DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Vrijdag 10 October 1824. Sm, 14070 «T A j.nrtfl.fiEr' rwh f 1.75. elke regel c BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. GrnCs-o'nfl^ 5» bij levenslang geheele invaliditeit809 bij verlies van een hand voet of oog1 bank S™"ed»m duim; i S0 bij verlies vaneen wijsvinfler; 115 bij verlies vaneiken anderen vlnger.De verzekering wordt gewa.rborgd door de Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, DE ENGELSCHE REGEERINGSCRISIS. MacDonald heeft gistermiddag in het Lagei- huis de ontbinding van het parlement aange kondigd, Hij zeide Ik betreur dat de houding, door de twee oppositiepartijen aangenomen, al- gemeene verkiezingen noodig maakt. Ik heb in verband hiermede een audiëntie gehad van Zijne Majesteit en hem die ontbinding gevraagd. Z.M. machtigt mij aan te kondigen dat hij in mijn ver zoek heeft toegestemd. Deze mededeeling werd door de arbeiders partij met luid gejuich begroet. De premier vervolgde dat de regeering de onaangenaamheden aan algemeene verkiezingen verbonden tot een minimum wenscht te beper ken en na zorgvuldige overweging der in aan merking komende data heeft de regeering uit gemaakt, dat het mogelijk zou zijn de algemeene verkiezingen te houden voor het begin der raads verkiezingen. Dientengevolge stelde hij voor de zitting van het Lagerhuis gistermiddag te sluiten, zoodat de termijn voor de verkiezingen aanstonds ingaat. Als de ontbinding dus heden wordt ge proclameerd wil dit zeggen dat de candidaat- stellingen op 18 Oct.. en de verkiezingen op den 29sten<«»zullen plaats hebben. Na deze mededeeling is de zitting van het Lagerhuis geschorst tot 6 uur, op welk tijd stip het Iloogerhuis gereed was met de Iersche grensregelingswet Te 6 uur kwam het Lagerhuis weer hijeen waarop de leden voorafgegaan door den Speaker den premier en Baldwin als leider der oppositie in optocht naar het Hoogerhuis gingSn om daal de koninklijke goedkeuring te hooren geven op de aangenomen wetten en het ontbindingsbe- sluit te hooren voorlezen. In de Koninklijke sluitingsrede werd een overzicht gegeven van 't werk der regeering. Sprekend over de algemeene instemming der Londensche conferentie omtrent doeltreffende maatregelen tot het in werking stellen van het Dawesplan, zegt de rede, dat dit gelukkig re sultaat is te danken aan de breede opvattingen en den geest van samenwerking waarin de be langhebbende mogendheden de verschillende moeilijke problemen hebben benaderd. Ik geloof zegt de koning, dat deze regeling grootelijks zal bijdragen tot het herstel van den internatio nalen handel, waarvan de materieele welvaart van dit land in zoo groote mate afhangt. Verder wordt gezegdde vijfde vergade ring van den Volkenbond te Genève heeft voorstellen geformuleerd ten opzichte van het vraagstuk van algemeene arbitrage en veiligheid en heeft zoodoende een belangrijken vooruit gang bewerkt op den weg tot vermindering dei- bewapening. Het resultaat der besprekingen is neergelegd in een protocol, dat zoo spoedig mo gelijk aan het parlementzal worden aangeboden en dat, naar alle hoop, zal leiden tot de eerste prac- tisclie maatregelen tot verlichting van den zwa- ren last der bewapening waaronder de naties zuchten. De hernieuwing der diplomatieke betrek kingen met den Bond van socialistische sovjet republieken en het sluiten van een tractaat met deze wordt eveneens aangestipt. De rede zegt dat dit tractaat ten doel heeft het herstel; dei- politieke en commercieele banden tusschen de beide landen als noodzakelijk element voor de algemeene pacificatie en het economische lier- stel van Europa. Wijdei s wordt betreurd dat de voorloopige besprekingen met den Egyptischen premier niet hebben geleid tot een bevredigend re sultaat. Bij gebreke van een overeenkomst zal de houding van Groot Britanië ten opzichte van Egypte thans worden geregeld volgens de politiek door Engeland aanvaard, toen heL protectoraat ophield te bestaan. De rede behandelt verder verschillende maat regelen van binnenlandsch bestuur door de re geering getroffen. Na het aanhooren dezer rede begaven de leden van het Lagerhuis zich terug naar hun eigen vergaderzaal alwaar de Speaker opnieuw een rede voorlas waarna het Huis formeel werd verdaagd. Reuter meldt nog Wanneer de stembus-uit slag van 29 October zich definitief