Binnenland, De vliegtocht Nederland - Indië. Naar het Comité Vliegtocht NederlandIndië aan het Haagsche Anetakantoor mededeelt, zijn de ter reparatie van de F. VII uitgezonden mon teurs'.'met de ionderdeelen vastgehouden door grensbeambten te Pzaribrod aan de Scrvisch- Bulgaarsche grens, omdat de uitvoer van vlieg- tuigonderdeelen van Servië naar Bulgarije ver boden is. De consul-generaal van Nederland te Sofia, jhr. de Brauw, van het gebeurde in kennis gesteld, heeft onmiddellijk de Servische regeering er op gewezen dat het hier geen uit voer, doch doorvoer geldt en haar er aan her innerd, dat zij alle mogelijke faciliteiten, noodig voor het spoedig herstel van het vliegtuig, had toegezegd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den consul te Belgrado telegrafisch instructies doen toekomen om eveneens de noodige stappen te doen. Het comité is overtuigd dat de misvatting van de grensbeambten wel spoedig zal zijn her steld, maar intusschen is zij oorzaak van een hoogst ongewenscht nieuw oponthoud. Uit de R. K. Staatspartij. In een Zaterdag te Utrecht, niet voor de pers toegankelijke vergadering is na een inleiding van prof. Veraart, opgericht een vereeniging, genaamd St. Michaël, tot verbreiding van de democratische beginselen in de Rooinsch- Ka tholieke Staatspartij. In onze hoofdbladen waarschuwde prof. Ste ger Zaterdag tegen dezejjvereeniging. Een gift van de Koningin. Naar ons wordt bericht, heeft Hare Maje steit de Koningin een bedrag van duizend gul den doen toekomen aan den gouverneur van Cüracao, als bijdrage tot leniging van den nood op de Bovenwindsche eilanden, welke door zwaar stormweer werden geteisterd. Zoowel op St. Martin, als op Saba en St. Eustatius werd groote schade geleden aan gewas, vee en woningen. Een commissie is te Curasao ingesteld tot liet inzamelen van gelden. Een nieuw stadhuis te Utrecht. In het antwoord van B. en W. van Utrecht op het afdéelingsverslag der Gemeentebegrooting wordt o.a. medegedeeld, dat de directeur van Gemeentewerken bezig is met het ontwerpen van plannen voor het bouwen naar de eischen des tijds van een voldoende stadhuis op de plaats van het bestaande. De bouw hiervan zal gelei delijk bij gedeelten kunnen worden uitgevoerd, Opheffing der huurcommissies. De minister Van arbeid, handel en nijverheid heeft aan verschillende gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden Hét komt mij voor, dat thans de tijd gekomen is om te overwegen of de huurcommissie in uw gemeente nog langer bestendigd zal moeten blijven. In het algemeen zijn in de laatste jaren in ons land de woningtoestanden aanmerkelijk verbeterd. De opleving in de particuliere bouw nijverheid bleef voortduren, zoodat de woning nood welhaast tot het verleden zal gaan be- hooren. De buitengewone omstandigheden met het oog waarop de Huurwetten in het leven werden geroepen, zijn allengs aan het verdwijnen. Dit is bij de jongste wijziging der Huurwetten voorzien en daarom is de weg geopend om tot geleidelijke opheffing der huurcommissies te geraken. Het moet toch wenschelijk worden geacht, dat het vrije verkeer op de woningmarkt langzamerhand wordt hersteld. In de laatste jaren zijn de werkzaamheden van de huurcommissie in uw gemeente aan het verminderen. In verband met het bovenstaande kan, naar het mij aanvankelijk voorkomt, wor den overgegaan tot opheffing der huurcommissie in uw gemeente. Gaarne zal ik vóór 15 November a.s. van uw college vernemen of het overwegende bezwaren heeft tegen opheffing der huurcommissie en zoo ja, welke. Fusie van den Vrijz.-Dem. Bond en de Dein. Partij. Geruimen tijd geleden hebben wij medege deeld, dat drie vooraanstaande leden van den Vrijz.