Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes 2e. een zanghulde van dames en heeren dié lid van een" Schiedamsche vereeniging zijn, welke zanguitvoering doör instrumentale muziek zal woeden begeleid. - Zooals men ziet, punten die wel een overleg wensehelijk maken. Voorstellen zullen door liet bestuur der Oranje Vereeniging worden gedaan. Wij vertrouwen dat alle vereenigingen, die bereid zijn aan de huldiging van H. M. de Konin gin deel te nemen op cïie vergadering vertegen woordigd zullen zijn en met het bestuur dei- Oranje Vereeniging zullen willen samenwerken. Ewi liedje dat heel veel gezongen wordt maar door zijn woorden bij een gedeelte der bevolking ergernis verwekt, is in Vlaardingen n óór de komst van de Koningin aldaar gewijzigd. Het bestuur der Oranje Vereeniging verzoekt ons die gewijzigde woorden mede te deelen, opdat ook hier deze vvoorden zullen gezongen ter vervanging van die welke ergernis verwekken. Het hoopt en vertrouwt, dal alle hoofden van scholen en de onderwijzers de school kinderen deze gewijzigde woorden zullen in prenten, zoodat zij bet liedje zullen zingen, zonder ergernis te verwekken. De woorden zijn Oranje boVen, Oranje boven Leve de Koningin Moge zij nog lang regeeren, Leve de Koningin Oranje boven, Oranje boven. Leve de Koningin - Gemeen tebegrooling 1925. (Slot). Wij komen thans op de sluiting van de be- grooling. En wij merken dan in de eerste plaats op, dat, wij oorspronkelijk geen beginsaldo had den geraamd. Wij hadden n.l. voorloopig gere serveerd een bedrag van 100.000.dat wel ten kohiere van de inkomstenbelasting is ge bracht, doch waarvan de heffing is betwist. Waar echter i,ri elk geval formeel dit bedrag als voorkomende op de kohieren, als te verhalen mag worden gerekend, hebben wij bij nader inzien gemeend dit ook te moeten doen, zoodat. op die wijze zal worden begonnen met, een saldo van 100.000'.dat, wij ook in gewone Lijden als normaal beschouwen, waardoor ook de be- grooting op die wijze liet normale beeld beter nabijkomt. Wij herinnerden er zooeven reeds aan, dat de begrooting voor 1924 door buitengewone middelen moest worden sluitend gemaakt tot een bedrag van 234.000.- Uit hetgeen wij boven mededeelden, was reeds op te maken, dat wij ook dit jaar weder in gelijk geval verkeeren. Zonder buitengewone middelen zou in 1925 de inkomstenbelasting moeten worden gesteld op 1.250,000.(Verleden jaar 1.074,000 waarvan gedekt door inkomstenbelasting 840.000.en buitengewone middelen 234.000. Het nadeelig verschil van de begrooting 1925 is 176.000.7—, waarvari'in bovengegeven over zichten, van Voor- en nadeel rpeds 154.602.—- werd verklaard, waarbij in het oog t>e houden, dat door het achteraf gebleken te hoog ramen van de rijkssubsidie voor uitkeeringeii aan intgetrok- kenen de begropting van 1924,naar de.tegenwoor- dige gegevens f 60.000.te laag werd geraamd.) Wij stellen op den voorgrond, dat-de belasting druk reeds tot zijn hoogste punt is opgevoerd. Het is echter duidelijk, dat met de tegenwoor dige heffing bovenvermeld bedrag op verre 11a niet is te vinden. Zonder bovenvermeld bedrag van Jk 100.000 wezen de kohieren 1923/24 een eindbedrag aan van rond 1.042.000.—. Rekent men het bedrag der oninbare posten op 60.000.dan blijkt dat deze belasting niet boven de 1.000.000.kan worden geraamd. (De raming van het vorig jaar op 840.000.was laag, doch daar stond tegenover, dat een te hooge rijksbijdrage voor uitget.rokkenen werd geraamd). Wij hebben daarom ook nu naar buitengewone middelen omgezien om het tekort te dekken. Uit den aard der zaak komt daarvoor in de eerste plaats in aanmerking de rente van de nog over gebleven winst gemaakt op de gronden van de Waterleiding. Echter zouden wij daarvan niet alleen willen afschrijven de 280.000 voor de verdeeling van deinkomstenbelasting over 2 dienstjaren, waar