DMGBLMD WO OR SCHIEDAMJE» OMSTREKEN. PEUItLETOW. De avonturen van Kristen Blok. Jaargang,, Woensdag 19 November 1824. Ma. 14103 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirigen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. (iratis-ÜDgevallenverzekermg f 500 bij levenslange geheele invaliditeit120S) bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. fioiteniandseh Nieuws, DE VOLKENBONDSRAAD. Als Engeland geen uitstel vraagt zal de 22ste zitting van den Volkenbondsraad, welke op 3 December te Rome wordt gehouden, in de eerste plaats de Voorbereiding van de ontwape ningsconferentie ter liand nemen, en het systeem van sancties en economischen bijstand bestu- deeren, zooals dat in het Protocol van Genéve is neergelegd, daarbij tevens gebruik makende van alle gegevens, na de vaststelling van dat Protocol verkregen. De Raad zal verder den datum vaststellen van de vergadering der Juristen-Commissie, die het Volkenbondspact moet verbeteren, zooals in het Protocol wordt geëischt. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van Groot- Drittannië, Frankrijk, Italië en Japan, benevens den Braziliaan Fernandes en den Zweed Lool'- gran. De Raad heeft voorts op de agenda een be spreking van de controle op den handel in wape nen en de ontwerp-conventie over dit onder werp. Rij zal den datum vaststellen van de internationale conferentie, welke de definitieve conventie moet vaststellen. Met betrekking tot de particuliere fabricage van wapens en munitie moet de Raad de werk-méthode aan geven van de commissie, die voor de behande ling van deze kwestie is aangewezen, en trachten een Amerikaanschen vertegenwoordiger in die commissie te krijgen. Op de agenda staat voorts de militaire con trole, in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Dan zal de Raad eenige voorstel len van Italië moeten overwegen in verband met liet Instituut. voorPrivaatrecht, dat te Rome zal worden opgericht. Andere onderwerpen op de agenda zijn nogde bescherming der minderheden, Dantzig en het Saargebied, de uitwisseling der bevolkingen in Albanië en Griekenland, mandaten, kinderbescherming en gezondheid. OOSTENRIJK. R a 111 e Ir i) o' n d s k a n s e 1 i e r. De hoofdcommissie van den nationalen raad heeft gister Ramek tot bondskanselier gekozen, die deze benoeming heeft aanvaard. Ramek zal overeenkomstig de belofte, die hij aan de Groot-Duitschcrs heeft gedaan, zich niet vóór Donderdag.bezighouden met de defi nitieve samenstelling van zijn kabinet, daar het nog niet vaststaat of de Groot-Duitsche fractie aan de regeering zal deelnemen. De christelijk-soeiale afgevaardigde Mataja iieei't zich bereid verklaard, den post van mi nister van Buitenlandsche Zaken te aanvaar den Volgens cie avondbladen zullen in liet nieuwe ministerie-Ramek ook zitting hebben Dr. Ahrer, financiën, en de oud-minister Vescb, sociale aangelegenheden. De keuze van dezen laatsten, evenals de uittreding van Dr. Kienbock moet door de sociaal-democratische partij gunstig worden opgenomen. Men verwacht verder, dat de Groot Duitsche partij aan de regeering zal deelnemen, hoewel nog onzeker is, wie den vice- kanselier Frank, wiens aftreden voor zeker geldt, en eventueel den minister van Handel, Schrüff, zullen vervangen. De beslissing hier over valL heden. HET AFTREDEN VAN DR. SEIPEL. Omtrent het besluit van Seipel om vorming 15 „Een zeer eervol schrijven," meende hij. „ik zal den heer Lange daar een schriftelijk antwoord op geven, zoodra ik over de zaak heb nagedacht. Aanstonds verwacht ik gezelschap. De documenten waarover