DE PHOENIX" T,f' DAGBLAD W&&R SCHIEDAM EèW OmSTRE§€EëH* Het eeuwfeest der Havenkerk. Verven en Stoomen mm FEUftLSTOM. 47ste Jaargang» Vrijdag 14 November 1924. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 3». Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per rsgel. post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer WiM® Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ol oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een -ssk km verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de duim: i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij v Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergader int/ van Donderdag, 13 November. De Kamer heeft liet ontwerp nieuwe Tarief- wet aangenomen, met 57 tegen 39 stemmen, rechts tegen links. Voorts werd aangenomen een reeks kleine wetsontwerpen, onder meer tot aankoop van een terrein van 17 II. A. aan den weg'Middelburg Vlissingen voor een vliegveld, en tot afschaf fing van de waarschuwing hij de invordering van de directe belastingen, met verlenging van den termijn van aanmaning aan 3 tot 10 dagen. Aan de orde was daarna het ontwerp tot wijziging van art. 22 der Postwet (postshéque- en girodienst). Bij dit voorstel kuurt de heer Braambeek (S. D.) de afschaffing van de rentevergoeding voor deposito's af. De heer Van" Vu uren (R. K.) is het daarmee niet eens. Minister Van Swaay meent, dat de kleine rentevergoeding niet opweegt tegen den arbeid en de kosten daaraan verbonden. Hij gelooft niet, dat de afschaffing de menschen zal afschrikken, en wijst op België, waar even min vergoeding gegeven wordt. De vergoeding van rente aan crediteuren, die door de débacle lang moesten wachten, staat buiten het ont werp. Spreker kan niet met zekerheid zeggen, dat geen débacle meer kan Voorkomen, maar de kans is zeer gering. De débacle van het vorige jaar was onvermijdelijk, omdat de achterstand verschrikkelijk was. Het wetsontwerp betreffende den postehéque- en girodienst werd daarna z. h. s. aangenomen. Zonder stemming of discussie werd aange nomen het wetsontwerp tot onteigening van eigendommen voor de verbetering van de Speel- rnanstraat te Rotterdam. Aan de orde zijn de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. De heer Schaper (S. D.) opent de dis cussie. De heer Rutgers van Rozenburg (G. H.) houdt eenige financieole beschouwin gen en verdedigt de juistheid van de daad der Regeering om spoedig het tekort te dekken. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland. dan in Engeland, ofschoon de kosten van bouw- materiah*n®jin beide landen ongeveer dezelfde zijn. terwijl in Nederland het heien nog veel extra kosten meebrengt. De commissie schrijft dit toe aan het feit, dat de Nederlandsche ar beiders veel vlugger werken dan de Engelsche. Een Nederlandsche metselaar legt per dag on geveer 2000 steenen, een Engelsche slechts 4 500, in sommige gevallen zelfs niet meer dan 200. Tarief van invoerrechlön. Naar men verneemt, bestaat het voornemen bij aanneming van het aanhangige tariefontwerp door de Staten-Gcneraal, ten behoeve van de ambtenaren der invoerrechten, van rijkswege een bewerking van het tarief van invoerrechten uit te geven en deze, tegen betaling, ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Niéuwe lu ch t verbind int) Door bijzondere overeenkomst met de Konink lijke Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij is in aansluiting aan het traject Moskou Amsterdam, een rechtstreeksche luchtverbin- ding van Moskou over Berlijn naar Parijs ver zekerd geworden. - Engelseli oordeel over onzen woningbouw. Men meldt uit Londen De Engelsche commissie, die onder leiding van sir Charles Ruthen, directeur-generaal voor den woningbouw van het departement van hygiëne, een officieel bezoek aan Nederland heeft gebracht ter bestudeering van den woning bouw aldaar, is thans in Engeland teruggekeerd. Sir Charles Ruthen werd vergezeld door den lord provoost Sleg en den gemeente-secretaris van Edinburgh, den voorzitter van de woning bouwcommissie van Liverpool. Ihomas White en vertegenwoordigers van verscheidene andere gemeenten. De leden der commissie verklaren in Nederland veel te hebben geleerd, vooral wat betreft den bouw van betonwoningen te Amsterdam, doch hun belangrijkste ervaring was dat de bouw van groote woningcomplexen in Nederland veel goedkooper kan geschieden De vliegtocht