DAGBLAD VDOR SCHIEDAM OMSTREKEN Het eeuwfeest der St. Janskerk. F EIII L L De avonturen van Kristen Blok. n*%iJaargaiig, Maandag 17 November 1924. S». 14101 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert.eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 501) bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bg verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vingcr„De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi. AJgem.Verz. bank Schiedam Buitenl&ndseh Nieuws, IN HET BEZETTE GEBIED. Gister heeft, gelijk aangekondigd, de defini tieve overdracht van de exploitatie der spoor wegen in Rijnland aan de nieuwe Duitsche spoor wegmaatschappij plaats gehad. De overdracht is geschied veertien dagen vroeger dan in ■'tiet Protocol van Londen was bepaald. ITALIË. Bij de debatten in de Italiaansche Kamér over de buitenlandsche politiek, heeft Mussolini een rede gehouden waarin hij aan de Kamer mededeelde, dat hij niet slechts voor toelating van Duitschland tot. den Volkenbond is, maar dat hij eveneens zijn bést. zal doen om aan Duitschland een permanenten zetel in den Vol kenbondsraad te geven. De premier verklaarde dat het uitgangspunt van zijn politiek het feit is, dat, als alle landen een langdurigen vrede noodig hebben Italië dezen Zeker noodig heeft. Om dit te bereiken moeten alle geheime brand haarden uitgedoofd worden. De buitenlandsche politiek zeide hij is wel de meest verantwoordelijke taak van de regeering. Met die politiek sta ik of val ik. Toch verlang ik het algemeen vertrouwen van de Kamer terwijl zij tevens haar vertrouwen in mijn buitenlandsche politiek uitspreekt. Het resultaat der stemming was 280 stem men voor de regeering, 26 onthoudingen en 6 stemmen tegen de regeering. In het geheel zijn dus 312 afgevaardigden bij de stemming aan wezig geweest, zoodat het gemakkelijk is vast te stellen, dat een geheele reeks van afgevaar digden uit het kamp der regeeringsmeerdcr- lieid er den voorkeur aan gegeven heeft, niet aan de stemming deel te nemen. De 280 die voor de regeering hebben gestemd, vormen nauwelijks de helft van het totaal aantal afgevaardigden, dat 553 bedraagt. FRANKRIJK EN RUSLAND. Ivrassin is nu officieel tot gezant in Parijs benoemd. Hij blijft tegelijkertijd volkscommis saris Voor den buitenlandschen handel. OOSTENRIJK. Volgens een bericht uit Weenen zullen de personentarieven op de Oostenrijksche spoor wegen met ingang van 1 Januari met ongeveer 30 worden verhoogd. TURKEN EN GRIEKEN. De correspondent van de „Chicago Tribune" te Constantinopel beschrijft in zijn blad den vreeselijken toestand der uit Thracië uitgewezen Turksehe boeren. Minstens een derde der vier honderdduizend Turken die reeds in Anatolië, welke landstreek hun als nieuwe woonplaats is aangewezen, zijn aangekomen, zijn gestorven aan malaria door onvoldoende huisvesting en aan honger, terwijl ook 'ii belangrijk deel der overlevenden ten doode is opgeschreven in den aanstaanden strengen Anatolischen winter. Van de zes millioen pond die de regeering voor de overbrenging en huisvesting der vluchtelingen beschikbaar heeft gesteld, is vier millioenbesteed aan bezoldiging van ambtenaren,die op de schan delijkste wijze misbruik hebben gemaakt van hun positie en de onmacht, der landverhuizers. MINISTERCRISIS IN EGYPTE. De Egyptische premier Zaghloel Pasja, heeft y 13 |Bij woorden of uitdrukkingen die ongeveer uit drukten wat mij op 't hart lag, had ik streepjes getrokken of kruisjes geteekend en zij antwoord de op dezelfde wijze. Bij