DA&BIM WOQH SCHIEDAM EM OMSTREKEffl. FEU ILLETON. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang.. Woensdag 5 November 1924 14091 Vv-M rh WWt® Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog I 200 bij dood f 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoILAIgem.Verz, bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen vsor- gesehreven en andere oliicieele af- en aan kondigingen van het (gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. OL1EFABRIEK „SCHIEDAM" om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het bewerken van oliën in het pand Westerkade 18, kadaster Sectie M. No. 362, met 2 electromo- toren van resp. 5 en 3 P.K., drijvende een lucht- compressor en een oliepomp en me een een loco mobiel van 27 M2. verwarmingsoppervlak Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 19 November a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven o#i bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 5 November 1924. Buitenlandse!* Nieuws, BALDWIN KABINETSFORMATEUR De Labour-regeering is gister na een bestaan van 10 maanden heengegaan. Kort na den gistermiddag gehouden kabinetsraad reed Mae Donald naar Buckingham Palace, bood den koning zijn ontslag aan en bleef omstreeks een uur in onderhoud met Z.M. Baldwin, de con servatieve leider, was volgens gebruik te voren door MacDonald verwittigd van het besluit der Labour-regeering om af te treden. Hii kwam derhalve naar Londen, werd des avonds 7 uur, toen MacDonald het paleis had verlaten, per telefoon daarheen ontboden en ontving opdracht Van den koning een nieuw ministerie samen te stellen. Binnen een jaar na den val van Baldwin's eerste kabinet staat hij dus voor de tweede maal weer aan het hoofd van de regeering. 21 Januari jl. nam het vorige Lagerhuis met 328 stemmen tegen 256 de motie van wantrouwen tegen de conservatieve regeering aan, en den volgenden dag kondigde Baldwin haar aftreden aan. Denzelfden dag ontving MacDonald van den koning opdracht tot samenstelling van het eerste Labour-ministerie, welks bestaan, hoe kort ook, toch langer heeft geduurd dan aan vankelijk mogelijk scheen voor een partij, die in het Lagerhuis slechts 1/3 deel der leden op haar hand had. Zooals bekend, leed de Labour-regeering dezen zomer keer op keer nederlagen in het Lagerhuis, welke zij echter langs haar kant liet gaan, hoewel haar bestaan er ongetwijfeld door werd ondermijnd. In den voormiddag hield de commissie van het afgetreden kabinet, met MacDonald aan bet hoofd, wederom een beraadslaging over De rozenroode kleur van zijn ietwat vooruit stekende kinnebakken en zijn helwitte tanden, die zeer duidelijk zichtbaar waren, droeg even eens het onmiskenbare kenteeken van „kunst." Datzelfde scheen ook bet gev&l met den wat al te scherpen vorin zijner beenen. Ten deele met betrekking daarop, maar ook met de neven gedachte aan het groote vermogen dat de burgemeester er doorgebracht had, en de strenge moraal die hij met zijn bedenkelijke gevoelens over ,,'t recht", de raadszaal binnendroeg, had Kristen Blok hem eens in de herberg van de gezellen „den onechten burgemeester" genoemd en hem door menige scherpe vergelijking en spottende benaming belachelijk gemaakt. Deze onbezonnen woorden, die den burgemeester ter oore waren gekomen, hadden dezen tot een onverzoenlijken vijand van den jongen Kristen gemaakt. Geen tot godheid uitgeroepen heidensche keizer was trotscher en meer over zichzelf te vreden dan de „raadsheer." Hoewel hij ook in 't geheim zich met vele dingen bezighouden moest, die het geweten van een christenmensch niet lichter maken hij redeneerde steeds in grootsche frasen over het „geweten", en hij stelde zich tot een voorbeeld, waarin het „recht" zich nog spiegelen kon toch was er iets „echt" haar onderzoek naar den bewusten brief, aan Zinowjef toegeschreven. Later deelde de com missie haar bevindingen in den kabinetsraad mede, en het volgende officieele communiqué werd dienaangaande aan de pers gezonden „De 31 October door liet kabinet benoemde commissie voor het onderzoek naar den brief vond het, na de betrokken departementen te hebben gehoord en na beoordeeling van liet haar o\ ergelegde getuigenmateriaal, onmoge lijk omtrent deze zaak tot een definitieve con clusie