Het geslacht der Burgaus. DE PHOENIX DAGBLAD VOOR SGHtEDAM Verven en Stoomen, FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 14 October 1924, Sla. 14073 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentién: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Yerz. bank Schiedam Bnitenlandseh Nieuws. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Mac.Donald heeft gisteravond in een rede te Glasgow o.a. gezegd Iedere regeering beoordeel de politieke vervolgingen steeds naar de uit werking er van op de nationale belangen. Ik daag onze tegenstanders uit liet tegendeel te bewijzen. Ons werd echter het gebruikmaken van die gewoonte niet veroorloofd men maakt ons er veeleer een verwijt van. Ik stel echter het volmaakste vertrouwen in mijn Attorney-General en hij stelt dat we- derkeerig in mij, zoodat hij zich niemendal aantrok van de tot hem gerichte beschuldi gingen. De lieele affaire was opgezet om ons ten val te brengen. De beide oppositie-partijen vreesden de La- bour-regeering omdat zij niet stilzat en daardoor het vertrouwen der natie won. Daardoor sloeg den beiden ouden partijen de schrik om het hart. Bij ons optreden als regeering vonden wij een warwinkel daarin brachten wij verandering en dat konden onze tegenstanders niet verkroppen. Zij dachten aanvankelijk dat wij, als zij ons een tijdje vrij spel lieten, onszelf wel de strop om den hals zouden halen. Maar daarin hebben zij zich deerlijk vergist. Nu zegt men, dat deze verklaring overbodig was men had ons liever nog een maand aan het bewind gezien om ons dan over het Rus sisch verdrag te laten struikelen. Onder die omstandigheden konden wij de regeering niet voortzetten. Ik en de geheele regeering, zei MacDonald, wenschten de verkiezingen evenmin als liet land ze wenschte. Zij zijn ons echter opge drongen door het vereenigd optreden van twee partijen, die elkander vroeger vijandig ge zind waren als God en Satan. De Labourre- geering maaide hun het gras voor de voeten weg, de Labour-regeering die meer en meer het publieke vertrouwen heeft gewonnen. De oppositie tegen het Russisch verdrag was evenzeer gezocht. Het is niet waar, dat het geld der vqorgestelde leening in handen van de Sovjet-regeering zou komen. De bedoeling was alleen een regeeringsgarantie te verleenen voor een crediet dat voor 2/3 hier te lande zou worden aangewend voor het aanschaffen van landbouwwerktuigen en andere machies. DE BELGISCHE KATHOLIEKEN EN DE VOLKENBOND. Het Katholiek Verbond van België hield gisteren een belangrijke algemeene vergadering en behandelde uitvoerig het programma in zake de binnenlandsche en buitenlandsche politiek. Betreffende laatstgenoemd punt ver klaarde de voorzitter, dat paus Pius XI den haat tusschen de volkeren ontwapenen en vrede bevorderen wil en dat daarom de Belgische Katholieke partij vraagt, dat in den Volkenbond een plaats aan den H. Stoel wordt voorbehou den. De partij volgt verder met de meeste be langstelling het werk van den Volkenbond met het oog op de vermindering der bewapening, onderlinge hulp en toepassen van sancties in geval van een aanval. DUITSCHLAND EN HET DAWES-PLAN. De C. v. H. is in haar zitting Van gistermorgen overgegaan tot de tweede officieele constateering Van Duitschlands vóorloopig in vervulling bren- 58 Basile bracht de bevredigende belofte aan de rebellen, die met een vastbesloten uitdrukking op het gelaat wachtten en zich nu naar de plaats wendden, waar, zooals men hun gezegd had, de arme lord Jean zou verschijnen. Jean liet zich zonder tegenstand leiden. Hij trad de hal binnen voor de eerste maal sedert sedert wanneer, ja, dat zou sir Bear kunnen zeggen, die over dezen datum zulke juiste ge gevens had. Men bracht hem op het balcon. Hij zag noch hoorde de boeren, die hem uit de verte toe juichten. Hij beschouwde de zee, waar zich de baai van Burgau bevond. De boeren, die plot seling bekoeld en ontnuchterd waren, beschouw den in stilte deze hooge gestalte, die zich zelfs niet tot hen overboog. Na nog eenige vivats verwijderden zij zich in wanorde. Lord Jean keerde zich weer naar het inwen dige van het vertrek. Door een open deur zag men het salon geheel verlicht, waar de leden der familie waren en eenige genoodigden, die den avond op het\kasteel zouden