tegen de regeering van MacDonald verklaart, kan deze afzien van verder bijeenroepen van het parle ment. Het is echter waarschijnlijker, dat de zelfde weg zal worden bewandeld welke Baldwin indertijd heeft gevolgd, n.l. de formeele neder laag van de regeering in het Lagerhuis bij het debat over het adres van antwoord op de rede des konings afwachten. Het nieuwe parlement komt 18 of 20 No vember bijeen, maar ten gevolge van de werk zaamheden van formeelen aard, zal het eigen lijk debat niet vóór het begin van December aanvangen. Het is interessant, op te merken, dat de Laboui-reeering sinds haar optreden in het Lagerhuis elf nederlagen heeft geleden. Intusschen heeft de koning gistermiddag een bespreking van twee uur gehad met den premier. Gisteravond had daarop een minister raad plaats. Na afloop daarvan werd mede gedeeld dat het kabinet niet zal aftreden. Het zal slechts heengaan, als het in het parlement ten val wordt gebracht. ren, door de Mooren zijn gevangen genomen in het Larachegebied. DE DIITSCHE KABINETSCRISIS. In een bespreking van den Rijkskanselier met de sociaal-democratische partijleiders, legden deze er gister nogmaals den 'nadruk op, dat de sociaal-democratische Rijksdagfractie bereid is haar goedkeuring te hechten aan de regeerings- verbreeding die de Rijkskanselier op grond van zijn program nastreeft. Zij stelden intusschen vast,dat de Duitsch-Nationalen besluiten namen in strijd met de oogmerken van den Rijkskan selier en dat zij daarom het plan van den Rijkskanselier als mislukt beschouwden. In de bespreking van' den Rijkskanselier met de gevolmachtigden der Duitsch-Nationalen heeft Marx het standpunt der sociaal-democra tische onderhandelaars medegedeeld.De Duitsch- Nationalen namen nota van den toestand, die daardoor is ontstaan. De Rijkskanselier deelde daarna mede, dat hij nu de onderhandelingen over de vorming eener regeering met medewerking der Duitsch- Nationalen en der sociaal-democraten als af- geloopen beschouwt en zich voor heden opnieuw met de partijen in verbinding zal stellen over den weg, die nu ingeslagen moet worden. In goed ingelichte kringen gelooft men niet dat het vooreerst zal komen tot een ontbin ding van den Rijksdag. Integendeel gelooft men dat het mogelijk zal zijn de crisis op te losseB, door de benoeming van eenige ambte naar-ministers die het vertrouwen der beide partijen bezitten. DE DUITSCIIE HERSTELLEENING. Het Amerikaansche aandeel in de Duitsche leening is thans bepaald op 110 millioen in plaats van oorspronkelijk op 100 millioen. Vol gens een door de bankiers uitgegeven mede deeling, wordt de overeenkomst betreffende de leening heden geteekend. Er zijn 400 banken bij betrokken waarvan 50 groote banken te New York. IIET INT. BUREAU VAN ARBEID. De Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau is gister bijeengeweest on der voorzitterschap van Arthur Fontaine, ver tegenwoordiger van de Fransche regeering. De zitting hield zich bezig met een overzicht van hetgeen het Bureau heeft verricht. Ten slotte sprak de Raad de hoop uit, dat de jong ste gebeurtenissen de ratificatie der conventie van Washington (8-urigen werkdag) zullen be vorderen. DE IERSCHE GRENS WET. De Iersche grensregelingswet is gister in derde lezing door het Hoogerhuis aangenomen, zoo- dat, het wetsontwerp derhalve thans door beide huizen van het parlement ongeamendeerd is aanvaard. DE TOESTAND IN IRAK. De „Daily Telegraph" meldt, dat de militaire toestand in Noord-Irak (het gebied van Mosoel, waaromtrent de bekende strijd heerscht tusschen Engeland en Turkije) een ernstiger wending heeft genomen, doordien de regeering van An gora niet heeft geantwoord op twee Britsche nota's en de mondelinge démarche van den Britschen diplomatieken vertegenwoordiger te Gonstantinopel. Turksche troepen, die de Mo- soel-grens hadden overschreden, zijn n.l. aldaar gebleven en nog aanzienlijk versterkt. En hier tegen waren juist de Britsche nota's gericht. Nieuwe botsingen zijn alleen voorkomen doordien de Engelsche-Iraksche strijdkrachten zoover zijn teruggenomen, dat er geen contact met de invallers is. RUSAND EN DE VOLKENBOND. In een artikel der „lswestia" wordtuiteenge- zetj dat de sovjet-unie van toetreding tot den volkenbond in zijn tegenwoordigen vorm afziet. Van een gelijktijdig toetreden van de sovjet unie en Duitschland tot