te komen. De oorspronkelijke brief werd niet gezonden aan of gezien door eenig r'egee- ringsdepartement, en de actie, door het Foreign Office dienaangaande gevoerd, was gebaseerd op een copie van dezen brief. Wegens den ge ringen tijd ter beschikking van de commissie, was het haar onmogelijk verder licht op de zaak te werpen." Baldwin verklaarde dat hij hoopte a.s. Don derdag de bezetting der voornaamste posten in zijn ministerie te kunnen publiceeren, terwijl de volledige samenstelling van het kabinet tegen het einde der week gereed zal zijn. Vandaag is de uitslag bekend geworden van de verkiezing voor de parlementaire vertegen woordiging van de universiteit te Oxford. De twee zetels, welke deze hoogeschoo! in het Lagerhuis heeft, zijn gewonnen door lord Hugh Cecil en sir Charles Oman. Beide gekozen ean- didaten zijn conservatieven. Zij behaalden resp. 4322 en 2968 stemmen. Sir William Joyuson Hicks heeft gister te Londen een belangrijke rede gehouden, waaruit het programma van de komende conservatieve regeering eenigszins is op te maken. Hij verklaarde, dat er een regeering moest komen, die ook inderdaad regeerde. Een regeering, die geen pogingen tot oproer of geweld zou dulden om het Britsche bestuur in lndië omver te werpen. De komende regee ring behoort niet reactionnair te zijn, maar zij moet voortgaan met de politiek der sociale hervormingen. Het woningvraagstuk moet ener giek worden aangepakt en voor de bestrijding der werkloosheid is de eenige weg de bevordering van den Britschen handel. Verder voorspelde Hicks een krachtig doorgevoerde bezuiniging in de openbare diensten en belastingverlaging zoodra het ©enigszins mogelijk is. De ontwikke ling van het Brilsche Rijk is de eenige richting, waarin voor de toekomst der natie iets te wach ten is, zoo zei de oud-minister, en dan zal Enge land ook in het vervolg het eerste land ter wereld zijn. FRANKRIJK EN RliSLAND. Herriot en de Russische zaakgelastigde W Londen hebben de bijzonderheden van de her" vatting der betrekkingen besproken. De Sovjets gaven hun toestemming tot de benoeming van Jean Herbette als Fransch gezant te Moskou, terwijl Frankrijk zich ver- eenigde met de benoeming van Krassin als ambassadeur te Parijs. ITALIË. De Kamer zal 12 November haar werkzaam heden hervatten. In de eerste plaats zullen de begrootingen van buitenlandse he en van binnen- landsche zaken worden behandeld. 11 November komen de afgevaardigden van de oppositie partijen te Rome bijeen ten einde een manifest in hem, iets wat hem geheel toebehoorde dat was liet gevoel van eigenwaarde en van ware verdienste. Niemand kon hem van het bewust zijn berooven, dat hij er, zooals hij nu voor den spiegel pronkte, eerbiedwekkend en schitterend uitzag. Met net beeld van zijn ontzagafdwingen- de persoonlijkheid voor oogen, voelde hij zich door de onderstreepte woorden in zijn rede zoo aangegrepen, dat hij ophield, zijn bril afnam om den zijden zakdoek, waarmee hij zoo juist door de lucht wuifde, voorzichtig tegen de oogen te drukken, zonder echter zijn rose kaken daar mee aan te raken. Daarop wierp hij een zege vierenden blik op zijn beide eenige toehoord- sters, die op een sofa zaten en in wier gelaats trekken hij diepe bewondering en ontroering meende te lezen. De eene was een welgevormde corpulente dame, de vrouw van den „raads heer." Steeds beschouwde zij haar man als een „orakel", behalve wanneer zij het niet met hem eens was. De andere was een aardig, negentien jarig meisje, juffrouw Emilie Ström, die onder voogdij van den burgemeester stond. Mevrouw weende werkelijk en zag met bewondering naar haar man op, Emilie's wangen waren gloeiend rood van inspanning en verveling van 't luisteren, maar zij verborg haar hoofdje Vlug achter haar borduurraa», „Nu, wat denk je, mijn hemelsche Concordia zou het indruk maken," vroeg de raadsheer zijn vrouw op triomfeerenden toon. „Ik ben wel niet jong meer, maar ik geloof toch dat, wanneer het op leven, gevoel, zedelijke waarde en strek te ontwerpen, waarin zij aan de bevolking zullen uiteenzetten om welke redenen zij niet aart de bijeenkomsten van hef parlement wensehen deel te nemen. FRANKRIJK. De Kamer is gister bijeengekomen en 'heeft met 308 tegen 140 stemmen In t voorstel van de commissie