Het geslacht der fargaos. OMGBLMD W&OM SGHIES3MM £#f FEUILLETO 47ste Jaarg«mg., Douderdxu) 9 October 1924. Na. 14069 Advert, entiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirtgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Onqevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoH.Aigem.VCTz.bank behiert&m Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluiL van 6 October 1924 VER GUNNING VERLEEND aan de N.V. HANDEL MAATSCHAPPIJ VOORHEEN M. VAN EMDEN tot oprichting van een fabriek voor het zuiveren van vezelstoffen in het pand Hoofdstraat 135, kadaster Sectie L. No. 1745 (ged.) met een stoomketel van 30 M2. ver warmingsoppervlak en met een benzoltank met een inhoud van 5000 L. Schiedam, 9 October 1924. Buitenlandseh Nieuws, DE ENGELSCHE KABINETSCRISIS.* jÜBij .het debat over het liberale amendement verklaarde gister MacDonald Ik herhaal wat ik reeds gezegd heb. Wanneer het Huis de conservatieve motie of het liberale amendement aanneemt, dan gaan wij heen. Dat is het einde van, wat afgevaardigden van alle partijen zullen beamen, een groot avontuur was, het einde van een regeering, die naar ik geloof iets heeft bij gedragen tot de eer van het land en tot onze sociale stabiliteit, het einde van een proefneming, welke, wanneer het land gelegenheid heeft gehad zich uit te spreken, herhaald zal woiden. Een motie, door den Ierschen afgevaardigde O'Coor ingediend om het debat, te verdagen, werd door hem weer ingetrokken. Daarop ging het Lagerhuis over tot de stem ming. De uitslag van de stemming over de motie van den voorzitter was 198 voor en 359 tegen, zoodat de conservatieve motie van afkeuring is verworpen. Daarna werd gestemd over het liberale amen dement, dat werd aangenomen met 364 tegen 198 stemmen. De regeering gaat dus heen en waarschijnlijk wordt 't Parlement ontbonden. zijn meening uitspreekt, dat geen andere in terpretatie aannemelijk is of kan worden op gedrongen. De premier van Ulster, Craig, heeft verklaard, te zullen aftreden, wanneer de commissie de grens zoodanig zou wijzigen dat Noord Ierland daarmede geen genoegen kan nemen. Craig her haalde voorts, dat Ulster bereid blijft, buiten de commissie om, zich met den Vrijstaat te verstaan. DUTTSCHLAND. De bladen publiceeren een brief van den kanselier aan de verschillende partijen, waarin de algemeene voorwaarden zijn vervat \oor hun deelnemng aan de regeering. Deze voorwaarden zijn cle erkenning van de Grondwet van Weimar als algemeen verbindende basis, terwijl verder wordt verlangd dat zij de Londensche overeen komst als richtsnoer van de buitenlandsche politiek erkennen en hun toestemming geven tot het loetreden van Duilschland tot den Vol kenbond op de basis der Duitsche nota. Vorder moeten de partijen verklaren het eens te zijn met de thans getroffen verdeeling der lasten voortvloeiend uit de Dawes-overeenkomst voor het Duitsche volk zoomede met de sociaal- economische politiek. Een accoord is nog niet bereikt. DE STAKING IN DE BORINAGE. In de Borinage begint een zekere opwinding te heerschen. Talrijke incidenten doen zich voor tusschen stakers en marechaussees, die bijwijlen met de blanke wapenen moeten patrouilleeren. Te Quaregnon hebben Dinsdagnacht stakers de straten opgebroken en de straatverlichting gedoofd. Elders hebben zij barricades van straatsteenen opgeworpen en trachtten zij de maréchaussees te bemoeilijken. Trots de be moeiingen van Theunis en minister Tschoffen weigeren de patroons arbitrage te aanvaarden. De communisten zijn overal voor algemeene staking, doch zij vormen nog steeds een kleine minderheid. Uit Sovjet-Rusland is een bedrag van 1000 pond sterling ter beschikking van het centrale stakingscomité gesteld. DENEMARKEN. De Deensche minister van Oorlog Rasmussen heeft, zooals aangekondigd, gister zijn ontwa- peningsontwerp bij het Folketing ingediend. Het ontwerp eischt de afschaffing van den militairen dienstplicht, ontmanteling van alle vestingen, verkoop van het materieel, de mili taire gebouwen en de marinewerven, verande ring van de fabrieken en werkplaatsen van het leger in inrichtingen geschikt voor burgerlijk gebruik, opheffing van het vrijwilligerscorps en oprichting