den Volkenbond is geen sprake. ALLERLEI. Gandhi heeft gisteren zijn voorgenomen vasten van drie weken beëindigd. Hij is zeer zwak doch aanleiding tot bezorgdheid levert zijn toestand niet op. Zijn onderneming is in zoover succesvol geweest, dat hij er in geslaagd is, de aandacht t,e vestigen op den tusschen de bevolkings groepen van Britsch-Indië bestaanden haat. Men weet, dat hij zijn vrijwillige drieweeksche vastenperiode is begonnen, om door een voor beeld van onthouding en zelfinkeer bij te dragen tot, de door hem zoo gewensclite verzoening tusschen Mohammedanen en Hindoes. Uit Belgrado De Joegoslavische minister van Oorlog is afgetreden. Waarschijnlijk gaat nu 't geheele kabinet heen. Uit Berlijn. Eenige officieren, leden van de intergeallieerde controle-commissie, hebben bij de inspectie van een infanteriekazerne te Dresden 20 kanonnen van kal. 98 ontdekt, welke niet waren opgegeven. Uit Allahabad. Gistermorgen was het luer rustig, maar later op den dag is er in verschillende wijken van de stad opnieuw gevochten tusschen Hindoes en Mohammedanen, waarbij 4 perso nen werden gedood en 20 gewond. Uit Jeruzalem. De Hooge Commissaris voor Palestina, Sir Herbert Samuel, wiens man daat in Juni van het volgens jaar afloopt, is niet voornemens zich opnieuw voor dezen post beschikbaar te stellen. Uit Berlijn. Uit Triest wordt gemeld, dat over Boekarest plotseling de staat van beleg is afgekondigd, daar men een aanslag vreest op de Roemeensche officieele gebouwen. Het congres der Britsche Labour-partij is gister door MacDonald gesloten met een geest driftige opwekking tot den verkiezingsstrijd. terecht kwam. Ook de auto beliep averij. Onge veer op hetzelfde oogenblik reed, eveneens van de Bilt, komende, een auto tegen een andere groenentenwag^nDe as daarvan werd verzet en ook de auto beliep eenige schade. De chauf feur geraakte ten gevolge van de aanrijding hel stuur kwijt,, hield te veel naar links aan en reed toen tegen een boompje. Een juist pas- seerende-wielrijder kwam met zijn fiets tusschen den auto en het boompje, ten gevolge waarvan hijzelf een beenkneuzing kreeg en zijn rijwiel totaal werd vernield. De gewonde wielrijder is met een toevallig passeerenden auto naar zijn woning te Utrecht gebracht. Door dc locomotief gegrep en. De heer van B. te Maastricht, die met zijn auto op den weg van Grevenbicht naar Ob- bicht reed, werd op de kruising van tramlijn en weg door de tramlocomotief gegrepen, waar door de auto werd meegesleurd en totaal ver nield. t»e heer v. B. zat tusschen de brok stukken van zijn auto en de buffers van de lo comotief' bekneld. Met veel moeite werd hij bevrijd, en daar hij over pijn in rug, schouders en beenen klaagde, werd hij naar Maastricht vervoerd. Een pak papier op het hoofd. Op de papierfabriek van de firma van Gelder en Zonen te Renkum heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de fabriek waren eenige arbei ders zware pakken papier aan het laden. Door onoplettendheid van een der arbeiders schijnt een der pakken van een takel te zijn losged raaid,, met het noodlottig gevolg, dat een pak papier van 200 K.G. zwaarte op den arbeider v.d. P., wonende te Renkum, terecht kwam. Ernstig verminkt werd hij naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij is overleden. De ongelukkige laat een vrouw en één kind achter. DE OPSTAND IN HONDURAS. Uit Tegucigalpa (Honduras) wordt bericht, dat de generaal der opstandelingen, Ferrera, volkomen is verslagen door den provincialen gouverneur Costa. I)E BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens een bericht uit Moekden, heeft het leger van Tsjang Tso Lin Woensdagavond Sjan- haikwan bezet en het Tsjili-leger verslagen, dat in wanorde terugtrekt op Twinwangtau. Vele soldaten van 't, Tsjili-leger zijn overgeloopen naar het leger van Tsjang-Tso-Lin. Sjangaikwan ligt op ongeveer 280 K-M. hemelsbreedte van Peking aan de Golf van Tsjili aan den spoorweg naar de hoofdstad. Een draadloos bericht uit New-York zegt, dat, volgens een uit Tientsin ontvangen mededeeling, het oprukkende leger van Mandsjoerije ten Noor den van Sjanhaikwan den grooten muur heeft doorbroken. DE STRIJD IN MAROKKO. Het Spaansche offensief in Marokko is tot stilstand gebracht. De wegen van Ceuta naar Tanger en van Tanger en Tetoean naar Sjespoean zijn veilig. Over den toestand