gestaan een interpellatie-Wijnkoop over de aan gekondigde maatregelen der Indische regeering tot bestrijding van de volksbeweging onder de arbeiders en boeren. De interpellatie wordt ge houden op een nader te bepalen dag. De behandeling van de nieuwe Tariei'wet wordt voortgezet. De heer v. V u u r e n (R. K.) bestrijdt de re devoeringen van de heeren Van Gijn enDressel- huys, en schetst het nieuwe tarief als nict-pro- tectionistisch. Spr. betoogt verder de noodzakelijkheid van het tarief tot dekking van het tekort der begroo ting en eindigt zijn rede met een pleidooi voor retorsie-(wedervergeldings) maatregelen. De historie leert, dat men bij het sluiten van han delsverdragen nogal eens met ons heeft gesold. De retorsie-maatregelen zijn echter voor een geheel ander doel noodig, n.l. wanneer staten in hun tarief bepalingen opnemen, die zich in het bizonder tegen ons land richten. Spreker vraagt de regeering dan ook, om den minister van buitenlandsche zaken iets anders te geven dan een blikken geweer en een degen van papier. De heer De Monté Verloren (A. R.) constateert dat de linkerzijde het politieke element heeft gebracht in een aangelegenheid die vrij van politiek moet blijven. Zij betreurt die houding ten zeerste en meent dat zij on billijk is. Vervolgens behandelt hij de rede van den heer Van Gijn, die z.i. een verkeerde scheidingslijn trok tusschen protectie en vrij handel. Van de prijsverhoogingen die het ge volg zouden zijn van deze tariefverhooging valt weinig te voorspellen. Dat die verhooging niet zal zijn wat men ter linkerzijde vreest, acht hij buiten twijfel. De financieele toestand des lands eischt nog steeds groote voorzichtigheid van de Regeering. Spr. is er b.v. niet geruft op, dat de hoogere opbrengst der inkomstenbelasting over 1925, die op f 5 millioen is geraamd, niet te gunstig is geacht. Spr. voorziet van de wederopleving van Duitschland een enorme concurrentie voor ons land en het is zaak dat de Regeering daar tegen waakzaam is. De heer S m e e n k (A. R.) bestrijdt ook nog eens de opvatting, dat dit ontwerp protectie is. Protectie zou 20 pCt. tarief pas kunneu heeten. Vervolgens gaat spr. na hoe vóór den oorlog in Duitschland de toestand was. De loonen wa ren daar 30 pCt. hooger dan hier, maar hel leven was er niet 30 pGt. duurder. Echter is een beroep op de enquete van vóór den oorlog van weinig beteekenis meer omdat de toestan den zeer zijn veranderd. Het matige recht, dat thans wordt voorge steld, zal de prijzen, niet noemenswaard doen stijgen. De tariefverhooging op nijverheidspro ducten kan zelfs leiden tot prijsverlaging. De heer v.d. W a e r d e n (S. D.) acht finan cieel deze wet niet noodig. De Minister heeft zijn bewijs daarvoor niet voldoende geargumen teerd. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n is aan het woord, maar zal heden zijn rede aan vangen. Spr. betuigt thans allen zijn dank voor den hem verleenden steun. Hij zegt niet te zul len wijzen op enkele punten, want hij dient nog heden een nota van wijziging in. Spr. zal behandelen den finaneieelen toestand, de wijze van voorbereiding, de technische inrichting der wet, het karakter van het tarief, het duurte- argumeut en de internationale beteekenis. