Hoestsiropen voor Kinderen in Pakjes. (maatregelen der Indische regeering tegen de beweging onder arbeiders en boeren). De behandeling van het nieuwe tarief wordt voortgezet. Verworpen wordt, met 43 tegen 39 stemmen, het amendernent-Vliegen, om eenvoudig tafel gerij met 5, inplaats van met 8 pet., te belasten. Verworpen wordt het amendement-Bakker Nort om soep- en bouillonblokjes met 5 pet. te belasten, nadat spreekster het verdedigd heeft uit hoofde van het feit, dat deze artikelen uit sluitend volksvoedsel vormen. Minister Colijn voerde hiertegen aan, dat deze artikelen vroeger hooger belast werden en niet uit te maken is, ol' zij volksvoedsel of delicatesse zijn. De heer Dresselhuys (V. B.) verdedigt een aantal amendementen, om kleine machines, thuis gebezigd, niet te belasten. Het eerste amendement, om kleine electromotoren vrij te stellen, wordt verworpen met 53 tegen 29 stem men. De heer ter Hall (V. B.) verdedigt een amendement, om films te belasten met 5, in plaats van met 8 pet. wordt verworpen met 54 tegen 28 stemmen. Art. 46 (globes, planetariums, enz.) De heer Boon (V. B.) betoogt, dat deze instrumenten voor school- en kantoorgebruik dienen en hij acht het gewescht het percentage op 5 pCt. te brengen. De Minister meent, dat globes veel in studeerkamers voorkomen en dus er geen aanleiding is om ze anders te belasten. Het amendement wordt verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Art. 47 (gom, lijf, stijfsel). De heer IJzerman (V. D.) wenscht het invoerrecht op stijfsel op 5 pCt. te houden. Vv aar de stijfsel ook voor gebruikt moge wor den, voor stijving van de schatkist mag ze niet dienen. De Minister zegt, dat in art. 32 de stijf sel reeds is belast als strijk- en glansmiddcl Het kan dus niet gewijzigd worden. De heer IJzerman (V. D.) acht dit geen argument. Dan moet art. 32 maar worden •gewijzigd. Het amendement wordt verworpen met 48 tegen 26 stemmen vele anderen volgen nog. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Ba n e n 1 n d. I)e postcheque- en girodienst. Naar de „Tel." verneemt zal de postcheque- en girodienst Maandag 10 November weer in zijn vollen omvang in werking zijn.Op het oogen- blik zijn 70.000 rekeninghouders aangesloten. Op 3 Nov. a.s. wordt dit aantal tot 90.000 ver hoogd op 10 November zal het restant, circa 113.000, in den dienst kunnen worden betrokken. De directeur, de heer Lazondcr, zeide ons,over het verloop zeer tevreden te zijn. Alle posten worden vlot verwerkt en .klachten zijn er zoo goed als niet. Kom een klacht binnen, dan wordt zij denzelfden dag nog afgedaan. In verhouding tot het aantal heropende rekeningen is de dienst nog niet zoo druk als vroeger, maar de directeur vertrouwde, dat dit goed in orde zal komen. Wanneer de dienst goed blijft werken, zal het vertrouwen vanzelf terugkomen. Voorts zijn er groote instellingen, departementen en zaken, die öf hun boekhouding zoo hebben ingericht, dat zij tot Januari nog buiten de Giro blijven öf nog even de kat uit den boom willen kiiken. Vooral tegen Januari wordt een groote t mme ruing verwacht. R. K. vredesbeweging. Zondagmiddag zijn, naar ,,Het Centr." meldt, te Nijmegen op uitnoodiging van den heer K. de Haan, redacteur van „Ons Noorden", cenige personen bijeengekomen ter bespreking van de plannen tot het organiseeren van een R. K. vredesbeweging. De vergadering was door een 15-tal personen uit verschillenden rang en stand bezocht. De vredes-studieclub van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland was door twee personen vertegenwoordigd. Het resultaat der besprekingen is, dat opgericht werd een voorloopig comité tot oprichting van een Nationale R. K. Vereeniging tot bevordering van de internationale vredesbeweging. Ver