DMGBU&BWBOB SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Zaterdag 15 November 1924. No. 14100 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco' per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zatcrdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gew aarb orgdjioor de NHoILAIgemVerz .bank^S c hie dam Dit nummer bestaat uit twee bladen metalen cylinders met een middellijn van 3 M. meentebesturen en particulieren de handen Wat de thans vastgestelde rechten betreft, TWEEDE BLAD. innenla 'Wie zijn de onbevooroordeelden Sprekend over een proefschrift van ds. K. H. Boersema over Allard Pierson en den nadruk leggend op de verwaarloozing van Katholieke lectuur, over het onderwerp, dat in deze disserta tie behandeld wordt, een verwaarloozing die al gemeen is bij niet-katholieken, schrijft de Nij- meegsehe hoogleeraar dr. Ger. Brom in de September-aflevering ,,De Beiaard" (bl. 388) ,,De blijkbaar ironisch gestemde predikant Boersema persoonlijk hiervan een grief maken heeft weinig zin, waar het een algemeen ver schijnsel geldt. De Protestanten roemen hun vrijheid en ze gebruiken hun vrijheid niet om de Katholieken te leeren kennen, aan wie uiten- treure gebondenheid verweten wordt. Zij schij nen er stilzwijgend een Index op na te houden, die niet minder dan alle katholieke werken be vat. Wil iemand hiervoor bewijzen, ze liggen ongelukkig voor 't grijpen in dissertaties, voor bereid en uitgevoerd onder het oog van de ofi'icieele wetenschap. In Groningen promoveert een theoloog op een loffelijk proefschrift over Kardinaal Newman en hij kent Wilfrid Ward's standaardbiologie van Newman niet eens. In Leiden besiuit de zoon van een bekend hoof- leeraar zijn academiestudie met een werk over de geschiedschrijvers van de Fransche Revolu tie, zonder Pierre de La Groce gelezen te heb ben. Deze onwaardige toestand moet beslist een einde nemen en alleen om dit te bewerken, zou de stichting van de katholieke universiteit al gerechtsvaardigd zijn. Stoffen in verband met het Katholicisme behandelen en geen studie maken van de katholieke litteratuur is nu een maal een onwetenschappelijke daad De be schouwing van de leiten zal natuurlijk ver schillend blijven, maar daarover valt eerst een zakelijke gedachtenwisseling te houden, wan neer de partijen aan weerskanten dezelfde feiten hebben benaderd Tot dusver zorgden de ka tholieken wel op de hoogte van het Protestan tisme te zijn en schaamden zich allerminst aan de voeten van een of ander Protestant te gaan zitten, vóór ze 'n protestantsch onderwerp be schreven Waarom blijft de omgekeerde ver houding zoo uiterst zeldzaam De reden is een voudig genoeg omdat wij geen gelijke machts middelen hadden om ons recht te laten gelden Zou een Katholiek onwetend blijken in kwesties van Protestanten, hij werd onmiddellijk buiten de stad van de wetenschap gevoerd en luid ruchtig gesteenigd een Protestant waagde ge regeld voorbijzien van 't katholiek terrein, want niemand kon hem daar afdoende brandmerken Wel klaagden onze eigen dagbladen en tijd schriften telkens over zoo'n verregaande on kunde aan den overkant, maar deze klachten drongen daar nauwelijks door, zoodal het bij 't oude liedje bleef Gelooft misschien iemand daarginds nog niet in dit zwak van zijn geestverwanten Dan stel ik hem een vergelijkende proefneming in 't openbaar voor. Laat hij drie kopstukken onder de Protestanten uitkiezen, alle liberalen en so cialisten meegerekend, waartegenover de Ka tholieken, ook drie vertegenwoordigers mogen aanwijzen, en het publiek zal deze drie paren elkaar eens hooren eximineeren Ofschoon het gebied, dal al die niot-Katholieken bestrijden, veel wijder is dan het veld, dat de Katholieken