u gesproken heeft zal ik nu wel in ontvangst nemen, op iedere billijke voorwaarde ga ik in." Bij deze woorden speelde hij als in gedachten met een honderd- thalerstuk. „Ik heb niet veel tijd," merkte Kristen Blok, terwijl hij naar de klok keek, „over de doku- 'nenten praten we wel eens op een anderen keer wanneer er meer tijd voor beschikbaar is. Maar, ziet u, mijnheer I.ange viert zijn bruiloft liefst zoo gauw mogelijk. Wegens een ongeval kan mijnheer Lange zeil' niet komen en moet de. plechtigheid dus in zijn huis voltrofekenworden b'it zijn brief heeft u alreeds ervaren dat het ''iet in zijn bedoeling ligt zijn echtelijk leven met gerechtelijke fittenjen te beginnen op Voorwaarde dat u dit stuk wilt onderteek enen saarin uw als voogd besluit deze verbinding niets m den weg te leggen. I. weet dat we deze, uwe toestemming geheel kunnen missen wanneer wij het gerecht te hulp roepen. Maar, zooals verlies van een bank Schiedam van een nieuwe regeering niet op zich te nemen, schrijft de officieuze „Politiscbe Körrespon- denz!" dat Seipel tol. de overtuiging is gekomen, dat hij zonder gevaar voor het saneeringswerk de regeering in andere handen kan doen over gaan, daar het absolute vasthouden van de meerderheidspartijen en vooral van de Chris tel ijk-socialen aan de saneeriegspolitiek, boven allen twijfel verheven is en de saneering al lang geen zaak meer is van Seipel persoonlijk, maar van geheel Oostenrijk. Bovendien vindt Seipel het noodig, om inet al de hem, na zijn verwon ding, overgebleven krachten, te arbeiden aan de propaganda voor de snelle uitvoering van het werk van Genève, waartoe hij als bonds kanselier physiek niet meer in staat was. Dit is de beteekenis van het aftreden eau Seipel, die dadelijk weer de taak van leider der Chrjstp- iijk-Socialc partij op zich neemt. De commissaris-generaal voor Oostenrijk, Dr. Zimmerman verklaarde in een interview aan Oostenrijksche en andere' persvertegen woordigers toegestaan, dat heb hem leed deed het saneeringswerk niet met Seipel en Kien bock, die hij beide zeer hoogachtte, te kunnen voltooien. Het buitenland moet den gang van zaken in Oostenrijk afwachten en bedenken, dat de protocols van Genéve een staatsver drag vertegenwoordigen, waaraan elke regeering in Oostenrijk gevonden is. Zimmerman gelooft, in geen geval, dat de crisis invloed zal uitoefenen op de stabiliteit der valuta en is van oordeel, dat men geen reden heeft zich ongerust Le maken. DENEMARKEN. In het Deensche Folketing heeft gisteren de minister van Buitenlandsche Zaken, graal' Molt- ke, over de internationale en juridische kanten gesproken van de Deensche regeeringsvoorstel len in zake 's lands ontwapening. De minister wees er op, dat de beslissing in die kwestie bij Denemarken zelf berust en be toogde, dat er geen internationale beletselen zijn tegen het doorzetten van het plan. Het Volkenbondspact legt zijn onderteekenaars gee nerlei nieuwe verplichtingen op in zake hand having van militaire .en maritieme bewapenin gen. Integendeel, Smt Pact draagt het stempel van een geheel tegenovergestelde gedachte. De minister merkte op, dat de kwestie beschouwd möet worden in verband met de huidige en toe komstige vooruitzichten op het verwezenlijken der ontwapeningsidee over de geheele wereld. Hij hoopte, dat het Deensche voorstel be schouwd zal worden als een bijdrage tot het bereiken van dat doel, al zij het dan ook maar een bescheiden bijdrage, en dat het zou mede- helpen om de internationale behandeling dier kwestie voort te helpen in de richting die do Deensche