DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. i L t T O Verven en Stoomen. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang., Vrijdag 7 November 1924. N*. 14093 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertenti6n:l—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuramer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; I 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Verz. bank Schiedam Gemengd Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, HET KABINET BALDWIN. Zooals verwacht werd, heeft Stanley Baldwin, de conservatieve leider, den koning gisteravond de ledenlijst van het nieuwe kabinet aangeboden, welke als volgt is samengesteld Stanley Baldwin premier, en eerste lord van de Schatkist, regeeringsleider in het Lager huis. Austen Chamberlain minister van Buiten- landsche Zaken, plaatsvervangend leider in het Lagerhuis. De Markies van Salisbury Lord Zegel bewaarder. Lord Curzon Lord-president of the Privy Council en leider in het Hoogerhuis. Viscount Gave Lord-kanselier. Winston Churchill Kanselier van de Schat kist. William Joynson Llicks minister van Binnenlandsche Zaken. Leopold G. M. S. Amery minister van Koloniën. Sir Laming Worlhington Evans minister van Oorlog. minister voor Indië. minister van Lucht- minister van minister van Lord Birkenhead Sir Samuel Hoare vaart. William Give Bridgeman Marine. Sir Philip Lloyd Greame Handel. Neville Chamberlain minister van Volks gezondheid. Edward Wood. minister van Landbouw en Visscherij. Sir John Gilmour minister voor Schotland. Lord Eustaee Percy minister van Onderwijs Sir Arthur Steel Maitland minister van Arbeid. Sir Douglas Hogg attorney-general. De formateur achtte de laatste loodjes van de verdeeling der verschillende portefeuilles blijk baar hef zwaarst hij had den heele.n dag in het hoofdkwartier vari de conservatieve partij be sprekingen met de leiders der partij, en bracht^ ten slotte twee politieke sensaties teweeg. De eerste is, dat'Winston Churchill, de vroe gere liberale minister, die pas als constitutio nalist weer in het Lagerhuis werd gekozen, de belangrijke portefeuille van financiën kreeg. En de tweede sensatie, welke groote opschud ding dreigt te weeg te zullen brengen, is, dat Si.i Robert Hornc, de vroegere Kanselier van de Schatkist, deze portefeuille zelfs niet kreeg aangeboden en, ongeneigd zijnde de portefeuille van Arbeid te aanvaarden, derhalve geen plaats in het nieuwe kabinet heeft gevonden. FRANKRIJK EN 'T VATICAAN. Het diplomatiek incident is gister gesloten, doch het is niet bekend geworden, hoe, zegt de „Msb." De nuntius, Mgr. Cerretti heeft zich om zes uur naar de Ouai d'Orsay begeven, alwaar hij een zeer langdurig onderhoud heeft gehad met llerriot. Na afloop daarvan werd een communiqué uitgegeven, dat alleen consta teert dat de minister-president den nuntius de verzekering heeft gegeven, dat de regeering bijzonder gehecht is aan de gebruiken, die de 5 „Nu ja, wat zou ik dan anders bedoelen dan dat u in dat gevoel, bedoel ikde goedheid hebben zult, mij die bewuste papieren ter on derzoek te overhandigen, dan kan ik zien wat er nog aan den bouwkan gedaan worden. Natuurlijk zal ik dan ruimschoots bijdragen in de kosten van uw kunstreis. „Zoo zoo I U meent, u meent, u meent," lachte de' jongeman luidkeels maar op hetzelfde oogen- blik trok de burgemeester aan 't schelkoord. Aanstonds traden twee gerechtsdienaars bin nen. „Tk betreur het ten zeerste, waarde vriend", zeide de burgemeester met een uitgestreken ge zicht, „dat ik u zoolang onder bewaking moet Stellen, totdat ik de papieren weer in mijn bezit heb, waar u onmogelijk op eerlijke en recht matige wijze aangekomen is." Op het zien der politieagenten plaatste KristenBlok zich met zijn rug tegen den muur en maakte aanstalten zijn vrijheid met zijn krachti ge armen te verdedigen. Mevrouw gaf een gil en schoof haastig de kamer uit maar Emilie rees overeind en staarde met onverholen deel neming den jongeman aan. De burgemeester stond bij de halfgeopende deur, een goed eind achter de bewaarders, die hun gummistokken rechten van