Roomboter wordt steeds duurder f Hoestsiropen voor Kinderen i L Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het met. vrede tieten), dan of het wilde meedoen. Aan deze gelegenheid tot onzijdigheid waar over men nog altijd hoort spreken, alsof zij voortbcstond heeft het grondverdrag van den Volkenbond reeds sinds 1920 een eind ge maakt. Reeds sinds 1920 kan Nederland niet meer kiezen moei het meedoen aan middelen tot economische bestrijding, moei het doortocht verleenen aan vreemde troepen die den aan valler te lijf willen, en is het niet meer volkomen vrij op het punt van militairen bijstand. Dit alles is echter in het Volkenbondsverdrag zoo gebrekkig en onscherp geregeld, dat men al de kwade kansen loopt van in andermans oorlog te worden betrokken, doch niet rekenen mag op den stelligen steun van anderen in geval van nood. Het protocol van Genéve ondervangt die gebreken doet naar onpartijdige en zorgvuldige regels beslissen, wie aanvaller is, zorgt dat, de Raad van den Volkenbond dit bekendmaakt organiseert het internationaal economisch verzet, laat geen twijfel aan de militaire verplichting voor wie een strijdmacht heeft. Men heeft gevraagd, welke waarborg er is, dat de Staten zich aan deze regels zullen houden de waarborg ligt eenerzijds in het feit, dat af zonderlijke internationale organen de Vol kenbondsraad en adviseerende Volkenbonds commissies voor eenheid van gedrag zullen waken, anderzijds in het eigenbelang der Staten zelf om de anti-oorlogsmachinerie niet te laten ontwrichten. 4. Bepaalde landen, die zich onveilig voelen, mogen weliswaar afzonderlijke defensie verdragen sluiten met naburige landen, doch tot deze afzonderlijke verdragen, die openbaar moeten zijn, mag ieder ander land dat lid is van den Volkenbond toetreden (zij kunppn dus geen gevaarlijke onderonsjes worden), en zij kunnen eerst uitwerking hebben nadat de Volkenbonds raad heeft bekendgemaakt, dat er een aanval begaan is en door wicn. Het kunnen nooit aan valsverdragen worden. 5. Vliegen twee landen tegelijkertijd elkaar in de haren (b,v. op den Balkan), dan worden zij beide tot aanvaller verklaarddoch dan werken tegen hun onderlingen strijd alleen de economische, niet de militaire weermiddelen der overigen. 6. Voor het geval nu, dat een land inderdaad onrecht lijdt van een ander land of met een ander land in geschil is, wordt, daar men niet langer zijn recht mag zoeken door geweld van wapenen, een zorgvuldig en vernuftig stel be palingen in het protocol gegeven voor beslech ting van alle mogelijke geschillen. 'Door deze voorschriften, die een hoogst belangrijk ge deelte van het nieuwe verdrag vormen, gaat dus tusschen Staten gelden wat binnen de lands grenzen geldt voor de burgers. Het Haagsche Hof van internationale justitie krijgt een ge wichtige taak hierbij, waarvan tot dusver geen sprake was. 7. Dit welsluitend geheel van bepalingen op veiligheid en arbitrage zal ontwapening (belangrijke beperking van bewapening) moge lijk maken, want kleine zoowel als groote landen zoeken voortaan hun bescherming in de een drachtige samenwerking van allen. Omgekeerd zal het neerdrukken van de strijdmachten der afzonderlijke landen mogelijk maken, dat hun gemeenschappelijke wapenmacht ter bestrijding van een land, dat den vrede breekt, niet over dreven groot behoeft te zijn. De ontwapenings conferentie van Juni 1925 zal onder meer de getallen, de werkwijze en de contröle dezer internationale ontwapening regelen. Het mili taire stelsel, sinds Napoleon ontzaglijk ver zwaard, wordt alsdan zeer verlichtzoo ook de geldelijke lasten van dat stelsel, die geen hedcndaagsch land meer betalen kan. 8. Bepaald is, dat de maatregelen tegen den aanvallenden Staat niet mogen uitloopen op zijn vernietiging of op het inpalmen van zijn grondgebied. Dit is aldus gedaan om hebzucht buiten spel te uouden. Het is vergelijkbaai met het verbod van doodstraf of verminkende straffen tegen misdadige burgers. 