'Xs&lb geheele verschil vvinsl was. Bij lange na was dit zoo niet, want men moet rekening houden met alle bedrijfskosten aanleg, buizennet, distribu tie, administratie enz, waarmee den inkoopsprijs moet worden aangevuld. Uit 't bovenstaande blijkt dus maar al te duidelijk, dat 't. pompstation voor onze stad een zegen is en dit ook zal blijven, mits wij 't water niet verkwisten, welke voorwaarde uit drukkelijk in 't contract met Rotterdam is opgenomen. Vervolgens hebben wij met den heer Doets de controle der waterleiding in den breede bespro ken, in verband met welke kwestie den laatsten tijd zooveel kwaad bloed is gezet. De eigenlijke oorzaak van dit alles is de verkwisting en ver morsing van het water op allerlei wijzen, als door lekke leidingen en lekke stortbakken en vooral ook door doelloos en onverstandig en zelfs slinks verknoeien. Men vergeet, dat de gemeente eiken M3 water aan Rotterdam moet betalen en 't dus zaak voor de gemeente is, voldoende geld daarvoor terug te krijgen,op gevaar of anders voor groote verliezen te komen te staan. Voor op staat- vast, dat het water zóó gedistribueerd wordt, dat, iedere aangeslotene meer dan vol doende krijgt, maar dan staat men toch verbaasd over de hoeveelheden, welke boven het toege stane kwantum, worden verbruikt, of beter verkwist en vermorst. De directeur toonde ons diverse cijfers hierover. Zoo werden door abon né's, welke recht op 995 M3 hebben, in 1921, 2218, in 1922, 2420 en in 1923, 2314 M3 ver bruikt. Andere respect. 355—79610681656 674 —1678—1596 855—2770—2868—2473 728— 1248—1204—992. Twee abonné's met een aansluiting op de straat die recht hadden op 30 emmers water 12 L.) per dag, verbruikten in 3 maanden niet minder dan 78 M3 78000 liter) te veel. Dat men er met het toegestane kwantum wel kan komen, bewijzen weer andere abonné's, die zelfs beneden dat kwantum of een weinig er boven bleven (61587060 7170—105 128; 87—125—101—75). Tegen die verkwisting moet de directeur, ge lijk ieder weldenkend persoon nu wel begrijpt, zijn maatregelen nemen en voorloopig doet hij dit met 't te veel verbruikte te laten betalen of anders, zoo men niet wil betalen, de hoofdkraan af te sluiten. Men denke nu niet, dat de heer Doets niet van overleg wil weten en maar ra kelings zijn verordening toepast. Geenszins, hij waarschuwt o.m. 2 X en zelfs kijkt hij niet op een paar M3, welke men boven 't geloorloofde kwantum zou gaan. Maar de hoofdzaak is, dat er een eind aan de barre verkwisting moet ko men, waartoe iedere abonné moet medewerken. Een huiseigenaar-abonné moet zorgen, dat de leiding in zijn panden niet lek is en een huurder zij wars van alle vermorsing. En wanneer zich nu. zooals thans nog 't geval is, toch conflicten voordoen, dan zal bij onderzoek niet moeilijk zijn uit te maken, wie de schuld treft. Wat an ders is 't bij de gecombineerde leiding, met één hoofdmeter (op de Hofjes b.v.) waaruit bij èen conflict kan voortkomen, dat ook onschuldigen de dupé worden. Om dit voorloopig op te lossen, achtte de directeur 't plaatsen van z.g. tusschen- meters de goedkoopste weg een definitieve oplossing is hij thans bezig te bestudeeren of deze zou gevonden moeten worden, in 't plaat sen van een meter bij iederen aangeslotene, wat hij wel de billijkste weg achtte, kon hij nog niet zeggen. Dit zou de gemeente in ieder geval op zeer groote onkosten brengen. Op 't oogenblik leven we met onze waterlei ding nog in een overgangsstadium, waarin de oude regeling langzamerhand voor een nieuwe moet verdwijnen Conflicten zijn dan ook min of meer begrijpelijk, maar toch niet onoverko melijk, daar met overleg in dezen veel valt te bereiken. De