raamd op drie miliioen pond sterling. t "it Rome De eigenaars van alle bioscopen le Rome hebben besloten hun inrichtingen eènigen tijd te sluiten als protest tegen een nieuwe Verordening van den minister van Financiën, waarvan het in werking treden volgens berekening der bioscoophouders alleen voor Rome reeds een schade beteekent van 2 miliioen lire. Uit Londen Uit St. Johns (Newfound land) wordt gemeld, dat de jury den oud-mi nister van Landbouw, Campbell, die beschul digd werd van verduistering van 72 dollar, beeft vrijgesproken. De werklieden in de Belgische glasblaze rijen hebben aan de patroons loonsverhooging gevraagd. Zoo deze niet wordt toegestaan zal 1 November a.s. een algemeene staking uit breken. Uit Londen In het district Noord-Batter- sca werd hedenavond de liberale candidaat Hogbin, terwijl hij met zijn vrouw in een auto door het district reed, door een vijandelijke bende aangevallen. Een steen werd door het glasscherm van den auto geworpen, trol' den liberalen candidaat aan het hoofd bij een der oogen, maar verwondde hem niet ernstig. Een vrouw uit de bende spuwde op zijn echtgenoote. Uit Rome Generaal Graziani is volgens de bladen benoemd tot opperbevelhebber van de fascistische militie, welke dezer dagen in rijksdienst zal overgaan. Uit Berlijn Uit Athene wordt gemeld, dat, de Grieksche regeering overeenkomstig de uitspraak van den Volkenbond uiterlijk 31 October de veertien dorpen zal ontruimen die aan Albanië zijn toegewezen. Gemeld wordt, dat de democratische rijks- weerminister Gessier, in tegenstelling met de loopende geruchten aan het bestuur der demo cratische partij heeft verklaard niet voornemens te zijn uit de partij te treden. Staten-Gerteraal. TWEEDE KAAI Lit. Vergadering van Woensdag, 22 October. De voorzitter deelt mede, dat op 31 October in de afdeeiingen zal worden onderzocht het ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet.. Spr. zegt voorts, dat de heer Gerhard zal inter- pelleeren over de salarispositie der ambtenaren en dat binnenkort het Koninklijk besluit hier omtrent te wachten is. Bij de voortzetting van de beraadslaging over het tariefoutwerp beantwoordt minister G o i ij n de sprekers. De eigenlijke systematische be zuiniging moet nu beginnen, doch de Tariefwet en de Tabakswet zijn noodig tot dekking van het tekort van heden. De begrooting is niet te optimistisch opgezet. Toen de middelen voor i92.) 1 miliioen hooger geraamd konden worden dan voor 1924, had de regeering besloten, dat dib r>edrag zou worden aangewend om voor 1925 de gevolgen van de nieuwe salarisregeling voor de reeds in dienst zijnde ambtenaren te ver zachten. De regeering is in dezen geest werkzaam gebleven. Toen nu ook enkele weken geleden bleek, dat de toestand in financieelen zin nog iets gunstiger was dan bij de indiening van de begrooting kon worden voorzien, besloot de regeering ook dit bedrag aan te wenden voor verdere tempering van de gevolgen voor ge huwden en kostwinners. Deze bedragen houden hoofdzakelijk verband met de grootere opbrengst der rijwielbelasting en de lagere raming van het tekort op de spoorwegdiensten. Verder kan de ivgeling niet gaan zij treedt 1 Januari 1925 in werking. Verdere meevallers moeten dienen tot ver laging van de directe belastingen. De laatste werken thans in oeconomisch opzicht schadelijk. Spr. komt dan tot de noodzakelijkheid van de herziening van het huidige tarief. Het tariefwetsontwerp herstelt feitelijk alleen de verhoudingen van het aandeel der inkomsten uit het tarief in dat der totale inkomsten van den Staat. Wanneer de opbrengst van 39 op 54 miliioen wordt gebracht zal weer het oude percentage van 7,6 worden hersteld. In Engeland is dit cijfer 13 pGt. De wijze van voorbereiding \an dit ontwerp is geweest precies als die van alle andere op dit gebied, én onder Pierson, én onder Kolkman én onder Treub. De heer Dresselhuys (V. B.) Maar zij behoefde er toch bij de Kamer niet doorgejaagd te worden. De minister: De werkzaamheid der Regeering houdt op als het ontwerp de Kamer heeft