mijn laatste bezoek had ik door een gelukkig toeval, een onderhoud met haar, waardoor alle twijfel van mijn kant opge lost werd. In mijn vreugde moet ik mij waar schijnlijk verraden hebben althans, sinds dien dag speelde de burgemeester den voornamen, koelen zakenman duidelijk genoeg gaf hij mij te verstaan dat het niet in zijn bedoeling lag mij in 't vervolg in zijn huis te ontvangen, en ingeval ik zaken hadop het kantoor kan ik hem of zijn secretaris steeds vinden." „Ik begrijp de geheele geschiedenis", onder brak Kristen Blok zijn vriend, die meer sprak dan Kristen verdragen kon. „Wannéér Emilie Strom nu trouwt, dan komt haar oom, wegens het er doorbrengen van haar vermogen in het tuchthuis. Zeg mij eens, kameraad Is het je om het meisje alleen te doen „Natuurlijk." „Geef me een beetje den tijd Versta mij goed Zul je niet als verstandig echtgenoot alles in. 't werk stellen om je vrouw en je kinderen het zoo ruim mogelijk te geven door aanspraak te maken op een vermogen dat haar wettig toe- in de Kamer medegedeeld, dat hij wegens ge zondheidsredenen aftreedt. Dit aftreden zou, naar verluidt, in direct veihand,staan met iriee- ningsverschillen in het kabinet, welke het af treden van de ministers \an Buitenlandsche Zaken en Financiën ten gevolge hadden. Voorts wordt bericht, dat ook de Egyptische gezant te Londen zijn ontslag heeft gevraagd. Uit Khartoem wordt gemeld, dat 28 kadet- ten, die hebben deelgenomen aan de onlusten in de militaire school op 9 Augustus, in verband met de agitatie in Soedan, tot 8 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld. Tot heden hebben zich nog geen ordeverstoringen voorgedaan. Reuter bericht nader uit Cairo Aan alle scholen wordt gestaaktde studenten marcheeren door de straten en juichen Zaghloel Pasja toe. De ambtenaren aan het ministerie van Fi nanciën legden het werk neer, en de employés van het departement van Onderwijs verzamel den zich op het binnenplein van het departe mentsgebouw, waar redevoeringen werden ge houden, waarin besloten werd, een deputatie naar den koning te sturen om hem te verzoeken, Zaghloel's ontslag-verzoek af te wijzen. De menigte bestormde de bureaux van een humoristisch geïllustreerd blad, dat voortdurend caricaturen van Zaghloel heeft gegeven. Zij ver nielde het interieur, wierp de ruiten in en ver brandde den papiervoorraad. De politie joeg de aanvallers uiteen. Na een langdurig onderhoud met den koning heeft Zaghloel Pasja toen zijn ontslag-aanvraag ingetrokken. DE STRIJD OM MEKKA. Naar gemeld wordt, hebben de Wahabietcn onder aanvoering van Ibn Saoed, een ernstige nederlaag geleden tegen de strijdkrachten van koning Ali, die na belangrijke versterkingen te hebben ontvangen, zijn opmarsch tegen Mekka, welke'stad hij nog slechts kort geleden aan zijn tegenstander heeft moeten overlaten, met kracht voortzet. MEXICO. De afgevaardigde Guerrero, die bij de schiet partij in de Kamer op 13 dezer zwaar gewond werd, is aan zijn verwonding overleden. De ar beidersleider Morones, die eveneens werd ge troffen, is herstellende. ALLERLEI. Uit Berlijn De bemiddelingspoging, die is gedaan om een einde te maken aan de staking bij de boven- en ondergrondsche spoorwegen is mislukt, omdat de stakers niet wilden ingaan op de voorwaarde, dat zij onmiddellijk het w$rk zouden hervatten. Uit Berlijn De Berlijnsche bioscopen- exploitanten hebben besloten, hun theaters op 1 December te sluiten, indien de belasting op de openbare vermakelijkheden niet wordt ver laagd. Allen hebben hiervan mededecling gedaan aan hun personeel. Uit Berlijn Naar uit Genèv.e wordt ge meld, is Mexico van plan tot het Internationale Arbeidsbureau toete treden en de conventie van Washington, betreffende den achturendag te ratificeeren, Uit Berlijn Uit New-York wordt geseind, dat volgens de bladen, de Arnerikaansehe gezant te Berlijn, Houghton die thans naar Duitschland is teruggekeerd, in Maart a.s. zijn Berlijn te hen post zal verlaten en den Arnerikaar schen gezant te Londen, die aftreden zal, gast vervangen. Binnen ia n d.