bezetten, durf ik op grond van algemeene er varing verzekeren, dat de Katholieken beter de schrijvers van hun tegenpartij kennen dan an dersom, terwijl ze bovendien in hun oordeel gematigder zijn. Klinkt dit verrassend of lijkt het ongeloofelijk, welnu, de uitdaging is gedaan, de gemeenschap kan beslissen De gemeenschap zal de vraag oplossen, waar nu werkelijk aan vrij onderzoek wordt gedaan de gemeenschap zal de onrechtvaardigheid leeren beseffen van het feit, dat de Katholieken die de staatsscho len moesten onderhouden naast hun eigen scho len, ook dubbele last in hun studie hadden Le dragen, terwijl de tegenstanders dan nog ge durig bleven afgeven op de Roomsche minder waardigheid Een gröote verontschuldiging konden de Pro testanten zeker aanvoeren, nl dal de biblio grafie en de boekhandel aan onzen kant zoo gebrekkig werkten Op ons ligt de verantwoor delijkheid deze bezwaren weg te ruimen en daar door te bevorderen, dat de wetenschap, die Pius XI pius heeft gemaakt, van stiefkind tot lieveling bij het katholieke volk in Nederland wordt, omdat de wetenschap vooral de toe komst van de Kerk helpt bepalen." Economische exploitatie van den wind. We hebben reeds een en ander meegedeeld van de nieuwe uitvinding van den Duitschen ingenieur Flettner, om door middel van metalen cylinders de windkracht te exploiteeren, waarbij in plaats van zeilen op het schip 20 M. hooge metalen cylinders met een middellijn van 3 M. worden aangebracht. Deze cylinders maken ongeveer 120 wentelingen per minuut en pres- leeren bijna 15 maal zooveel als de oudezeilen. „Het Vdl." heeft in verband hiermee den voorzitter van het daar ter stede gevestigde Instituut voor Aëro- en Hydrodynamiek, waar aan Ir. Flettner verbonden is, den heer D. Buis man, om een onderhoud verzocht en hem ge vraagd om te willen uiteenzetten wat het belang van deze uitvinding vooral voor ons land be- teekent. De heer Buisman voldeed gaarne aan dit verzoek en wees er op dat Flettner zich reeds een jaar lang met zijn nieuw systeem heeft beziggehouden en dat op liet oogenblik in Berlijn een staf van medewerkers bezig is met het uitwerken der nieuwe vinding. Met het windkracht,schip zijn reeds proeven genomen, maar ook op ander terrein kan deze benutting van de windkracht toepassing vinden. Zonder op de resultaten van de nieuwe vinding vooruit te loopen, kunnen we zeggen, dat ze van buiten gewoon belang is voor de scheepvaart. Zelfs de grootste oceaanstoomers zullen ongeveer 10 pCt. van liet thans benoodigd brandstoffen- kwantum gaan verbruiken, hetgeen een ver mindering der vracht- en passagiersprijzen met ongeveer 30 pCt. zal beteekenen. De groote reedeiïjen, die reeds al het mogelijke doen om hun kosten te besparen, krijgen door deze vin ding hiertoe ruimschoots de gelegenheid. Zoo wel op zeebooten als op Denschepen zal men tot de invoering van dit systeem overgaan, dat het voordeel biedt, dat het ook op schepen van de bestaande typen kan ingevoerd worden. Een niet minder belangrijke factor is, dat de electrische energie in de toekomst met behulp van wind-electrische bedrijven zal verkregen worden. Dat beteekent voor ons land een on afhankelijk zijn van den koleninvoer van het buitenland. De masten, die bij de provinciale electriciteitscentrales kunnen aangebracht wor den, drijven de machines voor de electriciteits- voorziening. Men verkrijgt hierdoor een bespa ring tot 10 pCt. van het kolenverbruik. Bij wind stilte kunnen de Dieselmotoren in werking ge steld worden. Ook op ander terrein zullen de resultaten der aërodynamiek wijzigingen brengen. We denken aan vele takken der industrie, en bijzondere diensten zou de nieuwe vinding kunnen bewijzen bij de drooglegging van de Zuiderzee, voor