bereikt. (Gelach), fn de vrijstellingen gaat dit ontwerp verder dan eenig vroeger ontwerp. De tarieftoestanden in andere landen pleiten voor de verwachting, dat de internationale handel den weg naar ons land zal blijven zoeken met geheel of gedeeltelijk dragen van het hoogere tarief. Spr. gelooft niet aan het duurte-argurnent. In Engeland wordt 70, in Nederland 27 gulden per hoofd uit invoerrechten en accijnzen getrok ken. Spr. verwijst naar Amerika waar na een jaar werking van een hoog tarief bleek dat de prijzen waren gedaald. Spr. zegt niet dat een tarief de prijzen zal doen dalen maar met de samenwerking van tal van factoren zal ten slotte blijken dat niet komt wat de oppositie vreest. Het argument aan represaille-gevaar ont leend, acht spr. zeer misplaatstandere landen vernoegen hun tarief met tientallen procenten zou men dan ons kwalijk nemen dat wij er drie pruoeiil op doen Resumeerende beLoogt spr. dat dit ontwerp niet afwijkt van de historische lijn die gevolgd is ten aanzien van het tarief. Nederland kan zich niet onttrekken aan zuiging die in geheel Europa bestaat. fn 1878 is de Europeesche beweging van vrij handel veranderd en meent men nu dat Neder land alleen die beweging koeren kan 'f De heer Dresselhuys (V. B.) repliceert en klaagt nogmaals dat dit tarief voor altijd gelden zal en dat de opbrengst dient om tijde lijk het tekorl te dekken. Daarom alleen reeds is dit voorstel onaannemelijk. De lieer Vliegen (S. D.) betoogt, dat de rechterzijde dit ontwerp niet zoozeer als be lasting-verhooging maar wel als protectie aan vaardt. De heer Lovink (C. H.) ziet geen gevaar voor den landbouw in dit ontwerp en zegt, dat hij nadeel daarvoor absoluut uitgesloten acht. Het verandert aan onze buitenlandsche pro ductie niets. De vergadering wordt verdaagd tot beden één uur. B I u n c tl 1 a u d. De ambtenaarssalarissen in 1925. Minister Colijn heeft gistermiddag de volgende mededeeling in de Tweede Kamer gedaan Toen de oniwerp-salarisregeling, welke 1 Januari a.s. in werking treedt, gereed was, bleek, dat de Rijksmiddelen A. tot F. voor 1925 7 miliioen hooger konden worden geraamd dan voor 1924. De Regeering heelt toen besloten, dat bedrag aan Le wenden voor de in dienst zijnde ambtenaren en uitsluitend voor het jaar 1925. Daarmee wordt dus de korting getemperd. Enkele weken geleden bleek nu, dat de toe stand der financiën nóg iets gunstiger was dan de Regeering kon voorzien bij de indiening der begrooting. Dit was het gevolg van de hoogere opbrengst der Rijwielbelasting en van de lagere raming van bet tekort bij de spoorwegen. Ook dat bedrag zal worden aangewend tot (verdere) tempering van de gevolgen der nieuwe salaris- regeling voor de gehuwden en kostwinners. Verder kan de Regeering niet gaan. In aansluiting op de mededeeling van minister Colijn in de Tweede Kamer, verneemt de „Msb.", dat verwacht wordt,'dat volgens een overgangs bepaling in het Bezoldigingsbesluit niemand der ambtenaren meer dan 10 pet. in salaris zal teiug- Belaslingverlagiug. De Minister van Financiën deelde gister in de Tweede Kamer mede dat wanneer er nog meer meevallers komen dan die, gelijk gemeld, aan de ambtenaarssalarissen ten goede worden ge bracht, er een ontwerp tot verlaging van de directe belastingen geheel gereed ligt. Werkloosheidszorg in de groote steden. Naar de ,,N. Ct." verneemt, heeft de Haagsche wethouder voor sociale aangelegenbeden,, de heer Drees, bij den minister van arbeid, handel en nijverheid namens zich en zijn collega's in dtf groote steden, een onderhoud aangevraagd, om te komen Lot de verzorging van de werkloozen, welke minder drukkend is voor de steden dan thans. Plan is voor te stellen, dat de werklozen kassen een langere uitkeering dan gedurende 90 dagen zullen geven, want de practijk is, dat de werkloozen na verstrijking van dien termijn bij steun aankloppen. Een dag voor het onderhoud, dat zal worden toegestaan is nog niet bepaald. Opschriften in een vreemde taal. De taalcommissie van het Algemeen Neder- landsch Verbond heeft, zoo wordt, aan