Het geslacht der Inpas. Prijsverlaging BMGBLMD IfOOR SCHtEDMM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. WYSERT 47ste Jaargang. Woensdag 22 October 1924. i*e, 14080 BureauKOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert'entiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, öe verzekering wordt gewaarborgd door d® N.HoII.Aigem.Verz, bank Schiedam Bnltenfciidseh Nieuws, DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. De Rijksdagverkiezingen zijn thans bepaald op 7 December, evenals de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag. Hoewel de Rijksdag ontbonden is, heerschte er gister toch in het Rijksdaggebouw een leven dige drukte. Tal van afgevaardigden bespraken den toestand. Bovendien hielden veel fracties vergaderingen, waarin reeds voorbereidingen voor den verkiezingsstrijd werden getroffen. Ook heden zullen tal van fractievergaderingen plaats vinden. Gemeld wordt, dat tegen Zaterdag de leiders van alle vaderlandsche vereenigingen uit het geheele land voor een bijeenkomst te Berlijn opgeroepen zijn om een eensgezind optreden van alle nationalistische krachten mogelijk te .maken. Bovengenoemde vaderlandsche bon den hebben reeds een verkiezingsdienst ingesteld. De Duitsch-nationale partij geeft een ver kiezingsmanifest uit waarin wordt gezegd, dat de partij blijft wat zij was monarchistisch en völkisch, christelijk en sociaal. De democratische partij is gister den verkie zingsstrijd begonnen met een oproep tot de kiezers, waarin wordt opgewekt vast en met beslistheid voor de republiek en de voortzetting van de tegenwoordige democratische buiten- landsche politiek op te komen. Verder wordt heftige critiek uitgeoefend op de houding van de Duitsche Volkspartij, waarbij wordt ver klaard, dat deze partij een eenzijdige rechtsche partij en half en half een conservatieve partij is geworden. Op grond van de weigering der democratische fractie om geen deel te nemen aan een naar rechts uitgebreide regeering hebben drie rijks dagafgevaardigden aanleiding gevonden uit de democratische partij te treden. Onder hen be vindt zich de vroegere minister van Justitie Schiffer. Naar verder verluidt zou de rijks- weerminister Gessier voornemens zijn, even eens uit de partij te treden. Zijn definitieve beslissing heeft hij echter afhankelijk gemaakt van het votum van zijn kiezers. Een uittreden van Gefesler uit de democratische partij zou zeer door die partij worden betreurd en men hoopt dan ook, dat hij voor de partij behouden zal blijven. De Bcrlijnsche bladen toonen zich opgelucht dat door de ontbinding van den Rijksdag ein delijk een beslissing in de hangende parlemen taire crisis gevallen is. Als een verrassing is het ontbindingsbesluit natuurlijk niet gekomen, want reeds hadden verscheidene bladen er op gewezen, dat Rijksdagontbinding ,de eenige weg uit de moeilijkheden zou zijn. Alle Berlijnsché bladen publiceerden gister ochtend beschouwingen over den politieken toe stand en bespreken van eigen standpunt den stand van zaken, waarbij de rechtsche pers de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het zoo- Ver gekomen is, op links en voornamelijk op de Democraten schuift, terwijl de linksche bladen scherp de rechtsche partijen critiseeren. De bladen van links bespreken met begrijpelijke instemming de standvastige houding van de Democraten, die door hun optreden het rechter- blok onmogelijk hebben gemaakt. Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat het haar liever geweest ware, indien het kabinet in een open veldslag voor den Rijksdag was verschenen 64 Opeens bedekten twee kleine handen zijn oogen en een stem riep lachend „Malcolm, Malcolm." Zonder zich om te keeren, zonder iets te zeggen, greep hij de beide handen die hij vast hield, terwijl Rosey nog altijd lachende riep „O, wat ben ik blij je verrast te hebben. Ik heb je toch niet verschrikt, Malcolm „Neen, neen", zei hij zacht. „Deze weg is echter niet goed voor u, lady Roselyne". Hij geleidde haar met de meeste Voorzichtigheid weg, en Monica, die hen volgde, had nu gezien dat hij Roselyne lief had. Zij dacht echter spoedig weer alleen aan haar ontdekking, ookgedurende het diner dat zij met de familie gebruikte. Toen allen de zaal verlaten hadden, bleef zij