in het Larache-gebied, waar de Spaansche troepen enkele dagen ge leden een ernstige nederlaag leden, welke door het Directoire erkend is, zijn geen inlichtingen te verkrijgen. Er gaat een gerucht niet bevestigd, maar evenmin ontkend dat enkele honderden Spanjaarden, waaronder 18 officie- Gemengd Nieuws. Bedrog met z.g. a n t h r a c i e t. Hoe wel de Warenwet niet of althans nog met van toepassing is op brandstoffen, wijst de diiec- teur van den warenkeuringsdienst te Arnhem op de omvangrijke wijze waarop door gelegenheids- kooplui bedrog gepleegd wordt met brandstof- fen. Verscheidene Amsterdammers en ook el ders wonende personen zijn dezen zomer begon nen op groote schaal het publiek te bediiegen met brandstoffen, niet sleclits door een minder waardige soort, nl. vlamkolen, als anthraciet te verkoopen, maar bovendien door in plaats van de gebruikelijke mudden van 75 a 80 kilo zakken te leveren met slechts 50 kilo of nog geringei inhoud. Het geheele land wordt door hen „onveilig gemaakt. Scheepsladingen en wagons worden door hen naar bepaalde plaatsen gedirigeerd, en vandaai uit in een geheele streek „gedistribueerd Ze zijn reeds geweest in Arnhem, Doesburg, Doetichem, Barneveld, Renkum, Hengelo, den Bosch, Brielle, Hellevoetsluis en nog in talrijke andere plaatsjes. Wat zij leveren, dat zijn vlamnootjes, die we, eenigszins op antharaciet gelijken, maar die ca. 307 vluchtige stoffen bevatten, tegen anlhraciet slechts ca. 87. Het is.een zeer voordeelig zaakje voor tien, want het publiek betaalt meer dan hetdubbele van de waarde Groote brand. Gister is een groote brand uitgebroken bij de Hollandmijn te Bochum De vlammen vonden voedsel in de teerdistil- leerderij. De dikke rookwolken beletten den brandweer het gebouw dicht te naderen, zoodat men zich moest beperken tot het beschermen van de in de nabijheid gelegen woonhuizen. De fabriek brandde geheel uit. Het grootste gevaar was, dat ook de benzolfabriek in de nabijheid, vlam zou vatten. Tot. hedenavond wordt deze fabriek voortdurend onder water gehouden. De schade is aanzienlijk. De bagno's b 1 ij v e n. Herriot heeft gelijk bekend, de bagno's willen afschaffen. Men weet echter met de 600 dwangarbeiders en 200 gerelegeerdqn geen weg. In Frankrijk wil geen der departementen deze gasten hebben en om de gevangenissen geschikt te maken deze zwaie misdadigers te herbergen zulks zou millioenen kosten. In de commissie van financiën hebben juist de radicalen dan ook voorgesteld maar van die opheffing af te zien. De op de begrooting uitge trokken 600.000 francs voor de overbrenging der dwangarbeiders naar Frankrijk zijn dan ook geschrapt. Een dure, coiffure. Ie Denver (Ame rika) kwam een dame bij een coiffeur om zich polka-haar te laten knippen. Toen de bewèiking was afgeloopen, zag zij tot haar verontwaardi ging dat de haren te kort waren afgeknipt. Haar woede was zelfs zoo groot,dat zij den barbier een proces aandeed. De rechter veroordeelde den coiffeur tot een boete van 750 met Me opmerking: Dit is de hoogste straf welke ik u kan opleggen. Indien ik kon zou ik nog strenger ^vonnis vel len, omdat gij geprofiteerd .hebt van een dwaas heid, welke men mode noemt, om het schoonste sieraad van de vrouw haar haardos te vernietigen Spoorwegongeluk. He* aantal ge wonden bij het spoorwegongeluk te Santa Marghe rita is tot 30 gestegen. De oorzaak is nog niet bekend. Combinatie van ongelukken. Op den Rijksstraatweg te De Bilt reed oen automo biel, komende van de Bilt, tegen een groente wagen, bespannen met een paard. Het onc.ois werd onder den groenentenwagen uitgereaen, waarna de bestuurder met zijn paard in de sloot Zeldzaam. Het bedrijfsoverschot van de Indische Staatsspoor bedraagt over 1923 ruim zes millioen. Poincaré ontroostbaar. De „Ere Nouvelle'' vertelt, dat „Poincaré Zondag te Dieuze bij de onthulling vn een monument voor den schrijver About spreken zou. Hij ontving op een vraag of hij over Duitschland spreken mocht een weigerend antwoord. Het radicale blad beweert nu, dat Poincaré ontroostbaar is omdat de rede te Dieuze zijn eerste Zondagsrede is geweest, waarin hij Duitschland nu eens niet mocht aanvallen De bevolking van Italië. Vol gens de officieele statistiek bedroeg de bevol king van Italië op 1 Juli van dit jaar 41 millioen zielen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5