het ,,Dev. Dgbl." gemeld, met instemming van het hoofdbestuur een adres gericht tot den minister van financiën, waarin aangedrongen wordt op het belasten van opschriften in een vreemde taal. De commissie vraagt om een wets bepaling, waarin wordt voorgeschreven, dat alle opschriften van winkels, enz. aan de open bare straat of in voor het publiek toegankelijke lokalen moeten worden gesteld in de Hollandsche taal. Wie daarnevens eenig opschrift in een vreemde taal wenscht aan te brengen, zal daar voor belasting moeten betalen. De commissie meent, dat opschriften in een vreemde taal als weelde moeten worden beschouwd en dus door een weolde-belasting mogen worden getroffen. Zij verwijst naar enkele landen, waar een der gelijke belasting reeds is ingevoerd. Mr. van Best. In tegenspraak met een bericht, dat de heer mr. van Best, oud-Kamerlid en oud-wethouder van Eindhoven, uit België naar Eindhoven zou terugkeeren en zijn advocaten-praktijk weer hervatten, meldt het „Hbld.", dat dit bericht uit de lucht is gegrepen. De heer Van Best zal zich nl. niet in Eindhoven komen vestigen. Nadenken onuoodig. De (anti-rev.) „Rotterdammer" schrijft Professor Gilbert Murray, een van de Britsche gedelegeerden in de jongste vergadering van den Volkenbond, heeft in de „Times" den wensch uitgesproken, dat het Protocol van Genève niet tot een voorwerp van piartijstrijd bij de verkiezingen zou worden gemaakt. Lord Paririoor en Lord Cecil zijn hem daarin bijge vallen. Ook uit andere landen komen berichten, die doen zien, dat men zich niet overhaast bij het aanvaarden van de resultaten der laatste ver gadering. Uit Zweden was reeds voor eenige dagen bericht gekomen, daL de pers tegenover onderteekening \an het Geneefsche Protocol weinig sympathiek stond. Gisteren brachten de bladen liet bericht, dat ook het nieuwe Zweedsche kabinet Branting niet tot ondertee kening voor Zweden zal overgaan, alvorens vaststaat, dat andere mogendheden inderdaad tot ontwapening bereid zijn. Tegelijk kon men gisteren lezen, dat te Am- BIJ HOEST EN VERKOUDHEID Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 c, Thermo-Tabletten 45 c. 2939 6 Anga-Bonbons 60 c. Bij Apothekers en Drogisten. sterdam de heer W'ibaut een socialistische ver gadering in een hoongelach deed uitbarsten, door de simpele mededeeling „De Nederland- sche Régeerihg moest nog eens over 't bereikte accoord te Genève denken." Die domme Regee ring ook Dan weel iedere Amsterdamsche meetingbezoeker hét toch beterDenken is heelemaal niet meer noodig; (althans niet voor de „bewusten" liet Geneefsche plan komt immers van MacDonald en van Herriot, die ook door de socialisten gesteund wordt. Toch zou eenig nadenken over het Geneefsche plan, zelfs voor Nederlandsche socialisten, geen kwaad kunnen. Misschien zouden zij dan tot de conclusie komen, dat het eenigszins vreemd is, tegelijk de ontwapening toe te juichen en het Protocol van Genève, dat met ontwapening onvereenigbaar is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buurfcoinité's. Ook aan den Havendijk en een gedeelte der aangrenzende straten is een buurteomité ge vormd in verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan Schiedam. Het omvat de vol gende straten Havendijk, Voornschestraat, Zwartewaalschestraat, GeervIietschestraat,Briel- schestraat, Gecrvlietschestraat, Heenvlietsche- straat en Abbenbroekschestraat. Op Donderdag 30 Oct. wordt in „Liefde en Vrede" Tuinlaan 52, een vergadering van be woners dezer straten gehouden waar een en an der nader wordt besproken en geregeld. De bewoners van de St. Liduinastraat worden herinnerd aan de vergadering op hedenavond 8j/2 uur in Musis", waar besprekingen zullen worden gehouden tot het vormen van een buurt eomité naar aanleiding van liet a.s. koninklijk bezoek aan onze stad. In de gisteravond zeer druk bezochte ver gadering, is opgericht de buurtvereeniging „Groe- nelaan". Het bestuur is als volgt samengesteld A. Hoorman, le voorzitterD. Sonneveld, le secretaris J. Mak, 2e secretaris, L. C. Voort.man, le