schillende personen zullen nog worden aange zocht, waarna men tot oprichting van een vereeniging hoopt te komen. Het Eerste Kamerlid van Kol. Naar gister werd medegedeeld is het Eerste Kamerlid H. H. van Kol voornemens dezer dagen het lidmaatschap der Eerste Kamer neer te leggen. Als opvolger van van Kol als lid van de Eerste Kamer komt in de eerste plaats in aanmerking Fr. Ossendorp, voorzitter van den Bond van Ned. Ond. en oud-lid van de Tweede Kamer. Een belangrijke aanwinst De Missie in Indie. Naar Aneta uit Weltevreden seint is een wijziging van artikel 123Wan het Regeerings reglement bij den Volksraad ingediend. De steenkolenindustrie op Spitsbergen. Het Nederlandsche stoomschip Anjer, het laatste schip, dat dit jaar van Spitsbergen terugkeert is Maandag te Trornso aangekomen. Dc uitvoer van steenkool van Spitsbergen heeft dezen zomer 335.000 ton bedragen. De bakkers en Allerheiligen. De Minister van Arbeid heeft onder bepaal de voorwaarden voor broodbakkerijen in alle gemeenten, waarin ter viering.van den R.K. feestdag van Allerheiligen op Zaterdag 1 No vember geen arbeid wordt verricht, voor den arbeid 30 en 31 Oct. afwijking van bepalingen der Arbeidswet toegestaan. Toch niet tegen den godsdienst Het beruchte Zondagsblad van „Volk en „yoorwaarts' dat elke week den socialisten de noodige porties vergif toedient, heeft weer een plaat van buitengewone gemeenheid. Het drukt een prentje over van het Fransche spot- blaódje „Le Rirc", Waarop een gcestelijde wordt afgebeeld, houdende een preek over de „ver derfelijke mode." Het onderschrift is zóó ge meen, cfat het zelfs bij de „Voorwaarts" iets meer dan alledaagsoh is. Dergelijke vuilnis wordt zeker bij elkaar ge haald, om het den lieven kiezers voor te zetten. En dan krijgen we morgen weer een artikel, dat de S.D.A.P. niet tegen den godsdienst is, heelemaal niet, boe kom je er aan Katholieken, die met zulke menschen mochten heulen, wrijft toch je oogen uit. Eén zulke vlegcl- achtigheid hoe dikwijls vallen ze daar tenge- nieten" moest reeds voldoende zijn om je voor altijd met afschuw van dat volkje al' te wenden, hoe lief het ook weet te flemen. De nieuwe Fransche gezant. De heer De Marcilly, benoemd tot gezant in Htn Haag als opvolger van den heer Ch. Benoist, is geboren in 1867. Hij studeerde in de letteren erf begon zijn ambtelijke loopbaan in 1891 bij de residence générale van Tunis. Daarna klom hij achtereenvolgens tot leerling consul, vice-consul en consul op, totdat hij tot consul werd benoemd, in welke waardigheid hij onder meer in China werkzaam was. In dien tijd verkreeg hij het legioen van eer. Vervolgens kwam hij aan de Quai d' Orsay als redacteur bij de politieke directie. In 1908 werd hij tot consul-generaal verheven, welk ambt hij onder andere te Genua uitoefende. Na tot. officier in het legioen van eër bevorderd te zijn, kreeg hij den rang van zaakgelastigde te Berlijn en in 1919 dien van gevolmachtigd minister tweede klasse. Ten slotte werd hij in 1921 naar Athene verplaatst. Vrijhandelsfanatisme. Het is vermakelijk na te gaan, tot welk een fanatisme sommige leden der linkerzijde zich hebben opgeschroefd bij de behandeling der Tariefwet. Van het begin tot het eind dorsten ze te keer gaan, alsof Nederland nu opeens van vrijhandels land tot star protectionisme bekeerd was en nu in beschermende rechten alle landen te boven g'ng. Dat begon al dadelijk, toen enkele Kamer leden, met Dh. Schaper aan 't hoofd, met groot- scheepsche obstructie dreigden. De nieuwe tariefwet moest en zou afgeweerd worden De heeren hebben wijselijk van dat dwaze plan af gezien. De opschroeverij duurde echter tot. het eind. En zoo kon Dh. Dresselhuys bij de replieken verzekeren „met groot vuur zal spr. stemmen