pguiLierofti. Het geslacht der Bnrgaas. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* 47sie Jaargang, Zaterdag 11 October 1924. B«. 14071 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad verten tien: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gekeele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog I 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Ruitenlandseh Nieuws, DE DUITS CHE REGEERINGSCRISIS. De Duitsche rijkskanselier had gister met de leiders der drie coalitie-p'artijen een bespreking over den politieleen toestand. Fehrenbach, een van de leiders van het centrum, verklaarde dat het aanblijven van het Kabinet de beste oplossing zou zijn, daar een regeeringscrisis op grond van buitenlandsch- politieke overwegingen ongewenscht is. Ook Stegerwald, een andere centrum-leider, sprak zich voor aanblijven van het kabinet uit. Door de demoeraten werd verklaard, dat ook zij de meening zijn toegedaan, dat er geen aanleiding voor een regeeringscrisis is. In ieder geval echter wenschen zij geen coalitie met de Duitsch-nationalen. Dit beteekent dus, dat de vorming van een rechtsch bloc als uitgesloten schijnt te kunnen worden beschouwd. Scholz van de Duitsche Volkspartij|[sprak zich echter voor een rechtsch bloc uit, en ver zocht den rijkskanselier in onderhandeling te treden met de Duitsch-nationalen. Marx ver klaarde daarop dat hij nogmaals de Duitsch- nationalen bij zich zou ontbieden. Deze conferentie vond in den namiddag plaats. De Duitsch-nationalen gaven te kennen, dat zij de richtlijnen van den rijkskanselier als grondslag voor verdere besprekingen aanvaard den, In verband hiermede zou dus opnieuw het denkbeeld van een volksgemeenschap naar voren zijn gekomen, doch hierop zou men even wel niet weer terugkomen, daar dan opnieuw het vragen- en antwoordenspelletje zou beginnen. Later op den dag ontving de rijkskanselier de leiders der drie coalitiepartijen wederom om hun het besluit der Duitsch-nationalen mede te deelen. Daarna vergaderden de fracties van de de mocraten en het centrum. De democraten keurden de houding van hun vertegenwoordigers goed. De vergadering van de centrumfractfe duurde tot in den avond voort. Er namen daaraan slechts 35 afgevaardigden deel daar een groot deel der afgevaardigden tegenwoordig moest zijn op het christelijk vakvereenigingscongres te Keulen. In verband met het kleine aantal deelnemers werd besloten, de zitting tot Dinsdag te verdagen. De andere partijen en ook de rijks kanselier verklaarden met deze verdaging ge noegen te nemen. Definitieve besluiten over het Verder verloop der regeeringsvorming kunnen dus eerst de volgende week worden verwacht. In parlementaire kringen rekent men er op, dat de Rijksdag eerst op 21 October zal bijeen komen. DE DUITSCHE HERSTELLEEMNG. Uit New York wordt gemeld, dat een bij de Duitsche leening betrokken bankier heeft ver klaard, dat de duur der leening 25 jaar zal zijn, voorts zal de rente 7 bedragen, terwijl de koers van uitgifte 92 hoog zal zijn. DE STAKING IN DE BORINAGE. Ingevolge de besprekingen, die bij minister Theunis hebben plaats gehad, is gistermorgen de nationale gemengde mijnconmissie bijeenge komen om te beraadslagen over de staking in 56 Nu, een gast meer of minder werd op het kasteel niet geteld, waar men zich erop voor bereidde het Kerstfeest met veel luister te vieren volgens Engelsch gebruik. Tevens zou dan de verloving van Jessy en het huwelijk van Malcolm gevierd worden, want lady Ro- selyne was nog niet officieel aan de familie voor gesteld. Er werden dus op Blackhorn reusachtige toebereidselen gemaakt om een vroolijk Kerst feest te vieren. De natuur werkte ook mede, want daags voor Kerstmis was in den vroegen morgen alles met een dikke laag sneeuwbedekt. Men zou dus een „witte" Kerstmis hebben. Op dezen gedenkwaardigen morgen bleek het echter, dat er twee doozen ontbraken om het geluk van lady Roselyne volkomen te maken. Malcolm bood aan deze zelf te Borough te gaan halen, voor welke beleefdheid Rosey hem niet alleen beloonde maar ook Monica verzocht om mee te gaan. Deze had nog eenige Kerstgeschenken te koopen en stemde dus toe. De drie reizigers vertrokken per arreslede, wat de geestdrift van lady Roselyne ten top Voerde, en toen zij uit de stad terugkeerdenwaar de Borinage. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door den minister van Nijverheid en Arbeid, die de leden der commissie aanmaande, opnieuw te zoeken naar een oplossing, die een einde kan maken aan het conflict. Dé president der mijneigenaarsvereeni- ging verklaarde, dat hij bereid was, in een geest van verzoening te antwoorden op het verlangen der regeering naar vergrooting der reeds door de patroons gedane concessies. Na onderzoek van de nieuwe voorstellen, die haar waren voorgelegd, is de commissie een jarig van oordeel geweest, dat er aanleiding was, ze te accepteeren. De vermindering der hooge salarissen zal nu 8 in .plaats 10 zijn, die der lage loo- nen 3%, in plaats 5%. De commissie zal er bij de mijnwerkers op aandringen, zoo spoe dig mogelijk het werk te hervatten. De loonen zullen in het vervolg niet worden verlaagd, zonder dat de paritaire commissie geraadpleegd wordt. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. In Engeland wordt in alle politieke hoofd kwartieren onder hoogspanning gewerkt aan de Voorbereiding van de verk iezingscampagne Deze zal slechts 19 dagen duren, waarschijnlijk de kortste tijd, die ooit voor een campagne beschikbaar is geweest. De grootste belangstelling van het publiek ging gister uit naar Downing Street, waar het kabinet 's ochtends, om 10 uur voltallig bijeen kwam en een conferentie van 40 minuten hield ter bespreking van het verkiezingsmanifest der Labour Party, dat waarschijnlijk hedenochtend zal worden gepubliceerd. MacDonald zal Maandag een verkiezings- tournée beginnen en Van Glasgow per auto dooi de voornaamste industrieele* centra naar het zuiden trekken. Onderweg zal hij in vele plaatsen Van zijn auto uit redevoeringen houden. De andere partijen maken niet minder haast. Ret liberale program zal heden verschijnen en Maandagavond wordt de liberale campagne geopend met een rede van Sir Alfred Mond in, een der voorsteden van Londen. Dinsdag wordt5 een groote meeting in Queens Hall (Londen) gehouden, waar-Asquith, Lloyd George en sir John Simon zullen spreken. Daarna zullen As quith en Lloy George den verkiezingsveldtocht door het heele land in stormtempo beginnen. Asquith zal Schotland en Noord-Wales voor zijn rekening nemen, Lloyd George Engeland en Zuid-Wales. Vaste plannen Voor de routes zijn nog niet opgemaakt. Veel zal hierbij door de omstandigheden worden beslist. Ook de conservatieve leiders hielden gister krijgsraad doch de plannen voor hun campagne zijn nog niet bekend. De regeering zal de Verkiezingen ingaan voornamelijk met een beroep op de resultaten, welke zij in haar korte zittingsperiode heeft behaald. In het manifest zal worden aange voerd het vele werk, door de regeering verricht voor het herstel Van Europa en voor het even wicht en den vrede in de internationale ver houdingen. Verder zal ook het Russische verdrag ver dedigd worden als middel tot bevordering van den wereldvrede en als stap tot bestrijding Van de werkloosheid. De begrooling van Snowden, waarbij veel indirecte belastingen werden verminderd of afgeschaft en de werkloosheidsuitkceringen even als de ouderdoms- en ziektepensioenen werden verhoogd, zal eveneens als verkiezingsleuze dienen en verder het voorgestelde weduwen- pensioen en de maatregelen tot oplossing van het woningvraagstuk. De intrekking van de Vervolging van den communistische® redacteur blijft buiten het program evenals de kapitaalheffing, en de vermindering van de staatsschuld, welke beide laatste kwesties thans door speciale commissies worden onderzocht en daarom niet die plaats kunnen innemen, welke hieraan bij de vorige verkiezing werd gegeven. DE TOESTAND IN IRAK. Omtrent den gespannen toestand in Noord- Irak wordt te Londen nog gezegd De zaak betreft niet alleen Engeland maar evenzeer de Volkenbond, daar de landstreek in kwestie door Engeland onder volkenbonds mandaat wordt bezet gehouden, terwijl de Vol kenbond ook heeft bepaald