regeeriug de juiste acht, doch dat, wanneer nieuwe overwegingen zich zullen voor doen, zij de aandacht der regeering zullen heb ben en ter kennis van de Kamer zullen worden gebracht. De regeering wenscht de wetten geenszins door den Rijksdag te jagen maar zal alle ge legenheid geven voor discussie door de partijen, ten einde helderheid te krijgen omtrent de we zenlijke meening van het volk in deze gewichtige kwestie. FRANKRIJK. De Fransche Senaat heeft, na een rede van Herriot in antwoord op de protesten der'rechter zijde, met 176 tegen 104 stemmen het amnestie- ontwerp der regeeringscomrnissie goedgekeurd. gezegd, wij houden daar niet van en een bruiloft moet men niet uitstellen, de wagen voor de bruid staat reeds voor de deur." De burgemeester liep op het venster toe, blikte verbaasd naar buiten en zag dat een gesloten rijtuig voor de deur wachtte. „U gaat wat overijld te werk, mijnheer Blok," stotterde de raadsheer. „Ik zal toch eerst dienen te weten of juffrouw Strom toestemt in zulk een eigenaardige wijze van trouwen. Ga ze halen, mijn hart," wendde hij zich tot zijn vrouw, die weer naar de deur liep. „Neen, veroorlooft u mij dat ik dat zelf doe," kwam Kristen Blok tusschen heiden, „ik zie mij gedwongen u eenige oogenhlikken kamerarrest te geven. Ziet, ik wensch ongehinderd mijn plannen ten uitvoer te brengen, maar ook zonder opzien te verwekken. Daarom heb ik voorzorgs maatregelen getroffe'de juffrouw weet van alles'af, zij is reeds reisvaardig. Wanneer u weerspannig is, zal de geheele stad oogenblikke- lijk alles weten waarvan ik de bewijzen heb. Moet u zich nog bedenken te onderteek enen Klad er maar op los, als heeft het niets meer te beteekenen, dan een bevel tot opsluitmg.in een gekkenhuis." De burgemeester meende een ruwen dreigen den blik in de oogen van den reuzensterken man te bespeuren. Haastig greep hij naar zijn pen houder en onderteekende met sidderende hand het attest. Lachend stak Kristen Blok het in Onder degenen die onder de amnestie vallen, bevinden zich Malvy en Caillaux, DE STRIJD IV MAROKKO. Het directoire laat te Madrid officieel bekend maken, dat de ontruiming van Sjesjoean en het gebied van de Wad L.au door 10000 man Spaan- sclie troepen met succes is geschied. DE STRIJD IN DEN HEDSJAS. De „Mocattam" verneemt, dat de Waha- bieten, tegen wie koning Ali van den Hedsjas weder den strijd heeft aangebonden, ter herove ring van 'Mekka, de Roode Zee teil zuiden van Djeddah hebben bereikt. Uit den Hedzjas wordt gemeld, dat koning Ali van plan is een nieuw offensief te beginnen in de richting Mekka-Taif ten einde den Waha- bieten den terugtocht naar Nejd af te snijden. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat het langdurige geschil tusschen Griekenland en Turkije over de kwestie, onder welke voorwaarde de Grieken overeenkomstig het verdrag e an Lausanne in Turkije mogen blijven, thans aan het Internationale Hof te 's-Gravenhage zal worden voorgelegd. Inmiddels is ei) een voorloo- pige regeling getroffen, volgens welke 'de in Turkije woonachtige Griek qn daar dezen winter nog ongestoord kunnen blijven. HANI LEESVERDRAGEN. Voorzien van de door de Duitsche regeering vastgestelde instructies is gisteravond staats secretaris Trendelenburg,' de leider van de Duitsche delegatie voor de economische onder handelingen met Frankrijk naar Parijs terug gekeerd om de besprekingen voort te zetten. Welke beteekenis men zoowel van Duitsche als van Fransche zijde aan den tegenwoordigen stand der onderhandelingen hecht blijkt hieruit, dat van Duitsche zijde den Duitschen