-Dem. Bond en drie vooraanstaande leden van de Democratische Partij tot het besluit gekomen waren, dat het wenschelijk was, dat beide democratische organisaties zich zouden vereenigen tot één groote organisatie. Deze leden, namelijk prof. mr. C. van Vollenhoven, mr. A. M. Joekes en mevr. Van Deventer Maas, behoorende tot den V. D. B., en prof. mr. J. H. Carpentier Alt ng, prof, mr. D. van Blom en mej. M. S. Wiener hebben toen een schrijven aan de hoofdbesturen dezer organi saties gezonden met het doel een samensmel ting te willen bevorderen. Naar wij thans vernemen, hebben de onder handelingen tusschen beide hoofdbesturen reeds tot iit resultaat geleid, dat een fusie kan wor den verwacht. Alleen de naam, die na de fusie de nieuwe organisatie zal voeren, maakt nog een onderwerp van bespreking uit. De nood in de veenen. Naar aanleiding van de arbeiderstoestanden in Drenthe heeft de „Courant" een vraagge sprek gehad met minister Ruys waaraan wij het volgende ontleenen. In 1923 zeide de min.-pres., is ongeveer 1/3 deel van de voor de bestrijding der werkloosheid bestemde gelden aan Drente besteed, n.l. 2 millioen van de 6 1/4 en van die 2 millioen gingen pl.in. 1.600.000 aan loonen weg. Ik zie de toekomst van Drente, zoo vervolgde hij, voor het volgende jaar ernstig in, de toestand zal er dan menschelijkerwijze gesproken erger zijn dan nu, als gevolg van de lage turfprijzen. Er zit Voor Drente evenwel niets anders op dan zich aan le passen aan den nieuwen toestand, ontstaan door de concurrentie van d? steenkool. Daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. In hoeverre een turf-centrale voor de opwekking van electriciteit reden van bestaan kan hebben, moet worden bezien in het kader \an de alge- meene electriciteitsvoorziening van ons land.» In 't algemeen genomen was 't des ministers meening, dat de regeering voor Drente doet wat redelijkerwijze verwacht kan worden. Zoo is er ook op het gebied van de boschontginning veel gedaan. Het staatsboschbeheer betaalde in 1923 in Drente aan loonen 330.000 van de in totaal in den lande aan loonen uitgegeven 375.000, welk bedrag van f 330.000 inbegrepen is in het hiervoor genoemde an 1 millioen 6 ton aan werkverschaffingsloonen. Ten slotte stelden we nog de Vraag, of de re geering voor het zoo gevreesde jaar 1925 nog bijzondere maatregelen ten bate van Drente overwogen heeft. De minister verzekerde ons, dat verwacht mag worden, dat er het volgend jaar genoeg werkverschaffing zal plaats hebben om in de behoefte daaraan te voorzien o.a. is de aan leg van een kanaal van het Oranje- naar het Buinerkanaal over Borger in overweging. Want de regeering houdt er stellig rekening mee, dat, behoudens een gelukkigen keer van zaken, 1925 voor de venen slecht wordt, waartoe ook me dewerkt het feit, dat men in Duitschland, juist over de grens, turf laat graven tegen loonen van 12-/18 tegen hier 25-/30. Hierbij verdient ook aandacht dat in Duitsch land machinale bewerking op ruimer schaal wordt toegepast. Dit alles heeft onze aandacht aldus besloot Z.Exc. het onderhoud reeds twee malen bezocht ik in mijn ministerieele loopbaan Drente en als mijn werkzaamheden 't toelaten, hoop ik er mij te eeniger tijd opnieuw persoonlijk van den gang van zaken op de hoogte te stellen. Gesprongen Handen 2992 8 Het, eoll. contract in de bouwvakken. Naar wij vernemen heeft te Amsterdam een huishoudelijk congres plaats gehad van de Ned. Federatie van Bouwvakarbeiders ter bespreking van de kwestie van het collectief contract. Dit laatste loopt nl. begin 1925 af en de vaststelling van een nieuw moet voor het einde van dit jaar plaats hebben. De verwachting is nl. dat alle betrokken partijen de huidige coll. arbeids overeenkomst op den daarvoor vastgestelden datum, nl. 1 November a.s. zullen opz'eggen.. De Federatie besloot met algemeene stemmen het loopende contract op te zeggen en ten aan zien Van het nieuwe ter vervanging van den huidigen 8'/j-urendag weder den eisch van een 8-urendag te stellen. Voorbeeldige ambtenaren 1 Het roode overheidspersoneel heeft Zaterdag een demonstratief congres te 's-Graivenhage gehouden 8000 deelnemers vulden vier groote zalen. In de verschillende redevoeringen is op zulke schandelijke wijze over de regeering gesproken, en hebben de sprekers zoo ergerlijk hun gehoor opgeruid, dat 't ons een verslag bespaart. De spreekwoordelijke motie werd onder on beschrijfelijk lawaai aangenomen en een optocht met muziek was het vroolijke maar eenigszins vreemde eind van deze zacht gezegd onsmakelijke geschiedenis. Stads- en Gewestelijk: Nieuws, Gemeenteraad. 