thans afgeslotenen (in totaal 43 en 23 woningen) denken hier maar eens ernstig over na, dan behoeven ze wellicht reeds ëpoedig niet meer met hun emmer naar de standpijp, die hun Wel gratis water geeft, maar hun toch heel wat last veroorzaakt. De directeur staat op loyale samenwerking, zoowel van de abonné's met hem, als van de huurders, of eigenaars met de abonné's en om gekeerd. Men moet zich in ieder geval niet achter hem trachten te verschuilen. De heer Doets herhaalde tenslotte, dat iedere woning volgens 't thans nog geldende abonne ment, over voldoende hoeveelheid water kan beschikken (een arbeiderswoning 54 M3, heeren huis 117 M3, closet 17 M3, bad 42 M3) en daarom was veel grooter verbruik volstrekt ongemoti veerd of moest anders betaald worden. Verkwis ting is ook bij 't waterverbruik uit den booze. Een nieuwe aansluiting kost van gemeente wege niet meei dan 36 dit als slotopmerking. Goedkooper licht. Na gehouden conferenties met den Directeur van het Electriciteitsbedrijl', den heer Doets, is de Oranjevereeniging er in geslaagd voor de Buurtcomité's die hun straten electrisch wen- schen te verlichten een overeenkomst te treffen, waardoor het mogelijk is het electrisch licht tegen zeer gereduceerden prijs te verkrijgen. Het Bestuur is voor deze medewerking van den heer Doets zeer dankbaar. Buurtcomité's die hiervan gebruik willen maken kunnen zich voor nadere inlichtingen wen den tot den heer M. Bijl, Mzn., secretaris der Oranje Vereeniging Stad'houderslaan 1. Buurteomité-Hoocjstraat. Gisteravond is besloten tot versiering van de Hoogstraat bij de komst van H.M. de Koningin hier ter stede. De mededeeling dat flink voor den dag moet worden gekomen, vond allerwege instemming. Het comité zou bestaan uit 15 personen, het welk zich verdeelt in 3 groepen. Tot leden van het comité zijn gekozen de hoe ren J. G. M. Brounts, J. J. Exler, B. Hakkert., H. A. Hes, S. Hijman, A. E. Jansen, G. Janse, P. Krommenhoek, C. E. W. Krediet, A. P. J. Leusen, A. M. E. Papenhuyzen, S. I. van Stra ten, H. Stooker, J. H. Versluys, J. M. Voorhuy- zen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. G. PI. Brounts, voorzitter, A. M. E. Papen huyzen, secretaris, J. H. Versluys, penningmees ter. •lubiic. Op 15 Nov, a.s. is de lieer W. Westdijk, opzich ter woningopnemer, 121/2 jaar bij de Gemeente als zoodanig werkzaam. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. Blaisse. Veiling 12 Nov. Eenige perceelen weiland, gelegen aan den Abtswoudschen weg, tusschen Kethel en Delft, onder de Gemeente Schipluiden, tezamen groot 4.51.66 H.A. Geveild voor f 11.743,60 (f 2600 per H.A.) Afslag 19 Nov. Op een terrein aan de R ij n h a - ven N. Z. te Rotterdam is de havenarbeider P. S. van hier bij het lossen van bananen over een staaldraad gevallen. Hij brak de rechterknie schijf en is naar hef ziekenhuis aldaar gebracht. UIT ROTTERDAM. De toestand van juffrouw I. M., op wie gister avond door haar man J. H. J. M., verpleger in Maasoord, in de Weste Wagenstraat alhier een moordaanslag is gepleegd, is zooveel verbeterd, dat er, geen oogenblikkelijk levensgevaar meer bestaat. j^OSSEM 2854 15 INGEZONDEN. Geachte Redactie. Door ongesteldheid kan ik op het in Uw blad, van gister voorkomende ingezonden stuk van een „belangstellende" niet antwoorden. Over een paar dagen hoop ik daarop terug te komen. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, N. W. van Get.der. Geachte Redactie Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaand stuxje in uw veelgelezen courant. Bij voorbaat onzen dank. Mijnheer de Redacteur, wij Broersveldbe- woners kunnen niet laten, het be.