DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 47ste Jaargang. Vrijdag 7 November 1924. No. 14093 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal "berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ol oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f (50 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.AIgem. Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Staten Genera»!. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 6 November. Bij de voortzetting van de behandeling van de interpellatie-Gerhard over de ambtenaars salarissen en het georganiseerd overleg repliceert de heer Gerhard (S. D.). Interpellant stelt een motie voor, de noodzakelijkheid uitsprekende, dat de aangekondigde maatregelen inzake de salarisregeling worden teruggekomen dat aan de ongehuwde ambtenaren niet meer kortingen mogen worden opgelegd dan aan de gehuwden en de inwerkingtreding van het bezoldigings besluit zal worden opgeschort. De heer B r a a t (Platei), zegt, dat de verla ging van de ambtenaarssalarissen zeer noodza kelijk is. De classificatie dient te worden opge heven, daar de sLad de beste krachten tot zich treht zelfs na het jongste bezoldigingsbesluit zijn de salarissen nog exorbitant hoog. De ver laging gaat spr. in de verste verte nog niet ver genoeg. De heer Bongaerts (R. K.) erkent dat wij in financieele moeilijkheden verkeeren en dat.dit gevaar met zich brengt. Kapitaalsvor ming wordt moeilijk gemaakt de regeering moet deze vorming bevorderen en met alle kracht inflatie tegengaan. Inkrimping van het budget en sluitend maken van de begrooting is een dringende eisch. Bezuinigingen staan daarbij voorop en de Regeering werkte in die richting en aangezien de salarislast een belang rijk deel der uitgaven bedraagt, is het te begrij pen, dat de Regeering ook daarop wil bezuinigen. De salarislast bij de spoorwegen was in 1913 37 millioen en is in den loop der jaren gestegen tot, 137 millioen en bedraagt thans lie1/., millioen. Het is te begrijpen dat daarop bezuinigd moet worden. Vervolgens geeft spr. eenige index-cijfers die aanwijzen dat deze zijn gedaald in den loop van 1924. Tegen bet eind van het jaar stijgen ze altijd weer iets. Een vergelijking tusschen December 1921 en 1924 wijst aan dat de daling grooter is dan 18?/2 pCt., het per centage der kortingen op de salarissen. Spr. vergelijkt loonen van rijkswerklieden met die van particuliere bedrijven. Metaalarbeiders kunnen worden gelijkgesteld met groep IV der vaklieden. De arbeiders dezer groep verdienen 28.80 tot 33.60, metaalbewerkers een loon van 28.50, sigarenmakers 2324, textielar beiders 2324. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) acht de salariskwestie een staatsbelang en uit dat oogpunt beziet hij deze kwestie. Door den nood der tijdeft moest de regeering tot s5alarisr verlaging overgaan. Van hen, die na 1 October 1924 in het huwe lijk treden, wenscht hij alsnog een tegemoet komende houding.Voor het platteland vraagt hij nog eens een speciaal onderzoek. Georganiseerd overleg beteekent niet mee- regeeren maar is ook niets meer dan een advies. Het heeft ten doel door bespreking tot een resultaat te komen. Hij hoopt dat de regeering die het hoogst staat, alles in het werk zal stellen om een goed overleg te krijgen. De heer Ketelaar (V. D.) constateert dat geen enkel vakblad de houding der regeering heeft verdedigd of vergoelijkt. De heer Schouten (A. R.) is van oordeel, dat alle fracties der Kamer behalve de commu nistische, moeten erkennen, dat de salaris positie der ambtenaren aangetast moet worden als daad van regeeringsbeleid. Onjuist is het, dat de salarissen de sluitpost, zijn. Dat kan met zoo'n groot bedrag nimmer het geval zijn. De salarissen bedragen meer dan de helft van de begrooting en als men daaraan niet mag raken dan is het onmogelijk om de begrooting te sluiten. Het overleg heeft niet het verloop gehad dat spï. wenscht. Is in Amsterdam het overleg ge slaagd En daar kon men geen aanmerking maken op de organisatie van het overleg. Het resultaat was bedroevend. In Den Haag is ook geen resultaat bereikt. Spr. komt er dus tegen op dat men de Regeering zoo hard valt dat er geen resultaat is verkregen. Scheiding tusschen gehuwden en ongehuwden acht hij alleszins toelaatbaar, maar zij die alsnog huwen moeten met gehuwden van thans gelijkgesteld worden. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. B 1 a n e d. 1 a s d. De vliegtocht NederlandIndie. Uit Aleppo werd gisteren gemeld Van der Hoop en zijn reisgenooten zijn gister ochtend uit Angora vertrokken en in den na middag te Aleppo aangekomen na een vlucht van zes uur en 3 minuten over een afstand van 750 K.M. Ondanks de moeilijkheden van de geaccidenteerde streek van Taurus is het een prachtige vlucht geweest. Vanochtend zijn zij in de richting Bagdad vertrokken van het militaire vliegterrein, waar hun gastvrijheid was verleend. De heer Van der Hoop heeft uit Bagdad aan het Haagsche Aneta kantoor d.d. gisteren ge seind Na een voorspoedige reis van Aleppo is de II N A C C te Bagdad aangekomen. T oestel, motor en wij drieën verkeeren in dep besten toestand. Ilot weer was gedurende de reis prachtig. De daling geschiedde vlot en het vlieg veld hier is uitstekend. De ontvangst van de Royal Air Force was allerhartelijkst. Vrijdag vertrekken we naar Basra. Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft .gister tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer F. L. Ossendorp, te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. van Kol. Het consulaat-generaal der Vereenigde Staten. Naar men verneemt, zal het consulaat-gene raal der Vereenigde Staten van Amerika van Rotterdam naar Amsterdam worden verplaatst. De Amerikaansche consul-generaal te Hongkong, de heer W. H. Gale, is als zoodanig benoemd te Amsterdam, terwijl te Rotterdam voortaan slechts een consul gevestigd zal zijn, als hoedanig dezer dagen is opgetreden de heer E. Adow de reden hiervan is onbekend. De actie van St. Michael. In „Ons Noorden" zet de Zeereerw. heer \V. F. A. Overmeer, secretaris der R. K. Centrale Kiesvereeniging in Friesland nader zijn reeds bekende standpunt uiteen ten opzichte van den Bond St. Michael „Zelfs indien alle stellingen van dien Bond aanneembaar zijn, blijft de oprichting van dien Bond, volgens ons, een absoluut onorganisato rische daad, waarbij de leiding aan het wettig gezag wordt ontnomen èn een daad van roe-* keloosheid en erger, wijl men niet enkel de eenheid van de partij in de waagschaal stelt, maar zeker tot vernietiging dier eenheid komt. Verder hebben wij geen bezwaar tegen het eigenlijk bestudeeren Van allerlei vraagstukken integendeel. Wij hebben zelfs geen bezwaar tegen studieclubs. Mits lo. deze studieclubs ook werkelijke studie clubs blijven, en zich onthouden van alle ver dere politieke actie, wijl dit toekomt aan de kiesvereeniging. 2o. hun reglement worde goedgekeurd door het wettig gezag, en de club blijve onder de leiding van dit gezag 3o. men er geen landelijken Bond van make wijl juist, door die landelijke organiseering als vanzelf een nieuwe politieke partij ontstaat. Men noemde de tactiek van den Dein. Bond zich te organiseeren als een vereeniging van studieclubs enkel onder de leden der Katho lieke Staatspartij een handige advocatenstreek. Zelfs wil ik voorloopig de goede trouw der heeren aannemen. Maar dit wil ik wel zeggen, dat uit deze handige advocatenstreek uit het feit dat ze reglementair enkel leden der R. K. Staatspartij als leden wil volgt, dat ze optreedt op het terrein onzer partij, en dus te erkennen heeft het daar heerschend wettig gezag." Prof. A. Steger schrijft in „De Maasbode onder meer het volgende Wanneer wij nu de vraag Is de Bond in den Bond toelaatbaar willen beantwoorden, dan moet noodzakelijk daaraan voorafgaan de behandeling van de andere Gaat het bij den Democratisehen Bond „St. Michael" om er- schil van inzicht omtrent de/ wijze, waarop in bepaalde omstandigheden van tijd en conjunc tuur het algemeen belang in het staatsbeleid tot zijn recht moet komen, zonder dat dit nood zakelijk leidt tot overwegende stands- en be langenvertegenwoordiging Is het antwoord op dit vraag „ja", dan kan men nog geen sympathie gevoelen voor „St. Michaël", maar diens doen en streven ontoe laatbaar achten in de R. K. Staatspartij kan men o.i. dan niet. Is het antwoord op die vraag „neen", dan kan men nog wel sympathie ge voelen voor „St. Michaël", maar diens doen en streven is o.i. dan in de R. K. Staatspartij on toelaatbaar. Waartoe men komen kan. In de dezer dagen gehouden gemeenteraads vergadering te Utrecht is de, behandeling van de begrooting voortgezet. De heer Setteur („r.k." volkspartij) zeide, dat hij in godsdienstig-principieele beslissingen zijn stem zal uitbrengen met rechts in economische aangelegenheden met links, (lees rood) zonder de beginselen der sociaal-democraten te onder schrijven. 