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De R.K. Centrale raad van bedrijven. In de Maandagavond te Utrecht gehouden vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond, welke werd bijgewoond dooi den Aartsbisschop van Utrecht, deelde het Tweede Kamerlid, dr. L. Deckers mede, dat op initiatief van den Boerenbond, na het uit den weg ruimen van vele misverstanden, een grondslag is gelegd, waarop de vier groote groe pen boeren, werkgevers, middenstanders en arbeiders zeer binnenkort tot hervatting dei- verbroken samenwerking kunnen komen. Minder i'raaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUROL. 2933 6 De öuitsehe kolonisatieplannen op Nieuvv-Gulnea Naar de Haagsche Correspondent van de Vossische Zeitung aan zijn blad meldt, bestaat er nog kans, dat de onderhandelingen over de concessie op Nieuw-Guinea tusschen den hertog van Mecklenburg en de Nederlandsch-lndische regecring zullen worden voortgezet. Volgens bet blad waren er twee redenen, waarom liet verzoek van den hertog is afgewezen, n.l. dat de concessionaris een te groot stuk land ter ontginning aanvroeg en voor dat land de zelfstandige rechtspraak opeisehte. Ziet de aanvrager er van af, zelf recht te willen spreken in de bedoelde landstreek, zal hijdus geen eigen politiemacht willen instellen en zich tevreden stellen met een derde van de oppervlakte van het oorspronkelijk aangevraagde land, dan, zegt het blad, zou door nieuwe onderhandelingen waarschijnlijk het gewonsehte doel bereikt worden. De vliegtocht Nederland - Jndië. Naar aanleiding van de vei zending var de nieuwe motor en reservedeelen naar Phi- lippopel heeft men een onderhoud gehad met den heer A. H. G. Fokker, waarin deze mede deelde, dat gistermiddag met den trein van 1.55 minuten een werkmeester en twee bekwame mon teurs zijn afgereisd, voorzien van de uoodige gereedschappen en de nieuwe reservedeelen. De nieuwe motor, die de directie van het Leven aan heL comité heelt cadeau gegeven, werd te Rotterdam op transport bijgevoegd. Op onze vraag wanneer de tocht zou kun nen worden voortgezet, antwoordde de heer Fokker, dat er vier dagen met de reis gemoeid zijn, terwijl voor de reparaties van het vliegtuig 10 dagen noodig zijn. Als dus alles gunstig verloopt, kan over twee weken vertrokken worden en in elk ge val uiterlijk binnen drie weken. De geldinzame ling wordt thans voortgezet, om daardoor in de gelegenheid te zijn een nieuw reservetoestel aan te koopen. Stenhuis tegen de „democratie." De voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Socialistische) Vakvereenigingen, Stenlruis, schrijft in „Het Volk" „In het parlementarisme moge de stem van de juffrouw, wier werkzaamheid bestaat in het driemaal daags uitlaten van haar hondje, hetzelfde gewicht hebben als die van den zwarten zwoeger in den Limburgschen bodem, de laatste zal, als hij tot het besef zijner beteekenis is gekomen, niet bereid zijn van voor hem nood zakelijke hervormingen af te zien, omdat de juffrouw of twee van zulke juffrouwen er tegen zijn." In den grond der zaak heeft Stenhuis gelijk. De tot de uiterste consequenties doorgevoerde heerschappij van het getal is onzinnig. Het standpunt, dat recht is wat de meerderheid eischt, dat een wet in zich goed is, omdat de helft plus één haar wil, is niet te verdedigen. Wij vestigen op deze uitlating van Stenhuis dan ook de aandacht, niet omdat het zulk een geniale vinding is, maar omdat deze erkenning uit zijn pen wel merkwaardig is. Immers, de sociaal-democraten spelen met het algemeen kiesrecht een dubbel spel. Den eenen keer zeggen zij, dat de stemmen niet geteld, maar gewogen moeten worden een andere maal hoort men weer, dat de Regeering ets moet doen of iets moet nalaten, omdat de meerderheid der kiezers er voor of er tegen is. Ook de Vrijzinnig-Democraten en de Vrijheids- bonders borduren wel eens op dat stramien. De eerste beweren bijvoorbeeld, dat. de R<- gecring tot nationale ontwapening moet over gaan, wanneer mocht blijken, dat de helft plus één van de stemgerechtigden er voor is. De Vrijheidsbonders houden vol, dat de Regeering de Tariefsherziening tot na de verkiezingen moet uitstellen, omdat daarna pas kan blijken of de meerderheid er voor of er tegen is. Deze houding is de toepassing van Rousseau's