toe reeds besloten is, maar ook het verlies ge leden bij de executie van de huizen aan de St. Liduinastraat, waarvan het bedrag nog niet vaststaat, doch dat wij onder voorbehoud van latere Verbetering, aannemen op rond 55.000. Van de 585.698,07 V2 waarover het in te stellen Fonds beschikt, blijft dan over rond 250.000. waarvan de rente dus is te stellen op 15.000. Voorts meenen wij, dat, tot dit doel de gewone en buitengewone 'reserves van de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf mogen worden benut. De stand dezer reserves is als volgt Gasfabriek Gewone reserve 120.000. Buitengewone reserve - 60.000. E 1 e c t r i c i t e i t s b e rl r ij f. Gewone reserves 60.000. Buitengewone reserve - 10.0.00. tezamen 250.000. Waar het volle bedrag niet is benoodigd, kan van de gewone reserve van de Gasfabriek 15.000 onbenut blijven. Wij meenen, dat de buitengewone toestand waarin onze Gemeente met het oog op de werk loosheid nog verkeert, het gebruik van dergelijke buitengewone middelen rechtvaardigt. En wat de bedoelde reserves betreft, deze komen wel het eerst voor aanwending in aanmerking. De bui tengewone reserves, die dienen om de Gemeente het op de begrooting geraamde winstbedrag te •verzekeren, zijn nog pas uit de winst afgezonderd. De gewone reserves, die dienen om in buitengewo ne gevallen door de bedrijven te, worden aange sproken, zij/i in den loop der tij^len opgebracht door reserveering van 10 van de winst. Waar voor behoorlijke afschrijving is gezorgd en daar mede wordt voortgegaan daaraan mag na tuurlijk niet worden geraakt meenen wij dat bedoelde reserve zij het dan ook niet voor de bedrijven zelf, ditmaal in deze buitengewone omstandigheden ten bate van de Gemeente mogen worden gebruikt. Intusschen zal uit den aard der zaak voor d.e spoedige wedéropbrenging moeten worden zorg gedragen. Wanneer op die wijze de begrooting sluitend is gemaakt, moeten wij nog eens opnieuw den financieelen,toestand nader onder het oog zien. De eerste indruk is dan wel, dat wij niet maar altijd met het aanwenden van buitengewone middelen kunnen doorgaan. Wij vragen ons dan af, hoe is eigenlijk de i'ina- cieele toestand van onze Gemeente En dan moet er worden gewezen, dat deze nog wordt beheerscht door de malaise. Was deze er niet, dan kon door gewone middelen een sluitende begroe ting worden verkregen. Wij willen daartoe de lasten, die de malaise medebrengt even nader onder het oog zien. Op rekening daarvan kunnen de volgende lasten worden gesteld, waaronder de Gemeente gebukt gaat Uitkeering aan uitgetrokkenen na aftrek van de Rijksbijdrage 100.000. Uitkeeringen in geld enz. door het Burgerlijk Armbestuur, meer dan in normalen tijd - 100.0Ö0 Afgevoerde crisissteuntrekkenden ten laste komende van het Burgerlijk- Armbestuur, uitgaande van een rijks bijdrage van 75%, die echter nog moet worden aangevraagd - 37.500.— Subsidie aan werkloozen-kassen - 45.000.- Werkverschaffing - 12.000. Schoolvoeding en kleeding - 15.000.— tezamen 310.000. Deze uitgaven overtreffen reeds die der bui tengewone dekkingsposten, die immers op 250.000.wérden uitgetrokken. Daarbij komt nog dat door de malaise in de eerste plaats de opbrengst van de inkomsten belasting gedrukt wordt, doch daarnaast ook die van andere heffingen. Verder houde men in het oog, dat de Gemeente zijn ontvallen de nooduitkeeringen en de rijks subsidie voor krankzinnigen, terwijl de subsi dieregeling voor het Gymnasium is verslechterd, hetgeen met elkaar het vorig jaar werd berekend op f 145.000.per jaar. Voorts neme inen in aanmerking, dat de saldo's die rond in 1921 f 256.000.—, in 1922 260.000. in 192.3 409.000.— en in 1924 251.000.