tegen deze onzalige wet Dat belooft dan een warm kwartiertje Wil men echter ook even hooren, hoe nuchtere liberalen er over denken 'Lees dan even wat de overzichtschrijver van 't „Handelsblad", die toch waarlijk in handelszaken heel niet rechts is, schrijft na de prachtige rede van Colijn „Het was een goede en krachtige rede. En al kunnen wij niet zeggen dat ze onze bezorgd# heid over de werking van het tarief heeft weg genomen (aan 's Ministers bedoeling hebben wij nooit getwijfeld) ze verdiende zeker heel wat beters dan het geprikkelde en ironische geroep en geïnterrumpeer van links. Maar het lijkt wel alsof men daar in een soort van vrijhandels-fanatisme verkeert, dat elke rustige en objectieve beoordeeling zij het dan ook eene afwijzende onmogelijk maakt." Als zelfs de eigen pers er zoo over denkt, zou er allicht kans zijn, dat het vrijzinnige fanatisme zou gaan bekoelen. Maar dan kent men het oude liberalisme niet., dat wel sterft, maar tot het einde toe zich zelf gelijk blijft De Post. Op 1 Nov. zal in werking treden het Kon. Besluit, houdende wijziging van het Postbesluit, het Internationaal Postbesluit, het Pakketpost- besluit, het Internationaal Pakketpostbesluit en 't Postbesluit D.S. De voornaamste wijzigingen welke dan in werking zullen treden, zijn le. Frankeering bij abonnement van ge drukte stukken, welke op vooruit vastgestelde tijdstippen bij ten minste 2000 met elkander overeenstemmende exemplaren worden ter post bezorgd, kan mede geschieden zonder afbunde- ling van die exemplaren volgens de kantoren van bestemming of de richting van verzending. Korting op het port der stukken wordt in dat geval niet verleend. 2e. Stukken, welke niet zijn voorzien van eenig adres, kunnen aan een kantoor der poste rijen worden toegezonden om binnen den bestel- kring van dal kantoor huis aan huis te worden besteld De frankeering geschiedt bij abonnement. 3e. Het maximumbedrag, waarmede ver rek en zendingen en verrekenpakketten in het binnenlandsch verkeer kunnen worden be last, is verhoogd tot 1000. 4e. De maxima-afmetingen voor pakket ten in het binnenlandsche verkeer zijn in over eenstemming gebracht met die, welke gelden in het internationaal verkeer Bij vervoer over land. De afmetingen mogen derhalve voor het vertegenwoordigde ten hoogste 1 M. langs elk der zijden bedragen echter ia een lengte Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 c. Mijnhardt's Thijmsiroopf 0.75 c. Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 3011 9 van ten hoogste 1.50 M. toegelaten, indien elk der andere zijden geen grootere lengte heeft dan 50 c.M. De gifgassen. De heer van Embden heeft den Minister van Binnenl. Zaken en voorzitter van den Minister raad, betreffende het gifgassenrapport der Tijde lijke gemengde Commissie van den Volkenbond gevraagd Heeft de Minister kennis genomen van het rapport der Tijdelijke gemengde Commissie van den Volkenbond, hetwelk dato 30 Juli 1924 aan de leden van dien Bond en de gede legeerden ter Vergadering is toegezonden, en in het bijzonder van deel IV, Chemische Krijg voering Zoo ja, heeft de Minister opgemerkt, dat de daarin geciteerde deskundigen Mayer, An- geli, Pfeiffer, Bordet, Cannon, Madsen, Paterno en Zanetti, allen hoogleeraar, hetzij in de schei kunde, de psysiologie of de bacteriologie kennelijk dezelfden zijn, die door onderge- teekende in de vergadering der Eerste Kamer van 23 April 1924 geciteerd zijn Is het den Minister bekend, dat deze gegevens een deel uitmaken van het uitvoerig materiaal, dat ondergeteekende toenmaals aan de Re geering tevergeefs ter inzage heeft aan geboden Heeft de Minister opgemerkt, dat dit deel IV van het rapport is opgesteld door Lord Cecil, admiraal Smith, generaal de Marinis