gezant te Parijs is opgedragen, staatssecretaris Trendelen burg in de leiding van de onderhandelingen bij te staan, terwijl van Fransche zijde de Fran- iehe gezant te Berlijn gister.eveueensnaar Parijs, is vertrokken om rapport uit te brengen. Bij den Franschen eisch in zake de heffing van 26 speelt een schrijven van den controleur-generaal voor de reparatiebetalingen Parker Gilbert aan den Duitschen minister van Financiën, dr. Luther een belangrijke rol. Het is waarschijnlijk, dat in deze kwestie een beslissing van het trans fer-comité wordt ingeroepen. De Duitseh-Engelsclie onderhandelingen voor een handelsverdrag nemen een bevredigend verloop. De Engelsehc gezant te Berlijn is gister naar Londen vertrokken om zijn regeering over, deze kwestie voor Lc lichten. Men verwacht echter niet, dat de Britsche regeering afstand zal doen van haar recht tot helling van de 26 invoerrechten. De Britsche en Fransche regceriugen houden in deze zaak nauwe voeling met elkaar. De leider der Belgische delegatie voor de Belgisch-Duitsche handelsbesprekingen te Ber lijn, Van Langenhove, heeft aan een medewerker van de „Soir" verklaard, dat de onderhande lingen worden gevoerd op den grondslag van de nieestbegunstigiugselausule, doch dat voor een geheele reeks artikelen een uitzondering is ge maakt ter bescherming van de Belgische indus trie. zijn zak. Daarop sloot hij de deuren van de bin nenvertrekken, groeste den burgemeester en diens vrouw en ging de voordeur uit, die hij eveneens achter zich dicht sloot. De burgemeester stond stom van ontzetting met wijd-opengesperde oogen staarde hij zijn vrouw aan. Opeens sprong hij naar het venster, wilde het open werpen en om hulp roepen, maar als verlamd van schrik bleef hij staan bij de gedachte welke papieren die verschrikkelijke mensch bij zich had en hoe machtig deze man was, die hem in z'n eigen huis gevangen hield. „Roep om hulp," raadde zijn vrouw aan. „Wat ben je toch een slaapmuts, mijn engel 1 Heb je dan geen twee politieagenten voor je deur staan Zal die onzinnige ons zulk een smaad aandoen ?IZal hij ons nu dat juffertje, onze beste geldbron, komen onLrooven En die vermale dijde papieren van je heeft hij behouden „Zwijg, mijn hemelsche Concordia Een on voorzichtig woord kan in deze omstandigheden ons in het grootste gevaar brengen. Wij moeten alle opzien en ieder schandaal trachten te ver mijden. Wij moeten doen alsof alles met onze toestemming gaat. Zoodra zij buiten de stad zijn, laat ik ze overrompelen, wanneer het donker is, laat ik dezen satan achter slot en grendel sluiten en Emilie „Daar komt ze, daar komt ze waarlijk," riep mevrouw uit, „en nog wel in bruidsgewaad, haha, niet krans en sluier, zie toch eens 1 Zij glimlacht CHINA. Het voorlöopige regeeringsreglement omvat, belangrijke wijzigingen in de organisatie van regeering, leger en rechtspraak, welke alle een grondwetswijziging vereischen. Er blijkt een algemeen verlangen te zijn om het land weer op de been ie brengen. Intusschen gaat Woe Pei-foe voort met het overschot van zijn troepen voorloopig aan de Jangt.se te verzamelen. Tsjang is echter blijk baar vastbesloten meester van het Noorden te blijven. Zijn troepen nemen stellingen in, welke gunstig zijn voor een optreden in het Jangtse-gebied. Als hij zijn positie hier sterk genoeg acht, zal hij zijn plannen waarschijn lijk wel openbaar maken. in verband met den naderenden winter is het echter waarschijnlijk, ciat' tot het voor jaar vrede zal heerschen. Woe Pei-foe, de uit Peking verdreven man oer centrale regeering, heeft, een