De agenda vermeldt de navolgende punten 1. Opening, 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Bcgrooting 1925. 5- Wijziging Boterwet. 6. Retorsiemaatregelen. Dit laatste agendapunt, in te leiden door den lieer Simon A. Maas, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenv ereenigingen, wordt aan de orde gesteld des namiddags drie uur. Zijdie dit gedeelte der vergadering wenschen bij te wonen, worden met het oog op de plaats ruimte, beleefd verzocht dit tijdig op te geven aan de Secretarie der Kamer, Handelsgebouw, Vlaardingen. Mededeeling. Men verzoekt ons mede te deelen dat 't koor der Havenkerk Zondagmorgen a.s. tijdens de Slavisch-Byzantijnsche Mis-plechtigheden, alleen voor Havenkoor-leden en genoodigden toeganke lijk zal zijn. Buurtcomité's. Gisteravond is in de Prins Frederik Hendrik straat een buurtcomité opgericht. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. H. Hagendoorn, le voorzitter, M. Vroegh, 2e voorzitter, J. P. C. v. Vonderen, secretaris, P. C. Verkade, le penningm. M. Lens, 2e penningm. Gisterenavond had in de bovenzaal van Vre- denbrechts café in de Boterstraat, een vergade ring plaats van bewoners van Raam, Kinder- buurt, Noordmolenstraat enz. uit die omgeving met het doel een buurtvereeniging op te richten. De bijeenkomst was flink bezocht. Nadat door den inleider, den heer Hakkert een woord van dank was gesproken voor de opkomst, en in herinnering was gebracht dat juist 13 jaar geleden op dezelfde plaats een Comité werd gevormd voor hetzelfde doel, waarvan hij betreurde dat zoo velen door den dood zijn ontrukt, werd overgegaan tot be spreking van een en ander en besloten tot de oprichting van een buurtvereeniging „Het Noorden." Hierna werd een bestuur gekozen dat als volgt is samengesteld de heeren Beumer, v. d. Touw, Hulscher, Bakker, Duk, Bijlo en van Deventer. Na door den. inleider geinstalleerd te zijn, gaf deze de leiding over en werd hem door ver schillende heeren dank gebracht voor wat hij als oud-buurtbewoner voor de vereeniging ge daan had. Een gezellig strijkje sloot deze zeer geanimeerde Vergadering. Gouda en de Natobank te Utrecht. Deze ver klaarde van Galen uit Gouda te kennen en te weten dat hij directeur was geweest van de Handels- en Landbouwbank, en ontslag had gekregen, maar niet wist om welke reden. 5 Dec. 1923 even voor 9 uur kwam v. Galen op het kantoor te Gouda en gaf getuige twee francs-chèques, ongeveer zamen ten bedrage van 800.000 franc. Dat waren chèques van ge daagde en geteekend door de heeren Lokhorst en Diemer Kool'. Hij nam toen zijn daags te voren bestelde chèque groot 4000 pond sterling mede, en verzocht getuige om 11 uur 's morgens met het oog op de zaken zijner collega's in Plan C. te komen. Daar kwam v. Galen te on geveer 12 uur en verzocht getuige mee te gaan naar de Ned. Handelmij. Onderweg greep hij in één zijner zakken en enkele stukken papier te voorschijn halend maakte hij, ook door wat hij zeide, op mij den indruk, dat het de Scheurleer-cheques waren, die ik ontvangen zou. Ongeveer 100 M. voor het gebouw der Han delmij. versnelde v. Galen den pas en zeide „ik ga even informeeren, of alles daar is," en terugkomend zei hij Ga je even mee naar het Gouden Hoofd Hij ging naar binnen en verzocht bij het terugkomen getuige een chèque te verstrekken van 320.000, waartegen deze dan van hem zou krijgen een 28.000 pond-chèques Londen. Van Galen moest nog even in het Gouden Hoofd zijn en op zijn verzoek schreef getuige intusschen de chèque en ging vast naar de Handelmij. Voor het gebouw stond van Galen al met een heer. Van Galen ging het gebouw binnen en daarop stelde de ander zich voor als mr. Diemer Kool. Getuige overhandigde achter de tocht deur aan v. Galen de chèque. Van Galen ging daarmee voor een loket staan en mr. Kool ging links in het gebouw een kamer binnen. Even later kwam Hosman naar van Galen toe, zij wisselden enkele woorden en gingen zeer geagiteerd de deur der safeinrichting binnen. Van Galen ging door een tweede deur en achter een bureautje staan