van een politiecorps ter sterkte van 7000 man, mej een jaarlijksch budget van 6 millioen kronen, alsmede aanbouw van vijf vaartuigen voor de rijksvisscherij-inspectie. ALBANIË. De „Morning Ptest" heeft uit Belgrado ver nomen, dat de toestand in Albanië critiek is. De officiersvereeniging eischt liet. aftreden van den premier Fan Noly. Een coup d'état binnen eenige weken wordt waarschijnlijk geacht. Men verwacht, dat kolonel Jaf Zexi dictator zal worden. De toestand wordt nog gecompliceerder door de financieele crisis, daar Italië de toege zegde leening weigert. DE 1ERSCHE GRENSWET. Het Hoogerhuis heeft gister de tweede lezing van de Icrsche grensregelingswel aangenomen met een amendement daarop, waarin nota wordt genomen van de verklaringen der onderteeke naars van het Verdrag met den Ierschen Vrij staat, dat slechts een geringe correctie van de grenslijn bedoeld is, terwijl het Huis voorts als 54 Hij nam met zijn dikke klauwen het brood van Roselyne en verslond het gulzig, terwijl hij op cle plagerijen van zijn weldoenster met een nijdig gebrom antwoordde, dat Rosev deed terugdeinzen „O Bruin," sprak zij, wat een manieren." De beide jonge vrouwen keerden naar het kasteel terug. Rosey hing vertrouwelijk aan Monica's arm en zag met haar blozend gelaat beschaamd tot haar op. „Het spijt mij zeer, dat te hebben te heb ben gezegd, beste lady Monica, het moet u zoo zeer pijn doen, wanneer men over uw echtgenoot spreekt „Heb je hem werkelijk vlug zien loopen," vroeg Monica op levendigen toon. Rosey beschouwde haar met verwonderde blikken. „Vlug loopen Neen, neen, ik heb een dwaas heid gezegd zooals ik wel meer doe," voegde zij er eerlijk bij. „Beter loopen dan," hernam Monica opge wonden. „Hij liep, niet waar, een beetje beter dan gewoonlijk, hij richtte zich op, dat is het wat ge zeggen wildet „Weineen, weineen," zei Rosey, „ik heb op DE STRIJD OM MEKKA. Er is nog geen officieel bericht ontvangen of de Wahabieten de vredesvoorstellen van liet nationaal comité van Hedsjas hebben aan vaard. Het Wahabieten-leger staat halverwege Taif en Mekka gereed en de bevelvoerders wach ten op instructies uit Nejd. Waarschijnlijk zal Ibn Saoed zich niet neerleggen bij de hand having van de Hasjimitische monarchie, maar zal hij eischen, dat de Heilige Plaatsen onder dijn eigen bescherming worden gesteld. De „Daily Telegraph", waaraan wij hot bovenstaande ontleenen, meldt voorts, dat de ministers van koning Hoessein nog in functie zijn in afwachting van de vorming eener nieuwe regeering. Koning Ali is reeds te Mekka aan gekomen. Hoessein is nog niet uit Mekka ver trokken en zijn schip, waarop hij zijn schatten ter waarde van 3 millioen pond heeft laten over brengen, ligt nog in de haven van Djeddah. DE STRIJD IN CHINA. Volgens berichten uil, Japansche bron is het leger van Tsjang-Tso-Lin gisteravond Sjanghai- kwan binnengedrongen na hevige gevechten, waarin aan beide zijden groote verliezen werden geleden. Een telegram uit Peking zegt echter, dat Tsjang's aanvallen werden afgeslagen. Naar uit Washington wordt gemeld, zou volgens de daar ontvangen berichten de val van Sjanghai nog slechts een kwestie van uren zijn. ALLERLEI. Uit Londen Het Foreign Office heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op de twee nota's, die aan de Turksche regeering zijn ge zonden in verband met de grensincidenten in Irak. Een derde nota wordt thans opgesteld. Uit Allahabad. Gisteravond is het hier tot een botsing gekomen tusschen Mohamme danen en Hindoes. Drie personen werden ge dood en een twintigtal gewond. De politie kwam tusschenbeide, doch de orde kon eerst na in grijpen der militairen hersteld worden. Uit Rome De „Sereno" verneemt uit Piazenza, dat daar een hevige opwinding heerscht ten gevolge van de vermoording in zijn bed door vier individuen van den oorlogsinvalide Ercole Lucrtua, een fascistisch dissident, die den fascistischen afgevaardigde Barbillini had aangeklaagd. De politie heeft reeds verscheidene arrestaties gedaan, waarover het stilzwijgen wordt bewaard. Het gerucht gaat dat Barbillini verdwenen is. Uit Londen De Sovjelvertegenwoordiger te Londen heeft thanshet Ghesham House in gebruik genomen, waar