gadering bijeen geroepen Legen Dinsdagavond 18 dezer, des avonds tegen 8 Mg uur. Spoorwegpersoneel. In een gister gehouden gecombineerde hooi'd- bestuursvergadering der vijf erkende personeel- bonden is besloten bij de directie en de regeering aan te dringen op toekenning van een duurte- bijslag van een extra weekloon per 15 December 1 Februari en 15 Maart. Als minimum dezer extra weekloonen zal 35 gevraagd worden. Het .gemeentschappelijk besturencongres ter onder steuning van dezen eiseh zal alhier gehouden wor den op 8 December a.s. Het eeiïu feest der reddiiïgmaalseliappijen. Het bestuur van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij heeft gister, ter ge legenheid van het eeuwfeest der Reddingmaat schappijen, een receptie gehouden te Amsterdam. De zaal was versierd met bloemstukken, het bestuur vereerd. De receptie was druk bezocht en het bestuur heeft zeer vele telegrammen ont- van, o.a. van de Koningin-Moeder, den Duitschen gezant en verschillende buitenlandsche redding- maatschappijen' „St. Michael." Het bondsbestuur der R.K. Staatspartij heeft d.d. 8 dezer den volgenden brief gezonden aan prof. Veraart,, voorzitter van het verbond St. St. Michael. In de vergadering van het bondsbestuur, welke gisteravond is gehouden, heeft dit be stuur besloten, met uw bestuur overleg te zoe ken ter bespreking van de plannen en de actie uwer organisatie, op den grondslag, dat uwe aelie hangende dit overleg, niet zal worden voortge zet. Het bondsbestuur heeft de eer u te verzoeken, ons'te willen mededeelen, of uw bestuur bereid is, op den bovenomschreven grondslag overleg te plegen." Namens ,,St. Michael" is hierop gisteren, naar de Res. bode meldt, als volgt geantwoord „In antwoord op uw geëerd schrijven van 8 dezeT hebben wij de eer u namens het hoofdbe stuur van het Verbond St. Michael van clubs tot bevordering der Katholiek-democratische ge dachte in de R.K. Staatspartij te berichten, dat wij gaarne bereid zijn, overleg met u te plegen over de plannen en de actie van St. Michaël. De grondslag, waarop u bereid zijt, dat overleg met ons te voeren, n.l. dat tijdens dit overleg de actie van Si., Michaël wordt stop gezet, wordt door ons aanvaard, met dien verstande, dat in deze dagen van ons hoofdbestuur geenerlei actie uitgaat. Onder het stopzetten van actie kan na tuurlijk niet worden verstaan de verhindering van het oprichten van clubs buiten de bemoeiing van het hoofdbestuur of van actie van clubs, waaraan ons hoofdbestuur niet meewerkt. Gaarne vernemen wij thans, waar het bonds bestuur ons hoofdbestuur a.s. Vrijdag te 3 uur ontvangt" I)e opbrengst der weldadigheidspostsze ge ls De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft overeenkomstig het advies van de daartoe ingestelde commissie besloten, dat de netto-opbrengst van den verkoop van welda digheidspostzegels in December 1923Januari 1924 als volgt wordt V.erdeeld het Nederl. Kunstverbond 2265.82; de Nederl. Bond tot Kinderbescherming 4000 de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose 4000; het Centraal Comitévoor Steun aan Nederlanders in het buitenland ƒ4000; het Genootschap tot Zedelijke verbetering van Gevangenen ƒ2300; de R.K. Reclasseeringsver eeniging ƒ1700. Aan de toekenning van het voor het Neder- landsch Kunstverbond bestemde bedrag heeft de minister de voorwaarde verbonden, dat bet ver bond de kunstenaars van alle soorten of vakken op gelijke wijze voor steun in aanmerking doet komen en dat het zich daartoe in verbinding zal stellen met de desbetreffende kunstenaars verenigingen. Commissaris der Koningin in Overijsel. Aan den commissaris dor Koningin in de provincie Overijssel, mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo, wordt het voor nemen toegeschreven, legen het begin van het volgende jaar ontheffing uit zijn ambt te ver zoeken. Een standbeeld van Willem den Zwijger te New-York. Naar het „Hdbl." verneemt, koestert de Holland Society te New-York bet voornemen, een standbeeld van Willem den Zwijger aan de stad New-York aan te bieden, in verband met het aanstaande herdenkingsfeest van het drie honderdjarige bestaan van Nieuw-Amsterdam en tevens in verband met de kortgeleden plaats gevonden herdenking van de komst