om even later een andere deur uit te komen om weg te gaan. Het was toen ongeveer hafféén. Hij liep v. Galen na en vroeg hem de toegezegde 28.000 pond. Juist toen werd v. Galen teruggeroepen door iemand, boven aan de trap, in wien getuige den heer Lokhorst meende te herkennen. Het bevreemd de hem bijzonder, daar een procuratiehouder van Scheurleer te zien. Hij ging naar boven vroeg Hosman of hij v. Galen even mocht spre ken, waarop het antwoord luidde van Galen is niet te spreken. Daar hij beslist v. Galen wilde spreken, trad hij de deur, waarin Hosman was binnengegaan, binnen, en zag twee heeren, doch niet v. Galen, op de vraag van den heer Chabot wie hij was, antwoordde hij Klarenbeek en voegde er bij, dat hij aan v. Galen een groote chèque had ge geven, waarvoor ik Engelsche chèques zou krijgen, die hij nog ontvangen moest. De heer Chabot zei, dat hij v. Galen onmogelijk kon spreken en maar moest wachten in de spreek kamer. Van een café uit heeft getuige toen de Rot- terdamsche Bankvereeniging telefonisch mede gedeeld, dat men daar zijn chèque niet moest uitbetalen, alvorens hij persoonlijk daar was geweest, en ging toen terug naar de Handelmij. om de directie te vragen hoe de zaak in elkaar zat. Juist bij den ingang kwam hij v. Galen tegen, in gezelschap van mr. Kool en vroeg hem om de toegezegde 28.000 pond. Het antwoord was de cognossementen zijn niet in orde daardoor heb ik ze nog niet ontvangen, maar dat komt in orde. Hij vroeg daarop aan v. Galen zijn chèque terug, doch deze zei dat kan niet, er is beslag op gelegd. Z.i. moet mr. Kool dit ge hoord hebben. Deze zei maak maar niet zoo'n drukte, alles komt in orde. Het getuigenverhoor is daarna tegen hall- negen geschorst Lot Dinsdag a.s. 10 uur. De Ooslerhavenkadc. De laatste dagen is de Oosterhavenkade geheel van aanzien veranderd. Een groot deel van het daar opgestapelde rolhout is verdwenen en op het vrijgekomen terrein worden nu kolen gestort. De schepen, die de kolen aanbrengen, zijn lichters van 700 ton en, zijn wij wel ingelicht, dan zullen zij hier zoo lang kolen aanvoeren, dat het geheele terrein gevuld is. Later zullen de kolen met zeebooten weer worden weggehaald. De kolen worden, naar wij vernemen, hier voor Fransche rekening opgestapeld en komen uit het Roergebied. Waarschuwing. De commissaris van Politie van Velzen waar schuwt in het algemeen belang tegen het aan- koopen van Fortunabriefjes uitgegéven door de N.V. Handelsmaatschappij „Fortuna" te Velzen. G i s t e r m o rg. en half tien was de 36-jarige L. 't Hart, wonende Broersvest, in dienst bij de firma S. Vies, bezig met het ver sjouwen van ijzeren platen. Een dezer zware platen kantelde en viel tegen 't Hart zijn been, met het gevolg dat dit lichaamsdeel brak ook de werkman J. Groen uit Overschie, werd door de vallende plaat getroffen en liep daardoor lichte kneuzingen aan den rechtervoet op. Dr. Geerdes verleende de eerste hulp op zijn advies is 't, Hart naar het ziekenhuis vervoerd. gestelde voorwaarden zijn door het college overgenomen. Er wordt voor alle bussen als voorwaarde gesteld, dat zij minstens 20 zit plaatsen voor passagiers moeten hebben. Daar mee is het lichtere materiaal, zooals thans ge bezigd wordt en dat bij 14 passagiers reeds overbelast is, in de ban gedaan en bestemd om|te verdwijnen. In hoofdzaak heeft men de indeeling der lijnen er rekening mee gehouden, dat geen motorbusdienst geëxploiteerd wordt langs tram lijnen, zoodat practisch gesproken de meeste autobuslijnen uit de binnenstad zullen verdwij nen. Er worden in totaal 14 diensten ingesteld, 7 voor den rechter Maasoever en 7 voor den linker Maasoever. Zooveel mogelijk zal concurrentie langs eenzelfde route worden vermeden. Zoo krijgt men een dienst op Charlois, een op Feije- noord en slechts 2 op Tuindorp. Het rapport meldt niets omtrent de ar beidsvoorwaarden van het personeel der motor bussen. Dat wordt een onbillijkheid geacht tegen over de tram, die omtrent loonen en arbeidstijd van het personeel gebonden is aan vaste voor schriften. Indien