het corps diplomatique regelen en dat Mgr. Cerretti zich voldaan heeft verklaard en den beer Herriot heeft bedankt. Dit communiqué, dat een ware zucht van verlichting voor Herriot is, zal natuurlijk nadere toelichting krijgen, temeer daar het waarschijn lijk is, dat de zaak in de kamer ter sprake zal worden gebracht. In den loop van den namiddag liep in parle mentaire kringen het gerucht, dat de nuntius de explicatie van den heer Herriot niet voldoen de kon achten, daar zij geen rekening hield met het feit, dat minister Albert uitdrukkelijk had gezegd, dat de nuntius buiten zijn diplomatieke bevoegdheid was getreden. Trouwens, het com muniqué rept ook niet meer over de explicatie, die eerst officieus werd gegeven Wat nu later tusschen de beide persoonlijk heden is verhandeld ligt nog in het duister en Mgr. Cerretti wil niet anders zeggen, dan dat het incident gesloten is. Bij het kartel neemt de verwarring enorm toe. Gister was men in die kringen zeer bevreesd voor de mogelijkheid, dat het Vaticaan tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen het initiatief zou nemen. Maar wat nog veel sterker tot uitdrukking komt is de ontevredenheid der socalisten. Zij zijn niet alleen boos over de onhandigheid van Albert, maar zien ook, dat het misloopt met de anti-clericale agitatie, die het volk bijeen drijft tegen het kartel. Zij verontrus ten zich zeer over het zich organiseeren van de rechterzijde en vele hunner dringen er op aan zich te desolidariseeren met de anti-clericale campagne van de radicalen. In sommige parlementaire kringen vroeg men zich af, of het niet beter ware, het incident Albert te gebruiken, als de schil om het kabinet te laten uitglijden en dat waren niet bepaald kringen, die op de uiterste banken zijn gezeten. AMERIKA NA I)E VERKIEZINGEN. Het totaal aantal bij de presidentsverkiezingen uitgebrachte stemmen bedraagt ongeveer 31 millioen. Op Coolidge zijn ongeveer 18 millioen uitgebracht. Hij kreeg 379 stemmen van 34 staten in de kiescolleges. Davis kreeg acht millioen stemmen in het algemeen en 139 in de kiescolleges. La Follette's naam kwam vier millioen vijf honderdduizend maal uit de stembus en hij wist dertien stemmen in de kiescolleges te krijgen. De Republikeinen hebben 52 zetels in den Senaat bemachtigd, tegen de Democraten' 40, en het Farmersblok 2. In 't, Huis van Afgevaardigden bezetten de Republikeinen thans 241 zetels, de Democra ten 190 en het Farmers-blok nog 16 zetels. De Republikeinsche meerderheid op de oppositie, bestaande uit democraten en radicalen, zal vijf stemmen bedragen. Op de wip zitten de pro gressieve senator Borah met een zestal zijner aanhangers. In de staten Iowa en Minnesota zijn twee volgelingen van La Follette, n.l. Brookhart en Magnus Johnson, verslagen. De reden, waarom de progressief gezinde boe ren uit het Westen La Follette in den steek hebben gelaten, is de hooge stand der graan prijzen. Ten gevolge van de algemeene verbetering Telef. 15. in zaken verloor hij ook vele stemmen der arbeiders. Bovendien wordt zijn gering succes geweten aan gebrek aan geldmiddelen voor- het voeren van een behoorlijke verkiezings campagne en aan een slappe organisatie daar van. reeds opgeheven hadden. „Wanneer u de overheid weerstaat, maakt ii zich slechts ongelukkiger, onbezonnen jonk man", trachtte de raadsheer op milden, zoet- sappigen toon te overreden. „Lever oogenblik- kelijk de papieren uit die u uit mijn archief ge stolen moet hebben", voegde hij er op gebieden den toon aan toe, „cn volg zonder tegenstand de gerechtsdienaren, dan kunt u morgen wel licht weer op vrije voeten zijn, wanneer de zaak onderzocht, is geworden. Kristen Blok antwoordde met een schater lach, terwijl hij zijn zakken leeghaalde, waarin slechts een zakdoek en enkele sigaren bleken te zitten. Op een wenk van den burgemeester wier pen zich de beide mannen tegelijk op Kristen Blok maar door een vlugge armbeweging van den jongeman rolden zij over den grond. Emile sprong bevreesd terug en wilde juist de kamer verlaten, toen een blik in het open, vroolijke gelaat van Kristen haar bewoog te