idiote stelling in zake de „volonté générale", de absolute heerschappij van de meerderheid. De consequente uitvoering van dit liberaal beginsel heeft men nergens aangedurfd. Zelfs in de landen, waar het verplicht of facultatief referendum is ingevoerd, zijn de belasting- en militie-wetten daarvan uitgesloten. Terecht, want met zulke wetten is het directe belang der- kiezers zóó zeer gemoeid, dat een objectieve uitspraak over de vraag, wat het landsbelang eischt, van die zijde niet is te verwachten. De vragen tariefsherziening of niet, lands verdediging of ontwapening, kunnen niet door een eenvoudige meerderheidsbeslissing worden opgelost. ^Vrijheidsbonders, Vrijzinnig-Democraten en Socialisten mochten hun gescherm met ,,de meerderheid is er tegen" of „de meerderheid wil dit of dal," gerust achterwege laten. Het kan interessant zijn te weten, wat belangrijke volksgroepen wenschen maar de wil van de helft plus één is geen rechtsgrond. De salarisverlaging van het rijkspersoneel. Naar de „Tel." „uit goed ingelichte bron" verneemt heeft het departement van financiën aan alle andere departementen verzocht op tc geven, wat de kosten zouden bedragen, als de aangekondigde salarisverlaging voor het Rijks personeel voor de gehuwden tot 10 pet. beperkt zou blijven. De „Haagsche Courant" meldt Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ook nimmer sprake geweest. Er is een bedrag van 15 millioen méér op de begrooting gebracht dit bedrag zal worden verdeeld onder de ambtenaren. Zij, die te veel salaris hebben, zullen dit verminderd zien, anderen die te laag gesalarieerd zijn, zullen meer ontvangen. Hier staat echter tegenover, dat dp duurtebijslag zal worden ingetrokken. Men hoopt de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen invoeren, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet en het blijft de Vraag, of men tegen dien tijd gereed zal zijn met de nieuwe regeling. Wij gelooven, aldus het blad, naar hetgeen wij vernamen, dat de ambtenaren er geenszins op achteruit zullen gaan. Het Adviseerend College. Toetst men het Adviseerend College op de maatschappelijke beroepen der leden, dan komt, men tot deze indeeling van het Bondsbestuur (de eene helft) Tot de algemeene groep, met inbegrip van de vrije beroepen (waaronder één journalist) behoor en 12 leden Baron Van Wijnbergen, inr. Pastoors, mr. E. baron van Voorst tot Voorst (Beek), mr. Van der Velden, prof. Veraart mr. Goseling, mr. Leesberg, mr. Heerkens Thijssen, G. van Spanje, pastoor Overmeer, mr. G. baron van Voorst tot Voorst (Zwolle), Vienings. Tot de industrieelen 3 leden Hellebrekers, mr. Teulings, Verheijen. Tot de middenstanders 4 leden Van Hout, IJsselmuiden, Wubben en Ter St.eege. Tot de ambtenaren (waaronder twee onder wijzers) 6 leden Oostdam, Ten Braak, Aarts, Geelen, Veltman en Ohms. Van de nieuwe afgevaardigden in het Ad viseerend College behooren tot de algemeene groep, met inbegrip van de vrije beroepen (waaronder twee journalisten) 8 leden prof. v. d. Grinten, prof. Steger, prof. Aengenerrt, jhr. Von Fisenne, nctaris Van Cranenburg, Hendrikse, Van der Kallen en Nieuwenhuis. Tot de industrieelen 3 leden Asselbergs, Dc Jong en Schoenmaker. Tot. de middenstanders 2 leden: Ninteman en Douma. Tot de arbeidersgroep 6 leden Foppele, Van Rijen, Nivard, Schaaper, H. G. Nijkanip en Donné. Tot de landbouwersgroep 4 leden v. d. Ven, deken Van der Waarden (adviseur van den A. B. T. B.j, Groen en Verheggen. Tot de vrouwen mevrouw Steenberghe Engeringh. De volledige samenstelling van het Advi seerend College geeft deze groepeeringen Algemeene groep met inbegrip der vrije beroepen 20 Industrieelen 6 Middenstanders 6 Ambtenaren 6 Arbeiders 6 Landbouwers 4 Vrouwen 1 Totaal 49 Pensioeuaetie