het gemeentebestuur daarom trent geen nadere voorwaarden stelt, zullen raadsleden deze aangelegenheid in den Raad aan de orde stellen. Wangedrag. Gisternacht om twee uur hebben agenten in de Katerstraat een 33-jarig Rotterdammer aangehouden, die zich uitgegeven had voor rechercheur. De man bleek directeur te zijn van een particulier recherche bureau. Hij was aan het vechten geraakt met een anderen man. Bovendien bleek hij onder drankinvloed te verkeeren, en een gummistok bij zich te hebben. Het wapen is in beslag genomen. Gemengd Nieuws. Een „humane" behandeling. Over de ontvluchting van Briedé, een der directeuren van de Brusselsche Bank, uit de strafgevange nis te Bonn, deelt de „Tel." het volgende mede In den aanvang, toen Briedé en De Jong naar de strafgevangenis werden overgebracht, plaatste, men hen in afzonderlijke cellen. Het duurde echter niet lang of zij werdeh samen in één cel ondergebracht. De cel werd bovendien na eenigen tijd in een meer confortabel vertrek herschapen. Zoo werden er bijvoorbeeld twee bedden geplaatst, terwijl de. kribben er uit ver wijderd werden. Des te verder de tijd vorderde, des te aan genamer werd het verblijf in de gevangenis gemaakt. Het, tweetal kreeg een oppasser, wien het vergund was boodschappen in de stad te verrichten. Ongeveer een maand geleden werd zoowel Briedé als De Jong de z.g. bewegings vrijheid toegestaan. Deze strekt zich zelfs uit tot. in den tuin, die het gebouw omgeeft. Het is in elke gevangenis voorschrift dat de directeur de uitgaande brieven van zijn arres tanten naleest dezelfde censuur wordt- toe gepast op de ingekomen brieven. In Bonn was hiervan later geen sprake. In- en uitgaande correspondentie bleef gesloten en kwam in dien toestand in handen van de Brusselsche. Bank- directie. Tal van Amsterdamsche vrienden en zaken relaties werden tot de gevangenen toegelaLen. Zoo konden de broeder van Briedé, alsmede de procuratiehouder van de Brusselsche Bank vrij toegang tot de logeerkamer in de gevan genis krijgen. Hetzelfde was Het geval met de echtgenooten van het tweetal, die in een hotel aldaar haar intrek hadden genomen. Op 31 Augustus boden Briedé en De Jong ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin een fuifje aan hun lotgenooten aan, die het overigens niet zoo prettig hadden als de Hollanders. Er werd op ham, worst en gehakt getrac- teerd, terwijl ook voor de bewakers deze dag niet geheel onopgemerkt voorbijging. Er zijn in Bonn echter meer Hollanders en spoedig waren deze feiten hun bekend. Ook te Amsterdam werd door de vrienden van de beide arrestanten de loftrompet op uitbundige wijze gestoken over de humane wijze, waarop de Duitsche justitie in dezen den Hollanders te gemoet kwam. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde ter oore kwam van de justitie hier ter stede. Deze drong aan op een strengere controle over de beide gehangenen. Ongeveer tezelfder tijdwerd te Amsterdam het gerucht verspreid, dat- het tweetal binnenkort zou vluchten. Dit gerucht werd gistermiddag bewaarheid, toen Briedé plotseling spoorloos verdween. Verdacht wordt, dat ook De Jong op de vlucht zal slaan indien niet van hoogerhand door den Duitschen mi nister van Justitie wordt ingegrepen. Ook wat betreft de uitlevering schijnt iets niet in orde te zijn. De usantiele termijn die ongeveer zes weken duurt, is reeds lang ver streken en nog steeds worden te Bonn geen aanstalten gemaakt het tweetal hier heen te expedieeren. Zijn wij wel ingelicht, dan is van Holland- sche zijde het laatste woord in deze zaak nog niet gesproken en kunnen verdere officieele stappen verwacht worden. Demonstratie met een redding- vlot. Gistermiddag heeft in open zee buiten de pieren van Hoek van Holland een demon stratie plaats gehad met het Carley New Austin- reddingvlot. Dit vlot is vervaardigd uit koperen buizen met waterdichte tusschenschotten en bekleed met kurk en linnen. Dank zij deze constructie is het vlot onzink- baar en onbreekbaar indien een of meerdere gedeelten beschadigd mochten worden blijft er