DAGBLMD WO&H SCHIEDAM H/V ©JtfSTÏtöCEM alleen in pakjes F .1 y 11 L ITOi8 De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang, Zaterdag 15 November 1924, Na. 14100 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondfmmmer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent, i Sn 15 regels 1.75,' elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeeüngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvingers f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlelecle af- en itan- koudlgmgcn van he? 'Üeraeentebestuas. BEGROOT ING 1925. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven voor hel dienstjaar 1925, op den 14 November 1924, de Raad is aangeboden,op de secretarie der Gemeen te voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijg baar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, den 15 Nov. 1924. Bultenhmdseli Mbuwb. EEN WERELDCONFERENTIE. We hebben onlangs gemeld, dat de voorzitter der Int. Kamer van Koophandel, Willis Booth, voorbereidingen treft tot de bijeenroeping eener internationale zakenconferentie te Washington, hetzij in December van dit jaar, hetzij in Januari 1925. Vertegenwoordigers van veertig naties zullen worden uitgenoodigd. Doel van de con ferentie is, vitale vraagstukken in verband met de voortgezette uitvoering van het Dawes plan te behandelen. In liet „Journal of Commerce" lezen we, dat de door Booth bedoelde conferentie als-preli minaire bijeenkomst moet dienen voor de ver gadering der Ing. K. v. K. te Brussel in Juni 1925. Er zal ten nauwgezette studie plaats vinden van de economische wereldvraagstuk ken die verband houden met een goed func- tionneeren van het Dawes-plan, waarna het resultaat aan de bijeenkomst te Brussel zal wor den voorgelegd. gjjj HERSTELLEVERING EN IN NAT LIRA. |t$Het Duitsch-geallieerde comité voor de leve ringen in natura, dat: ingevolge het protocol van Londen ingesteld werd, heeft gistermorgen een stemmig besloten, in verband met de heftige bot singen, welke in de subcommissie zijn voorge komen tusschen de geallieerde en Duitsche standpunten, een neutraal lid aan zich toe te voegen. Zoodra de daartoe gekozen persoon de benoeming heeft aangenomen en te Parijs is aangekomen, zal het comité opnieuw bijeen komen en de besprekingen voortzetten. DE ONTAPENINGSCONFERENTIE. Het secretariaat van den Volkenbond heeft aan de leden de agenda doen toekomen voor da aanstaande zitting van den Raad, die 3 Decem ber te Rome zal plaats vinden. De agenda bevat een aantal punten, waarvan reeds melding is gemaakt. Alle maatregelen, die in de resolu ties door de vergadering in September j.l. zijn neergelegd in zake de voorbereidingen voor de ontwapenings-comferentie, zullen door den raad worden onderzocht. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. Lord Robert Cecil, die, zooals men weet, als kanselier van het hertogdom Lancaster tot liet Britsoke kabinet behoort, heeft gisteravond te Lincoln een redevoering gehouden. 12 Toen jij met de beste rapporten student werd, werd ik een eenvoudig metselaarsgezel maar ik wilde mij niet meer met die lui ophouden. Stu denten hebben het hoog in het hoofd en zijn voor een landlooper als ik niet te genaken. Maar jou heb ik in alle geval onrecht aangedaan, jij waart niet zooals de anderen. Jij bent een betere kerel. Ik bleef bij de mijnen. In de herberg van de gezellen bracht ik mijn vrije uren in alle vro lijkheid door.Nu en dan moest ik mijn luidruch tige vreugde en kabaal met een geldboete of een nacht logies in de politiekamer betalen. Ze noemen me den vroolijken timmergezel of den dollen Kristen Blok, zooals op school. Maar mijn vak heb ik uitstekend geleerd. Later verwierf ik een paar medailles op de Academie, als leerling in de bouwvakken. Meesterknecht werd ik in de beste werkplaats der stad en later opzichter en aannemer in een of ander klein stadje maar daar trof me een ongeluk de onechte bur gemeester liet mij in het gekkenhuis stoppen om die onnoozele grap." „Die geschiedenis ken ik", antwoordde Lange, ,,'t was waarlijk ook de dolzinnigste streek dien ik nog van je gehoord bob. Wanneer het alleen je oude, toomelooze overmoed was, wat ik Hij zei de onder meer het volgende