-tuur van hét comité onzen dank te betuigen, voor den avond van 6 November, ons bereid, een avond dien wij niet zullen vergeten. Een bestuur dat zoo met zijn buurtbewoners meeleeft, alles ten beste doet en regelt, komt allen lof toe. Het aanbieden van een prachtmand bloemen aan onzen ge- achten voorzitter, was een hulde die ons allen goed deed. Laten wij, bewoners van het Broers- vcld, zoo doorgaan, en het bestuur in de hand werken, met een offer en een steuntje, die toch dienen voor de huldiging en ontvangst van onze geliefde Koningin Wilhelmina in het Broersveld. Ook dank aan de werkende leden, die ons zoo veel genoegen verschaften, en aan de familie Hakkert, die ons niet vergat. Ook aan de heeren Bijl en Ileggelman, bestuursleden van de Oranje vereeniging voor de belangstelling ons betoond door hun bezoek en die nu gezien hebben, wat Broersveld is en worden zal. Wij wenschen zulk een avond spoedig weer. Nogmaals, mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing, namens de Oude en jonge bewoners van het Broersveld. haald. Ze hadden de sLof voor hun brief ont leend aan een jongensboek. Veel plcizier zullen ze er niet van beleven, want beiden zijn ter beschikking van de kin derpolitie gesteld, die hun deze streken wel zal afleeren. Gemengd Nieuws. Aan het gevaar ontsnapt. De passagiers van de Ilaagsche tram, die gister ochtend halfnegen de brug over de Haagvaart te Rijswijk passeerden, zijn aan 'n groot ge vaar ontsnapt De bestuurder van den motor wagen stopte op den Haagweg voor een schich tig geworden paard, de aanhangwagen was op het brughoofd blijven staan. De brugwachter die dit niet had bemerkt, draaide kalm de brug omhoog met het gevolg, dat het eenige duizen den kilo's zware contragewicht op den tram wagen terecht kwam en deze aanzienlijk werd beschadigd. De reizigers verlieten haastig het rijtuig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wraak, bloed, vuur. Dezer dagen maakten wij melding van een dreigbrief, onder bovenstaanden titel ontvangen, door een bui tenlander, die Le Rotterdam vertoefde. Het is de politie gelukt de schrijvers van dezen dreigbrief te vinden. Twee knapen uit de Burgemeester de Roosstraat, de 13-jarige DvW- en de 14-jarige P. B. V. hadden deze kwajongensstreek uitge- I n de boeien. De timmerman H. te Dinteloord had eenige reparaties te verrichten in het politiebureau aldaar. Zich alleen wetende was hij benieuwd hoe hem de handboeien zou den staan, die hij daar zag liggen,en hij versierde alvast een van zijn polsen met- zoo'n mooi arm bandje. Maar o, wee, het automatisch slot sloeg dicht en Men begrijpt hoe verlegen de man was toen hij met zijn hand onder zijn jas verborgen ten huize van den politieman aankwam om dezen te verzoeken, hem van zijn versierselen te ont doen. Motorfietsongéluk. De motor- fietsrijder Assink, die Zondagavond tusschen Hengelo en Borne tegen een autobus gereden is, is vandaag in het R.K. ziekenhuis te Hengelo overleden. Eysink, die op de duo-zitting zat, is, zooals ge meld werd, reeds Zondagavond aan zijn zware verwondingen overleden Het nare kapitaal. Te Almelo is aangehouden zekere Zuidersma, woningbeheer der van de Socialistische Bouwvereeniging aan den Meesenbrock te Heerlen, Zuidersma, die morgen naar Heerlen zal worden overgebracht, was door de politie aldaar gezocht, daar hij ver dacht wordt verduistering gepleegd te hebben van ruim 5000 ten nadeele van genoemde bouwvereeniging. Zuidersma was vóór eeri paar maanden bij de ontdekking naar Duitschland uitgeweken, zijn boeken en verdere bescheiden in groote wan orde achterlatende. Een zeilschip zonder zeilen. De door de constructie van een nieuw soort van