't Lid van den Gemeenteraad, de heef Mr. Kavelaars, vdrzoekt ons er op attent te maken, dat door hem niet gezegd is, wat wij Zaterdag jl. in ons raadsverslag schreven, dat n.l. Delft een 6 leening had uitgeschreven tegen een koers van 99 Door genoemd raadslid werd gesproken over de huidige noteering van vroegere Delftsche leeningen, welke op en bij de 99 staan. De gewijzigde H.B.S.-eursus. Donderdagavond 6 Nov. zal in Musis" Mr. Dr. M. Spaander, directeur der H.B.S. met ge wijzigd leerplan aan de P.L. Takstraat,te Amster dam, voor de afd. Schiedam der Rijksleeraren- vereeniging een lezing houden over de nieuwe litterair-oeconomische afdeeling der H.B.S. 10 arbeiders in het dok. Négen kwamen met den schrik vrij maar een zekere J. Meijer, 42 jaar en wonend alhier, kreeg ernstige verwendingen aan het gelaat. Na aan de werf te zijn verbonden kon hij zich echter weer te voet huiswaarts be geven Even later sprong op T terrein van de Furness een groote bus carbid met een geweldigen slag uit elkaar, waardoor de 17-jarige H. Delle, die deze bus hanteerde, tegen den grond geslagen en levensgevaarlijk aan 't hoofd gewond werd het onderste gedeelte van zijn kaak was geheel weggerukt. De jongen werd na de eerste hulp, per politie- brancarri naar het Ziekenhuis vervoerd van morgen was zijn toestand iets gunstiger. Daar het slachtoffer nog niet gehoord kon worden en niemand getuige van het ongeval is geweest, tast men omtrent de oorzaken van de ontploffing nog in 't duister de overblijfselen van dé bus zijn door de politie in beslag genomen. Zaterdagavond 10 uur liep een zekere Kooy met een paard aan de hand op den Rotterdam schen dijk, toen een chauffeur die met zijn autobus passeeren wilde eenige signalen gaf. K. week dadelijk uit naar rechts maar 't paard werd schichtig begon te steigeren en trapte met zijn achterpooten juist tegen de voorzijde van den auto aan, met het gevolg dat de auto-lantaarn geheel vernield werd. Later beweerde men nog dat het paard bij deze toe ren een poot gebroken heeft. Door de politie en Veearts Goe- mans is Zaterdag een huiszoeking gedaan bij B. in de Konijnenbuurt, op vermoeden dat er bij hem een varken aan de vlekziekte gestorven was. Het cadaver werd echter niet gevonden B. beweerde, dat na een afspraak, een slager hier ter stede het doode dier weggehaald had. Daarna is er bij dezen slager weer een huiszoe king gedaan, ook alweer zonder resultaat, zoo dat men vermoedt, dat het bedorven boutje in de worst verwerkt is eet smakelijk De slager houdt vol dat hij absoluut met de zaak niets te maken heeft en er heelemaal niet van af weet. De politie is nog druk in de weer om het geval tot oplossing te brengen. O. N. I. Wij verwijzen onze lezers naar de annonce in dit blad van de bekende Mandoline-club „O.N.I. die Woensdag a.s. 's avonds 8 uur in Musis" een uitvoering geeft. Pandora. In het journaal is een groote plaats ingeruimd voor ons Koningshuis. Behalve kiekjes van de regeerende vorstin, krijgen we ook, zij 't dan in lood en brons, Willem II te aanschouwen. Twee hoofdnuiners „Verbannen naar het «bagno" en „De twee sergeants" vormen verder het program. Hét eerste is een sensatie-nummer van je welste door de wol geverfde misdadigers, ge slepen boeven, doortrapte schurken, helden van 't zuiverste water, moord en roof, tragische ver wisseling van personen, enz. maar het boeit tot het einde, waarin de deugd wordt beloond en alles op z'n pootjes terecht komt. De „Twee sergeants" is neen romantisch-dra- matische geschiedenis uit den Napoleomtischen tijd en niemand minder dan den grooten Gorsi- caan krijgt men goed gelijkendin deze keurige film te zien. Een mooi programma