der eerste Hugenoten in Nieuw-Nederland. Het beeld zal binnen een of twee maanden gereed zal worden opgericht, wordt nog met het gemeentebestuur van New-York van ge dachten gewisseld. Gemeentelijke wcrkloosheidslondsen. m Gister werd te Amsterdam de jaarvergadering van de Vereeniging van Gemeentelijke Werke loosheidsfondsen gehouden. In behandeling kwamen de praeadviezen over de vraag Is het in het belang van de werkeloos heid;, verzekering van Overheidswege invloed uit te oefenen op het beëindigen van de steunrege lingen en zoo ja, op welke wijze Is het dan nog guwenschl voor werkelooze leden van werke- ïoozor:kassen, die geen recht op regc lementaire uitkeering hebben, bijzondere maatregelen te treffen ten opzichte van de hun te verleenen hulp De heer Tromp, oud-dinecteur van het Ge meentelijke Arbeidsbureau te Amsterdam, stelde o.rn. de conclusie, dat tusschen werkeloosheids- verzekering en maatschappelijk hulpbetoon een strenge scheiding behoort te worden gehandhaafd en dat het verleenen van onderstand aan daar aan behoefte hebbende werkloozen, die geen uitkeering meer ontvangen uit hoofde der werkeloozenverzekering, behoort tot, de be moeiing van het maatschappelijk hulpbetoon. De heer Smulders, wethouder voor arbeids zaken te Utrecht, kwam tot de volgende stel lingen 1. De bestaande steunregeling worde zoo spoedig mogelijk geliquideerd. 2. De werke loosheidsverzekering worde krachtig bevorderd. 3. Geen uitkeering worde verstrekt aan niot- regelementair rechthebbenden Er had naar aanleiding van deze preadvie zen een levendige uitwisseling van gedachten plaats. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE SINT-IANSKERK 1824 le Schiedam 1924 door G. A. Meijer O.P. Onder dezen titel heeft zoo juist een boekje van 114 pagina's de pers van den heer Henri Rebers aan de Hoogstraat verlaten, dat, bij de komende feesten in de Sint-J'anskerk, talrijke lezers vinden zal. Reeds zijn uiterlijk trekt aan. De druk is duidelijk en correct. Het titelblad, gehouden in groen op grijs of wit, loont in het midden het op den inhoud zeer toepasselijke vignet van een rijkgebladerden, wijd-vertakten boom met het randschriftquasi lignum fertile (als een vruchtbaar hout). De inhoud wordt na een „woord vooraf" ingedeeld in drie hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk loopt van 18221853, van de eerste steenlegging der Sint-Janskerk tot aan de parochiale indeeling het tweede van 1853-1897, van de parochiale indeeling tot Pastoor Verhoe ven het derde van 18971924, van Pastoor Verhoeven tot en met de feestelijke bedevaart naar Kevelaer in Augustus 1.1. De vier Bijlagen vermelden achtereenvolgens de pastoors, kapelaans en kerkmeesters der Sint-Janskerk en de priesters, sinds de laatste honderd jaar uit dc Parochie voortgekomen. Niet minder dan één-en-twintig aanteekeningen, waaraan vooral rasechte Schiedammers hun hart kunnen ophalen, sluiten het belangwekkend verhaal, dat, als geschreven door den met hart en ziel aan Schiedam verknoopten Pater Meijer, den bekwamen, nauwkeurigen geschiedvorscher, den talentvollen en taalkundigen schrijver, de voornaamste episoden uit de saamgeweven historie van onze stad en moederkerk in voor iederen lezer verstaanbare woorden naar voren brengt en schildert, terwijl de tekst afwisselt met goedgelijkende fotografieën van oudere en tegenwoordige Paters, van 't uitwendige en in wendige der kerk, van het Weeshuis, zoo nauw met de geschiedenis der kerk verbonden. Oin al onze lezers te nooden met dit voor treffelijk werkje kennis te maken en hun een denkbeeld te geven van toon en stijl, van zuiver Hollandsch en kleurig cn klankrijk proza per- mitteeren wij ons hier het „Woord vooraf" ge deeltelijk aan le halen. „Een eeuw is er verloopen, sinds de Heer bezit heeft genomen van Zijne, woning, om onder ons, kinderen der menschen, te tronen als een Koning, te verkeeren als een Vader en Zich op het altaar als slachtoffer op te dragen tot ver giffenis der zonden. Sinds honderd jaar schijnt in deze heilige stede het geheimzinnig licht der godslamp en verkondigt in stilte, dag en nacht, dat de God van Barmhartigheid woont te midden van Zijn volk. Hier bloeit de boom des levens, dag aan dag. Hier