bij een venster staan, zonder echter te bemerken, dat zij niet alleen was. Harry, die Voor eenige weken op Blackhorn was, kwam bij' haar en sprak „Wat ziet u er gelukkig uit vanavond, Lady Monica Monica kwam tot haar zelve in de oogen van den jongen las zij een waarschuwing. En werkelijk, Harry ging voort „Men zal zich misschien afvragen, waarom u zoo gelukkig om daar, hetzij een votum van vertrouwen of een votum van 'wantrouwen af te wachten. De ontbinding van den Rijksdag wordt te Parijs algemeen meL voldoening begroet. De bladen der linkerzijde wijzen ér op, dat de Duitsche verkiezingen van 4 Mei j.l. sterk werden beinvloed door en een protest waren te gen de Roerbezetting. Sindsdien is er veel ver anderd in de politieke situatie. Poincaré is door Herriot opgevolgd. De overeenkomst van Lon den heeft de internationale atmosfeer gezuiverd en heden wordt een aanvang gemaakt met de aangekondigde ontruiming van het Roergebied. In de rede, welke hij te Boulogne heeft ge houden, heeft Herriot nog uitdrukking gegeven aan zijn twijfel aangaande de richting, welke Duitschland zal inslaan. Thans is het woord aan de Duitsche kiezers, aldus de regeerings- gezinde Fransche bladen, om te kennen te geven, of zij werkelijk vrede wenschen. DE ROER-ONTRUIMING. Gisterochtend om 7 uur zijn de in de Rijn haven te Karlsruhe gestationneerde Fransche troepen over den Rijn naar de Palis afgetrokken, met uitzondering van een detachement van 15 man. De Franschen hebben eveneens Mannheim in de richting-Ludwigshafen verlaten. Het slot van Mannheim werd ontruimd en door de Duitsche politie bezet. De bevolking onthield zich van elke demonstratie. Een scheepvaart- controlecommissie van 25 man is gebleven. Heden zullen ontruimd worden de gebieden van Dortmund en Hoerde voorts Vohwinckel, Remscheid, het station van Limburg en de strooken ten Z.-O. en O. van de grens'van het bruggehoofd Keulen. De Belgen verlieten gisteravond Wesel en trokken over de Lippe en de Rijnbruggen naar Büderich. Hun afmarsch had zonder incidenten plaats.' De plaatspn aan gene zijde van de Lippe blijven echter nog bezet. De Duitsche en geallieerde deskundigen, die de teruggave der verschillende panden die door de bezettende mogendheden werden geëxploi teerd, voorbereidden, zijn tot overeenstemming gekomen. Men kwam overeen, dat Duitschland alle vorderingen der geallieerden die van voor 1 Sept. dateeren en op 20 Oct. nog uitstaan zal innen, terwijl de geallieerden alle tusschen deze data geinde bedragen, waarvan de vorderingen van voor 1 Sept. dateeren zullen behouden. De Duitschers krijgen een belangrijk bedrag als schadeloosstelling voor de abnormale dun ning der staatsbosschen, terwijl zij het volle beheer over den douanedienst en 't boschwezen terug krijgen. HET PROTOCOL VAN GENEVE. De Belgische ministerraad heeft gister onder voorzitterschap van Theunis, vergaderd. Hij vercenigde zich met het voorstel van den mi nister van buitenlandsche zaken om het protocol van Genève over de vreedzame regeling van internationale conflicten te teekenen. Voorts heeft de Raad het ontwerp van het antwoord aan de Duitsche regeering goedge keurd betreffende de toelating van Duitschland tot den Volkenbond. elfder ure besloten in het telegram, dat aan Moskou cle Fransche erkenning van Sovjet- Rusland zal melden, ook de'reserves van de Fransche regeering te noemen. Aanvankelijk was, zooals bekend, besloten in een eerste tele gram alleen de offieiecle erkenning te melden, en de reserves in een nader te zenden nota te noemen. Volgens het nieuwe besluit zal het telegram aan Moskou echter beginnen met de verklaring dat Frankrijk de Sovjet-regeering erkent als de de-jure-regeering voor het geheele gebied van het, voormalige Russische rijk. En daarop zal dan een verklaring volgen, dat die erkenning in grenen deele de verzaking inhoudt van rechten van Fransche onderdanen hetzij als bezitters van Russische effecten hetzij in verband met schade door hen in Rusland geleden. ENGELAND. Alle drie partijen zijn optimistisch gestemd. De Conservatieven hopen op een sprekende meerderheid boven de beide andere partijen. Aangezien er 615 zetels in het Lagerhuis zijn, wil dit zeggen, dat het aantal hunner vertegen woordigers moet toenemen van 258, welke zij in het vorige Huis hadden, tot 308 in het komen de. Labour-officials spreken van oen winst van 2» tot 60 zetels. De liberale leiders verwachten de winst bij de vorige verkiezingen in do lan delijke districten behaald, te behouden en nog eenige zetels erbij te verkrijgen. In het vorige Parlement hadden zij 158 zetels. 