Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. P 6 U U L g T O ft'. 47ste Jaargang. Donderdag 30 October 1924. No. I41M7 BureauKOEMARKT Teleloon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o! oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, HET DAWES-PLAN. Op de Dinsdag onder voorzitterschap van Barthou gehouden zitting van de Commissie van Herstel, stelde de tijdelijke commissaris- generaaj vóór de herstelbetalingen, Owen D. Young, wiens taak met de goedkeuring van zijn rapport door de Commissie is beëindigd, aan de leden zijn opvolger voor, Seymour Parker Gilbert evenals hij Amerikaan, die zijn functie te Berlijn overneemt. De voorzitter heette Gilbert welkom en gaf aan Young de verzekering van de dank baarheid der Commissie voor het verrichte werk. Men weet, dat de nieuwe commissaris-generaal nog zeer jong is. Hij is 32 jaar oud. In 1892 werd hij te Bloomfield in den Staat New Jersey geboren. Na schitterende rechtsstudie aan de univer siteit van Harvard, was hij van 1915 tot 1918 bestuurslid van de Amerikaansche advocaten- vereeniging. Tevens werd hij toen verbonden aan het ministerie van de schatkist als expert Voor de besprekingen over de oorlogsleeningen. Onder president Harding werd hij onderstaats secretaris .van de schatkist. Dat bleef hij tot 1923. Hij was steeds de vertrouwde van minister Mellon en was als expert tegenwoordig bij de vredesbesprekingen te Versailles. DE MOSOEL-KWESTIE. Gisternamiddag heelt de Raad van den Volkenbond onder voorzitterschap van den heer Hymans in openbare zitting het rapport aangehoord, door den heer Branting uitge bracht, in zake de Mosoel-kwestie. Het daarin vervatte voorstel, na overleg met beide partijen door Brantibg en de. gedelegeerden van Spanje en Uruguay opgesteld, strekt tot het vast stellen van een voorloopige grens tusschen het Britsche mandaat-gebied (Irak) en het Turksche territoir. Het bevat de bepaling, dat het thans, in strijd met deze regeling door een der beide partijen bezette gebied, uiterlijk 15 November a.s. ontruimd moet zijn het denkbeeld der handhaving eener neutrale zone is dus losge laten. Het stelt nadrukkelijk vast, dat deze regeling geheel voorloopig is en alleen ten doel heeft een geordenden toestand te scheppen ge durende den Lijd, die de speciale commissie, welke men deze week hoopt te benoemen, zal behoeven voor haar onderzoek. Het rapport geeft nauwkeurig deze voorloo pige grens aan, welke aanvangt bij de samen vloeiing van den Tigris cn de Kaboer en ein digt, waar de rivier de Haji-beg de Perzische grens bereikt. Namens de Britsche en de Turk sche regeeripgen verklaarden resp. Sir Cecil Hurst en Fethi-bey, dat zij deze oplossing aan vaardden en zich overtuigd houden van haar loyale uitvoering door de beiderzijdsche mili taire en administratieve autoriteiten. De Raad van den Volkenbond heeft zich verder bezig gehouden met de samenstelling der juridische commissie, die de amendementen op het pact zal ontwerpen, welke voortvloeien uit het protocol van Genève. UIT HET BEZETTE GEBIED. Naar gemeld wordt zullen de Belgische troepen 10 Januari het Rijnland ontruimen. De uit het ontruimde Roergebied terugge trokken troepen worden met hun gezinnen ge deeltelijk in het oude bezette gebied bij het brug- 71 Gij ziet wel dat ik zijn vriend ben, ondanks. ondanks al hel kwaad, dat hij mij gedaan heeft. Ik bon zijn vriend, meer dan gij, want ik zal hem verhinderen zijn veilig verblijf te verlaten. Welk een onvoorzichtigheid zoudt gij begaan Moet ik u daarvoor waarschuwen. Ik wil niet dat gij vertrekt. W at zal er zonder u van mij worden Gij hebt- mij toegestaan uw broeder te zij n Hij sprak met een mengeling van bitterheid|en ongeduld. Men kon hem zijn gevoel niet euvel duiden, maar de oogenblikken waren kostbaar. Basile kón komen, kon hen hooren, dan was alles verloren door de fout van Harry, die zijn gene genheid hem deed begaan. „Luister eens, Harry", zei Monica, „ik kan u slechts enkele woorden zeggen, en als ge die niet wilt hooren, wilt begrijpen dan moge God ons beschermen," zuchtte zij. „Ik kan u uw dwaling niet aantoonen, maar wij moeten ver trekken, dadelijk. Als gij weigert, gij die u mijn broeder noemt, dan offert gij een leven op, dat mij duizendmaal dierbaar is dan het mijne en gij zult even zeker dooden, alsof gij mij den dood steek