toch nog voldoende drij [vermogen over om aan het doel te beantwoorden. Nadat het vlot in zee was geworpen begaven zich een 7-tal „drenkelingen" te water. Vier gingen er van de stoomreddingboot „President van Heel" in zee en 3 van de Loodsboot 16. Daar allen echter aan den zelfden kant op het vlot kwamen, sloeg dit om, waarna de „dren kelingen" opnieuw in zee terecht kwamen. Bij een tweede proef hield het vlot zich échter beter. Dit vlot kan ingeval van nood, ongetwijfeld goede diensten bewijzen. Op de Loodsboot 16 werd de proef door ver schillende belangstellenden gadegeslagen o.w. de hoofd-inspecteur voor de Scheepvaart, de lieer Muller. Gistermiddag is een uitslaan- de brand uitgebroken in een dubbel huis aan het Spoorlaantje te Apeldoorn bewoond door J. A. Lazet en mej. E. Arink, die tijdens den brand afwezig was. De brand ontstond in het gedeelte door L. bewoond. Toen deze bezig was spek uit te braden sloeg de vlam in de pan. In een ommezien stond her vertrek in lichte laaie en de vlammen deelden zich ook mede aan de andere vertrekken en den zolder der dubbele woning, die geheel is uitgebrand. Geschutproeven. Op het strand te Scheveningen is een" aanvang gemaakt met de proeven met nieuw infanteriegeschut voor het Nederlandsche leger. Deze proeven zullen binnenkort worden bij gewoond door een officier van het Deynsohe leger. Boschbrand door mist gebluscht Een opmerkelijk bericht uit Los Angeles maakt melding van een boschbrand, die dagen lang in de nabijheid, woedde en zich voortdurend uit breidde, doch plotseling door een zwareri mist werd gebluscht, iets dat maar zeer zelden zal voorkomen. Toen de brand uitbrak, waren er geen tee kenen, dat er regen zou komen en had men evenmin water om het voortschrijden van den brand te bestrijden. Op onverklaarbare wijze kwam echter plot seling een enorme, grijze wolk over het woud hangen. Spoedig verdween de prikkelend scher pe geur van den rook van brandend sparre- en cederhout, en toen de mist tegen den namiddag opklaarde, zag m,en nog slechts enkele stam men smeulen. De verschroeide boomen dropen van water. De W e m b 1 e y - t e n t o o n t e 11 i n g. Naarverwacht wordt, zal deze week een of ficieele mededeeling over het al of niet voort zetten van de tentoonstelling van Wembley afkomen. De garantie-houders hopen, dat. de tentoonstelling het volgende jaar zal heropend worden. Wal betreft de verliezen van dit eerste jaar wordt medegedeeld, dat een eindcijfer thans nog niet 1e geven is daar men de laatste bin nenkomende onkosten-rekeningen pas tegen Februari verwacht. Volgens schattiag bedraagt het tekort on geveer een millioen pond sterling. V r ij g e 1 a t e n. Gistermiddag is Schulz de moordenaar van Erzbergen op last van den Hongaarschen minister van Justitie op vrije voeten gesteld. Voor zijn vrijlating verklaarde hij nog, in werkelijkheid Schulz te zijn. Tegen hem, zal, zooals gemeld, noch op grond van de Hongaarsche wet een proces worden begonnen noch zal hij worden geïnterneerd of uitgewezen. De Duitsche gezant, zal bij de regeering tegen deze vrijlating protesteeren. G a p r i r ustoö r d. Het blad „Paris Midi" zegt uit goede bron ge vernemen dat, Mussolini het eiland Capri aan den Volkenbond heeft aan geboden als rustoord voor intellectueele arbei ders. Jackie G o o g a n van wiens komst te Athene wij reeds bericht hebben, heeft tijdens zijn verblijf aldaar de voor dat doel uit Amerika meegebrachte giften uitgedeeld aan de kinderen van uit Klein-Azie naar Griekenland gevluchte Grieken en Armeniërs. Z a n n i. De Argentijnsche wereldvlieger Zan- ni arriveerde heden te Gagoshima in Japan. De Z. R. III. Het voor Amerika bestemde luchtschip heeft gister een proefvlucht gemaak van 2 uur die een bevredigend verloop had. Al leen bij het, begin deed zich een klein ongemak voor in de olieleiding van den achterstuurboord- motor. Het schijnt, dat het schip, dat morgen vertrekt de noordelijke route zal nemen over het Rijnland Noord-België, Nederland, Zuid-Engeland en vandaar naar New Foundland. Spoorbrug