Degenen, die onverschillig of sceptisch no pens den Volkenbond zijn, dienen te beden ken, dat de menschheid aan een groot gevaar blootstaat, en als zij niet bereid zijn den Vol kenbond met hun krachtigen steun tot iets effectiefs te maken, dan dienen zij althans een ander middel aan de hand te doen, om de mcnsch lieid tegen oorlog te beveiligen. De kwestie der bewapening is een dedicatie zaak, maar voor mij is het alleszins duide lijk. dat wij nimmer een werkelijke veiligheid en een duurzamen vrede zullen krijgen, tenzij wij op de een of andere manier de Europee- sche landen er toe kunnen bewegen hun be wapening te verminderen en voortaan te be perken en een beperking der bewapening is even belangrijk als een vermindering er van. OM MEKKA. Volgens een Exohange-bericht heeft koning Ali uit Europa 5 tanks en 3 vliegtuigen ontvan gen voor zijn opmarsch naar'Mekka. CHINA. Do dictator van Zuid-Chma Soon Yai-Sen is uit Kanton naar Sjanghai vertrokken ter deelneming aan de besprekingen met Feng Yu- sjiang (Peking), Tsjang Tse-lin (Manclsjoerije) en Twan Tsji-joei (candidaat presidentschap). ALLERLEI. Uit Boston. William'Morgan Burler, de voor zitter van het republikeinsolie nationale comité is benoemd tot. senator voor den staat Massachu setts als opvolger van Lodge. Het Engeisoiie kabinet heeft besloten een commissie in ie stollen ten einde de mogelijkheid van de prijsverlaging der levensmiddelen tc onderzoeken. Staten-GenerasJI. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 14 November. Voortgezet wordt het algemeen begrootings- debat. De heer Marchant (V. D.) betoogt, dat de minister intertijd den financ^eelen toestand te ongunstig heelt voorgesteld. Tot de vermindering van het tekort is bijgedragen door ruimere vloei ing van de. middelen en het invoeren van nieuwe belastingen, doch te weinig door bezuinigingen. Ware de minister de man geweest, zooals hij afgeschilderd is, dan zou hij er alleen door be zuinigingen gekomen zijn. Spreker betoogt, dat de minister er niet in geslaagd is het verzet van de departementen te breken. De heer D r e s s e 1 h u y s (V. B.) acht den invloed van de schim der niet meer bestaande coalitie erger dan dien van de coalitie, toen deze nog in leven was. De Vrijheidsbond heeft de re geering niet kunnen steunen, omdat zij alleen bezuinigde op de salarissen. (Dinsdag voortzetting.) Persbureau Vaz Dias zich tot een van de lei dende figuren van onze bankwereld gewend en diens meening gevraag), betreffende de oor zaken van de jongste stijging van den gulden en omtrent de vooruitzichten van onze valuta. Op de vraag, welke de voornaamste factor ten opzichte van de verin tering van den gul den geweesli is, werd geantwoord, dat zich te dien opzichte het gecombineerde effect van een reeks factoren gevoelen deed. De goud export politiek van de Ncderlandschö Bank heeft echter hierbij een geheel ondergeschikte rol gespeeld. Wat de beteckenis van den invloed van de daling van de koopkracht van den dollar be treft,, zou het verkeerd zijn hieraan een te vér- si,rekkende betéèkenis toe te schrijven. Een factor van beteekenis was de voor oris gunstige ontwikkeling van de wereldmarkt prijzen. m.n. der prijzen voor de voornaamste Indische producten, zoomede voor de Neder- iandsche landbouwproducten, welke zich ten opzichte van onze handels- en betalingsbalans in een gunstigen zin deed gelden. Naas,t deze factoren is echter de psycho logische factor, t.w. de toeneming van het Vertrouwen in de economische en financieele toekomst van Europa en van ons land in het bijzonder in verband met de Londensche over eenkomst en met het geweldige succes van de Duitsche leening, van bijzonder belang ge weest. Als gevolg van de leidende financieele posi tie van Londen zal de houding van Engeland voor die van de andere Europeesche landen, welke in staat zijn den gouden standaard spoe dig te herstellen, van beslissende beteekenis blijken te zijn. Dat de afwachtende houding van Nederland te dien opzichte niet nadeebg was, blijkt uit het feit, dat het agio van de Zweedsche kroon ten opzichte van den gulden thans een quantité négligeafclc is geworden. 