ÜE PHOENIX DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN* Prijsverlaging erven en Stoomen. FEUILLETON. WYBERT 47ste Jaargang. Dinsdag 4 November 1924 14090 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ts. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert,eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ixratis-Ongevalienverzekeriag f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger. msmvaBsmmstm Bnitenlandsob Nieuws, HET ARBITRAGE-PROTOCOL. Het program van de a.s. vergadering van den Volkenbondsraad te Rome bevat de volgende punten Een algemeen plan voor de beperking dei- bewapeningen overeenkomstig art. 8 van het pact en de algemeene grondbeginselen voor de doorvoering van de ontwapening, alsmede vast stelling van een ontwapeningsschema. Bespreking van de bijzondere positie van eenige staten met betrekking tot de beperking der bewapening en regionale verdragen voor ontwapening of beperking der bewapening. Behandeling van de kwestie der gedemili tariseerde zones. Controle en onderzoek over den stand van de bewapening in de verschillende staten die tot den Volkenbond zijn toegetreden. EEN ZAKEN-CONFERENTIE. De voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel te New-York Willis Booth, Ireft voorbereidingen tot de bijeenroeping eener internationale zakenconferentie te Washington hetzij in December van dit jaar, hetzij in Januari 1925. Vertegenwoordigers van veertig naties zullen worden uitgenoodigd. Het doel van deze conferentie is, vitale vraag stukken in verband met de voortgezette uit voering van het Dawes-plan te behandelen. Het eerste punt van bespreking zal zijn de vaststelling van een uiteindelijk bedrag der Duilsche reparatieschulden. OPIUM-CONFERENTIE. De Nederlandsche Regeeringsvertegenwoor- diger op de Opium-conferentie te Genève,de heer W. G. van Wettum, is met algemeene stemmen tot voorzitter der eerste conferentie benoemd. DE VALERA. Vrijdag is de. Iersche republikeinsche leider De Valera, voor de rechtbank te Belfast ver schenen in verband met, het feit, dat hij zich niettegenstaande het betreffende verbod, toch naar Noord-Ierland begeven had. De Valera had de hulp van een advocaat geweigerd om dat hij de autoriteit van de rechtbank niet wilde erkennen. Hij begon juist te betoogen, waarom bij die niet wilde erkennen, toen een rechter tusschenbeide kwanr en verklaarde geen politieke redevoering te willen hooren, Toen verklaarde De Valera, dat hij dan niets meer te zeggen had, waarna hij tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. JOEGO-SLAVIE. Uit Agram wordt gemeld dat de Kroatische boerenleider Raditsj, wederom uit Joego-SIavië is uitgeweken, nadat hij een zeer heftige rede voering tegen de Kroon had gehouden. Ook in Augustus van het vorige jaar is Raditsj den grond in Servië te warm onder de voeten ge worden. Ook toen is hij uit het land gegaan en heeft hij verschillende Europeesche hoofdsteden w.o. Moskou bezocht. Eind Augustus van dit jaar is hij in zijn land teruggekeerd, terwijl zelfs sprake was van zijn deelneming aan de regeering. Zijn partij heeft toen haar heftige oppositie eenigszins gematigd maar schijnt nu de regeeringscrisis nog steeds niet geheel is opgelost, weer scherpe actie te voeren. De avonturen van Kristen Blok. i. „Laat mij los, mijnheer Blok", stampvoette zij met een toorn, die haar nog mooier maakte, „en spoed u maar weg naar de lieve meisjes in het buitenland Ik ben een onverstandig dom kind, die niet bedroefd om u, maar ook niet boos op u kan worden", voegde zij er milder aan toe „U zoudt dat niet zoo zeker zijn.", „Waarvan zeker, Sophiqtje", riep hij uit en trok haar dichter tegen zich aan. „Geef mij maar net zooveel klappen als je kunt met je kleine teere handjel Maar zeg mij,waarvan ik niet geheel zeker ben 1" „Dat zeg ik u niet Laat mn los Ik kan u niet uitstaan U knijpt mijn hand zoo „Dat kun je wel uithouden, hoor, je bent sterk genoeg, en ik moet je een trouw en op recht vaarwel voor twee jaren zeggen Onder deze woorden boog hij zijn hoofd zoo dicht mogelijk bij het hare dat zijn lippen haar wang raaktenmaar op hetzelfde oogenblik voelde hij een naaldeprik in zijn arm. Kristen lachte schelms en gaf haar een hartelijken kas. Met één sprong was hij de deur uit, eer Sophie recht wist of zij uit toom over zijn onbeschaamd heid of uit verdriet over