DE PHOENIX ïerven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM BN GÈMSTSfEKESÊ. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Vrijdag 21 November 1924. Sa. 14105 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zatercjagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehcele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolLAlgem.Verz.bank Schiedam Bultcnfamdsek Nieuws» ENGELAND EN GENEVE. Sir Eric Drummond, de algemeene secretaris van denVolkenbond, is thans te Parijs. Hij kwam uit Londen, waar hij met de Engelsehe regeering besprekingen heeft gehouden over het protocol van Genève. Na fleze besprekingen heeft de Engelsehe regeering officieel gevraagd om de kwestie van de organisatie van de ontwapenings conferentie, welke volgens het protocol van Genève op 15 Juni 1925 moet plaats hebben, af te voeren van de agenda der vergadering van den raad van den Volkenbond, welke op 8 December in Rome zal worden gehouden, zoodat deze kwestie op de vergadering van den raad, van den Volkenbond in Maart 1925 zal ter sprake komen. Toch gelooft men, dat de Britsche dele gatie op de vergadering van den raad, die 8 December a.s. in Rome zal beginnen, de reden zal uiteenzetten, waarom de Britsche regeering besloten heeft om de behandeling der ontwape ningskwestie uit te stellen. De „Information" wijst er op, dat de regeering van Baldwin genegen blijft om aan Frankrijk garanties voor zijn veiligheid te geven. De Engelsehe regeerjng meent dat het protocol van Genève, juist omdat het in Frankrijk is goedgekeurd, een goede basis zal vormen voor de nadere besprekingen om de kwestie op te lossen. De Engelsehe regeering wil een voorstel doen om het protocol te amendeeren. Anderzijds zal het plan van een definitieve alliantie tusschen Engeland, Frankrijk en België, zooals deze door den Belgischen premier Hymans is verdedigd, nader door de Engelsehe regeering worden Onderzocht, maar waarschijnlijk zonder groote kans op succes. Sir Eric Drummond zal heden met Herriot een onderhoud hebben, waarin hij het stand punt der Engelsehe regeering uiteen zal zetten. ENGELAND EN RUSLAND. Via Berlijn wordt uit Londen gemeld, dat de Engelsehe regeering-Baldwin een in ge matigden toon opgestelde nota naar Rusland zal zenden, waarin gezegd wordt, dat men van de echtheid van Zindwjef's schrijven overtuigd is, en verzocht wordt, vóór alles, met de commu nistische propaganda in Azië op te houden, daar anders vriendschappelijke betrekkingen onmogelijk zijn. UITVAART KARDINAAL LOGIJE. Perstelegrammen uit Belfast berichten, dat de uitvaart van kardinaal Logue, welke aan staanden Dinsdag te Armagh zal plaats vinden, een indrukwekkend karakter zal dragen. R. K. hoogwaardigheidsbekleders uit alle deelen van het rijk, met naar wordt verwacht, kardinaal Bourne aan het hoofd, zullen hierbij tegen woordig zijn. De paus zal een bij zonderen ver tegenwoordiger zenden, vermoedelijk een kardi naal. De Engelsehe en Ulster-regeering 'zullen zich eveneens doen vertegenwoordigen. Ook de protestantsche primaat van Ierland dr. Barcy, 'zal, evenals de moderator van de Presbyte- riaansche algemeene synode, dr. Hamilton, de plechtigheid bijwonen. DE VOLKEN BONDSRAAD. 't Staat thans vast, dat Chamberlain naar Rome zal gaan als Engelsch gedelegeerde in den Volkenbondsraad. Hij zal derhalve afwezig zijn bij de opening van bet. Parlement. Chamberlain heeft medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, zoolang hij in functie zal De avonturen van Kristen Blok. 17 Ongeveer op dezelfde plaats waar Kristen Blok en Emilie dien middag van wagen •verwis seld hadden, ontmoeten elkaar de beide wagens in de duisternis. In de sjeeskar zat Kaspar Lange en naast hem zijn gelukkige bruid. Op den bok zaten de dorpspastoor, een goed vriend van Kaspar, die hen ook in den echt had verbonden, en Emilie's neef, die voor koetsier dienst deed. Naast den wagen draafde Kristen Blok vroolijk o'p een rijpaard. Toen hij opeens de leege koets in de gaten kreeg, hield hij op met zingen en barstte in een onderdrukt lachen uit. „Pak je maar wat in, het wordt koel", zeide hij met een waarschuwenden blik tegen liet bruidspaar. Terwijl hij zelf zijn muts over de oogen trok en een wijsje floot, trokken zij hun mantels dichter om de gloeiende wagen. Daar gaat weer een arme gevangene", zeidede oude pastoor, maar Emilie's neef, die de ouder- wetsche