Manufacturen. Tricotgoederen. V Gemaakt Goed. Vitrage. Dekens. Roomboter wordtsteeds duurder OPRUIMING RESTANTEN COUPONS. Gemengd Nieuwe TARSAVON Laatste Berichten. Telegrammen. Advertentie)!. 10/A Geel Katoen voor van denzelfden studietijd op de huidige omdat in die periode den leerlingen de vereischte algemeene ontwikkeliugmoet worden bijgebracht, strict noodzakelijk als basis voor de verdere diepere studie, waartoe 't zelf-denken allereerste conditie is. Zoo wordt aan spr.'s school de eerste 3 jaar per week 19 uur taal en litteratuur gegeven In dien tijd wordt aan oeconomie, speciaal voor den handel noodig, weinig gedaan, omdat deleer- lingen dat zonder voldoende algemeene ontwik keling toch niet kunnen begrijpen. Verder wor den de eerste drie jaar cosmographie, natuur kunde en teekenen gegeven en 5 jaar lang schei kunde, warenkennis, staathuishoudkunde en statistiek, van welke 2 laatste vakken spr. 2 uur per week, zooals aan zijn school 't geval is, eigenlijk te weinig acht. Staatsinrichting wordt 't vijfde jaar gegeven in den zin van staatsrecht, dieper beschouwd in zijn ontwikkelingencausaal verband. Voorts eenige jaren handelsrecht, han delskennis (in oorzakelijkverband),wiskunde,dat in le, 2e, 3e en 4e jaar op 't program staat, boek houden en lichamelijke oefening. Spr. herhaalde hierop, dat op zijn oeconomisch-litteraire school genoeg aan litteratuur en talen enz. gedaan wordt en persoonlijk kon hij de gemeenteSchiedamaan- raden, geen handelsschool, maar een litterair- oeconomische H.B.S. afdeeling te stichten, zoo dit noodzakelijk zou worden geacht, omdat ge noemde richting de beste kans heeft op het jus promovendi. Spr. zeidê tenslotte geen bepaalden weg te willen wijzen, waarheen men zich in de nieuwe afdeeling moet richten, maar hij voor zich gaf de voorkeur aan een litterair-oecono- mischen cursus, oeconoinisch georiënteerd (zoo als zijn school ook is), omdat men na deze studie nog heen kan, waar men wil en de oeconomische vakken speciaal geschikt zijn, om de leerlingen zelf t.e leerend enken, wat voor de toekomst toch maar allernoodzakelijkst is en ver boven 't loutere geheugenwerk moet worden verkozen. Een hartelijk applaus volgde op sprekers inte ressante en leerzame rede. Van de rondvraag werd door een viertal hee- ren leeraren gebruik gemaakt. De heer Deelder kon zich eigenlijk niet goed verklaren, waarom in Amsterdam nog geen enkele H.B.S. de litterair-oeconomische afdee ling had ingevoerd. Dr. Reeser, informeerde, of 't voortaan niet bezwaarlijk zou worden de H.B.S. na drie jaar te verlaten, zooals nog al eens voorkomt. De heer Keuning merkte op, dat 't toch wel voor zou komen, dat bij de voorgenomen split sing op de H.B.S. in twee afdeelingen, niet iedere afd. meer dan 30 leerlingen zou tellen, wélk aantal 't minimum is, dat voor regeeringssteun in aanmerking komt. De heer Anholt was niet tevreden met den huidigen onderbouw (de eerste 2 of 3 jaren) der H.B.S., die ook voor de nieuwe richting ongeveer dezelfde blijft, daar deze niet geschikt is, om voor twee verschillende bovenbouwen (litterair- oecpnomischpsliyisch-mathematisch) tegelijk te dienen. Alles draait hierbij om de wiskunde, waarvan meerdere leerlingen niet 't minste besef kunnen krijgen. Hij zou daarom wel aan willen dringen op ook een dubbelen onderbouw'. Dr. Spaander, al deze bezwaren geleidelijk beantwoordend, zeide, dat de nieuwe litterair- oeconomische richting nog in een overgangssta dium verkeerde, maar toch reeds goede schreden vooruit maakte. Meerdere