zijn heengaan weende. DE STRIJD IN CHINA. Wapenstilstand. De vredesonderhandelingen tusschcn Feng You sjang, die de macht in Peking in handen heeft genomen en Woe Pei foe worden voort gezet. Intusschen is een wapenstilstand gesloten, zoodat er niet. meer wórdt gevochten. Woe Pei-l'oe heeft gister Tientsinverlaten en zich naar Takoe begeven, klaarblijkelijk met. het doel zich in te schepen naar het Zuiden. Voordat hij uit Tientsin vertrok, droeg M oe Pei-foe het commando over aan generaal Tsjang Feng Ling, die afkondigde, dat hij niet voor nemens was den strijd voort te zetten. Dit beteekent, dat er een einde aan den oorlog is gekomen, of dat dit althans in het zicht is. De „Chicago Tribune" meldt, dat verschil lende te Takoe aangekomen buitenlanclsche oorlogsschepen troepen aan land hebben gezet ter bescherming van de buitenlandsche kolonies. ALLERLEI. Uit Londen Overeenkomstig de beslissing van den gezantenraad, betreffende de Alba- neesche dorpen welke tevoren onder Grieksch beheer stonden, zijn de Grieksch-Albaneesche geschillen thans opgeheven. Uit Berlijn De onder leiding van den staatssecretaris Trendelenburg staande Duitsche delegatie voor de Duitseh-Fransche economische onderhandelingen is gister, nadat de onderhan delingen drie weken zijn geschorst, weer naar Parijs vertrokken. De gemeenschappelijke zittin gen met de Fransche commissie zullen daar den 5en November weder een aanvang nemen. Uit Londen Twee nieuwe verkiezings uitslagen werden gister bekend. Voor de ge combineerde universiteiten van Durham, Man chester, Liverpool, Leeds, Sheffield, Birming ham en Bristol werden herkozen Sir Martin Conway (cons.) en Fisher (lib., vroeger minister van Onderwijs). Thans zijn nog slechts 5 van de 615 uitslagen niet bekend. Uit BerlijnDe democratische Rijksweer- ministér, Gessier, heeft thans definitief ver klaard, dat hij geen candidatuur voor de Rijks dagverkiezingen zal aanvaarden. Uit Marion De weduwe van president Harding is zeer ernstig ziek ten gevolge van een nieraandoening. III n si e n J n d„ Begrooting van Puilen!. Zaken. Bij het ai'deelingsonderzoek der Tweede Ka mer van de begrooting van buitenlandsche zaken werd er van verschillende zijden op aange drongen dat de regeering zich over de beteekenis van het protocol voor de vreedzame regeling van de internationale geschillen en over de wijze, waarop de hoofdpunten daarin geregeld zijn, nu reeds tegenover de Statengeneraal duidelijk zal uitspreken. Met 't verstrekken van toelichting wachte de regeering niet totdat bijv. een goed keuringswet bij de Kamer aanhangig gemaakt wordt. Sommige leden vreesden voor reactie, waar door de arbitrale beslissingen en misschien zelfs ook de beslissingen van het Internationale Hof in discrediet zouden komen, indien men thans de arbitrale beslissing' verplicht zou gaan maken, ook voor geschillen, welke zich uit hun aard in mindere mate dan rechtsgeschillen tot zulk een beslissing leenen. groote doozen 3079 12 bij verlies van een band., voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI. Altrem. Verz. bank Schiedam meening, dat hierdoor weliswaar misschien de uitgaven voor de werkeloosheidsverzekering eenigermate zullen kunnen stijgen, maar hier tegenover staat, dat in het algemeen de steun regelingen zullen kunnen worden geliquideerd en dat ook de uitgaven voor armenzorg zullen dalen." Adressanten deelen mede. dat hun van een dergelijk besluit niets bekend is. „Het zou hierop neerkomen schrijven adressanten dat de Werkloosheidsraad zich zou hehben ver- eenigd met het voorstel van de Vereeniging van Gemeentelijke Werkloosheidsfondsen, bij schrijven d.d. September ingediend bij den Werkloosheidsraad V zult zich herinneren, dat zulks niet het geval is geweest. Van verschil lende kanten werden eraBtige bezwaren tegen het betrokken voorstel in het midden gebracht. Ondergeteekenden zouden de bespreking in den Raad als volgt willen resumeeren, dat de Raad het in het algemeen wenschelijk achtte dat zoo spoedig mogelijk zou worden terug gekeerd tot normale toestanden op het gebied der werkloosheidsverzekering. Dit zou, indien men onder zulke normale toestanden verstaat de regeling van het Werkloosheidsbesluit 1917 met zich brengen, dat de Overheid slechts bij zeer hooge uitzondering aan een enkele kas een subsidie van meer dan 100 pet. op de con tributie