« De Vliegtocht Hollandfiulie. Vari der Hoop seinde uit Rangoon aan het Haagsche Ancta-kantoor, d.d. 15 November: Wij zijn alhier aangekomen. Van het aan vankelijk voornemen om door te vliegen naar Bangkok zijn we teruggekomen, wegens de moeilijkheden op het traject RangooriBangkok lastig te passeeren bergen en geen landings terreinen. Omstreeks 12 uur waren wij reeds hoven de stad, maar van Weerden Poelman en ik vonden het vliegveld veel te klein om te landen, en de omgeving niet vrij genoeg. Wij zijn daarom na lang zoeken gedaald op een race-terrein, vier kilo meters noordelijker gelegen, dat wij groot genoeg oordeelden. De landing geschiedde best en van Weerden Poelman, v. d. Broeke en ik maken het uitstekend. Toestel en Leven-motor houden zich voortreffelijk. Maandag vliegen wij naar Bang kok. behoort?" „Ja zeker," beaamde Kas par Laiigg. „maar op de eerste plaats Emilie. „Goed, goed „Goddank heb ik voor bei-den genoeg, en kan zij niet het aardsch geluk, dat ik in staat ben haar te bieden, ruimschoots tevreden zijn." „Bravo," riep Kristen Blok en drukte hern de hand. „Je bent altijd nog dezelfde goeie kerel als vroeger, toen wc op de schoolbanken zaten. Nu weet ik hoe je er aan toe bent en het zal je spoedig beter gaan,, wanneer de goede God wil, zooals ik wil. Wanneer je het aandurft, schrijf dan nu nog eens een lettertje aan den onechten burgemeester Verlang zonder veel compli menten zijn inwilliging en beloof hem, dat je zijn gedrag als voogd niet gerechtelijk zult laten onderzoeken en hem evenmin in het tuchthuis- zult helpen. Aan zoo'n ouden deugniet valt im mers toch niets meer te verbeteren. Wanneer jc wilt kun je het ook vormeiijker doen. Zendt don je brief maar aaU mijn adres. Wat je er mee wint In zes weken heb jij je geliefde als je vrouwtje hier op je goed, en noch aan bruilofts- praal, noch aan gasten zal het je ontbreken En nu leef wel houd je vooral bedaard en kalm voor het overige zorg ik Een oogenblik later ging Kristen Blok de deur uit. Eerst gaf hij deii bedienden nog enkele nauwkeurige voorschriften omtrent het behan delen van den gewonde en de verzorging van het landgoed. En dezen keer sprak hij op zulk Om een woord. De Democratische Partij heeft een eventueele fusie met den Vrjjzinnig-democratischen Bond onmogelijk geacht om het verschil in uitleg van liet woord „vrijzinnig." „Het Volk" en „St. Mieliael." „Het spreekt vanzelf, dat wij het optreden van den dèmocratischen bond „St. Micliaël" in den boezem der katholieke Staatspartij met genoegen zien. Het was hard noodig, dat daar eens wat leven in de brouwerij kwam, want. het was er de dood in den pot." Aldus de aanhef van een hoofdartikel in het hoofdorgaan der S. D. A. P. Toch zijn de verwachtingen van „Het Volk" niet heel hoog gespannen. Het blad twijfelt aan de „doortastendheid" der leiders van het nieuwe verbond. Onder de verschillende redenen, die dezen twijfel moeten aannemelijk maken, noemt „Het Volk" ook de volgende „Bij de definitieve