— beliepen, thans tot het meer normale bedrag van 100.000.zijn teruggeloopen. Bedenkt men dit alles, dan moet men erkennen dat zich de toestand reeds eenigermate heeft, hersteld. Wanneer dan ook binnen niet te langen tijd de malaise voor betere tijden mocht plaats maken, waarop men in verband met dfe tot groote dankbaarheid stemmende verbetering in de internationale toestanden hoop mag hebben, en waarvan de teekenen reeds duidelijk zijn te bespeuren mag men voorzien dat zonder bui tengewone middelen een sluitend budget kan worden verkregen. Evenwel, al heeft men dit verkregen, dan blijft over, dat, de inkomstenbelasting veel te hoog is opgevoerd. Raakte men van de kosten, die de werkloos heid medebrengt, af, dan kwam men nog altijd op een door inkomstenbelasting te dekken be drag van 940.000.En waar wij de netto opbrengst van die belasting bij het tegenwoor dige heffingspercenlage, gelijk gezegd, niet hooger durven ramen dan op 1.000.000.— en alleen wanneer wij niet ernstig worden bena deeld door een nieuwe forensenregeling zou de belasting ook dan nog slechts weinig kunnen worden verlaagd. Hoe men liet dus wende of keere, óf men ziet op den toestand van lieden, die nu reeds weder voor de tweede maal sluiting van de begrooting met buitengewone middelen noodzakelijk maakt, dan wel dat men ziet op de toekomst, waarin men in elk geval blijft staan voor een te hoog opgevoerde inkomstenbelasting, in alle geval len is het eisch, dat met de bezuinigingen, die reeds irf allerlei opzicht werd aangebracht wordt voortgegaan. Daarvoor zullen wellicht'in aanmerking moe ten komen maatregelen tot vermindering der pensioenslasten, waarover het vorig jaar reeds is gedacht, doch die toen door de door den Raad aangenomen motie, moesten worden geschorst. Wij willen hierbij opmerken, dat begin 1920 wel met één pennestreek door het verbaal dei- pensioensbijdrage een streep werd gehaald, doch dat daarna meermalen de vraag gerezen is, of niet het overheidspersoneel van de be langrijke pensioensvoordeelen, dié het boven het personeel in particulieren dienst bezit, althans een deel van de kosten behoort te dragen. Daar bij zij er op gewezen, dat de korting van S1^ slechts een gedeelte vertegenwoordigt van de lasten van het pensioen op de Gemeente druk kende, die 15.5% der salarissen bedragen, of bij de gezamenlijke pensioensgrondslagen ad 1.049.089.— 162.000.— per jaar voor de Gemeente beteekenen. Ook ten aanzien van het Rijkspersoneel zijn belangrijke verlagingen in de salarieering aange bracht. De salarissen van de rijkswerklieden zijn op dit oogenblik ongunstiger dan die van de onze, en, hoe ook de regeling met 1925 ingaande mag worden vastgesteld, inen moet aannemen, dat deze loonen zich in geen geval boven de onze zullen verheffen. Doch dan zal het nog te meer aan twijfel onderhevig zijn, of, bij gelijkheid van pensioenaanspraken het groote verschil van de pensioensbijdrage tusschen het Rijks- 'en Ge- meentepcrsoneel kan blijven bestaan. Wat andere Gemeenten zich mogen veroor loven, voor onze Gemeente in haar bijzonderen toestand zal dit zeer zeker bezwaarlijk zijn. Door ons wordt dan ook deze zaak bij het Geor ganiseerd Overleg aanhangig gemaakt. Gemeenteraad. De gemeenteraad is bijeengeroepen op Vrijdag middag a.s., 's nam. 2 uur. Watermeters. Door den heer M. Hijmans, alhier, is aan Ged. Staten een adres gezonden betreffende 't plaat sen van watermeters en afsluiting van de water leiding. Maandag komen we hierop terug daar heden ruimte daarvoor ontbreekt. De Schoonzoon van Mijnheer Poirior. Sinds óns vorige bericht heeft de Schiedamsche ^Tooneelvereeniging „Utile Dulci" een reclame briefkaart door de stad verspreid waaruit blijkt, dat de Tooneelvoorstelling op 14 dezer zal wor den gehouden ten bate van drie nuttige plaat selijke instellingen t.w. de Vereen, tot bestrij ding der Tuberculose, de Schied. Vereen., tot Bescheiming van Zuigelingen en de Vereen, voor Armenzorg en tegen Bedelarij. Met het oog op het 25 