't Is fraai Ons laag tarief. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft aan den ministerraad verzocht, ten volle de omstandigheid, dat in Nederland in vergelijking met andere landen steeds uiterst lage invoerrechten geheven worden, te gebruiken, door te bevorderen, dat le. voor stellen gedaan worden om tot een maximum- en minimumtarief te geraken, en 2o. dat in den tijd, die noodzakelijk moet verlöopen, alvorens deze voorstellen hun beslag gekregen hebben, slechts handelsverdragen van korten termijn afgesloten worden. Dc neg Rotterdam - den Haag. De minister van waterstaat heeft op een brief van B. en W. van Overschie betreffende de ver- keersbelemmering door de ophaalbrug over de Zwet geantwoord, dat hij geen termen aanwezig acht om de vernieuwing van de nevenvermelde brug te bevorderen. Naar zijn oordeel zouden echter de bezwaren, die op tijdstippen van zeer druk verkeer worden ondervonden tengevolge van de geringe breedte van de brug kunnen worden ondervangen door een goede verkeers regeling ter plaatse, waartoe het college van B. en W. zich met het gemeentebestuur van Delft zou kunnen verslaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Geineentehegrooliiig 1925. De gemeentebegrooting dienst 1925 is door B. en W. in druk bij den Raad ingezonden. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst met een bedrag van 4423301.07 en voor den kapitaaldienst in ontvangsten 8101563,81 2 en in uitgaven 6101570,61. De inkomstenbelasting wordt geraamd op 1.000.000 en onvoorzien op 43919.38. In liet begeleidend schrijven zeggen B. en W. Ten einde Uwen Raad in staat te stellen tot een nadere vergelijking met de begrootiiig voor 1924, voegen wij ook dit jaar weder een staat van de voornaamste verschillen hierbij. Bij het opmaken der begrooting is zooveel mogelijk naar zuinigheid gestreefd. echter is na de scherpe bezuinigingen reeds in 1924 aangebracht, geen verdere besparing kun nen verkregen worden. Wij willen hier laten volgen een opgaaf van eenige uitgaven,, die niet onbelangrijk hooger zijn dan in 1924. Nadeel: U 17. Onderhoud raadhuis 5000. U 60 en 497. Rente tijdelijke leeningen 25.500 U 172. Onderhoudskosten havendienst 37.750. U 208, 215, 238, 250, 284. Onderhoud, verlich ting, verwarming, schoonhouden scholen L. O. openbare en bijzondere 16.925. U 310. Bewaarschoolonderwijs 3.875. U 388 O 119. Krankzinnigen 3.200. O 124 IJ 399. Uitkeeringen aan uitgetrokkenen. (Het vorig jaar was de raming te laag, daar een Rijkssubsidie werd uitgetrokken van 90 dat niet werd verkregen) 10.000. O/U 153/487. Burgerlijk Armbestuur 39.000. Voordeel: U 319. Schoolvoeding en kleeding ƒ5000. O 125 U 400 Werkverschaffing 12.500. Daartegenover waren slechts weinige uitga ven belangrijk lager. Wij kunnen noemen U 99. Kosten openbare verlichting (mindere vergoeding aan de Technische bedrijven als ge volg van een gewijzigde regeling). 14.000. O/U 152/480. Minder verlies van het Ziekenhuis ƒ5.100.—. Verschillende inkomsten ondergingen een aan zienlijke verbetering. Wij noemen als de belang rijkste O 33. U 114. In te voeren keuringsgelden van vleeseh na aftrek van de meer te maken kosten voor dien dienst ƒ11.600. O 79, 92 en 97. Schoolgelden L.O. 14.500.—. O 132. Opcenten Grondb^jastiug 4.000. O 57. Belasting gebouwde eigendommen 2.800.—. O 134. Belasting Personeele belasting 17.000.- O/U 143/423. Grondbedrijf ƒ55.000. O/U 144/429 Gasfabriek (de uitkeering der buitengewone reserves in 1924 als buitengewone maatregel tot het sluitend maken van de begroo ting buiten rekening gelaten) ƒ21.000. O/IJ 145/436. Waterleiding 24.000— Daartegenover waren weder belangrijke in komsten lager O 1 en 2. Batig slot ƒ151.152. O 61 en 62. Haven-, brug- en sluisgelden 3.000—, O 135 en 136. Dividend- en tantiemebelasting 24.000—, O/U 146/442. Electriciteitsbedrijf (zonder de in 1924 uitgekeerde reserves) ƒ21.700. De buitengewone dekkingsmiddelen hebben wij in de bovengegeven overzichten buiten aan merking gelaten. Ten vorigeu jare waren dit Buitengewone reserves Gasfabriek 110.000. Fonds voor bijzondere doeleinden - 90.000. Rente winst gronden waterleiding - 34.000. 234.000.