spoorwegpersoneel. Gisterochtend heeft een vertegenwoordiging van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, den Neutralen Bond en den Bond van Spoorwegambtenaren een onderhoud ge had met de directie van de Nederlandsche Spoor wegen, naar aanleiding van de besprekingen, die eergister bij de aanbieding van het petition nement in zake de pensioenactie met den mi nister van waterstaat hebben plaats gehad. De bedoeling van de organisatie was, aan te dringen op spoedig overleg tusschen directie en personeclvertegenwoordiging over de in het ontwerp-pensioenregeling aan te brengen wijzi gingen. Reeds aanstonds verklaarde de directie, dat zij ook zelf snelle afdoening wenschte te bevor deren en reeds binnen zeer korten tijd het ont werp hoopt over te leggen, waarna overleg zal plaats hebben, opdat zoo mogelijk gelijktijdig of onmiddellijk na behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 voor bur gerlijke ambtenaren ook de Pensioen wet voor het spoorwegpersoneel door de Tweede Kamer- kan worden afgedaan. De slag bij Ekuuldangfo. Gister, den 25-jarigen gedenkdag van den slag bij Elandslaagte (Natal), is te Leiden bij den herinneringssteen in de Academie voor een der toen gesneuvelden, dr. Herman Goster, van Alk maar, namens een twaalf-tal vereenigingen met den Senaat der Universiteit, een krans aan de nagedachtenis der toen gevallenen gewijd en o.a. het woord gevoerd door mr. J. C. Kake- beeke, van Deventer, een der oud-strijders. Ook Alkmaar's burgemeester legde namens het bestuur dier gemeente een krans neer. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Schiedam houdt een spoedeischende zitting op Vrijdag 24 October a.s. des namiddags ten 8 ure. 't Punt van behandeling is Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het aangaan van een geldleening groot 1 millioen gulden, rentende 6 's jaars tegen den koers van 97 met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hierbij worde aangeteekend, dat de nood zakelijkheid van consolidatie der tijdelijke schuld waarop ook door Gedeputeerde Staten is aan gedrongen, door Burgemeester en Wethouders reeds lang is erkend en voor het aangaan van een vaste leening thans het tijdstip geacht wordt te zijn aangebroken. Na herhaalde pogingen gedurende geruimen tijd is het thans gelukt een aanbod te verkrijgen voor een onderhandsche leening van 1 millioen - welk bedrag met het oog op de tegenwoordige tijdelijke schuld en de nog te verwachten uit gaven benoodigd is. De koers is niet onbevredigend te noemen als men in het oog houdt, dat op de uitgifte geen kosten vallen, die bij emissie allicht een paar procent bedragen. Het aflossingstype zal zijn het in den laatsten tijd hier gebruikelijke van aflossing in 40 jaar- met jaarlijks 21/1 De bevoegdheid tot ver vroegde aflossing is onbeperkt, mits tegen ver goeding van 1 van het nominaal bedrag der buitengewone aflossing. Na de behandeling van de agenda van boven staande vergadering zal in besloten zitting worden overgegaan tot vaststelling van de notulen der geheime vergaderingen. De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat voor de postrekenin gen, behoorende tot de 6e en 7e groep, bedoeld in lid III onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat d.d. 24 September (de nummers 50.000 t/m. 69999) de postchéque- en girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 27 October. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 17 October is benoemd tot kantqnrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam, met ingang van 1 November, mr. J. H. C. Kok, advocaat en procureur alhier. Hedenmorgen elf uur is aan den Buitenhavenweg, van de vroegere koekfabriek „de Adelaar",nu in gebruik bij de glasfabriek „de Schie", de voorgevel ingestort, zonder gelukkig ongelukken te veroorzaken. De brandweer is dadelijk met den materiaal- wagen uitgerukt om bij het schoringswerk be hulpzaam te zijn de nraterieele schade moet nog al aanzienlijk zijn. UIT ROTTERDAM. Eigen hulp. Den exporteurs van groenten en fruit op. Londen is aangezegd, dat van 1 November a.s af, de vrachtprijzen zijn verdubbeld. De ver schillende diensten op Londen hadden n.l. een trust gevormd en besloten de vrachtprijzen te verhoogen. Daar de handel van meening is, deze verhoogde lasten niet te kunnen dragen, is men tegenmaatregelen gaan beramen. Het doel van de Vereeniging van groenten en fruitexporteurs is te komen tot een eigen dienst op Londen. Voorloopig is echter beslo ten, door tusschenkomst van scheepsmake laars booten te charteren en deze voor eigen rekening te laten varen. Reeds heeft men van bijna alle leden toezeg ging gekregen, dat zij voor den export naar Londen in dat geval uitsluitend van den eigen dienst gebruik zullen maken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de CONTINENTAL PETROLEUM COM PANY te Rotterdam om vergunning tot op richting van een ondergrondsche benzine-op- slaginrichting met bijbehoorende aftappomp met een inhoud van 5000 L. in de Broersvest in het verlengde van de Korte Singelstraat, kadaster Sectie 1. No.2176 (ged.) 2o. de CONTINENTAL PETROLEUM COMPANY te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche benzine- opslaginrichting met bijbehoorende aftappomp met een inhoud Van 2000 L. in de Boterstraat, kadaster Sectie B. No. 2263, in het gedeelte gelegen vóór het pand Boterstraat 8183 (kadaster Sectie B. no. 3146) 3o. de N. V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installalie met ondergrondsch reser voir en bovengrondsche aftapinrichting in de Gerrit Verboonstraat, ten zuiden van den ingang van de Plantage, kadaster Sectie L. No. 2027 en 4o. de N. V. STOOM-, WASCH- EN 3TRIJK- 1NRICHTING VOORHEEN ,M. BIJL Mzn. om vergunning tot uitbreiding van hare inrich ting in bet pand Stadhouder-slaan 13, kadaster Sectie M. No. 2874, met een electromotor van I P.K., drijvende een gascompressormet een benzinefilter en eenige werktuigen en toestellen en met een ondergrondsche benzinebewaarplaats op het terrein, gelegen ten westen der inrichting. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 November a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur- of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 October 1924. INGEZONDEN. Katholieke vredesactie. De laatste weken kwamen in de „Msb." ver schillende oproepen voor, o.a. van de Redactie, van den heer Haan en Dr. Gön-is. S. J„ aan de katholieken om zich aaneen te sluiten tot een intensieve vredesactie, en daartoe een internationale R. K. Vredesvereeniging te stich ten. Als antwoord op deze sympathieke aan sporingen tot een georganiseerde katholieke vredesbeweging kan het misschien velen wel kom zijn te weten dat uit den R. K. Vrouwen bond in Nederland dit jaar zich spontaan een commissie heeft gevormd, die als ^redes- commissie v. d. Federatie van R. K. Vrouwen bonden in Nederland", spoedig haar acties nationaal en zoo mogelijk ook internationaal zal beginnen. Zij heeft als eerste programmapunten „Ge bedsactie" en „Propaganda van de vredesge- dachte in de opvoeding", terwijl nog meerdere punten aan de orde zullen komen. De Vredescominissie voor de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland F. A. M. Peeters, Bloemendaal, Presidente. M. Trooster, Deventerstraat I, Zwolle, Secrelarsse. A. DüttingSirker, Hilversum, Penninyrneesteresse. M. Borret, Breda. A. Huysmans, Eindhoven. A. Kleipool, Schiedam. A. Reith, Zwolle. A. SteenhoffSmulders, Baarrr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2