9. Aan gevaarlijke grenzen kunnen aan weerszijden slrooken worden gedemilitariseerd. De betrokken landen regelen dit, en rnet hun instemming oefent de Volkenbondsraad con tröle. 10. Indien onzeker is, wie aanviel, of indien oorlogsgevaar dreigt maar nog niet intrad, beveelt de Volkenbondsraad, dat het wapenge weld of de daden van bedreiging worden op geschort, en regelt hij de bijzonderheden. Wie zulke bevelen overtreedt, geldt als misdadig aanvaller of verdragschender. 11. Zal geen enkel land gedtvongen worden er een vloot of een leger van bepaalde sterkte op na te houden, het spreekt nochtans vanzelf, dat, als de kleine landen de militaire verdediging ook van hun eigen moederlandsch of over- zeesch gebied overlaten aan de samenwerking der groote landen, de militaire macht der laatsten grooter en dus gevaarlijker moet zijn dan wan neer alle landen meedoen. Het protocol gaat er van uit, dat een aangevallen land, in afwachting van de internationale hulp, doet wat het kan om den aanvaller te weren. 12. De landen verbinden zich, behalve tot economische dwangmiddelen tegen den aanval ler (geldelijke en economische tegenwerking an dezen, naast steunen van den bedreigde), tot. eerlijken en feitelijken bijstand met hun jdrnaeht. De bepaling, dat zij daarbij rekening n; i houdt n met hun aardrijkskundige ligging en de bijzondere omstandigheden hunner be wapen me, mag niet opgevat, worden als een achterdeurtje voor de kleine landen om zich aan hun militaire taak te onttrekken want gingen ook de groote Staten dit achterdeurtje gebruiken, dan zou men weer even ver zijn als in 1914. 13. Een moeilijkheid van het verdrag zou kunnen bestaan voor die landen, die meenen Van Roomboter niet te onderscheiden 8 en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange, slechls 80 ets. per pond. Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén in De Gruyter's winkels 2877 10 i zelf gering gevaar op aanval te loopen en der halve door het verdrag wel kans zouden krijgen anderen te moeten steunen, doch weinig kans om gesteund te worden (b.v. Nieuw-Zeeland). Tot die veilige landen echter belmoren Neder land en Indië helaas niet en wij hier behoeven ons over dit bezwaar niet liet hoofd te breken. 14. De wederkcerige bijstand zal ook ver leend worden, als een der betrokken landen wordt aangevallen door een land, dat buiten den Volkenbond staat. 15. Indien een land, uit afkeer van eiken vorm van wapengeweld, zich geheel ging ont wapenen en daardoor zijn militaire medewer king onmogelijk maakte, zou het zich nochtans van den internationalen wapendwang niet kun nen losmaken. Want het zou de internationale troepen moeten toe- en doorlaten zou op zijn bodem kunnen zien vechten en z4ou geldelijk en economisch bijdragen aan steun van landen, die zich wél militair verweren. Het protocol, welks hoofdzaken hier zijn weergegeven, heeft derhalve de strekking, anar chie der Staten-maatsohappij te vervangen door organisatie. De Volkenbondsvergadering van 1924 te Genéve heeft zich beijverd een ware Vredesconferentie te zijn Mevr. Mr. G. Bakkervan Bosse. Generaal-maj. J. M. Benteijn. Mr. H. G. Dressf.lhuys. Prof. Jhr. Dr. W. J. M. van Eysinga. Prof. Mr. D. P. D. Fabius. Mr. K. P. van der Mandele. Prof. Mr. Pu. Kleintjes. Prof. Mr. Dr. H. Kranenburg. Piot'. Mr. C. van Vollenhoven. Secretaris Wt. J. Bastiaan. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 de zer, des avonds te half degen. De salarissen van het rijkspersoneel. Van bevoegde zijde wordt aan het Corres pondentiebureau het volgende medegedeeld In verband met de omstandigheid, dat dezer dagen een deel van de brievenbestellers in enkele groote plaatsen gemeend hebben de monstratief uiting ie moeten geven aan hun ontevredenheid over de op 1 October jl. voor gehuwden en kostwinners van kracht geworden loonkorting, kan het zijn nut hebben omtrent de salarieering van bedoelde groep eenige nadere gegevens te verstrekken. Op 1 