der leden zou verleenen en dat voorts zoude komen te vervallen de bijzondere Ge meentelijke en Rijkssteunregelingen. Mochten de beperkende bepalingen, welke iri 1923 en 1924 door den Minister van Arbeid als voor waarden voor de hoogere subsidie van 100 pet. aan de kassen zijn opgelegd voor het komen ver vallen dezer steunregelingen een bezwaar op leveren, dan had de Raad in'meerderheid geen bezwaar om den Minister te adviseeren, die beperkende bepalingen te doen vervallen. Gaarne zouden sommige leden 's ministers oordeel vernemen over de in de pers opgeworpen onderstelling, dat een staat door een daad van eigenrechting een geschil met een naburigen staat in het leven zou kunnen roepen, zonder dat deze laatste het toch ook aan burgers van een staat onderling toekomende recht van nood weer zou bezitten, terwijl hij integendeel het gevaar zou loopen om, indien hij toch met een daad voor zijn rechten opkwam, als „aanvaller" door een politiek niet onpartijdig college in het ongelijk te worden gesteld. Eenige leden stelden de vraag of het wel ge raden zou zijn zich door onderteekening de handen te binden. Wat de werking van den Volkenbond in het algemeen betreft, verklaarden sommige leden zich met den gang van zaken in tweeëerlei op zichten niet te kunnen vereenigen. .Ie. Men vreesde, dat door het toegeven van het streven naar eenheid tnsschen de volken, die van den Bond deel uitmaken, ook wat hun inwendige aangelegenheden betreft, de Volken bond op een gevaarlijken, ja zelfs een te ver- oordeelen weg zou worden gebracht. 2e. Het moet zeer de vraag worden geacht of het verstandig is den Volkenbond meer en meer te belasten met allerlei arbeid, waarvoor deze toch niet in hoofdzaak bestemd is. Het staat te vreezen, dat door al wat op de Volken bondsvergadering wordt omgehaald, de aan dacht zal worden afgeleid van wat de eigenlijke taak van dien Bond moet zijn. Andere leden verklaarden, van deze be schouwingen met leedwezen te hebben kennis genomen. Zij herkenden daarin uitingen van een conservatieven geest, die den Volkenbond in zijn heugelijke opleving tracht te belemmeren. Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat er van de regeering een grootere activiteit ten opzichte van den VolkenboAd zal uitgaan dam tot dusver het geval was. Verscheidene leden betuigden integendeel hun instemming met de Volkenbondspolitiek der regeering. De werkloozenkassen. De vertegenwoordigers in den Nederland- schen Werkloosheidsraad van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers en van het Vervond van Nederlandsche Fabrikantenver- eenigingen hebben een schrijven gericht aan den Werkloosheidsraad, naar aanleiding van het communiqué omtrent de laatste vergadering van dien Raad. Daarin stond dat besloten is aan „den Minister van Arbeid te verzoeken de tijde lijke wijzigingen die in 1923 en 1924 in de reglementen van verschillende werkloozenkassen zijn aangebracht, voor 1925 niet te handhaven, doch de reglementen weer van kracht te doen zijn, zooals ze in 1922 golden. De Rh ad was van Telef. 15. „Die afschuwelijke jongen", riep ze uit en veegde ijverig met haar schort over haar gezicht, „ik zal hem nooit meer verdedigen als anderen zeggen dat hij wild en brutaal is en meent dat hij alles doen kan wat hij wil." „Je kunt hem dus Werkelijk niet uitstaan, Sophie", vroeg de oude. „Kijk nu eens aan, daar had ik haast een eed op durven doen. Maar kindlief, zeg mij eens was het de eerste keer, dat hij je zoo kuste „Ja, vader, zeker Dat kunt u toch wel dem ken. Maar één keer heeft hij mij gekust, verleden Zondag is het achttien weken geleden, doch toen was het heel iets anders. Toen was het ernst en goed gemeendmaar nu deed hij zeer dwaas en onzinnig." „Ah zoo", mompelde meester Falk voor guch heen en lachte heimelijk. „Nu, wees dan maar tevreden, mijn kind", vervolgde hij luid, „je bent voor langer/tijd van hem verlost. Waar om zou je zuchten en weenen over zijn heen gaan, daar je hem toch niet kunt uitstaan „Daar heeft vader gelijk in. Ik was ook alleen vandaag zoo dwaas. Ik vond het jammer, dat hij wegging. Maar hoe kon ik zoo boos worden en mij zoo onaardig voordoen Wat moet hij nu wel van me denken „Kom nu, laat hij denken wat hij wil. Veel kwaads zal het niet zijn, daarvoor kan ik je instaan. Wanneer je hem nog eens ooit weerziet, dan zul je wel bemerken, dat