rust de ziel van 't ijdele bejag. Wanneer op den dag der inwijding van dit heiligdom gewijde lofzangen luid weerklonken en feestmuziek triomfantelijk daverde langs de gewelven, hoeveel te inniger, te vuriger moe ten dan juichkreten opbruisen uit ons overstelpt hart, bij de gedachte aan de tallooze weldaden, die de Heer sedert dien dag aan Zijn volk heelt geschonken van geslacht tot geslacht Het betaamt ons derhalve, deze gewichtige en genaderijke inzegening in vreugde Le gedenken den Heer te loven en te danken voor Zijn wel daden maar ook Hem diepverschuldigde hulde le brengen als eere-boete voor onze ongenoeg zaamheid en zondigheid. Voor Schiedam's Ka tholieken dringt deze reden des Le meer, omdat de Sint-Janskerk een der eerste bedehuizen was, die na den droeven tijd der verdrukking den naam van kerk dragen'mocht. Vandaar de geest drift, waarmee klein en groot indertijd aan de plechtigheid deelnam de rechtmatige fierheid, waarmee de geloovigen dit waardig heiligdom binnentraden. Hoe het godsdienstig leven te Schiedam van uit de St. Janskerk, thans de moederkerk van drie parochieën, zich ontwikkeld heeft, zullen de volgende bladzijden verhalen Rectificatie. In ons artikel over het Eeuwfeest der Sint Jans kerk van gisteravond, is een drukfout geslo pen. Daar staat „onze ouders, misschien onze grootouders". De welwillende lezer zal willen verbeteren „onze ouders, minstens onze groot ouders." Fabrifonds. B. en W. schrijven aaii den Raad Met betrekking tot de bestemming, welke aan dc gelden van het Fonds, herkomstig van het voormalig oude Manhuis te Schiedam, het z.g.n. Fabrifonds, dient te worden gegeven, hebben wij het advies ingewonnen van het College van Ad ministrateuren van het fonds en van het Colle ge van Regenten van het St. Jacobs Gasthuis. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75«% Laxeer-Tabl^tten 6o« HoofdpijiWrabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 3190 8 Als resultaat hiervan hebben wij de eer Uw Raad hierbij over te-leggen een schrijven van Administrateuren aan Regenten dd. 12 Decem ber 1923, benevens een aan ons gerichtschrijven van Regenten dd. 13 October 1924, welk laatste schrijven het standpunt weergeeft, dat geza- melijk door beide Colleges ten aanzien van het Fabrifonds wordt ingenomen. Aan beide Colleges komt het gewenscht voor de renten van het fonds jaarlijks ten goede te laten komen voor de eene helft aan het St. Jacobs Gasthuis voor de andere helft aan de andere hier ter stede gevestigde gestichten, welke met het door den, erflater bedoelde over eenstemmen. Wij kunnen ons met deze oplossing ten volle vereenigen, te meer daar op deze wijze het ka pitaal onaangetast blijft. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht erop, dat aan elk gesticht dc verplichting zal worden opgelegd bloedverwanten van den erf later, welke zich eventueel zullen aanmelden, kosteloos ter verpleging op te nemen. Wij hebben de eer U voor te stellen, indien U zich met de voorgestelde oplossing kan vereeni gen, ons te machtigen de noodige stappen te doen opdat deze zaak overeenkomstig de bepa lingen der Armenwet wordt geregeld. Motie Raadslid van der Kraan. B. en W. schrijven aan den Raad Door het lid van Uwen Raad, den heer H. van der Kraan werd in Uw vergadering van 25 September j.l. de volgende motie ingediend De Raad der Gemeente Schiedam, overtuigd zijnde, dat de thans geldende woninghuren der verschillende bouwvereenigingen in de Gemeen te Schiedam, in 't algemeen de draagkracht der bewoners verre overtreffen draagt Burgemeester en Wethouders op voort te gaan, door middel of in samenwerking met de Vereeniging van Ned. Gemeenten, bij de Regee ring met klem aan te dringen maatregelen te Ireffe, die een geleidelijke vermindering der woninghuren mogelijk maken. Naar aanleiding hiervan willen wij opmerken, dat onzerzijds redelijkerwijs het mogelijke is gedaan, om tot Verlaging van de huren der woningbpuwvereenigingen te geraken. Onze aan dacht blijft hierop gevestigd. Wij kunnen nog mededeelen, dat de Vereeniging van Ned. Ge meenten korten tijd geleden met de betrokken autoriteiten te dezer zake verschillende confe renties heeft gehad, waarvan liet resultaat thans wordt afgewacht. Lezing. Gisteravond werd, gelijk aangekondigd, de reeks ontwikkelingsavonden, die gedurende het winterseizoen voor de leden van den Volksbond zullen gegeven worden, geopend met een lezing over de Liturgie door kapelaan Paulussen. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer Mouwens, leidde met een pittig woordje, waarin hij zijn teleurstelling over de slechte opkomst te kennen gaf, den eerw. spreker in. Kap. Paulussen, die toen het spreekgestoelte beklom, deelde in 't kort mede waarom hij ge noemd onderwerp gekozen had. Velen hadden 't verlangen uitgesproken, om door een uit legging van de Liturgie nader tot haar gebracht le worden en in verband biermede zal in dit winterseizoen de bijzondere aandacht aan dat onderwerp gewijd worden en zon als inleiding spr. dezen avond de Liturgie in het algemeen behandelen. Het doel der liturgie is dat. alle menschen met vrucht deel nemen aan den openbaren eere- dienst van de Kerk en om dit te bereiken is vooral kennis van zaken noodig. Het is echter maar al te waar dat die kennis nog veel te veel ontbreekt, waardoor het ook te verklaren is dat de Liturgie niet genoeg gewaardeerd wordt, omdat onbekend ook onbemind maakt. Dit is te betreuren, want de Liturgie is het machtige middel voor den enkeling om in sociale gemeen schap met God te geraken. Om op de meest practische wijze, de aan grijpende schoonheid en den geweldigen invloed van de Liturgie te schetsen, geeft spr. een aantal prachtige aanhalingen uit „Mijn dagboek" de bekeeringsgeschiedenis van P. v. d. Meer de Walcheren, die door de liturgie, die gave kunst van gebaren woorden en muziek, tot de Kerk naderde en eindelijk door het begrijpen van haar wezen het ware geloof vond en tevens de rust voor zijn vertwijfelde ziel. Wanneer de liturgie, zoo concludeerde spr. terecht, dit kan uitwerken op een ongeloovige, zal zij ook ons treffen ten goede wanneer we haar beleven zoo 't behoort, wat trouwens be wezen wordt op dagen als zij nog spreekt tot een ieder,zooals in den Kerstnacht,op Goede Vrijdag, enz. De liturgie is ook bij uitstek het middel om ieders geloof practisch te bevestigen, omdat wanneer we onze kennis daaromtrent uitbreiden, vanzelf ook veel meer van ons geloof te weten krijgen en dan gevrijwaard worden van het gevaar, door onkunde ons geloof te verliezen. Het Kerkelijk Jaar toch, die grootsche kathe draal, waar de Liturgie ons doorvoert, laat ons aanschouwen het geheele leven Christus, doet ons opnieuw weer hooren de prediking van het Evan gelie, geeft ons de wijze Epistellessen, brengt ons in aanraking met Gods lieve heiligen, kort om, ia een complete cursus in ons heilig geloof. Al denkt men wel eens anders de vroegere menschen leefden veel liturgischer dan vij, omdat na den kerkdienst, thuis alles behandeld werd wat gehoord was het. Roomsclie leven zot er daarom veel dieper in aan bij ons. Nu die gewoonte niet meer bestaat is het dringend noodig dat de liturgie weer tot de menschen gebracht wordt. Het is zoo gemakke lijk zich haar zegeningen tot te eigenen Zondags komt men immers toch in de kerk, welnu, laten wij dan het H. Misoffer zoo goed mogelijk, dus liturgisch volgen, dan zullen wij desnoods een week op de verworven schatten kunnen teren. Overeenkomstig onze behoeften, vervolgt spr. put de Kerkmet hare liturgie uit de H. Mis alles wat wij noodig hebben hetzij ze ons doet ont vonken bij de juichende halleluja's op Paasch- morgen hetzij ze ons troost en de scheiding ver zacht in de requienmis. Goed toegepast geeft de liturgie ons altijd de stemming die vereischt wordt, maar bovenal heft zij ons op tot het gemeenschapsleven met Christus met het hoogtepunt, dc gemeenschap met Christus zelf. Door de liturgie drukt de Kerk geen parti culier stempel op haar plechtigheden ieder past in dat kader, hierdoor ons leerend dat wij niet als enkelingen moeten le'ven en denken, maal ais sociale wezens. Na een hartig woordje te hebben gewijd aan de wel eens te ver doorge voerde particuliere devoties en aan de verkeerde gewoonte om onder de H. Mis slechts zijn tijd en aandacht te schenken aan allerlei litanieën en gebeden die het Misoffer niet raken, waar schuwt spr. tenslotte nog \oor de overdrijving die de mooie