Januari 1920 is het tegenwoordige Bezoldigingsbesluit in werking getreden. Daarbij werd aan de bestellers in de groote gemeenten een salaris toegekend van 14001800, het maximum te bereiken na 6 jaren dienst. Op dat salaris werd 7 pCt. gekort voor pensioen. Daar entegen werd aan gehuwden voor het derde en elk der volgende kinderen een kinderbijslag verleend van 50 's jaars. Een brievenbesteller in de groote steden, op zijn maximum staande en 3 kinderen hebbende, ontving dus netto 1800 7 pCt. 50 1724. Dezelfde besteller ontvangt thans 1800 10 pCt. S'/j pCt. (kindergeld van voor elk kind 50) 150 f 1632.30, of wel 5.3 pCt. minder dan op 1 Jan. 1920. Volgens de Amsterdamsche budget-statistiek bedroeg het indexcijfer in Dec. 1919 204,8 en in Juli 1924 173,3, zijnde een vermindering van 15.3 pCt. Ook al moet men aannemen, dat het index- cijer sedert Juni jl. weder is gestegen, zoo blijft niettemin waar, dat de salarieering van de brie venbestellers zelfs na de laatste korting, zeker niet ongunstiger is dan op 1 Januari 1920. Pensioenactie spoorwegpersoneel. Gistermiddag werd door een deputatie uit de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen, den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel en den Bond van Gepensionneer- den bij de Nederl. Spoorw. aan den Minister van Waterstaat het petitionnement voor spoe dige invoering der nieuwe pensioenregeling aangeboden. Het verzoekschrift droeg in totaal 28280 handteekeninfen van spoorwegmannen Door den heer Peterse ivan de Ned. Ver. werd het verzoekschrift toegelicht, terwijl dooi de heeren Balkestein en van Wel nog verschillende punten naar voren werden gebracht. Door den Minister werd medegedeeld, dat de noodig geachte wijzigingen in het eerder vast gestelde ontwerp reeds ter kennis van de di rectie zijn gebracht, terwijl hij de verwachting uitsprak, dat aan den wensch der organisaties zal voldaan kunnen worden en de pensioenrege ling voor het Spoorwegpersoneel tegelijk met de voorstellen Lot wijziging van de Pensioenwet 1922 in deTweede Kamer kan worden behandeld. Door den heer v.d. Drift, voorzitter van den Bond van Gepensionneerden, werden bij dit onderhoud meer in het bijzonder de belangen der reeds gepensionneerden bepleit. Tragisch. De R.K. Omlerwijzersvereeniging in Maas en Waal heeft een motie aangenomen, waarin zij haar verbittering te kennen geeft over de voorgenomen salarisregeling 1925 en het ver trouwen opzegt in de regeering, die zulk een regeling voorstelt. Als dat niet helpt De boteruitvoer naar DiiiLscliland. Welken reusaehtigen invloed de stabilisatie van de mark op den invoer van Nederlandsche producten naar Duitschland gehad heeft, blijkt wel heel duidelijk uit de statistiek van den boterinvoer van Nederland naar Duitschland. Van Januari tot September 1923 bedroeg de boterinvoer uit Nederland ca. 440,000 K.G., die toen een waarde van 770,000 vertegen woordigde. In hetzelfde tijdperk in 1924 werden niet minder dan 14.2 millioen K.G., ingevoerd, waarvoor de Duitsche handel 27.6 millioen betaalde. De boteruitvoer uit Nederland naar Duitsch land bedroeg in deze acht maanden meer dan de helft van den geheclen Nederlandsche boter uitvoer En nog kon Duitschland niet genoeg krijgen. Men kan gerust aannemen, dat alleen de waar de van den boteruitvoer uit Nederland naar Duitschland gedurende het geheele jaar 1924 niet ver van de 45 millioen verwijderd zal zijn. Hugo Grotius-herdenking. In het Eere-comité, dat zich op uitnoodi- ging van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft gevormd voor de nationale herdenking, in den loop van 1925, ter herinnering aan het feit, dat het 300 jaar zal zijn geleden, dat Hugo Grotius met zijn De jure belli ac pacis den grondslag legde voor het Volkenrecht, hebben o.m. zitting geno men de heeren Jhr. nir. Gh. J. M. Ruys de Beerenbrouc.k, Minister-president, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Za ken mr. Th. Heemskerk, Minister