hij je om die klap niet bejuiort." „Maar ik stak hem ook met een lange naald, vader 1" „Zoo Nu, dan begrijpt ik waarom hij zoo gauw wegliep hij zal naar den dokter gaan om er een pleister op te laten leggen. Die pijn komt hij in een paar jaar wel te boven. Wanneer hij maar niet in grootere verlegenheid geraakt, eer hij uit de stad is Je weet toch dat hij weer nieuwe dolle fratsen met den burgemeester voor heeft." „Neen vader, ik heb niet gehoord wat hij u allemaal verteld heeft. Ik dacht er aan hoe een zaam en stil het hier voor. u worden zou „En voor jou dan „Och, ik kom spoedig onder vreemde menschen zoodra ik een goeden dienst hob, en dan is u zoo geheel alleen." „Erg genoeg, kindlief Maar 't kan uu eenmaal niet anders. De goede God heeft mij een vroolijk karakter gegeven en daarmee sla ik mij door alles heen, trots de nukken en het tegenwerken van den „raadsheer"(zoo noemde men den bur gervader gewoonlijk). Ale arbeid heeft hij mij nog niet kunnen ontnemen en noch in zijn ge weten noch in zijn aardsch geluk wil ik met hem gelijkgesteld worden, al ben ik niet heilig en al zit ik vaak krap. Wanneer Kristen Blok goed i'n de papieren gezien geeft, die hij heeft verstopt, dan kan er nog wel eens iets voor den dag komen waarover men allang fluistert. Maar om een Het gezantschap te Buenos Aires. Voor de betrekking van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Buenos Aires, opengevallen door het overlijden van den heer J. Barendrecht, komt ernstig in aanmerking de gezantschapsraad jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduijnen, thans werkzaam als zaak gelastigde te Boedapest. Gezondheidscongres. Het programma van het op Vrijdag en Zater dag a.s. te houden gezondheidscongres tc 's-Her- togenbosch is alsnog aangevuld met een be spreking over liet gewijzigde ontwerp Besmette lijke Ziekten-wel. Deze bespreking za! Vrijdag worden gehouden. Spoorwegpersoneel. In een gisterochtend gehouden samenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoordigers van de organisaties van spoorwegpersoneel is overeenstemming ver kregen inzake de benoeming van tien nieuwe voorzitters der scheidsgerechten. Voor de com missie van advies werden de aftredende leden herkozen. Geen overeenstemming werd bereikt tusschcn directie en de vertegenwoordigers van de orga nisaties en tusschen deze laatsten onderling inzake de instelling van den personeelraad. De Bond van ambtenaren bij de Neder!Spoor wegen en de Neutrale Bond handhaafden hun eigen ontwerpen. De directie trok hierop haar ontwerp in en verklaarde, dat het overleg ge handhaafd bleef, zooals het nu is. vos te vangen moet men zelf een halve vos zijn en dat is Kristen Blok evenmin als ik. Maar zwijg over al wat ik je verteld heb, want het kleinste woordje kan hem in 't ongeluk en in de diepste ellende storten. Ik zal hem nog eenmaal opzoeken, om hem voor den laatsten keer te waarschuwen, eer hij zich in dit wespennest steekt." Onder deze woorden ijlde de ojude man de deur uit, Sophie raapte de koffiekan op en ging ongerust aan haar werk. De burgemeester stond in vol ornaat in zijn huiskamer voor een grooten spiegel en hield ge nerale repetitie van een pathetisch gedeelte zijner redevoering, die hij denzelfden dag ter feestelijke inwijding van de nieuwe gevangenis houden wilde. Hij gevoelde zich als moest hij „den rijks kanselier" vertegenwoordigen, zooals hij zich placht uit te drukken. Hij was iets onder de gemiddelde grootte wanneer hij zat, maar wel drie el lang wanneer hij stonr}Hij was nog in zijn beste jaren, niet ver over de veertig. Een gouden bril rustte op zijn langen, bijna door- zichtigen neus en deed zijn grijze oogen flikkeren. 11 ij droeg glanzend, zwart hoofdhaar met zorg vuldig opgekrulde lokken, die juist uit de hoofd stad besteld schenen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «iTTWmn nui««lin I l'nlll»lin ml iMBII imicti—ïrnwriiitiimn Ml... li miii inin itimiM.n.Mi.M. .mi - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiHiiiiiiniuiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TABLETTEN Bi) Apothekers en Drogisten. iiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiDiiiiimiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiniiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii ff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1