stichting van „St. Michaël" hebben de leidende figuren, die tevens de sterkste figuren zijn, zitting genomen in een commissie, die zich met de candidatenkeuze voor de Kamer verkiezingen zal bemoeien, en verklaarden daarbij dat zij zelve niet voor het Kamerlidmaat schap in aanmerking willen komen. Ook dit duidt op aarzeling en zwakheid. Wie zoo'n beweging op touw zet, moét er ook ten zolle voor staan en alle-consek wen ties aanvaarden. Hij moet zeker niét uit dén weg gaan voor den te verwachten smaad, dat het hem alleen om een Kamerzetel te doen is. Integendeel moet hij er alles op zetten; om zelf in de hoogste regionen, wa'ar het er op aankomt, door te'dringen. ïlij moet, die plaatsen niet aan mindere en zwakkere krachten overlaten. Hij vermindert daardoor ook het élan'der beweging, dal .zij boven alles behoeft om te slagen. Hij wekt aldus den indruk, dat hij het persoonlijk niet al te zeer 'met de hoège heerén verbroddelen wil; En hij vestigt daardoor ongeloof in de doorzettingskracht der beweging en do van haar te verwachten resultaten." Het blad stookt wel aardig, maar ook het „Volk" zal ervaren, dat zulke schrijverij juist omgekeerde uitwerking heeft dan hetgeen be doeld is. Stads' en Gewestelijk Nieuws. De Pontificale LI o o e m i s. De Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, de tn- duum-dagen, waren plechtig-rustig voorbijge gaan en droegen merkbaar den stempel van voor bereiding op een nog grooter feest, 't 1 oofd- festijn, waarop ook onze doorluchte Kerkvorst in ons midden zou zijn en dat geheel Katholiek Schiedam gister heelt gevierd op een wijze, welke de volmaaktheid dicht naderde. Ja, 't was gister een grootsche dag voor ons, een heerlijke dag, waarvan de herinnering nooit meer zal worden uitgewischt. Reeds Zaterdagmiddag steeg dc feeststemming al meer en meer, toen vele vlaggen kleurig-wap- perend verkondden, dat Mgr. Gallier in onze veste Was gearriveerd en in de Haven-pastorie Zijn intrek had genomen. Plechtige H. Mis en Lof werden ook dien laatsten triduum-dag door een talrijke schare geloovigen bijgewoond, die reeds allen en met hen nog zoo velen meer hun kerden. naar den Zondag, den grooten dag van hoog festijn en stralende Schiedamsche, katho lieke glorie. Allerwaardigst werd deze Zondag begonnen met een generale H. Communie in den honderd jarigen tempel. Was er ook geen reden te over, om in dankend gelooven en aanbidden denjdag zóó in waren katholieken geest te beginnen Daarop vond om half elf de schoonste plech tigheid van den ganschen dag plaats de-Ponti ficale Hoogmis. Reeds lang vóór het aanvangt uur was de Havenkerk tot in de uiterste hoeken gevuld en daar verscheen toen te midden van die velen, vanuit den rechter-zij-ingang der kerk, de doorluchtige, eerbiedwaardige gestalte van onzen Bisschop, voorafgegaan door een lange schare geestelijken, die Hem bij 't opdragenvan het H. Misoffer zouden assisteeren. Zegenend schreed zacht Mgr. door de hoofdgang naar het priesterkoor, terwijl intusschen 't zangkoor, dat prachtig was versterkt, 't Sacerdos et Pontifex van de Leur statig had aangeheven. Op Zijn I roon, onder rood-en blauw-gouden hemel ving Mgr. de voorbereiding ter H. Mis aan, daarbij geassisteerd door de volgende eerw. heeren geestelijken Prior, vicarius provincialis Jurrius uit Iluis- sèn, als presbyter assistens, deken Schraag en pastoor Ligthart, diaconi ad thronum, pastoor Jansen en Warnink, diaken en sub-diaken, pater Biesta, ad baculum, pater v. Dijk, ad candelam, pater Marrevee, ad m'ytram, pater Cremer, ad gremiale, pater Wolterbeek, ad librum, kapelaan Wiemers, thuriferarius. en de paters v.d. Burg en Oonk, acolytlii. Secretaris v.d. Tuyn fungeerde als caeremoniarius. Nadat de voorbereidende gebeden waren ver richt en Mgr. 