gaf." Harry was overwonnen. Hij sidderde en vroeg „Maar als gij liet zijt, die u vergist?" „Als ik mij hedrieg," sprak zij, „dan moge mijn gehoofd Coblentz ondergebracht, waardoor weer vele woningen in beslag zijn genomen. De Frankfurter Zeitung maakt melding van nieuwen nood in het oude bezette gebied. HONGARIJE. Het blad „Pesty Hiplap" deelt mede, dat acht dagen geleden bij den pauselijken nuntius een conferentie heeft plaats gehad van de leden van het corps diplomatique over de houding, welke het corps diplomatique zal hebben aan te nemen bij een eventueelen putsch van aarts hertog AlbrechL. De leden van het corps diplo matique waren verwittigd Van voorbereidingen, welke door de ontwakende Hongaren zouden worden getroffen voor een dergelijken putsch. Overigens wordt het volgende over deze kwestie vernomen. Twee weken geleden had op het bureau van het völkische blad „Szozat" een conferentie plaats van twintig leiders onder voorzitterschap van Gömbös. Uitvoerig werd over de doorvoering van een putsch gesproken, die een gewelddadige omverwerping der re geering van Bethlen, de instelling van een völ kische dictatuur en een verheffing van Albrecht op den troon ten gevolge moest hebben. Aan deze besprekingen namen ook de com mandanten van strijdkrachten der ontwakende Hongaren deel. Ten slotte werd echter besloten, dat men voorloopig van het aanwenden van geveld zou afzien, daar Gömbös verklaarde, dat als gevolg van de paleisrevolutie de positie van het kabinet-Bethlen zoo was verzwakt, dat een regeeringscrisis onvermijdelijk zou zijn. Deze crisis zou evenwel slechts kunnen leiden tot de vorming van een völkisch kabinet, daar de boeren, zooals Gömbös mededeelde, zich bij de völkisthen zullen aansluiten. FRANKRIJK EN RUSLAND. De erkenning der Russische Sovjetregeering door Frankrijk wekt daar bijna geen protest meer. De rechtsche bladen herinneren er alleen aan, dat Frankrijk in Januari 1921 op aandrin gen van de socialisten Georgië erkend heeft. Zij zouden verdere afzijdigheid van Moskou geprefereerd hebben en vreezen, dat Frankrijk nu tegenover Sovjet-Rusland dezelfde verkeerde politiek zal volgen als tegenover het Turkije van Kemal Pasja gedaan is. Het antwoord van Tsjitsjerin op het telegram van Herriot vindt men eenigszins vaag, beleefd en protocollair. De Fransch-Russische besprekingen zullen uiter lijk in Januari te Parijs gehouden worden onder leiding van De Monzie en Rakofski. Maklakof, de vertegenwoordiger van Kerenski, heeft gisteren de Russische ambassade in de Rue de Grenelle ontruimd. De „Petit, Parisien" heeft De Monzie geinter- viewd. Deze verklaarde o.m„ dat de ambassade te Parijs en de militaire vloot, welke zich te Bizerte bevindt, aan de Sovjets zullen worden teruggegeven. De „Ere Nouvelle" zegt, dat Herriot het moreele prestige der materieele belangen van Frankrijk goed gediend heeft. liet „Petit Journal" schrijft, dat de erken ning het einde is van een ongewenschten toe stand. De „Echo de Paris", de „Figaro" en de „Gau- lois" oefenen critiek uit op de erkenning, wel ke volgens deze bladen geen ander gevolg zal hebben dan begunstiging der communistische propaganda. dwaling JOEGOSLAVIË. De democraat Titonewitsj is belast met de vorming van een kabinet, met als basis het pro gramma van Bavidöwitsj. op mij neerkomen." ,Ga dan", sprak hij, „en vergeef mij." Hij riep Basile en toen deze het hoofd buiten de deur stak, sprak hij „lk ben het, Basile. Doe open." Het slot knarste en Jean duwde zelf de zware poort open. Monica liep Harry voorbij en zei „Dat God u zegene, broeder Harry", en hij ant woordde eenvoudig „Dat God met u zij, zuster Monica." Jean en MoniGa waren buiten. Zij namen den weg over de heide. De nacht was donker en stormachtig. Beneden sloeg de zee met geweld tegen den Voet van het paviljoen, alsof zij de cipiers wilde waarschuwen dat de gevangenen ontvlucht waren en dat de gevangenis ledig was. De wind sloeg hen de koude regenvlagen in het gelaat en maakte hen het voortgaan moeilijk. Soms hadden zijmoeite om op de been te blijven. Zij vorderden dan ook slechts langzaam in de duisternis. Toen zij echter de katholieke kapel bereikten, had de regen opgehouden, de wind had de wolken uiteengeaagd en enkele sterren verschenen aan het uitspansel. De godsdienstoefening was geëindigd en de kaarsen waren reeds uitgedoofd, de