Roomboter is ongekend duur gisteravond haar vele toehoorders van een ver tolking dóén genieten, die er wezen mocht. Zelfs werden meerdere koren, w.o. het „Jagd- lied" uitstekend gezongen, andere, als „Uns spiieszet Ueberflusz" minder „contme il faut", wat vooral te wijten was aan de onvoldoende sterkte van het Sopranen- éii a^tfm-kooi^dat ovi, in verhouding tot h'el'tmaiïnenkoor nog gerust wat uitgebreid kan worden. Over de soli^t'éi^ Kü'ïxheh 'we ook niet anders dan vol lof zijn. Wat was Mevr. Sophie Both- de Haas, als Hanna weer eenig, vooral ook in de verschillende coloratuur-passages. Zc gaat in haar kunstgevoel nog steeds vooruit. De tenor Jos. Holthaus gaf' van de Lukas-partij eveneens een kranige, sublieme verklanking en Voor hen beiden deed de Haagsche bas Ravelli als Simon niet zijn smeeig geluid en gevoelvolle-voordracht met onder. Meerdere malen hadden alle drie een spontaan applaus in ontvangst te nemen. 't Orkest, met Mevr. v. Berck-Feltzer aan den vleugel, had een flinke bezetting en kweet zich van z'n zware taak zeer verdienstelijk. Last not least verdient onze volle waardeering, dirigent Jurgens, wien zeker het leeuwendeel van het succes van den avond toekomt. Nieuwe zaak. We kunnen onze lezers weer eens wijzen op een nieuwe zaak in ons nieuwe stadsgedeelte. In de St. Liduinastraat, hoek Brugmanstraat, opent namelijk de van ouds bekende firma ,,de Papaver" een filiaal, waar alle mogelijke drogist- waren en bovendien fotoartikelen in groote keu ze verkrijgbaar zullen zijn. Vanmorgen hebben we een kijk^ï genomen in de nieuwe zaak, die met haar ruime, goed be lichte etalages in Liduina- en Brugmanstraat, en niet minder met het keurige interieur, een aller- prettigsten nadruk maakt. Kasten en betimmering zijn naar modernen trant in mahagomeliout uitgevoerd, en op de fraaie toonbank prijkt de nieuwste electrische Krupp-kassa, Achter den winkel is het voorraad- magazijn, dat ook nog twee kleinere etalages heeft in de Brugmanstraat en daarnevens be vindt zich de donkere leamer, die van alle gemak ken voorzien, ten dienste staat voor ieder ama teur-fotograaf. Morgenmiddag heeft de opening plaats na dere bijzonderheden vindt men in achterstaande annonce. Gev. en verk. onroerende goederen. V e i 1 i n g 14 Nov. Notarissen A. H. W. Jost te Rotterdam en D. Boddeüs te Schiedam. Perc. I. Een pakhuispand en erve aan de Wal- visclisteeg. Nr. 3, groot i Are 85 c.A. Geveild voor ƒ3200. Nota.is Boddeüs. Perc. II. Een gunstig gelegen, hecht en sterk pakhuispand, met de daaraan grenzende hoven- en benedenwoning, erve en open grond, "gelegen aan de Noordvest Nrs. 18 en 20, onmiddellijk aan diep vaarwater, samen groot 3 Aren 92 c.A. Geveild voor ƒ8100. Perc. III. Een woning met erf aan het Broers- veld Nr. 130, groot 58 c.A. Geveild voor 1600. Perc. IV. Een blok van acht woonhuizen met erven en open grond aan de Kreupelstraat nrs. 21 tot en niet 35 (oneven), samen groot .3 A. 34 c.A. Geveild voor 12.400. Perc. V. en VI. Twee afzonderlijk te veilen woonhuizen met erven aan de Louronstraat Nrs. 11 en 13, groot 18 c.A. en 38 c.A. Geveild resp. voor ƒ450 en 700. Perc. VII. Een woonhuis met erve en open grond aan de Jacobastraat Nr. 2, groot 36 c.A. Geveild voor 950. Pere. VIII Een woning met erve en open grónd aan de Sommelsdijkschestraat Nr. 15, groot 49 c.A. Geveild voor ƒ900. Perc. IV. Een woning en erve aan de Grutter- steeg Nr. 8, groot 21 c.A. Geveild voor 600. Perc. X. Een woonhuis met erf en open grond plaatsje aan de Grultcrstaat Nr. 6, groot 32 c.A. Geveild voor ƒ1000. Afslag '21 Nov. Wanneer de Markies de Presles zijn schoonvader toevoegt „Eer is He eerlijkheid van den edel man" dan haalt Mijnheer Poirier daarvoor de schouders op Woensdagavond heeft,,Utile Dulci"van boven genoemd stuk een 2e opvoering te Vlaardingen gegeven, alwaar