Het geslacht ier Bargaus. DE PHOENIX DAGBLAD VOO!? SGHSEE2AM Em Verven er. Stoomen, FEUILLETON. Dit is het merk WYBERT 4?ste Jaargang. Dinsdag 28 October 1924. No. 14085 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AIgem.Verz.hank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van hei Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door de N. V. AGETYLEN A", Bijkantoor Rotterdam, is verzocht haar d.d. 10 September 1924 afgekon digde aanvrage om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie, bestaande uit een ondergrondse]i, reservoir met een inhoud van 2000 L. In en een bovengrondsche aftapinricht.ing op het trottoir voor ele panden Lange Nieirw- straat 27 -- kadaster Sectie L. No. 2479 en Singel 212 kadaster Sectie I. No. 414 -als niet gedaan te beschouwen, waarom bij besluit van hun College d.d. 23 October 1924 genoemde aanvragen buiten verdere behandeling zijn gesteld. Schiedam, 28 October 1924. Bniicnlündsch Nlenws, VOLKEN BONDSRAAD. Gistermiddag om halfvier heeft te Brussel onder voorzitterschap van minister Hijmans de eerste zitting van den Raad van den Volken bond plaats gehad, waarin zoowel de vertegen woordiger Van Engeland als die van Turkije het standpunt hunner regeeringen uiteenzetten. Bei den waren het er over eens, dat, voor de hand having van den status quo, de grenzen moeten gelden, die in 1923 bij het verdrag van Lau- zanne zijn vastgesteld. De Raad besloot de rap porten naar de deskundigen te verwijzen, die een nader verslag zullen uitwerken. ENGELAND EN RUSLAND. MacDonald spreekt. Gistermiddag heeft MacDonald te Cardiff zich voor het eerst uitgelaten over den z.g. brief van Zinovjef. Hij zeide dat het stuk op 10 Oc tober in handen van het departement van buiten- landsche zaken is gekomen en dat het daar voor echt wordt aangezien. Persoonlijk heeft hij er op 16 Oct., dus 8 dagen na zijn nederlaag in liet parlement te Manchester kennis van genomen, doch heeft hij onmiddellijk gelast dat een onder zoek naar de echtheid zou worden ingesteld. Donderdag ontving hij de ontwerpnota van het, departement waarin hij eenige veranderingen aanbracht. De nota stuurde hij Vrijdag naar Londen terug, waarna de publicatie volgde. Na deze verklaring werd de vergadering roerig en riep dat het schande was. MacDonald zeide toen, dat het departement en alle amb tenaren zijn opvattingen omtrent de bolsje wistische propaganda in Engeland kennen zij weten bovendien, dat zoodra ik iets authen- t.hieks heb mede te deelen, dit onmiddellijk geschiedt. Er is dus geen sprake van een achter baks houden van het stuk. Als de brief verValscht is, bewijst dit tegen welk een stroom van ge meenheid wij hebben op te roeien, doch als de brief echt is, kan de natie zeker zijn, dat de arbeidersregeering met beslistheid zal optreden ter onderdiukking van elke poging van buitenaf om zich in binnenlandsche aangelegenheden van Engeland te mengen. Ter verdediging van het late tijdstip waarop hij deze zaak ter sprake brengt zeide de» premier nog geenerlei voor publicatie geschikte mede- deeling te bezitten. De zaak wordt tot heL uiterste onderzocht. Inmiddels vond hij het opmerkelijk dat reeds dagen geleden verschillende conservatieven heb ben gezegd, dat er op den laatsten dag vóór de verkiezingen een verrassing te wachten was, waarin de naam van Zinovjef was gemoeid, terwijl bovendien verschillende conservatieve bladen in het bezit schijnen te zijn geweest van het bewuste stuk. <De vraag, hoe het stuk in handen van de Daily Mail" is gekomen, wist MacDonald niet op te lossen evenals het voor hem een open vraag blijft, waar het schrijven, als het een veivalsching zou zijn, is ontstaan. De premier protesteerde verder krachtig tegen het politiek gebruik dat de oppositie van de aangelegenheid maakt en hij zei nadrukkelijk dat de arbeidersregeering in Engelsche binnen landsche aangelegenheden geenerlei inmenging van het buitenland zal toelaten. Sprekend over het Russisch verdrag zeide MacDonald dat, hij Rusland een eerlijke kans wenscht te geven. Wat er ook gebeurt net feit dat Rusland bestaat is niet te ontkennen en het is noodzakelijk dat rnen er voor zorgt dat Rusland mede gaat werken in de gemeen schap der staten. Rakofski heeft gister op het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een