DAGBLAD WO OR SCHIEt1AM EN OMSTREKEN. 47ste Jaargang. Vrijdag 14 November 1924. No. 14009 Gratis-OugevaÜenverzekeriïig f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoII.Algem. Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. BuitenSandsch Nieuws, INGEZONDEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be; ekend. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Als gevolg van het in werking treden van het Dawes-plan, zal de dienst der Commissie van Herstel, die tot heden gevestigd is in het hotel „Astoria" te Parijs, belangrijk worden ingekrompen. Het personeel zal verminderd worden en er is een kleiner en minder kostbaar gebouw gezocht. De voornaamste gedelegeerden, onder wie Sir John Bradbury, zullen langer niet verplicht zijn doorloopend te Parijs te wonen Hun salarissen zullen ophouden en in de plaats daarvan zullen zij een maandelijksche toelage en vergoeding voor reis- en verblijfkosten ont vangen. Te Parijs werd gisterenavond door de Com missie van Herstel een uitvoerig communiqué uitgegeven, waarin de reorganisatie tot in bij zonderheden wordt uiteengezet. De reorgani satie begint onmiddellijk en zal einde 1925 gereed zijn. CENTRUM EN BEIERSCHE VOLKSPARTIJ. Tusschen het Centrum en de Peiersche volks partij is thans eindelijk, na het voeren van on derhandelingen diegeruimen tijd in beslag hebben genomen, een regeling getroffen met. lj,el oog op den aanstaanden verkiezingsstrijd. Volgens de ze regeling zal het centrum in het aan den rech teroever van den Rijn gelegen gedeelte van Beieren niet met eigen candidaten aan de ver kiezingen voor de Rijksdag en de gemeenteraden deelnemen. Eventueele locale candidaten zal het centrum noch moreel noch financieel steunen. Van haar kant zal de Beiersche volkspartij tan- ten Beieren nergens aan den verkiezingsstrijd deelnemen. In de Palts zullen de beide partijen echter candidatenlijsten indienen, maar zich overigens verplichten, elkander uitsluitend op zakelijke wijze te bestrijden bij het voerenvan hun verkiezingspropaganda. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Het verdagen van de zitting van de Iersche menscommissie wordt daardoor gemotiveerd, dat men wil afwachten, of de Vrijstaat of Noord- lerland bij de commissie een of andere mede- deeling wil indienen. Men hoopt daardoor, schriftelijke verklaringen over de grenseischen van beide partijen te verkrijgen en wil hen tevens erover polsen, of directe onderhandelingen tus schen hen nog steeds door onverzoenlijkheid worden verhinderd. OOSTENRIJK. Het treinenverkeer is gister op alle lokaal spoorwegen hervat, terwijl in den loop van den dag ook het verkeer naar het buitenland werd hervat. Men rekent er op, dat heden het verkeer op alle Oostenrijksche lijnen weer normaal zal zijn. 'Nader wordt geseind, dat, dr. Seipel in de gister gehouden zitting van de hoofdcommissie van den Nationalen Raad verklaard heeft, nog niet in staat te zijn een voorstel te doen in zake de samenstelling van het nieuwe kabinet, aan- bezien de besprekingen met de partijen hem nog niet de noodige waarborgen hebben ver schaft voor een ongestoorde voortzetting van het herstelprogram. De gouverneurs der verschillende provincies zijn telegrafisch uitgenoodigd naar Weenen te komen. Op verzoek van den bondskanselier is de volgende zitting der hoofdcommissie op Dins dag a.s. bepaald, zoodat een einde van de re- geeringscrisis vóór dien datum niet is te ver wachten. De overeenkomst, die tusschen het spoorweg personeel en de directie is tot stand gekomen, betreft niet zoo zeer de uitkeering van één duurte toeslag voor 1924 als wel een reeks van voorloopige tegemoetkomingen, in afwachting van een definitieve herziening der loonen. DUITSC.HLAND. De Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Streseinann, heeft in een partij rede te Dortmund verklaard, verder economisch over leg met Frankrijk de beste bevordering van den Europeeschen vrede te achten. Ook wees hij op de voor Duitschlancl gunstige uitslagen der verkiezingen in Engeland én Amerika. BELGIE. De Belgische premier Theunis verklaarde gister in de Kamer met genoegen te constateeren, dat de^geheele Kamer accoord gaat in de goed keuring van de regeeringspolitiek. ENGELAND EN RUSLAND. Naar de „Evening Standard" verneemt, zal de ministerieele