penningmeester W. v. Oordt, 2e penning meester; W. Mak, als secundes, F. Litsenburg, commissaris. Verecnigiug „Verjaardag." In de dezer dagen gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging werden Statuten en reglement goedgekeurd. •Uit de verdere bespreking bleek dat de opge richte Vereeniging „Verjaardag" een zeer gun stig onthaal bij de burgerij had gevonden, in 't bijzonder in den vorm, Waarop de vereeniging aan de geldmiddelen hoopt te komen. Dank zij het ijverig werken van de dames-bestuurderessen is reeds het eerste duizendtal als ingeschreven leden, overschreden elk lid ontvangt 's morgens ■op zijn of haar verjaardag namens de vereeni ging een gelukwensch, wat gevolgd wordt op den dag door het aanbieden van een busje door een der damesbestuurderessen om de kleine of groote. gaven in ontvangst te nemen. Het bestuur hoopt dat vele ingezetenen zich geroepen zullen voelen om het groote werkvan liefdadigheid te steunen, d.i. die t.b.c. lijders financieel te helpen, wier genezing een verblijf in sanatorium of elders, een gebiedende eisch is, en zich als lid zullen doen inschrijven. De inschrijving als lid, wat geschiedt alleen door opgave van naam, woonplaats en geboor tedag, zonder verplichting van contributiehef fing, kan geschieden bij het Bestuur Mevr. S. Hijman, Presidente, Tuinlaan 108; Mevr. Dr. C. Vermaas, Vice Presidente, Kerkstr. 66 mevr. D. Boddeüs, Penningmeesteresse, Lange Haven 73 Mevr. H. Jonker Roelants, 2e Penningmeesteresse, Plein Eendragt 17b Mevr. Dr. A. Hoogendijk, Secretaresse, Lange Nieuwstraat 81 Mej. M. Gij sen, 2e Secretaresse, Groote Markt 25 Mevr. M. Germenraad, Lan ge Achterweg 14 Mej. M. Cool, Nieuwe Haven 151 Mej. M. C. v. Harderwijk, Dam 30 Mevr. W. J. G. Herr, Naussaustraat 38 Mevr. M. Horn Singel 78 Mevr. A. de Kadt, Lange Nieuwstraat 23 Mevr. Koeten Ooms, Nieuwe Maasstraat 49b; Zuster Mulder, St. Liduinastraat 78b; Mevr. Dr. E. de Ranitz, Tuinlaan 96 Mej. M. v. d. Schalk, Lange Nieuwstraat 125 Mevr. S. van Straten, Hoogstraat 119 Mevr. Dr. J. Swart, Nassaustraat 47 Mevr. J. Tak, Westmo lenstraat 2 Mevr. S. Vies, Nieuwe Haven 157. Op 12 Nov. a.s. heeft de trekking plaats van de prijzen der onlangs in den Volksbond, tijdens de fancy-fair gehouden verloting. De uitslag is 's avonds aan het gebouw te vernemen. Slavenburg contra Scheurleer. Voor de Haagsche rechtbank is gister weder voortgezet het getuigenverhoor in de procedure Slavenburg contra Scheurleer en Zoonen's Bank. Voor den aanvang van liet Verhoor legde mr. van Houten een door B. v. Galen onder- teekende verklaring over, waarin deze ver- j klaartdat mr. de Meester, firmant van Scheur leer en Zoonen's Bank in den Haag, hem in een onderhoud ten kantore van de Ned. Han del Mij. te Rotterdam, buiten tegenwoordig heid van derden, heeft medegedeeld, dat Dins dag 4 Dec. 1923 hem bekend was, dat de cog nossementen, als onderpand liggende voor de rekening van v.G. bij Scheurleer enZooqeii'sBaiik te Gouda, valsch waren dat v. G. met den heer Lokhorst, procuratie houder van Scheurleer en Zoonen's Bank te Gouda, 5 Deo. 1923 in het Gouden Hoofd te Rotterdam te halftwaalf een samenspreking heeft gehad, die voor hem zeven chéques tot een bedrag van ruim 400.000 gulden had, welke hij mocht afgeven indien V. G. een torting deed van 380.000 gulden, welke cliéques niet ge- teekend waren. Toen v.. G. vroeg de chéques even te mogen meenemen, heeft de heer L. deze geteekend, nadat hij gezegd had dat is een mooi grap de heer Diemer Kool heeft ver zuimd de chéques te teekenen, maar dat hij, L„ zoo spoedig hij dit bemerkte, zich onmid dellijk met den heer Diemer Kool in verbinding had gesteld en deze al onderweg was naar Rotterdam om dit te herstellen. De zaak is in orde. De beer L. deelde mee, dat de chéques met zijn handteekening alleen niet geldig zijn dat. de heer Diemer Kool met hem 5 Dec. 1923 in het Gouden Hoofd is geweest en met hem naar de Incasso-Bank is gegaan, waar zij liet geld moesten halen, omdat ten behoeve vah Scheurleer en Zoonen's Bank te storten bij de