— Op eenige belangrijke posten moeten wij nog de bijzondere aandacht vestigen. Git het ^verzicht bleek reeds, dat onder de meerdere inkomsten voorkwam een belangrijk meerdere winst van het Grondbedrijf. Thans werd n.l. onder de uit te kceren rente van de winstreserve opgenomen dc helft van de rente van de winst gemaakt op degrondenover gegaan aan de Gemeente Rotterdam. De andere helft werd gebracht op een reserve, waarvan wij reeds meermalen de noodzakelijkheid aan toon den. Wij hebben thans in deze zaak den middenweg bewandeld door de helft van de rente uit te koeren en de helft te reserveeren. Voorts is in de rente van tijdelijke geldleenin- gen begrepen een bedrag van 4500.voor het maken van de nieuwe Koemarktbrug, hetgeen met het oog op de eischen van het verkeer niet langer meer kan worden uitgesteld en waar mede wij het volgende jaar zouden willen zien begonnen. Wij rekenen, dat in het jaar dan een bedrag van 250.000.zal aanbesteed worden dat echter eerst successievelijk zal behoeven te worden opgenomen, zoodat met een bedrag van 4500.— aan rente kan worden volstaan. Wordt vervolgd). Lezing Mr. Dr. Spaander. De vergadering, uitgeschreven door de Afd. Schiedam der Rijksleerarenvereeniging ter Voor lichting in de kwestievan'tgewijzigdleerplander H.B.S., en gehouden gisteravond in 't gebouw „Kunstmin", werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond, w.o. we o.in. opmerkten burge meester Gijsen en den wethouder van Onderwijs, enkele raadsleden, leden der commissie van toezicht op het M.Ö., verder den inspecteur van het L.O., den rector van het Gymnasium, den oud-Schiedammer, den heer Bitter en verschil lende notabelen onzer stad. De voorzitter der Scliied. afd. van Leeraren Ir. Vollemens, opende om half acht met een hartelijk woord van welkom aan allen, in 't bijzonder aan de autoriteiten en den spreker Mr. Dr. Spaander, uit Amsterdam, de bijeenkomst en wees er voorts op, dat Schiedam met betrekking tot haar H.B.S. weldra voor een belangrijke beslissing zal komen te staan, of n.l. ook hier een litterair-oeconomische afdeeling zal worden opgericht. Over de richting in die nieuwe afdee ling te volgen, is men 't thans echter nog lang niet eens vooral drie stroomingen breken zich baan eenige willen een handelsschool, andere een cursus, waarhij vooral 'b litteraire op den Voorgrond treedt en weer andere geven aan 't oeeonoinische de voorkeur. De leeraren hebben nu ingezien, dat voorlichting in dezen dus wel noodzakelijk was en noodigden daarom hiertoe uit Mr. Dr. Spaander, directeur van eenA'damsch onderwijsinrichting met gewijzigd leerplan, dien zij bijzonder voor deze voorlichtingstaak ge schikt achtten. Hierop gaf spr, 't woord aan Dr. Spaander, die in vlotten, duidclijken trant zijn lezing hield. Spr. begon met er op te wijzen, dat er heel wat verwarde begrippen heerschen over de nieuwe richting, die men op de H.B.S. wil brengen en bij zal daarom met 't resultaat van zijti rede tevreden zijn, wanneer bij crinee den toehoorders in dezen warboel eenig licht heeft kunnen brengen. Wat. wij kunnen geven op de H.B.S., gaat spr. voort, is niet een gespeci ficeerde opleiding voor een bepaald beroep, doch alleen een algemeene ontwikkeling, min of meer gericht naar een algemeene later in te nemen leidende positie, 't Streven naar een litterair- oeconomische richting, ontstaan uit reactie tegen de physisch-mathernatischë, is reeds jaren gaande en uitte zich twee jaar geleden in een ly ceum-ontwerp, dat echter strandde. Toch werd de strijd voortgezet en thans zijn reeds ver schillende handelsscholen omgezet in litterair- oeconomische instituten. Verder wil men nu nog de H.B.S. gedeeltelijk van leerplan wijzigen, dat ook litterair-oeeonomisch moet worden en wier eindexamen dan tevens 't jus promovendi inhoudt, d.i. 't recht om bij slagen daarin, zonder verder examen en na alleen eerst nog wat de oude talen bestudeerd te hebben, op de univer siteit in letteren en rechten te kunnen studeeren. En spr. meende dat 't bij de herziening der M.O. wet, wat binnenkort zal gebeuren, wel zoover zal komen. Ook voor dc z.g. handelsscholen wil men het jus promovendi, maar daarvan is nog geen sprake. Na deze inleiding las spr. 't program voor van zijn school (vroeger handelsschool, thans II.B.S.' met gewijzigd leerplan), waarmee hij wilde bewijzen, dat op die inlichting, al is ze oecopp- misch-litterair georiënteerd, toch voldoende tijd en zorg aan litteratuur en talen wordt besteed. De eerste drie jaren verschillen zelfs maar weinig NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1