doorbrengen. Het was naar deze zijde dat hij zich wendde. Men wilde hem doen begrijpen, dat hij zich in de richting vergiste, maar de heer Mornu zei met een mengeling van onverschilligheid gen der eischen van 't Dawes-plan, zooals voor zien in het pact van Londen. Voorts heeft de C. v. H. verschillende besluiten genomen met het oog op de leening van 800 mil- lioen goudmark. DE MOSOEL-KWESTIE. Het is waarschijnlijk, dat een nadere nota door de Britsche regeering gericht zal worden tot Turkije, naar aanleiding van het Turksche antwoord op de Britsche vertoogen met. betrek king tot den inval van Turksche troepen in het grondgebied van Irak,welke hierdoor zooveel inbreuk maakten op Turkije's belofte aan den Volkenbond als op den status quo, gelijk neerge legd in het Verdrag van Lausanne. Behalve, zoo als gemeld talrijke onnauwkeurigheden en ver schillende blijkbaar verzoenend bedoelde pas sages, bevatte de Turksche nota de bewering, dat deze troepen, welke het grondgebied had den geschonken, waren en worden terugge trokken en men acht het bijna wenschelijk, stappen te ondernemen, ten einde na te gaan in hoeverre deze bewering juist is. DE STRIJD IN MAROKKO. Alle verkeer tusschen Tanger en Tetoean werd gister onderbroken door een nieuw ge vecht op den hoofdweg binden de Spaansche zone. De Mooren van Jibal, die Boeharratz veroverden, ontwapenden het Spaansche garni zoen van die stad, ongeveer 400 man, en lieten hen daarna naar Tetoean vertrekken. DE STRIJD OM MEKKA. De Wahabieten moeten geweigerd hebben met de gedelegeerden van koning Ali te onderhande len en van plan zijn verder naar Mekka op te rukken. Koning Ali en zijn regeering trekken zich terug op Bahra (halverwege Mekka-Djeddah DE BUpGEROORLOG IN CHINA. Een perstelegram meldt, dat de troepen van Foekien en Kiangsoe in goede orde optrekken en niets anders hebben te doen, dan het turugtrek- kende leger op den voet te volgen. Men verwacht, dat Sjanghai nog hedenavond zal worden inge nomen. Uit New York wordt gemeld, datvolgensaldaar ontvangen berichten,de troepen, die Sjanghai bezet hielden, zich hebben overgegeven. De strijd tusschen Tsjekiang en Kiangsoe is volkomen opgehouden. Er zijn thans onder handelingen geopend over het verkrijgen van de controle en het bestuur van de Chineesche wijk van Sjanghai. De Chineesche notabelen wenschen, dat de Kiangsoe-troepen in hun tegen woordige stellingen blijven. ALLERLEI. Uit Peking Een ernstige poging is gedaan den trein, waarmede generaal Woe Pei Foe reisde, nabij Tientsin, in de lucht te doen vliegen. Twee bommen met groote explosieve kracht waren op de rails gelegd. Zij konden evenwel worden Verwijderd voor dat de trein passeerde. In verband met den mislukten bomaanslag op den trein van Woe Pei Foe, zijn twee Rus sische spoorwegarbeiders gearresteerd. Uit Rome Behalve de verloving van den Italiaanschen kroonprins met Prinses Marie José van België, wordt ook de verloving aan gekondigd van den hertog Van Brabant, den kroonprins van België en prinses Mafalda van Italië. Uit Londen De Valera deelt mede, dat de Sinn Feiners candidaten zullen stellen in tien Ulster-districten, die bij de verkiezingen dertien leden naar liet rijksparlement zenden. Uit Berlijn. Gister heeft de politie in het Noorden van Berlijn een geheime wapenberg plaats ontdekt. Er werden veel revolvers, muni tie, handgranaten en bommen in beslag genomen. Volgens de bladen betreft het hier een communis tisch wapendepot. De vroegere rijkskanselier Wii'th (Centrum) heeft zich openlijk en scherp tegen vorming van een burgerlijk bloc uitgesproken en op een algemeene buitenlandsche politie van gematigd heid aangedrongen. Uit Berlijn De rijkspresident heeft mi nister Oeser op zijn verzoek, wegens zijn be noeming tot directeur -generaal van de Duitsche rijksbank, ontslag verleend als minister van verweerswezen. Staatssecretaris Krohne zal voor- loopig het departement beheeren. Uit Berlijn Daar met de goedkeuring van de Duitsche leening het voornaamste punt van het rapport Dawes vervuld is heeft de rijksregeering alle wetten, waartoe in verband daarmee door den Rijksdag is besloten in werking gesteld. Binnenland. Internationale samenwerking. Zaterdag 18 October wordt, naar men weet, le Boulogne Sur Mer een congres gehouden tot stichting van een internationele organisatie van radicale en daarmee gelijk te stellen partijen en tot verkiezing van een bestuur. De Vrijz.