zij bij een goed bezette zaal eveneens een dankbaar onthaal vond. Wij hopen dat de Schiedammers dus heden avond niet ten achter zullen blijven en eveneens in grooten getale blijk zullen geven van hunne belangstelling voor dezen avond, welke in alle opzichten interessant belooft te zullen worden. UIT ROTTERDAM. Het Engelsche stoomschip Iletpool, van New castle, vannacht aangekomen, was het 10.000ste schip dat in dit jaar den Nieuwen Waterweg is binnengekomen. Ue gemeente financiën. Zooajs te verwachten was komt in het Cen traal Rapport op de begrooting 1925 naar voren, dat de leden eenparig den toestand der gemeen- tefinancicn verre van rooskleurig achten. Op hel beleid van den tegenwoordigen wethouder van financiën wordt scherpe critiek geoefend. Men acht het een „houding, die niet door den beugel kan", dat de wethouder van financiën, heeft afgezien van een sluitende begrooting om binnenkort wederom met nieuwe ramingen te komen. Jn overweging wordt gegeven, ten einde de beschikking te krijgen over kasgeld, een ge meentelijk güobedrijf in het leven te roepen. Sommige leden stelden een bezuiniging op de politie voor van één millioen gulden. Piel-, tekort wordt door verscheidene leden op 5 1/4 millioen gulden begroot. Deze leden vertrouwen, dat het College bij de Memorie van beantwoor ding zal komen met maatregelen, die voor liet sluitend maken der begrooting van groote be- teekenis zijn. Waar de geleidbrief geen zuiver beeld geeft van het a.s. tekort, konden zij voorloopig voor de cijfers der begrooting de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. iff Graanaanvoer. In October zijn in de Rotterdamsche haven aangevoerd de volgende hoeveelheden graan Aantal kilogrammen los in balen tarwe 213,036,657 7.792.525 rogge 134,363,833 2.236,600 mais 38,599,000 4,508,108 gerst 37,219,261 213,070 haver 57,422,040 137,600 zaad 406,725 16,112,040 erwten èn boonen 1.704,107 3,551,040 boekweit 3,729,905 19,320 diversen 1,073,364 10,152,781 Idem voorstel om de ontslagen los-werklieden C. Immerzeel, W. Scholte en M. J. Schefler, de. twee eersten voor 1925, de laatste gedurende onbepaalde tijd in het genot te stellen van de uitkeering die zij dit jaar krachtens raadsbesluit van 15 Febr, j.l. genieten. r Wordt behandeld bij de bfgapoRng,,, p,-,., g, Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de N. V. V]<se$fthwarenl'abriek „Rollandia". Dir. J. .J. A van-, Alphen om haar schadevergoeding te verleenen ten bedrage van I 95.wegens het lied erven van een partij rumjvleesch. B. en W. hebben geen aanleiding kunnen vinden om op het verzoek gunstig te beschikken' Wordt aangehouden. Idem om hun college te machtigen tot in? 'gebruikgeving aan de Schiedamsche ijsvereeni- ging tot exploitatie van een ijsbaanterrein, gele gen tusschen den spoorweg naar Vlaardingen en de Laan naar Spieringshoek en zulks tegen den zelfden voorwaarden als haar het terrein sinds 1918 werd afgestaan. Pliertoe wordt besloten. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Regent der Hofjes van Belois ter vervulling der vacature ontstaan door de periodieke aftre ding op 1 Januari 1925 van den heer W. A. Beukers Azn. Aanbevolen worden de heeren W. A. Beukers Azn en F. A. G. Lechner. Wordt aangehouden. [De zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. Totaal 487,554,887 43,729,075 tezamen 531.293,962 kilogram of 531,283 ton. Van de totale hoeveelheid is bij' de Graan-Ele- vator-Maatschappij verwerkt 498.000 ton. Dit is voor de maatschappij een recordcijfer zoo lang zij bestaat, heeft zij nog nimmer bijna een half millioen ton in een maand verwerkt. In do maand October 1923 bedroeg de aanvoer van graan in onze haven nog niet de helft van den aanvoer in de vorige maand. In de maand November verwacht men even eens belangrijke graanaanvoere.il. Gemeenteraad. Centrale