en kolonel Réquin en dat het volkomen de waarschuwingen van ondergeteekende bevestigt in zake de wreed heid van den gassenoorlog, het onwerkbaar maken van fabrieken, het aantasten, resp. uit moorden van gansche steden, de noodzakelijk heid, de burgerbevolking van beschermings middelen Le voorzien, e. d. m„ voor welke laatste moeilijkheid het rapport tevens verklaart geen oplossing te kunnen geven Weet, de Minister, dat de 3de en 4de verga deringen van den Volkenbond resoluties heb ben aangenomen, waarin zij den Raad en de Tijdelijke gemengde Commissie o.m. verzoeken alle maatregelen te nemen, welke dienstig zijn om aan het verwachte rapport over de chemische krijgvoering de minst mogelijke publiciteit te verschaffen Heeft de Minister opgemerkt, dat 27 .Sept. 1924 de 5de Vergadering van den Volkenbond een resolutie heeft aangenomen, welke uit spreekt, dat de Vergadering, kennis genomen hebbende van het Rapport nopens de waar schijnlijke uitwerking der chemische ontdek kingen voor de krijgvoering overtuigd, dat hun aanwending een groot gevaar voor de beschaving beduidt, en de \olken herinnerend aan het desbetreffend tractaat van Washington van 1922, „den Raad verzoekt, zoo hij het oppor tuun acht-, het rapport van de Tijdelijke ge mengde Commissie te puhliceeren en, zoo noodig, de uitgave te bevorderen van voor de massa bestemde geschriften, ten einde de vreeselijke bedreiging duidelijk te maken, die den volken boven het hoofd hangt, gegeven de mogelijk heden van de chemische en bacteriologische krijgvoering Is de Minister op grond van een en ander bereid, tot de uitvoering dier wenschen voor ons land al het zijne bij te dragen, door nl. allereerst een Nederlandsche vertaling van het deel Chemische krijgvoering ten spoedigste en voor een lagen prijs verkrijgbaar te stellen Het oorlogs- en vredesvraagstuk. Op 5 November a.s. zal te Assen een debat avond worden gehouden tusschen prof. Fleering en prof. Slotemaker de Bruine over het oorlogs- en vredesvraagstuk. v.f^0SSE/V\'s 2854 15 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Keuring voor den dienstplicht. De Minister van Oorlog heeft aan de burge meesters een brief -gezonden betreffende de keuring voor den dienstplicht. Daarin wordt o.m. medegedeeld dat de Herkeuringsraad in November en December a.s. in verschillende gemeenten ziLLing houdt. De voorzitter van den Herkeuringsraad kan aan voor den dienst plicht ingeschreven personen, die nog niet hij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienst plichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij ge noemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Oorlog worden tot het onderzoek niet toegelaten personen a. die als vrijwilliger belmoren tot de land macht de vrijwillige landstorm hieronder begrepen de zeemacht of de overzeesche/' weermacht b. die in 1924 tijdelijk ondergeschikt voor den dienst werden verklaard. Overigens wordt een voor den dienstplicht ingeschreven persoon tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan 6n in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voordoet a. dat hij vroeger voor den dienst geschikt werd verklaard, doch daarna ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij vermoedelijk on geschikt voor den dienst is geworden b. dat hij vroeger, bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijnongeschikt- verklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke daarna in zulk een mate zijn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den vastgestelden tijd, ook geen der keuringsraden uitspraak omtrent hem heeft gedaan en hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. De aanvraag moet worden gericht aan den voorzitter van den Herkeuringsraad, dep. van