opgeblazen. Een spoor brug nabij Mamaliga (48 K.M. ten O. van Czer- nowitz, Boekowina) is door een dynamietbom in den nacht van 7 October opgeblazeif. De ont ploffing geschiedde juist op het oogenblik, dat een trein over de brug moest passeeren. Deze trein was echter een uur te laat, zoodat een catastrofe werd vermeden. De autoriteiten twijfelen er niet aan, dat de aanslag gepleegd is door bolsjewistische terroris ten. Maatregelen voor hun gevangenneming zijn genomen. De negerhut van oom T o m. In den Noord-Amerikaanschen staat Louisia na is een ernstige strijd ontbrand om de be roemde „Negerhut", het boek van Harriet Beecher Stowe, dat met zijn hoofdpersoon den negerslaaf, Oom Tom, een zeventigtal jaren de S.IJ.V. Gisteravond is de jaarvergadering van de Schied. IJsvereeniging gehouden in Maison v. d. Heijden. Der gewoonte getrouw was, on danks bekendmaking in verschillende couranten, de opkomst zeer gering. Er is bij de leden schijn baar alleen belangstelling als er ijs is. Notulen en jaarverslag werden door den secr. gelezen en goedgekeurd. Van het laatste zij medegedeeld dat het ledental iets is teruggeloopen n.l. tot 237 het kassaldo bedraagt 139.14 de 300 schuld van het vorige jaar is afgedaan terwijl de ver eeniging eigenaresse is geworden van garderobe, rijwielbergplaats, dus een goede vooruitgang Dat de vereeniging werk verschaft kan blijken uit het feit dat alleen aan arbeidsloon is betaald de som van 595.53. De boeken enz. van den penningmeester werden in orde bevonden en den heer Tuyl voor zijn uitstekend beheer dank gebracht. Het aantal dagen waarop de baan officieel geopend is geweest bedraagt 10, een getal het welk door verschillende groolere ijsclubs in onze provincie 'niet is bereikt. Naar aanleiding van den gehouden wedstrijd in het schoonrijden werd besloten lid te worden van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, daar de deelnemers anders zullen worden uitgesloten van deelname aan wedstrijden op banen die wel aangesloten zijn. Het bedrag der te betalen contributie voor dit lidmaatschap kan geen bezwaar zijn. De contributie wordt bepaald evenals vroeger op /2.50 terwijl kaarten voor gezinsleden aan de baan verkrijgbaar worden gesteld. De extra entree van 1 voor nieuwe leden wordt alleen betaald als de baan reeds geopend is. Voldoet men dus als nieuw lid zijn contributie vóór de opening (ook al is dit slechts I dag) dan vervalt deze entree. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Germenraad en Lomars werden bij accla matie herkozen. Voor een tent zal door een caféhouder-stad genoot worden gezorgd. De voorz. sloot de vergadering met een woord van dank aan de aanwezige leden en hij hoopt dat verschillende nieuwe leden de gelederen komen versterken. Het proces Slavenburg contra Scheurleer. Voor den rechter-commissaris mr. Rueb is gister in den Haag voortgezet het getuigen verhoor in zake de procedure tusschen Slaven burg en Co's bank en Scheurleer^ en Zonen's Bank. Als eerste getuige werd heden gehoord de heer Driebeek, die verklaarde, op zijn kantoor te Rotterdam opgebeld te zijn door den heer Milders, lid van de fa. A. Milders en Co., om in lichtingen over 2 schepen, de Arie Scheffer en de Libelle. Het bleek get., dat de Libelle in het geheel niet bestond. De volgende getuige was de heer M. Chabon, agent van de Nederlandsche Handelmaatschap pij- Daarna werd verhoord de heer Hosman, sous-chef bij de Ned. Handelmaatschappij, die verklaarde, dat 's morgens Scheurleer Gouda eiken dag opgaf welke ponden of francs chèques aan van Galen konden worden afgegeven en hoeveel van Géien zou komen storten. Als laatste getuige werd gehoord de heer Klarenbeek, procuratiehouder van het bijkantoor UIT ROTTERDAM. De RoUerdamsche motorbussen. Wij zijn thans in de gelegenheid eenige nadere bijzonderheden te geven over de voorwaarden, die het gemeentebestuur al stellen voor het motorbusverkeer. Het rapport der autobus- commissie is in het college behandeld. De daarin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2