NederlandIndie. Uit Calcutta wordt geseind Het Fokker-vliegtuig is hier gistermiddag 2 uur aangekomen. Het heeft een goede reis gehad, en de landing geschiedde vlot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Havenkerk-parochie jubileert en met haar Heel Rooinsch Schiedam wijl voor honderd jaren, 'met de stichting van het kloeke aan Sint Joannes den Dooper toegewijde kerkgebouw, een beter tijdperk voor ons katholieken werd ingezet een tijdperk van hernieuwd leven en opbloei naar alle kanten van de bescheiden gemeente die tot dan toe half verstolen haar heilige gehei men moest vieren en zich door een eeuwenlange onderdrukking nooit had kunnen ontplooien een nieuw tijdperk, waarin zich uit de eerste parochie, ten slotte drie anderen zouden ont wikkelen. Het kerkgebouw dat, buiten d,e vele inwendige verbeteringen en versieringen, zijn oorspronkelijken vorm beeft behouden en bleef zooals het was toen voor een eeuw terug bet eerste H. Misoffer binnen zijn muren werd opge dragen, is nu in feestdos gestoken. Guirlandes van gevlochten palmgroen, door- strengeld met bloemen en flonkerende gloei lampjes, golven langs de pilaren, waartegen de prachtige vaandels ten pronk staan en bloemen manden met een fleurige vracht gevuld hangen af van de gewelven. Maar het glanspunt der versiering is de licht- glorie van het priesterkoor waar de schoone weel derige vormen van liet altaar nagetrokken zijn in lijnen van licht, die samenvloeien jn den pom- peuzen kraöxihemel. De jaartallen, die duiden op het eeuwfeest,zijn in vlammende cijl'erteekens op de flanken van het altaar-bovenstuk aange bracht, versterkend de schitterende lichtbron die haar glansen schiet door de geheele kerk. Het triduum waarmede dit gedenkwaardige feest zoo luisterrijk mogelijk zal gevierd worden, «gistermorgen zeven uur begonnen met een alge meene IT. Communie der kinderen, die bij groote deelname stichtend verliep, is gisteravond half acht voortgezet met een plechtig Lof, dat gece lebreerd door den pastoor der Singel-parochie met assistentie van pater Biest» en rector Crcmer bijgewoond werd door de geestelijkheid der ju- lileereude parochie, die in het priesterkoor plaaLs had genomen en door 'n overgrocte menig te kerkgangers. ITet zangkoor zette, na de uit stelling van het Allerheiligste, de plechtigheid in met het mooL Veni Creator van Beltjens, dat Zoowel door de uitstekende vertolking van solist als van koor, den gewenschten indruk maakte ook het, Ave Verurn van Krüger en Jepkens' Magnificat werden door het koor goed gezongen. Na het gemeenschappelijk rozenkransgebed, besteeg de hoogeerw. deken Schraag den kansel tot het houden van dc feestpredikatie. In welgekozen, hartelijke woorden richtte hij zijn gclukwensch tot geestelijkheid en geloovigen met het eeuwfeest der Havenkerk. dat niet alleen een rede tot verheuging is voor de pa rochianen der Havenkerk maar ook voor alle andere katholieken van Schiedam omdat de Havenkerk de moederkerk is der overige kerken in onze gemeente. De eerw. redenaar herdacht in den breede de zegenrijke werking dit? van dit middenpunt van godsdienst is uitgegaan, de uitstorting van de vele genade die ons door haar gewerd en den geestelijken vooruitgang dien zij hier teweeggebracht heeft; hij wees vervolgens op den pioniersarbeid der Dominicaner-orde en den geloofsmoed der voorvaderen, die voor honderd jaren hun offers en ijver eindelijk beloond za gen door de voltooiing van dit huis des gebeds. Na in een vurige aansporing allen opgewekt te hebben dit. lichtende voorbeeld te volgen, eindigde de eerw. spr. zijn bezielende predikatie met een peroratie waarin hij aantoonde ieders verplichting, om God dank te betuigen voor al liet ontvangene en Hem bijzonder in deze dagen nieuwen zegen af te smeken,kerk en stad tot heil. Het zangkoor voerde nog het Ave Maria van Witt en het Tantum Ergo van de Leur uit, waarna met den Zegen, dezen eersten avond van het plechtig Iridium, besloten werd. Onze stadgenoot, de kunstschilder A. v. d. Schouw, heeft de gelukkige gedachte gehad, om ter gelegenheid van dit jubileum, liet Haven kerkgebouw, op het doek te vereeuwigen. Het ook door zijn afmetingen imposante paneel, gevat in een fraai matgouden lijst, is nu tentoon gesteld in een der uitstalkasten van de firma Ullers, Hoogstraat 27, waar liet bijzonder gun stig uitkomt en zeer verdiend, veler aandacht trekt. Het