dat het grensgeschil onderworpen zal worden aan een commissie die hij benoemd heeft om den toestand tcr plaatse te onderzoeken. ALLERLEI. Uit Parijs De Parijsche liga tot religieuse verdediging heeft aan alle senaats- en kamer commissies een petitionnement gericht tot het verkrijgen van de intrekking der wet op de congregaties van 1901. Uit Boedapest In een bijeenkomst van de regeering,spartijen heeft graaf Bethlen, de premier, verklaard, dat hij, als zich een splitsing in de partijen zou voordoen, hij niet langer de regeeringsv erantwoordelijkheid zou wenschen te dragen. Uit Berlijn Volgens een telegram uit Boekarest heeft de Roemeensche regeering het voornemen bij den Volkenbond stappen te doen in verband met de tegen Roemenië ge richte agressieve bedoelingen der Sovjet-re geering. Volgens een bericht uit Parijs heeft de Fransche regeering besloten de lichting 1923 reeds in het begin van November naar huis te zenden, zulks met het oog op de algemeene politieke ontspanning in Europa. Uit Londen Ex-koning Hussein, die, zooals men weet, in verband met het offensief der YVahabieten tegen Mekka, afstand van den troon heeft gedaan, is uit Mekka vertrokken en te Jeddah oongekomen. Zijn bestemming is onbekend. Uit, Boekarest. Het Roemeensche Telegraaf- agentschap meldt De Duitsche leveringen in natura op rekening van de schadeloosstelling, welke waren gestaakt, zullen thans ten gevolge van de invoering van het Dawes-plan worden voortgezet. Voor de Maanden September en October zal Roemenië voor een bedrag van 1.2 millioen goudmark aan spoorwegmateriaal ont vangen. Uit Dortmund. De overdracht van de spoorwegen der Fransche regie in de zone Dusseldorp-Horde aan de Duitsche spoorwegen zal naar bekend in den nacht van 19 October plaats hebben. Uit betrouwbare bron wordt nog gemeld, dat de bezettingstroepen deze .zone reeds 20 October zullen ontruimen. Officieel is dit echter nog niet bevestigd Uit Athene. Volgens een bericht uit Saloniki zijn tegen den Hoogen commissaris van den Volkenbond voor de vluchtelingenlecning, baron Von Kaufmann, door zijn kassier ernstige be schuldigingen gewit, waarvan echter de officieele bevestiging ontbreekt. De commissaris zou, vol gens den kassier, groote bedragen hebben ver duisterd. Op zijn beurt beschuldigt de Hooge Commis saris den kassier ervan, aan de Italiaanschen consul belangrijke vertrouwelijke documenten te hebben verkocht. De kassier is op aanwijzing van den heer Kaufman aangehouden. Ui't Rangoon. Zeven Boedhistische pries ters zijn hier gearresteerd in verband met. een moordaanslag op een Amerikaanscli echt paar, prof. en mevr. Gleason. De beide slacbt- ofers, zijn ernstig gewond, maar aan de beter- - hand. Ex-koning Hoessein van den Hedsjaz, die zooals gemeld, uit Mekka te Djeddah was aangenomen, heeft het plan zich naarvBagdad in te schepen. Uit München. De Beiersche ministerraad heeft besloten den vroegeren Beierschen staats- oommissaris Von Kahr tot president van het „Vcrwaltungsgericlitshof" te benoemen. De krijgsraad te Brussel heeft Donderdag den 31-jarigen deserteur Henri Descorncz bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was beschul digd van hoogverraad. De Commissie van Herstel heeft, na Lcverve den commissaris voor de Spoorwegen, en Young den ajgemeenen betalingsagent gehoord te hebben, de voorwaarden goedgekeurd voor de lecning van 800 millioen mark goud. De. commissie besloot 13 dezer de tweede vaststelling inzake de uitvoering van het proto col van Londen te laten geschieden. Voorts benoemde zij de leden van de commissie van overdracht, voorzien in hot verslag van de deskundigen, en wees zij Perkins aan als Ameri kaanscli burger, die zoo noodig deel van de Com missie van Herstel zal uitmaken. StalenGeneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 10 October. Bij den aanvang der vergadering wordt aan den heer van der Voort van Zijp verlof verleend tot het houden van interpellatie over het niet uitvoeren van havenwerken te Vlissingcn. Zij zal op een- nader te bepalen dag worden ge houden. Bij de voortzetting van de behandeling van het crediet der