-Dem. Bond vaardigt naar dit congres al' de heeren Th. M. Ketelaar en mr. P. J. Oud, leden van de Tweede Kamer, en prof. mr. D. van Embden en mr. M. Slingenberg, leden van de Eerste Kamer. De heer Ketelaar, lid van het voorloopig bestuur, is reeds naar Pa rijs vertrokken, ter voorbereiding van het congres. Actie postpersoneel. Naar aanleiding van de geruchten, dat de Minister van Waterstaat dezer dagen aan een deputatie uit het Postpersoneel, ter gelegenheid van een der verleende audiënties, zou verklaard hebben dat hij in den Ministerraad ter tafel zou brengen een voorstel, strekkende om tegemoet te komen aan het personeel, verneemt het Corr. Bur. ter bevoegder plaatse dat hier van misver stand aan de zijde der deputatie sprake moet zijn. De minister heeft deze toezegging niet gedaan. Wijziging Pensioenwet 1922. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend In de Nota betreffende den toestand van 's Lands financiën ten geleide van de Staats- begrooting voor 1924 vestigde de Regeering er de aandacht op dat in de i'inancieele conse- V Telef. 15. en medelijden „Laat hem begaan, hij zal het spoedig moe zijn." Jean trad binnen zonder iemand op te mer- Ken, zonder zelfs Monica te herkennen, die in een prachtig toilet voor hem stond. Dit toilet droeg zij ter eere van het feest, evenals al de andere familieleden in hun schoonste kleederen uitgedost waren. Lady Monica zou slechts even in het salon komen, doch de tegenwoordigheid van haar echtgenoot hield haar nu terug. Men had ook lord Jean in staatsiegewaad gekleed. Zijn lange jas en schitterend wit linnen kleedden hern uitstekend. Een oogenblik bevond hij zich te midden zijner vier neven. Zijn blond hoofd en edele gestalte Verhieven zich majestueus boven de kleine nietige gestalten van deze halve wilden. Men deed Jean op de eereplaats {ritten en zijn vrouw bleef bij hem zij was ongerust en lette voortdurend scherp op. Hij toonde volstrekt geen verwondering dat hij zich in een vreemd vertrek bevond, het licht verblindde hem niet, noch de tegenwoordigheid van de dames in groot toilethij zag noch de eene, noch de andere. En Monica zei bij zich zelf hoe onzinnig de zwakke hoop was, die zij een oogenblik gekoesterd had. Jessica en de jonge dames Clenman schit terden allen in wolken van mousseline, doch de heldin van het feest was lady Roselyne, die door haar diamanten met de candelabres in schittering wedijverde. Als Monica haar zoo zag voorbijgaan, drong zich telkens weer de gedachte bij haar op, dat zij haar gekend moest hebben vóór haar huwelijk met Malcolm, doch als Roselyne dan weer lachte, was die gedachte weer verdwenen. Lady Roselyne beschouwde de grootste der candelabres met zulk een gespannen aandacht, dat zij blijkbaar iets daartegen in den zin had en dit bleek ook spoedig. Zij rolde een fauteuil er vlak onder, stapte op de zitting en daarna op de leuning van den stoel, nam e«fn lint, bond een voorwerp van geheimzinnigen vorm aan de lichtkroon en sprong weer op den grond met een gezwindheid en een ondeugenden blik in de oogen dat niemand van het gezelschap zou gezegd hebben dat het lady Roselyne was, die dit kunststuk had uitgevoerd. Men zag aan de kroon aan een wit lint een groene misteltak heen en weer slingeren, die ieder hier in het gezelschap het recht gaf een dame die er onder door liep de hand of de wang te kussen. De herinnering aan dit oud gebruik wekte spoedig een mysterieuse vroolijkheid. Wijl het moeilijk is in den loop van zulk een avond steeds te vermijden onder die kroon door te loopen, had menigeen dan ook gewoonlijk den cijns te betalen, en alle dames kregen hun beurt. Monica, die bij Jean zat, volgde met ver strooiden blik de beweging rondom haar. Zij bleef ernstig een weinig hoog zelfs aan de zijde van den zieke, dien zij bewaakte. Zij gevoelde zich onweerstaanbaar tot hem aangetrokken, die zoo eenzaam en verlaten was onder deze vroolijke menigte. Zooals echter de heer Mornu quenties van de nieuwe Pensioenwet bezwaarlijk kan worden berust. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat de jaarlijksche bijdragen, die in het Pensioenfonds worden gestort niet be rekend zijn voor de risico, zooals die door de nieuwe Pensioenwet zijn bepaald, zoodat hand having van den tegonwoordigen toestand op groote tekorten van het l'onds moet uitloopcn. In "vie toelichting tot de artikelen wordt o.m. gezegd, dat art. 3 der Pensioenwet vasten en tijdelijk en dienst op één lijn stelt. Dit systeem voldoet niet. Het schijnt, naar het der Regeering voorkomt, aanbeveling te verdienen, te dezen opzichte het stelsel der Pensioenwet te verlaten De onderscheiding tusschen tijdelijken en lossen dienst, schijnt, nu de tijdelijken buiten de wet worden gebracht, haar beteekenis te hebben verloren. Vandaar dat de losse dienst niet meer opzettelijk wordt genoemd en dus onder den tijdelijken dienst bdgrepen moet den geacht. Voorts acht de Regeering het wen schelijk personen, die aan wedde of gezamenlijk bedrag met wedden van 400 of minder genieten, uil te sluiten van uitzicht op pensioen. De Regeering stelt voorhet zgn. wachtgeld vervangend pensioen te doen vervallen. Aan hen, die wegens opheffing hunner betrekking worden onLslagen, is een beroep op de Kroon gegeven, indien te hunnen aanzien geen of, naar hun óórdeel, geen voldoende maatregelen zijn getroffen. Den in het 5e lid van art. 48 genoemden wachttijd van 7 jaren acht de Regeering van te korten duur. Daarom wordt voorgesteld tot den toestand, welke voorheen gold, terug te keeren en de pensioengerechtigdheid in ver schillende gevallen afhankelijk te maken van een diensttijd van lien jaar. Mede wordt voor gesteld inél ede van drie jaar, vijf jaar werkelijken dienst te cisehen. Voorgesteld wordt, het pen sioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1.75 pCl. te doen bedragen, zoodat, gelijk voorheen, het maximum-percentage na 40-jarigen dienst kan worden bereikt. Voorts is het minimum-pensioen van 30 pCt. tot het invaliditeits- en verhoogd invaliditeitspensioen beperkt. Een nieuw voorgesteld art. betreft de cumu latie van pensioen met inkomsten uit na het ontslag ter hand genomen arbeid. Voorgesteld wordt de pensioenen, "gelijk voor heen, driemaandelijks te voldoen. Bezoek van liet Engelsche vorstenpaar. Het te Londen verschijnende weekblad The News of the World deelt mee, dat thans defini tief besloten is, dat de koning en koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de „Res.bode" dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het programma staat. De vliegtocht NederlandIndie. Aneta meldde gisteren uit Weltevreden Deli heeft f 8500 ingezameld voor de vlieg tocht Nederland-Indië en garandeert 10,000. Het Delisclie comité verzoekt den vliegers, te Medan een dag te blijven, om den Delianen gelegenheid te geven, hen te huldigen. Suriname. De „Tel." zegt uit zeer goede bron te ver nemen, dat een belangrijke Duitsche groep baron juist had voorspeld, werd lord Jean het spoedig moe. Hij stond op alsof hij heen wilde gaan. Monica stond ook op en gaf hem een arm om hem door het groote salon te geleiden, ledereen ging op zijde en bleef staan om het edele, schoone paar te beschouwen. Jean bleef echter midden in het vertrek staan en keek omhoog. Ze waren onder de lichtkroon gekomen en de aanwezigen beschouwden hen glimlachend. Lord .Jean be keek den mispeltak die aan het witte lint hing te slingeren, men zou gezegd hebben dat het zien hiervan in hem een vage herinnering wekte. En werkelijk, hij boog zich tot Monica om haar te kussen. Het gefluister en gelach onder de toeschouwers werd sterker. Monica keerde zich niet af. Met een gebaar van hoogheid, van wee moed bijna, met een uitdrukking van eerbied en onuitsprekelijk ernstige en diepe teederhoid bood zij hem haar voorhoofd. Toen hij echter zijn lippen daarop-druk te, ontmoetten elkander hunne oogen, zij slaakte een zwakken kreet als een zucht en gleed bezwijmd op den grond, zon der dat hij een beweging maakte om haar te weerhouden. Toen lady Monica weer bijgekomen was, bracht men haar naar bet, paviljoen en gaf haar aan de zorgen van Celia-Jane over. De Burgau's en hun gasten hernamen hun spel. Monica, op de canapé in haar salon uitgestrekt verzocht alleen gelalen te worden. Gclia-Janc volgde dezen wensch op, nadat zij een kal meerenden drank had gereed gemaakt. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1