iet geslacht der Burgaas. DAGBLAD WD OR EN OM 47ste Jaargang. Zaterdag 18 October 1624. Na. 14077 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. liuitenia&dsck Meuws. DE DUITSCHE REGEERINGS-CRISIS. De jongste wending in de Duitsche politieke crisis is het besluit van den rijkskanselier om de verbreeding van het kabinet naar recht door te voeren. Gisteravond laat werd een officieele mededeeling gepubliceerd, waarin wordt ge zegd Nadat het onmogelijk was gebleken, langs den weg van -onderhandelingen met de rijksdag- fracties tot de noodzakelijk geworden uit breiding van de regeering te komen, heeft de rijkskanselier na overleg te hebben gepleegd met de ministers, hedenavond gevolmachtigden van de Duitsch-nationale fractie ontvangen om met hen te onderhandelen over de opneming van Duitsch-nationalen in de regeering. IN HET ROERGEBIED. Volgens een bericht uit Hagen wordt de zone van Dortmund thans ontruimd. Later zal het gebied LuetkenDortmund eveneens ontruimd worden. De tot het district Hagen behoorende gemeenten Herdocke en Wetter blijven voOrloopig nog bezet. DE IERSCHE GRENSREGELING. De Senaat van den Vrijstaat heeft een motie aangenomen ten gunste van een regeling van het grensvraagstuk door overleg met de regee ring van Ulster. FRANKRIJK. Het Vaticaansch gezantschap. De commissie van financiën heeft Donder dagmorgen de begrooting voor buitenlandsche zaken behandeld. De post voor het Fransche gezantschap bij den H. Stoel kwam daarop niet voor. Enkele leden der commissie vroegen in ver band met het schrappen van dezen post naar het motief voor deze handelwijze en dienden een verzoek in om premier Herriot (tevens minister van buitenlandsche zaken) daarover te interpelleeren. Waarschijnlijk zal de minister-president een verklaring over deze aangelegenheid afleggen in een gecombineerde vergadering van de commissie van buitenlandsche zaken en finan ciën. BOERENOPSTANDEN IN WIT-RUSLAND. Volgens de laatste te Wilna ontvangen be richten nemen de boerenopstanden in Wit- Rusland een steeds grooter omvang aan. De opstand is op verschillende plaatsen tegelijk uitgebroken en in de gouvernementen Minsk, Witebsk, Srnolensk. De oorzaak is te zoeken in de requisities van graan voor de gebieden, waar de oogst is mislukt. Er hebben gevechten plaats gehad tüsschen de bolsjewiki en de boeren, waarbij de eersten grootendeels ernstige neder lagen leden. Intusschen zouden in de gevange nissen van Smolensk 6000 boeren zijn opgeslo ten. Ook te Minsk zijn vele personen gearres teerd. In de omgeving ervan zijn tal van troepen samengetrokken. DE MOSOEL-KWESTIE. Ten einde het bemiddelend optreden van den Volkenbondsraad in het Britsch-Turksche ge schil over Mosoel te bespoedigen, heeft de voor zitter van den Raad, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, ziéh in ver binding gesteld met den nieuwen Zweedschen kabinetsleider Branting, die, zooals bekend, te Geneve rapport heeft uitgebracht over deze kwestie, welke door het verdrag van Lausanne voor Verdere onderhandelingen was gereser veerd. Hymans heeft Branting derhalve ver zocht, in zijn kwaliteit van rapporteur over deze aangelegenheid zich in verbinding te stel len met de partijen in het geschil, Engeland ■en Turkije, ten einde zoo spoedig mogelijk alle noodige inlichtingen te verkrijgen en de taak van den Volkenbondsraad te vergemakkelijken, welke waarschijnlijk nog voor het einde dezer maand bijeen zal kunnen komen. Nader wordt Vernomen, dat Hymans voor nemens is, aan zijn collega's voor te stellen, de zitting van den Raad niet te Geneve, doch te Brussel te doen plaatsen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Nu het leger van Tse Kiang zich aan Kiang Soe, de bondgenoot van Peking heeft moeten over geven, heeft de centrale regeering meer troepen vrij kunnen maken. Haar