oorlog, Plein no. 4, 's-Gravenhage en behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven. De fusie van post en telegraaf. Het vereenigde post-, telegraaf- en telefoon kantoor dat hier met ingang van 1 November gevestigd wordt, is gerangschikt, in klasse I A; te Delft waar hetzelfde plaats vindt, geschiedt dit ook. De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 8ste en 9de groep, bedoeld in lid III, onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat d.d. 24 September (de nummers 70.000 t/m. 89.999) de postcheque- en girodienst weder wordt opengesteld met ingang van 3 November. R.K. Leeszaal. Wegens feestdag van „Allerheiligen" is de R.K. Leeszaal en Bibliotheek „St. Liduina" Zaterdag 1 Nov. gesloten. De firma v. Lee u wen heeft b ij de politie een valschen door haar ontvangen gulden gedeponeerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog even antwoorden op het schrijven van den heer van Bergen Walraven Het is niet mijn gewoonte op kritiek in ge meentezaken in de bladen in te gaan. In dit geval zag ik mij echter genoopt daarvan af te wijken, omdat hier door een deskundige een geheel verkeerde indruk bij het publiek werd gewekt omtrent onze nieuwe leening. Bovendien werden uit een onjuiste premisse verkeerde ver strekkende gevolgtrekkingen gemaakt ten aan zien van den financieelen toestand van onze Gemeente. Na het antwoord van den schrijver van het ingezonden stuk blijft de indruk die bij het publiek wordt gemaakt, nog verkeerd, zoodat ik ook op dit antwoord nog moet ingaan, hoe zeer de schrijver tot mijn genoegen zijn optreden heeft gematigd. Ik ben begonnen met te zeggen, dat de koers van een leening aan appreciatie onderhevig is. NadaT men zich zooveel mogelijk rekenschap heeft gegeven van de voorwaarden van een leening, zal de één tevreden zijn, een ander niet, evenals dit bij een koop of verkoop het geval zal zijn. Ik gunde dan ook den schrijver, gelijk aan ieder ander, dat hij over onze leening niet tevreden was. Niet hiertegen wilde ik opkomen maar wel daartegen, dat hij allerlei over de leening ten beste gaf en vergelijkingen maakte, die m. i. geheel onjuist waren. Ik heb geconstateerd, dat het zeer de vraag was, of gelet op de verschillende voordeelen van onze leening, haar voorwaarden ongunstiger waren dan die van de Alkmaarsche.De schrijver noemt onze koers zeer laag, gezien de koersen van andere leeningen die bijna alle boven de 99 noteeren. Onze netto-koers was 97. Alkmaar berekende aan kosten 2 ik opperde reeds de vraag, of hier alles inbegrepen is maar dan komt de onze ook op 99. En met de verschillende voordeelen daarboven. Wat die voordeelen betreft, wees ik er op, dat onze leening als aangegaan met één instelling bij de betaling van rente en aflossing veel voor heeft, daar administratieve omslag, provisie en renteverlies worden uitgespaard. Tegen deze voor de hand liggende voordeelen voert schrij ver het zeer gezochte argument aan, dat coupons niet altijd tijdig worden ingewisseld. Zeker, dat komt voor, maar toch niet in zoodanige mate, dat het gewicht in de schaal legt. Dit voor deel te noteeren, is, dunkt mij, de zaken ook van een erg kleinen kant bekijken. Laat schrijver liever even uitrekenen, welke rente wij uitsparen, alleen al doordat wij eerst aan het eind van het jaar de rente behoeven te betalen, in plaats van twee maal per jaar als bij een obligatie- leening. In het eerste jaar is dit bij een rentevoet van 6 J/2 x 6 X 30.000 900.—. Ik heb er op gewezen, dat onze leening ten allen tijde kan worden geconverteerd, terwijl bij emissies de conversie voor een aantal jaren (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) §p6Sy~ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2