van Justi tie dr. J. Th. de Visser, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen S. de Graaff, Minister van Koloniën, mgr. v.d. Wetering dr. Nolens dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Ilandel-Mij. en mr. P. W. A. Cort van der Linden, president van het bestuur der Garnegie- sticht-ing en der Academie voor Internationaal Recht. Daarnevens hebben de rector-magnificus der Leidsche Hoogescliool prof. dr. A. J. Blok en de burgemeester van Delft mr. G. van Baren zich bereid verklaard het eerelidmaatschap te aan vaarden van het uitvoerend comité der herden king. De herhalingsoefeningen. Naar de „Tel." verneemt heeft de comman dant van de IVde divisie onderstaand schrijven aan de onder hem ressorteerende commandanten gezonden. De minister van Oorlog wenscht omtrent verschillende aangelegenheden, welke verband houden met de jongste herhalingsoefeningen, nadere gegevens en adviezen te ontvangen. Zoo wenscht de minister te worden ingelicht omtrent het navolgende a. de geest der troepen, mede in vergelijking rnet dien van andere wapens, bij aankomst in dé garnizoenen en gedurende de herhalings oefeningen b. de waarde en de beteekenis van de oefe ningen hierbij moet het zwaartepunt gelegd worden op de oefeningen in vrij groot verband (divisie-oefeningen) of wel moeten de elemen taire oefeningen voor compagnieën en bataljons, zoomede dc oefeningen van het regiment in verband en samen met een afdeeling veld- aitillerie, in de toekomst den hoofdschotel vormen c. het optreden van officieren en onder officieren met betrekking tot. de handhaving van orde cn tucht buiten dienst, in de kazerne en daar buiten, met vermelding of hun daartoe een bijzondere opdracht verstrekt werd d. welke taak was te dien aanzien aan de politie-troepen opgedragen en is de wijze, waarop hunnerzijds die taak werd vervuld van invloed geweest op de houding van den troep bij opkomst en gedurende de herhalingsoefeningen. Ik verzoek U mij rnet spoed Uwe meening omtrent het onder b, en voor zooveel mogelijk ook omtrent het gestelde onder andere punten te doen kennen. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas heeft aan liet comité vliegtocht Nederland Indië een subsidie van 100 verleend en aan .de Nederlandsche Landbouw-Handelskamer een van 25. De begrooting van deze Kamer voor 1925 is vastgesteld met f 16.715 aan uitgaven en ontvangsten. Vrijstellingen wegens broederdienst. Ter algemeene kennis is gebracht dat aan de dienstplichtigen dezer gemeente H. J. Hoozc- man, L. Neus, A. Munnik, J. H. Walbeek lich ting 1925 en D. van Vessen lichting 1924 voor goed vrijstelling is verleend van den dienstplicht wegens broederdienst en dat bij beschikking van Ged. Staten het verzoek van den dienstplichtige van de lichting 1925 J. M. Bergman in zijne aanvraag om vrij stelling van den dienstplicht wegens broeder dienst, niet ontvankelijk is verklaard. Volksbadhuis. In de week van 1218 Oct. werden genomen 430 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenhaden 50. 2de klasse kuipbaden 35, regenhaden 279. Kinderbaden 29. Lezing met debat. Op uitnoodiging vanj het bestuur der Alg. Middenstandsvereeniging, zal de heer E. G. Schürman, voorzitter van den Nederl. Midden standsbond, op Maandag 27 October a.d. des avonds 81 2 uur, in het verkooplokaal aan de Lange Haven een lezing houden over het onder werp „De wettelijke regeling van de winkel sluiting en het werktijdenbesluit voor winkels en magazijnen." Deze lezing zal gehouden worden in openbare vergadering waarbij vele middenstanders en belangstellende organisaties vrijetoegang hebben; er zal gelegenheid zijn tot debat. Mijnhnrdt's Thijmsiroop 75 c. Mijnhardt's Borstsiroop 60 c, Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 2923 9 Een h o n g e r 1 ij d e r. Het is vandaag veertien dagen geleden dat Wally, de hongerko- ning, in zijn glazen kist in de Stadsgehoorzaal te Leiden is opgesloten en zijn hongerkuur aan