Commissie welke een nieuw onderzoek zal instellen naar Ziuowjef's schrij ven aan de Britsche communistische partij bovendien de wenscheüjkhcid bespreken eencr voortzetting der diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland langs anderen weg. De laatste, uitslagen der verkiezing zijn gister bekend geworden. Voor de gezamenlijke Schot- sche universiteiten van Saint Andrews te Glas gow, Aberdeen en Edinburgh, zijn drie leden ge kozen, te weten Sir Henry Graik en Sir George Berry, heiden conservatief, en rnr. Corvan, die tot de liberale partij behoort. Hierdoor bezetten de conservatieven 413 zetels, de liberalen 40, Labour 150, de con- stitutioneelen 7 en onai'hankelijken 5, tezamen 615. DE MOSDEL KW ESTIE. De speciale Commissie die door den Volken bond benoemd is om een onderzoek in te stellen naar de grenskwestie van Irak, houdt heden haar eerste zitting te Genève. De Commissie bestaat uit. drie leden. Hét wordt waarschijnlijk geacht, dat na de bestudeering van de talrijke documenten die haar zijn voorgelegd, de Com missie naar het betrokken gebied zal gaan om den toestand ter plaatse te onderzoeken. DE DUITSCHE LUCHTVAART. Alle Duitsche bladen, die met regeeringspar- tijen in verbinding staan, brengen entre-filets over het standpunt van de Duitsche redering in zake een internationale luchtvaart regeling. Het. blijkt uit deze artikelen, dat er op het oogenblik te Parijs onderhandelingen worden gevoerd over een herziening Van de bepalingen van het Verdrag van Versailles in zake de Duit sche luchtvaart. De Duitsche regeering verlangt, dat de bestaande beperkingen omtrent de.capa citeit van Duitsche vliegtuigen wordt opgeheven. Volhardt Frankrijk aldus de „Zeit", het orgaan van Stresemann in zijn tegenstand tegen de opheffing van deze bepalingen, dan zal aan alle buitenlandsche vliegtuigen die grooter en sterker zijn dan die welke Duitschland mag bouwen, het overvliegen van Duitsch gebied worden ver boden. Engeland zoo gaat het blad voort zal niet toestemmen in deze beperking vanzijn luchtvaart en daarom zullen Engeland en Duitschland zeker tot overeenstemming raken. Er zal zich in dit opzicht een Duitseh-Engelseli front vormen waartegen Frankrijk zich op den duur niet zal kunnen verzetten. De strijd - zoo besluit het blad om het Duitsche lucht verkeer is niet alleen een Duitsch, maar ook een Europeesch belang. STRIJD OM MEKKA. Volgens betrouwbare berichten uit den Heds- jas is koning Ali tot het offensief overgegaan en rukken zijn troepen op in de richting van Mekka. Er wordt aan toegevoegd, dat de W-aha- bi's hun posities tusschen Djedda en Mekka ontruimen. AMERIKA. Naar aan de „Chicago Tribune" wordt ge meld, heeft de Amerikaansche minister van Arbeid, James J. Davis, medegedeeld, dat hij na Maart a.s. uit de regeering wil treden. Er loopen geruchten, dat ook andere regeerings- leden van plan zijn hun functies neer te leggen. T. D. Robinson, een neef van president Roo sevelt, zal Th. Roosevelt Jr. opvolgen als onder secretaris van Marine. Het ministerie van Landbouw, vacant door liet overlijden van minister Wallace,* zal \ooi- loopig worden waargenomen door Howard M. Gore. AMERIKA EN RUSLAND. Senator Borah, die naar alle waarschijnlijk heid senator Lodge zal opvolgen als voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, heefL op een vrouwen-ver gadering te Harrisbury een rede gehouden waarin hij verklaarde, dat Europa's herstel niet mogelijk is zonder Rusland's erkenning door Amerika. Hij was van oordeel, dat het niet mogelijk is een economisch gezond en ont wapend Europa te hebben, zonder dat eerst, het Russische probleem is opgelost. Borah herhaalde, dat Amerika niet tot den Volkenbond of eenige andere politieke alliantie in Europa zou toetreden. CHINA. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Tetoean had aldaar een onderhoud met Primo de Rivera. Deze verklaarde, dat de operaties welke ten doel hebben een nieuwe frontlinie in te richten tot hoogstens het einde van dit jaar kunnen voortduren. Daarmede zou dan de Spaansch-Marokkaanscbe oorlog offi cieel geëindigd zijn. Wel rekende Primo op verdere aanvallen van de opstandige Marok kanen, maar de keten der Spaansehe stellin gen zou dan zoo sterk en vast zijn, dat het nieuwe front onwrikbaar zou blijken. Op de Vraag of het ontruimde gebied zich niet tot een autonomen staat zou constitueeren, zeide Primo dat de autonomie 'van zulk een straat afhangt van de toestemming der groote mogendheden. Op grond van het verdrag van Algeciras blijft het ontruimde gebied Spaansclr protectoraat. Bovendien zijn de Kabylen het onder elkander ook oneens. ALLERLEI. Uit Mexico Luis Morones, een vooraan staand arbeidersleider, alsmede een ander af gevaardigde zijn gisteren fcij een schietpartij in de Mexicaansche Kamer van Afgevaardigden gewond. Er waren, op bet. hoogtepunt der debatten, meer dan tweehonderd schoten gelost. Uit Warschau De Poolsche ministers van Binnenlandsche Zaken, Arbeid en Justitie zijn afgetreden in verband met meeningsver- schillen met de politieke partijen. Uit Warschau De Poolsche landdag heeft gister een motie van wantrouwen tegen de re- geeririg verworpen met 237 Legen 52 stemmen. Een motie die de verwerping van de voorloopige begrooting betrof viel met grooie meerderheid. Uit Berlijn De Duitsche-handelsdelegatie is te Moskou aangekomen. Zaterdag beginnen de onderhandelingen, die men hoopt nog vóór Kerstmis met een principieele overeen stemming te beëindigen. De Japansehe student Natnba, die een aanslag op den prins-regent heeft gedaan, is ter dood veroordeeid. Uit Berlijn. Het Volkische Rijksdaglid Wull heeft een schrijven gericht tot een aantal gioot- handclaren, waarin hij hun verzoekt de nationaal- socialistisclie partij te steunen. Voorts wordt in dit schrijven gezegd, dat de partij reeds dui zenden marken schuld heeft, dat haar de tele foon is afgesneden en hare verantwoordelijke leiders in Berlijn eerstdaags wegens schuld ge gijzeld zullen worden. Uil Berlijn. Iiet. conflict tusschen den Bei- •erschen ex-kroonprins Rupprecht en generaal Ludendori'f duurt voort.. Zoowel in Beieren als in het rijk staat de sympathie voor het grootste deel aan deh kant. van Rupprecht. Uit Londen Uit Bordeaux wordt gemeld, dat blijkens de documenten die te Vera zijn in beslag genomen en die de onderteekening dragen van den hoofdredacteur van een Parijsch com munistisch blad de Spaansehe revolutionnairen, die zijn gearresteerd beoogden aanslagen te plegen op Primo de Rivera en op de leden der Spaansehe koninklijke familie. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de correspondent van Reuter aldaar uit Amman vernam, dat ex-koning Hoessein een dezer dagen Akaba heeft verlaten en zich naar Basra be geven, waar een verblijf oor hem in gereedheid is gebracht aan den oever van de Sjatt al Arab. Uit Madrid Volgens officieele gegevens toonen de resultaten van het Spaansehe budget voor het jaar 1923/24 een deficit van 576 mil- lioen pesetas. L)e Fransche Kamer heeft met 337 tegen 200 stemmen een yoorstel-Cochin tot afvoering der credieten voor de geheime fondsen van de begrooting verworpen. Ilerriot had de kwestie van vertrouwen gesteld. De Fransche-Duitsche economische on derhandelingen zijn wegens een principieele kwestie tijdelijk opgeschort. De Duitschers wenschten het herstelvraagstuk met de econo mische kwesties te verbinden. Uit New-York De drankwetambtenaren verklaren dat de dranksmokkelarij met behulp van de vaartuigen der kustwacht vrijwel geheel onderdrukt is. De bekende Engelsche pacifist Edmund Morel is op 51-jarigen leeftijd te Londen over leden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven De waterkwestie. Geachte Redactie. Het communiqué waarop de directie onzer waterleiding ons Woensdagavond tracteerde, ging langs mijn betoog heen. Irt mijn artikel betoogde ik hoofdzakelijk dat het jvatc.r ons kost 4,2 ct. dat het afgeleverd wordt voor 30 ct. (gemiddeld 221/2 ct. beweert de directie en ik neem dit grif aan,) dat dus een bruto winst gemaakt wordt van ongeveer 500 en dat bij den een willekeurig een watermeter geplaatst wordt en bij den ander niet. Nu is onze directeur wel bezig geweest om aan te toonen dat er veel water verspild wordt en'ik wil gaarne aannemen dat dit inderdaad zoo is, maar hij is toch in gebreke gebleven om, ons mede te deelen dat deze bermorsing 500 zou hebben bedragen. En dit is juist des poedels kern. Indien er lieden zijn bij wie geconstateerd is dat zij een slang aan de leiding bevestigden en deze met geopende kraan in de W. C. hingen of die een gaatje in de aanvoerb'uis