nota van Litwinof namens de Sovjetregeering over handigd, waarin aangedrongen wordt op ver ontschuldiging voo de publicatie van het ver- valschte document als een „officieel document" en voor de beschuldiging van bolsjewistische propaganda, en gevraagd wordt bestraffing van de particuliere en ofi'icieele personen, die bij een en ander betrokken zijn geweest. Teneinde de bestaande goede betrekkingen tusschen beide landen niet te verzwakken, stelt de nota verder voor de instelling van een arbitragecommissie, welke zal hebben te oor- deelen over het document hetwelk in de nota een ondubbelzinnige vervalsching wordt ge noemd. van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en verkoudheid beproefde DE DÜITSCIIE VERKIEZINGEN. Een rede van M a r x. De rijkskanselier Marx heeft op hot. gister te Berlijn gehouden congres van het centrum een groote programrede gehouden, waarin hij de door hem gevolgde politiek uiteenzette. Hij zeide, dat Duitschland het recht heeft te leven als een natie, als een vrij Duitschland, bevrijd van ketenen, bevrijd van een militaire bewaking, als een grootsch Duitschland, waarin het ge heele Duitsche volk vereenigd is. Het leven als natie eischt bovendien een Duitschland met koloniën, zoodat het vreedzame Duitschland een afzetgebied en een ruilgebied voor zijn ruwe producten en waren krijgt. Dat heilige recht als vrije natie te leven hebben wij niet kunnen verwezenlijken, zeide spreker. Dat Duitschland alleen de schuld aan den oorlog zou hebben is een sprookje. Wij streven naar een bevrijding van die schuldbekentenis uit moreele gronden. De weg t,ot het doel als vrije natie te leven, is j hard cn doornig. Wij hebben materieele offers van den meest ernstigen aard gebracht en zullen die ook op grond van het Londensche \erdrag in de toekomst brengen. De aanneming van den wapenstilstand, het Verdrag van Versailles, het Londensche ultimatum en het Londensche In origineele doozen a 65 cn 45 Cts. verdrag zijn slechts mijlpalen op den weg der bevrijding. Eensgezind is ons volk om tot het doel eener definitieve bevrijding te komen. Het volk is evenwel niet eensgezind over den weg, welke tot dit doel moet leiden. De meerderheid van het Duitsche volk wenscht een rustige en vreedzame ontwikkeling van Duitschland, Euro pa en de wereld. En deze meerderheid streeft naar overeenstemming met onze vroegere tegen standers en hoopt zoodoende niet alleen Duitsch land te bevrijden, doch ook de vreedzame ont wikkeling van Europa en de wereld te verzekeren Marx zeide verder, dat Duitschland tot een loyale medewerking in den Volkenbond bereid is. Ook al kleven den Volkenbond nog vele on volkomenheden aan. De gedachte van den Vol kenbond is zuiver christelijk en het is te be treuren, dat die gedachte in de kringen der ernstig christelijke mannen en vrouwen niet met meer warmte wordt ontvangen. Sprekende over dc binnenlandsche politiek, zei Marx geheel op den bodem der grondwet te staan. Ook Wirth en Fchrenbach hebben nog 't woord gevoerd. 69 Zij had haar langen mantel met kap genomen, dien zij met haar mand met provisie in de hal neerzette. Onder dit nederige kleed, dal haar geheel omhulde, had zij hetzelfde edel maar armoedig voorkomen van den dag har er komst, op Blackhorn. En in dit oogenblik, waarin zij met een teederen, moedigen blik in de oogen, zich aan gevaar ging bloodstellen voor Jean, scheen zij hem nog schooner dan in dien Kerst nacht, waarin zij in haar prachtigen fluweelen japon, versierd met diamanten, hem overwonnen had door haar trouw en goedheid. De namiddag verstreek en men moest den slag wagen. Celia Jane zei Monica verwei. De oude vrouw had het plan Blackhorn te Verlaten, zoodra haar jonge meesters vertrokken waren. Zij zou naar een harer zusters in Greenshire gaan. „Mylady, veroorloof mij dat ik uw potje met viooltjes meeneem, sprak ze. Monica dankte haar met een enkel woord en drukte met de meeste hartelijkheid de ruwe han den der oude dienstbare. Celia Jane ging naar boven en Jean en Monica bleven alleen. Zij traden op het terras en beschouwden voor het laatst den horizon. Monica herinnerde zich, OOSTENRIJK. De Oostenrijksche minister van Financiën, dr. Kienbock, heeft in den Nationalen Raad de begrooting voor 1925 ingediend. Het ontwerp wordt door