onafhankelijk militair bewind ingesteld met de hulp van de gouverneurs der Yangtse- en H\vangho>-pro- vincies. Dit wijst'erop, dat de actie Van den in Woe's plaats getreden Christen-generaal Feng en van Tsjang Tso-lin, den dictator van Möekden, om Woe Pei-foe te elimineeren, heeft gefaald. Gemeld wordt, dat Woe Pei-foe bereid is om Let presidentschap te aanvaarden, maar di- vraag blijft, of de elkaar vijandige partijen den oorlog zullen voortzetten, of dat zij de zaak tot een einde zullen brengen en zich onder het presidentschap van Twan Ts jij oei vereenigen. ALLERLEI. Uit Berlijn Alles wijst er op, dat de sta king' bij de Hoch- en Untergroundbahn als een mislukking kan worden beschouwd'en dal de arbeid spoedig zal worden hervat. Het aantal werkwilligen wordt voortdurend grooter. Aan de directie van de Hochbahn is het gelukt den dienst reeds weder aanmerkelijk uit te breiden. De Rijksminister van Arbeid is bovendien tussehenbeide gekomen en heeftpartijen tot niet-bindende besprekingen uitgenoodigd Poen .Yat-sen's manifest in zake de privi leges der vreemdelingen heeft onder de' buiten landers te Sjanghai bezorgdheid verwekt. Staten-G«n«raal. TWEEDE KAMIR. Vergadering van Dinsdag 18 November. De algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting worden voortgezet. De lieer Braaf (plattel.), critiseert de Troon rede. Spr. noemt haar een onbenullig stuk, waar van hij niet begrijpt, dat men liet H.M. in de hand heeft kunnen stoppen. Spr. ontkent, dat er opleving in den landbouw is, en bepleit bezui niging op de ambtenaren door vermindering van het aantal en verlaging van de salarissen. Ook het inkomen van de'Kroon is z.i. te hoog. Spr. keurt de achterstelling van het platte land af en hoopt, dat de regeering door een zeer groot deel vervangen zal worden door inenschen, die voor de belangen daarvan gevoelen. De heer Wijnkoop (comm) ontkent, dal er een kentering op economisch gebied is. Er is een stabiliteit in de werkloosheid ingetreden in alle kapitalistische landen. Spr. wijst op de concentratie in liet kapitaal, dal zijn macht over de geheele wereld uitbreidt en daarvan het Dawes-rapport een Verschijnsel is. Spr.zegt, dat de ontwapening door de actie der vrijzinnig-democraten vermoord is. De heer en groet ons. Ik zou van woede kunnen harsten." „Barst liver niet, mijn hartMaar groet zoo lief en vriendelijk mogelijk, dat de menschen op straat het kunnen zien Ik zal mij ook even laten kijken en hun een kompliment maken Zoo, dat geleek op een vaderlijke zegening. Vaart, nu ter helleSpoedig heb ik je weer in mijn macht." „Haast je dan om de politie je bevelen te geven en laat de deuren door den smid open breken." „Kalm, kalm, kindlief," fluisterde de burge meester, terwijl hij het venster opende. „We hebben ons zelf uit voorzichtigheid op gesloten, begrijp je me Daar komen de politie agenten. Je zult zien dat het dezen keer meeloopt hedenavond heb ik zijn papieren in mijn bezit De vreemde wagen rolde nu met de feestelijk getooide juffrouw Strom door de straten. Haar plotselinge bruiloft gaf veel stof tot praten in hel. stadje. De groot», zwaargebaarde man die haar begeleid had en er als gewoon handwerksman uitzag, was vooral het voorwerp van de ver moedens. Sommigen gisten, dat het de bruidegom was, maar daar hij van burgerafkomst was, vond de burgemeester het niet passend hem met pracht en praal uitgeleide te doen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■sMmMaMausMnEHMWMmMMnaNHMnnUHnaranwittHMNgessKKBnMKMnmasMMM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1