scheepsroer in Nederland en Duitschland bekend geworden directeur van het Instituut voor Aero- en Hydrodynamiek te Amsterdam, de heer A. Flettner, heeft volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" een nieuwe ontdekking ge daan op het gebied der zeescheepvaart. Hij heeft nl. een zeilschip zonder zeilen ontwor pen. Volgens een telegram uit Kiel heeft dezer dagen een proefvaart met den vroegeren schoener „Buckau" plaats gehad, een eerste groote proefvgart ter zee met zijn nieuwe constructie. Deze tocht is een groot succes geworden. De ,,Germania"-werf had het sijhip volgens de instructies van den heer Flettner omgebouwd. Het nieuwe systeem maakt gebruik van den invloed van windstroomingen op rustende en bewegende lichamen. De eerste proeven zijn in de Aërodynamische inrichting te Goppjngen genomen. Daar is het eerste toestel vervaardigd. De tocht op zee is een voortzetting van de labo ratoriumproeven Het nieuwe zeilschip bezit nog wel ma chines, doch deze moet men als hulpkracht beschouwen. De masten, waaraan vroeger de zeilen waren bevestigd, zijn in torenachtige lichamen veranderd, waarop de wind. zijn wer king kan uitoefenen en daardoor het schip voort bewegen. Volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is de nieuwe constructie uiterst eenvoudig. Het blad zegt, dat de heer Flettner voor de eerste maal sedert meer dan duizend jaar een werkelijke verbetering heeft gebracht in het benutten van den wind voor de scheepvaart. Vooral zal het vrachtverkeer ter zee de gevolgen er van on dervinden. Wij zijn overtuigd, zegt het blad, dat deze uitvinding op het geheele wereldver keer der volken een grooten en zegenrijken in vloed zal uitoefenen. De heropening van Wembley. Aan het diner van den Lord Mayor heeft Bald win en na hem de voorzitter van de tentoonstel ling comité vad Wembley, lord Stevenson, het woord gevoerd ten gunste van de voortzetting van den tentoonstelling in 1925. Lord Stevenson zéide dat de heropening ver zekerd was, wanneer alle deelnemers de ileidng der regeering wilden volgen. Boekbesprekingen. St. Liduina van Schiedam. Vijf eeuwen zijn vervlogen sinds Sint. Liduina, de groote dulderes en mystieke heilige, haar won derbaar leven hier leidde, maar die honderden jaren hebben de herinnering aan haar deugden niet uitgewischt en haar lichtend voorbeeld ge doofd, want nog altijd is zij, en dat niet alleen in onze stad, een middelpunt van vereering in vele kringen. Het beste bewijs, dat de belangstelling voor haar eer toe dan afneemt is het feit dat wij heden de tweec% oplage ontvingen van het „Leven van de heilige Lidwina van Schiedam" door Tho mas van Kempen in zes weken was, zoo schrijft de uitgeefster, de nieuwe eerste druk uitverkocht. Dit werkje zal tevens nieuwe vereersters en ver eerders voor Sint Liduina kweeken en bovendien een invloed Len goede uitoefenen op ieder, die met dit merkwaardige heilige leven in kennis komt. Door velen wordt deze levensbeschrijving van den subliemen Thomas, en o.i. terecht, een ju weeltje genoemd, om het meesterschap waarmee in den grootsten eenvoud ons alle kwellingen en verrukkingen van Sint Liduina op aangrijpende wijze worden geschetst. Het laat zich wel aanzien dat ook deze zoo goed verzorgde tweede druk zijn weg onder het volk vinden zal, Sint Liduina ter eer, de lezers tot stichting. oor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce van de firma Henri Rebers. L«satsJe Berlehton. Weerbericht. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. Vliegtocht Nederland - Indië. Uit Amballa wordt gemeld, dat de Nederl. vliegers hedenmorgen vandaar naar Allahabad zijn vertrokken. Van den grond geloopcri. Men meldt ons uit den Hoek Vanmorgen vroeg is de „Volendam" van de Holl. Amerika-lijn door den zwaren mist bij Hoek van Holland aan den grond geloopen. Met hoog water dacht men het schip weer vlot te kunnen krijgen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 11 Nov. 12 Nov. Londen 11.55s/4 ƒ11 5374 Berlijn - 0 59 V,* - 0.59s// - 13 2072 - 13.267, België - 12 10 V2 - 12 127, Zwitserland m T.[T -48.17 -48 30 Amerika - 2 503/19 - 2 50»/i. - 0.003/» - 0.00»/, Kopenhagen - 44.127, - 44 077, Stockholm - 67 06 - 67177, Christiania -37 -36 80 Madrid - 33 89 - 33.90 Milaan - 10.83 7 j - 10 857, per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 11 Nov. 12 Nov. 11 5572 11 53s/, - 0.597/ -0 591', Parijs - 13.21 - 13 27 Brussel - 12.127, - 12 14 Zwitserland - 48.177, - 48 277, Weenen -0.0035a/8 -0.0035s/, Kopenhagen - - 44.— - 44.10 Stockholm - 67.05 - 67 30 Christiania r— - 37.10 - 37 05 New-York - 2.5074 - 2.50s/, per billioen. Beursoverzieht van heden. Op de Amsterdamsche effectenbeurs gaf de Amerikaansche afdeeling vandaag weer eens wat opleving te zien, de meeste spoorwegfondsen waren hooger genoteerd. Suikeiwaarden waren vaster en ook thans gunstig gedeponeerd, even eens de tabakken, wel werden die niet druk ver handeld maar de inzet was reeds'omstreeks de hoogste koersen van gisteren en daarna kreeg de koers nog eenige verbetering. Met de rubber waarden was het juist andersom gesteld, deze openden dadelijk wat zwakker en volgden da delijk daarna een benedenwaartsche köersrich- ting. Oliewaarden hadden een kalme markt. Scheepvaarten waren prijshoudend, de belang stelling voor Hollandsche booten was vermin derd. Mijnwaarden waren grootendeels weer op den achtergrond geraakt. Prolongatie 3 s/4 TekgrwmiMcn. HET PROTOCOL VAN GENEVE. LONDEN, 12 Nov. (draadloos) De „Manches ter Guardian" meent te weten, dat Lord Robert Cecil het protocol van Genève niet geheel zal verwerpen, maar het zal amandeeren. Bar^erlijke StanC Geboren Nov. 8. Margaretha d.v. M. J. van 't Hoenderdaal en J. van Dijk, Parallelwegs 11. Antonius Maria en Jacobus Maria zoon. van G. W. Dries en J. E. van der Goes, Visscher- straat. 10 Adrianus Johannes, zoon van J. A. Vredenbregt en W. J. Alsemgeest, Wattstraat. Seheepvasirt. Hoog water te Hoek van Holland. 12 Nov. v.m. 2.37 n.ra. 2.55. 13 Nov. v.m. 3.11 n.m. 3.23. 14 Nov. v.m. 3.42 n.m. 3.52. SCHIEDAM, 12 Nov. Aangekomen Eng. s.s. „Alchymist", kapt. William Miller, met olie van Hull voor N.V. Schieveem aan de Wilhel- minahaven. Eng. s.s. „Britley", met steenkolen van Blyth in de Wilhehninahaven aan boei 1. SCHIEDAM, II Nov. Vertrokken Franseh s.s. „Union", ledig naar Cardiff. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 12 Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spirtius. SCHIEDAM, 12 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f 29. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoeliagvereen ging". Heden f 3.p*r fe&tof ROTTERDAM, 11 Nov. Rotterd. Boter- en Kaasveiling. Aanvoer boter 2400 k.g. Hoogste prijs 2.25, middel 2.07, laagste 1.60. Aanvoer kaas 2700 k.g., Goudsche ƒ0.40 tot 1.20, Leid- sche ƒ0.40 tot ƒ0.78. Eieren: Rotterdamsche Gons.-veiling. Aan voer 140.000 stuks. Kippeneieren ƒ8—-14.50. eenden eieren ƒ8.50—9.50, Russische eieren 7.50—8.75. Rotterd. Veiling Warmoezierstraat Kip eieren 10.355.80, eendeieren 7.859.70, kalkeieren ƒ8.158.35. De 100 stuks. Aanvoer 36.00 stuks. a (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) iPT" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt'de kopy niet teruggegeven wmm «M mm mm. •mm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3