liturgische beweging zou schaden, en besluit met de opmerking, dat waar ons doel op aarde de vereering -^an God is, de Liturgie daarvoor het schoonste middel is. De voorzitter gaf daarna gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan echter niemand gebruik wenschte te maken, en dankte toen den eerw. spreker voor zijn pakkend betoog. Onze waterleiding. Naar aanleiding van al het geharrewar en geschrijf in den laatsten tijd over betaling en afsluitingen van drinkwater, hadden we gister een langdurig onderhoud met den directeur van het waterleidingbedrijf, den heer Doets, waaruit ons de toestand heel wat klaarder is geworden en dat ongetwijfeld bij alie betrokkenen ook veel misverstand zal wegnemen. Allereerst kwam het pompstation ter sprake waarop nog al eens duchtig wordt afgegeven, maar dat toch beslist als een heilzaam, gezond iets voor onze gemeente moet worden beschouwd. De vorige directeur der waterleiding had er reeds met klem op gewezen,dat het Schiedamsche be drijf binnen korten tijd voor zeer groote kosten zou komen te staan, daar door 't geweldig toe nemen van het waterverbruik in de laatste jaren de filters te klein werden, de bezinkbakken den druk niet ineer konden verduren en de machine inrichting ook niet meer voldoende zou blijken. In 1919 was het waterverbruik tot 5730 M3per etmaal gestegen, in 1920 tot 6150, in 1921 tot 6510 in 1922 tot 6878 en in 1923 tot 7860, ter wijl toch de filters slechts een capaciteit hadden van 4000 M3 per etmaal. Om op goedkoopere wijze eenigszins verbetering in den toestand te brengen had de vorige directeur reeds een strenge order uitgevaardigd tegen de watervcrspilling op de Hofjes en bij 't stoepen schrobben, dat alle perken te buiten ging. Ook deze directeur bleef echter met dezelfde groote moeilijkheden zitten en raamde de noodzakelijke uilbreidingskosten op minsten 250000, welk bedrag natuurlijk den waterprijs aanmerkelijk had moeten verhoogen. En hiermee was men er nog niet geweest omdat verder ook naar een nieuwe waterwinplaats had moeten worden uitgezien, omreden 't zoutgehal te van het Maaswater bij onze stad veel te hoog werd. Twee jaar geleden was dit een Lijd lang zelfs 2220, en bij 800 is het reeds merkbaar. Men zal 't zich nog wel herinneren, dat toen koffie en thee bijna niet te drinken waren. De directeur weet de ze stijging van het zoutgehalte aan den korten afstand van Schiedam naar de zee, waarvan 't water door steeds verder uitdiepen van den Nieu wen Waterweg overvloediger en weinig gezui verd bij ons komt. Rotterdam heeft lang zooveel last niet van het zeewater, daar haar prises d'- eaux veel verder weg liggen en ook wij hadden in de toekomst onze waterwinplaats verder op moeten zoeken, bij de Lek b.v„ wat licht begrij pelijk reuzen kosten met zich mede had gebracht. Verhooging van den waterprijs was dus dan ook niet uitgebleven en deze zou zeker heel wat meer geweest zijn, dan thans onder 't con tract met Rotterdam 't geval is. Dit contract noemde de directeur een redder in den nood, een ideaal. Hierdoor toch kan onze stad voor onbe- paalden tijd en in onbepaalde hoeveelheid van Rotterdam water betrekken tegen den prijs van 4.2 ets per M3; en Rotterdam is zelfs verplicht, wanneer 't zelf dat water niet meer kon leveren, te zorgen, dat Schiedam langs anderen weg van water woi dtvoorzien en dan nog tegen denzelfden prijs, die in vergelijking met andere plaatsen, welke ook op de Rotterdamsche waterleiding zijn aangesloten, zeker niet hoog, eerder laag kan worden genoemd. Zoo betaalt Vlaardingen 12 ets. en Delft eveneens 12 ets. De abonné's in Vlaardingen en Delft betalen respect. 40 en 45 ets., terwijl wij, Schiedammers, voor een ge woon huisabonnement 30 ets. per M3 moeten geven,' voor industrie-doeleinden, baden en closets 15 ct.s. Een paar maanden geleden, waren de prijzen hier zelfs 24 en 12 ets., waarop toen 25 tijdelijke verhooging (tot 1 Jan. 1925) is gekomen, welke alleen blijvend zal zijn, als 't noodzakelijk mocht blijken. Men klaagt er nog al eens over, dat een verkoopsprijs van 30 ets. op een inkoopsprijs van 4.2 ets. te veel winst beteekent, maar de directeur ontkende, dat dit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2