kleine schare van getrouwe geloovigen had zich reeds ver spreid. Zoodra Jean de hand aan de deur sloeg, ging deze open de vluchtelingen werden ver wacht. En daar, in die kleine armoedige kapel in het bosch verscholen, herhaalden Jean en Monica bij het licht der Godslamp hun huwelijksgeloften volgens den ritus van den katholieken godsdienst DE ENGELSGHE VERKIEZINGEN. De stand was vannacht om 12.45 conserva tieven 74, arbeiderspartij 39, liberalen 13, on- afhankelijken 1. Asquith is te Paisley verslagen door de ar beiderspartij. Mitchell (arb.) verkreeg 17057 Asquith 14289 stemmen. Austen Chamberlain en sir Hamar Greenwood zijn herkozen. De Labourleider Tom Mann verloor zijn zetel aan een conservatief te Oost-Nottingham. De zoon van Baldwin, die candidaat was voor La bour, is verslagen. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieksche oud-minister Politis heeft te Brussel in een gesprek met een verslaggever van de „Dernière Héure" Verklaard, dat de uitwijzing van Grieken uit Thracië en Klein- Azië een omvang van een nationalen ramp dreigt te verkrijgen, daar niet minder dan an derhalf millioen Grieken, d.i. 30 van de ge heele bevolking van Griekenland, door de Turken zijn verdreven. De plotselinge toestrooming van deze refugiés zal, naar Politis becijferde, den bouw van 200.000 woningen onmiddellijk noodig maken. Ter financiering daarvan hoopt de Grieksche regeering iq Londen een leening te sluiten. Tegenover dit' probleem, zoo verklaarde de Grieksche staatsman, zijn thans alle andere nationale vraagstukken op den achtergrond geraakt. i DE STRIJD IN ARABIE. Een poging der voornaamste inwoners van Mekka en Djeddah om met de Wahabieten tot overeenstemming te komen, is mislukt. De ver tegenwoordiger van deze laatsten te Mekka heeft verklaard, dat vredesluiten onmogelijk is, daar koning Ali's aanwezigheid een onover komelijke hinderpaal blijft. Djeddah wordt in staat van verdediging gebracht, terwijl ook andere militaire maatregelen worden getroffen om den dreigenden aanval af te weren. Ver scheidene inwoners verlaten de stad. ALLERLEI. -Uit Athene. Volgens het besluit van den Gezantenraad heeft de Grieksche regeering gister aan de militaire autoriteiten opdracht gegeven Lot onruiming van de 14 dorpen in Epi- rus, welke aan Albanië werden toegewezen. De ontruiming ving gister aan en zal morgen worden voltooid Uit Brussel. Naar verluidt heeft de Raad van den Volkenbond in zijn besloten zitting van gister het denkbeeld opgevat een internationale prijsvraag uit te schrijven voor den bouw van een Volkenbondspaleis te Geneve. Architecten van alle bij den Bond aangesloten landen kunnen aan dezen prijsvraag deelnemen. Uit Melbourne. De Australische Labour- conferentie heeft een resolutie aangenomen, om de grondwet zoodanig te wijzigen, dat geen Australiër voor den militairen dienst in een an der deel van het Britsche Rijk dan Australië kan worden opgeroepen. Uit Angora wordt gemeld, dat de Turksche Nooit was een huwelijk vergezeld van zooveel gevaren, nooit gesloten met een meer oprechte genegenheid, en hun gebeden vloeiden over Van geloof en vertrouwen. Toen de korte plechtigheid voltrokkenwas,wis selden zij eenige woorden met den vriend, wiens bijstand hen zoo had ondersteund en die hen nu door het Sacrament des huwelijks voor altijd had verbonden. Toen zij de kapel verlieten, was de lucht helder en vol sterren en vol hoop namen zij nu den weg door het bosch. Bij het aanbreken van den dag waren zij aan de kluis. Het jagersinstinct van .Jean, dat hem in de prairieën van Amerika zoo vaak had geleid, had hem nu ook niet teleurgesteld. Zonder mociLe had hij Monica in de kluis gebracht. Hun verblijf bevatte twee afdeelingen, bijna twee vertrekken, zeer droog, diep in de rots ge legen, ter halverhoogte van eenveelvuldig inge sneden kust, die een reusachtigcn doolhof van gangen en grotten vormde. Het verblijf scheen bepaald niet te vinden voor hen die het bestaan er van niet kenden en niet nauwkeurig den weg er heen hadden bestudeerd. De heilige kloosterling, die zich daar had geïn stalleerd ten tijde der godsdienstvervolgingen, had alle nasporingen weten te ontgaan. Pater Etienne had er verscheidene weken onbekend geleefd, terwijl hij op de drukke markt eener naburige stad zich van levensmiddelen voorzag. Van hem waren ook de weinige