schilderij lijkt ons, en van opzet, en van uitwerking, al bijzonder goed geslaagd. De kunstenaar heeft het kerkgebouw genomen in de zoo mooie havenbocht, onder de zonnige juiching van een morgenlucht en met de boomen in rijken herfsttooi, die weerspiegeld wordt in het klare stroomende water. Een en ander mocht ai in bijzonder ten goede komen aan een blij coloriet, het plaatste den artist voor de moei lijkheid, om in deze kleurenweelde niettemin het gebouw duidelijk te laten spreken door een koen aangebrachte felle belichting van toren en gevel en tevens door aan de overzijde der gracht de schaduw wat te verzwaren heeft hij echter deze hindernis glansrijk overwonnen. Wij kunnen ieder aanraden, het geëxposeerde doek eens le bezichtigen, ook al, omdat dit misschien tot de mogelijkheid leidt voor den kunstenaar, dat. uit die rijen kijkers een kooper naar voren komt. Men verzoekt ons mede te deelen dat de spe ciale verlichting die het Havcnkcrk-interieur nu zoo verfraait, aangebracht is door de Goede en Mol, met materiaal dat welwillend door „Waar 't wiel draait" is afgestaan de versiering is van „Rosa." Goedkoope brandstoffen voor werkloozen. B. en W. schrijven aan den Raad Door den Schiedamschen Bestuurdcrsbond wordt Uwen Raad gevraagd ons College te mach tigen dezen «winter weder voor de werkloozen brandstoffen beschikbaar te stellen tegen sterk verminderde prijzen. Wij meenen, dat op dit verzoek niet behoort te worde» ingegaan. Ten aanzien van de werkloozen toch is onze Gemeente o.i. reeds zoover gegaan als mogelijk is. Welke lasten dit voor dc Gemeente mede brengt, daarop is reeds bij de indiening der begrooting voor 1925 gewezen. Daarbij is in heb oog te houden, dat het niet alleen de uitkeeringen zijn die de werkloozen ontvangen doch dat zij daarboven nog verschil lende belangrijke voordeelen genieten als vrij stelling van belasting en schoolgeld, klompen 'en kousen, van de schoolkleeding, kostelooze geneeskundige hulp enz. Waar het ook voor hen, die werken, in den na den oorlog ontstanen toestand niet gemakke lijk is rond te komen, is het ook met het, oog op li'en niet gerechtvaardigd, de voorrechten aan de werkloozen nog te vergrooten. Ons streven heeft zich dan ook bewogen in de richting om te komen tot een algemeene ver laging van de cokesprijzen. Als gevolg daarvan is thans besloten de cokes- prijzen vast tc stellen ais blijkt uit onderstaand vergelijkend staatje gr. cokes gekl. cokes pl.cokes. 1923/24. gewone prijzen f 1.15 1.30 1.- gereduceerde prijzen werkloozen -1.03 -1.17 -0.90 1924. geldende prijzen -1.05 - 1.20 - 0.8o nieuwe prijzen -0.90 -1.- 0.85 Bovenstaande vergelijking der nieuwe prijzen met die van vorige jaren toont aan een belang rijke verlaging ook voor de werkloozen. Wij stellen U derhalve voor afwijzend op het adres te beschikken. De avonturen van Kristen Blok. H Kaspar Lange was een stille natuur, die zich liefderijk gedroeg jegens alle schepselen Gods, goedmoedigheid en warmte lichtten hem uit de bruine oogen. Zonder nu juist een kunstenaar le zijn, was hij voor al wat goed en mooi was ont\ ankelijk. Alles om hem heen getuigde daar van, zoowel zijn huis als zijn tuin, z'n kleine, fraaie bibliotheek, als de prachtige kunstwerken waarmede hij smaak/ol de kamers had versierd. Alles had daar een vrooiijk, blij aanzien, en voor den, eersten keer sinds hij zijn goed bewoonde werd z'n vriendelijk slaapKamettje in een zie kenkamer veranderd. Op zekeren dag, na het ongeval op den land weg, lag hij op zijn bed, bleek en stil, zonder zich met iets bezig te houden. Zijn linkerarm rustte op de dekens in wit verband gepakt. Dr'oomerig gleed z'n blik door het venster naai de torenspits van de kerk in het naburige stad je. De dokter had hem zoo juist verlaten en hem zes weken geduld en volkomen rust naar lichaam cn geest aanbevolen dan alleen kou hij hem hoop geven den gebroken arm weer zoo gezond en sterk te krijgen als vroeger. De jongeman zag er, trots zijn bleekheid, zeer vrooiijk uiteen onuitsprekelijk milde en lee- dere uitdrukking straalde op zijn edel gelaat', en gelijk hij daar lag met het zwarte haar kroe zend over het witte voorhoofd, de bruine oogen glanzend van innerlijke blijheid, zag hij eruit als de held uit een Oosterseh sprookje. „Met al m'n tegenslag ben ik toch nog geluk kig", lispelde hij, „ik weet nu dat zij van mij houdt, en wanneer ik ook nooit. Verder