positie is daardoor aanzienlijk versterkt en zij heeft versch uitgeruste troepen naar het Noorden kunnen dirigeeren. Deze operaties blijken tot een snel succes geleid te hebben, want uit Pe king wordt gemeld, dat het leger van Tsjang Tso Lin teruggedreven is tot achter den Chinee- schen muur. ALLERLEI. Staatssecretaris Hughes heeft in New York een redevoering gehouden, waarin hij aan drong op het vormen van een republikeinsclï-de- mocratisch verkiezingskartel ter bestrijding van de candidature- van senator La Follette. Uit Detroit. Henri Ford heeft een van zijn wagens die uit geheel vernikkelde onderdeden met vernikkelde werktuigen in zeventien minu ten in elkaar is gezet.geschonken aan den prins van Wales, die bij de montage tegenwoordig was. De prins zal op 25 October naar Engeland terugkeeren. Verschillende vakarbeidersbonden in Duitschland hebben hun loonovereenkomst te gen 1 November opgezegd. Loonactiq en stakingen zijn gaande in de Duitsche Rijnhavens. Uit Geneve. Gister hebben vertegenwoor digers van Brazilië en Chili het vredesprotocol van de vijfde Volkenbondsvergadering onder teekend, aldus het aantal onderteekenende staten tot twaalf verhoogend. Brazilië en Chili zijn de eerste niet-Europeeschc staten die on derteekend hebben. Een Russisch schip heeft, de roode vlag op het Wrangel-eiland geplant en de Amerikaan- sche kolonisten verdreven. Staten-Gencraal. 62 Alles hing van de volgende oogenblikken af. Het was een wonder, dat Jean nog niets ge zegd l^ad. Monica trok de naald door, terwijl zij haar vingers Verbood te beven, haar tra nen te vloeien, en steeds hield ze haar hoofd gebogen opdat men haar bleekheid niet zou opmerken. Zoo kon het echter niet lang duren. Deze zenuwinspanning was ondraaglijk. Zij moest schreeuwen of bezwijmen. Jean maakte een beweging alsof hij zich tot haar wilde wenden. Monica riep God te hulp, zooals wij zouden doen in doodsgevaar en zij zeide „Mylord Zij haalde snel adem en ging op een zekeren toon van gezag, terwijl zij elke lettergreep af brak voort „Mylord als ge niet luisteren wilt, is het nutteloos dat ik u vandaag nog voor lees Zij meende dat een verstikking haar zou over vallen, gedurende de seconden die volgden. Gestel, wanneer Jean haar woorden als een grap opnam en in dien geest ging antwoor den. Wat zijn antwoord ook zou zijn, het zou hem in het verderf storten. Maan neen, God zij geloofd hij antwoord- TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag17 October. Bij de voortzetting van de algerneene beschou wingen over de nieuwe Tariefwet betoogt de heer Snoeck Henkemans (G. H.) dat van protectionisme weinig sprake kan zijn. Het kan zijn dat in de heffing van een in voerrecht eenig voordeel ligt voor den binnen- landschen producent, maar dat is niet de be doeling van de regeèring en de overweging, dat de heffing een dergelijk bijkomstig gevolg kan hebben, mag niet doen besluiten tot achterwege laten van een alleszins redelijke belasting. Het verhoogde tarief is slechts bedoeld als een fiscale maatregel en technische verbetering. Spreker hoopt echter, dat de verhoogde opbrengst zal worden aangewend tot beperking van de bezuinigingen en dat met name de ambtenaars salarissen zullen worden gehandhaafd. De heer Van den H e u v e 1 (A. R.) ver dedigt het ontwerp. Als eenige protectie plaats heeft, is dit een nevenverschijnsel, doch geen doel van het ontwerp. Van verhooging van de directe belastingen kan geen sprake zijn daar om moet men het wel zoeken in indirecte. Voor vijandige tegenmaatregelen van het buitenland is spreker niet bevreesd. Wel heeft het buiten land dikwijls maatregelen tegen ons gericht, zooals Amerika, Spanje en Zweden. De heer Hermans (R. K.) gelooft dat de druk van dit ontwerp op den buitenlandschen producent zal neerkomen en niet op den bin- nenlandschen