Handelskamer repliceeren de heeren Staalman (V. 13.) en Michelsen (R. K.). De heer de Groot (V. B.) sluit zich aan bij den heer Staalman. Minister C o 1 ij n wijst er' nogmaals op, dat het crediet indertijd verleend is op wensch van regeering en Kamer beide. De regecring heeft nooit pressie op de Handelskamer uitgeoefend om beneden de kostprijzen te verkoopen. zij zoo dartel en uitgelaten was, dat zij in de sneeuw wilde loopen, sneeuwballen gooien enz. Het kostte moeite haar aan dat vermaak te onttrekken en weer in de slede te doen plaats nemen. Toen de tocht hervat werd was de jonge lady vermoeid en tegen Monica aangeleund sluimerde zij zacht in. Eenigen tijd daarna voelde Monica eensklaps dat de paarden met een schok stilstonden, alsof zij bij den teu gel gegrepen waren. En toen zij het hoofd op hief zag zij werkelijk een grooten boerenkerel, die met een enkele hand de equipage tot staan gebracht had. In de andere hand droeg zij een grooten, zwaren stok waarmede hij door de lucht zwaaide. Een vurig lidteeken ontsierde zijn gelaat, dat er bovendien zeer woest uitzag. Hij sprak tot Malcolm „Gij hebt, mij onlangs geslagen, gij, uw vader of een van uw,broeders. met uw zweep, opdat ik uw zou laten pas- seeren. Gij waart te paard en ik héb mij niet kunnen verdedigen. Gij waart het, uw vader „Of een mijner broeders, zooals gij zegt, het doet er weinig toe", zei Malcolm op verachtelijken toon, „En nu, pak je weg", hernam hij, terwijl hij de lichte zweep ophief, die zijn eenig wapen was. „Ben jij een kerel Zie je niet dat ik dames bij mij* heb „Dames, dames,. bromde de kerel. „En ik, had ik ook niet een vrouw bij mij Hij hief woedend den stok op. doch liet hem niet neervallen. Op het oogenhlik, dat bij slaan zou, werd hij als versteend door een onverwachten groet, hem door een heldere vroolijke stem toegeroepen „Vroolijk Kerstfeest En Roselyne wikkeldte zich ten deele los uit het bont, waarin zij verscholen zat en her haalde triomfantelijk „Vroolijk Kerstfeest Vervolgens koek zij den man wat beter aan, die er zoo verslagen bij stond alsof hij zijn eigen stok op zijn hqofd gekregen had. „Ik ken u," sprak zij. „Gij zijt Conan die zulk een aardig dochtertje hebt. Je moet niet v'oor onze slede gaan staan," ging zij voort op een toon van moederlijk gezag. „Gij ziet er uit of ge boos zijt of verdriet hebt. Hebben thuis je vrouw en kinderen het koud „Ja, mylade, zij lijden kou en honger." „En gij?" „O ik1" Hij streek met de hand over het voorhoofd, opende den mond, doch zweeg en liet den teugel los. „Ik zal u wat geven om Kerstmis te vieren. O Malcolm, alsjeblieft de kleine vreemde doos, waarin allerlei levensmiddelen zijn. En Monica, dat pak slaals en jurken. En een beetje geld ook, Malcolm, dat hij een vette gans kan koopen. En Malcolm gaf do doos en gaf ook geld genoeg om tien ganzen te koopen. Zij gaf hem nog haar reisdeken voor zijn dochtertje en vroeg Malcolm den man de huishuur kwijt te schelden, wat hij alles gewillig deed. (Het fortuin van lady Roselyne moet wel zeer aanzienlijk geweest zijn). Ook moest Malcolm den man nog zijn bru taal optreden vergeven en toen Was hetVrooi lijk KerstfeestGod zegene u lady Rosey De paarden trokken aan en de slede vertrok en Conan bleef met den mond open op den weg staan, verbaasd over zich zelf, dat hij de lady een vroolijk Kerstfeest en Gods zegen had toege- wenscht. Monica, die niet aan den maaltijd had deel genomen, zat in haar salon te lezen, toen sir Bear en de heerMornu, de agent van de greeering, verlof vroegen binnen te komen. Zij maakte plaats voor hen, ontevreden dat zij Jean nog kwamen hinderen, die juist deze dagen weer zeer rustig was. Sir Bear echter sprak „Het is met u, lady Monica, dat wij zaken hebben. Mijnheer Mor- nu wenscht u te spreken „Mij," vroeg zij met een vage vrees en be kommering. „Het is maar een inlichting, die u ons niet weigeren zult," sprak Mornu beleefd. „Ik heb eindelijk het stuk ontvangen, dat ik u moet ter hand stellen." (Wordt, vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ROmi'S „STER-PFFIE" A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1