dacht hij nieteen diepe zucht ont welde z'n borst, terwijl de gebroken arm die uit zijn rustigen stand gekomen was, hem ook pijn scheen te doen. Daar verhief zich in den donkersten hoek van de kamer een hooge gestalte. Het was een oude, goede schoolkameraad, Kristen Blok, dien Kaspar nu in den ruwen gebaarden jongeman, die hem den vorigen avond uit zijn cabriolet geworpen en naar huis gereden had, herkende. Met den grootsten ijver had Kristen Blok ook den arts gehaald en den geheelen nacht aan het ziekbed gewaakt, Nu had hij een dutje gedaan in een der hoeken van het vertrek.De uitspraak van den dokter had hem verheugd en z'n daad zou dus geen blijvende gevolgen hebben. Met zijn ongekamde haren en baard, in z'n schooie- rigen, besmetten kiel, maakte hij een verdachten in druk. Er was iets wilds zoowel in zijn manieren als in zijn groote rollende oogen, die alle men schen van het huis schrik aangejaagd hadden. Met een aanmatiging als was hij heer van het goed, had hij voor alles gezorgd, alles bevolen wat den zieke noodig was. Zoowel in den stal als in de keuken had hij bewijzen van z'n despo tisch optreden geleverd. Nu wreef hij zich de oogen uit en bromde „Is er iets niet in orde Lig je zoo goed?" „Uitstekend," glimlachte de zieke. „Ik lig goed en verheug mij over het schoone uitzicht, dat ik hier heb, sinds je den kostelijken inval 'had het bed om te draaien. Het licht verblindt me alleen een beetje „Ik zal de gordijnen laten zakken en je met je bed maar weer omdraaien. „Neen hoor! In geen geval. Wat heb ik dan nog aan het uitzicht? Ik lig hier wat goed. Ik kan je waarlijk niet genoeg bedanken „Houd je mond, dat is onzin. Ik heb me als een schobbejak tegen je gedragen, en daarom behoef je me'nou niet voor den gek Le houden. Maar bespaar mij je bedankj-er totdat je iets heb waatvoor je mij waarlijk te danken hebt, en lig stil, dat heeft de dokter je gezegd Wanneer je nog'ieto te vertellen hebt, voor den dag er mee Waarom zuchtte je zoo net, en waarom waren je oogen vochtig Kom Kaspar, je kunt mij geen zand in de oogen strooien." „Voor het oogenblik heb ik nergens behoefte aan, beste vriend", zeide de zieke en streelde „Polyhymnia." Haydn's „Jahreszeiten" is een kunstwerk, waarin de geniale meester zijn gansche reine, zuivere, gcloovige ziel heei't uitgestort, op een wijze, welke treft tot in ons diepste gemoed. Het leven der natuur, in z'n vier verschillende uitin gen van lente, zomer, herfst en winter, is voor hem daarin 't beeld van het menschelijk leven met al zijn wisselvalligheden, van vreugde en leed, jeugd en ouderdom. 't Was gisteravond niet de eerste maal, dat dit schoone, gave werk hier werd gezongen, maar, al werd 't nog veel vaker uitgevoerd, 't zou blij ven boeien, 't blijft mooi, heerlijk. Men zou een geest en hart als Ilaydn zelf moeten hebben, zoo kinderlijk zuiver kunstzinnig, om de „Jahres zeiten" in den juist-bedoelden vorm en expres sie te verklanken, maar toch heelt „Polyhymnia^ de ruwe, eeltige handen, ,,'k Heb veel meer reden om mij tc verheugen dan om treurig te zijn. Ik kan den goeden God niet genoeg voor al het geluk danken dat Hij mij gezonden heeft. Maar wanneer je mij een plezier wilt doen, vertel mij dan eens waar je toch uitgehangen hebt, sinds wij samen op de schoolbanken gezeten hebben 1 Drie jaar lang heb ik niets meer van je gehoord. Meermalen heb ik vergeefs naar je gezochttoen vernam ik datje weg was weggestuurd. je onderging een geneeskundige behandeling. „Naar Sleeswijk gezonden, in een gekkenhuis opgesloten, bedoel je, maar je kunt 't zeker niet over je hart verkrijgen dat te zeggen. Zoo is het ongeveer gegaan vorig jaar om dezen tijd werd ik in het krankzinnigengesticht opgesloten. Kristen Blok lachte half vrooiijk, maar toch ook niet zonder bitterheid, en z.'n rechterhand balde zich onwillekeurig. „Het heette dat ge ziek waart, maar je werdt toch goed behandeld en nu ben je, Goddank, weer geheel gezond." „Dat ik stapelgek was, geloofde men algemeen, en ik zou in een gekkenhuis genezing vinden Hét eene noch het andere is waarWeet je nog waar wij het laatst bij elkaar waren. Op het examenin de hoogste klas van het gym nasium. Ik zuchtte over m'n Latijn, je weet, dat was niets voor mearchitect wou ik worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN iiii junnwni n ï*- KfKï! t. i&■-£:■>.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1