hoogere-burger'scho- len in den lande zijn al tot splitsing in 2 afdee lingen overgegaan. Spr. is zelfs van meening, dat niet alleen niet-wiskundig aangelegde leer lingen, de nieuwe richting op de H.B.S. zullen volgen, maar ook wél-zoodanig-aangelegde. De moeilijkheid der splitsing is thans nog niet opgelost in Hilversum hebben reeds de ouders zelf zich bereid verklaard de kosten te dragen, maar dit achtte spr. toch niet den juisten weg. Op den duur zal de regeering, toch den noodigen steun moeten geven, wanneer eenmaal de strenge bezuiniging niet meer noodig zal zijn en de tijden bete worden, waarvoor thans reeds goedeJiSms bestaat. Willen leerlingen na 3 jaar de H»BfS. verlaten, dan kunnen zij dit in 't vervolg nóg even goed als nu. Wat de verandering in den onderbouw betreft, daar kon spr. alleen van zeggen, dat z.i. 3 jaar algemeene ontwikkeling zeker noodig is. Of wiskunde voor die ontwikkeling vèreischt wordt, de een zegt van wel, de ander twijfelt er aan'. De tijd zal leeren, of een dubbele onderbouw verder nog gewenscht is. De voorzitter, Ir. Vollemens, sloot hierna met dank aan spr. en toehoorders de vergadering, welke zeker haar vruchten voor de toekomst wel zal afwerpen. Een bizondere herdenking. Den lOen November, hoopt de heer A. v. d. Bos, Oostsingel 57, den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Levens verzekering Mij. „Utrecht", terwijl het dan ge lijk ook 40 jaar zal geleden zijn, dpt hij zich ver bond als bode aan het ziekenfonds „Eendracht maakt macht." Mey's boorden. Men verzoekt opname van het volgende Met het oog op de hooge waseh- en strijk- kosten is het wellicht niet ondienstig, de aan dacht te vestigen op het fabrikaat der firma Mey en Edlich Leipzig-Plagwitz, hetwelk onder den naam van „Mey's Stoffwasche" of „Mey's Boorden, Fronts en Manchetten" bekend is. Mey's Boorden zijn feitelijk linnen boorden, waarvan het dure inwendige door een goed- kooper perkamentachtig en bijzonder soepel materiaal vervangen is. Het zijn geen gummi of celluloid boorden of dergelijke. De alom bekende naam van Mey's Boorden en de wijde verspreiding ervan over bijna alle landen der wereld is toe te schrijven 'aan den zeer lagen prijs tegenover dien van linnen boor den, het vervallen der wasch- en strijkkosten en de elegante en aangename pasvorm van ieder stuk. Alle onaangenaamheden, zooals ruwe rand bij linnen boorden of breken en springen bij gum- miboorden, zijn bij Mey's Boorden uitgesloten. In het jaar 1870 in het klein gevestigd, heeft de firma Mey en Edlich zich in den loop der jaren tot de meest beduidende StoffwSsehe- fabriek der wereld ontwikkeld. Men zie verder de armonc. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. BI ais se. Afslag 7 November. Een heerenhuis met kantoren, opslagplaatsen, werkplaatsen, loodsen en bergplaatsen, staande en gelegen te Schiedam, Tuinlaan No. 56a en b, uitkomende aan de Buitenhaven, groot 7 aren 46 centiaren. In veiling 15.000. Verkocht voor 17100. De kilometer-geldinzameling. Door bijzondere omstandigheden kan de gis teren aangekondigde Kilometer-geldinzameling vanwege de Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Zij zal geschieden op Woensdag 12 November a.s. Dames, die aan deze inzameling haar mede werking willen verleenen, gelieve zich aan te melden bij Mevrouw G. J. M. H. ConijnSmul ders, Tuinlafn 18, Mevrouw M. Ilingman Dobberke, Oostsingel 42, Zuster A. M. Mulder, St. Liduinastraat 78b. Bijgeloof. Men wijst er op, dat in onze stad onder de katholieken de befaamde briefjes de