voorwerpen afkomstig, die tot de eerst noodige konden worden gerekend en die Monica veroorloofden president Moestafa Kemal Pasja een reis door Europa zal maken, waarbij hij o.a. Frankrijk zal bezoeken. Sta tim-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering ran Woensdag29 October. De Kamer heeft met 21 tegen 15 stemmen besloten in de afdeelingen te onderzoeken en daarna in openbare vergadering af te doen het wetsontwerp tot wijziging van art. 26 der Ar beidswet 1919, vanmiddag door de Tweede Kamer aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp op de ruil verkaveling. De heer Smeenge zet uiteen, dat een goede ruilverkaveling bevorderlijk kan zijn aan ont ginning van gronden. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Van Lanscbot brengt hierop namens de commissie van rapporteurs over de verzoekschriften, rapport uit omtrent een aan tal ingekomen adressen. Goedgekeurd het ontwerp houdende voor schriften omtrent de verjaring van geldvorde ringen ten laste van het Rijk, de provinciën enz. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging van de Motor en Rijwielwet. De heer Van Wassenaer van Cat- v/ ij k (C. li.) ontwikkelt bezwaren tegen het nieuwe artikel 26bis, waarin bij verkeers ongevallen de bewijslast wordt omgekeerd ten nadeele van den houder van het motorrijtuig. De heer Men dels (S D.) zal met groote voldoening vóór dit wetsontwerp stemmen en is eveneens zeer ingenomen met het nieuwe artikel 25bis. Spr. zegt; dat het gebruik maken van machines, die aan de wegen-techniek ver vooruit zijn, een verhoogd risico schept, dat de gebruikers dier machines moeten dragen. De V o o r z i I, t e r verdaagt de beraadsla ging tot morgenochtend elf uur. Voorts deelt hij mede, dat over het wetsontwerp tot wijzi ging van art. 26 der Arbeidswet een voorloo pig verslag zal verschijnen, zoodat het niet meer in deze bijeenkomst zal worden behandeld. TWEEDE KAMER. Vergadering Van Woensdag, 29 October. Vandaag is aan de orde gekomen het voorstel tot wijziging van art. 26 der Arbeidswet 1919. De lieer Schaper (S. D.) kan er niet toe meewerken, jeugdige personen langer dan 8 uur per dag te laten werken ten bate van het kapitaal. De heer Smeenk (A R.) zal, in verband met de tijdsomstandigheden, niet tegen het voorstel stemmen. 1 Minister Aalberse antwoordt, dat slechts in zeer dringende noodzaak van dit artikel ge bruik zal worden gemaakt 't art. wordt aan genomen met 61 tegen 19 stemmen. Hij de voortzetting van de behandeling van het tarieióntwerp neemt minister Golijn een amendement van mevr. BakkerNort, (V. IJ.) over om martgels, waschmachines, enz. met 5 pet. in plaats van met 8 pet. te belasten. De minister neemt ook een amendement over, om flanel vrij te stellen, voor zoover het bestemd is als hulpmiddel voor de industrie. Een amendement-V an G ij n (V. B.) om manufacturen met 5 pet. in plaats van met 8 pet. te belasten, wordt, verworpen. hun verblijf spoedig bewoonbaar te maken. Het was hun zelf mogelijk vuur aan te maken zonder dat de rook hun aanwezigheid ook maar eenigs zins verried. Zij wisten niet of men had vervolgd, in elk geval waren zij vooruit en hadden de vervolgers geen spoor aclitergelatem. Zij hadden den geheelen dag gebruikt om hun verblijf in te richten, welke bezigheid hun een kinderlijk genoegen verschafte. Toen de avond gevallen was zaten zij op een rots en staarden op de kalme zee, waar binnen drie dagen de kapitein van de „Daisy" hen zou afhalen. Pater Etienne was naar Broon vertrok ken, de laatste pleisterplaats van de „Daisy", om den kapitein te waarschuwen. De kluis van Saint Juit. leek hen echter zoo'n vreedzaam Ver blijf, dat het hun speet er niet langer te kunnen verblijven. Zij hadden geen vrees of zorg meer zij geloof den wel dat hun beproevingen waren geëindigd, Zij gaven zich over aan een gevoel van veiligheid, van vrede en vrijheid. De zee, die zich aan hun voeten uitstrekte, was de weg, waarlangs zij zouden terugkeeren naar de hun wettig toekomende plaats, maar zij dachten in dit oogenblik niet aan het prachtige kasteel of de fortuin, die zij gingen heroveren, zij dachten aan den loop van hun leven, dien zij samen zouden gaan en die hen zou geleiden om de onvergankelijke goederen te gaan genieten in een onvergankelijke Woning EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1