blijven. „Het is maar scherts, mijnheer de burgemeester", kalmeerde zij, „Mijnheer Blok heeft zelfs ter overtuiging zijn zakken omge keerd. Wilt u hem nu om het dragen van een zakdoek en een paar sigaren laten gevangen nemen? Wanneer u hem niet vrijlaat, zal ie dereen gelooven, dat u in 't ongelijk is „Dat begrijpt u niet juffrouw. Ik moet u verzoeken te zwijgen, of, zoo u dat niet ver kiest, de kamer te verlaten Emilie zweeg maar bleef met. toenemende be- DE MILITAIRE CONTROLE. In verband met het incident te Jngolstadt waar, zooals gemeld, eenige officieren van de intergeallieerde controlecommissie werden ge molesteerd wordt nog na doé gemeld, dat een der officieren in het gezicht werd gespogen. Volgens de officieren zelf werd ook uit de menig te met steenen geworpen. Dit wordt echter van Duitsche zijde ontkent. De Beiersche bladen betreuren hetvoorval, te meer daar tot, dusverre de controle zonder incident heeft plaats gevonden en te Ingolstadt ook reeds in November van het jaar 1922 een geallieerde commissie door de menigte werd beleedigd. Indertijd moest de regeering daar- vooif een hooge boete betalen. De „Vorwai'ts" verneemt nog, dat van een der officieren een knoop van zijn uniform werd gerukt. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt nog uit M'ünchen gemeld, dat in verband met het in cident verschillende arrestaties hebben plaats gehad. HET EINDE VAN DE ROERBEZETTING. Heden keeren in België afdeelingen terug van alle troepenonderdeelen, die aan de Roer ston den, grenadiers, wielrijders, mitrailleurs enz. MEXICO EN ENGELAND Het Mexicaansche ministerie heeft sluiting gelast van alle Mexicaansche consulaten in Canada en andere Britsche Dominions. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De minister van buitenlandsche zaken ont kent officieel, dat de verdrijving van den Keizer is te wijten aan het ontdekken van een monar chistisch complot. Deze sympathiseerde met Woe-pei-foe, maar heeft diens politiek tot uni ficatie van het land met geweld nimmer goed gekeurd. ALLERLEI. Millerand heeft zich gisteren in een mani fest, dat door talrijke vooraanstaande persoon lijkheden mede onderteekend is, tot het Fransche volk gewend. Het manifest is een critiek en een aanklacht tegen het kabinet Herriot en het kartel en bevat een oproep aan alle Franschen tot weer stand tegen de thans gevoerde politiek. In politieke kringen moet het manifest grooten indruk hebben gemaakt. Uit Londen Volgens een bericht uit Dublin is De Valera herkozen tot president van den Sinn-Fein-bond. Uit New-York In Chicago is voor het eerst in de geschiedenis van de Vereenigde Staten een neger tot réchter benoemd. Uit Melbourne De havenarbeidersstaking heeft zich ook tot deze haven uitgebreid. Men verwacht, dat in alle Australische havens het werk zal worden gestaakt. O v e r r e d e n. Te Nieuw-Lekkerland is Woensdagmiddag een 12-jarige jongen van G. B. door een autobus overreden en zwaargekwetst. Hij is terstond naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De metselaarspatroon Kok te Harderwijk is Woensdag op de Stationslaan aangereden door een auto van den heer B. aldaar. Hij is aan de gevolgen overleden. Te Budel is het drie jarig kind van Denis verdronken. Postkantoor b ij particuliere f i r m a. Met ingang Van 1 December e.k. zal in de Magazijnen Gerzon aan de Kalvermarkt te Amsterdam een Bijkantoor der Nederlandselie Posterijen worden gevestigd. Voor Nederland is een dergelijke instelling iets geheel nieuws. Het kantoor, dat geheel is ingericht volgens de aanwijzingen v^p den postdienst, zal mettertijd ook voor de telegrafie dienstbaar worden gemaakt. De W a a 1 b a n d ij k dreig d. Uit Nij megen wordt gemeld Sinds Donderdagochtend is de Waal hier nog 18 c.M. gewassen. De stand was des avonds 8 uur 12.80 M., dat is ruim 4 M. boven normaal peil. De café's aan de Waalkade loopen onder en het water dringt, aan dc achterzijd door de huizen been. De motorpont is nog steeds in de vaart. Men vreest echter dat de veerdienst voor voertuigen spoedig zal moeten worden stopge- i] zet, daar de landingsgelegbnbeid in