ronde doen, waarop een gebed voorkomt en tevens het ver zoek dit negenmaal over te schrijven en aan anderen te zenden. Wanneer men een epistel van dit soort sneeuw bal-systeem mocht ontvangen, doet men wijs het te verscheuren, om aldus aan het dwaze gedoe een eind te maken. UIT ROTTERDAM. Het borstbeeld van Mr. Zimmerman. Oud-burgemeester mr. A. R. Zimmerman heeft verzocht, de uitvoering van het voor nemen om zijn marmeren buste aan het ge meentebestuur van Rotterdam ter plaatsing in het stadhuis aan te bieden voorloopig op te schorten en de voorbereiding te staken, tot dat deze aangelegenheid op een breederen grond slag zou kunnen worden gesteld, dan waarop zij tot nu toe rust. Hot commando der mariniers. Bij beschikking van den minister van Ma rine is de'overste der mariniers J. G. Gruschke commdant van de afdeeling Mariniers te Rotter- terdam, den 17en November a.s. eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel en ter beschik king gesteld en dit dit bevel met den zelfden datum opgedragen aan den kapitein der mari niers J. Oele. lo. de N. V. MAATSCHAPPIJ TOT EX PLOITATIE VAN ONROERENDE GOEDE REN EN HET AANNEMEN VAN BOUW WERKEN V/PI P. BOTH te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een kistenfabriek in het pand Overschieschestraat 158, kadaster Sectie I, no. 2304, met 4 electromotoren van resp. 15, 10, 5 en 1 P.K., drijvende een schulpzaag, een schaafbank, een kortzaag en een slijpmachine; 2o. de N. V.HOLLANDSCPIE INDUSTRIE- EN HANDEL-MAATSCHAPPIJ VAN DER ZWAAL EN CO te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een steenbouwdoozenfabriek in het pand Nieuwe Haven 81, kadaster Sectie M. No. 3236, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een kollergang en 3o. de MAATSCHAPPIJ t.v.d.z. KAPPEL- HOF EN HOVINGH om vergunning tot op richting van een vernisstokerij in het pand Noordvestsingel 73, kadaster Sectie PI. no. 746, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 7 November 1924. Een veilig heidspeld ingeslikt. Het tienjarig dochtertje van de weduwe R. te Oisterwijk heeft een geopende veiligheidsspeld met de pUnt naar boven gericht in de keel ge kregen. De inmiddellijk verschenen geneesheer achtte opneming in het ziekenhuis van te Tilburg noodzakelijk. Hoewel de ligging van het voor werp nauwkeurig bepaald werd, besloot men wegens het daaraan verbonden gevaar niet tot operatie over te gaan. Men is er intusschen niet in geslaagd het voorwerp te verwijderen. I n b r a a»k in een m o 1 e n. Op het Óostplein te Rotterdam staat een oude molen, die met zijn draaiende wieken een eigenaardig aspect geeft aan het stadsbeeld. Sommige be weren, dat in het jaar 1400 reeds op dezelfde plaats een molen is gebouwd. Gisternacht heeft men in dit oude gebouw ingebroken. Het «lot van eenige eeuwen oud, waarbij een sleutel van wel een halve meter lengte behoort, wordt steeds gebruikt. Hetwas een klein kunstje om dit slot met een breekijzer open te breken en zoodoende binnen te komen. Het geldkistje van den molenaar werd geplun derd en een bedrag van 1200 aan bankpapier medegenomen. Van de daders geen spoor. De rechtbank te Ins terburg heeft gister een landbouwer, diens vrouw en een smid ter dood veroordeeld. Zij hadden samen een oud echtpaar vermoord, de lijken in stukken gesneden en in een riviertje geworpen. De veroordeelde vrouw schijnt de twee mannen tot de daad te hebben aangespoord. Hoog water. I)e Rijn bleef gisteren vallen, doch het peil is nog zoo hoog, dat de scheepvaart de werkzaamheden in de havens en aan de kaden nog niet hervat kunne worden (wettig GEDEPONEERD) t. HAARWASCHM1DDEL ÏEUKL005 TEERZEEPPREPAJÏAAT VERKRIJGBAAR imFLESSCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDOEND MIDDEL TEGEN KOOS. TARSAVONXOMBWY - HAARLEM Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange, slechts 85 ets. per pond. Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén in De Gruyter's winkels 2877 10 Militaire tucht. Nadat de plaatselijke commdt. te 's-Graven- hage, aanvankelijk bad beslist, dat het aan mili tairen verboden was in uniform gekleed deel te nemen aan den optocht op 8 Nov. te den Haag, is dit verbod thans zoodanig uitgebreid, dat het aan de militairen verboden is om op den open baren weg deel te nemen aan een betooging van welken aard ook, zoowel in burgerkleeding als in uiiiform. In gevolge een geheim schrijven van den minister van Oorlog mag aan de mili tairen van de landmacht voor bijwonen van het congres Van „Ons Belang" geen vrij van dienst worden verleend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen vnn hef Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 November 1924 het verzoek van Weerbericht. Verwachting Meest zwakke N.O. tot. N.W. \yind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De Waal is hedennacht bij Tiel 11 c.M. ge w;assen. De huizen op de uiterwaarden en bij den dijk worden ontruimd. Hoog water. Gisternamiddag had de Waal welke reeds ruim 1 M. hoog over de Waa'lkade stroomt nog eenigen was het blijkt, dat nu de Rijn niet meer wast, de Roer nieuwe watermassa's aanvoert. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 6 Nov. 7 Nov. Londen11.477* /II 48 Berlijn - 0 59- 0.59'/ Parijs-13 15 -1 3.20 België-12 06 - 12 101/» Zwitserland - 48.44 - 48 42J/2 Amerika„.-251'/i» - 2513/a Weenen- 0 00s/8 - 0.00® Kopenhagen - 43.777a - 43 977a Stockholm67 24 - 67 327, Christiania36 31 - 36 40 Madrid -33 44 -33.977, Milaan- 10.89 - 10 89 per billioen. BRAZILIË. MONTE VIDEO (Uruguay) Hier ontvangen JOHANNESSCHELLENBACH en MARIA HUBERDINA OOSTRUM, hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 20 November a.s. in de Parochie kerk O. L. Vr. Visitatie, onder de H. Mis van 10 uur. Schiedam, 6 November 1924. Broersveld 6. Rotterdamsche dijk 73 a. Receptie Donderdag 20 No vember van 1—2,30 uur, Rot terdamsche dijk 73a. 3111 17 A.P. Martens &C SPECIALE NOVEMBER - AANBIEDING 10/4 Congo linnen voor laken 49 10/4 Graslinnen voor laken 59 laken 40 Extra zwaar Molton alle kleuren 36 Oogjes v/luiers 21 Prima wit Flanel26 Prima wit Katoen 23 8 4 Wit Katoen voor schorten30 Zwaar geel Keper26 6/4 Hemden Katoen26 Gemoltonneerde Heer en Borstrokken 2.20 Gemolt. H. Pantalons 2.20 Jaeger H. Hemden1.75 Pantalons 1.55 Borstrokken 1.55 Jaeger Ds. Tailles1.15 Ongebl. Tailles 78 Kinder Borstrokken50 Jaeger Onderjurken...3.90 Flanel2.45 Extra aanbieding gemoltonn. Jongens Patalons en Borstrokken 25 alle maten Dames Flanellellen98 Heeren Flanellen.... 1.55 Flanel Hemden.2.90 Molton Hemden 1.75 Geel keper Vrouwen broek 1.18 Geel kat. Manshemd 1.30 Vr. hemd.... 1.35 Gassa Ds. Pantalons.89 Ds. hemd...... 89 Ds. Nachthemd 1.95 Dames Stofjas 2.95 2-pers. Lakens 1.75 Sloopen 54 BI. keper Jassen 2'75 Voor ondergordij 21 Dubb. br. geschulpt.39 All Overnet 29-33 Mystères2.753.25 Gocos Looper59 Zeillooper 39 130 c.M. Pluchette... 1.25 Landhuisstof 59 120 c.M. Ribstof 59 5.75 8.75 Zware wollen Deken Fant. Deken alle kl. 150/200 Gestikte Deken8.90 j Satijn Deken13.50 3122 200'Molton Deken 98

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2