van 'n accountantskantoor uit Leeuwarden dat zich aanbood tot. het geven van een lezing over een of ander zakelijk onderwerp werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter gaf daarna een beknopt over zicht. van de kwestie die er was gerezen tusschen de Jeugdorganisaties en de Hanze, betreffende den I lanze-avondcursus die indertijd door die organisaties overgenomen was, op voorwaarden dat de schuld die er momenteel was door de Han ze zou worden betaald. Die schuld bedroeg nu 335, een bedrag dat zoo hoog geloopen was dooi de pensioenbijdragen voor de leeraren, en waar over ook juist het geschil was ontstaan, omdat de Hanze meende dat de Jeugdorganisaties tegen de afspraak in, zich niet genoeg moeiten hadden getroost om die bijdragen op de leeraren te ver halen. Na veel besprekingen is het Hanzebestuur met de Jeugdorganisaties tot een vergelijk ge komen op een accoord dat er 200 zal moeten worden betaald. De voorz. vroeg of de leden zich daarmede vereenigen konden. De heer Bertels meende dat men niet het geaccoordeerde bedrag maar de geheel schuld verplicht was te voldoen. De heer Brugger daarentegen gaf te kennen dat de Hanze niet genoodzaakt was om een te kortkoming van anderen te voldoen. Na wijdloopige discussies merkte de voor zitter op dat, waar er aan beide zijden schuld is, het aangeboden accoord dè oplossing was de vergadering nam tenlaatste hiermede genot-gen. Hierna was aan de orde de bespreking over de Sint Nicolaasweek en den etalage-wedstrijd.Nu er van een tentoonstelling niet komt, maar tot een etalage-wedstrijd besloten is, heeft, zoo zeide de voorz. de permanente commissie gedacht, dat er van een geheel niéuw-idee moet worden uitge gaan 't moet nu niet eens een wedstrijd worden tusschen de Winkeliers met den nasleep ivan Wrij vingen en onaangenaamheden, maar meer een wedstrijd voor het publiek. Iedere winkelier zei b.v. een voorwerp in zijn etalage dat hij ter be schikking van het publiek wil stellen, een com missie geeft aan dat artikel een nummer, flat geheim blijft, liet, publiek mag- raden en den ge lukkige wordt het geschenk overhandigd. De voorz. gaf nog eenige nadere uitzettingen van het ontworpen plan, die uit den aard. dei- zaak nog niet voor publicatie geschikt zijn en deelde tenslotte mede dal, liet voornemen was dezen etalage-wedstrijd te houden van 19 tot 26 Nov. Over 't algemeen konden de leden zich met het voorgestelde vereenigen alleen over de data was' men niet tevreden, liever had men dezen wedstrijd een week later. De voorz. zegde toe, de geopperde bezwaren ter kennis van de permanente commissie te brengen. Bij de rondvraag bracht de heer Govaarts de kwestie ter sprake die tusschen de Gemeente en de firma Korsten is ontstaan. Hij achtte die van zoo'n belang voor den middenstand, dat z.i. een protestvergadering door de middenstandsor ganisaties te beleggen, tegen de houding van het gemeentebestuur, wel noodig was. De voorz. is tegen een protestvergadering. In een geheime zitting heeft de Raad bedoelde kwestie behandeld, zoodat hij over veel moet zwijgen,maar dit kan hij wel zeggen, dat de daar verkregen inlichtingen, geheel anders luiden dan het brochuurtje van de firma Korsten en met algemeene stemmen heeft de Raad dan ook liet beleid van het gemeentebestuur in deze goed gekeurd. Hier over ontspon zich langdurig debat. Met den heer Govaarts, waren ook eenige andere leden van meening, dat de Hanze tegen het ge meentebestuur protesteeren moest. De geestelijke adviseur merkte eindelijk op, dat men moeilijk protesteeren kan tegen iets, waarover men eenzijdig is ingelicht, men moest eerst maar de uitspraak van den rechter afwach ten en bovendien heeft de Hanze als standsor ganisatie niet het werk van de vakorganisatie op te knappen. Willen de leden voor zichzelf een flater slaan met een protest, dan moeten ze dit zelf weten, vervolgt spr., maar hij kan niet toelaten, dat/de Harize dit zou doen. Nadat nog even over liet vaandel gesproken was, sloot de voorz. de vergadering met den chr. groet. Buurteonuté's. De vergadering, belegd door het, Bestuur der Oranjevereeniging in het gebouw van d,en R. K. Volksbond, is een succesavond geweest,. De vergadering werd door het Harmonie- gezelschap St,. Ambrosius ingeleid met het spélen van liet Wilhelmus, en vervolgens ge opend door den heer Blommendal, bij afwezig heid door ziekte van den voorzitter, den heer Montfoort. In een kort woord van welkom, sprak de heer Blommendal zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hij herinnerde er aan, dat sedert het bezoek van Koning Willem II in 1845 onze gemeente niet is bezocht door een lid van ons vorstenhuis en noemde als reden daarvoor op, dat de opvolgende colleges van B. en W. telkens een uitnoodiging tot een bezoek uitstelden tot, wat in voorbereiding was, tot stand zou zijn gekomen en dat de motieven, die hier sedert jaren de ronde doen, gerust als bakerpraatjes op zijde geschoven kunnen worden. Het Bestuur der Oranjevereeniging- verheugt er zich over, dat dadelijk, toen bekend was gemaakt dat de Koningin Haar bezoek aan Schiedam had aangekondigd, een streven in de burgerij zich vertoonde om de stad voor die gelegenheid te versieren, om daarmede te ge tuigen van de vreugde over dit bezoek. Spr. wees er voorts op, dat samenwerking bij die versiering noodig was en om die te ver krijgen, deze vergadering was belegd. Ten slotte sprak hij den wenscli uit, dat de ingetreden genezing van den voorzitter, den heer G. S. Montfoort, tot een spoedige beterschap mocht leiden, in de overtuiging, dat hij daarbij op de instemming der vergadering mocht reke nen. (Applaus). Dan gaf hij het woord aap den heer Heggelman om de besprekingen in te leiden en enkele mede- deelingen te doen. De heer Heggelman betoogde in een enthou siaste rede de noodzakelijkheid om in alle straten het voorbeeld te volgen van die straten die reeds buurteomité's hadden gevormd, opdat de comi- té's over voldoende geldmiddelen zouden kunnen beschikken, noodig voor een goede versiering der straten. De Oranjevereeniging zou de comi- té's niet financieel kunnen steunen omdat zij zeil niet over groote bedragen beschikt. In verband daarmede wekte hij alle leden op om de bewoners in hun straat te bewegen zich als lid der vereeniging te laten inschrijven, opdat ook nu, evenals sedert jaren op de Koninginne dagen, ook de dag van liet bezoek van H. M. Bij Apoth.cn Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2