0 n e h I a it «L De gulden en de dollar. Naar aanleiding van het feit, dat de gulden tot de goud-pariteit is gestegen, heeft het Minister Ilnys. Een bijzonder medewerker van „De Telegraaf" heeft het salaris-debat, in de Tweede Kamer bij gewoond en hij teekent het optreden van Mi nister Rnys als volgt „Minister Ruys komt aan het woord. Het licht gaat op en nu daalt kunstlicht van boven. De uit een regentengeslacht geborenen staat rustig achter de groene tafel. De sjoon van ouden adel bejegent ook zijn aanvallers hoffelijk. Fijntjes repliceerend op het verwijt, dat hem nu langzaam aan moet vervelen, dat niet hij maar Golijn der leider is, verzekert hij, som mige dingen van vroeger goed te kunnen we ten, omdat hij toen, evenals nu, de eer had, leider van het, kabinet, te zijn. Meer niet. Hij overtuigt, noch overreedt. Hij doet denken aan die professoren, die hetzelfde nog eens op dezelfde wijze zeggen, als de student iets niet begrepen heeft. Van de bijzonderheden der regeling weet hij niets af, dat is niet zijn zaak. Maar hij houdt voet bij stuk dezesalarisrege- ling was noodig, de regeering doet wat, zij kan, en zij heeft het o, zoo zorgvuldig en met veel beleid gedaan. Zijn tactiek is de wijze, waarop hij én de eenheid van het kabinet, bewaart én minister Westerveld spaart en verdedigt do meest-bekwaine van ons allen in het ontwer pen van salaris-regelingen. Met rustige trots wijst, hij op de bezuinigingen aan zijn depar tement, dat hem het best bekend is en datwerkelijk schijnt bezuinigd te hebben. En even beluister ik den mensch als hij zegt., dat op wachtgeld stellen een groot, leed is voor wie het treft en ontroering brengt onder de ambtenaren. Beter dus op allen te bezuini gen, dat d' mentaliteit te verslechteren. Dit maakL den indruk van een gouden eerlijkheid hier sprak een bewindsman, die zich terecht beriep op zijn ervaring en toch hart voor zijn mensehen moet hebben. En ineens, terwijl bij daar staat, krijg ik den indruk; een goed en oprecht mensoii. Recht tegenover hem heb ben zich twee figuren geplaatst terlinkerzijde Duys, zenuwachtig met zijn vingers op zijn vest trommelend, maar nu niet interumpeerend, ter rechterzijde, Van der Molen, als een oude patriarch. De minister is al onderricht, dat hij de rechterzijde meekrijgt. Hij wendt zich ook alleen maar tot de linkerzijde, met, hier en daar een tikje humor. Doch die humor maakt mr. Dresselhuys korzelig en mr. Marchant kijkt boos. Een oogenblik rumoert de Kamer, maar een paar hamerslagen brengen haar tot rust Verheuging van den aecijus op tabak en sigaretten. De minister Van financiën deelt mee, dat het in zijn voornemen ligt, de wet tot verhooging van den accijns op rooktabak, pruimtabak en snuif en op sigaretten, indien het desbetreffende ontwerp tijdig tot wet wordt verheven in wer king te doen treden op 1 Januari 1925. Op dien datum gaal dan de termijn van drie maanden in, gedurende welken winkeliers en grossiers de bij hen bij bet in werking treden van de verhooging voorhanden voorraden zonder navordering kunnen uitverkoopen. Winkeliers, enz. zijn dus eerst op 1 April 1925 verplicht, op de bij de wet. bepaalde wijze aangifte te doen van de dan bij hen voorhanden zijnde voorraden, waarvan de te weinig bel aaide accijns zal worden nagevorderd. Vóór verdere inlichtingen worden belangheb benden verwezen naar de ontvangers der accijn zen. Controle-bevoegdheid aan niet-amhtenaren. In zijn Memorie van Antwoord nopens de be grooting voor 1925 schrijft de minister van Ar beid, dat de vraag of en op welke wijze het toe zicht op de naleving der Arbeidswet zonder be zwaar voor de schatkistverstrekt zou kunnen wor den door hulp'van dc zijde der vakvereenigingen van arbeiders, ampel is overwogen. De bezwaren tegen de voorgelegde plannen zijn echter zoo ern stig, dat er niet aan gedacht kan worden in die richting iets anders te doen dan voort te bouwen oj) de in sommige bedrijfstakken en sommige gedeelten des lands reeds bestaande samenwer king tusschen vakorganisaties en arbeidsinspec tie. De Koningin-Moeder naar Delft. H. M. de.Koningin-Moeder bracht gister een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft en legde een bouquet gedroogde bloemen op het graf van Koning Willem III. De stand van de graag wil gelooven