consument. Het verzet tegen dit ontwerp berust op de oude liberale beginse len van vijftig jaar geleden. Alsof er sinds dien tijd niets is gebeurd, alsof er geen tolmuren van kilometers lengte zijn opgericht, alsof men nog niet steeds bezig is deze uit te breiden. Het duurte-bezwaar tegen dit ontwerp aan gevoerd, acht spr. zeer eenzijdig geopperd. Met een beroep op Roeper Bosch verdedigt spr. de stelling dat de 3 pCt,. hooger invoerrecht niet op den consument wordt verhaald, maar dat de importeur of de buitenlandsche producent die zal betalen. In België zijn vaak de prijzen van artikelen die van dezelfde producenten als hier te lande worden betrokken, lager - dan hier. Het kan niet anders of de producenten hou den bij het berekenen van hun prijzen rekening met het land waar de producenten heen gaan, Het dure Holland betaalt meer. In enkele gevallen zal de verhooging op de consumenten worden verhaald waar tegenover staat dat er meer werkgelegenheid zal komen en de werkloosheid zal dalen. De heer Fleskens (R. K.) spreekt zijn waardeering uit voor het werk, dat de Minister heeft geleverd. Protectie is dat ontwerp heele- maal niet en al was het een beetje wel zoo, dan was het nog niet erg. Vermindering der werk loosheid is van dezen maatregel te wachten en dat is een groot belang voor de gansche gemeen schap. Spr. wijst vooral op den enormen strijd dien Duitschland voert om de concurrentie te kunnen doorzetten. Die bedreigt ook ons land en de toekomst zal somber zijn indien daartegen niet gewaakt wordt. Duitschland zal den 8 urendag, door Washington aangenomen, niet ratificeeren^om den strijd te kunnen doorzetten met alle macht. Spr. beroept zich op Van Aalst, die vrijhandelaar is, maar groote reserves daarbij in acht wil nemen. Tegen de Duitsche dumping heeft spr. reeds eerder gewaarschuwd. Onze industrie te handhaven is een groot belang voor'" de arbeiders. Onze bevolking gaat jaarlijks met honderdduizend zielen vooruit. Voor allen moet een plaats komen en daarom dient alles in het werk gesteld te worden om de werkgelegenheid te verruimen. Gaat men niet in die richting, dan zou men onze arbeiders moeten „verbannen" naar de binnenlanden van Canada of Argentinië. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. i h i e n 1 n d. Opheffing der Landsdrukkerij De „Tijd" meldt uit den Haag, dat de Regee ring de opheffing overweegt van de Lands drukkerij. Het drukwerk zou door particulieren geleverd worden. Naar Zuid-Afrika. De president der Nederl. Bank mr. Vissering gaat naar Zuid-Afrika tot het uitbrengen van advies in zake de invoering van den gouden standaard aldaar. De loonpolitiek der regeering. De „Tijd" vefneemt, dat zoowel van R. K. als van A. R. zijde op de regeering aandrang is uitgeoefend om de loonpolitiek te wijzigen. Woensdagmorgen hebben vertegenwoordigers der R. K. en A. R. Kamerfracties afzonderlijk daartoe een onderhoud gehad met den betrokken minister. Naar aanleiding van die bezoeken heeft Donderdagavond een speciale ministerraad plaats gehad. De Tariefwet. De Bond van Gonfectiefabrikanten, gevestigd te Rotterdam, heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, het ontwerp-Tariefwet aan te nemen. De verhooging van de invoerrechten gaat hem niet ver genoeg, maar hij meent, dat elke verhooging van invoerrecht zal bijdragen om „de moordende concurrentie" te beperken. Het Fransehe Gezantschap. Onze correspondent te Parijs meldt De Echo de Paris bevestigt, dat de heer Benoit de Fransche gezant in Den Haag, gepension- neerd zal worden. Schoolgeldregeling. De minister van onderwijs heeft de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten en, door tusschenkomst van de commissarissen der Ko ningin, de voornaamste gemeentebesturen in de gelegenheid gesteld, hun wenschen kenbaar te maken in zake in de Lager Onderwijswet