maakten om het water daaruit in een beerput te laten loopen, dan had onze directeur ervoor behöoren te zor gen dat zulke lieden wegens diefstal verbaliseerd werden en als onze directeur hiertoe niet over ging, maar wel op hofjes de hoofdkranen durfde af te sluiten, dan protesteer ik ernstig tegen zulk meten met twee maten. En dan is er nog een kleinigheid Onze directie beziet de zaak geheel uit het oogpunt van leverancier contra contractant welnu, ik ben zoo vrij me met dit standpunt in het geheel niet te vereenigen. Immers, de directie is het niet die ons het water levert wij ontvingen dit van de Gemeente en aangezien deze con tractant geen concessionaris is die alleen met het geschreven contract en zijn portemonnaie rekening heeft te houden, maar voor ons nog zoo iets is dat. we den naam geven van „ge meenschap", hebben wij toch wel het recht om op te letten waar onze centen blijven. Dinsdagmorgen voor acht dagen hadden de Leliestraatbewoners geen water, er werd op straat een conferentie van huismoeders ge houden, alles confereert tegenwoordig, waarom zouden die huismoeders dus ook niet confereeren? Er werd dus een I.eliestraatconfcrentie gehouden en daar werd stevig geboomd over de te volgen lijn. Op voorstel van X. werden tenslotte drie afgevaardigden aangewezen en deze drie dames togen naar de gasfabriek om daar aller grieven kenbaar te maken. Of ze resultaat hadden Zeker, er zou dien dag uit de straatkraan water afgetapt worden, maar voor 12 uur zie, dat zou niet gaan. De vrouwen beweerden dat hunne mannen toch om 12 uur moesten eten, hielp niets, dat ze hun kinderen moesten wassehen, hielp niets, dat ze hun huishouden moesten doen, hielp ook niets, om hall' drie zou er water komen en er kwam inderdaad water, maar geen minuut voor half drie. Intusschen, de Westerhaven was vlakbij, dus geen nood, er kwam toch water voor 12 uur, voor de huishouding, voor de kinderen en oor het eten, maar het was water uit de Wester- haven. Ik zou onze raadsleden met den directeur onzer waterleiding voorop wel tens op een Maan dagmorgen in de Lelie- of 'n andere waterlooze straat op koffievisite willen zien, het zou me wel een zakje koekjes waard zijn hen daar zoo'n geurig elf-uurtje te laten genieten. Laat ik nu de kwestie eens van de andere zijde bezien. Laat ik eens even aannemen dat de Gemeente in haar volste recht is te doen zooals ze doet, laat ik ook eens even .aannemen dat de menschen nog meer verbruikten dan ze al deden, dat enkele zelfs de kraan steeds lieten loopen, dat er wasch- vrouwen zijn die elke week een half dozijn was sehen verwelken, zou dut dan inderdaad een reden zijn om heele straten van watertoevoer af te sluiten Zelfs al zouden er 99 vaterdievcn rondloopen, mag dan die honderdste g(straft worden voor wat die 99 misdreven Zijn wij, de gemeenschap, is de Gemeente Schiedam verantwoord al zou in de gansche stad ook slechts één zieke zijn die met vcrsch water moet behandeld worden, terwijl we het hem op zettelijk onthouden Neen, duizendmaal neen, en het is het recht, wat zeg ik, het is de plicht van iedereen om met klem en alle kracht te protesteeren tegen deze geweldmaatregcl die den goeden met den kwa den treft. (Zóó streng is de directeur niet. (Red.). Door Welken bril men het ook beziet, liet is en blijft een feit dat deze ambtenaar thans een straf oplegt aan onschuldigen en aangezien toch minstens door een lichaam dat wij, kiezers of onze afgevaardigden, ter verantwoording moe ten kunnen roepen, zoo'n zware straf opgelegd be hoord te worden, protesteer ik ook tegen de macht die dezen ambtenaar toegekend is. Om die straf te ontloopen kunnen die arme drommels zich 'n Meter doen aanleggen, kunnen we in een communiqué lezen, het kost maar 36.—. Het woordje „maar" staat er wel niet bij, het is er alleen maar bij bedoeld. Of die menschen die de zaak beheersuhen zich ook in de positie van den doornsnee-arbeider kunnen inden ken Hoogachtend, M. HYMANS, City-Bazar. Geachte Redactie, Naar aanleiding van al dat mooipraten van den Directeur der Drinkwaterleiding in Uw ge acht blad van gister verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte. Daar de Directeur zegt dat er reeds vele jaren wordt verspild is het begrijpelijk, dat wordt uit-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5