een zeer uitvoerig exposé ingeleid. De Oostenrijksche begrooting voor 1925 toont een totaal deficit van 585 milliard aan tegen 1166 milliard in het vorig jaar. Dit beteekent dus een beduidenden vooruitgang. Het schema dat dr. -Kienbock ontworpen heeft, lioudt geen nieuwe gezichtspunten in, alle cijfers bewegen zich binnen het raam van de besluiten van Genève. De toestand waarin Oostenrijk komen moet, wordt dusdanig gekarakteriseerd, dat in ver gelijking met den voor-oorlogstijd, de directe belasting hooger, de indirecte gedeelLelijk lager moet zijn. Dit principe heeft het departement van Financiën ook reeds in vroegere jaren onder leiding van dr. Kienbock en diens voorgangers gehuldigd. Doch men kreeg ongetwijfeld van het goede te Veel. Daarom ziet minister Kienbock zich thans genoodzaakt, een deel van den al te sterken druk weg te nemen en de directe be lastingen te verlagen. Ook na het uitvoeren dezer verlagingen zullen de directe belastingen nog boven het niveau van voor den oorlog blijven. DE VALERA OPNIEUW GEARRESTEERD. De Valerd, die, zooals bekend na zijn arresta tie te Newry, weder werd vrijgelaten op voor- Telef. 15. toen zij weer binnentraden, al de vreugde en al het lijden dat zij hier ondervonden had. Eindelijk sloeg de klok, de bel voor het diner luidde en Jean en Monica zeiden elkaar vaarwel. Wanneer zij elkaar zouden weerzien maar zouden zij elkaar wel weerzien? De beide vol gende uren zouden dat beslissen. over hun leven of dood. Monica verliet het paviljoen en vond de geheele familie in het bureau van sir Bear.'Men had ten believe van den baronet het diner vervroegd, doch zij kwam nog op tijd, de lampen waren nog niet aangestoken, ofschoon de duisternis snel inviel. Monica had den grendel niet kunnen terug schuiven zoodra men haar binnengelaten bad, cn evenwel moest dit gebeuren vóór men de eetzaal binnenging. Als haar dit niet gelukte Haar hoofd duizelde. Zij bracht haar mantel in de hal. „Haar gebed, ge weet wel", zei Jessy op een vragenden blik van mi|s Araminthe. .,De katholieken hebben hedenavond een bijzondere plechtigheid, die. lang duurt. Mevrouw Dhenna, de moeder van den pastoor, heeft Monica aan geboden bij haar den nacht door te brengen, omdat zij den volgenden morgen zeer vroeg weer bij een andere plechtigheid moet zijn." Dit was volkomen naar waarheid meegedeeld. „Dat moet niet weer gebeuren", sprak sir Bear. En Monica sprak met volle oprechtheid: „Neen, het zal niet weer gebeuren." De tusschenkomst Van Jessy gaf haar een nacht respijt. Niemand zou zich verwonderen dat zij dien avond niet terugkwam en Monica dacht aan Celia Jane, die veinzen moest op de bovenverdieping te zijn opgesloten, waar zij niemand kon liooren. Toen Monica in den donke ren hoek op haar plaats terugkeerde, trok zij tegelijk den grendel terug. Het lichte geknars, dat haar als een donderslag in de ooren klonk, trok evenwel niet de aandacht.Men bracht weldra de lampen en ieder stond bij de laatste bel op voor het diner. Monica verliet het laatste het vertrek, na de zware gordijnen voor deramen te hebben neergelaten, die Jean moesten verber gen. En zonder haast te weten hoe zij er kwam ging zij de eetzaal binnen en zette zich aan tafel. Zij at zooals iedereen, zij hoorde rondom zich spreken, zij antwoordde, wanneer men haar vroeg/Hoe zij echter den tijd van het diner door kwam, wist zij niet. Na den maaltijd keerde zij met de anderen in het bureau terug. Men liep langs de gordijnen, doch geen plooi bewoog zich. Toch was Jean daar verborgen en de gewaagde onderneming was begonnen. Iedereen, behalve Jessy, had zich weer aan tafel gezet, sir Bear in zijn grooten leuningstoel, waarin hij de genoegens van een herstellende smaakte. Toen deed zich een van die zoo heel natuurlijke dingen voor, waarvoor Monica had gevreesd. Jessy naderde het raam, alsof zij het gordijn op zij wilde schuiven en naar buiten waarde, dat hij het gebied van Ulster zou ver laten, is gisterenavond te Londonderry, waar hij een vergadering zou toespreken, even voor den aanvang daarvan, opnieuw gearresteerd. Er waren meer dan 250 politicagenten om en in het vergadergebouw aanwezig. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat in de fascistische partij de extremistische elementen voornemens zijn zich van de macht meester te maken. Zij zouden een nieuwe staatsgreep willen uitvoeren. Men gelooft, dat Mussolini den toestand meester zal blijven. DE STRIJD IN MAROKKO. Het schijnt geen twijfel te lijden, dat de mach tige Moorsche Anjera-volksstam, welke tot nog toe den Spanjaarden getrouw was, op het punt staat zich bij de rebellen aan te sluiten. Het ge bied van dezen volksstam strekt zich van nabij Tetoeón in Noordelijke en Westelijke richting uit tot de nabijheid van Ceuta en de grens van de Tanger-zone en omvat tevens het Zuidelijke kustgebied aan de Straat van Gibraltar. De kleinere volksstam van El Haoet, door welks gebied ten Noorden van Tetoean, de weg van Tetoean naar Ceuta loopt, blijkt het voorbeeld van den Anj era-stam te zullen volgen. Deze nieuwe beweging bedreigt de Spaansche verbindingen tusschen Tetoean cn Ceuta. Reeds zijn Spaansche convooien aangevallen. AMERIKA. De laatste week van de verkiezingscampagne in Amerika wordt een slotuitbarsLing van alle partij-energie. De verschillende partijen hebben b.v. alleen voor New-York honderden monster meetings aangekondigd. En Davis én La Follette zullen de geheele week te New-York vertoeven, terwijl de republikeinen hun beste „verkiezings dondergoden" in de stad aan den Hudson hebben geconcentreerd om hun zaak te bepleiten. Dc belangstelling voor hel verloop der pre sidentsverkiezing is natuurlijk boven het kook punt gestegen. Coolidge zelf schijnt zich van de overwinning vrijwel verzekerd te houden de democraten en de derde-parlijers geven hem dai. nog niet jïoomaar loe, en naar alle waar schijnlijkheid zal New-York de spil worden, waarom deze verkiezing draait. Verliest Coolidge dezen staat, dan is zijn zege nog verre van zeker. In New-York toch wordt door de democraten met man en macht gewerkt, om een beslissing in voor hen gunstigen zin te verkrijgen. Volgens de „Chicago Tribune" een republikeinsch blad wordt door tallooze kiezers te New York de naam van Alfred Smith weer genoemd als die van gouverneur van den staat en die van La Follette als de a.s. man van het Witte Huis. DE STRIJD IN CHINA. De bezetting van Peking door den Chrisle- lijken' generaal Feng Joe Sjang dreigt tot een heftigen strijd aanleiding te geven. Maarschalk Woe Pei Foe, die zijn hoofdkwartier tijdelijk te Tientsin vestigde, heeft in een nota aan het diplomatieke corps Feng-Joe-Sjang een verrader genoemd. Woe-Pei-Foe zegt, dat hij Sen leger van 100,000 man zal verzamelen, om Feng- Joe-Sjang te verdrijven en de orde te herstellen. Woe -Pei-Foe houdt den spoorweg naar Peking bezet tot Lota. Feng heeft de helft van zijn troepen reeds opgesteld te Lang-Fang, halverwege Peking en Tientsin, en andere troepen komen hem zien. In een onweerstaanbare ingevingstond Monica reeds op, doch zij ging weer zitten en vroeg, zonder dat zij haar eigen stem herkende „jessy, waar is het album dat ge uit Italië hebt meegebracht Jessy liet dadelijk haar eerste Voornemen va ren en zocht, haar foto's van Italië die zij op de tafel uitspreidde, waar haar huisgenooten ze konden bewonderen. Het gesprek werd nu algemeen en zelfs weer levendig. Monica hief de oogen niet van de foto's op, maar zij wist dat Jean zijn schuilplaats had verlaten. Haar hart bonsde terwijl het elk zijner avontuurlijke stappen volgde, waarvan zij ooit zooals nu, de ongeloofelijke stoutmoedigheid had begrepen. Met een ongehoorde zekerheid en lichtheid van beweging draaide Jean om den hoek der brand kast, liep dicht langs den oude secretaire, slak een ruimte over van drie passen, waar de scha duw minder zwaar was en gleed als een spook naar den hoek van-het vertrek, die het dichtst bij' de deur was. Hij wachtte, omdat deze deur gesloten was en het was eerst bij het gaan en komen der bedienden,die de thee en de grog rond dienden, dat hij zou kunnen ontsnappen. En de bedienden draalden dezen avond Monica sloeg de oogleden neer. Met onuitspre kelijke inspanning harer zenuwen hield zij dien angst uit en bewaarde uiterlijk vrijwel haar kalmte (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT UiiiiiiuiiiiuiimiiuiimiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuHniiiiiniiiiiiiuiiiiiMiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiih TABLETTEN m in ÖOUL 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1