koets herkend had, kneep den geeste lijke in den arm en zette de paarden aan. Toen de koets een flink eind van hen verwijderd was, sprong Kristen Blok uit den zadel en ver zocht den neef een oogenblik te wachten. Het rijpaard bond hij achter de sjees vast, den zijn, bij alle volgende bijeenkomsten van den Volkenbondsraad als eerste Britsche afgevaar digde tegenwoordig te zijn. HANDELSVERDR A G EN. Trendelenburg, de leider der Duitsche handels delegatie is gister weer te Parijs aangekomen. De onderhandelingen voor het Fransch-Duitsch handelsverdrag zijn nu hervat, Von Hoesch, de Duitsche gezant in Parijs, zal daarbij .actief deelnemen. BEIEREN. In de gister gehouden vergadering van den Landdag heeft de minister-president Held ver klaard, dat, hij steeds een Duitsche en Beiersehc politiek heeft gevoerd en dat dit zelfde van alle leden van zijn regeering kan worden gezegd. Volgens hem is het gezantschap bij het Vaticaau een uiterlijk teelten van de zelfstandige staat kundige positie van Beieren. Ook het rijk zou niets beters kunnen doen, dan in alle kwesties, welke de buitenlandsche politiek betreffen, rekening te houden met de- meening der afzonder lijke staten. Hij éeide verder, de Volkenbondsidee als zoodanig niet te verwerpen» doch het voor heL Duitsche volk noodlottig te achten, wanneer Duitschland reeds thans tot den Volkenbond zou toetreden. Ten slotte kantte de minister-president zich tegen iedere gewelddadige omverwerping der constitutie en verklaarde, op hét punt monarchie of republiek', overtuigd te zijn, dat de monarchie voor het Duitsche volk de beste staatsvorm zou zijn. Evenwel moot men in Berlijn niet denken, dat in Beieren een staatsgreep ten gunste der monarchie wordt voorbereid. crisis kan wegens de oheenigheid in de demo cratische partij van langen duur worden. Zeer waarschijnlijk zal Gastro als nieuw premier op treden. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft met 91 burgerlijke stemmen tegen 60 sociaal-demo cratische het kabinet-Ramck definitief be vestigd. Daarop heelt in den Nationalen Raad de nieuwe bondskanselier Ramek zijn regeerings- verklaring afgelegd, waarbij hij verzekerde, dat de politiek van het kabinet-Scipel in zake de toepassing van uiterste spaarzaamheid zal worden voortgezet. Ramek wees er op, dat deze politiek Oostenrijk van den algeheelen onder gang heeft gered en dat deze politiek ook heden nog de eenig mogelijke is. De basis der Oosten rijksche politiek wordt gevormd door de over eenkomsten met den Volkenbond. De regeering zal deze politiek met onwankelbare consequentie handhaven. CIIINA. Lit Washington wordt gemeld, dat volgens wel ingelichte hoogere. ambtenaarskringenwelke voeling houden met het Witte Huis, in Amerika en Europa informeel een plan is goedgekeurd van de Ghiiieesche regeering, een z.g. Dawes» commissie van internationale financieele ex perts bijeen te roepen, tot het vinden van eën oplossing van China's monetaire vraagstukken, waaronder de amortisatie der buitenlandsche schulden. Deze besprekingen zouden vooraf gaan aan een politieke conferentie van mogend heden, voorzien bij de Washingtonsche confe rentie. De eenige vraag, welke te Washington wordt geopperd, is of de nieuwe regeering te Peking stabiel genoeg is, om dit z.g. Dawes-plan vol doende te kunnen steunen, dan wel deze geld verslindende burgeroorlog nog zal voortduren, waardoor een evenwichtige begrooting en een regeling der buitenlandsche schulden onmogelijk worden gemaakt. DE STRIJI) IN MAROKKO. Spaansche troepen, die van Sjesjoean terug trokken, zijn halverwege Tetoean hij een bergpas door Mooren aangevallen. De Spaansche ver liezen zijn nog niet bekend, maar schijnen zwaar te zijn, hetgeen wordt afgeleid uit liet feit, dat een luitenant-kolonel werd gedood en twee an dere oversten en een generaal werden gewond. De gewonde generaal is de broeder van den ge wezen Hoogen Commissaris voor Marokko generaal Berenguer. PORTUGAL De president van de republiek heeft hei. aan geboden ontslag van het kabinet aanvaard. De ALLERLEI. Uit Londen Uit Dublin wordt gemeld, dat de vrouw van den bekenden schrijver en jour nalist Daniël Figgis, lid van de Dail Eireann, doodgeschoten is gevonden. Uit New-York Davis, de verslagen de mocratische candidaat voor het présidentschap is met zijne echtgenootc naar Parijs vertrokken. 