kerkverwarming. Naar we vernemen, is de aanleg van de cen trale verwarmingsinstallatie inde Franke- landsche kerk opgedragen aan de fa. Gebr. Vin cent, alhier. „Utile Diilci." Met het oog op de Weldadigheidsvoorstelling van hedenavond deelt men ons nog mede, dat j.l. Maandag te Maassluis de première van „De Schoonzoon van Mijnheer Poirier" voor een stampvolle zaal werd gehouden en deze avond voor het liefdadig doel zoowel als voor de arties ten een groot succes is geworden. De Maassluissche Courant Van 12 dezer schrijft over deze voorstelling o.m. „Het is feitelijk overbodig om te dezer - plaatse te herhalen, wat rëecls zoo vaak gezegd is; „Utile Dulci" speelt verdienstelijk. Plet is steeds een genoegen om de verschillende dames .en heeren in hun rollen te zien optreden. Wat het stuk zelf betreft, hiervoor komt een woord van lof toe aan alle leden, die erin mede werkten. Het was geheel af De aankleeding was schitterend, zooals trouwens steeds het geval is. De komische scènes deden voortdurend lachsal vo's losbarsten. De drie hoofdrollen waren in goed handen zoowel de Markies de Presles als Mijnheer Poirier en zijn dochter Antoinette speel den uitstekend. De strijd tusschen adel en burger stand, reeds in de middeleeuwen begonnen, keert telkens in anderen vorm terug. De adel'hecht aan het „noblesse oblige" en de rijkgeworden lakenkoopman beroem! zich op zijn „eerlijkheid". Toch begrijpen de twee elkaar niet eer er eerlijkheid zijn twee verschillende begrippen. Vergadering van den Raad der gemeente). Schiedam op Vrijdag 14 November 1924 des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 25 leden. Afwezig ni. k_ de heer Swartjcs, z. k. de heer V. Noordennen. Vooraf gaat de raad eenigen tijd in comité bijeen. Vastgesteld worden dan de notulen van 21, 27 en 28 December 1923 en 2 Sept. 1924. De voorzitter doet voorts mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van ver schillende raadsbesluiten. Ingekomen stukken: Van B. en W. een voorstel om aan de dames M. F', de Groot en A. E. Klein respect, onder wijzeies van school L. en school B 2. overeen komstig haar verzoek op nader te bepalen datum eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Idem om hun college wederom machtiging te verleenen tot. openbare verpachting voor den tijd van 3 jaren van standplaatsen voor 3 con- sumptietenten en één roomijs wagen in 't Sterren bosch. Machtiging wordt verleend. Idem voorstel tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop door hun college aan J. Ghr. van Dijk te Oud-Beierland van 7 per- ceelen 3- en 4-jarig wilgenhout in het Volks park voor den prijs van 1051. Deze verkoop wordt bekrachtigd. Schrijven van B. en W. waarbij wordt aan geboden de ontwerp gemeentebegrooting 1925 alsmede nota van wijziging. Wordt gesteld ter onderzoek in handen van de afdeelingen De sectie-vergaderingen hiervoor worden Woensdag a.s. gehouden. Idem voorstel om B. en W. te machtigen tot aanschaffing van een schuimbluseli wagen. De wagen welke in bruikleen was ontvangen van de Foamite Firefaom Co., moest worden teruggegeven een dergelijk apparaat is ge bleken voor onze brandweer onmisbaar te zijn met dezen wagen werd in April van dit jaar nog een tweetal autobranden gebluscht. Wordt behandeld bij de begrootiiïg? Millioenen steenen vernield. Iri de berichten omtrent de thans vrijwel eindi gende hoogwaterperiode is reeds melding ge maakt van het onderloopen van verschillende steenfabrieken. Van de in de gedupeerde fabrieken naar schatting aanwezige 300 millioen ongebakken steenen zijn er, voor zoover tot heden vast te stellen was, circa 50 millioen verloren ge gaan. Aannemende, dat de steenen voor de bedrijven zooals ze er stonden ƒ15 per JO00 waard waren en rekening houdende met de kosten van het opruimen en herstellen van de hutten, is