Ernstige ongelukken. Zaterdagmiddag even voor twaalf uur, was een tiental werklieden van de „Furness" aan den arbeid op een 3 meter hooge stelling, die in het dok, legen een schip in reparatie, was opgericht. Waarschijnlijk door overbelasting stortte deze stelling plotseling in en vielen de UIT ROTTERDAM. Brand. Eergisteravond omstreeks 11 uur is brand ontdekt in een benedenhuis aan den Zuidhoek ik43 alhier,bewoond door den sleepbootkapitein i'. L.van den Brejen en zijn gezin.De voor-, tus schen- en achterkamer zijn nagenoeg uitgebrand. De vader heeft zijn 2 jarig dochtertje, dat in de achterkamer sliep, gered, en brandspuitmeester A.den Boer heelt een ouder zoontje zonder eenig letsel uit het brandende huis naar buiten ge bracht. Het meisje was eenigszins bedwelmd, en is later overleden. De brand werd inmiddels door gasten van de spuiten 43 en 44 gebluseht,. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Met verbazing heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk Van den heer G. W. van Bergen Walraven in Uw blad van Zaterdag 25 dezer. Ik wil beginnen met te erkennen, dat de voor waarden der nieuwe Schiedamsche leening tot kritiek kunnen aanleiding geven. De koers Van een leening is nu eenmaal iets, dat aan apprecia tie onderhevig is. Het verschil der netto-koers met die van de door schrijver aangehaalde leening van Alkmaar is echter maar 0.8 in de onderstelling dat de zegelgelden e.d. bij de voor Alkmaar opge geven netto-koers van 97.8 zijn in aanmerking genomen. En dan heeft de Schiedamsche leening het voordeel, dat zij reeds dadelijk in beleggers handen komt, terwijl de Alkmaarsche leening nog door de emitteerende Banken moet worden geplaatst. Bovendien heeft een leening aangegaan met één instelling bij de betaling van rente en af lossing veel voor, daar administratieve omslag, provisie en renteverlies worden uitgespaard. Het is dus nog de vraag, of, alles wel bekeken, de Alkmaarsche leening voordeeliger is dan de Schiedamsche. En wat de eventueele conversie betreft, ik weet niet, hoe dit bij de Alkmaarsche leening is geregeld, maar zeker is het, dat het vrijwel gebruikelijk is, dat bij emissies voor een zeker aantal jaren na de uitgifte, gewoonlijk 5, de bevoegdheid daartoe wordt uitgesloten. Daartegenover is het ju:st een voordeel van de Schiedamsche leening, dat zij ten allen tijde kan worden geconverteerd. Ook is het een voor deel, dat men bij de conversie met één lichaam heeft te maken en niet met verspreide obligatie- houders. In dit licht beschouwd is de vergoeding van 1 geen bezwaar. Trouwens legt dit bedrag, wanneer de rentestand verandert, en een con versie werkelijk van belang wordt, geen groot gewicht in de schaal. Onbegrijpelijk is het dan ook, dat schrijver dit percent in mindering van den koers brengt. Zelfs al bestonden de voordeelen boven vermeld niet, dan kan schrijver dit nog niet doen, daar niemand wéét, wanneer conversie zal kunnen plaats hebben. Ik zou ook willen vragen, op welk bedrag schrijver de gebruikelijke uitsluiting van con versie bij emissies gedurende 5 jaren taxeert. Schrijver laat zich verder laatdunkend uit over de mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat het nu na herhaalde pogingen gelukt is een aanbod te krijgen. „Blijkbaar heeft het dus veel moeite gekost om zelfs een aanbod te krijgen" roept schrijver uit. Maar weet den heer van Bergen Walraven dan niet, dat dit jaar langen tijd de gelegenheid voor het sluiten van gemeenteleeningen zeer ongunstig is geweest en dat eerst in den laatsten tijd een verbetering is ingetreden Voor hoe lang, wie zal het zeggen Ik vraag is er veel waarde aan toe te kennen, als schrijver, na deze dubieuse beschouwingen, er toe komt hier een fameus gevolg te zien van de financieel slechte positie van Schiedam Gekomen tot, dien slechten toestand, eindigt hij met een peroratie, waarbij hij vanuit de hoog te Burgemeester en Wethouders en den Raad op wekt bij de behandeling van de begrooting de grootst mogelijke bezuinigingen in te voeren, „op dat de financieele toestand van Schiedam zoo spoedig mogelijk weder gezond worde." Maar, vraag ik mij af, is schrijver dan zoo zeer een vreemdeling in Jeruzalem, dat hij niet weet, dat de financieele toestand van onze Gemeente zoozeer beïnvloed wordt door de malaise en de daaruit voortvloeiende werkloosheid, waarin slechts verbetering kan komen door een veran dering in de omstandigheden Waarlijk ik kan dit schrijven niet gelukkig vinden, m.i.ware het beter in de pen gebleven. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend V. Sickenga. Gemengd Nieuws. Van korten duur. Donderdag j.l. wer den de 22-jarige E. W. en de 23-jarige J. M. door de rechtbank, te Leeuwarden buiten ver volging gesteld terzake der diefstal met braak ten kantore van de brandstoflenhandelaars. Van der Noord en Kuperus aldaar. Vrijdagmid dag werd op aandringen van de politie opnieuw een huiszoeking gedaan ten huize van W. Daar bij kwam nog zooveel aan het licht, dat de offi cier van justitie opnieuw overging tot de arresta tie van W. Inmiddels was M. reeds overgebracht naar Zuid-Laren in verband met een diefstal van een rijwiel te Vries. Te Viierden (N. B.) is gearresteerd P. V. die verdacht wordt een geweerschot te hebben gelost op den jachtopziener Weiten te Vlierden. De vermiste Blazer. Van de ver miste Blazerschuit G O 15 is nog niets vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid is zij op de Noord zee vergaan. De bemanning bestond uit 3 per sonen, Cornells Lokker, oud 42 jaar, die een vrouw met 9 kinderen achterlaat, zijn zoon Kom mer Lokker, 19 jaar en zijn broeder Maarten Lokker, oud 33 jaar, die een vrouw met 2 kinde ren achterlaat. Aanvaring. De uitgaande stoomschepen Rembrandt en Rijnstroom zijn eergister in het Noordzeekanaal met elkaar in aanvaring ge weest, waarbij beide schepen schade beliepen. De Rijnstroom is naar Amsterdam teruggekeerd de Rembrandt heeft voorloopig vastgemaakt. Een later bericht meldt dat het stoomschip Rijnstroom te Amsterdam voorloopig gerepareerd is en weder naar Leith vertrokken het was ongeveer 10 uur in zee. De Rembrandt is naar Amsterdam teruggekeerd en in een dok geplaatst om gerepareerd te worden. Het stoomschip is vandaag naar Batavia vertrokken. Veelbelovende meisjes. Donder dagavond, aldus de „O. H. Ct." stond een dame te wachten aan de tramhalte in het Kleverpark t,e Haarlem. Daar werd zij aangesproken door twee meisjes van ongeveer 17 jaar. Zij zagen er netjes uit in geen gevalwas er iets aan haar, dat wantrouwen omtrent haar bedoelingen kon verwekken. Of mevrouw, astublieft een rijksdaalder kon wisselen. De meisjes moesten met de tram mede en hadden geen klein geld om den eenmanswagen te betalen. „Ik zal eens kijken, kinderen", antwoordde de dame welwillend en haalde haar beursje te voorschijn. Ja, ik kom er hoor, wacht eens, nog een. ziezoo, nu zijn jullie geholpen. „Dag mevrouw, dank u vriendelijk." „Dag kinderen." Deze verwijderden zich tot op een korten afstand, en deden het geld weg. Maar plotseling komt een harer bij de dame terug en zegt „O, mevrouw, ziet u eens, u heeft bij ver gissing ons een cent in plaats van een kwartje gegeven. En werkelijk, het meisje toonde een cent. De dame, dacht dat zij zich bij het onzekere schijnsel van de lantaarn vergist had en ver wisselde het koperen geldstuk voor een kwartje. Misschien heeft zij nog een kleine verontschul diging geuit, maar dit is ons onbekend. Wat wij echter wel weten is, dat toen de dames thuis gekomen was en haar geld nakeek, zij tot de ontdekking kwam, dat de meisjes haar een chocolade-rijksdaalder met zilverpa pier omwikkeld in de hand hadden gestopt. DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij. Apoth. en Drogisten Pharm. Fabriek- A. Mijn hardt- Zeist i, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken - ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet ter u zgq g e ve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2