aan brenging der masten aan de stoomgemalen. Ook wordt aan de constructie van een nieuw soort vliegtuigvleugel gewerkt, waarvan men de uitkomsten nog niet kan vaststellen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Aan een „belangstellende" (waarom toch geen onderteekening met naam) gaarne het volgende Bij het opstellen van mijn ingezonden stuk van 10 Nov. j.l. voorzag ik de vraag, hoe ik mij de oplossing van het bezwaar van den heer Keuning dacht. Inderdaad bestaat dit bezwaar. Echter moet men dit vooral niet overschatten, en gaan beschouwen als een gevaar, dat onmiddellijk Voor de deur staat. De R.H.B.S. alhier heeft reeds gedurende vele jaren 10, 11, 12 of 13 klas sen gehad, en telt thans in de klassen 1, II, III IV,V, respectievelijk 49, 62, 49, 46 30 leerlingen, Het getal leerlingen, waarbij door het Rijk splitsing wordt toegestaan, is voor de klassen I, 11 en III, boven 28, voor de klassen IV en V boven 26. In bijzondere tijdsomstandigheden kan de Minister de grens 28 tot 30 verhoogen en hier van is dit jaar gebruik gemaakt. Juist doordat aan deze school geen H.B.S. A bestaat, is het aantal leerlingen in de 4de en 5de klassen kleiner dan het zou zijn bij de aanwezigheid van zulk een opleidingsinrichting. Immers meermalen wordt aan ouders, die den directeur komen raad plegen in verband met. de door hunne kinderen gewenschte bestemming, en aan de hand van de rapporten, de raad gegeven, hunne kinderennaar de Hoógere Handelsschool (thans H.B.S. mg.', te Rotterdam te zenden, zoo ook dit jaar aan een 4-tal leerlingen der derde klasse, voor wie geen financieele bezwaren bestonden. 'Meerdere ouders laten zich echter door finan cieele bezwaren weerhouden, hunne kinderen naar Rotterdam te zenden, nog daargelaten het aanzienlijke tijdverlies bij bezoek van het School aan het van Alkemadeplein of Bergsingel, en nemen dan noodgedwongen genoegen met 3- jarig H.B.S.-onderwijs, of voortzetting aan deze school, waar in de 4de en 5de klassen het onder wijs in talen en economische vakken in de daar voor beschikbare uren, in verband met de voor hunne kinderen gewenschte bestemming, niet zoo goed kan zijn als aan een H.B.S. A. Inderdaad hebben op sommige plaatsen ge meentebesturen en particulieren de handen ineen geslagen, om fondsen bij elkaar le brengen, voor het geval het Rijk niet mocht willen hij- dragen, indien zich het bezwaar, door den heer K. aangehaald, zou voordoen. Echter in die plaatsen (voor zoover mij bekend een 3-tal) is het gevaar, gezien het aantal leerlingen, meen ik, veel grooter dan hier. Op de andere in mijn ingezonden stuk genoemde plaatsen, heeft men de H. B. S. A. opgericht zonder fondsen, en daaronder op meerdere plaatsen, waar het voortbestaan eener eenmaal opgerichte H.B.S. A. in verband met het aantal leerlingen, meer ge vaar loopt dan hier. Men heeft daar wat meer courage getoond, en geredeneerd Blijkens de bestemming der abituriënten bestaat de behoefte aan meer differentieering van ons H.B.S.-ondërwijs, aan het weer instellen van het onderwijs, door Thor- becke zoo juist, gedefinieerd bij de M. O.-wet van 1863, waarbij blijkens de Memorie van Toe lichting iets anders bedoeld was dan het scheppen van een Voorber. voor natuurwetensch. univer sitaire studie, n.l. het Middelbaar Onderwijs zou dienen voor de vorming van die talrijke burgerij, welke, het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbe reiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht. Welnu dan, de behoefte bestaat, dus zorge men, dat het er komt, en mete niet te angst vallig de bezwaren uit. En indien ergens, dan bestaat, blijkens mijn opgave van de bestemming der abituriënten en blijkens de keuze van liet vorige