de oude Russische am bassade gevestigd was. Uit Londen. De Russische regeering heeft aan de rcgeeiing van Afganistan vijf vliegtuigen geschonken. Deze zullen naar Kaboel vliegen. Uit Constantinopel. De Turken hebben alle strategische punten in de bergen welke Mosoel beheerschen, bezet. Hlttnenla n De Hanze in het Bisdom Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Struycken vergaderde gister de Centrale Raad van de Hanze in het bisdom Haarlem in het gebouw „Veritas" Westeinde-den Haag. Verslag werd uitgebracht over de Hanze- instellingen. De Hanzebank heeft in 't afgeloopen jaar aan ongemotiveerde belastering bloot gestaan, hetgeen thans wel algemeen wordt ingezien, rnaaf gewacht wordt nu op de collec tieve daad. De Hanze-adviesbureaux zijn sedert 1923 in een onafhankelijke positie gekomen. De nieuwe regeling werkt goed. Het fonds tot uitkeering bij overlijden wordt door de Regeering beschouwd als te vallen onder de Verzekeringswet. Overwogen wordt de omzetting van het fonds in een levensver zekeringsmaatschappij. Het, jaarverslag van dén penningmeester over 1923 werd goedgekeurd. Uit het verslag van de commissie tot nazien •an de rekening en verantwoording over 1923 bleek, dat de rekeniiig sluit met een batig saldo van 3629,78 na afschrijving van het tekort over het voorafgaande jaar. Het verslag werd goedgekeurd. dit punt niet goed gezien. Arme Monica, ge zoudt zeker zoo gaarne willen dat het waar •was, dat hij werd zooals iedereen „Ik zal met u hidden om dat te verkrijgen, als het mogelijk was, maar het is niet mogelijk, ziet ge." „Ik houd zooveel van u, lady Mona," sprak zij- zich tegen haar gezellin aandrukKend. „Gij vindt mij misschien een beetje kinder achtig, maar dat neem ik u niet kwalijk. Ga nu naar binnen, lady Monica. Malcolm en zijn vader zijn aan die vervelende rekeningen bezig, dat duurt uren lang, ik weet niet wat zijaltijd hebben te rekenen. Ik heb mijn geld in mijn kleine, blauwe tasch cn als er niet meer in is, dan geeft Malcolm mij ander. Dat is mijn reke ning. Kommee ik zal u mijn torentje laten zien.", Monica gaf toe, gedeeltelijk uit vermoeidheid, gedeeltelijk omdat lady Roselyne haar beviel, ondanks haar kinderachtigheid en haar nukken. Zij traden het haar bekende vertrek binnen en daarna de torenkamer, waar zij op een lage divan gingen zitten, en Rosey zette haar ge babbel voort. „Dit huwelijk van Jessy doet mij het hoofd duizelen. Weet ge hoe ik getrouwd ben Ik woonde bij lord Lewis, mijn oom, en ik Ver veelde mij bijna evenzeer als Jessy hier. Maar daarom zou ik Amos niet gehuwd hebben. Om de waarheid te zeggen zou niets ter wereld mij er toe gebracht hebben iemand te huwen." .„Behalve Malcolm," zei Monica zonder een Hierna werd de Bondsbegrooting voor 1925 behandeld. Bij de postInformatie- en Incassobureaux vroeg de heer Borghols, den Haag, de moge lijkheid te openen om voor lagen prijs korte handelsinformaties te krijgen. De heer Wubben te Rijswijk merkte op, dat de informaties van particuliere informatiebu- reaux zeer partijdig zijn in antipapistische richting. De hoeren Peters en Boon toonden aan, dat het Hanze-informatiebureau goed werkt, over het geheele land 2600 correspondentschappen heeft en een sneldienst heeft ingevoerd, waarbij men ter bespoediging rechtstreeks van de plaat selijke correspondenten informaties kan krijgen. De heer v. d. Brule. deelde nog mede, dat een tariefsverlaging voor informaties van het Incasso- en Informatiebureau voor de deur staat. Men kan van de betrouwbaarheid der informaties van het bureau verzekerd zijn. De begrooting voor 1925 werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 33.005. Bij de verkiezing van drie leden van 't hoofd bestuur werden herkozen de aftredende heeren W. Boon Jz. te Krommenie, H. E. van den Brule te Rotterdam en A. J. van Rest te Poeldijk. Besloten werd de volgende Centrale Raads vergadering te Amsterdam te houden. Hierna gaf de geestelijke, adviseur, rector Jansen, een uiteenzetting van de bisschoppe lijke voorschriften inzake het Katholiek geor ganiseerd zijn. De Katholieke middenstander moet Roomsch vereenigd zijn om principieele redtyien, waar om de Bisschoppen het dan