en wanneer de genomen maatregelen slechts een daad van wraak van ie vijand waren, dan had de arts toch wel spoedig moeten merken boe het er mee stond." „Neen, oude jongen, dat merkte hij niet. Zie je, ik werd boos toen die kerel me niet wilde gelooven en toen heb ik den opzichter en een paar andere van die neuswijze schaapskoppen een ferm pak ransel toegediend. Nu, toen wasik natuurlijk „heelemaal" en bovendien ook nog „gevaarlijk" gek. Drie maanden lang moest ik in een dwangbuis. De geheele kuur voor „dolle gekken" heb ik meegemaaktstortbaden, ader laten, braakmiddelen en alle mogelijke duivels- tuig, tot ik zoo mak en tam werd als een lam en nauwelijks meer 'n lid kon roeren. Jk kwam op den inval mij geheel als een waanzinnige te ge dragen en het te laten voorkomen dat ik door de ondergane kuren langzamerhand tot algeheele genezing kwam. Maar daar beging ik de onver geeflijke domheid alles eerlijk op te biechten.Je begri jpt, dat de storm met vernieuwde hevigheid losbrak. Dat dreef mij aan den dokter weer een ongenadig pak slaag toe te dienen. Nou, den- zelfden dag kreeg ik m'n dwangbuisje weer aan. Natuurlijk was ik weer echt „gevaarlijk gek" ge worden. Eindelijk, tenminste ik vermoed dat het zoo gegaan is, ben ik op hooger bevel door twee vreemde doctoren uit de stad onderzocht. En heden bezit ik van hen twee abtesten dat ik zonder twijfel aanvallen van krankzinnigheid heb gehad, maar dat ik door hun kunst en hun wijze van verzorging geheel eb al genezen ben." „Maar mijn beste vriend", Vroeg Lange met een ongeioovige uitdrukking op z'n gezicht, „was je werkelijk niet eenigszins overspannen Die geschiedenis lijkt mij wel een beetje raar." „Het gaat jou ook al als de meeste anderen, jongen Alles willen ze gelooven, behalve de waarheid wanneer je die z.egt, ben je gek, en wanneer je iemand terecht wil afranselen, dan ben je razend. Maar nu is mijn geschiedenis uit. Laat mij jou levenservaringen maar eens hooren. Ik geloof dat je niet heel veel pret in je vrijge zellen leven hebt." „Ik moet mij toch nog heel gelukkig achten' over iets, dat ik noch jou boch een ander kan toevertrouwen." „Zoo, zoo. Nu goed, we zullen eens zien hoe ver ik zelf dat gevalletje uiteen kan zetten. Die Emilie, die je in je hoofd had toen je gisteravond met je neus in het slijk lag, die zal nu wel niet toevalligEmilieStröm heetten en dezelfde schoon heid zijn die we beiden vroeger al eens bewonderd hebben." De verrassing op Kaspar's gezicht had Kristen reeds alles verraden en hij lachte gul en hartelijk. „Nou jongen, 't is te hopen da), ze jou evenzeer liefheeft als jij haar bemint.' „Je vat liet romantische van het leven aan ais een beer een vlinder, m'n beste kerel, maar dat is nu eenmaal je gewoonte. Ik weet hoe goed je het met mij meent en ik wil je niets verhe len. Emilie Ström. al mijn gedachten zijn op haar gericht. De burgemeester dit: jou in de gevangenis heeft laten werpen, heeft tusschen ons een muur opgetrokken, die alleen door een grooter macht omver te halen is. In het voorjaar kreeg ik toegang tot hem doordat ik wat geld in een huis van den burgemeester stak. Sindsdien ben ik iedere week eenmaal naar hem toegegaan onder voorwendsel een kleine som in de spaarkas te Storten, welker directeur hij was. Bijna iederen keer zag ik Emilie. De burgemeester bewees mij de oplettendheid, mij als gast in de huiskamer te ontvangen hij dreef de hoffelijkheid zoover mij geen oogenblik in de huiskamer te laten, zonder dat hij zelf of zijn vrouw aan het onder houd deelnam. Maar de lietde is, zooals je weet, vindingrijk.Ik betrok altijd Emilie in het gesprek en we praatten dan vaak over boeken die wij alleen kenden. Door opmerkingen over karakter, toestanden en stemmingen, die en den burge meester en zijn vroi w vreemd warén, konden wij als 't ware baast ongestoord met elkaar babbelen, j Ook leende ik Emilie boeker» en daardoor heb ik in zes maanden'mij meer met haar onderhou den dan anderen, zelfs al waren de omstan digheden veel gunstiger, in zes jaar mogelijk geweest zou zijn. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE mwiiiiii 11. muilurn ■ui—iw KOSSEM's „STER-KOFFir 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1