ving. Vanavond om 8 uur zal de ontsluiting plaats vinden. Zaterdagavond is hij door een aanval getroffen. De impresario deelde ons mede, dat Wally daar wel meer last van heeft, doch het dan in den regel vooruit voelt aankomen en zijn maatregelen clan neemt. Zaterdagavond voelde hij den aanval echter niet aankomen ten gevolge waarvan hij door een der ruiten viel en aan den linkerpols en een der voeten werd ver wond. Hij is terstond verbonden en aan het aan wezige publiek is verzocht in de zaal te blijven, totdat een nieuwe ruit was ingezet en verzegeld. Met het oog op het te verwachten drukke bezoek is vanavond de toegangsprijs vervijfvoudigd. Inbraak. Eergisteravond hebben te Lei den inbrekers zich waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot den juweliers- en goudsmidswinkel van den heer M. Ribber, v.h. Gebr. Rodbard, in de Don- kersteeg. Toen de heer Ribber 's nachts half een thuiskwam, vond hij de deur van zijn winkel open Hij waarschuwde de politie, die direct een onder zoek instelde. Van de daders werd geen spoor gevonden. Er wordt voor ongeveer 8000 aan gouden ringen, armbanden, horloges, kettingen en juweelen vermist. De heer R. is tegen inbraak verzekerd. De schutter en de voetballers. Men meldt ons uit Velp Zondagmorgen werd hier op een terrein achter de Modelhoeve een voetbalwedstrijd gehouden. Plotseling klonken er schoten en hoorden verschillende spelers kogels langs zich fluiten. De schutter, die in een tuin aan de Roosendaalsche laan stond, trof al spoedig den 20-jarigen voetballer Roelofsen, wonende te Arnhem, in de liesstreek. De leider van het spel, een politieagent te Arnhem, waarschuwde een dokter en de politie die spoedig op het terrein waren. De getroffene werd door den dokter in een auto mee naar het Velpsche ziekenhuis genomen. De voetballers hadden intusschen met bun bedreigingen den schutter op de vlucht gejaagd. Gebleken is dat deze, de heer v.d, B., wonende aan de Roscndaal- sche laan, met scherp op een dun houten schijfje had staan schieten, waar de kogels doorheen waren gegaan en in het onmiddellijk achter zijn tuin gelegen voetbalveld waren terecht ge komen. De politie heeft hem in verhoor geno men. Gister z ij n van Den Haag naar Apeldoorn overgebracht, ten einde ter beschikking van den officier van justitie te Zutphen te worden gesteld, Van der II., K. en U., leiders van de N.V. Natio naal Sportpaleis, die de vorige week in den Haag voorloopig zijn opgesloten, in verband met het onderzotjk naar de teApeldoorn met de z.g. Apol- dro's gepleegde fraude. Fantasie? Zondagmorgen heeft zich te Amsterdam bij de politie een 28-jarige dienstbode uit Weesp aangemeld, die zeide, Zaterdag in de soep vergift te hebben gedaan, om haar huisge- nooten te vergeven. Er hebben zich echter bij iemand nadeelige gevolge hiervan ovoorgedaan. De Amsterdamsche recherche leidt het onder zoek. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de dienst bode werkelijk het vergift, dat gelukkig ondeug delijk was, in de soep heeft gedaan en er ook zelf van heeft ingenomen. Het meisje is een zenuwlij dster. Onbegrijpelijk. In het huis van een zekere miss Clarke te Londen, een lamme „oude jongejuffrouw", die bijna van honger dreigde te sterven, heeft de politie een huiszoeking ge daan. Vier groote verdiepingen met twaalf groote kamers werden doorzocht, Overal heerschte onbeschrijflijke wanorde. In een kast vond men pakketten bankbil jetten, welke met oude veters en stukken zak doek saamgebonden waren. In de keuken vond men in een conserven- blikje honderden goudstukken en in een pakje vuil linnen bundels biljetten van 100 p. sterling. Men vond er nog meer in de bedmatrassen. In een kast met oude rokken, zijden costuums en kanten van 80 jaar terug, vond men een waar fortuin. Ook ontdekte men een groot aantal brieven, waaruit bleek, dat miss Clarke een groot aantal huizen en waardepapieren bezat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2