'met al de liturgische gewaden was x gekleed, kon de H. Mis in al haar verhevenheid en zinrijkheid een aanvang nemen, 't Zangkoor voerde Onder leiding van den heer P. v.d. Putten die tevens 't orgel bespeelde, op sublieme wijze de grootsche, onvergankelijke Tiiniteitsmis van Hub. Cuypers uit. De tenorsoli zong dc Ro'ter dammer, de heer Tollenaar, die zich schitterend van zijn taak kweet. 'L Was een Misuilvoering, zooals 't in onze stad tot de groote uitzonderingen behoort. Na 't Evangelie sprak Mgr. Gallier vanaf 't priesterkoor, de feestvierende geloovigen in eenvoudige en hartelijke woorden toe. Mg, wenschte hun innig geluk met 't eeuwfeest van een goedaardigen toon en roemde zoozeer hun liefde en opoffering voor hun meester, dat zij veel beter over hem dachten toen hij wegtrok dan toen hij den eersten avond in de cabriolet thuiskwam en de bedienden ijlings wegstoven bij zijn ruwe bevelen. De zes weken waren spoedig verloopen en Lange's arm was beter. In den vroegen morgen van een der laatste dagen van September was het vogelschieten ge weest in het kleine dorp. De burgemeester was schutterskoning geworden en ter eerc daarvan gaf hij een groot feestmaal voor de aanzienlijkste families des avonds zou er een groot bal zijn. Een uur voordat het gezelschap van den middag zich zou komen verzamelen, stond de raadsheer in zijn huiskamer voor den spiegel in een spiksplinternieuwe uniform, welke nog inrijgbanden, noch watten miste. Daarover prijk te een prachtig groen lint met een fonkelende medaille. Zijn echtgenoote zat in haar mooiste Moeren op de sofa en bewonderde haar man. „Je hebt gelijk, mijn hemelsche Concordia, het kleedt mij niet slecht ik behoor gelukkig niet to^de personen, die van schoone kleeren hun afgod maken,«maar mijn ambt brengt mee, mij zoo te tooien, het is mijn plicht de hoogste macht in den Staat te vertegenwoordigen. Ook jij ziet er vandaag uit als een Koningin, mijn hemelsche Concordia." „Ik kan nu juist niet zeggen dat de titel van „schutt'erskoningin", mij zoo erg bevalt", meen de zijn vrouw, „het klinkt zoo'n beetje spottend, je voelt toch dat het maar na-aperij, niet echt is, Je behoeft niet zoo'n zuur gezicht te trekken, mijn engel. Ik dacht waarlijk niet aan je. „Goed, heel goed, mijn beste", onderbrak hij haar met waardigheid. Je hebt gelijk. Dat 'schutterskoningschap is maar een aardigheid, een spel, en ik zou het voor een man zooals ik ben, onpassend vinden daaraan deel te nemen, als ik niet boven al die kleine ijdelh^den verheven was. Maar zulk een decoratie heeft toch altijd 'n zeker aanzien in 'n provinciestadje zooals dit. Spoedig zal ik wel 'n trapje hooger stijgen. Je weet wel, de titel van rechter en dan die andere uitverkiezing, daarop kan ik vast hopen. Mijn Concordia, als je eens wist wat ik vannacht gedroomd had „Wat kan dat 'zijn, mijn ridder Wat droom de je „Het kwam mij voor als stond ik te midden Van een schitterend licht, geideed in deze uni form, voor een groote menigte menschcn, die allen mijn schitterend ordeloeken kwamen be wonderen, een gouden band om den hals. Dat duidt wellicht op een der hoogere onderschci- dingsteekenen die om den hals gedragen worden. Zoo iets heeft men wel meer gezien en wie weet (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1