de totale schade te ramen op een millioen gulden. Daarbij ligt de voorbereiding van den grond voor de nieuwe campagne, op de bedoelde fabrieken opeens geheel stil. Mass a- ontslag. Aan het gansche per soneel van de Meelfabriek te Middelburg van de N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, is tegen 22 November a.s. voorloopig ontslag aan gezegd, in verband met gebrek aan orders. Naar de directie der N.V. Meelfabrieken der Nederlandsohe Bakkerijen mededeelt, betreft liet ontslag slechts een tijdelijken maatregel, uit sluitend voor Middelburg. Noch te Den Bosch, noch te Rotterdam Wordt personeel ontslagen. Te Middelburg zaï zoo spoedig de omstandigheden het eenigzins toelaten, het bedrijf worden hervat. T r a g i s n li. Plet echtpaar Ploesen te Kerk- rade zou zijn gouden bruiloft vieren. Des mor gens kwamen de familieleden en vrienden het bruidspaar opzoeken en gezamenlijk zou men naar het St. Elisabeths Klooster gaan, waar de Hoogmis zou worden opgedragen. Even voor de plechtigheid werd echter de vrouw ongesteld. Zij zakte in elkaar en over leed na enkele Oogenblikken. Al t ij <1 weer h e t z e 1 f d e. Gisteravond heeft in de villa Habis Perkara, aan den Plaag- weg te Leiden, de student B. A. P. spelenderwijs zijn huisjuffrouw, mej. De V., met een buks in den hals geschoten. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Elisabethsgasthuis vervoerd. Ongeluk ke n. In de Badhoevelaan onder Haarlemmermeer is een driejarig zoontje van den tuinder C. J. Kost door een boerenwagen overreden en zoo ernstig gewond, dat het spoedig overleed, Gistermiddag is de landbouwer P. Luyten te Eindhoven door een auto van den heer Van PI. aangereden. Hij kreeg een ernstige schedel- wond en is in zorgwekkenden toestand naai het ziekenhuis overgebracht. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijnë' Melange, slechts 85 ets. per pond. ""Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén in De Gruyter's winkels 1 bode Van T., en haar verloofde K. De familie Van L. denkt hier aan wraakneming. Branden. Gisteravond heeft te Amster dam een ernstige brand gewoed in liet magazijn van sponsen, zeemleder, enz., aan de Oude schans 30 van de firma Hijinan. Dc brand weer rukte met veel materiaal uit. Plet blus- schingswerk werd bemoeilijkt door den ver- stikkenden rook van celluloid-artikelen. Na vijf kwartier was men het vuur meester. De benedenverdieping van het magazijn is geheel, de eerste etage, waar de firma PI ij man woont, gedeeltelijk uitgebrand. Dc; groote schade is op beurspolis verzekerd. De oorzaak is onbekend. In de bergplaatsen van de N. V. Fabriek van werktuigen en gereedschappen aan den Koningsweg te Vlissingen is gisteren brand uitgebroken. De schade is onbelangrijk. Te Haarlem beeft Woensdagavond een ernstige brand gewoed in de groote constructie werkplaats Limburg. De geheele werkplaats brandde uit. De «schade is aanzienlijk. S c h u 1 z naar T u r k ij e. Gister is Schulz de moordenaar van Erzberger, uit Hongarije, via Roemenië, naar Turkije 'vertrokken. Een detective bracht hem tot aan de Roemeensche grens, waar hij door de Roemeensche autoriteiten in ontvangst is genomen. De Turksehe regecring heeft zijn komst in Turkije toegestaan, terwijl ook de doorreis óver Roemenië door de autori teiten aldaar was veroorloofd. N o b e 1 p r ij s. De Zweedsche Académie heeft gistermiddag "vergaderd. Zij besloot den Nobelprijs voor litteratuur aan den Poolschen schrijver Stanislaus Reymont, op grond van zijn roman „De Boeren", toe te kennen. Regent voor twee dagen. De 18- jarige zoon van den Kroonprins van Zweden zal twee dagen lang het regentschap waar nemen, daar de Koning vandaag naar Dene marken vertrekt en eerst Zaterdag terugkeert en de Kroonprins in Engeland is. De Belgische glasindustrie. De werkgevers in de Belgische