jarig bestaan der „Schiedam. Gezond heidskolonies" hoopt „Utile Dulce" in de 2e helft van dit seizoen voor deze instelling te spelen, zoodat zij ditmaal niet deelt in de netto- opbrengt van bovengenoemde voorstelling. Het is niet alleen met het oog op het liefdadig doel dat wij een bezoek aan deze voorstelling aanbevelen wij zijn er van overtuigd dat de opvoering van dit costuum-stuk uit het jaar 1846 ook op zichzelf reeds een bezoek overwaard zal zijn, weshalve wij hopen en ook verwachten, dat „Musis Sacrum" a.s. Vrijdagavond uitver kocht zal zijn. Nog zij medegedeeld, dat het bekende „Utile- Dulci"-strijkje onder leiding van den heer Maas Geesteranus medewerking zal verkenen, zoo dat het muzikale gedeelte van den avond goed verzorgd zal zijn. Naar wij vernemen zal bij voldoende deelname Zaterdag-middag 15 November in Musis Sa crum" een matiné voor de leerlingen van H.B.S., Gymnasium en hoogste klassen der M.U.L.O.- scltolen worden gehouden, waarbij eveneens „De Schoonzoon van Mijnheer Poirier" zal worden opgevoerd. Dién zelfden avond zullen de onvermoeide ,,U.D"-ers een reprise van het zelfde tooneel- werk geven voor de Leden van de „Schiedamsche Burgerwacht." Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 Juli j.l. bedroeg het inge legd Kapitaal f 335.187.18 Van 1 Aug. tof 31 Oct.: Ontvangen- - 66.178.48 401.365.66 en terugbetaald - 55.922.35 Op 31 Oct. afti inleggers verschul digd 345.443.31 „St, Caceilia." Het bestuur der R.K. Mannenzangvereeniging „St. Cecilia", onderafdeeling van den R.K. Volksbond, is in onderhandeling tot het ver krijgen van liet eerste opvoeringsrecht voor het muziekdrama, Floris V, voor dubbel mannen koor, vrouwenkoor, soli en orchest. lievolkmgsoverziehl Het maandelijks beVolkingschoverzicht over de maand October geeft aan Bevolking op 30 September 43582. Vermeerdering in de maand October door geboorte 99, vestiging 262, totaal 361. Vermindering, overlijden 34, vertrek 283, to taal 317. Totale vermeerdering 44. Bevolking op 31 October 43626. In de maand October werden 35 huwelijken voltrokken. Luxor. I11 bovengenoemd theater draait deze week een eerste klas programma. Twee schitterende hoofdfilms worden ons geboden. Voor de pauze gaat eenWild-West-film getiteld „Als de natuur roept" bewerkt naar het bekende boek van J. O. CurwoocT. Een film met goed spel, pracht-dressuur en schitterende natuurtafereelen. Na de pauze „De toorn der Goden" een Chi- neesch drama, waarin behalve een Volksmassa ook de natuur in medewerkt, daar we eenige prachtopnameii te zien krijgen van een vulcani- sche uitbarsting. Een Jolrnaal plus nog een drama en een ko mische film voltooien dit werkelijk aanbevelens waardige programma. Voor de inatinée's wordt vertoond „Als de natuur roept." Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moesten heden eenige ingezonden stukken tot Maandag blijven liggen. Toonkunst. In de ledenvergadering der af deeling Schiedam van „Toonkunst" op Donderdag j.l. is benoemd tot lid en voorzitter, in plaats van wijlen den heer Th. A. J. Zoetmulder, de heer H. B. E. Blaisse en in plaats van Mevr. van Deventer, die be dankt heeft, de heer Mr. II. C. Kok. Het Bestuur der ai'deeling beslaat nu uitH. B. E. Blaisse, voorzitter, R. J. Gastendijk, onder voorzitter, Mevr. Geerdes-van Romunde, Mr. J. H. G. Kok en M. Horn, secretaris-penning meester. Het eerste Concert (een solistenconcert) zal plaats hebben op Vrijdag 9 Januari 1925, op dit Concert zal zich o.a. als pianist doen hooren de lieer E. van Reinum, koor-dirigent der ai' deeling. Donderdagavond 13 N 0 v e m b e r a. s. zal in een der bovenlokalen van het Beursge bouw, ingang achterzijde rechts, een vergadering •Worden gehouden waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de bepalingen omtrent den vrij willigen landstorm en de z.g. voor oefeningen