Unie Bank dat zij zeer gehaast waren daar de zaak voor 12 uur moest afloopen dat op de Incasso-Bank aanwezig waren de heeren Jacometti en Joosten en v. G. tegen overgave van de 7 chéques 380.000 in ont vangst heeft genomen van den heer Joosten en dit bedrag onmiddellijk afgegeven aan den lieer Diemer Kool. Dit geld was ongeveer de tegenwaarde van de chéques, die hij 's mor gens had medegenomen van den heer Lok horst dat v. G. in tegenwoordigheid van de heeren Diemer Kool, v.d. Hoeven en mr. de Meester heeft moeten teekenen een stukje, inhoudende dat hij wist, dat de chéques alleen door den heer Lokhorst waren geteekend en dus niet geldig en dat hij ze niet mocht endosseeren dat hij dit stukje heeft geteemeend, wat an ders niet zou zijn geschied onder pressie, be staande daarin dat hetzij de heer de Meester of de heer Diemer Kool hem meedeelde, dat als hij niet teekende, hij met de Justit ie in aan raking zou komen dat hij reeds drie der chéques had geëndos seerd, wat hij 's middags van 5 Dec. 1923 niet wist dat hij 's morgens om 9 uur van 5 Dec. 1923 nog twee chéques heeft ontvangen, die de heer Diemer Kool in zijn tegenwoordigheid had ge teekend, zonder dat deze hem omtrent een of ander iets meedeelde dat hij ruim een jaar dagelijks tegen over gave van chéques van Scheurleer en Zoonen's Bank geld ontving, dat hij onmiddellijk na ont vangst bij Scheurleer en Zoonen's Bank depo neerde dat het naar zijn overtuiging zeker is, dat de Scheurleer en Zoonen's Bank op 5 Dec. 1923 door deze zaak als is geschied in scène te zetten, zich dekte ten koste van derden, die te goeder trouw waren dat de heer Diemer Kool hem in de waan heeft gelaten, dat deze de chéques zou teeke nen en dat hij bereid is bovenstaande verklaring te allen tijde onder eede te bevestigen. Mr. Bakker maakte tegen publiceering van deze verklaring bezwaar, doch de rechter-com- missaris wenschte zich hiermede niet te bemoeien Daarna begon het getuigenverhoor. Het verhoor wordt Woensdag a.s. voortgezet, terwijl het Hof 5 November uitspraak doet. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November, tijdelijk benoemd tot adjunct inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie alhier, de heer M.C.M. van Kalmthout, surnumerair dier middelen ter directie Rotterdam. De veehouder v. W a a 1 w ij k van Doorn heeft gisteravond 10 uur bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit zijn weide aan den RotterdamschendijkSingel, een zwart-bonte koe en vier kalveren vermiste. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Het oude fabriekspand aanden Buitenhavenweg, dat gister gedeeltelijk is in gestort, wordt geheel gesloopt Slavenburg en Scheurkogel hebben dit karwei aangenomen. UIT ROTTERDAM. In beslag genomen. Op het bijkantoor, in de Crispijnlijn alhier, van de Nationale verzekering- en herverzekering maatschappij, waarvan de hoofdzetel in Den Haa gevestigd is, heeft de recherche in beslag geno men eenige duizenden obligaties der 3y2 pro cent premieleening van die maatschappij, cor- respondeerende op de trekkingen van de 437ste staatsloterij Bij hoofdagenten en agenten van deze maat schappij zijn voorts eenige van dergelijke obli gaties in beslag genomen. De inbeslagnemingen hebben plaats gehad wegens overtreding van de Loterij wet. Gemengd Nieuws, Ontploffing. Gistermorgen om negen uur kwam een blinde telefoniste, die te Amster dam werkzaam is aan de werkplaatsen van de gemeentetelefoon in de Nova Zemblastraat, ten gevolge van den regen doorweekt binnen. De portier plaatste haar bij een stookgelegenheid die gebezigd wordt om een waterketel te ver warmen ten dienste van de nikkelinrichting. Nadat zij daar eenigen tijd vertoefd had, sprong plotseling de waterketel uit elkaar, waardoor ook de stookgelegenheid beschadigd werd. De telefoniste kreeg de gloeiende kolen over de voeten en liep daardoor ernstige brandwonden op. Ook een werkman, die in de nabijheidstond, werd getroffen. Zijn verwondingen echter zijn, Trekking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2