'SB DE VALERA. In het hoofdkwartier van de republikeinsche partij te Dublin wordt verklaard, dat De Valera Vrijdag voornemens is naar Ne wry in het Noord- Iersche graafschap Down te gaan om het woord te voeren in een openbare verkiezingsvergadering om den republikeinschen candidaat voor het parlement te steunen. De Ulsterregeering heeft hem evenwel verboden in Noord-Ierland te komen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde in het Ulsterparlement dat De Valera bij overtreding van dat verbod zou worden gearresteerd waarbij hij zich aan twee jaar gevangenisstraf blootstelt. FRANKRIJK EN RUSLAND. Naar verluidt is op aandringen van Delbos, een der leden van de commissie-de Monzie ter Zij streek met de hand over het gelaat als om de vreugde, die er op te lezen stond, weg te vagen. Zij trok haar gelaat in den gewonen plooi om het salon binnen te treden, waar zij den avond zou doorbrengen. Den volgenden morgen kon zij eindelijk alles aan Jean zeggen. Zij wees in welke richting de doorgang zich bevQlnl en hij zag dadelijk dat zijn vermoeden hem had bedrogen. Monica volgde hem nietin zijn nieuwe berekeningen. De vreugde over de ontdekking was te groot. Later zouden zij er gebruik van maken. „Zeker", zei Jean, „wij zullen uw ontdekking benutten, Wij komen daarlangs onmiddellijkop het strand, dus buiten Blackhorn, wij gaan te voet naar de kluis van pater Etienne en wachten daar het schip, waarop een vriend uws vaders het bevel voert. De Daisy passeert er elke drie maanden en zijn laatste reis heelt, hij gemaakt op het einde Van Januari. Dank zij de aanwijzin gen die Etienne mij heeft, gegeven, geloof ik u naar de kluis te kunnen geleiden waar mijn vriend als kluizenaar heeft geleefd tijdens zijn zijn geheim verblijf in Engeland, zooals hij mij dikwijls heeft Verteld. Het is een werkelijke kluis die men daar voorheen ten tijde der gods dienstvervolgingen verborgen heeft en niemand kent haar bestaan. Wij zullen er slechts zoolang blijven om de komst der Daisy af te wachten, waarmede wij naar Frankrijk onder zeil gaan." Dit vooruitzicht van de vlucht, die de woor- DE MOSOEL-K WEST IE. Sedert gister staat definitief vast, dat de Vol kenbondsraad op 27 dezer te Brussel vergadert, ten einde de Mosoelkwestie te behandelen. De zittingen zullen openbaar zijn en plaats vinden in het „Palais des Académies". De eerste wordt den 27en om 3 uur 's namiddags onder voor zitterschap van Hymans geopend. Reeds thans hebben Briand, Lord Parmoor en Quinones de Leon doen weten, dat zij komen. Het secretariaat generaal van den Raad wordt binnen eenige dagen naar Brussel overgebracht. - - groote doozen Bij Apothekers en Drogisten. den van Jean eensklaps zoo nabij brachten, bracht Monica in verwarring. Zij sprak „Wij kunnen eerst nog iets anders beproeven." „Dan zullen zij bebroeven om mij Le doen vcroordeelen, weet ge dit niet „Ik zal aan mijn vrienden schrijven dat zij komen." Jean's gelaat betrok. „Neen", zei hij, „zoolang ik bier ben, laat ik onze vrienden buiten spel, ik zou hen slechts in het net trekken, waarin ik zelf gevangen ben. roep niemand te hulp. Ik ben zoo onwaardig be drogen, behalve door Etienne, dat ik niemand anders vertrouw dan u en mij zelf. Men heeft mij.strikken gespannen. Amos Heller bood mij aan te vluchten, Jessy zelfs. „O neen, Jessy nietsprak Monica. Zij zweeg, wijl zij zich herinnerde hoezeer haar oude leerlinge aan de belangen van Black horn verknocht was. „Welnu," sprak zij, „dan zal ik naar de koningin gaan als het moet, maar gij moet u niet aan gevaar blpotstellen." „Ja, en gij zult naar de koningin gaan, arme Monica, en als gij terugkeert en wellicht mijn begenadiging meebrengt, zal ik dood zijn. En de Burgau's zullen u een fraaie rouwjapon aan bieden om u te troosten." Zij deinsde met schrik terug en zei„Dood Neen, gij lastert hen. ,rJk heb mij dikwijls afgevraagd waarom ze zich niet van mij ontdaan hebben, toen ik De koning van