ook hebben voor geschreven. Het lidmaatschap van een neutrale vcreeniging is voor den Katholiek door het Doorluchtig Episcopaat verboden en wie zich daar niet- aan houdt, maakt zich op zijn minst- schuldig aan de zonde van ongehoorzaamheid. Het lidmaatschap van vereenigingen, welke in strijd zijn met de Katholieke beginselen is onder zware zpnde verboden. Hierna pauze. Om 21/2 uur werd de vergadering heropend. Medegedeeld werd, dat er 62 afdeelingen op de vergadering vertegenwoordigd waren. Het hoofdbestuur stelde voor ter stabilisatie der bondsbegrooting de bondscontributie te doen heffen naar den grondslag van de aan tallen leden, welke op 15 September j.l. door de afd. aan den bond waren opgegeven. In stemming gebracht, werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen met 171 tegen 56 stemmer^ Aangenomen werd het voorstel-Schoonhoven dat in het bondsorgaan een kolom beschikbaar wordt gesteld, dienende tot betrekkingsgids voor zoons en dochters van Hanze-leden. Het voorstel-Wateringen om Hanze-instel- lingen op te heffen werd vervolgens ingetrokken. De geestelijk adviseur, sprekende over de katholiciteit van St. Donatus, wees er op, dat er z.i. geen katholieke verzekeringsmaatschap pijen bestaan. Hoogstens zijn het ondernemin gen van eenige katholieken, die den naam R. K. exploileeren om Roomsche zieltjes te winnen. Spr. spoort een ieder aan, zoo min mogelijk te schermen met den naam katholiek bij commer- cieele ondernemingen. Een voorstel-Delft orn liet II. B. uit te breiden met twee leden-vakpatroons werd niet ondersteund en kon dus niet in stemming komen. Hierna kwam de rondvraag en sluiting. glimlach te verbergen. „Behalve Malcolm. Lord Lewis bekommerde zich niet om mij en zou graag van zijn Voog dijschap af zijn. Malcolm is gekomen en weer gekomen en lord Lewis bromde en bromde, dat Malcolm geen partij voor mij was. En de arme Malcolm werd wanhopig toen hij zag dat lord Lewis hem niet wilde aeceptceren, tenzij hij kans had eens lord Burgau te worden. Die kans is gekomen en toen zei lord Lewis niet meer neen, doch beklaagde zich dat mijn bruid schat zou moeten dienen als borgstelling voor lord Jean. Lieve Monica, ik ben blij voor u, ge zoudt nog veel ongelukkiger zijn als men uw loid ver van u opsloot. Lord Lewis was zeer lastig, hij zou ons hebben willen laten wachten tot Jean geheel dood was." O, dat geheel dood, hoezeer griefde dit het hart van Monica. En toch was het waar Jean was meer dan half dood. „Alles werd geregeld, wij werden verloofd en mijn vriendinnen dreven den spot met mij en mijn „grooten beer." Dit was echter enkel jalouzie. En nu ben ik hier op Blackhorn zeer gelukkig, veel gelukkiger dan bij lord Lewis. Ik amuseer mij goed, iedereen is beminnelijk voor mij, zelfs Bruin op zijn manier - En ik heb Malcolm." Zou zij hem lang hebben Zou zij niet spoedig haar schuld moeten betalen Zij was zoo ver trouwend op hem en het was vreeselijk om het te zeggen zij beminde hem zoo. „Weet gc," hernam zij, „ge moet mij iels beloven Blackhorn niet te verlaten." „Waarom zou ik Blackhorn verlaten, lady Roselyne XII. Lord Jean cle Burgau had zijn dertigste jaar bereikthet oogenblik was voor hem gekomen om in zijn rechten op Burgau-House te treden. Men moest deze echter erkennen en naar alle waarschijnlijkheid zou hij nooit in staat zijn, zijn erfenis te aanvaarden. •De regeling der zaken was trouwehs zeer gemakkelijk. De door lord Archibald uitge drukte wenschen waren opgevolgd en de Bur- gau's van Blackhorn waren in het bezit dei- opbrengsten gesteld in afwachting, dat de dood van den jongen man baar de legaten van lord Archibald zou bezorgen, die echter van weinig beteekenis waren. Zij hadden zulk een groot belang bij liet leven van Jean, dat men geen bezwaar maakte om hem zijn bewaking en voog dij over Le laten en aldus den laatsten wil van den overleden lord vervulde. Een toeziende voogd, door de kanselarij benoemd, deelde met hen de zorg voor het beheer der fortuin. Deze combinatie was in elk opzicht de beste. De invloed, dien sir Bear te Londen had, effende hem weer den weg eh alles kwam spoedig in orde. [XVordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1