jaar, die behoefte in Schiedam zeer zeker. Waarom die lift. econ. aid. 1 Sept. j.l. niet is opgericht, daarop wensch ik in dit verband liever niet te antwoorden. Zeker is het, dat ik in het belang van de helft onzer leerlingen hart grondig hoop, dat Sept. 1925 de H.B.S. A-er zal zijn. Ik zie ook geenszins daarbij het boven-aan- gehaulde bezwaar over het hoofd en ben ook reeds in een richting werkzaam, waarover het voorbarig zou zijn, mij thans uit te laten. Alleen nogmaals, men overschatte het gevaar aan deze school niet. En behalve het getal leerlingen, heb ik daarvoor nog een goede reden. Zeker, thans zegt de Minister, uit de instelling van een H.B.S. A mogen geen meerdere kosten voortvloeien, en toch moet men dit voorschrift voor de toekomst niet te letterlijk opvatten. Althans, aan de R.H.B.S. te Zwolle heeft de Minister dit jaar de oprichting eener litt. econ. afd. geweigerd, echter toegezegd, het volgend jaar, indien het aantal leerlingen splitsing van de 4de en de 5de klasse opnieuw mogelijk maakt, en als dan geen vermeerdering van het getal klassen van de oprichting van een litt. econ. afd. het gevolg is, de instelling te zullen toe staan. Als dan de Minister thans weigert, en een volgend jaar onder gelijke omstandigheden toe staat, volgt daar dan niet uit, dat, behoudens zeer buitengewone omstandigheden van groot verloop- der school o.a„ de Minister de verant woordelijkheid van het voortbestaan der af- deeling op zich neemt. Trouwens, Mr. Dr. Spaander heeft het ook zoo juist uitgedrukt, toen hij opmerkte, dat, waar blijkens de plaats, die de H.B.S. m.g.l. zich hebben veroverd, en blijkens den bloei dier inrichtingen, het onomstootelijk vaststaat, dat de maatschappij dat onderwijs verlangt, de Minister op den duur noch noodzakelijken gelde lij ken steun, noch de toekenning van meer rechten aan de instellingen zal kunnen ont houden. En nu, wat die rechten betreft. Een onge lukkig woord, en de heer Spaander heeft daarop den nadruk gelegd, ook wel een weinig in iro- nischen zin. Want hoewel de rechten Lot heden minder zijn dan van de H. B. S. B, zijn de H. B. S. m.g.l. in ons land bloeiende inrichtingen, waarvan het, getal leerlingen zich steeds uit breidt. Ontvangt men dan onderwijs aan een H. B. S. alleen ter wille van de rechten, aan het einddiploma verbonden, of bezoekt men een inrichting van voortgezet onderwijs, om daar algemeen ontwikkelend onderwijs te verkrijgen, eenigszins georiënteerd op het te kiezen beroep. De bestemming van het overgroote deel der leerlingen in het tijdvak 1911 tot en met, 1924, voor wie dan de 14. B. S. A meer aangewezen ware geweest, is van dien aard, dat, zij de rech ten, verbonden aan de H. B. <S. B, boven die aan dc II. B. S. A, niet noodig hadden voor het beroep hunner keuze. Dat neemt niet weg, dat toch gestreefd moet worden, en reeds gestreefd wordt, naar verkrijging van meerdere rechten als het recht tot afleggen van de examens aan de universiteiti in dc sociale aardrijkskunde, tot het afleggen van de examens aan de univer siteit in de rechten, dit laatste na aanvullings examen Latijn, tot het verkrijgen van vrij stelling bij het zug. staatsexamen voor Neder- landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Geschie denis, Aardrijkskunde. Wat de thans vastgestelde het volgende De Minister van O.K. en W. heeft ter al gemeene kennis gebracht de volgende rechten le. a. het recht tot het volgen van de studie aan dé Nederl. Handelshoogeschool b. het recht op toelating tot het notarieel examen c. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie Lij de gemeente Amsterdam d. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie hij de Nederl. Spoorwegen e. het recht, om mede te dingen naar een plaatsing bij de opleiding voor officier van administratie, bij de Kon. Marine. f. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaren voor Chineesche en Japansche zaken g. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaren bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnsen in Nederl.-Indië. h. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-gezaghebber bij het Binnenlandsch Bestuur in Ned .-Indië i. het reclit op vrijstelling van de toelatings examens voor en voorrang bij benoeming tot de navolgende betrekkingen hij den adininistra- tieven dienst der posterijen, telegrafie en tele fonie kantoorbediende, telegrafist, telefonist, bureel-ambtenaar. 2e. dat eerlang zal worden hekend gemaakt,, welke andere rechten zullen worden toegekend. Met beleefden dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, N. W. v. Gei.deh. Gemengd Nieuws. Aan de poort, van het P a r a d ij s De heer L. G. A. Coremans, lid van den ge meenteraad van Rotterdam, heeft den volgen den brief aan den burgemeester dier gemeente doen toekomen Edelachtbare heer! Ik wenschte in de eerst volgende openbare vergadering het volgende nader toe te lichten Nieuw reglement voor loot> en arbeids voorwaarden voor de gemeente Rotterdam, op gedragen door de Nederl. Rapaille Staats partij. Art. 1. De arbeid is als genoegen te be schouwen en uitsluitend als tijdverdrijf op te vatten. Iedere inspanning is verboden en wordt met onmiddellijk ontslag gestraft. Art. 2. Het begin van den arbeidstijd wordt aan den werkman zelf overgelaten. Voor den aanvang van het werk worden koffie, thee, boter en kadetjes beschikbaar gesteld. Art. 3. Iedere arbeider behoort in onberis pelijke kleeding met boord en das te verschij nen. Het dragen van schoenwerk met doorge sleten zooien en scheeve hakken is streng ver boden. Bij cventueele „dallas" is de gemeente verplicht, dadelijk in te grijpen en haar ar beider naar de laatste mode op maat vervaar digde kleeding gratis tc verstrekken. Art. 4. Iedere arbeider ontvangt het mini mum loon 10 per dag met, vrijen kost, si garen en bier. Jubilarissen, d.w.z. arbeiders, die meer dan een jaar bij de gemeente werken, hebben recht op vervoer per automobiel van en naar hun werk. Art. 5. Van 9—10 uur is het ontbijtlijd en wordt er koffie, room, eieren, zalm, enz. geser veerd. De gemeente is verplicht, dit alles precies na te komen. Art. 6. Gedurende den werktijd mag er ge zongen en gefloten worden. Wordt er een volkslied of populaire straatdeun gezongen, dan is iedere arbeider verplicht, naar krachten mede te zingen. Art. 7. Van 122 wordt het middagmaal op gediend en naar het seizoen worden spijzen als gans, hazepeper, enz., opgediend. Boven dien ontvangt iedere arbeider 3 liter bier. Ook is er dansgelegenheid, niet de daarvoor beschik baar gestelde jongedames. Art. 8. Van 24 uur wordt koffie gedron ken met daarbij te presenteeren koekjes en gebak. Art. 9. Om 5 uur wordt „afgenokt" en koude schotels voor afscheid aangeboden. Bij het verlaten van de werkplaatsen is de opzich ter of chef verplicht, iederen werkman de band te drukken en in naam van de gemeente zijn besten dank uit te spreken voor de opofferende vlijt bij den arbeid betoond. Coremans maakt mooie kansen, het tot Kamerlid te brengen met zoo'n program. Monster-verwarming. Volgens een pas verschenen brochure zal Hamburg binnen kort over een centrale verwarming beschikken, die dc gcheele stad zal kunnen voorzien. De Hamburger electrische centrale was re V in 1921/22 begonnen, haar warmte van 7 miliioen eenheden met een zestal gebouwen te deelen, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) a*r Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5