België zal de leden van den Raad ontvangend DE STRIJD IN MAROKKO. Generaal Pedro, lid van het directoire, is uit Marokko teruggekeerd. Hij verklaarde, dat de toestand in het protectoraat belangrijk is ver beterd. De ,,Times"-correspondent te Madrid, ver neemt, dat Primo do Rivera, die met har'' en ziel zich aan do operaties in Marokko wijdt, oprecht verlangt het presidentschap van het directoire neer te leggen, en als zijn opvolger generaal Martsnez Anido, die „binnenlandsche zaken" beheert, heeft aangewezen. De andere leden van het directoire, en vooral admiraal Magaz, de vice-president, heeft geweigerd om markies de Estella's voorstel te Overwegen. DE BURGEROORLOG IN CIIINA. De troepen van de regeering te Peking, onder leiding van Woe-Pei-Foe, die eenige dagen ge leden erin slaagde de strijdmacht van den dic tator van Mandsjoerije Tsjang-Tso-Lin achter den grooLen Chineeschen muur terug te dringen, hebben thans nieuwe successen behaald. Zij noop ten, blijkens een Reuter-telegram, het leger dei- opstandelingen aan het Sjanhaikwanfront (aan de Golf van Petsjili) 16 K.M. terug te trekken. Woe-Pei-Foe heeft thans bevel gegeven tot een algemeenen opmarsch. ALLERLEI. Uit Rome De algemeene raad van eie Ita- liaansche Katholieke Unie voor de Heilige Plaatsen heeft een motie aangenomen ten gunste van-de bescherming van de rechten der Christen heid in Palestina. „Gezien de bedreiging van het Zionisme en de herhaalde Ontwijding dei- Heilige Plaatsen," besloot de raad een beroep te doen op den Volkenbond. - Uil Londen De regeering van Nicuw- Zeeland heeft definitief besloten, het volgend jaar niet deel te nerncn aan de Britsche rijks tentoonstelling. Uit Bagdad. Koning" Feisjal stelde den ministerraad van Irak in kennis van een schrij ven van ex-koning Hoessein, waarin deze ver zoekt een toevlucht te-mogen zoeken in Irak.De ministerraad heeft besloten, dat er geen be zwaar is tegen een vestiging van Hoessein te Basra, op voorwaarde, dat hij daar als particulier burger zal leven en zich zal onthouden vanrin- menging in de politiek van Mesopotamia. Uit Berlijn. Naar de „Kreuzzcitung" me dedeelt, is de echtgenoote van den ex-keizer naar Doorn teruggekeerd. De langdurige kuur, waaraan zij zich heeft moeten onderwerpen, heeft haar pijnlijke rheumatiek wel niet geheel doen verdwijnen, maar toch veel verbetering in haar toestand gebracht. Uit Parijs. De Commissie van Herstel is gister overgegaan tot de benoeming van de leden der commissie voor de leveringen in nat.ura Voorzien in hel plan-Dawes. Uit een statistiek van het ministerie van i■iimehlandschc zaken der Vercenigde Staten blijkt, dat tegenwoordig in de Vereenigde Sta- i'-ii nog 240.962 Indianen leven. Sfateü-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 21- October. Bij den aanvang der vergadering wordt toe- in het ravijn was gevallen. Dat zal ik mis schien nooit te weten te komen. Was er wel licht een getuige bij dat tooneel „Ik heb wel eens gedacht dat Harry daar geweest is," zei Monica. „Ja, dat moet Harry geweest zijn," ant woordde hij. „En zij hebben er belang bij dat ik leef. Welk belang Wij tasten in het duister, dat is het zwakke punt, wij weten niets van de kwesties die voor ons toch levens kwesties zijn'" Monica kon hem slechts onvolledige inlich tingen geven zij kende de bepalingen van het testament van lord Archibald niet, noch de overeenkomst van de Burgau s met de justitie. Zij wist alleen dat zijn verwanten voor een groote som verantwoordelijk voor hem waren en dat zij uit dc voogdij een of ander groot voordeel trokken. Zij geloofde piet dat de Burgau's schuldig waren aan aan he£geeïi Jean zeide. Zij hadden' hem be dreigd, maar zouden zij deze bedreiging heb ben uitgevoerd of was het slechts om hun vrees aan te jagen? Tusschen een erfenisroof en een moord is nog een groot onderscheid. Wie zou daar overheen hebben kunnen stappen Noch Franck, noch Jack „Noch Harry", zei Jean. „Gij hebt voor mijn neven een bewonderenswaardige toegeeflijk- lieicf." (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is. .'lïnj'ïïiTiIiÏÏiiiiiiiiilililiililiiiiiiiiiiiillillliiliiliitiitlbiiiitliiiiilllllillllllilllllllllililllij^rtiititlllli TABLETTEN tam, «a!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1