aan te brengen wijzigingen, de schoolgeldregeling betreffende. Een waarschuwing. In opdracht van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie is op het Post- en Tele graafkantoor in den Haag een dienstorder uitge vaardigd, waarin de aandacht van het personeel wordt gevestigd op het feit, dat zij, die voor de niet. Hij had haar begrepen. Langzaam stond hij op aan z'n gewonen moeilijken gang herkende zij dat hij op zijn hoede was. Alsof hij bij ingeving wist welke marteling Moni ca verduurde en als om daaraan een eind te maken, ging hij naar het terras, met zijn been sleepend. Monica bad nog den moed gedurende een kwartier van doodsangsten te wachten pre cies tot het oogenblik dat zij zich naar het kasteel moest begeven. Toen verwijderde zij zich zonder Jean gezien te hebben. Josiah was er niet meer. Toen zij op het kasteel kwam, vernam zij dat lady Roselyne haar op den weg naar het bosch zou wachten. De jonge vrouw was niet Minna haar kamenier daarheen gegaan. Monica gaf aan deze uitnoodiging gevolg, ofschoon haar hoofd nog draaidè en zij onvast op de beenen stond. Zij meende echter dat een wandeling in de vrije lucht haar goed zou doen, en werkelijk werd haar stap veer krachtiger en ging haar ademhaling meer re gelmatig. Toen zij lady Roselyne zag was deze al leen. De kamenier had zij teruggezonden. Daarentegen was ér den oude bedelaar dien zij herkende als dezelfde, dien zij langs den weg gezien had toen zij met Jessy haar eerste wandelrit maakte naar de familie Clemman. Ben heette, de oude en hij had het weer over Benny, die terugkeeren moest. Hij bood aan de dames naar zijn hut te geleiden waar Rosey aalmoezen wilde brengen. Toen zij bij de hut aankwamen stond er een zeer oude vrouw op den drempel. Zij ontving de dames met veel strijkages en verontschuldigde Ben, die niet wel bij het hoofd was. Zij zorgde voor hem ofschoon zij in het geheel geen familie van hem was en hij bracht haar wat men hem gaf. Ze verzocht de dames binnen te komen om uit te rusten, 't Zou een eer zijn voor de oude Nancy als de dames haar gastvrijheid niet versmaadden. Plotseling zweeg zij en trad de hut binnen. De dames hoorden het geluid van voetstap pen. „Kijk, het is Malcolm", riep Roselyne ver heugd. „Hoe hebt ge mij zoo gevonden „Ik heb Minna ontmoet", zei hij kortaf. Hij bood Resey den arm en voerde haar snel weg. „Waarom was je daar Wat moest je daar doen," vroeg hij aan Monica op ontevreden toon. „Ik ben het die haar meegenomen heb", ant woordde Resey. „Verbeeld je, dat oudje heeft nog een oude. „Dat komt er niet op aan. Er is hier niets dat je aangaat en ik verzoek je hier niet weer te komen." ||Dit klonk geheel als verbod en Monica ver wonderde zich over deze gestrengheid. Bij het hek van het kasteel keerde hij terug, zijn zaken roepen hem naar Borough. Monica hield Roselyne op haar verzoek den geheelen avond gezelschap. Zij wilde niet den indruk maken dat zij zoo gehaast was om weer naar het paviljoen te gaan. HOOFDSTUK XV. Arme Monica 1 Wat een angst heb je uitge staan, maar je hebt je dapper gehouden. Waar om heb je me verteld dat je zulk een lafaard was Nu je zenuwen zich zoo sterk toonen, begin ik te gelooven dat wij ons groot avontuur kunnen beproeven. Sedert wanneer was Josiah daar, meent gij Het was den eerstvolgenden dag dat Monica dit onderhoud met Jean had over deit vreese- lijken strijd, dien zij met zooveel moed en koel bloedigheid had doorstaan. „Josiah moest daar geweest zijn sedert Celia Jane naar boven gegaan is," ging Jean voort, „anders zou zij ons gewaarschuwd hebben." „O," ging hij voort, „dat mylord dat ge mij toeriept om mij mijn rol te doen hernemen En ik heb een oogenblik gevreesd dat dit mylord Josiah zelfs warm zou maken." (Wordt vervolgd) nfiffim „STEK 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1