om heden de begrooting te bespre ken, aangenomen. Onder groot rumoer heeft de Kamer nadat Herriot. dc kwestie van vertrouwen had gesteld, met 410 tegen 171 stemmen besloten, de inter pellaties uit te stellen. ENGELAND EN MEKKA. Naar gemeld wordt, heeft hef Britsche min. van Buitenl. Zaken de noodige maatregelen getroffen vóór een onderhoud tusschen Sir John Philly, den bekenden Arabieus en sultan Ibn Saoed, ten einde te beraadslagen over de situatie, die door de bezetting van Mekka is geschapen. Ijverige aanhangers van Ibn Saoed hebben 100.000 pijpen bijeengebracht, en verbrand, zulks ter doorvoering van het rookverbod. DE STRIJD IN MAROKKO. De Spaansche troepen hebben Zok el Khamis, een belangrijke post in de streek van Beni Aros, ontruimd. Zij worden thans verzameld te Tastof, 12 K.M. van Alkazar, voor een opmarsch naar Mexera, de basis-plaats van vele ^vooruitge schoven posten die reeds langen tijd gcisoleerd zijn. DE BURGEROORLOG IN LHINA. De cavalerie van Feng-Yu-Sjiang is gister middag Tientsin binnengerukt na eenigen ge ringen tegenstand te hebben gebroken. De toestand is overigens aanmerkelijk gun stiger geworden. De troepen van Woe-Pei-Foe die zich ten Noorden van Tientsin bevinden, hebben zich na een kortstondig verweer over gegeven aan de veel sterkere troepenmacht van Feng-Yu-Sjiang, waarna Woe zich Oost waarts terugtrek. Hij heeft zijn overgebleven troepen per spoor op Lutai geconcentreerd, waar zij thans bedreigd worden vanuit het Noorden door de Moekden-troépen en uit het Westen door Feng. Als versterkingen uit het Zuiden uitblijven, moet elke verdere tegenstand van Woe als hopeloos worden beschouwd. Gemeld wordt, dat Woe zich op een Chinee- schen kruiser heeft ingescheept en dat hij tracht het overschot van zijn. legermacht over zee naar de Zuidelijke provincies te vervoeren. De telegrafische verbinding met Tientsin is ver broken, doch volgens draadlooze berichten stroopen benden van de gedesorganiseerde troepen van Woe de naburige dorpen af. Het vreemdelingenkwartier te Tientsin wordt door het Europeesche garnizoen bewaakt. Na het aftreden van president Tschao-Khoen wordt de regeering tijdelijk waargenomen door een voorloopig kabinet. Tsjang-Tso-Lin heeft het voornemen te kennen gegeven om deel te nemen aan de conferentie, welke Feng heeft bijeengeroepen, en men wacht met groote be langstelling af of hij zich met zijn troepen bij Feng zal voegen ter bezetting van de hoofdstad. Feng en Tsjang zijn thans de twee voornaamste militaire figuren in China en de toekomst hangt af van hun vriendschappelijke samenwerking. king aankomt En de burgemeester klopte op zijn borst. „Ach! Je doet heel veel goed, mijn beste,' velen zul je door je woorden van den kwaden weg afhouden, maar en zij boog zich fluisterend naar het oor van haar man, „ik zit altijd op gloeiende kolen wanneer ik denk dat je iets verliezen zou, als je hoofd en armen zoo roert en beweegt." „Onzin, vrouw," fluisterde hij terug, terwijl z'n oogen flikkerden van boosheid. ..De nieuwe bril blijft wel zitten," voegde hij er luid aan toe, „maak je daar maar niet bekommerd om Dan wendde hij zich tot Emilie „Nu, wat zegt u er wel van, juffrouw Sttröin ?.U 'is zoo aesthe- tisch in uw denken en doen, dat u mijn rede zeker in al haar diepte en gloed begrepen en gevoeld heeft „Je bent een botterik," duwde mevrouw haar man tamelijk luid toe en liet zich zoo ojf de sofa terugvallen, dat deze kraakte. „U ziet, in welke ontroering uw rede ons ge- Tracht heeft," antwoordde het jonge, njéisje met onzekere stem en verborg haar gezicht half achter haar zakdoek. „Ik vrees maar voor één ding, vervolgde ze en hoestte, „ik zit op gloeiende kolen als ik denk „Nu waaraan dan, juffrouw, waaraan," vroeg de raadsheer ongerust, toen hij denzelfden zin hoorde herhalen, die hem van vrouwlief in de boren had geklonken. „Alle dames der stad zijn uitgenoodigd," vervolgde Emilie, „dat kón niet goed afloopen.' DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Gister werd in de Véreenigde Staten de zooge naamde „presidentsverkiezing"gehouden. De zoogenaamde, want de verkiezing, die gister werd gehouden, komt neer op het aanwijzen van de over 48 staten verdeelde 531 leden van het kiescollege, dat op den tweeden Maandag in