glasindustrie hebben hun personeel tegen 30 November een'algemei n ontslag aangezegd. In den loop van deze maand zullen vergade ringen van de voornaamste patroons- en ar beidersverenigingen worden belegd ter eer- ziening der loonen. Verduistering van 95000 pond. Een 37-jarige Londensche beambte werd gister wegens een krasse berooving van de post, tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Toen hij op 10 September j.l. met enkele andere beambten bezig was brievenzakken in een postwagen over te laden, wist hij een zak "met allerlei geldswaarden tot een bedrag van 95.000 te verduisteren. Het meèrendeel daar van bestond uit cheques en coupons, maar er zaten ook bank- en muntbiljetten in, ter waarde van 2500. De cheques en coupons had hij blijkbaar verbrand, en van de biljetten werd, toen hij drie weken later in een bierhuis werd gearresteerd, nog slechts £370 in zijn bezit ge vonden. Inbraak. Te Hoogkarspel, bij Enkhuizen, werd in den morgen van den Ssten dezer in het spoorwegstation vastgesteld, dat er 's nachts was ingebroken. De politie telegrafeerde dade lijk de lijn langs, wat tot gevolg had, dat twee verdachten te Ploorn uit den eersten trein werden gehaald en aangehouden. Men vond op hen voor werpen van de inbraak afkomstig. Later is gebleken, dat de aangehoudenen, J. V. en PI. S., beiden te Amsterdam woonachtig, vermoedelijk •ook inbraak hebben gepleegd te Blokker, in hét Gooi en in nog enkele andere plaatsen. De gevolgen. Gisternacht heeft een aard- appelkoopman uit Eext een autotochtje gedaan met enkele Leeuwarders, op welk tochtje stevig gedronken werd. Toen de koopman flink onder den invloed van drank was geraakt, zette men hem uit den auto op straat, waar hij door de Leeuwarder politie in den vroegen morgen werd aangetroffen. Toen de man ontnuchterd was, deed hij de onaangename- ontdekking, dat hij van zijn gouden horloge en een som gelds was beroofd. De politie meent, de daders op het spoor te zijn. W r a a k. Terwijl de heer Van L., wethouder van Alphen aan den Rijn, met zijn familie een uitstapje naar Leiden maakt, zijn in de kleed kamer van zijn dochter acht of negen japonnen en een bontmantel van ruim 100 vernield. De totale schade aan de kleeren toegebracht be draagt ruim 500. Als verdacht van deze ver nieling is door de politie aangehouden de dienst- Gevecht tusschen negers en blanken. Uit Danville in Kentucky wordt gemeld, dat daar ernstige onlusten zijn uit gebroken tengevolge van een moord door negers op een jonge blanke opzichter van een bouw maatschappij. Ongeveer 20 kleurlingen werden gewond en men zegt, dat er verscheidene ge dood zijn. Het kleine detachement militairen dat aldaar gestationneerd is, moest om ver sterking vragen. Toen het bericht verzonden werd, moesten 250 negers, die door een verwoede menigte van 500 gewapende blanken omsingeld waren, door soldaten beschermd worden. Telegrammen. DE AARDBEVING IN O. INDIE. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving te Wono- boso meer dan 300 bedraagt tientallen perso nen worden nog vermist. IN VERHIT ITALIË. ROME, 14 Nov. (draadloos) Co.senz, een vurig fascist is naar aanleiding van een heftig debat aan de Golf van Napels door den oud-fascist Imperati doodgeschoten. BALDWIN EN I1ERRIOT. PARIJS, 14 Nov. (draadloos) Baldwin wordt in de tweede week van December te Parijs ver wacht Ook Churchil zou Parijs binnenkort willen bezoeken. ONTPLOFFING. NEW-YORK, 14 Nov. (draadloos) Te Grand Rapids (Michigan) heeft een ontploffing in het postkantoor plaats gehad, vermoedelijk door heb springen van een bom. Twee personen wer den gedood, twaalf gewond. De schade bedraagt meer dan 50000 dollar. VERVALSCJH1NGEN. NEW-YORK, 14 Nov. (draadloos) Te Chi cago zijn meer dan 100 personen gearresteerd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2