'Hij z.al 2 maanden in Europa doorbrengen. Uit Washington Butler zal het voor zitterschap van het Repub'likeinsche Natio nale Comité, wanneer hij de volgende maand zijn zetel als senator voor Massachusetts zal innemen, blijven bekleeden. Er zijn aanwijzin gen, dat dit besluit werd genomen na een onder- boud met Coolidge. Uit Qviedo De staking der mijnwerkers heeft zich over geheel Spanje uitgebreid en is .algemeen. Wanordelijkheden zijn nog niet voor gekomen. De gewezen Russische generaal Wrangel is te Parijs aangekomen, waar hij naar hij ver klaarde, persoonlijk zijn belangen zal waar nemen bij de definiteve liquidatie van zijn po litiek, waarvoor hij met zijn troepen- heeft ge streden. Uit Berlijn. De staking bij de Hoch- und Untergrundbahn is hedenochtend afgeloopen. Het personeel ging voltallig aan den arbeid en het bedrijf is op alle lijnen volgens de dienstrege ling hersteld. Uit Rijssel. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de krijgsraad alhier den Duitschen generaal von Nalhusius, wegens diefstal tijdens de be zetting veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Uit Cairo. Generaal Lee Stack, de opper bevelhebber van het Egyptische leger, op Wien Woensdag een aanslag werd gepleegd, is aan de bekomen verwondingen overleden. Volgens een bericht uit. Berlijn, die nog niet van andere zijde bevestigd is, zou de Turk- sche regeering ingevolge een moLie van wantrou wen ontslag genomen hebben. Tot eenzijdig lid van de gemengde commis- Telef. ransel wierp hij op den rug dan drukte hij het bruidspaar de hand en wcuschte hun veel geluk en zegen. „Nu nog een klein grapje en wellicht een heel aardig", lachte Kristen, „en dan wil ik trachten mijzelf uit dé gevangenis te houden en eindelijk eens een begin te maken met mijn bui tenlandsche reis, want ik moet mijn vrienden toch toonen dat ik nóg meer dan alleen dolle streken kan uithalen. Nu geloof je toch zeker niet meer, Kaspar, dat er een paar van de vijf op de loop zijn Zoo'n gekke streek was het toch niet, dat ik je de allerliefste vrouw van de wereld bezorgde maar dat was ik je verschul digd wegens 't breken van je arm. Nou kan je je liefste met twee gezonde armen omvatten en bovendien nog duizendmaal bedanken, dat ik je met den wagen onderstboven geworpen heb. Over een paar jaar kom ik jelui op den Beuken hof opzoeken als ik tenminste niet wéér naar het gekkenhuis wordt gebracht Hij liet hun geen tijd om te bedanken, eveu- ïrlin nam hij de uitnoodiging aan om den avond bij hen door te bréngen nogmaals drukte hij hun hartelijk de handen, dan snelde hij weg met een krachtig hoera-geroep voor het echtpaar, welks dankbetuigingen en zegewensehen hem gebe- leidden. Lang hoorden zij hem nog in de duis ternis zingen, ofschoon hun oogen hem niet meer konden volgen. „Dat God hem behoede", zuchtte Lange, toen de sjees weer voortrolde. „Wanneer ik niet zoo veel van hem hield, zou ik soms gruwen van zijn wilde natuur. Waanzinnig is hij toch, God dank, nooit geweest, maar dat hij liet niet wordt, is een wonder! Schandelijk beeft men hem'be handeld. Zijn moed is echter niet gebroken Ook Emilie sprak met groote hartelijkheid van den reusachtigèn Kristen. Zij léon de koene uitdrukking op zijn gezicht en den vrij moedigen blik niet vergeten, waarmee hij tegen den burge meester vvas opgetreden. Toen haar 's ochtends gezegd werd dat hij gek was, en toen ze zag hoe men hem de kamerjapon van den burgemeester van het lijf scheurde, was zij geschrikt voor zijn wild, woest gelaat. Later had zij Sophie's uit drukkelijk verzekering, dat Kristen Blok zeer goed bij zijn verstand was geloofd en toen zij hem,nu liad teruggezien en hij haar zijn plannen en bedoelingen had medegedeeld, gevoelde zij zulk een vertrouwen in hem, dat zij hem ge volgd zou zijn, waarheen hij ook gegaan was. Op den weg naar huis fluisterde Kaspar Lange zijn bruid de meest vreugdevolle en teederste woordjes toe, welke zij meer met haar klikken dan met woorden beantwoordde. .Eerst toen zij in hun nieuw tehuis met elkaar, alleen waren, was zij .in staat alles in klare woorden te her halen, wat zij gedurende een half jaar voor hem slechts door vage aanduidingen verstaanbaar had gemaakt. Dezen avond werd er op den Beukenhof een stil maar gelukkig feest gevierd. sie voor Duitsche leveringen in natura is benoemd de Zweed Markus Wallenberg, directeur van de Enskild bank te Stockholm. Uit Melbourne. Groote arbeidersgroepen hebben zich in sympathiestaking aangesloten bij de dokwerkers in hun strijd tegen de overmen. De overzeesche handel ligt dientengevolge stil in alle Autralisc'he havens. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de Fin- sche regeering is afgetreden. Sinten-Generaal. EERSTE KAME R. Vergadering van Donderdag20 November. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen is aan de orde de wijziging van artikel 26 van de Arbeidswet De heer Wittert van Hoogland (R. K.) kan er niét toe medewerken kinderen van 1416 jaar in fabrieken gedurende 10 uur per dag te doen werken. De heer Sten huis (S.D.) de gezondheid der kinderen niet aan het goud op te offeren. De minister van arbeid, han del en nijverheid, de lieer A a 1 b e r s e, merkt op, dat de bedoelde vergunning te beschouwen is als eën overgangsmaatregel voor de industrie er wordt alleen in hooge noodzaak gebruik van gemaakt. Het ontwerp wordt aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. Bij de wijziging van enkele artikelen der Arbeidswet, waarbij verlengd wordt de tijd, ge durende welken de mogelijkheid bestaat om in continu-bedrijven met een dric-ploogenstelsel te werken, zegt de heer S t e n hu i s dat daarin z.i. een stimulans zit om in conlinu te gaan wer ken en dal de Zondagsarbeid erdoor bevorderd wordt. De heer Slote maker de Bruine (G. H.) vraagt of de Zondagsarbeid tot het uiter ste beperkt kan worden. Minister A a 1 b e r s e betwist, dat het wets ontwerp meer Zondagsarbeid tengevolge zal hebben, daar het slechts den bestaanden toe stand continueert. Wat het drieploegenstelsel betreft, beroept spr. zich op de conventie van Washington. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 7 stemmen. De voorzit t-è r brengt, alvorens de zit ting te verdagen een woord van warme hulde aan de Nederlanders, die den vliegtocht naar Indië hebben ondernomen. Hij wenscht hun tevens een behouden thuiskomst toe. De Minister Van S w a a y sluit zich gaarne daarbij aan, namens de regeering wijzende op de beteekenisvan de prestatie der koenevliegers. De Kamer gaat uiteen tot de week vóór of de week na Kerstmis. Dat hangt af van de verschijning van het eindverslag over de Ta rief wet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 20 November. Bij de voortzetting van de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting 1925 zegt de heer Schokking (C. IJ.) de bezui niging te waardeeren, hij vraagt om het aantal kleine commissies niet te zeer uit te breiden, daarin het ambtenaars-element niet te ver- waarloozen en de bevoegdheid van de commissie Rink af te bakenen. In de salarieering moet verschil in bekwaamheid en prestatie tot uiting komen. Uniformiteit in de werktijdregeling moet worden vermeden. De staatsbemoeiing nioet tot het noodzakelijke worden beperkt. De heer Schokking (C. H.) zegt ten aan zien van de sociale verzekering, dat geëerbiedigd Terwijl de duisternis toenam, liep Kristen Blok', lustig en vroolijk zingend, denzelfden weg die de leege koets en de beide gendarmen afge legd hadden. Vóór hij zijn reis aanving wilde hij eerst nog één vroolijk avondje bij meester Falk doorbrengen en Sophietje vaarwel zeg gen. In deze gedachten verdiept liep hij onder de stadspoort door en kwam juist op tijd orn te zien hoe de koets, door een menigte volk om ringd, de binnenplaats opreed van het huis van den burgemeester, waar twee smeden haar zou den openbreken. Terwijl de huisknecht een paar straatjongens de binnenplaats uitwierp, gelukte het Blok, die opeens weer een dollen inval kreeg, ongemerkt binnen te komen en zich achter de deur te verbergen. Een oogenblik later hoorde hij hoe de deur gc.slptcn werd hij zat. dus weer in het huis van zijn gevaarlijk stén tegenstander en een oogenblik kreeg hij berouw dal hij eerst den ouden Falk en z'n lieve dochter niet opge zocht had. De burgemeester, die juist van zijn gasten afscheid had genomen, stond in vol ornaat en I in al de pracht en praal van zijn „schuttcrs- koningschap" op den drempel van de deur, die up de binnenplaats uitkwam. i (Wordt vervolgd! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT w11 .mi wn in minimum m w n. jwi 'twin iiiT|Tri>riiirTBnmTiTTrTrrrTiT^ ii'rmrirmi'iTiiPiiffTTiinri iiwiiïïnnnir r MfwrrirriiTTwryiflp-TmrTr^ niiinniiiwrriTirrrw-Tnimt^^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1