Januari na de verkiezing den President en den Vice-president bij stemming aanwijst, welke directe kiezers echter verplicht zijn te stemmen voor den candidaat van de partij die zij ver- tegenwoordi gen Wanneer een partij bij de verkiezing in een staat de meerderheid heeft gekregen, wordt een document, waarin de uitslag geregistreerd is, aan den secretaris van Staat te Washington gezonden, die den definitieven officieelen uit slag .bekend maakt, wanneer alle opgaven ont vangen zijn. Behalve een president en een vice-president moesten gister ook alle leden van het Huis van Afgevaardigden on 1 /3 van het aantal Senaats leden, benevens 34 gouverneurs van verschil lende staten en talrijke andere overheidspersonen van staten en gemeenten worden gekozen. ALLERLEK I it Caleulla Hoewel de nationalistische leider Gandhi eerst heden hier werd verwacht, is hij reeds gister in het- geheim aangekomen. Blijkbaar is hij in een voorstad-station uit den trein gestapt en van daar in een autmnaar de binnenstad gereden. Niemand heefrivnjn aan komst bemerkt. De bijna volledige uitslag der presidents verkiezing in Cuba toont een meerderheid van meer dan 50.000 stemmen op den republikein- schen candidaat gen. Machado boven den con servatieven candidaat generaal Menocal. Deze laatste beweert, dat bij de verkiezingen fraude is gepleegd wegens het uitoefenen van militairen dwang op zijn aanhangers. Uit Weenen Daar de ambtstijd van den bondspresident met het einde van dit jaar af loopt, zullen er, volgens geruchten in politieke kringen alhier, hall' December nieuwe presidents verkiezingen gehouden worden. Volgens, de „Wien. Allg. Zlg." zal bonds president Hainisch zijn onlangs gedane ver klaring, dat hij een herbenoeming niet. zal aan vaarden, wel intrekken. Uit CairoDe studentenstaking duurt voort, maar de regeering gelasLte den studenten binnen 48 uur de studie te hervatten en kondigde tevens aan, dat nopens de eisclien van de stu denten niets zal worden gedaan alvorens de staking is opgeheven en dat de wet zal worden toegepast tegen iedereen, die geen gevolg geeft aan het bevel tot hervatting der studie, en tegen cventueele' verdere betöogers. Uil BerlijnDe Italiaansche regeering stond een crediet van een millioen lire toe voor de oprichting van het Instituut voor Inter nationaal privaatrecht te Rome, waartoe in de jongste zitting van den Volkenbond te Genève is '/besloten. PUUit, Rome; De „Giornale d' Italia" ver neemt uit Palermo. De politie heeft gister een inval gedaan in de arbeidsbeurs Allidor, waar een meeting werd gehouden. Zij arres teerde 188 personen, die gevangen werden ge zet onder beschuldiging van opruiing tot re volutie. fs (Qj[<-■ De Beiersche regeering eischt intrekking van de rijksverordening betreffende het verbod „Is er iets niet in orde Zijn rriijn kleeren in de war, een vlek er op," vroeg de raadsheer angstig en bekeek zich zorgvuldig in de spiegel. „Ik zie niets, wat meent u in 's hemelsnaam „Ik bedoel zinspeling op het Gerecht van boven en dien schoonen regel over geweien en rechtvaardigheid en dat bloedende hart, 't is te aandoenlijk. De dames zallen flauw vallen, de juffrouw van den smid zeker. Ik weet nu hoe vreemd het mij al te moede werd bij die mooie passage „Dat is een goed teeken en mogen een paar flauw vallen'! Daardoor zal ik mij niet. laten storen," lachte de raadsheer zelfbewust „In het pathetisch gedeelte van een rede, moet men anderen roeren en zelf ook getroffen zijn, zegt Hugo Blair. Hierin moet ik de schrikwekken de gedachte laten uitkomen van het verlies der kostbare vrijheid, ik moet een oogenblik ver wijlen bij den nieuwen, kunstigen bouw van een cel, zoo eenzaam en verlaten, waar niemand met de gevangenen spreken kan, waar gein geluid te vernemen is, geen schemering van licht te aanschouwen is, waar alleen het geweten in de gruwbare duisternis bij den gevangene blijft, de heimelijkeRechter die straft en pijnigt zonder ooit genade .te verleenen en de rechtVaaidig- heid moet hem met bloedend hart iederen blik op de zon, de maan, de hemelsterren weigeren Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA IlIHWMirWI'IIIIWIillllfltf'llililMIMITWilMIIMIill'lwVlII'IIMI IiWPIWiHWW I ill 'f O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1