Lent gister reeds zeer slecht was. De Ooijpolder is vrij van water. Al het land buiten den dijk, die dezen polder be schermt, is echter overstroomd. De zgn. Oude Waal heeft daardoor het aanzien van een meer. Gisterochtend is een transformatorluiisje staande aan den voet van den Waalbandijk nabij de werken voor het MaasWaalkanaal te Weurth door werking van den grond ontzet. De betonvloer, waarop het. huisje stond, werd aan stukken gescheurd. Dit wijst er op, dal het water van de Waal vat liad gekregen op dezen dijk, die het Rijk van Nijmegen en Maas en Waal moét beschermen. De oorzaak van het gebeurde wordt hierin gezocht, da de dijk geen tegen druk van water meer had sinds de daaraan ge legen kolk ten behoeve van de MaasWaal- kanaalwerken is leeggepompt en dus de natuur lijke stuw aan den dijk is ontnomen. Aanstonds heeft men vanwege den Rijkswaterstaat den Waalbandijk op het bedreigde punt met, zakken zand versterkt, terwijl een binnendijk werd op geworpen, om daarna weer wate in de tolk te pompen. wondering den jongen borst aankijken, die met het gevaar dat, hem bedreigde scheen te spelen. „Hij is een gevaarlijk mensch," ratelde de burgemeester door en week nog meer naar de deur terug. „In mijn huis heeft hij geweld ge bruikt tegen de dienaren der wet. Wanneer hij niet gewillig naar de gevangenis gaat, zal het hem duur te staan komen „Nu dan", lachte Kristen onverschillig en wierp zijn stok weg, „voor de afwisseling wil ik dat wel eens pt-obeeren. Wie een hondenhok voor een ander bouwt, moet het zelf eerst in wijden. Goed Laat mij maar in de afschuwelijk ste cel werpen aan wier bouw ik de hand heb geleend". Kristen knikte bevredigend als over een gedachte die hem plotseling duidelijk voor den geest kwam. „Kom, dappere ridders van den gummistok, sluit mij maar in nummer drie, dan kan de burgemeester eens zien of mijn werk deugt." „Goed hij zal zijn zin hebben," riep de bur gemeester snel. „Brengt hem op nummer drie, je weet wel, die donkere kamer, maar sluit ze goed afHij zit op gewonen gevangeniskost tot er verder over hem beslist wordt .-Na deze woorden naderden de politieagenten voorzichtig den man, die hun zulk een onaan genaam bewijs van zijn kracht had gegeven. Kristen Blok lachte hen bemoedigend toe en volgde hen eenige schreden naar de deur. Hier draaide hij zich om en groette het jonge Inbraa k. Te 'Zaanslag is gisternacht op drie plaatsen ingebroken. Bij een dezer inbraken werd niets, bij de tweede slechts twee kleeding- stukken, maar bij de derde een bedrag van ongeveer 900 ontvreemd. De geheimzinnige ziekte. In de afgeloopen 2X24 uur is te Los Angelos slechts één sterfgeval te wijten geweest aan de geheim zinnige epidemie, welke sinds eenige dagen daar heerscht. In medische kringen hoopt men dan ook dat de crisis voorbij is. meisje. „Ik dank u van harte, juffrouw Ström, dat u zich mij aantrok," zeide 'hij met warmte. „Er zal wel eens een dag komen, waarop ik het. u kan vergelden, en dan zal het mijn lust en vreugde zijn, u de behulpzame hand te bieden. Vergeef u mij dat ik u door mijn handtastelijk heden een weinig heb doen schrikken. Het, was een domme streek die ik nu in de gevangenis moet uitboeten. Nu zal ik uw bescheidenheid niet kwetsen door een lofrede op den edelaeht- baren heer burgemeester, vervolgde Kristen met een kluchtigrspottende buiging voor zijn strengen rechter, „maar wat ik tot uw roem kan bijdragen, houd ik voor mij tot ik voor het hoog gerechtshof sta. Daarop volgde hij de politiedienaren snel naar de ge vangenis. „Die ellendige kerel", jammerde de burge meester, „dat is de slechtste mensch der wereld, een die zich aan de overheid heeft vergreon en tegen het gerecht en zijn dienaren samenge zworen heeft. Voor dien moet men op zijn hoede zijn. „U kunt er van overtuigd zijn dat es geen druppel boos bloed in hem is, mijnheer", zeide Emilie, terwijl zij opmerkzaam naar het. onrustige gezicht van haar voogd keek. „Wan neer u hem echter hard behandelt, zou ik in geen geval in uw plaats willen zijn." „Wat Wat bedoelt u daarmee (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5