die te zijner tijd aanspraak kunnen geven op een 4 maanden korteren diensttijd. Men zie onder officieel. UIT ROTTERDAM. Theater „Seala." Wederom is Rotterdam een filmpaleis rijker geworden. Het bekende „Soesman Theater" aan de Kruiskade, vroeger variéte-theater is omge bouwd tot bioscoop. De inrichting is in hoofd zaak dezelfde gebleven, alleen zijn hier en daar verbeteringen aangebracht. Toch waant men zich in een ander gebouw. Door gelukkig getrof fen decoraties en wandschilderingen is het onge zellige pijpenladeachtige idee, watjjdcze zaal vfoeger kenmerkte geheel en al verdwenen en draagt zij thans eên gezellig intiem karakter. Het tooneel heeft een nieuwe omlijsting gekregen, terwijl de daarvoor aangebrachte verlichting in ballonvorrn het geheel goed doet uitkomen. De projectie geschiedt hier volgens een nieuwe vinding niet zooals men thans nog overal ziet van achter uit de zaal, doch vanaf het tooneel. Deze nieuwe vinding heeft tevens het voordeel dat de beelden beter uitkomen en er meer pers pectief in zit. In de hall was een schat van bloemen opgesteld, wat van deze toch reeds inooie entree een schitterenden indruk gaf. Het programma was zooals mén dit van de openingsvoorstelling van een eerste klas theater verwachten mag. Als hoofdfilm werd vertoond „De bruid van den Hollander", een werk uit den tijd van Cromwell en spelende te en in de omgeving van Oxford. Een schitterende film, welke wij voor een ieder kunnen aanbevelen.In het bij programma kregen we een aardige klucht in 2 acten en zeer interessante film te zien, welke ons Londen toonde bij dag en bij nacht en een aardig beeld gaf van het straatleven in de metro polis. Het filmprogramma wordt afgewisseld, door variété en concert. Bij de openingsspeech werd medegedeeld, dat de helft van de recette van dezen avond geschon ken zou worden aan de algemeene armen van Rotterdam zonder onderscheid van gezindten en dat het in de bedoeling van de directie lag zulks iedere maand te doen. Voorwaar een streven wat waardeering en navolging verdient. Alles bijeengenomen gelooven wij wel dat dit theater een toekomst heeft en wenschen wij den directeur, de heer Sein de Hai tog, veel succes Loe. Bij of krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op DONDERDAG, 13 NOVEMBER 1924, des avonds .8 uur, zal in een lokaal boven de Beurs (ingang achterzijde aan den kant dei- Korte Haven) voor jongelieden van 16 jaar en ouder namens den Commandant van de Land- stormgroep, waartoe deze Gemeente behoort een uiteenzetting worden gegeven van de be palingen omtrent den vrijwilligen Landstorm. Deze uiteenzetting zal geschieden in verhand met art. 32, 2e lid der Dienstplichtwet, luidende „Voor de voorgeoel'enden van de landmacht wordt de duur der eerste oefening inet vier maanden verkort, althans indien zij belmoren tot een wapen of korps waarop de voorgeoefend heid betrekking heeft." Waar het voor belanghebbenden van gewicht kan zijn van bovengenoemde uiteenzetting kennis te nemen, worden de betrokken ouders en voogden, evenals de jongelieden zelf, uitge- noodigd daarbij tegenwoordig Le zijn. Schiedam, 8 November 1294. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (916 November 1924). Parochiekerk van den II. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 20e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (22e Zondag na Pink steren). Inwijding der Basiliek van den II. Verlosser, blz. 911. 2e Oratie van den Zondag, blz. 457. 3e Oratie van den H. Theodoras, blz. 906. Prefatie van de H. Drievuldigheid, blz. 51. Laatste Evangelie, blz. 459. Maandag. Votiefmis van den II. Thomas Gesprongen Handen. Ruwe,Schrale Huid en Huidwondjes ^#^1» Springende Lippen 'PUROL per> doos 30*60*9Qc. Tuben SOc. Bij Apolh. en Drogislen, 3149 6 Bij Apotheken en Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2